Radiografisch Weerbericht Marlneberlchten. Visscherijberichten. Radio-Rubriek. Legerberlchten. EUGENIA MELODIE. VADERS EN ZONEN. De „geweien" loon van den vroegeren emir van Boechara aan ztfn vader: schrijf u den eersten en den laat- brlef in mijn leven. Ik wilde niet ven, ik wilde niet dat eenige ver- ng tusschen ons tot stand kwam, maai de gebeurtenissen van de laatste dagea hebben me tegen mijn wil genoopt u te ichrijven, te schrijven met het bloed van iiijn hart". Aldus begint Sjahmoerad, studgii aan een arbeiderBfaculteit te Mostou, een brief aan zijn vader, den vroefieren emir van Boechara, van wien men ce laatste weken weer is gaan hooren ter gelegenheid van de invallen aan de Russijch-Afgaaasche grens. De zoon her innert den vader aan het bloed, dat ge vloeid heeft, toen in 1918 ook in zijn land de volksbeweging begon, hoe in 1920 het emiraat ten onder ging en hij, Sjahmoe rad en zijn broers vtn wier bestaan in de vrouwenvertrekken, ie vader nauwelijks wist, ten laste van de jonge volksrepu bliek kwamen. „Zij heeft ons gevoed, ge kleed, geschoeid". In 1828 werden zij te gelijk met de kinderen van daglooners en arbeiders naar Moskou gestuurd, om te studeeren. „Het 1b nu zes jaar, dit ik te Moskou Studeer, in het politiek-ecjnomische cen- bum van de heele Unie. Ic ontving mijn ojtwikkeling op de banket eener arbei- dirsfaculteit. Ik, die leef h de gemeen- shap van mijn kameraden *an de facul- ttit, ben met hen samengevloeid in het akemeene organisme van de groote sow- Ïtgemeenschap. Ik ging u haten. Ik houd <t ervoor, dat ik nooit een vtder gehad hib en u stel ik'voor te vergeten, dat u e® zoon had. Ik ben uw zoon niet. Het is een ander, u meer dan onbekend ge laat, dat gij niet kunt begrijpen. Het spreekt een nieuwe taal, het is in een nieuwen mensch verkeerd, met een nleu W3 wereldbeschouwing en een nieuwen kik op het leven. De wereld is gescheiden in twee kam- pra". Sjahmoerad komt dan te spreken over dc gebeurtenissen aan de Russisch-Af- gaansche grens, waarin zijn vader zich gemoeid heeft, in den hoop zijn oude emi raat te kunnen herwinnen. „Dat zal niet zijn. De sowjetmacht is niet zoo gemak kelijk gevestigd, dat het iederen ordinai rei emigrant, iederen geborneerden stijf koo gemakkelijk zou vallen haar omver te werpen". ,Dit, zoo eindigt de open brief in de Izvestija, zijn mijn laatste woorden. Wij scheiden voor altijd. Als het lot, tegen iediren wensch van me in, er nog eens toe leidt, dat wij elkaar ontmoeten, dan ontmoeten wij elkaar als vijanden". En de onderteekening luidt: „Uw gewezen zoen A. Sjahmoerad" zich niet mee bemoeide. Het losgeld werd betaald, en de vrienden kwamen vrij juist toen de verkiezingscampagne was afgeloopen. En de neven trokken naar Albanië, en leefden daar kort maar ge lukkig. Men kwam hen op het spoor, en Achmed Zogoe leverde ze uit tegen twee broers, waarmee hij nog een appeltje te schillen had, en die in Griekenland waren gepakt GilEKSCHE ROOVERROMANTIEK. De twee neven KoembL Ken schrijft aan de Nw. Rott. Crt: Eet eiland Korfoe registreert sinds een week massa-bezoek. Ditmaal niet van reiïigers, die voor hun genoegen natuur- pracht willen genieten, maar van journa listen en bewoners van Epirus. Zij allen zijn gekomen ter bijwoning van het pro ces tegen de twee neven Koembi, de twee meest beruchte roovers uit de provincie Epirus. Dat Korfoe voor de behandeling Ier zaak is gekozen, in plaats van Athene, rlndt zijn oorzaak in de overweging, dat iet grootste deel der talrijke getuigen l charge uit Epirus afkomstig is, zoodat ie te vergoeden reiskosten anders be- jrijk hooger zouden zijn. Het proces Is liet een zuiver proces wegens moord en xiof, ook al zou het deel dat met deze mlslrijven samenhangt stof op kunnen leveren voor tientallen kino-drama s, maa* het heeft ook een niet te miskennen poliieken bijsmaak. Dt neven zijn 27 en 82 jaar oud, en be- gonien hun carrière met klein werk: diefstallen, kleinere inbraken enz. Toen zij hin daarvoor opgelegde straffen had- ien ütgezeten, besloten zij, zich te wre- ren tp de getuigen, die verklaringen te •unnm nadeele hadden afgelegd. Hun erste wraakneming bestond in het slach- cn van 260 schapen en vier paarden. Zij brdedden, dat een eenvoudige moord (genlflk geen voldoende straf beteeken- <Tnet den dood was alles afgeloopen. 3| wilcen dat hun slachtoffers voort zou- leven echter oeconomisoh vernie tte. Toen zij wisten, dat de eigenaar af- Wrig was, beslopen zij de schapenkraal vt een rijken boer, wekten de herders, endwongen hen onder bedreiging, den göeelen veestapel te slachten. Binnen en'feie uren waren alle schapen en paar de! veibloed. De vrouw van den boer most ruchteloos toezien haarzelf werd geoi hair gekrenkt. Twaalf jaar straf is den Koeubi's hiervoor reeds opgelegd. M>t he tweede hoofdgeval heeft zich voord de Grieksohe politieke wereld bezig gehciden. Den Venizelisten is het riet jeluktzich vrij te wasschen van de didelijk opjekomen verdenking, dat zij diarbij de hnd in het spel hebben ge- hed. Melas, en rijke Griek uit een oud geslacht Uns is hij president van de ■deksche Ladbouwbank was met ziji vriend Monas in Augustus 1928 in verband met o op handen zijnde ver- kiesingen voorte Kamer, den boer op gegaan, om te breken voor de liberale Partij van den ftwezen minister Kafan- darl». In Eplrutwerd de auto, waarin beiden gezeten w»en, plotseling door de neven overvallen. ïilonas en Melas wer den eruit gesleept i in gijzeling gesteld. De vertrouwensman van de Koembi's eischte van de regedng een losgeld van een millioen drachmi. Er werd afge dongen tot 800.000 dichmen. De politie wilde tegen de neven oprukken, maar Venizelos vond het y>r de veiligheid van het leven der hele agitatoren voor ia tal haring aafamUrig, toch maar feer, dat deze er1 p tal *«tp TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. O na Nederland. Juni-no. Het tijdschrift Ons Nederland, orgaan der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer is op den ingeslagen weg voortgegaan; de met fraaie illustraties voorziene beschrijvingen van mooie steden en streken uit ons geheele lanid, behandelen dit maal Groningen, Scheveningen, 't Gooi, Zwolle en Uric. Van Scheveningen wordt een over zicht gpgeven van hetgeen er in het nieuwe seizoen geboden zal worden; eeni mooi boule vard-gezicht versiert tevens dien omslag van het blad. Dr. W. P. Hubert van Blijenburgh behandelt de vraag of er voor de diensten der V.V.V.-menschen betaald moet worden. De schr. meent, dat mlen belangeloos moet wer ken om de sympathie voor de vereenigina bij buitenstaanders te vergrooten. We lezen verder, dat een regeling tusschlen het blad en de Ned. Spoorwegen getroffen is om „Ons Nederland" in de coupé's der voor naamste treinen ter lezing te leggen, hetgeen een goede propaganda voor de A.N.V.V. mag heeten. Naast den beschrijvenden inhoud zijn ettelijke kolommen nieuws van de plaatse lijke V.V.V.'s opgenomen, waarin zoowat al het noemenswaardige, dat er op het gebied van vreemdelingenverkeer in Nederland ge beurt, is vernield. Het blad kondigt tenslotte een speciaal nummer aan, dat gewijd zal zijn aan de pro vincie Drenthe en dat gevolgd zal worden door andere Drenthe-nummers. Actueel Wereldnieuws, II Mei. J. M. B. G, schrijft over de Kawah-Idjen, in Java's Oost hoek, waarheen de gouverneur-generaal in de tweede helft der maand Mei een reis heeft ge maakt. Hoe prachtig dit landschap daar is, laten een aantal mooie photo's zien. Dit neemt een groot deel van den tekst in dit nummer in beslag. Er is een afbeelding van den Duitschen kruiser „Emden" ln de ha ven van Soerabala, kiekjes van de Mei-viering op Java, van een tentoonstelling van Inheem- sche nijverheid, van het beruchte (vermeen- dei dranksmofclóelscheepje „I'm Alone", door de Amerikanen in den grond geboord, met de bemanning achter de tralies in New-Orleans de brand aan boord van de „Europa", in de haven van Hamburg, heele mooie jacht- opnamen uit Afrika, leeuwen, van dichtbi, gekiekt. De Padvinid'ster, 8 Juni. T. N. heeft het over de kleeren, waarover ze allerlei wetenswaar digs zegt. En Huvrie, Sjoos en Mr. de Kron- loelaar geven een spannend verhaal in drie deden. Zij wet*en van te voren niet hoe en wat het worden zal, -alleen, dat het heel span-» nend moet zijn en om het elkander zoo lastig mogelijk te maken trachten ze het verhaal zoo af te breken, dat het voor de volgende maal heel lastig is om toch door te gaan. Dat -be looft dus wat. „Huvrie" is het eerst aan 't woord, de volgende maal ko-mt „Sjoos". „Het Drama ia de Groene Tent" heet het. Mies Modderman vertelt van een Hollandsche pad vindster in Egypte. Onder het vele nieuws noemen wij nog de rubriek Rondom de Roo-de vlam van mevr. Redeke-Hoek, een artikeltje over zeevogels, over straatnamen, afdeelings- nieuws, waaronder op rijm, de Kabouteri- rulbriek. Het leidstersblad „de Schakel" be handelt het probleem van gemengd kampee ren, dat IVAG de schr. minder wensche- lijk vindt en -hij raadt de leidsters aan eens een proef te nemen met zelfstandig kampee ren. Verder boekbesprekingen en jaarver slagen. De kap.-luit. ter zee T. L. Kruija, dienende aan boord Wachtschip te Vlieringen, wordt den .ioen Juli a.s. gesteld ter -beschikking en is bestemd eerlang naar O.-I. te worden uitge zonden. Hij wordt tijdelijk vervangen door zijn ranggenoot P. Post Ulterweer, geplaatst hij de H.M.K., die van 8 Jult t/m 7 Augustus aan boord Wachtschip VUssingen wordt ge plaatst. Luit. ter zee ie kl. G. E. V. L. Beekman wordt onheven van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië en keert binnenkort naar Neder land terug. Luit ter zee ie kl. P. T. de Meester is, vsn zijn detacheering bij den dienst in1 Oost-Isidië, hier te lande teruggekeerd. Off. van adm. ie kl. der zeemacht F. A Kuhn, de bestemd is voor den dienst in Oost- Indië, zal 26 dezer per partculiere gelegenheid daarheen vertrekken. De off. van adm. der ae kl. L. P. vsn Boven en W. F. L. Waleveld zullen resp. de maand Juli en Augustus a.s. tijdelijk geplaatst wor den aan boord van1 Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord. De off. van adm. der 2e kl. B. G. A Mahieu, dienende aan boord Wachtschip te Willemw oord, wordt den ien Juli geplaatst op de Mok. Off. van adm. der ae ld. T. Stren-gers, die aangewezen is voor den dienst in Oost-Indië, zal 10 Juli met het stoomschip Patris uit Rot terdam zijn bestemming volgen. Geplaatst bij de opleiding brevet geschut- maker: Serg.-monteur J. H. Isbrücker, korp.-mon- teur P. N. Verhoef, id. J. Bakker, ld. G. M. van Heusden. Toegekende brevetten: Korp.-monteur J. T. de Vries F.AI.; ItSOrQ.- seiner W. C. de Wit F.A.I. Met ontslag ut -den zeedienst: 4 Juli: stoker ie kl. J. H. B. Jacobs. GOST-INDIE. OVER ZEE NAAR DE VELUWE. WJj ontvingen van de HollandVeluwe- lijn een geïllustreerd gidsje betreffende door haar georganiseerde tochtjes over zee naar Harderwijk en de Veluwe. Het is op aanvrage gratis en franco ver krijgbaar bij den boekhandel A. J. Wuest- man te Harderwijk, en het bedoelt ln hoofdzaak bekendheid te geven aan de gelegenheid, welke de booten der Hol landVeluwelfln bieden om van Amster dam uit de mooie Veluwe te bezoeken. De Veluwe is, voor wie het niet weten mocht, het mooiste gedeelte van ons land, mits men de mooie plekjes maar weet te vin den en daarvoor 13* dit gidsje een goede wegwijzer. Men kan van 1 Juli tot 14 Sep tember dagelijks (uitgezonderd 's Zon dags) prachttochtjes maken van Amster dam (de Ruyterkade) naar Harderwijk vandaar per bus naar Apeldoorn en Arn hem. Wie des morgens om half negen uit Amsterdam kan vertrekken, is des mid dags 8 uur ruim te Arnhem en heeft een der mooiste reizen gemaakt, die wij in ons land kennen. Ook 's middags gaat een boot. KOLONIALE SCHOOL VOOR MEISJES EN VROUWEN. Verschenen is het jaarverslag 1928 van bovengenoemde instelling, gevestigd in den Haag, Westeinde 48, welke, zooals de naam al aangeeft, een huishoudschool is mede ter opleiding voor de tropen. Blijkens het verslag mag de school zich in een toestand van bloei verheugen. Belast met -den administratieven dienst aan boord van Hr. M». Flores, off. van adm. der 2e kl. H. A. Keijser; met de gereedmakln« Hr. Ms. Flores voor indienststellrag, off. van den M.S.D. der 2e kl. H. P. Allaries; met de functie van gezaghebber van het gouverne ment ast oomschip van- Doorn en met de leiding van de -hydrographische werkzaamheden al daar aan boord, luit. ter zee der ie kl. P. Eikeboom; met het toezicht op de onderhouds werkzaamheden aan boord Hr. Ms. Soemba, luit. ter zee der ie kl. O. R. F. Immink; met het hevel Hr. Ms. Flores, de kap.-lult. ter zee J. J. van der Linden; met den dienst van iste officier aan boord Hr. Ms. Flores, lult. ter zee je kl. J. Schraver. Ontheven: eervol van het bevel over Hr. Ms, van Doorn luit. ter zee ie kl. P. Eikenboom van den administratieven dienst van Hr. Ms, van 'Doorn off. van adm. der 2e kl. H. Bakker van het toezicht op de onderhoudswerkzaam heden aan boord Hr. Ms. Flores luit. ter zee der ie kl. O. R. F. Immink; eervol over het bevel Hr. Ms. Soemba, kap.-lult. ter zee J, van der Linden; van den dienst van ie off. aar. boord Hr.Ms. Soemba, luit. tier zee der ie kl. J, Schraver; van den administratieven dienst aan boord Hr. Ma. Soemba off. van adm. der ae kl. H. A. Keijser. Geplaatst: bij het station voor onderzee- booten off. van adm. ae kl. J. H. Seger, ver wacht uit Nederland; bij de marine-kazerne Oedjoeng luit. ter zee der ie ld. O. R. F, Immink. Overgeplaatst: van het station voor onder zeebooten naar Hr. Ms. De Zeven Provinciën luit. ter zee der 2e kl. B. J. ten Brink; van de marine-kazerne Oedjoeng (Siboga) naar het station voor onderzeebooten, luit. ter zee der 3e kl. G. Koudijs en B. J. G. Schok king; van Hr. Ms. van Doorn naar de marine kazerne Oedjong (Siboga), luit. ter zee der ae kl. H. Isbrücker; van de marine-kazerne Oedjong naar Hr. Ms. Flores luit. ter zee der ae kl. J. C. Broek- huysen; van Hr. Ms. Soemba naar Hr. M. Flores, luit. ter zee der 3e kl. J. Schraver; van Hr. Ms. Soemba naar Hr. Ms. Flores, luit. ter zee 2e kl. J. J. van Stuyvesant Meijen van Hr. Ms. Soemba naar Hr. Ms. Flores, luit. ter zee 2e kl. jhr. A van Geen; van Hr. Ms. Soemba naar Hr. Ms. Flores, luit. ter zee 3e kl. E. T. J. Janssen; van Hr. Ms. Soemba naar Hr. Ms. Flores, luit. ter zee 3e kl. M. J. M. de Gorter; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Fores, off, van den M.SJD. der 2e kl. J. B. Berck; idem naar Hr. Ms. De Zeven Provinciën off, van den M.S.D. der 2e kl. J. W. van Wlnger den; van- Hr. Ms. De Zeven Provinciën naar de marinekazerne Oedjong, off. van den M.S.D, 2e kl. H. P. Allaries; van Hr. Ms. Van Doorn naar Hr. Ms. De Ruyter luit. ter zee ie kl. J. G. A Veerman; van Hr. Ms. van Doorn naar Hr. Ms. Tyde man luit. ter zee 3e kl. G. A Boeghorn; van Hr. Ms. Van Doorn naar Hr. Ms. Wil lebrord Snellius luit. ter zee 3e kl. T. H. Milo van Hr. Ms. Van Doorn naar Hr. Ms. Kra katau off. van den M.S.D. der 3e kl. P, Loekemeyer; van Hr. Ms. Van Doorn- naar het Departe ment -der Marine off. van gez. der 2e kl. B van Noort; van Hr. Ms. Van Doorn naar de marine kazerne Oedjong off. van adm. 2e k. H. Bak ker; Van Hr. Ms. Krakatan naar het Vliegkamp Moro-krembangan off. van den M.S.D. der kl. H. Woudenberg; van Hr. Ms. Tydeman naar Hr. M». Sumatra luit. ter zee 3e kl. B. van der Ploeg; van Hr. Ms. Tydeman naar de marine kazerne Oedjoeng luit. ter zee 2e kl. W. H. v. Zadelhoff. Verleend: wegen-s achtjarigen dienst, tien, maanden verlof naar Europa aan den 2en werktuigkundige bij de Gouvernement» Ma rine G. J. Muller. Jt. werd in anderen zin, dan de verzoeker* thans wenschen en wijst op de bezwaren, die bi) in williging van het verzoek op den voorgrond zouden treden. De voorsteller bestreed den R. G. en van verschillende zijden werd gewezen op de con sequentie», die door het niet handelen overeea- k oma tig het verzoek ontstaan en zij bevelen den mini at ex alsnog krachtig aan, hun verzoek alsnog te willen inwilligen. Voorstel van de bonden M. O. 0„ kor poraals M. M. P., om tijdelijke plaatsingen op varende schepen te beperken tot een half jaar. De R. G. deelt mede, in hoeverre de minis ter meent, aan het verzoek te kunnen voldoen, waarop nog van verschillende zijden door voor beelden wordt aangetoond, dat in' verschillen de gevallen dat tijdvak van een half jaar zeer anzienlijk wordt overschreden. 3. Voorstel van St Christophorna, om voor korporaal-vliegtuigmaker» M. die gelegenheid te openen om zich door het volgen van een cursus te bekwamen voor het examen voor hoogeren rang. De R. G. geeft een overzicht van hetgeen thans reeds in deze richting geschied is en vermeldt de berw;en; die bestaan tegen ver dere uitbreiding, waarop de voorsteller, hierbij van verschillende zijden gesteund, naar voren brengt, dat het vooral gaat om de practische bekwaamheid, waarbij een weg werd aange wezen, waardoor de belangen der korporaals in deze richting zouden kunnen worden be vorderd. 4. Voorstel van St. Chriatophoru», om den naam „seiner" te veranderen in telegrafist". De R. G. zegt, dat bij de in bewerking zijn de herziening van de voorschriften betreffende verschillende opleidingen, de hier bedoelde naamsverandering reeds een punt van over weging uitmaakt, doch wijst er tevens op, dat deze naamsverandering tot eenige consequen ties zal kunnen leiden. 5. Voorstel van St. Christophorus, om voor mariniers de 'gelegenheid te openen, om in Indië examen af te leggen voor hoogeren rang. De R. G. verklaart, dat 'de mndster dit ver zoek wel ln overweging wil nemen, waarop door enkele leden nog* een verruiming van dit verzoek werd aanbevolen. Voorstel van St. Christophorus, om tij dens overvoer naar en terug uit Indië de soldij toe te kennen voor plaatsing Ban den wal o. w. De R. G. voert tegen dit voorstel verschil lende bezwaren aan, waarbij de voorsteller meent zich te m&eten neerleggen. 7. Voorstel van den Bond v. Chr. M. P., om voor de militaire patiënten in het marinehos pitaal de gelegenheid te openen, om ook des avondB op werkdagen gezinabexoelc te mogen ontvangen. Ten aanzien van dit verzoek merkt de R. G. op, dat dti verzoek niet in het G. O. thuis behoort, doch gericht moest zijn geweest aan den chef van het marinehoespitaal en voegt er bij, dat bedoelde chef bereid ts, het verzoek, dat hem reeds vanwege den bond M. O. O. bereikte, in gunstige overweging te nemen. Na rondvraag wordt de vergadering ge sloten. BOUWT ZELF UW RADIOTOESTEL. Verkorting van eersten oefentijd van ben, die geloot hebben lichting 1931. Ingevolge de wijzigingen lm de dienstplicht wet wordt dit jaar voor het eerst, niet meer door de ingeschrevenen voor de dienstplicht zelf geloot, maar centraal uitgemaakt, welkp naam in de verschillende gemeenten nu no. I is. Dit zal officieel worden bekend gemaakt Vermoedelijk zal de loting voor de lichting 1931 op zoodanig tijdstip plaats hebben, dat jongelingen geboren in 1911, ook na de loting nog een verbintenis kunnen aangaan bij het vooroefenlngsinstituut, tot het verkrijgen van verkorten diensttijd. Gelegenheid tot aanmel ding bestaat tot en met 21 Sept a.s. Bij een met goed gevolg doorloopen van de oefeningen, welke zooveel mogelijk in overleg met belanghebbenden, hoofden van scholen en werkgevers worden geregeld, krijgt men een vermindering van eerste oefening van 4 maanden. Belanghebbenden kannen de meest uitge breide inlichtingen bekomen voor wat betreft de provincie Noordholland benoorden het IJ bij den Commandant van het Landsormver- band Alkmaar, Gasthuisstraat no. 1 (v.m. R.O.G.) te Alkmaar. T ijdstippen van verzanding der brievenmalen. Naar Ned. Oost-Indië. Verzendlngs- weg Datum der terpostbezor ging Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant Een tachniach. sa Er wondt steeds meer aan zelfbouw gedaan, wst duidelijk geïllustreerd wordt door het lelt, dat alleen reeds in ons lamd dit «faoen c*. 150.000 bouwschema's aangevraagd werden. Men bouwt niet zelf omdat het beter en goed koo per is, meer uit sportiviteit; bet Is een aangename bezigheid, (He direct practische resultaten oplevert. Ook ondervindt men wel eens teleurstelling, vooral wanneer zonder de noodige voorbereiding gewerkt wordt en men zich reeds direct op moeilijke projecten werpt. Wanneer men met beleid te werk gaat slaagt het werk altijd, overigens doet die schroeven draaier, tang en soldeerbout de rest. Prima materiaal 1» het halve werk en een 3-lampstoestel met goede onderdeelen werkt beter dan een 5-lamp» nit goedkoop materiaal gebouwd, terwijl de totaalprijs in belde geval len nagenoeg gelijk zal zijn. Bovendien moet alles in verhouding zijn; een uitstekend tbe- stel met een goedkoop plaatspanningapparaat kan niet werken, evenmin al» een prima luid spreker met een goedkoop toestel voldoet. Moderne lampen behoeven een modern plaat- «panningapparaat en kunnen niet gevoed wor den uit een anodebatterij van 90 Volt. Na tuurlijk kan niet ieder een kostbare installatie aanschaffen en legt 't finnncieele gedeelte ook gewicht in de schaal. Men stelle „kwali teit der weergave" steeds voorop, daarna komen selectiviteit en kwantiteit. Wat is nu de allergoedkoopste schakeling voor luidspreker-ontvangst? Dat is natuurlijk ook het eenvoudigste schema en wel detector met één trap laagfrequenttranisformator-ver- sterking, die primaire schakeling met twee spoelen, waarvan één uitwisselbaar. De af stemming geschiedt met één variabelen con densator, dus zoo men wil i-knops afstem ming. Bij gebruik van een prima stel onder deden is dit een goed luidsprekertoestel voor ontvangst van Hilversum, Hulzen, Daventry en Zeesen en een paar korte-golf stations. Meer dan een matig kamergeluid mag men niet eischen. Niet dat dit toestel alle idealen in zich vereenigt, doch kwalitatief is de weer gave bealist goed; de selectiviteit is niet het maximum. Verder heeft dit a-lampstoestel nog voor diat een droge anodebatterij gebruikt kan worden, daar het anodestroomverbruik van a lampen betrekkelijk gering is en de batterij dus niet overbelast wordt. De onderhouds kosten zijn ook gering; bij pl.m. 4 uren luis teren per dag éénmaal accu-laden per maand (40 cent) en één anodebatterij van 120 Volt per 3 maanden 7.00). Wanneer dan als ge middelden levensduur voor de lampen 1 Jaar aangenomen wordt rijn de bedrijfskosten ge makkelijk uit te rekenen1. Wij moeten hier nog aan toe voegen dat een groote en hooge an tenne (ca. 3050 M. totale lengte horizontaal en pl.m. 57 M. hoog) d« geluidsterkte be langrijk kan opvoeren. Voor een, zoo men dit noemt, universeel toestel ls het noodig nog één trap hoogfre- quentversterking vóór te schakelen. Het aan tal kringen wordt zoo groot mogelijk gemaakt, dus liefst vier, waarvan minstens twee afge stemd worden met een variabelen conden sator; de tegenwoordige seiectiviteltselschen maken drie afgestemde kringen echter nood zakelijk, t..w. de antennekring, roosterkrlng H.F.lamp en roosterkrlng detectorlamp. Deze hoogere selectiviteit gaat weer gepaard met een verlies aan geluidsterkte, zooda, het wel aanbeveling verdient de moderne lampen toe te passen. Hierbij is een anodebatterij moge lijk, doch een plaatspaoningapparaat nood zakelijk. Wenscht men een zeer krachtig ge luid dan wordt nog eens een trap L.F.-vei- aterldng ac.hter geschakeld en als eindlamp een groot type gebruikt. Het is dan ook gerwenacht een volumeregelaar aan te brengen in den vorm van een gloeidraad-weeratand voor de H.F.-lamp en zoo noodig een potentiometer op de primaire wikkeling van den ren L.F.- transformator. Meer dan een 4-lampstoeateI is voor nor maal gebruik niet noodig, tenzij met een ka mer-antenne ontvangen wordt. Dit type appa raten leent zich niet voor zelfbouw en geeft vrijwel steeds teleurstelling. Gebruikt Bij voorkeur een eenvoudig ontwerp. Per zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. via Marseille Per Eng. mail via Marseille Per luchtpost A'dam-R'dam Parijs-Mar- seille ter door zending met Britsche schepen 1 en 16 Juli 26 Juni M - 4 en 18 Juli Eiken Donderdag idem 6.30 6.30 s av. 's av. 6.80 's av. 6.80 'sm. 6.80 's m. 6.80 'sav. Naar Nad. Wast-lndië. 22 Juni. Aangebracht door korders 6233 tongen 2469 kleine tongen 27 tarbotten 57 kisten schol I 53 kisten schol II 65 kisten schar 22 kisten pietermannen Door haring- en geepvisschers: 54 tal haring P- tal 4-653.6o 26 tal geep >1 8.006.25 24 Juni. Aangebracht door haring- en geepvisschers: p. tal 55 0—5.00 II.»O—e-oa p. st. 0.40—0.28 „0.10—a.07 5-75—1.00 p. k. 5.50—4.50 4.00—1.00 2.75—1.50 9.00—7.50 GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. In de vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg zeemacht, Vrijdag ge houden, werden eenige voorstellen behandeld, welke door verschillende personeelsorganisa ties werden aanhangig gemaakt. I. Voorstel van de bonden M. O. O., korpo raals en M. M. P., om den minister van de fensie te adviseeren om betrekkingen, die tot dusverre door militairen werden vervuld, niet op te dragen aan burgerpersoneel, behoudens in die gevallen, dat een richtlge uitoefening van den dienst het volgen van' die gedragslijn verhinderen zoude. De R. G. zet uiteen, wtllce motieven hebben gegolden, toen ln den lantstea tjjd gehandeld Naar Suriname: Per zeepost vla A'dam Per mail via St. Nazaire 27 Juni 6.30 's av. 6.80 's av. 2 Juli Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via Amsterd. (Colonlijn) idem (Zd. Paciflclijn) Per mail over Engeland 27 Juni 1 Juli 1 Juli 6.80 av. 6.80 's av. 6 80 'a av. Naar Aruba, Bonaire en Oura$ao Per zeepost via Amsterd. (Oolonlijn) 27 Juni 6.80 's av. idem (Zd. Paciflclijn) Per zeepost behooren te zijn wijzing „zeepost". 27 Juni 1 Juli 6.80 'aav. te verzenden stukken voorzien van de aan Men hoort maar steeds het melodietje: d'„Eugenia" die gaat er af! Men wil het schip nog steeds behoeden Voor wat men noemt het sloopersgraf. Een rij van haast ontelb're menschen Die slaan steeds ied're poging ga', En wat ze allemaal vertellen Vertel ik hier nu maar eens na. De een die wil hem laten glijden, De ander zegt: Ach man, je zeurt, Nee, as ze deeën zoo as ik zee, Dan was ie er al afgesleurd. Terwijl men zoo praat klotsen golven En 't is alsof ik hoor hun stem, Die zachtjes ln m'n ooren fluist'ren: Wat zeg je nou toch wel van hem? Het beste is, zei toen een ander, Dat Janvier met zoo'n tractor komt, Of dat ie één zoo'n kermiswagen Van boven naar beneden plompt Om elf uur ging ik naar huis toe En kroop mijn bed in, één, twee, drie; Ik droomde toen den heelen nacht Van d'„Eugenla"-trekmelodie. JAN MENS. naar waarnemingen verrioht in dan morgen van 25 Juni. Medegedeeld door het Kon Nederlandaoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 769.0 te Isafjord. Laagste barometerst. 747.4 te Kopenhagen. Verwaohtlng: Matige W. tot N. wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog kanB op enkele regenbuien, weinig verandering in tem- I peratuur.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7