T tochten PU ROL TWEEDE BLAD GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 13 JULI 1929 Buitenland. WEDLOOP DES DOODS. DE GEZONKEN DUIKBOOT. De bergingspogingen opgegeven De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat na overleg met de autoriteiten ter plaatse waar de H. 47 gezonken is, beslo ten is om alle verdere pogingen tot ber ging van de duikboot op te geven. De lords zijn bij dit besluit van de overweging uitgegaan, dat de geheele bemanning ver dronken moet zijn en dat dé duikboot der mate beschadigd is, dat zü toch niet meer te herstellen zal zijn. Bovendien ligt het sohip zoo diep en zoo gevaarlijk wat onder zeesche stroomingen betreft, dat de ber ging, gesteld dat zij zou gelukken wat zeer twijfelachtig is niet opweegt te gen het gevaar, dat dé duikers en ander scheepspersoneel zouden loopen. Ten slotte zou de berging miljoenen kosten, die zoo goed als nutteloos besteed zouden zijn. Onder deze omstandigheden heeft dé admiraliteit den commandeerenden admi raal van de onderzeevloot last gegeven vandaag met het slagschip Rodney boven de plek, waar de H. 47 verd'wenen is, te kruisen en met de vlag halfstok het ge bruikelijke eerbetoon aan de overleden manschappen te brengen. De Rodney zal daarna, omgeven door de andere onder zeebooten en torpedojagers, naar Pem- broke terugkeeren, waar de stoet ontbon den wordt. Het getuigenis van den com mandant van de L. 12. VOOR ACHT-HONDERD-DUIZEND FRANK VERDOOVENDE MIDDELEN IN EEN DIPLOMATIEK VALIES. DE VERONGELUKTE DUITSOHE MOTORKOTTER, Donderdag is de stoomtreiler IJ.M. 78 (Beka), welke, zooals reeds gemeld, op de Noordzee den Duitschen motorkotter HjF. 284 heeft aangevaren, waarbij laatstge noemd vaartuig zonk, in de haven van IJmuiden teruggekeerd. Van één der op varenden vernamen wij, dat genoemde stoomtreiler en de motorkotter H. F. 284 (Ella) op circa twintig zeemijlen N.N.W. van het Norderneyvuurschip aan het vis- schen waren, toen beide schepen, vermoe delijk door het vastraken in elkanders net ten, in aanvaring kwamen, waarbij de stoomtreiler schade aan bakboordsachter- schip beliep. Aan boord van den treiler was men van meening, dat de botsing niet van dien aard was, dat de schade, veroor zaakt aan den kotter, van grooten omvang kon zijn, zoodat de reis werd voortgezet. Tot groote verwondering der opvarenden van de IJ.M. 78 vernamen zij bij aankomst te IJmuiden, dat de kotter tengevolge der aanvaring was gezonken. GRATIE VERLEEND. Aan een terdöodveroordeelde vrouw. EEN BENZINE-ONTPLOFFING. Elf dooden. GESTOORDE BRUILOFT. HAAR VRIEND GEWORGD EN VERBRAND. Afschuwelijke misdaad In Illinois. Ingezonden Mededeellng. (827 Drama van twee stervenden In een Roameensch ziekenhuis. Een ware wedloop naar den dood tus- sdhen twee stervende menschen had voor eenige dagen in de kliniek te Klausenburg <Clui) in Roemenië plaats en eindigde met een operatie, die in de geschiedenis der geneeskunde wel een groote zeldzaam heid zal zijn. Bijna op hetzelfde oogenblik waren twee zwaargewonden binnengebracht: een jong meisje, Rosa Janco, en de arbeider George Mora. Het jonge meisje was door een auto overreden en reddeloos ver loren, en de arbeider was na een zelf moordpoging zóó veel bloed kwijtgeraakt, dat hij nog alleen te redden was wanneer vreemd bloed in hem werd overgebracht. Er was echter niemand, die zich voor deze bloedtransfusie wilde leenen. Alleen het jonge meisje kwam hiervoor in aanmerking. Doch' door het aftappen van een flinke hoeveelheid bloed zou haar dood nog slechts bespoedigd worden. Een transfusie kon slechts dan worden vol voerd, wanneer het meisje vroeger stierf dan de jonge man en men pogen bon, het nog versohe bloed voor de redding van dezen laatsten te gebruiken. Beide patiënten hadden hooge koorts en alle artsen wachtten nu in hevige spanning op het resultaat van den wed loop naar den dood, die zich hier voltrok. Men kon niet vooraf vaststellen, wie het eerst aan zijn zware verwondingen zou bezwijken, want beiden waren tamelijk zwak en hun harten, die onafgebroken door de geneesheeren gecontroleerd wer den, sloegen steeds zwakker. Desondanks werden alle toebereidselen1 tot de bloed transfusie getroffen, opdat tenminste één mensch gered kon worden, wanneer het meisje vóór den man stierf. Tussohen het ophouden van den hartslag en het begin der transfusie mocht geen seconde liggen, en in koortsachtige opwinding keek men naar dien versohrikkelijken ren naar het einde, die voor een mensch het leven kon beteekenen. Plotseling constateerde de geneeabeer- dlrecteur, dat het hart van het meisje had opgehouden te kloppen en dat de dood was Ingetreden, terwijl het hart van den arbeider nog zeer zwak maar niette min merkbaar klopte. Bliksemsnel werd nu de hand van het meisje met die van den stervenden man verbonden en met de grootste zorg volvoerde men de opera tie der bloedtransfusie. Reeds na korten tijd konden de artsen met tevredenheid waarnemen1, dat het hart van den ster venden jongen man krachtiger begon te kloppen, en het duurde niet lang, of hij was gered. De wedloop naar den dood tussöhen twee menschen was met het leven van den een geëindigd (Tel.) Bij de lijkschouwing van den matroos van de equipage der L. 12, die is omge komen, zeid'e de commandant van dit schip, dat hij niet op de brug stond, toén de aanvaring geschiedde. Twintig minu ten vroeger was de afstand tussohen beide onderzeeërs nog 3 K.M. geweest, maar de H. 47 voer toen al een zigzag-koers en was plotseling op nog geen 30 M. van de L. 12 verwijderd. Getuige was op dat moment gewaarschuwd', maar nog voor hij de brug had kunnen bereiken, was de aanvaring reeds een voldongen feit en werd zijn eigen boot mee naar de diepte gesleept, waardoor zij echter weer vrij kwam en aan de oppervlakte terugkeerde. De H. 47 was naar sprekers schatting in 20 seconden ge zonken. Het Journal vertelt, dat dé douane ambtenaren te Parijs dezer dagen hebben ontdekt, dat een diplomatieke zending, bestemd voor Ghalam Nabil, gevolmach tigd minister van Afghanistan te Parijs, die juist in gelijke functie naar Moskou is vertrokken, voor 832.000 frank aan ver- doovende middelen bevatte. In den loop van de vorige maand werd de argwaan der douane-ambtenaren te Parijs opgewekt door het ongewone aspect van vier kisten, die er voor Ghalam Nabil waren aangekomen. Deze argwaan werd versterkt door den ongewonen aandrang, dien de gezant gebruikte om de kisten af geleverd te krijgen. Nadat hij schriftelijk de verzekering had gegeven, dat de kisten slechts lijfgoed en zoo bevatten, kwam van buitenlandsche zaken, die de douane in het geval had gekend, de vergunning los om de kisten af te leveren. Maar ziet, juist op den dag, waarop de aflevering zou plaats hebben, viel er uit een der kisten een kleine doos, welke een wit poeder be vatte. Het poeder bleek heroïne te zijn en een nader onderzoek van den inhoud der kisten bracht aan het licht, dat deze zulk een groote hoeveelheid heroïne en cocaïne inhielden, dat aan een zending voor per soonlijk gebruik, zelfs voor dat van een kleine groep menschen, niet kon worden gedacht. Klaarblijkelijk was deze hoeveel heid verdoovende middelen bestemd om te worden verhandeld. De justitie stelt een onderzoek in. Reeds is vastgesteld, dat dé drie kis ten uit den Elzas zijn afgezonden en via België Parijs hebben bereikt. Aanleiding om te meenen, dat het Afgaansche gezant schap de zetel is geweest van een gehei men handel in verdoovende middelen schijnt er niet te bestaan. In Februari werd door de jury van de Sedne Angèle Vallé, die met hulp van haar man haar minnaar had vermoord, terdoodveroordeeld. De president der Republiek heeft deze straf veranderd in levenslange dwang arbeid. Uit Moskou wordt gemeld, dat in een gummifabriek te Odessa, behoorende aan het Russische Roode Kruis, ten gevolge van een benzine-ontploffing, het geheele fabrieksgebouw werd vernield en elf ar beiders werden gedood. De directeur der fabriek en de plaatselijke vertegenwoor diger van het Roode Kruis zijn gearres teerd. In een gehucht bij Silberberg in Silezië werd gisteren een bruiloftsfeest gevierd, in de eenige herberg, die het plaatsje rijk is. Arbeiders uit Breslau, die bij het leg gen van een waterleiding werkzaam wa ren, drongen de feestzaal binnen, maak ten ruzie en vielen de bruiloftsgasten met messen en knuppels aan. De stevige boe renknapen drongen hun aanvallers de eerste maal terug, maar deze gingen ver sterking halen en kwamen met 60 tot 60 man, die behalve hun messen ook hun ge reedschappen hadden meegebracht. De bruiloftsgasten moesten nu het veld rui men waarbij twee boeren ernstig gewond werden, één door zeven messteken. Inmid dels was de brandweer uit Silberberg en de marechaussée gewaarschuwd en na een verwoed gevecht gelukte het tien aanran ders te vatten. De anderen zijn gevlucht, echter niet naar hun werk, dat nu stil ligt, maar waarschijnlijk naar Breslau. Er zijn twintig gewonden van wie twee vrij ern stig. Een afschuwelijke misdaad heeft nabij Toulon in Illinois de, 21-jarige, kloekge bouwde Laura Weaver gepleegd. Zij is de dochter van een rustend landbouwer en was geruimen tijd geleden gaan inwo nen bij zekeren Willmer Kitselman, die haar, naar zjj thans beweert, „onmensche- lijk wreed" heeft behandeld. Zondagmorgen, zoo verluidt haar relaas voor de politie, die haar naderhand ten huize van haar zuster arresteerde, was Kitsellman dronken thuisgekomen. Hij Het Doorzitten bij Wielrijden en eer. door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Dooxea 30-oO en 90 ct. Tube 80 ct. Bi} Apoth. en Drogisten greep in zijn benevelden toestand een grooten spiegel en sloeg daarmee in haar richting, waarbij zij toevallig niet ge raakte werd. Ten slotte wist zij, ijzersterk als zij is, den man in haar macht te krij gen. Toen besloot zij, hem te dooden. Zij worstelde zoolang, tot zij hem op zijn bed had gekregen, waarop zjj hem vastbond. Daarop nam zij hem zijn gordel af en trok dien rondom zijn hals zoolang aan, tot hij1 blauw was in zjjn gezicht. Vervolgens wierp Zij een deken over den stervenden man en wachtte tot er geen beweging meer te zien was. Toen zij aan zijn pols gevoeld had, dat bet leven was gevloden, wikkelde ze het lijk geheel in de deken en liet het, daar het te zwaar was om te dragen, van de trappen der woning naar beneden rollen. Zij reed nu met Kitsel- man's rijtuigje voor, beurde het lijk er in, en bracht het naar Toulon, waar zij olie en benzine kocht. Buiten de stad op een' eenzame plek, wierp zij den doode daarop uit het rijtuig, goot er brandstof over uit en hield er een brandende lucifer hij'. Terwijl zij wegreed, zag zij de vlammen hoog opslaan. Het misdrijf werd! ontdekt, doordien de deken niet geheel verbrandde. Toen Kit- sehnan's kostbaas vernam dat een deken om het lijk gewikkeld was geweest, zocht hij er de kamer op na en miste de deken. Het tragisch vllegongel uk te Huieduinen. Wij geven hierbij nog een foto van de resten van het verongelukte vliegtuig. (Foto links) Een diner voorniet minder dan 1700 personen werd in verband met het congres der Internationale Kamer van Koophandel in het R.A.I. gebouw te Amsterdam aan gericht. De gasten werden door 200 kellners bediend. Een overzicht van de zaal. (Foto rechts) Een gestolen schllderl|. Een afdruk van het schilderij, genaamd „De Zanger", dat op 7 Juli j.1. uit het museum van Schoone Kunsten te Antwerpen ontvreemd is. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd Woensdagmiddag door het Congres der Internationale Kamer van Koophandel een vergadering gehouden waarin het „China-vraagstuk" behandeld werd. Een overzicht van de groote aula tijdens de zitting Een gezelschap Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten heeft een bezoek gebracht aan het Comenius-Monument te Naarden en er een krans gelegd. autoriteiten bij het monument. e- e Oceaanvliegers. De twee Amerikaansche aviateurs, Lewis A. Yancey (links), Q. Williams (rechts), hebben met de „Pathflnder" de oceaan- vlucht van New York naar Europa volbracht en zijn Woensdag te Rome aangekomen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5