Gemeenteraad van Texel VAN MAANDAG 24 JUNI 1929 HELDERSCHE COURANT Op Zaterdag 22 Juni 1929, n.m. 3 uur. Voorzitter: de heer W. B. Oort, Burge meester. Seceretaris: de heer C. Jonker. Aanwezig alle 13 leden. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen van de vorige vergadering worden, na voorlezing, onveranderd vast gesteld. Aan de orde: Ingekomen stukken. Een adres van den heer C. Boon Pz., waarin deze onder dezelfde voorwaarden, waaronder van den heer Joh. Keijser Dz. een stuk grond is geaccepteerd, kosteloos terrein bij den Burg aanbiedt voor aanleg van een weg, welke bij verdere doortrek king een verbinding zal vormen tusschen den Hoornderweg en den Schilderweg. Mede naar aanleiding van andere voor stellen van den heer Boon, stelt de V o o r- z i 11 e r voor de vergadering te schorsen. De heer Lap wil het adres bespreken bij de voorstellen van B. en W. tot aan koop van gronden te den Burg en zou daarom de vergadering gaarne geschorst zien bij de behandeling van dat punt. Aangezien het in de bedoeling ligt van den Voorzitter de vergadering ook te schorsen bij de benoeming van onderwij zend personeel aan de u.l.o. school, heeft spreker er geen bezwaar tegen thans punt II aan de orde te stellen. Ontslag-aanvrage P. B. Abbe- ma als Hoofd! der o.l. school te Oost. Wordt op voorstel van den Voorzitter met algemeene stemmen verleend met in gang van den datum door Burgemees ter en Wethouders te bepalen. Benoeming lid stembureau te de Waal. Tengevolge van het vertrek uit de ge meente van den heer E. C. Thomassen is er aan het-stembureau te de Waal een va cature van plaatsvervangend lid ontstaan. Op voordracht van B. en W. wordt met 12 tegen 1 stem in blanco als zoodanig be noemd het lid van den Raad, de heer P. Dros Bz. Financieele regelingen Alge meen Armbestuur. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedkeuring gehecht aan besluiten van het Algemeen Armbestuur tot af- en over schrijvingen op de begrooting voor 1928 en tot betalingen uit een post voor on voorziene uitgaven dier begrooting. Begrooting Algemeen Wees huis. Voorlezing volgt van het rapport van de Raadscommissie belast geweest met het onderzoek der begrooting van liet Alge- meen Weeshuis voor 1929. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het advies der commissie tot goedkeuring dier begrooting besloten, sluitende, wat den gewonen dienst betreft aan inkomsten en uitgaven met i 13.956.52 en wat den kapitaaldienst betreft aan in komsten en uitgaven op 3.911.68r>. Wijziging Keuringsverordening. Door den Inspecteur van de Volksge zondheid is er de aandacht van Gedepu teerde Staten op gevestigd, dat in de op 23 Januari j.1. vastgestelde verordening tot wijzigingvan de Keuringsverordening niet voorzien is in de leemte, dat zoo noo- dig niet opgetreden kan worden tegen minder toelaatbare praktijken van melk veehouders, die de onder hun berusting hebbende melk tevoren reeds hebben ver kocht. Met het oog hierop is het gewenscht in artikel 1 der Verordening alsnog op te nemen de woorden: „of ter aflevering Gevolg gevende aan deze opmerking wordt het door B. en W. bij hun voorstel overgelegde ontwerp-besluit tot wijziging der Keuringsverordening zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Voorschotten vergoedingen bij zonder onderwijs. Naar aanleiding van ingekomen aan vragen van Bijzondere Schoolbesturen om toekenning van een voorschot op de ver goeding over 1929, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920, ten bedrage van 80 van hetgeen door de Gemeente voor het open baar lager onderwijs per leerling over het laatstgesloten dienstjaar is uitgegeven, deelen B. en W. mede, dat deze kosten over 1927 per leerling 14.23 hebben be dragen. Dientengevolge stellen zij voor: het gevraagde voorschot te bepalen: a. voor de school te Oosterend van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Texel op 998.26; b. voor de school te den Burg van het R. K. Par. Kerkbestuur van den H. Joan- nes den Dooper op 1.986.50; en c. voor de school te den Burg van de Vereeniging voor Christelijk Volksonder wijs aldaar op 640.34. Aldus wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Aangaan kasleening. In verband met betalingen op de aan nemingssom voor den bouw eener R. K. lagere school te den Burg, stellen B. en W. den Raad voor: a. hen te machtigen ter voorziening'in de behoefte aan kasgeld eene leening aan te gaan van ten hoogste 30.000 tegen een rente niet hooger dan het promes sen-disconto der Ned. Bank, verhoogd met de gebruikelijke kassiersprovisie; b. te bepalen, dat de leening zal moe ten zijn afgelost uiterlijk op 31 Decem ber 1929 en dat de rente en de aflossing gekweten zullen worden uit de gewone in komsten der Gemeente. De heer De Graaf informeert of het direct aangaan eener definitieve leening geen rentebesparing zal geven. De Voorzitter antwoordt ontken nend, onder mededeeling dat de gelden tijdelijk opgenomen kunnen worden tegen een rente van 4s/j Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht aangenomen. Texelsche Electriciteitsmaat- schappij (T. E. M.). a. Balans, winst- en verliesre kening over 1928. De Raadscommissie, belast met het uit brengen van rapport, adviseert te be sluiten, dat door de Gemeente Texel op de vergadering van aandeelhouders der ven nootschap gestemd zal worden: le. voor ongewijzigde vaststelling der stukken; 2e. vóór het voorstel tot het geven van de volgende bestemming aan het winstsaldo ad 27.463.38; afschrijving 16.862.09 storting in het reservefonds voor latere extra afschrij ving op machines in verband met spoediger uitbreiding dan bij den opzet verwacht is 8.226.29 dividend aan de aandeelhou ders zijnde 4V4van het volgestorte aandeelenkapi taal ad 50.000.— 2.375.— Aangenomen zonder hoofdelijke stem ming. b. Pensioenregeling. De Raad van Commissarissen acht alle termen aanwezig, dat het personeel van de T.E.M. gelijk gesteld wordt met de ambtenaren in dienst der gemeente en stelt dientengevolge voor de Kroon te verzoeken waartoe artikel 4 der Pen sioenwet 1922 de gelegenheid biedt te bepalen dat bedoeld personeel beschouwd zal worden als ambtenaren in den zin dier wet. Aangezien de regeling van de positie van den directeur aan de vergadering van aandeelhouders is, wordt aan deze vergadering voorgesteld zich met de in diening van dit verzoek te vereenigen. Bij de inwilliging van het verzoek zal het budget van de T. E. M. bezwaard wor den met een jaarl. uitgaaf van c.a. 1700, wat voor het bedrijf geen bezwaar is. B. en W. stellen voor, dat door de Ge meente Texel vóór indiening van het adres gestemd zal worden. De heer Boon informeert, of de rege ling, wat betreft het overige personeel bij den Directeur berust, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks be hoort tot de competentie van de Commis sarissen. De heer Lap, concludeerende, dat het personeel een premievrij pensioen zal ontvangen, zegt principieel daarvan geen voorstander te zijn. Aan eenmaal bestaan de rechten van ambtenaren wil spreker niet tornen, doch met betrekking tot het T. E. M.-personeel beteekent het voorstel feitelijk 'n salarisverhooging van 15V2 De Voorzitter merkt op, dat dit dan enkel den Directeur zal gelden. Zon der gezicht op de pensioenregeling zou de salarisregeling voor 't personeel, voor zoover behoorende tot de bevoegdheid vaii de Commissarissen, wel anders lui den dan thans het geval is. Gehoord deze mededeeling, kan de heer Lap zich met de voordracht veree nigen. Met de regeling voor den Direc teur gaat spreker stilzwijgend accoord, omdat bij de bestaande regeling een jaar wedde van 2400 te laag is en verhooging zonder premievrij pensioen te eeniger tijd niet zou uitblijven. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. be sloten. c. Aankoop grond! door de T. E. M. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen de mededeeling van den voorgenomen aankoop voor 1.25 per M2. van 1150 M2. grond van het Algemeen Weeshuis, gelegen annex het terrein van de electrische centrale, ten einde zich zoo veel mogelijk te verzekeren bij uitbrei dingen niet in moeilijkheden te geraken. De Voorzitter schorst hierop de vergadering. Na de heropening der vergadering wordt besloten punt X te behandelen voor punt IX. Benoeming Hoofd der school voor u.l.o. te den Burg. De Voorzitter deelt mede, dat de voordracht luidt: 1. A. C. Thürkow te de Koog, in het be zit van de akten Fransch, Engelsch, spel- leiden, gymnastiek en vak j. 2. K. Dijkstra te Middelharnis,' die in middels bericht heeft een benoeming niet te zullen aannemen. 3. W. J. Jouwersma te Sneek, in het be zit van de akten Fransch, Engelsch, wis kunde en vak j. Bij gesloten en ongeteekende briefjes wordt met 7 stemmen benoemd de heer W. J. Jouwersma, de heer Thürkow ver krijgt 5 stemmen, 1 stem in blanco. Benoeming onderwijzer aan de u.l.o. school te den Burg. De voordracht luidt: 1. G. Blom te Krimpen a.d. IJsel, in het bezit van de hoofdakte en wiskunde. 2. P. Kriek te Beemster, in het bezit van de hoofdakte, Duitsch, handelskennis en vak j. 3. H. G. Brussee te Hillegersberg, in het bezit van de hoofdakte, Engelsch, wiskunde, handelskennis en vak j. De heer E p e wijst er op, dat bij benoe ming van no. 1, het vak wiskunde zonder nadere voorziening aan de school niet onderwezen kan worden. Bij gesloten en ongeteekende briefjes wordt met 9 stemmen benoemd de heer P. Kriek, 4 stemmen worden uitgebracht op den heer Blom. Bepaald wordt, zoowel met betrekking tot het Hoofd als tot den onderwijzer, dat de benoemingen zullen ingaan met den datum door B. en W. te bepalen. Verlenging en verzwaring be- harding weg naar 't Horntje. De Minister van Waterstaat heeft zich bereid verklaard tot verlenging voor 's Rijks rekening van den weg van Zee wijk naar 't Horntje door dezen polder tot nabij de aanlegplaats bij ijsgang van de boot van T.E.S.O., indien de Gemeente als aanneemster het werk uitvoert vóór 1 October 1929 en het overige gedeelte van den weg zwaarder wordt aangelegd dan in de bedoeling der Gemeente lag; de meerdere kosten daarvan zullen door het Rijk worden vergoed. De kosten van verlenging en verzwa ring der constructie zijn door den gem.- opzichter begroot op 3950, waarmede de Minister zich vereenigd heeft. B. en W. stellen voor hen te machtigen met betrekking tot deze aanneming van werk de noodige overeenkomst met het Rijk aan te gaan en den in uitzicht ge stelden financieelen steun onder de daar aan verbonden voorwaarden te aanvaar den. De heer De Graaf acht het werk ge wenscht, doch vraagt zich af of er voor de Gemeente niet te veel risico aan verbon den is als aanneemster op te treden, gelet op den korten termijn van werkopleve- ring. De Voorzitter ziet hierin geen be zwaar, althans niet, wanneer overgegaan wordt tot aankoop van een steenbreker, hierna aan de orde komende. Van een steenbreker verwachten B. en W., ook in de toekomst, veel goede resultaten. Vooral ook met het oog op den aanleg van rijwielpaden, vult de heer K e ij s e r aan. Op een desbetreffende vraag van den heer Lap antwoordt de Voorzitter, dat de beharding over de volle lengte van den weg 2 M. breed zal worden. De voordracht wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Verbreeding van den Kooger- weg. B. en W. stellen voor de gevaarlijke bochten in den Koogerweg bij „Hermans hoeve" en bij „Buitenheim" te verbree- den en den weg tusschen deze punten te verbreeden tot 9 M. tusschen de greppels; voorts stellen zij voor het gedeelte weg zuidoostwaarts van Buitenheim over een lengte van 240 M. te brengen op een breedte van gemiddeld 10 M. De kosten uit een en ander voortvloei ende zijn begroot op 4500. Zonder discussie wordt het gevraagde crediet voor de uitvoering van het werk en tot aankoop van den benoodigden grond verleend door ongewijzigde vast stelling van het aangeboden ontwerp besluit. Aankoop van een steenbreker, breker. B. en W. vragen een crediet van pl.m. 1000 voor den aankoop van een steen breker, met een capaciteit van 3V2 ton per uur. Zij motiveeren deze voordracht, omdat het ongewenscht is in het drukke seizoen aan de landbouwbedrijven werkkrachten te onttrekken voor het kloppen van puin voor den wegaanleg naar 't Horntje, en de praktijk heeft uitgewezen, dat de tot dus verre gevolgde gewoonte om de oude straatsteenen in den weg te walsen, zon der tevoren geklopt te zijn, hare gebre ken heeft. In de gemeente Enkhuizen is men over de resultaten van eenzelfden steenbreker uitermate tevreden. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht aangenomen. De heer De Graaf houdt zich aanbe volen na een paar jaar omtrent de resul taten te worden ingelicht.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9