VRIJHEIDSBOND, AFDEELING DEN HELDER. Lezing mr. D. Fock en prol. Colenbrander. In de zaal van „Musis Sacrum" (Ko ningstraat) bad gisterenavond vanwege den Vrijheidsbond, atd. Den Helder, eene openbare vergadering plaats, waar de oud- gouverneur-tgeneraal van Ned.-Indië, mr. D. Fock, en de hoogleeraar, prof. Colen brander, verkiezingsredevoeringen hielden.- Spr. releveert de uitlating van den heer Oud betreffende de candiaatuur van den Vrijheidsbond, en met name de kwalifi catie van „harakiri" plegen ten opzichte van de candidaten. Daartegenover wenseht spr. te zeggen, dat de Vrijheidsbond zich steeds onthoudt van het verdacht maken van andere candidaten. Rede van prof. Colenbrander. Eerste spreker was prof. Colenbrander, die op vrij vluggen toon een- schriftelijk opgestelde redevoering voorlas, waaruit wij slechts enkele grepen konden opvan gen. Hij behandelde het vraagstuk betref fende mogelijk herstel der coalitie. Zij is in oorsprong niet meer dan een afweer van de schoolpolitiek der liberalen en dat zij nog bestaat is het gevolg van de wet der traagheid. De coalitie komt de zware plichten om te regeeren, die op haar rus ten, niet na. De goede dingen, die nog gedaan zijn, zijn niet aan de coalitie te danken (het verdrag België b.v. is door liberalen invloed te niet gedaan). Zonder medewerking der liberale gedachte kan Nederland niet worden geregeerd. Kuypei' had een caricatuur-voorstelling inzake de liberalen, zooals spr. aan de hand van de geschiedenis aantoont. Er is niets waar voor zich het liberale leven behoeft te schamen. Geen staatkundige partij zal 2oolang kunnen regeeren zonder in een zijdigheid te vervallen als de liberale deed. Haar groote fout wasi, dat zij te laat heeft ingezien, dat demobilisatie der volks krachten, die zij organiseerde, ook andere volkskrachten heeft gewekt. De wet Kap- peyne 1878 is een fout geweest en de libe rale partij heeft zich daarmee voor langen tijd de geloovigen tot vijand gemaakt. Sedert heeft het liberalisme aan twee fronten moeten vechten en zware verlie zen geleden. Ondanks dit is het blijven strijden en onwrikbaar gebleven. De partijen van rechts en links, die ons in getalsterkte te boven gaan, lijden alle aan klasse-benepenheid. Ir. A. Plate gaf een treffende karakte ristiek in „De Gids" van het karakter der staatkundige partijen. De soc.-dem. zou zich, althans theoretisch, gereed moeten maken voor de omkeering der maat schappij, die zij nastreeft. Maar ze gaat onder in den economischen strijd. De soc.- dem. politiek is enghartig; haar staat kunde is volstrekt onvruchtbaar. Zij ver mag niets, in tegenstelling met het libe ralisme. De kerkelijke partijen zijn te sectarisch; het dogmatisch geloof, waaraan zij hun kracht ontleenen, wordt bij constructief werk hun zwakte. Zij staan altijd voorin genomen, omdat bij alles hun geloovig be ginsel naar voren komt. Of de toekomstige liberale partij ons geestesleven richting zal kunnen geven, hangt hier van af of zij zich aan kan pas sen aan de geestelijke en technische ver snelling van dezen tijd. De vrijz.-dem. zijn in den strijd om het algemeen kiesrecht de voorgangers ge weest van de liberalen, maar hun leiders zijn dood en niet vervangen. De leus voor ontwapening mist kracht omdat eenzijdige nationale ontwapening het vraagstuk ver troebelt, dat in zijn natuur van interna tionalen aard is. De democratie is in Nederland in den volsten zin doorgevoerd en propaganda daarvoor heeft geen zin; het komt er slechts op aan haar te behouden. Willen de chr.-hist. met de liberalen samenwerken, dan zullen zij welkom zijn. Wij gaan niet tot hun partij over. Zij heb ben geen vaste politieke lijn. Haar onvast heid op het gebied van handelspolitiek verontrust ons. Als stuwkracht voor maat schappelijke hervormingen verdient de partij in geen enkel opzicht boven de libe rale de voorkeur. In Engeland is wel ge bleken, dat de liberale gedachte nog ge worteld is in de menschen. Wat zich in Engeland voordeed, is ook hier niet on mogelijk. De vragen, die de Kamer heeft te be handelen, Ijebben maar weinig met gods dienst te maken. Maar de resultaten van de evenred. vertegenwoordiging wijzigen zich uiterst langzaam. Spr. zet uiteen, dat het liberalisme on misbaar is voor de menschheid. Wat ver mochten alle organisaties tegen den oor log? Niets; handenwringend moesten ze toezien. Wat heeft ons uit die poel opge heven: de daad van Wilson, die geloofde in ons aller wil, die een uitweg zocht. De liberale gedachte op internationaal gebied bracht ons uitkomst, al zoeken wij nog •teeds naar eene oplossing. Rede mr. D. Fock. De heer Fock behandelt de militaire kwestie. Ter bescherming van onze kolo niën hebben wij een goede marine noodig, al zal niemand er aan denken dure krui sers te bouwen. Cujacao heeft ons ge toond, dat we een vloot noodig hebben. Toen spr. minister van Koloniën was, was er steeds een schip, ook toen spr Ïouverneur te Paramaribo was. In de agen van Colijn, die er thans een Inter pellatie over hield, is het verdwenen. Het geen gebeurd is is evenwel niet meer on gedaan te maken, maar wij zijn verplicht onze eilanden te beschermen. Niet eilaas. OuraQae, wua ook Aruba keelt verschillende belangrijke ondernemingen Spr. meent, dat wii onder de bestaande schepen wel geschikte hebben. Merkwaardig is, dat de vrijz.-dem. we! bewaking willen, maar het mogen geen militairen zijn, alleen militaire politie. Maar dit is vrijwel hetzelfde. In Indië hebhen we die ook gehad, maar er kwa men conflicten, doordat er twee organi saties waren. Men is toen overgegaan tot afschaffing van het politiecorps en dat onder te brengen bij de militairen. De vrijz.-dem. partij heeft .haar be staansgrond verloren. Men heeft nu even wel een leus noodig. Het algemeen kies recht (dat de oorzaak was, dat de v.-d. uit de liberale partij is afgescheiden) is ver vuld en nu komt de partij met de leus var ontwapening, die zij zelf nog bestreed voor een paar jaren. Spr. betoogt de gevaarlijkheid van een zijdige ontwapening. Voor de marine moet het noodige geld beschikbaar worden ge steld (zonder overdreven eischen). De libe ralen hebben er altijd voor geijverd, zoc - als zij ook bestreden de fusie der depar tementen. Nu deze eenmaal een feit is, ware het beter een directeur-generaal te benoemen zoo voor land- als zeemacht als deskundige adviseurs. Dat de liberalen hun stem onthielden aan de Vlootwet, is inderdaad waar. Wan neer men zich in die wet had bepaald tot bepalingen betreffende den bouw van schepen, ware dat niet geschied. Maar er stond in die Vlootwet ook 90 mill. gevo teerd voor steunpunten te Priok en te Soerabaja, terwijl de deskundigen het niet eens waren over de prioriteit daarvan. In 1922 stond men voor groote moeilijk heden; in Indië had spr. te kampen met zware begrotingstekorten en er moest worden ingegrepen. Had men zich in de Vlootwet bepaald tot de schepen, dan had men nu allicht al de kruisers gehad. De vrijz.-dem. betoogen, dat er een par- i jmentaire regeering moet komen, maar het bestaan van deze partij, die feitelijk geen reden van bestaan meer heeft is juist oorzaak, dat we geen parlementair kabinet hebben. Hetzelfde geldt van de chr.-hist., een party, opgericht om het protestantsch karakter der natie te handhaven. Maar zoodra zitten de kiezers hen niet meer na, of zij gaan met de R.-K. samen. De ge volgen van een dergelijke politiek zijn funest. De christ.-hist. weten niet wat zij willen; onder dr. De Visser bleef de goede lijn'nog bewaard, maar onder de huidige leiding kan men dat niet meer zeggen. Spr. komt nu op de Indische politiek. Wij willen den Inlander omhoog brengen, het land tot ontwikkeling, maar men moet begrijpen, dat de Inlandsche bevolking noch intellectueel noch economisch zich zelf kan besturen. Als Nederland zich uit Indië terugtrok, zou een andere mogend heid zijn taak overnemen en de vraag is of dat beter' zou zijn. De bevolking is zeer verschillend, alleen op Java zijn al drie verschillende volken, en ieder, die er be kend is, weet hoe de Soedaneezen vijandig staan tegenover de Javanen en dezen weer tegenover de Madoereezen. Nederland brengt er eenheid; Indië heeft Nederland noodig, zoowel als het omgekeerde, en bovendien zou een enorme werkeloosheid ontstaan als alle bedrijven en cultures te- lcor gingen. Een spreekster der soc.-dem. zeide in Groningen, dat het bij deze verkiezingen zoo'n dooie boel was, er was geen „kop van Jut", waar eens flink op kon worden gehamerd. Nu heeft men spr. wel eens als zoodanig willen gebruiken; hij heeft, zoo zegt men, den inlander slecht behandeld, hem allerlei belastingen opgelegd, enz. Het is evenwel precies andersom; wat er in Indië aan sociale wetgeving tot stand kwam, geschiedde onder zijn bewind. De belastingen zijn er verlaagd, niet ver hoogd. Met eene opwekking op de liberale can didaten te stemmen, eindigt spr. De Voorzitter van de Centrale voor den kieskring Den Helder, de heer De Boer, brengt hulde aan de beide sprekers en be treurt het, dat de partij niet meer is dan een schaduw van vroeger. Met een woord van dank van Mevrouw Dekker en het zingen van het Wilhelmus wordt de vergadering vervolgens gesloten. EEN ONGELUKKIGE VAL. Gisterenmiddag reed de ongeveer 15- iarlge P. van Strijen op de fiets van het kerkplein de Weststraat op. De jongen was geheel verdiept ln het verorberen van een augurk, zoodat hij geen erg had in de vliegkamp-auto, die op de West straat reed. Toen hjj er vlak voor was, zag hij de atuo eerst en trapte wat hij kon, om een aanrijding te vermijden. Hij schoot de auto rakelings voorbij, doch toen hij in de laan op de Weststraat zijn stuur omgooide, slipte hij en sloeg tegen den grond, met gevolg dat hij, op twee plaatsen, zijn linkerarm brak. Met de auto werd hij naar het hospitaal vervoerd, waar de arm werd gezet, waar na hij naar huis werd gebracht. EEN VLIEGONGELUK. Vrijdagmorgen brachten een viertal landvliegtuigen van Soesterberg tijde lijk gedetacheerd op het vliegkamp de Kooij bij den Helder een bezoek aan Vlieland. Bij het vertrek van daar, sloeg bij het starten het vliegtuig no. 486 over den kop on geraakte in brand. Van de inzittenden, de kapiteln.J. Brlëss en lui tenant L. Kamp, kwam eerstgenoemde met den sohrk vrij,. Luit. Kamp bekwam brandwonden aan de beenen. Dr. Terwlsga van Vlieland was direct ter plaatse. Met het vaartuig „Noordholland" van den Rijkswaterstaat werden beide vlie gers naar don Helder overgebracht. Lult. Kamp werd in het Marinehospitaal op genomen. Zijn toestand wordt niat van aaastlgaa uxd «Makt. EEN AANRIJDING IN DE PRINS HENDRIKLAAN. Gisterenmiddag te ongeveer kwart voor één werd in de P. H.laan, vlak voor „Bel- levue", een fietsrijder door een auto aan gereden. De fiets werd daarbij tamelijk ernstig' beschadigd, doch de berijder kwam er zonder kleerscheuren af. Het verwondert ons overigens niet, dat op deze plaats, een aanrijding geschiedde, daar het hier, tusschen den middag, een parkeerplaats voor auto's is, en de door gang daardoor zeer nauw wordt. Het gaat nog, als alle automobilisten, hun auto aan een kant van den weg zetten, doch het is voorgekomen, dat aan beide kanten wagens stonden, zoodat men zeer moeilijk kon passeeren. AFSLUITING VAN DE KERKGRACHT Rrrrrrrrrrrtl Hallo, redactie Heldersche krant. Meneer, is dat bericht waar, dat de Kerkgracht den heelen dag afgesloten zal zijn, tijdens de kermisweek? Of is het soms een redactiöneele kermismop? Nee meneer, wis en zeker niet, het is de pure en naakte waarheid. Wat zegt u? Enne, ik trouw de volgende week. Nou meneer, toch geen bezwaar, zeker? Ja maar meneer, ik heb er op gestaan, dat mijn bruid in het wit zou gaan, en ge sluierd, en stel u nu voor, dat het regent, dat het stroomt van den regen, moet ik dan van het Kantongerecht tot het Raad huis er door loopen? Het is toch niet mo gelijk, dat het gemeentebestuur ongeluk kige huwelijken in de hand gaat werken. Stel "u voor, zoo'n eersten dag. De heele feestvreugde zou bedorven zijn. Ho ho meneer, het mag alles waar zijn wat u zegt, maar dan bent u toch bij ons aan het verkeerde adres. Wij hebben de Kerkgracht niet afgesloten. Maar eh, laat uw bruid in een regenjas gaan, met een stormhoed als hoofddeksel, dan kunt u tenminste met een gerust hart den Vrij dag tegemoet zien. Ach meneer,u hebt geen gevoel voor poëzie, zeker al lang getrouwd.. Nou, ik dank u in ieder geval voor uw raadge ving, 't is anders een fraaie boel. Rrrrrrrrt, de telefoon belt af. Een kwartier later, weer ratelt de tele foonbei op ons redactiebureau. Ja, hier redactie Heldersche krant. Oh, eh, me grootmoeder wil de volgende week stemmen meneer. Zoo? aangenaam meneer, Duijs of Colijn? Ach meneer, maak asjeblieft geen gek heid, ik wou u vragen of dat bericht in uw krant, over de afsluiting van de Kerk gracht, waar is. Ja, natuurlijk is dat waar, plaatsen wij soms wel eens berichten die niet waar zijn? Maar wat heeft dat bericht met uw grootmoeder te maken? Nou genoeg meneer, u moet weten dat ze slecht ter been is, en nu hadden we een auto besteld, maar we kunnen haar toch moeilijk van het Kantongerecht tot de bouwzaal draden. Ja ja, dat gaat moeilijk, maar belt u het gemeentebestuur maar eens op, misschien weten ze er daar raad mee. Bonjour meneer, rrrrrrang! Een absurde maatregel, moppert een van onze redactieleden, om twee hoofd verkeerswegen af te sluiten en het West plein zoo vol te bouwen, dat de bewoners van het Dijkje wel verplicht zijn, willen ze met een kinderwagen op stap, een heel stuk om te loopen. Weer ratelt de telefoon. Redactie Heldersche krant. Meneer, is dat bericht waar Ja meneer, 't is waar hoor, bonjour. der verkiezing, dus Woensdag a.s., de auto's, die van elders komen met de bil jetten, aan de achterzijde van de Bouwzaal te ontvangen. Of men een volgend jaar wederom eon zóó volledige bebouwing zal toelaten, mag worden betwijfeld. Overigens is het maar een week, en met wat goeden wil, een opgeruimd humeur en gevoel voor humor komen we er wel doorheen. Verschillende reclames zijn al aange bracht, die den kermis-begeerige den weg wijzen, en wij wenschen den ondernemers van harte een goede kermis toe. De lezer vindt hieronder wederom de agenda voor deze week, die wij Dinsdag en Donderdag zullen vervolgen. Betreflende bizonder- heden raadplege men dan de advertenties. AGENDA VOOR DE KERMISWEEK. DE KERMIS. Onze sombere voorspelling betreffende iet weer is gelukkig niet vervuldwel geen ideaal zomerweer is het, maar het is althans zonnig en overda g aange naam. Inmiddels is er teekening gekomen in den toestand, en die teekening is zóó danig, dat de heer Grunwald het al noodig vond gisterenmiddag in den Raad te mopperen op de wijze waarop alles is volgebouwd. Men zal straks e^rst, zoo werd betoogd, in het raadhuis kunnen komen langs den weg der middelpunt vliedende kracht via de rupsbaan, die welhaast tot op de stoep van het raad huis staat. Inderdaad, zoo is het, en wij mogeu het schouwspel beleven, dat de bevolking der secretarieën deels in het schuitje zit inks, terwijl de andere helft van den tocht langs deze oneffenheden uitrust onder het genot van appelbeignets, appel flappen en poffertjes. Om niet te spreken van den bode, die den ganschen dag zich kan vermaken. Ja, om een en ander klaar te krijgen, was nog geenszins gemakkelijk. Tot het trottoir toe moest worden opgebroken voor de lichtleiding. Door Singel- en Kerkgrachtbewoners, straks wellicht ook voor de menschen, aan den Kanaalweg (ofschoon die het tlappen der zweep al heel wat kermls- jaren kennen) zal Maandag de puzzle moeten worden opgelost hoe zij in en uit hun woningen moeten komen. Want alles is vrijwel dichtgebouwd en heele kleine dlevensteegjes zijn er opengelaten. En als je als eerzame voetganger daar dan ook maar loopen kon! Maar het leeuwen aandeel zal wel weer zijn voor fietsen, die weliswaar niet altijd bereden worden, maar die zich tooh niet ontzien (de be- rijders(sters) dan altijd) om alH het even tjes kan te blijven rijden, ook op de ver hoogde trottoirs. En hier mag de politie wel zeer streng toezien. De maatregel, om, de heele kermisweek het gansche rijverkeer stop te zetten op de Kerk gracht den geheelen dag! op aen Kanaal- weg, evenals hndere jaren, na 12uurdes middags is wel radicaal. Naar wij ver- ■imw is hst da bedoeling op den dag Casino. Zaterdag. Balavond. Zondag. Vroolijke avond, familie Hofmann. Entreé 60 en 76 cent. Maandag tot en met Woensdag. Revue „Door Dik en Dun" v. Schakels' en Gosschalk, 36 tafereelen, 3 finales, groot orkest, ballet en koor. Entreé 1.60, 1.25, 1.—, 0.75, 0.60, plus rechten. Donderdag tot en met Zaterdag. Merjjntje Gijsen. (Zie verder Adver tentie). Eiken avond van 11 uur af bal. Tivoll. Zondag tot en met Donderdag. - Variété Faveur. (Plaatsbespreking Zondag 11 uur). Entreé 1.50, 1.—, 0.76. Scala. Zondag tot en met Woensdag. Rot- terdamsch Kluchtgezelschap, dir. M, van Beem met Dumas, komiek. Entreé 55 en 70 cent. Witte Bioscoop. Kermisprogramma in Scala tegen ver minderden prijs. Musis Sacrum. Zondagavond. Dansavond. (BIJ on gunstig weer ook 's middags van 4—6 uur). Entreé 80 cent. Café „Central". (J. de Boer, Kanaalweg bij Postbrug). Zaterdag- en Zondagavond. Concert van 8—11 uur; verder strijkje ge durende de kermisweek. Café „Klein Kras". (J. Pluylaar, Koningsplein). Van Zondagavond af dagelijks van 4 12 uur, optreden van de heeren H. Udo, jazzband en J. M. Ie Grand, ac cordeonist. Bovenzaal Café Van Os. (Koningsplein). Van Zondag 30 Juni tot en met Zondag 7 Juli radiozangers en -spelers. Hotel „De Kroon". (A. van Til, Kanaalweg 4950). De geheele week strijkje. Marine Bondsgebouw. Zaterdag en Zondag. Henrl Durant, Cabaretzanger. Van Maandag af ge durende de kermisweek eerste klas cabaretartisten, met jazzband (zang, dans en concert). Danssalon. (Achter de groentenveiling). Dagelijks Rosely's band. Voor het eerst in Den Helder. J. W. Janvier, (Westplein). a. Stoomcaroussel „Noblesse". b. Humoristische Golfbaan. Jazz-orkest. Woensdag- en Zaterdagmiddag Kinder feesten. C. M. Vermolen Zonen, (Kerkgracht en Singel). Diverse vermakelijkheden: Davosbaan, Rupsbaan, Autodrome, Vroolijke Rad. (Zie advertentie), Door „Dik en Dun" ln Casino. Maandagavond zal de eerste opvoering alhier plaats hebben van de Revue „Door Dik en Dun". Dat deze Revue zeer rijk aan afwisseling is, blijkt uit onderstaan de persbeoordeeling: „Merflntje GtJsen". Dezer dagen is ln het theater Carré te Amsterdam de 150ste opvoering van dit uit het bekende boek van A. M? de Jong getrokken tooneelstuk feestelijk herdacht. 150 opvoerlngenl het beteekent nogal iets ln dezen tijd van tooneel-lnzlnklng, en het bewijst wel hoezeer het stuk tot het publiek spreekt. Veel is er geschreven over de wijze waarop Nap de la Mar de rol van de Kruik, Mevty&tje'e vriend, vertolkt, en de jeug dige Francisca Kremer, als Merijntje zelf. De/.e twee hoofdrolvertolkers zyn wel de oorzaak ^eweest van het groote siuce.. Het spel van Öiska Kremer is 'n zyn een voud ontroerend, en wat Nap de la Mar betreft, deze bewees door de vertolking van de rol van de Kruik een sterk tooneel- speler te zijn. Niemand in ens land Ia. j- felde er ooit aan, maar Nap was door ue omstandigheden gedwongen nu eenmaf meer de grapjas, die wy ook hier uit vele voordrachten en kluchten kennen. Wat nu de voorstelling betreft, die we hier van Donderdag af krijgen, het stuk bestaat uit 17 tafereelen. Alle decors wor den door het gezelschap meegebracht, en het heeft den heer Polak veel moeite ge kost hier deze serie opvoeringen te krij gen, omdat, zooals men wel begrijpen zal, door een en ander de kosten zeer hoog zijn. Maar daar zeer velen het boek ken nen, is de veronderstelling niet gewaagd, dat nu ook iedereen het stuk zal willen zien, dat ervan gemaakt is. Behalve Nap de la Mar en Siska Kremer, spelen bij deze opvoering mede Mevr. de la Mar Kley, Henriette van Kuyk (die wij hier o. a. uit Heijermans' stukken kennen en die een actrice is met een zeer persoonlijk accent), Anna Sluyters,Hans Bruning, Ko Sprinkhuysen, Wal ter Smit, Piet Urban, en nog meerderen. Zooals men weet, wordt een sprekende rol ingelascht; de schrijver heeft er namelijk de voorkeur aan gegeven, liever dan het boek als zoo danig te verminken, 17 aparte tooneelen te geven, welke doof een spreker worden aangevuld en tot een geheel verwerkt. Deze sprekende rol wordt vertolkt door dr. VTllem de Hoog. Dumas ln Scala. Omtrent den komiek Dumas, die tijdens de kermis ln „Scala" optreedt, schrijft de „Leeuwarder Courant": „De Telegraaf" 16 Juni 1926. Henrl van Wermeskerken over Dumas in „De Telegraaf" van Juli 1926. Radio-zangers. Over de Radio-zangers en Spelers, die op de bovenzaal van de Wed. Van Os op treden, schrijft Paul F. Sanders in „Het Volk": Café Centraal Als men vermoeid Is van het kermis- vieren en men wil eens gezellig ergenj zitten, dan begeve men zich naar het café Centraal, met haar bekenden gérant den heer Just de Boer. Op het terras van dat café heeft men een heerlijk zitje terwfll voor prima consumptie wordt zorg gedra gen. Onder het genot van een portie (j> kan men dan uitrusten en het kenni- gewoel aan zich voorbij laten trekken. Een prima strijkje zorgt voor muzikale afwisseling. VAN EEN IJVERIGEN HELDERSCHEN POLITIEMAN. Jullanadorp. De heer H. L. van der Welle te Den Oever op Wieringen komt thans als No. 8 voor op de voordracht voor waterbouw kundig ambtenaar bij dan Polder Poort vliet e.a. (Zaal.). Mevrouw Dekker opende de verga dering en drukte er haar groote dankbaar heid over uit, dat mannen, van de betee- kenis van de beide sprekers naar hier wilden komen, om over de verkiezingen te spreken. ....Voor de pauze wat de icène bij den an tiquair uitstekend verzorgd wat aankleeding be treft. Zelden zagen we zulke mooie „tableaux vivants". De finale van het eerste bedrijf een schit terende pracht van veeren en costumes, moest den eersten avond reeds dadelijk worden gebis seerd. Het tweede bedrijf gaf tal van mooie scènes. De meeste bekoring ging uit van het gedeelte „In de sloppen van Algiers". Bij beide laatste tafereelen overtrof de aan kleeding, evenals de andere onderdeelen in alle opzichten onze verwachtingen. In het rijk der Geisha's trad zelfs een Japansch acteur op, die zich als vuurvreter en goochelaar ontpopte. De Goud-finale bracht behalve een weelde van costuums, een f ormeele messengooierij even eens door den Japanschen acteur Charloui. Het geheel was een mooie finale, dat een waardig slot vormde van deze voorstelling. Ten slotte zouden we nog bijna een der hoofd factoren van de revue hebben vergeten, n.1. de aardige dansmeisjes, die de „schwung" er ln weten te brengen. Dumas is een leuk, beschaafd humoriat, een heer, bij wiens voordrachten men zijn dochters niet behoeft thuis te laten; hij is trouwen» geen onbekende in het Noorden. Dumas onze populaire humorist, blijft een gaarne geziene gast bij Tuschinsky; dit bewees de hartelijke wijze, waarop hij begroet wordt bij zijn opkomen. Hij brengt een aantal actueele liedjes vol kostelijke humor en satyre, die het talrijke publiek doen schaterlachen. Dumas heeft niet de minste moeite het publiek tot het mee zingen van een refreintje te brengen. Deze zeer geestige Satiricus houdt het publiek een spiegel voor. Ik geloof niet, dat een jong musikus, die heeft ingezien, dat de dingen van het daagse leven zijn belangstelling overwaard zijn, dat het leven in zijn volle omvang de eeuwige bron van inspi ratie vormt, de troep van Buikie ongeïnteres seerd voorbij zal gaan. Hij zal oogenblikkelijk getroffen worden door de wijze van zingen van de spil van de troep: Willem Buikie. Hij heeft van de natuur alles meegekregen, wat de zanger behoeft en wat menigeen, die in staat was zich kennis en ontwikkeling eigen te maken, nooit heeft kunnen aanleren. Marten, de occarino-blazer van het gezelschap, heeft ook die merkwaardige ongekultieveerde, maar natuurlike begaafdheid voor zijn instru ment. Het is een bekend feit, dat een inlander, die op een zelf gesneden fluitje de kunstigste muziek voortbrengt, een stumperd wordt, wan neer men hem een technies volmaakt modern Europees instrument in handen geeft. Hij heeft zich namelik zelf een embouchure en adembe- heersing aangeleerd, die de gebreken van het primietieve instrument volkomen verbergen en opheffen. Op gelijke wijze blaast Marten op zijn „minderwaardige" occarino even zuiver en hel der als een beroeps-artiest op een dure Böhm- fluit. Ik zou zo kunnen doorgaan, ook ten opzichte der harmonika-spelers uit de troep, die met een verbluffende en nauweliks aan te leren zekerheid altijd de juiste akkoorden treffen, en wier melo- diese omspelingen, vol koddige invallen vaak, elkaar wonderwel aanvullen. Twee knaapjes spelen in de straat, Wat voetbal, in hun eentje, Ze zijn misschien een jaar of acht, Eén heeft een houten beentje. Toch slaat en trapt hij naar den bal, Met schitterende oogen. En wie dat kereltje aanschouwt, Die voelt zich licht-bewogen; Maar vreugd' is vaak van korten duur: Daar nadert de PolitieI Des dienders oogen schieten vuur Van pure ambts-ambltie, Hij laat der kleuters kleine bal Fluks in zijn zak verdwijnen, En buldert iets, met barsoh gelaat Tot de verschrikte kleinen. Zeg diender, met je barsdh gezicht: Ach ja, de plicht gebood je; Waarom kneep je geen oogje dicht: Hier..., voor dat houten pootje?

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10