T KINDERKLEEDING Fotogr.-Atelier EISELIN BRUIDSFOTO'S UIT DE WIJDE WERELD TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. 6 zwarte lotok. salonloto f 1.50 - f 2.00 6 bruine lotok. salonfoto f 2.00 - f 2.00 GEMENGD NIEUWS Onze plaatsgenoot, de heer J. T. Zwaan, slaagde Zaterdag te Amsterdam voor het doctoraal examen in de medicijnen. Onze plaatsgenoot, de heer G. Mos- tert slaagde Donderdag j.1. te Utrecht voor het propaedeutisch examen theolo gie. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor machinist diploma B onze plaatsgenoot, de heer A. S. Kap- tein. NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE AMSTERDAM. Ook Zondag een len prijs. „De Eendracht", het corps, dat het concours uitgeschreven heeft waaraan ook Winnubst en H.F.K. hebben deelge nomen, treft het allerminst met het weder. Op het ooncours-terrein, dat geheel open ligt, was het ook Zondag lang geen pretje om te verblijven, zoo hoorden wij van iemand, die tegenwoordig was geweest. Een windstoot bracht zelfs de jury-tent in de verdrukking en bij een volgende bezweek bijna de zeilen kap van de mu ziektent, wat nogal stagnatie veroorzaakte. Daarbij deed de hevige wind veel van het gepresteerde verloren gaan zelfs de juryleden hadden daarmede te kampen. De zware eischen, welke gesteld werden om voor een prijs in aanmerking te komen, hebben ook dezen 8en dag weer nieuwe slachtoffers gemaakt. Vereenigingen, die gewoon zijn met eerste en eereprijzen te gaan strijken, moesten zich ditmaal met een tweede en derde vergenoegen. Van de 12 corpsen was er maar één, die een len prijs wist te verwerven, n.1. „Bever- wijksche Harmoniekapel", dir. Hofmeester, welk corps 121 punten verwierf, de ver tolkingvan de ouvertures „Peter Schmoll" (Weber) en Roi d'Ys (Lalo) moet subliem geweest zijn. „Excelsior" (Nd. Scharwoude) wier vaandel als het ware bedolven is onder kransen, takken en andere tropheën, had een 2e prijs met 107 punten, wat de heeren lang niet meeviel. Met recht kan gezegd worden dat reeds een 3e prijs een heele prestatie isde uitspraak is geheel gebaseerd op de stemming (zuiverheid). Faalt men daarop, daD is het puntenc^fer in de andere rubrieken (hoe hoog ook) bijna van geen invloed. RADIO-LEZING VAN DEN HEER W. BIERSTEKER. A.s. Donderdag zal de heer W. Bier steker voor de luistervinken van Hilver sum een radiorede houden, welke tot titel draagt: „Het Noordzeestrand: rustoord en plaats van verschrikking". Zooals deze titel aangeeft, is het dus de bedoeling een propagandistische rede over onze badplaats te houden. Wij noodigen be langstellenden uit om 2 uur des middags op hun toestel Hilversum af te stemmen, teneinde de lezing te kunnen hooren. In verband met het ongunstige weer, zal het concert, dat hedenavond door ge noemd Corps zou worden gegeven, niet doorgaan. AUTO'S VAN NIET-ITALIAANSCH FABRIKAAT. De Italiaansche Automobiel-club gaat een zwarte lijst uitgeven, die alle namen zal bevatten van alle bezitters van auto s, die buitenlandsch fabrikaat zijn. In dat begrip „zwarte lijst" zit al de veroordee ling van het feit, dat de Italiaan in Italië aou rijden in een niet-Italiaansche auto. Het besluit zal indien het wordt uit- Sevoerd gericht zijn tegen de Ver. taten, want enkel tegen auto's van Ame- rikaansch fabrikaat kan de italiaansche auto-industrie het niet opnemen. De gedaohtengang van de Italianen is nu deze: het Amerikaansche tarief van invoerrechten doet den Italiaanschen handel zooveel kwaad, dat we moreel ge rechtigd zijn, op deze manier terug te slaan. PER VLIEGTUIG OP MISSIE- BEZOEK. Geleidelijk verovert het vliegtuig zich, zij het ten koste van menig menschen- leven, een plaats in ons dageUjksch leven men kan zich het verkeer reeds al niet Als in het najaar brulde en gierde de woedende stormwind en joeg de golven den dijk op. Nu was de gelegenheid, om nog eens een poging te wagen, voor het vlotbrengen van de „Eugenia", wel zeer gunstig, temeer waar de wind Noord- West was en er bovendien de gunstige omstandigheid was van een springtij. Het was wel jammer, dat nu juist de „Drente" met een sleep naar Rotterdam was ver trokken en hier dus alleen de „Limburg" lag. Een telefoontje naar VJaardingen en IJmuiden bracht echter spoedig de „Fries land" en de „Hector" en met gezamenlijke kracht Werd gisterenavond voor de „Eugenia" getrokken. De publieke belangstelling was buiten gewoon groot. Onze stadgenooten blijven zich interesseeren voor het gestrande schip en toen wij om zes uur voor ons kantoor hadden bekend gemaakt, dat om acht uur wederom gepoogd zou worden het schip vlot te brengen, stroomden de menschen naar den dijk. Men begreep, dat er bij een dergelijken stormwind, kans van slagen bestond en niet graag zou een echte Jutter willen, dat het schip werd afgebracht, zonder dat hij daarbij tegen woordig was. Den ganschen avond bleef het zwart van de menschen op dijk en toen wij om ongeveer half twaalf naar huis gingen, omdat het tij toen viel en er geen kans was dat het schip nog vlot zou ko men, stonden er bij Oostbatterij nog zeker honderd menschen, die de koude trotseer den en met spanning tuurden naar de gele lichten van de sleepbooten, daar ver op zee. Er zit beweging in het schip en men wint dus, want nog geen enkelen keer te voren, was het zoo duidelijk waarneem baar. De bergingsmaatschappij Wijsmül- ler heeft dan ook geen oogenblik stil ge^ zeten en is maar steeds bezig geweest om steenen onder het schip vandaan te halen, zoodat het momenteel, aan stuurboord zijde, tot de kiel vrij in het water ligt. Twee duikers zijn dag in dag uit onder het schip geweest en hebben daar hun moeilijk, en tot op zekere hoogte gevaar lijk, werk verricht. In de kajuit van den heer Sieuwertse, ongeveer midscheeps op het dek, konden we waarnemen, hoe het schip werkte. De wijzer, op een daar aangebracht graden- boogje, schommelde voortdurend heen en weer. Een sleutel, aan een touwtje, bun gelde onrustig en sloeg zoo nu en dan tegen den wand, als om te waarschuwen, dat het schip sterker werkte. Al deze t?e kenen wezen er op, dat de kans om het schip vlot te brengen, grooter wordt en wanneer het water nog een 30 40 cM. hooger was geweest, dan had de mogelijk heid bestaan, dat het schip een ietsje naar beneden was gekomen, doch het water was gisterenavond nog 10 cM. lager dan giste renmorgen, toen het 70 cM. boven A.P was. Alle sleepkracht was weer op hot achterschip geconcentreerd, terwijl ook op den draad, die vandaar uitgebracht is, ge hieuwd werd. De voordraden waren op- gevierd. Hedenmorgen zijn de pogingen voort gezet. Het water was om 7 uur reeds vrij wat hooger dan gisterenavond, terwijl bo vendien de „Drente" was teruggekomen en er dus ook zijn krachten voor kan spannen. Men zal nu alles op alles zetten. EEN RELLETJE OP HET TUINDORP. Een oplichter aan het werk. Men zQ gewaarschuwd. Zondagmiddag kreeg een café aan den Brakkeveldweg het twijfelachtig genoe gen van het bezoek van een pl.m. 30-jarig heer, die zich voordeed als ingenieur en heele verhalen opdischte over zijn avon tuurlijke loopbaan. De man scheen een Belg te zijn en had den oorlog meege maakt, waarover hij de caféhoudster al lerlei griezelige bizonderheden vertelde, terwijl hij zich ondertusschen te goed deed aan des caféhouders dranken. Toen later eenlge vrouwelijke familieleden van den caféhouder in de zaak kwamen, zocht de man daarmee contact en vertelde hun eveneens zijn wedervaren, terwijl hij de dames als een galant heer een advocaatje aanbood. Hij had een zuster die met een professor getrouwd was, en dergelijke im- poneerende bizonderheden vertelde hij den luisterenden dames. Alles ging goed, tot de man wat al te vrijpostig begon te worden en de Jongedames de plaat poetsten. meer denken zonder vliegtuig. Langzaam maar zeker wordt het vliegend verkeers middel voor steeds meer doeleinden be nut: gewonden en zieken worden reeds door de lucht naar ziekenhuis of opera tietafel gebracht. Indien men een bericht uit Berlijn aan een Engelsch blad mag gelooven, zal het spoedig ook dienstbaar worden ge maakt aan de prediking van het katholie ke geloof in donkerst Afrika. Het heet „.1., dat over eenigen tijd een priester in den oorlog bestuurder van een ge vechtsmachine vergezeld door de be kende piloten kolonel Fitzmaurice en ka pitein Koehl, aan het hoofd van een ex peditie, bestaande uit drie Junkers vlieg tuigen, tien auto's, drie motorbooten en toegerust met draagbare draadlooze in stallaties, naar Zuid-West-Afrika zal gaan om daar talrijke posten van missio narissen te bezoeken. De priester, vader Schulte, zal zelf weer het stuurrad ter hand nemen thans, niet als in oorlogstijd, om zijn medemen- schen „naar beneden" te halen en te doo- den, maar om ongelukkigen te steunen en te sterken. GALGENMALEN. Men meldt uit Berlijn: Een monteur die zioh met zijn verloof- die wilde verdoen kwam, alvorens dit plan De vertering was ondertusschen opge- loopen tot een bedrag van twee gulden en zestig cents, welk bedrag de man, toen het op betalen aankwam, niet wenschte te voldoen. Hij zocht ruzie, sloeg met ge weld een kruk op de toonbank, schold en raasde en dacht van de herrie gebruik te maken er tusschen uit te knijpen. De caféhouder liet ondertusschen de politie opbellen en toen de man den naam van het politiebureau hoorde noemen, begon zijn bepaald niet al te zuiver geweten te spreken en holde hij de deur uit, achter volgd door bezoekers, die hem bulten grepen en later aan de politie overlever den, die hem naar het hoofdbureau transporteerden. Hier bleek de ingenieur, een smids knecht te zijn, die een niet al te gunstige reputatie had. Ondertusschen zal de café houder wel naar zijn centen kunnen fluiten. Men zij dus voor dit heerschap gewaarschuwd. DOOR EEN FIETS OVERREDEN. Zondagmiddag is een vijfjarig meisje-, Trientje de V., wonende in de 2e Vroon straat, in de Koningstraat door een fiets- rjjdster overreden, waarbij het kind het rechterbeentje brak. Het meisje stak juist de straat over toen de fietsrijdster pas seerde, terwijl het deze waarschijnlijk on mogelijk was zoo spoedig te remmen. Door een juist passeerend familielid werd het kind naar huis gedragen, van waar het met een brancard naar het hos pitaal werd vervoerd. REVUE „DOOR DIK EN DUN". We laten hieronder eenlge van de vele gunstige persbeoordeelingen van de revue welke a.s. Maandag, Dinsdag en Woens dag in „Casino" wordt opgevoerd. GEMEENTERAAD Verschenen is de vierde wijzigingsbe grooting, dienst 1928. Hierop worden allerlei kleine verschillen ter zake van te veel of te weinig betaalde subsidies, en andere betalingen, die nog op het loo pend dienstjaar vereffend moeten worden, geregeld; eenige der belangrijkste pos ten vermelden wij hier. De Vereeniging Ambachtsschool resti tueert 2089.aan te veel genoten sub sidie; de Vereeniging Vakschool voor Meisjes ƒ2292.het Algemeen Wees huis 1000. Op de begrooting voor 1928 was ge raamd voor opbrengst van 180 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 95.000. De opbrengst was echter 84.000 meer, welk bedrag op deze suppl. begroo ting verantwoord wordt. Daarentegen wordt de inkomstenbelasting 619.000, verminderd met 27.000, wegens te hooge raming. Een bedrag van ruim 41.000 als meerdere ontvangst van het Rijk werd overgebracht naar het dienstjaar 1929 in verband met eenige hangende reclames inzake navorderingen. Verder werd nog gerestitueerd door het Rijk ruim 15.000 wegens over 1928 te veel Ingehouden aan deel in de kwade posten der gem. ink. belasting 1928. Van het Electr. Bedrijf, de Gasfabriek en de Waterleiding is vermoedelijk een meerdere winst te verwachten van resp. 26.702, 15.780 en 1858. Van deze be dragen wordt gereserveerd 6702, 5780 en 1858 en naar den Kapitaaldienst ge bracht. Aan presentiegeld voor leden van den Raad werd uitgekeerd 8480, zijnde ten uitvoer te brengen oip het idee, daar zij nu toch zouden sterven, nog een tochtje met de auto van een ander te doen. Zoo gezegd zoo gedaan. Het paar verkocht onderweg verschillende onder- deelen van de auto om aan eten te komen. Deze tocht was den jongelieden zoo goed bevallen dat ze het op dezelfde wijze zes maal deden. Den zesden auto lieten ze te Stettin staan en reden van daar met den trein naar Berlijn terug. Onderweg kreeg de politie hen te pakken. LEEUWENJACHT. Een vrachtauto waarop een kooi met leeuwen van een circus stond, reed Vrij dag bij Bridgeport tegen 'n boom en werd zoo beschadigd dat een van de leeuwen^ een mannetje van ongeveer negen jaar, los kon breken. Het dier ging eerst op den berm van den weg liggen, blijkbaar voldaan over het herkrijgen van zijn vrij heid. Een half uur lang bleef hij zoo lig gen, terwijl een menigte nieuwsgierigen zich op een eerbiedigen afstand op den weg verzamelde. Een heele rij auto's werd in bedde richtingen opgehouden. De temmer liep daarop met een touw naar den leeuw toe, maar het dier stond toen op en liep den weg op waarop de toeschouwers aan dien kant de vlucht na men. De leeuw schrok en sprong, gevolgd door zijn temmer, over een heg. Hij be- 1380 meer dan de raming. Dit is te dan ken aan het feit, dat in 1928 de begroo tingen voor 1928 en 1929 werden behan deld. Tengevolge van de aanstelling van een tijdelijken klerk wegens ziekte werd 1612 meer aan jaarwedden uitgekeerd. Aan druk- en bindwerk werd meer uit gegeven dan geraamd was 4347, hoofd zakelijk tengevolge van de kosten van het raadsverslag, en het groot aantal raads vergaderingen. Aan de leden van den eereraad in ver band met de wethouderskwestie, werden de gemaakte onkosten vergoed tot een bedrag van 106.94. De kosten voor de ambtsjubilea van den gemeente-secretaris en den heer O. Wijker, hoofd-oommies hebben tezamen bedragen 457.09. Verven van de pontonbrug en vernieu wing van kettingen hebben totaal gekost 511. Op deze suppl. begrooting worden ver der geregeld uitgaven voor bizondere scholen, den cursus in lichamelijke oefe ning, waaronder aan de Ambachtsschool een meerder subsidie van 5000 (hier staat de restitutie van 2089 tegenover). De kosten van ziekenverpleging bedroe gen 2421.20 meer dan geraamd was, die voor krankzinnigenverpleging 4804.24 meer. De post „werkverschaffing aan werke- loozen" wordt overgebracht naar „steun- verleening ld.". Door het Rijk werd als aandeel in de kwade posten voor de ink. belasting meer Ingehouden dan geraamd was 5809. De totale verhooging der begrooting ten gevolge dezer suppl. begr. wordt 129.894. Kapitaaldienst Uit de oorlogsjaren dateert nog de deel name der gemeente in de N. V. Bouw materialen-voorziening, welke N. V. ge durende een jaar of acht in liquidatie was. De liquidatie is thans vereffend, en de deelnemende gemeenten komen er nog aardig af. Voor onze gemeente bedraagt het verlies in totaal slechts ruim 28 of 2817. Een laatste uitkeerlng ad 882 is thans gedaan, uit welke gelden het slan gewagentje voor de politie is betaald. De rest (het slangewagentje kostte inclusief inrichting eener bergplaats 474.50) wordt op den kapitaaldienst gereserveerd. Verder komt op dezen dienst o.a. voor het voorschot aan de N. V. Zeebad Huis duinen verleend, groot 45.000 en de hierboven genoemde reserveeringen uit de bedrijfswinsten. De Kapitaaldienst wordt in totaal met 27.597 verhoogd. Ruil van grond met de „Weesinrichting Huls duinen". Bij de kromming van den Duinweg na bij de voormalige „Tuintjes" wordt het terrein van de Weesinrichting „Huis duinen", aldaar, begrensd door een stee nen hekmuur. Deze muur vormt aan het Noordelijk einde een scherpen in den berm van den weg uitstekenden hoek, die gevaarlijk is voor het rijverkeer. Thans doet zich de gelegenheid voor om hierin een belangrijke verbetering aan te brengen, omdat de Weesinrichting bereid is den grond, noodig voor het ver krijgen van een ronden hoek, aan de ge meente af te staan, in ruil tegen een naastliggend stukje grond. Het verplaatsen van den hekmuur zal voor de gemeente geen kosten met zich brengen. B. en W. stellen voor dezen ruil aan te gaan. Verhooging keurloonen. Van den Directeur van den Vleesch- keuringsdienst ontvingen B. en W. een schrijven, waarin die functionaris de aan dacht vestigt op het jaarlijks terugkee- rend nadeelig saldo van zijn dienst, onder opmerking, dat naar zijn meening de be grooting van dien dienst een gunstiger aanblik zou opleveren, wanneer het thans vigeerende tarief, waarnaar de keurloo nen in deze gemeente worden geheven, eenigszins verhoogd wordt. Bij vergelijking met enkele andere Noordhollandsche gemeenten blijkt, dat de in onze gemeente geheven keurloonen zeer laag zijn. In zijn bovengenoemd schrijven geeft de directeur verder twee tarieven aan, n.1. A en B. De opbrengst volgens deze tarieven demonstreert zich in het volgende: In het jaar 1928 is aan keur loon ontvangen een bedrag van 8644. snuffelde den grond, sprong over een tweede heg en viel daarop een koe aan. Toen hij de koe bij de keel had, vuurde de directeur van den circus op hom en trof hem in zijn achterkwartier en in een oog. Het dier begon daarop als een razende door de weide te rennen en zat nog om een huis heen en man na. Vóór hij echter verder kwaad kon doen, werd hij met verdere schoten afge maakt. Het was een goed! gedresseerde leeuw, die volgens den directeur ongeveer 8000 gulden waard en de vader van drie on langs geboren welpen was. VERZOENINGSMIDDEL BIJ ECHTELIJKE RUZIE. Als dat niet helpt. Amerika is het land met de meeste on gelukkige huwelijken en het is dus na tuurlijk, dat daar naarstig gezocht wordt naar middelen om hen, die scheiden wil len, weer wat zachter voor elkaar te stem men. Rechter Rhodes uit Omaha In Nebraska gelooft dat middel ontdekt te hebben en dominee Frank Smith van de eerste con gregatie-kerk in die stad is er enthousiast over. De toepassing van het middel is heel eenvoudig, het vereischt geen bijzon dere zelfbeheersching of kalmte, die Bij toepassing van tarief A zou in dat jaar ontvangen zijn 12462.60 Ingeval de heffing had plaats 8ehad volgens tarief B 16064.60 ver het jaar 1928 bedroegen de uit gaven, met inbegrip van rente en aflos sing van geldleenlngen, 14084.747' en de Inkomsten 12088.82, zoodat het na deelig saldo over dat jaar bedroeg 1946.421/». Toepassing van tarief A sou over genoemd dienstjaar dus reeds een matige winst hebben opgeleverd. De Commissie van Bijstand voor de Financiën deelt mede, dat zij op het stand punt staat, dat de Vleeschkeuringsdlenst zoo mogelijk zonder verlies moet werken, en dat zij zich ook, nu uit de verstrek te gegevens blijkt, dat de hier geheven keurloonen, in vergelijking met andere gemeenten, aan den lagen kant zijn met een voorstel tot verhooging van het keurloon wel kan vereenigen. B. en W. stellen voor een keurloon vol gens tarief A te heffen. Dit tarief is als volgt: Een rund met meer dan 200 K.G. slacht- gewicht 8. Een rund tot en met 200 K.G. 2.— Een kalf met meer dan 40 K.G. slachtgewicht L Een kalf tot en met 40 K.G. slacht gewicht (T.öO Een schaap of geit 0.60 Een lam, veulen of speenvarken 0.60 Een varken met meer dan 60 K.G. slachtgewicht 1.60 Een varken tot en met 60 K.G. slachtgewicht L Een eenhoevig dier met meer dan 200 K.G. slachtgewicht 8. Een eenhoevig dier tot en met 200. K.G. 8.— Vleesch en vet per K.G. of ge deelte daarvan 0.01 Binnenland. Twee jongens overreden en gedood. Ernstig auto-ongeval bi] Diever. Een groep jongelui, leden van de A. J. C., maakten Zondag in de omgeving van Diever een fietstocht. Zij waren op weg van Groningen naar Havelte. Plotseling werden zij door een passeerenden auto aangereden, waarbij twee jongens der mate werden getroffen, dat een van hen onmiddellijk overleed, en de ander na overgebracht te zijn naar Assen, aan de bekomen verwondingen is overleden. De slachtoffers zijn de 15-jarige Jan Feiken en de 18-jarige Fokke Houwen, belden uit Groningen. Het ongeval is hieraan te wijten, dat een der jongens, die op het paadje langs den weg reed, wegens de oneffenheid er vau het stuur kwijt meestal niet aanwezig zijn, als echtgenoo- ten het niet met elkaar eens zijn. Ver eischt zijn alleen een paar film-opera teurs met een camera en microfoon, die een „talkie" van de trouwplechtigheid maken en een handig toestelletje in de hulskamer, waar de „talkie" direct op kan worden afgedraaid, zoodra de huiselijke vrede verstoord is. De rechter en de dominee zijn over tuigd, dat de woede der echtgenooten on middellijk zal bedaren als het tooneel van het wisselen der ringen op het scherm verschijnt en de beheerscht-ontroerende stem van den bruidegom en het schuch ter gelispel van de bruid in de kamer weerklinkt, die zooeven nog van harde booze geluiden vervuld was. (De Tel.). EEN LEGAAT VOOR ELF KINDEREN. De advocaat Alexander Neilson, King's Counsel, die onlangs te Londen gestorven is, heeft van zijn vermogen van 115.682 aan de elf kinderen van zijn neef Cum- ming, die te Dufflown predikant is ge weest, een som van 40.000 nagelaten, tusschen hen in gelijke parten te verdoe len. De predikant zelf is verleden jaar gestorven, maar zijn weduwe leeft nog. Van de rest van het vermogen krijgt zijn broer Jan Neilson het vruchtgebruik voor zijn leven. VAN DINSDAG 25 JUNI 1929. STEDELIJK MUZIEKCORPS. DE EUGENIA. Pogingen om het schip vlot te brengen. Er zit beweging in den kolossus. Hilversumsche Crt. Door de groote verscheidenheid gingen oog en oor te gast. De prachtige décors en costumes, de wisselende lichteffecten, voordracht en spel maakten het geheel tot iets bijzonders. In haar genre mag deze revue zeker geslaagd genoemd worden. Zang en muziek sloten zich in die mate bij de actie aan, dat den uitvoerenden reeds bij open doek hulde werd gebracht. Bij het ein de moest meermalen gehaald worden. Groninger Dagblad: Deze revue 19 het aankijken ten volle waard. Uit het herhaald applaus bleek, dat het publiek zich uitstekend vermaakte. De tafereelen volgen elkaar, zooals dat in een goede revue behoort, in een vlot tempo op. De compère Renard en de commère Ida Buziau waren uitstekend op dreef en beschikten beide over een goede stem. Geweldig gelachen is er om de beide komieken Frits en Eddy Schakels, een paar rasechte revue-artisten, die de gang erin weten te houden met hun moppen. De décors waren bijzonder goed, terwijl het oog bekoord werd oor een weelde van vcostu- mes, welke het hoogtepunt bereikte in de drie groote finales. mót hijkon Uf D, &uuwald, DioningóUaat i03-i09.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5