Uit de Pers. GEMENGD NIEUWS Het «tuk vervolgt met er op te wtjien, dat, aooali reeds op 10 Juni werd ver klaard, de INederlandsehe regeering er snel ln geslaagd la den toestand op Ouraoao weer meester te worden, naar welk eiland thans vlooteenheden met landingstroepen onderweg sljn om er weldra te arrlveeren. Er wordt nog ln de nota vermeld, hoe de gebeurtenissen te Willemstad zich hebben afgespeeld 'en melding gemaakt van het lelt, dat de twee vermiste zee lieden behouden te Willemstad «fln terug gekeerd zij waren blijkbaar onder ver denking van deelneming aan de landing der vrijbuiters door de autoriteiten van La Vela en Ooro gearresteerd. Het antwoord nu Voneraela. De Venezolaansohe regeering heelt in antwoord op deze Nederlandsohe nota haar leedwezen uitgesproken over het lelt, dat het gebeurde te Willemstad zulk een tragischen nasleep op Venezolaansoh grondgebied heelt gehad en dat daar door een oogenblik de vriendschap tus- scben Venezuela en Nederland dreigde verstoord te worden, zoo zeer, »dat er een uitwisseling van nota's noodig was». In het antwoord wordt de hoop uitge sproken, dat de autoriteiten op Ourapao een deugdelijk onderzoek zullen instellen en haar bevindingen mededeelen aan de Venezolaansohe regeering, opdat aldus beide partijen de verantwoordelijkheden zullen vaststellen en de noodige voor zorgsmaatregelen zullen kunnen nemen. Detachement der koloniale reserve naar Curacao. Naar de Telegr. verneemt, zal Dinsdag 18 Juni a.s. een detaohement van de ko loniale reserve, sterk 40 man, naar Ou- ragao vertrekken. Het detaohement zal onder leiding staan van den eersten lui tenant der infanterie. E. F. Weyermans. Ingedeeld zijn voorts de sergeant-majoor- instruoteur Spreeuw en de sergeants- Hircka en Ooyen. Om 5 uur 's middags vertrekt de troep van Amsterdam per sjt, „Amsterdam". Oensuur op de berichten van Ourepao. De Radio Oorporation te New-York heeft medegedeeld, dat aan haar station te Willemstad niet werd toegestaan eenlg krantenbericht met betrekking tot den aanslag te verzenden of te ontvangen. De oensuur zou Maandagavond zijn ingesteld De positie van Urblna. In vallen ln OolumblB. De correspondent van de Times seinde dd. Donderdag uit New York: Generaal Don Simon Urblna, de Venezo laansohe opstandellngenaanvoerder, doet zijn best om zijn positie in zijn geboorte- staat Faloon, ln welks hoofdstad Ooro hij de maoht ln handen heeft, te stevigen. Hij heeft een boodschap aan zijn aanhan gers ln Panama gezonden, waarin hij zijn aanslag op Willemstad reohtvaardlgt vanwege de militaire noodzakelijkheid, en beweert dat meer dan 1000 Venezol&nen en 800 menschen uit Dominica, die in de olle-rafflnaderlJen van Maraoaibo wer ken, zloh bij zijn troepen hebben aange sloten ten einde te protesteeren tegen het onpolitieke optreden van de overheid op Curacao, die Venezolaansohe ballingen vervolgde. In telegrammen uit Bogota (Oolumbië) wordt geklaagd dat goed bereden Vene zolaansohe vrijbuiters en opstandelingen boerderijen en dorpen in het district Oa- sanare, ten Zuiden van de Venezolaansch- Columblaansohe grens, afloopen en men meldt, dat een afdeellng Oolumblaansche vrijwilligers onder kolonel Pulldo tegen hen uitgezonden la. De toestand ln Venezuela. Uit New-York heeft men berichten uit het gebied van het Panama-kanaal ont vangen, welk© in strijd zijn met de Vene zolaansohe regeeringsberichten en waarin wordt gezegd dat de opstand in Venezuela vorderingen maakt Het geheele district Ooro zou zich in handen dier revolutio nairen bevinden en generaal Gabriël, garnizoenscommandant te La Vela, zou Zondagavond zijn gesneuveld. De „Kortenaer" te Ponta Delga. Reuter meldt van Ponta Delga (Azoren): De torpedobootjager „Kortenaer" is hier drie dagen na het vertrek uit Neder land aangekomen, hetgeen een zeer snelle reis beteekent Het schip is doorgestoomd naar St Thomas om de voorraad brand stof aan te vullen. Daarna zal het de reis naar Ourapao voortzetten. HR. Ma „HERTOG HENDRIK". Gisterenmiddag 12 uur is Hr. Ma Her tog Hendrik het eiland Wight- gepas seerd. Een telegram van de Koningin aan de „Hertog Hendrik*. Door HJM. de Koningin is het vol- gind telegram aan de opvarenden van r. Ma Hertog Hendrik verzonden: Bij Uw vertrek naar Ourapao wensch ik Commandant, Officieren en bemanning een voorspoedige reis toe, ln de overtui ging dat het hooghouden van de eer onzer vlag ten volle aan U is toevertrouwd. WILHELMINA. Mallverxendlng aan Hr. Ma Kortenaer en Hertog Hendrik. Oorrespondentle voor opvarenden van Hr. Ma Kortenaer en Hertog Hendrik zal in afzonderlijke brievenmalen worden opgenomen, welke met dezelfde booten «uilen worden verzonden als de gewone mail voor Ourapao 14, 18,10, 21, 22 en 28 Juni, laatste buslichting Hoofdkantoor, vorige dag, 21.05 stadsbussen llohtlng 4. De stukken moeten volledig worden ge frankeerd en moeten worden voorzien van 2 elkaar snijdende lijnen over het geil eelt adres. DB GEBEURTENISSEN OP CURACAO Het Hbl. schrijft: L t Blijkbaar uit vrees, dat na het wel slagen van den eersten coup tegenstanders van het regime ln Venezuela of anderen een nieuwe poging zouden kunnen doen tot plundering en vernieling op Curacao worden nu én schepen èn troepen daar heen gezonden. Uit Paramaribo en van hier. Wakker geschrikt door de funeste ge volgen van eigen roekelooze zorgeloos heid betoont de regeering nu plotseling een geweldigen ijver. Men zou zeggen, dat zij zich nu voor het eerst bewust is geworden van de verpliohtingen, die een koloniale mogendheid, wier bezittingen iu een stormboek liggen, heeft. Het is de vraag, of alles wat er nu geschiedt noodig is. Wij willen daarover niet twisten, omdat in deze houding de erkenning ligt van de zonde, die men door verzuim beging. Wil zijn nog steeds overtuigd, dat er niets van hetgeen er thans is voorgevallen, zou zijn gebeurd, indien men had.... ge regeerd, d!w.z. vooruitgezien. Niet alleen, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de overval zou zijn gepleegd, indien de bedrijvers hadden geweten, dat zij risico zouden loopen, maar gesteld het geval, dat het toch ware geprobeerd, dan zou één behoorlijk bewapend marinevaartuig het uitvaren van de overrompelde Mara oalbo* hebben kunnen beletten. Het schip lag achter de Emmabrug, die daarvoor moest worden geopend. Een marinevaar tuig had dat al dadelijk kunnen verhin deren. Maar er was geen marinevaartuig be schikbaar I En geen personeel. De stelsel matige afbraak van onze weermiddelen verhindert, dat er thans regelmatig een oorlogsschip ln deze wateren vertoeft. Dat was er wel steeds, toen de haven van Willemstad nog onbeduidend was en op Ouraqao en Aroeba nog niet de even kostbare als kwetsbare fabrieken der groote petroleum-ondernemingen waren gevestigd, maar het was nu eenvoudig niet besohikbaar, om te waken voor de levens, de orde en de veiligheid in de Oaraibisohe Zee. De bewering van het ministerie van oorlog dat men de Kortenaer» terug had laten komen, toen die «niet meer nood zakelijk geoordeeld werd» is misleidend. De terugkeer van dezen torpedobootjager tegen dit voorjaar stond reeds vast, toen het sohip werd, uitgezonden. Het was hier noodig voor het inschieten van torpedo's. Daarom werd het sohip naar Neder land geroepen, hoewel men op Guraqao de aanwezigheid van een sohip onmisbaar aohtte, wat aan deze regeering bij meer dan een gelegenheid zeer duidelijk is gezegd, en watj hier te lande aan de regeering meer dan eena in herinnering is gebracht. Wij hebben door ona defensiebeleid het onszelf onmogelijk gemaakt afdoende te zorgen voor de bescherming der be langen, die ons zijn toevertrouwd door de geschiedenis en door het vertrouwen, dat 1de inrichters van groote bedrijven op Ouraoao en Aroeba stelden ln |de Nederlandsohe regeering. En dat in een tijd, nu ln een deel der Amerikaansohe pers herhaaldelijk o.a. met het oog op de beveiliging van het Panamakanaal, wordt betoogd, dat de Yer. Staten in het bezit behoorden te zijn van de Antillen. En in een hoek der wereld, waar elk oogenblik revolutionaire woelingen kunnen ontstaan 1 De stappen, die de regeering thans neemt, zijn de seherpst mogelijke ver oordeeling van haar eigen «beleid» ten aanzien van de »West«. Ze komen echter wellicht ten minste in zoover niet te laat, dat men zich nu bewust wordt in den lande, wat er door deze regeering is verzuimd. Zij kon dat doen, tengevolge van het feit, dat ons parlement van West-Indië niets weet en er geen spoor van belangstelling voor heeft, behalve als het gaat om de «gelijk stelling» bij het onderwijs en dergelijke vraagstukken, die op een deel van het Nederlandsohe kiezersoorps eenigen in druk maken. Binnenland. EEN ERNSTIG ONGELUK. Door een revolverschot getroffen. Donderdagavond omstreeks half twaalf stonden de gebroeders v. d. W. ln de Rubroekstraat te Rotterdam voor pand 28 in die straat te praten met den win- keiier K. T. H. en diens echtgenoote, toen zich de I7-jarlge H. de B. in het gesprek mengde. Hij toonde een revolver en hij vertelde dat hij het wapen 's mid dags had gekooht, waarna hij den win kelier vroeg wat deze er voor wilde ge ven. De winkelier noemde een bedrag, tevens zeggende, dat dat prulding naar zijn overtuiging geen cent waard was. Wat, ls die revolver geen cent waard P vroeg de jongen en onmiddellijk daarop ging de revolver plotseling af. De 22- jarlge J. v. d. W. uit de Rubroekstraat zakte in elkaar. Hij ls naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd, waar bleek, dat de kogel ln de linkerborst, boven het hart was gedrongen, en dat de long was geraakt. In zorgelhken toe stand is v. d. W. in het ziekenhuis op genomen. Van de B. heeft men na het ongeluk niets meer gezien. De politie stelt een ondersoek ln. Het proces-Llebermann. De vijfde dag van het strafprooes tegen Salomon Liebermann vangt onder wei nig belangstelling aan met het ver hoor van mr. M. I. N. Spaargaren, advo caat en prooureur te 's-Gravenhage. Getuige heeft bijstand verleend bij de transacties-Kok en die van de Bank van Onroerende Zaken, eveneens ls get. ge weest bij de voorbereidende besprekingen in zake de overeenkomst-Paardekooper. Get. werd door Liebermann betaald. Op 21 September kende get. het oon- traot-Paardenkooper wel niet in finesses, doch ln groote trekken wist hij wel wat die overeenkomst inhield. Get. zag in het koopen door Paardenkooper der 960 «Veendammer «-aandeelen van deDisoonto- bank voor den prijs van 6 millioen geen bezwaarbij beschouwde Paardenkooper als den man, die de zaak tot een goed einde kon brengen, hij was een man met veel relaties. De president wijst er op, dat de pand brieven der «Veendammer» vrijwel onver koopbaar waren. „U zult bet wel met m]j eens zijn", zegt hij „dat de koers er niet beter op wordt, wanneer er op eens li millioen pandbrieven extra in omloop worden gebracht 1" Get.: „Dat hangt er van af, wat er tegenover komt te staan en de buiten- landsche plannen er mee beloofden een groote winst". Pres.„Maar die winst zou in minde ring van de koopsom strekken, want dat geld was voor Liebermann". Get.: «Die kwam aan de Disconto-bank en Pres.: «En u wilt zeggen dat Lieber mann, de Discontobank en de «Veendam mer* eigenlijk één waren 1* Get. moet dit ten slotte toegeven. Pres.: »U hebt geweten dat door de overeenkomsten met Kok en Van Dam er l'/i millioen uit de «Veendammer» is gegaan». Get.Ja, maar daar stond de vordering op Paardenkooper tegenover.» Voorts verklaart get. op vragen van mr. Giltay Veth, den verdediger, dat hij Libermann's >Atlas»-plannen altijd als zeer serieus heeft beschouwd, dat deed iedereen ln dien tijd! De volgende getuige is de heer N. M. Meynema, zonder beroep, thans te Parijs verblijvende. Get. is tweemaal tot directeur der «Veendammer» benoemd. Al spoedig ont dekte get. dat het met de Bank niet in orde was; zoo bleken de boeken sleoht te zijn bijgehouden. Nadat get. zich in de zaken had ingewerkt, bleek hem, dat er hoogstens één millioen volwaardige hypo theken was, terwijl er 8'/i moest zijn. Paardenkooper zei toen: dan ben ik ge meen bedrogen. Wat heeft u toen gedaan, vraagt de president aan dezen getuige. Get. Weynema: Mijn eerste werk was te traohten van beide partijen het geld terug te krijgen, dat zij aan de Veen dammer hadden onttrokken. Toen kwamen Paardenkooper en MOhring op kantoor en deze laatste gooide zoo met cijfers, dat als ik het geloofd had, dan moet er véél meer dan 8J millioen in de Bank zitten. (Vroolijkheid). Getuige vertelt dan verder van een onderhoud, waarbij mr. Spaargaren zieh ten slotte erg kwaad maakte en tegen Paardenkooper zeiMaak den koop dan ongedaan. Maar hij wist wel, dat Paarden kooper dat niet kon, omdat hij al zijn geld voor zijn andere zaken gebruikt had. Mr. Van Gigh en mr. Schürmann heb ben get. een viertal punten willen laten onderteekenen. Als ik dat gedaan had, aldus get. had ik gehangen (gelach). Dan had ik geen cent meer te vorderen gehad voor de Veendammer. Ik had den indruk, verklaart getuige verder, dat men mij als strooman wilde gebruiken, als de man, die de klappen krijgt, die alle schuld op zijn rug zou krijgen en dan wel gestraft zou worden. Maar de heeren hebben zich vergist l Get. kreeg den indruk, dat Liebermann hem wilde omkoopen om de zaak te laten liggen en weg te gaan. In den loop van dit verhoor merkt de president op, dat Paardenkooper na het sluiten van het koopcontract, niet begon met te betalen, maar hij kreeg van Liebermann f 90.000 en nog een paar honderd pandbrieven. Na de pauze wordt gehoord de heer F. J. F. Vismans, directeur van de In- cassobank te Rotterdam. Op 10 Juni 1927 is mevrouw Liebermann geweest, om effecten te verkoopen. Later is Lieber mann geweest om een rekening te ope nen. De Bank heeft zich eenigen tijd later bereid verklaard om een millioen te verstrekken, op onderpand van cou rante fondsen. Op 28 Juni 1927 en daarna zijn bij de Incassobank effecten, afkomstig van de «Veendammer» ten verkoop aangeboden. Get. heeft van de «Veendammer» een brief gekregen, dat de stukken van haar afkomstig waren. Op verzoek van L.'a verdediger zet een andere getuige uiteen, op welke wijze men de «Veendammer» zaken dacht te laten doen. Dit komt hierop neer, dat men b.v. in Duitschland, vlak na den inflatietijd, f 250.000 uitleent op onder pand van vaste goederen en dat men voor f 800.000 laat teekenen. Deze getuige deelt ook nog mede, dat Bouwmeester onder getuigen gezegd heeft, dat Woltman aan de «Veendam mer» tien millioen verdiend heeft. Get. is BteedB overtuigd geweest, en ls het nog, dat als Kloppenburg niet om zijn particuliere belangen zich met de saneering bemoeid had, Paardenkooper in staat zou zijn geweest, de zaak weer op de been te helpen. Alles hing eohter van den besohlkbaren tijd af, doch zes maanden was véél te kort natuurlijk. Vervolgens komt de overdracht van de Discontobank aan get. ter sprake. Lie bermann had gezegd, dat de Bank geen schuld had. Te half vier wordt de getuige-deskun- dige. dr. H. J. Overbeek, die een psy- ohlatrlsoh rapport over Liebermann heeft uitgebracht, gehoord. Op vragen van den verdediger, mr. Veth, verklaart hij, dat Liebermann niet alleen anderen kan suggereeren, maar ook «elf vrij sterk suggestibel is. Ook heeft hU een verhoogd zelfgevoel, hij heeft een hoogen dunk van zichzelve. In zijn denken en handelen is hij niet systematisch. Hem worden door de verdediging een aantal vrij scherpe vragen gesteld, die hij evenwel niet kan beantwoorden. Wel deelt hij mede, dat hij in geval van ver oordeeling tot een vrijheidsstraf, opne ming in een bijzondere strafgevangenis adviseeren zou. Maandag voortzetting. Vermoedelijk zal dan requisitoir worden genomen. AUTO GEKRAAKT OP EEN OVERWEG. Van de tien Inzittenden twee zwaar gewond. Donderdagavond om 11 uur is een ver- huurauto van de firma B. te Haaksbergen, die in zeer snelle vaart over den weg Zutfen—Lochem reed en waarin zich tien personen bevonden, op den| overweg bij de halte Warken tegen den afsluitboom gereden. De chauffeur heeft den boom, die juist gesloten was voor een naderen den trein, niet opgemerkt en is er in volle vaart tegen aangebotst. De dikke houten paal brak door als koek en de auto kwam geheel vernield midden op den spoorweg te liggen. De seinhuis wachter, het gevaar ziende waarin de inzittenden zich bevonden, greep onmid dellijk zijn seinlantaarn en liep daarmee zwaaiend den trein, die reeds op korten afstand genaderd was, tegemoet. Geluk kig wist hij de aandacht te trekken van den machinist. Deze remde terstond en bracht den trein spoedig tot stilstand. Hij kon evenwel niet verhinderen, dat de locomotief den auto nog greep en op den spoorberm wierp. Intusschen waren de inzittenden, voor zoover zij niet reeds bij de botsing tegen den afsluitboom uit den wagen waren geslingerd, er na den eersten schrik uitgekropen. Het bleek, dat een meisje, zeer zware verwondingen had opgeloopen. Zy werd by den sein huiswachter binnengedragen. Ook een bejaarde vrouw werd ernstig gewond. De overigen brachten het er als door een wonder met lichte kwetsuren af. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Men bericht aan de N. R. Ot: By de behandeling van de strafzaak te gen den procuratiehouder van O. is in verband met het onderzoek naar aanlei ding van den moord op den heer Lans door de rechtbank een onderzoek gelast in verband met de wyze waarop de hoofd wonden aan het slachtoffers zouden zyn toegebracht Dr. van Ryssel heeft dit onderzoek Donderdag met dr. Huil uit Leiden dr. Hesseling uit Haarlem is gebleken uitste- dig te zyn ingesteld in tegenwoordig heid van politle-autoriteiten en van mr. J. H. van der Meer, een van de verdedi gers van verdachte. Het onderzoek zou tot resultaat hebben gehad dat a.s. Maandag voor de recht bank verklaringen zullen worden afge legd, die van groot belang zyn voor dit onderdeel van het gerechteiyk onderzoek. ONTPLOFFING. In de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen te Zwolle had men Donder dag van een wagon de gashouder gevuld. Een defect in de gasleiding in een der coupé's was oorzaak, dat het gas ontsnapte en een coupé geheel vulde. Toen een be ambte den dagbrander van deze coupé wilde ontsteken, had onmiddeliyL na de opening van het portier een ontploffing plaats. De beambte werd deeriyk ver brand aan gezicht en armen. Per rytuig ls hy naar zyn woning gebracht Buitenland. DOKTER VAN MOORD BESCHULDIGD. Op een vrouw. Voor de juryrechtbank te Bonn ls het prooes begonnen tegen den 80-jarigen neus- en oorspecialist dr. Peter Richter, die beschuldigd wordt van moord op me vrouw Kfite Mertens uit Bonn, die hy door het toedienen van vergif gedood zou hebben. Tevens wordt hy verdacht van meineed in het echtscheidingsproces van mevrouw Mertens. De moord heeft lndertyd groot opzien gebaard, daar hy plaats vond onder zeer sensationeele omstandigheden. In 1928 leerde de jeugdige dokter de schoone vrouw van den briljantenhande laar Mertens kennen. Al spoedig ontstond tussohen hen een vertrouweiyke verhou ding, welke er toe leidde, dat mevrouw Mertens zich liet schelden. Zy ondervond echter binnen korten tyd de verganke- ïykheid van dr. Ritihter's liefde, met het gevolg, dat heftige scènes tussohen hen ontstonden. Na een van deze tooneeler het was op 1 Deo. 1928 braoht de dokter 's avonds een bezoek aan mevrouw Mertens. Volgens zyn toelichting, om een definitief einde te maken aan hun betrek kingen. Na dit onderhoud, waarby het weder heftig moet zyn toegegaan, ls mevrouw Mertens onder den kreet, dat zy nu moest sterven, de straat opgevlo- en. Dr. Richter ls haar toen nagegaan, eeft haar tevergeefs trachten te kalmee- ren en heeft haar tenslotte in een auto naar een kliniek gebracht. Den daar diensthebbenden dokter heeft mevrouw Mertsna gezegd, dat Richter haar vergif tigde pralines had doen Innemen. Daar de patiënte een totaal verwarden indruk maakte, liet de dokter haar over- brengen naar een zenuwinrichting. Toen dr. Riohter haar wilde begeleiden, schreeuwde zy: „Die schurk moet hier biyven". Op een briefje aan een haar be kenden officier van justitie sohreef zy nog, dat zy sterven moest, daar Richter haar vergiftigd had. Kort na haar overbrenging naar de zenuwinrichting ls mevrouw Mertens ook inderdaad gestorven. Toen dr. Riohter op het ïyk nog een darmspoeling wilde toepassen, verbood de dienstdoende arts dit. Op 6 Deo. werd' mevrouw Mertens be graven. Dooh op 20 Deo. werd haar ïyk opgegraven en werd by een sectie inder daad een sterk vergif gevonden. Van ver giftigde pralines werd echter geen spoor ontdekt. Een ongunstige factor voor dr. Riohter was de ontdekking, dat deze kort voor zyn reis naar Bonn in een apotheek te Bingen soortgeiyk vergif had gekocht. Dr. Richter, die bekend staat als een uiterst bekwaam medicus, bevond zich gedurende zeven maanden in preventie ve hechtenis. Hy houdt met nadruk zyn onschuld vol en beweert, dat mevrouw Mertens zelf moord heeft gepleegd, omdat hy haar niet wilde huwen. Ook handhaaft hij voor de rechtbank zyn standpunt, dat er nooit In tieme betrekkingen tusschen hem en me vrouw Mertens hebben bestaan. Beklaagde beschuldigt zich van meineed. In het proces tegen dr. Riohter, heeft de beklaagde gistermiddag door zyn ver dediger een verklaring doen voorlezen, waarin hy zegt indertyd in het echtschei dingsproces van mevr. Mertens meineed gepleegd te hebben. EEN ONTPLOFFING IN EEN DROOGDOK. Drie dooden. In het droogdok te Brooklyn zyn Vrij dag drie mannen gedood en zeven ge wond tengevolge van een ontploffing. Vermoedelijk is benzine, die men uit een houder tapte, door nog niet bekende oor zaak ontploft. De stoffelyke schade is gering. EEN VERRADERLIJKE AANSLAG IN IERLAND. De poltile te TaJlycrine, in het Iersche graafschap Olare, had! een anoniemen brief ontvangen, om haar inede te deelen dat ej* in een hoek van het veld wapens en een kistje documenten, die op een ver- raderlyke samenspanning betrekking hadden, verstopt waren. Een speurder werd er met eenige be ambten heen gestuurd. De s peurder O'Sullivan vond 's avonds metterdaad een kistje, maar toen hfi het deksel opendeed, ontploften eenige hom men en werd hy aan stukken gesoheurd. Twee andere beambten kregen kwetsuren. Te Baleysax, in Kildare, hebben man schappen van de burgerwacht een opslag plaats van wapens en munitie op een zol der ontdekt. Zy namen 5 geweren, 800 Eatronen, tien bommen en 40 slaghoedjes beslag. GEVECHT TUSSCHEN VADER EN ZOONS. Woensdagnacht is het te Beriyn tot een verwoed gevecht gekomen tusschen een slager en zyn drie zoons van 21 tot 27 jaar. Reeds langen tyd was er voortdurend twist in het gezin. Woensdag, toen de zoons niet thuis waren, trachtte de vader, die erg overstuur was, van het dak op straat te sproingen. Buren beletten hem dit en kalmeerden hem. De man plaatste daarop een barricade voor de huisdeur. Zyn thuiskomend© zoons hadden echter weinig moeite met de barricade en gingen hun vader te Ujf. Deze greep in nood een slagersmes en verwondde alle drie zoons, den jongste ernstigJEerst toen de politie met gummiknuppels tusschenbeide kwam. werd het gevecht gestaakt. De slager werd voor zyn eigen veiligheid meege nomen. HITTE IN ROME. Sedert enkele dagen is het te Rome tropisch warm. Donderdag steeg de ther mometer tot 86° Celsius (95° Fahrenheit). MIJNWERKERS BEBOET. «40 tegelffk Niet minder dan 640 mijnwerkers zjjn Woensdag door den kantonrechter te South Shields tot ieder 10 shillings boete veroordeeld! wegens oontractbreuk. In een geschil met een directie nopens de toepassing van een minimumloon voor een paar gezellen hadden de mannen zich solidair verklaard' en de mijn zonder e® verder naar om te zien, verlaten. De directie vroeg arbitrage aan, waar mee die vakbond zioh vereenigde. De soheidsrechters stelden de mannen ln het ongelijk, waarna de directie zich tot de rechtbank wendde met bovenvermeld ge volg. NOODWEER IN SPANJE. Uit geheel Spanje kwamen Woensdag geruchten omtrent noodweer, waardoor do oogst ernstig schade leed. Sedert Zon dag j.1. zijn door den bliksem 15 perso nen om het leven gekomen. Nabij Cos- ourlta ln de provincie Soria heeft de storm een met 4 officieren betoonden ballon ln die kruin van een boom gedre ven, waardoor alle vier Inzittenden zware verwondingen opliepen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8