Zeven woningen verbrand. De ramp te Gillingham. ALG. COÖP. VERBR.- EN PROD.- YEREEN. „HELDER" U. A. Aid. KLEEDING Wlü VOLDOEN Nieuwe Uitgaven. Stoom v^artberichten. 18 Radiografisch Weerbericht het oogenblik te Zutphen lltft, onverhoeds den weg over, juist toen een der auto bussen van den dienst Deventer—Zutphen naderde. Hoewel de chauffeur nop trachtte door uitwijken en remmen een aanrijding te voorkomen, werd het jongetje door den wagen gegrepen en bijna op slag gedood. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Haagweg ter hoogte van de Yerffabriek onder Rijswijk is Zaterdag avond omstreeks half elf de vijftigjarige smidsknecht J. Roesing, wonende te Delft, toen hij plotseling den weg overstak, aan gereden door 'n auto, bestuurd door den leer W. Bolk uit Delft en een eind mede- gesleurd. De ongelukkige werd ernstig verwond raar het gasthuis te Delft vervoerd, waar in hij Zondagochtend is overleden. DRONKEN KAPITEIN WEKT CONSTERNATIE. De „Volharding" aangevaren met zijn sleepboot Op de Gouwe onder gem. Waddinxveen is de passagiersboot »De Volharding* bij het voorbijvaren van een sleep door de sleepboot «Haarlemmermeer* aangevaren. De aanvaring was zóó hevig, dat dé passagiers van »De Volharding* van hun plaatsen geslingerd werden. De doldriftige sleepbootkapitein ver zekerde bij kris en bij kras, dat hij de passagiersboot aanstonds op den wal Zou rammen. Op »De Volharding* begon men nu te begrijpen, dat de sleepbootkapitein dronken was en één der passagiers liet zich aan wal zetten en belde de Waddinx- veensche politie op. Deze gaf den brug wachter van de Waddinxveensche brug, die de sleep moest passeeren, order de brug neer te laten, om haar gelegenheid te geven proces-verbaal op te maken. Van deze brug af zag men de sleep naderen,die zig-zag door het water schoot. Toen de dronken kapitein bemerkte, dat men de brug niet wilde ophalen, raakte hij door het dolle heen. Hij begon te razen en te tieren en weigerde te voldoen aan bet politioneele bevel om zijn sleep te meren en aan wal te komen. Hij bleef midden in het vaarwater liggen, waardoor het verkeer gestremd was en aan beide zijden van de brug weldra een opstopping van sohepen ontstond. Op de oevers sloeg een steeds groeiende menigte met stijgende belangstelling het ongewone gebeuren gade. Ten langen leste werd de sleepboot door een ander vaartuig naar den kant geduwd en toen was de tragi-comedie spoedig geëindigd. De politie ging aan boord en arresteerde den kapitein. Na enkele oogenblikken zat hij veilig in het politiebureau opge borgen. De sleep werd door een anderen kapitein verder gebracht. VECHTPARTIJ. Te Zaandam is het Zaterdagnacht in het havenkwartier, kort na het sluitingsuur van de café's, zeer rumoerig geweest, waarbij de politie van de wapenen gebruik heeft moeten maken om de orde te her stellen. Kwart over twaalf zag een agent van politie dat tien onder den invloed van sterkendrank verkeerende schepelingen met elkaar waren slaags geraakt, en dat bij deze vechtpartij een druk gebruik van zakmessen werd gemaakt. Door het lossen van een paar revolverschoten en een charge met de blanke sabel gelukte het den agent, de vechtenden te scheiden. De Noorsche matroos H., van het stoomschip Arlex, is bij deze vechtpartij door een schepeling van het stoomschip Diana op twee plaatsen in de zijde gestoken. De ge wonde is in het gemeente-ziekenhuis op genomen. De Jordaan van Amby. In het dorp Amby, in de nabijheid van Maastricht gelegen, brak gistermiddag door onbekende oorzaak brand uit in een blok van zeven huizen, dat in den volks mond den naam van „Jordaan van Amby" draagt. De woningen, waaronder het post kantoortje, werden allen een prooi der vlammen. Het grootste gedeelte van het huisraad kon worden gered, behalve eep klein deel, dat zich op de bovenverdiepin gen bevond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Maastrichtsche brandweer was spoe dig met een stoomspuit ter plaatse. On geveer halfzes was de brand in zooverre gebluscht, dat gevaar voor uitbreiding was voorkomen. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. Buitenland. Een vreeselljk schouwspel. De menigte onkundig van het drama. De openbare meening in Engeland is geheel vervuld van de ontzettende ramp, die bij het brandweerfeest te Gillingham, in Kent, is voorgevallen en die negen jon gens en vijf volwassen mannen het leven heeft gekost. „Een realistisch schouwspel van een brandend huis met de sensationeele red ding der bewoners".... aldus stond op het programma aangekondigd. Het feest was in het Gillingham Park ingericht, dat voor die gelegenheid twee dagen tevoren voor het publiek gesloten werd. Er werd een dansvloer gelegd en een huls opge trokken van hout en zeildoek, dat in brand zou worden gestoken en waaruit de „be woners" zouden worden gered door de brandweerbrigade van Gillingham, dia al dus haar bekwaamheid zou toonen. Honderden waren naar het park getogen om het feest bij te wonen, waarvan de op brengst voor het St. Bartholomew's Hos- pital was bestemd. Het werd geopend met Koningstraat 9 Telef. 60 Onberispelijke Eerste klas coupe afwerking aan de hoogste eischen, welke gij aan Uw maatkleeding kunt stellen. - Vraagt onze schitte rende stalencollectie ter inzage. Uitgebreide keuze flanel- en palm-beach stoffen voor zomer pantalons. Voor Marine-Uniformen solide en gegarandeerde kleur echte lakens. Indische Uitrustingen solide afwerking en krlmpvrlj. Grootste keuze Uiterst lage stoffen prijzen een serie horlepijpdansen door een aantal jeugdige knapen van het Naval Cadet Corps. Daarna waren de jongens vrij, en zij hadden zich om strijd aangemeld bij de brandweer om mee te mogen doen in de „Fireman's Wedding", een dwaas, in En geland zeer vaak bij brandweerfeesten op gevoerd tooneelstukje. Het denkbeeld om in het brandende huis te mogen „figuree- ren" en dan te worden gered, trok hen sterk aan. Zoo werden de levenslustige knapen in excentrieke pakjes gestoken en in hét huis binnengelaten, waar zij niet meer levend zouden uitkomen. Hoe het preceis is gebeurd, weet men niet, doch het huis vatte twintig minuten te vroeg vlam. Binr nen enkele seconden stond het in lichte laaie. Blijkbaar was het te vroeg of op onoordeelkundige wijze ontstokep. Het publiek, dat zich niet bewust was van de ramp, die geschiedde, schaterde om het schouwspel der in de vlammen vech tende „acteurs". De brandweer echter realiseerde cnel wat er gebeurde. Aan blusschen of redden viel niet meer te den ken; de stellage was één laaiende fakkel. Het geschreeuw der slachtoffers werd door de menigte met gejuich ontvangen, omdat het zoo „echt" was. In een oogwenk was alles gebeurd. Een paar menschen hadden gemerkt, dat er iets vreeselijks gaande was. Er oi< stond een lichte beweging. De burgemees ter snelde het terrein op, liet het volkslied spelen om een paniek te voorkomen. Maar spoedig verspreidde zich de mededeeling dat een gruwelijke ramp had plaats ge had. De ouders der jongens allen kna pen van twaalf en dertien jaar renden naar voren, gillend van angst om hun kind. De afschuwelijkste en jammorlijkste tooneelon deden zich voor. Toch had een groot gedeelte van het publiek, dat zich reeds had verwijderd, niets vermoed van hetgeen er was gebeurd. Het was zeer moeilijk de lijken van de knapen te identifieeeren, daar verschei- denen zonder medeweten van hun ouders hadden meegedaan en de brandweerman, die de jongens had aangenomen, mede in de vlammen was omgekomen. Tal van ouders kwamen dan ook vragen of hun kinderen, die op eigen houtje naar het feest waren gegaan, er misschien bij wa ren. Alleen de vaders echter werden toe gelaten, men vreesde een te groote emotie der moeders. Eén der jongens, Leonard Winn, een dertienjarige knaap, die nog leefde toen men hem naar het hospitaal had overgebracht, was nog in staat enkele bijzonderheden mede te deelen. De ont zettende schrik, dien de jongens in het huis hadden gekregen, toen zij zich ineens door vlammen omringd zagen, en nergens uit konden, tart elke beschrijving. Ook vermocht hij nog eenige namen te noemen van kameraadjes, die hadden meegedaan. Daarna stierf hij in de armen zijner moeder. Er is te Gllingham weer een slacht offer van den brand bij de demonstratie Yan de brandweer aan zijn wonden be zweken. Bet aantal dooden is dientengevolge tot 15 gestegen. DE ERFENISKWESTIE BETREFFEN DE HET SCHIEREILAND LABRADOR. Wij hebben indertild melding gemaakt van een interessante kwestie betreffende den eigendom van een erfpachtrecht op het Amerikaanscbe schiereiland Labra dor. In 1697 zou namelijk een Amster- damsohe ingezetonene Joseph de la Panha, van den toenmallgen koning van Enge land en stadhouder van Holland, Willem III, de eeuwigdurende erfpacht gekregen hebben van een gedeelte van dit in het Noorden van Canada gelegen schier eiland. Stadhouders Willem IV en Willem V hebben in 1782 en 1768 deze schenking hernieuwd aan de zoons. Na dien tijd werd, mede door het Napoleontisch tijd perk, geen vernieuwing meer gedaan, maar volgens den inhoud der schenkings- acte heeft de tegenwoordige familie nog altijd het recht op dit deel van Labrador, welks waarde op 80 mlllioen dollar geschat wordt. De familie de la Penha, die thans voor haar reohten opkomt, heeft zich de mede werking verzekerd van oen bekwaam Amerikaansoh rechtsgeleerde en er is al iemand naar Amsterdam gekomen om alle gegevens te bestudeeren. Er blijkt uit die gegevens, dat er altijd twijfel bestaan heeft aan wien Labrador toebehoorde, en het vredesverdrag van 1768 is er zelfs aan te pas gekomen, waarbij Frankrijk aan Engeland geheel Canada afstond. Maar in dit verdrag is uitdrukkelijk bepaald, dat schenkingen aan particulieren van kracht blijven. Het zal ongetwijfeld een interessante prooedure worden; de raadgever der fa milie, de la Penha is van meening, dat men in Engeland zeer goed op de hoogte is van de rechten, doch deze verzwijgt, en dat men de zaak wel door 't Parlement dus langs politleken weg zal beslis sen. Verschenen bij Geibr. Kluitman'» Ultg. Mij. te Alkmaar. „Elsie", door Ella Hemor (Annde van EsseniBosch). Een boek voor meisjes vam 10—14 jaar over een halfwees, die buiten opge voed is, maar, als haar- vader zijin beroep van scheepskapitein weer opvat, in hui» komt bij een oom en tante te de stad. Elsie, een muzi kaal, fijngevoelig meisje, kan niet makkelijk aarden in het lawaaierige huishonden van de tante, die wel goedig maar ook humeurig is. Met Jan, de jongste neef, ka» Elsie goed op schieten. Hij begrijpt, dat ze heimwee heeft, omdat hij zelf zoo ontzettend verlangt naar zijn vroegere heerlijke jongensleventje, waar aan door een ongieluk een eind is gekomen. De jongen kan allee» met een paar krukken wat strompelen', maar uit angst voor medelijden van zijn vroegere vrienden wil hij zich daar mee niet op straat vertoonen. Jan is wel de aardigste figuur uit het boek. Elsie zelf is, hoe lief de schrijfster haar ook bedoelde te teeke nen, niet vrij van egoïsme en haar groote lust tot het worden van een violiste is lang niet zonder zucht naar eer en roem. Een beetje slap boek. Adni Alindo teekende er een paar aardige platen en omslagteekening voor. Prijs ing. I.geb. 1.75. „Jona en Sari" door Truldia Kok. Dit is het verhaal van twee zusjes, die kort voor het begin van het verhaal wees zijn ge worden. Zij zullen' verder opgevoed worden door een Oom en Tante, die uit Inddë zullen teruigkeeren, maar daar deze terugkeer vertra ging ondervindt moeten ze een poos in huis komien bij een tante. Tante Wlllemien vindt het namelijk niet goed, dat ze zoolang onder toezicht blijven van juffrouw Jetje, de huis houdster, die de kinderen \yel wat erg verwent. In het begin vinden die meisjes het rvreeselij'k, dat ze naar de strenge tante moeten, diie boven dien' nog directrice is van de meisjes se hooi, die Jona en Sari zullen bezoeken. Maar al» ze merken, dat tante strikt rechtvaardig ii, dat ze heel prettig les geeft en den meisje» ook best een pleziertje gunt, dan doen ze hun best om het tante naar den zin te maken. En tenslotte voelen ze, dat tante's strengheid en ordelijk heid hen meer goed dan kwaad heeft gedaan. Een goed boek voor fr—12-jarige meisje». Adri Alindo teekende een paar plaatjes en de om slag. Prijs ing. 0.75, geb. i.ao. „Pechvogeltje", door Nanda. Ja, Loek, Heeft wel telkens pech, maar ze doet dan ook telkens ens ondoordachte dingen, zoodht ze haar „pech" doorgaans aan zichzelf te wijten heeft. Ze is verder een echte vroolijke flapuit, een spontaan, hartelijk type, wel eens wat al te spontaan naar den zin van haar oudere, kalmere zuster, diie na den dood1 van hun moeder de zong voor bet huisgezin op zich genomen hééft. Bernardliien, de oudere zuster is den laatsten tijd wat humeurig en stil, daar ze meent, dat haar lefde voor zekeren jongen man niet beantwoord wordt Loek wordt nu na een ruzietje kwade vrienden met het zu9je van bedoelden jongen man, wat Bernardlen na tuurlijk hoogst onaangenaam is. Als Loek dan nog heel onverzoenlijk blijkt, zonder de reden te willen noemen (het vriendinnetje had ge zegd, dat ze Bemadien zoo leelijk vond) dan wordt de verhouding heel gespannen. Geluk kig 'komt tegen Kerstmis alles in orde, ook de verloving van Bernardlen met Hugo. Een prettig geschreven boek voor meisjes van 12'16 jaar. Henri Pieck zorgde voor aar dige Illustraties en bandteekenlng. Prijs Ing. 2.geb. a.90. „De Kinderen van de Pastorie" door N, Hasiselb'erg. Uit het Zweedsch door H. van Doesburgh-Doesburgh. Een döor en door „echt" boek voor jongens en meisjes van 712 jaar. Je voelt dadelijk, dat het naar het leven geschreven is. Een boek zonder veel avontuurlijkheden, maar met veel gezonde humor, met prettig beschreven kinderspelen, met een vader en moedér, die telkenis wat leuks Weten te bedenken voor hun zestal, In één woord een in alle opzichten aan bevelenswaardig boek. Freddie Langeler zorgde voor goede Illustra ties tusschen den tekst en een frissche band teekenlng. Prijs Ing. 1.60. Geb. 2,50. „Door's Groeitijd" door C. Asscher Pinkhof. Een heel mooi boek Voor meisjes van 1418 jaari heel müoi vooral voor hen, die voor on derwijzeres studeeren, evenals aeze Door en haar vriendin Nlta. In het begin van het boek zijn beide meisjes nog op een meisjes H.B.S., maar al spoedig doen ze toelatingsexamen voor de Normaalschool. We maken dan den Normaalschooltijd mee van de vriendinnen, die Mlen Vermeulen in hun clubje opnemen, den tijd van het kweekeling zijn en het leeren lesgeven met de teleurstellingen daarvan. La ter het volonbaren en dan eindelijk het sollicl- teeren, proefles geven en het krijgen van een betrekking in een dorp. Nu kan Door zich pas geven, zcoals ze steeds verlangd heeft. Ze doet het met hart en ziel, boeit en animeert de kinderen, houdt van hen en wekt hun mede liefde op en voelt zich, ondanks haar „huis houdelijke moeilijkheden" heel gelukkig in het mooie diorpje. Tusschen dit alles d'oor Is ook nog beschre ven, hoe Door schrijfsterstalent bezit. Eerst was ze begonnen aan een hartroerende roman, waar Nita en zij tranen met tuiten over huil den, maar als een geliefde tante die schrijverij voor „onecht", opgeschroefd verklaart, dian begint Door met kinderlijker werk, versjes voor kinderen, di'e werkelijk opgenomen wor den in een kinderblad. De hoofdredacteur, met wien Door daarbij in aanraking komt, blijft haar een raadsman^ ook bij haar schoolmoel- lijk heden. Een echt doorieefd boek. Freddie Langeler zorgde voor eenige Illu straties, Pleck voor de omslagteekening. Prijs i.—In prachtband 1.75. „Do Brouwers Verloving" door M. P. Zaalberg. Eigenlijk mocht d'e titel Wel luiden Verlo vingen, want bijna het heele boek behandelt Do's eerste verloving en het „af raken" daar van, maar aan het slot vindt toch de tweede, goede verloving plaats. Het geheel is een soort tendemz-romam voor jonge meisjes: „verloof je niet mot iemand uit een anderen stand". Het motto: „je trouwt toch niet met de familie" gaat absoluut niet op, zoo als in dit boek heel duidelijk wordt aangetoond^ waar Do's vader een winkel hééft, al is het er dan een, die heel wat geld opbrengt, terwijl Frans van Weesre van Dordt van, rijken adel 1». Door de onvriendelijke* ontvangst door Frans* moeder begaat Do meer onhandigheden dan door haar onvoldoende opvoeding. Ze gevoelt de minachting van Frans' familie, diep, maar meer nog Frans' ergernis. Frans, die in het begin een aardige flinke vent leek, valt echter later erg tegen en dit schijnt ons niet nood zakelijk te zijn en het zuivere van de tendenz eenlgszina afbreuk te doen. Aardig zijn altijd wel de gesprekken tus schen Jenny en Do en sympathiek zijn Fraini' broer en schoonzuster Theodoor en Emmy, het jongetje Carie, die dol op „tante Do" is. Wat overdreven is Do's uiting van verdriet Alsof een „burgermeisje" ook niet zachtjes kan huilen. Amni van de Ruit zorgde voor gqede illustra ties en bandteekenlng. Prijs 2.—. Geb. 2.90. Stoomvaart Mij. Nederland. Borneo, u., 14 Juli v. Suez. Engano, u., pass. 14 Juli Perim. Karimata, ij Juli te Antwerpen. Madoera, 15 Juli te A'dam. Prinses Juliana, 14 Juli te A'dam. Sembilan, t., 15 Juli v. P. Said. Batoe, u., 13 Juli Gibraltar gep. P. C. Hooft, t., 14 Juli te Suez. Poelau Roebiah, t., 13 Juli v. Batavia. Riouw, t., 13 Juli te Belawan. Kon. der Nederlanden, t., 12 Juli v. Singapore. Prins der Nederlanden, u., 13 Juli v. Colombo. Rotti, t., 12 Juli v. Marseille. Christiaan Huijgens, u., 12 Juli v. Genua. Moena, t., 12 Juli Gibraltar gep. Kon. Holl. Lloyd. Defland, t., 13 Juli v. Bahia. Flandrla, t., 14 Juli Fernado Noronha gep. Gelria, 15 Juli eiland Man gepasss. Montferland, 15 Juli v. Hamburg. Salland, u., 13 Juli te Buenos Ayres. Zeelandia, u., 12 Juli v. Bahia. Amstelalnd, t., pass. 14 Juli Flnisterre. Eemland, u., 11 Juli Teneriffe »ep. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ajax, 13 Juil v. Malta. Ariadne, 14 Juli v. Gibraltar. Baarn, t., 14 Juli te Antwerpen. BacChus. 12 Juli v. New-York. Barneveld, u., 12 Juli v. Callaoi Bennekom, u., 13 Juli te Talcahuano. Berenlce, 13 Juli te Barceloma. Cottica, 14 Juli te Paramaribo. Euterpe, pass. 14 Juli Hottenau. Fauna, 13 Juli v. A'dam. Gnnymedes, 11 Juli v. Willemstad. Hebe, 13 Juli v. Gibraltar. Jason, 14 Juli te A'dam. Luna, 12 Juli te New-York. Mars, 13 Juli v. Valencia. Merope, is Juli te A'dam. Minerva, 13 Juli 'te Londen. Nereua, 14 Juli te A'dam. Odysseus, 14 Juli te A'dam, Orion, 11 Juli te Smyrna. Perseus, pass. 14 Juli Holtenau. Pluto, 14 Juli te Lines. Proteus, pass. 15 Juli Brunsibuttel. Saturnus, 14 Juli te Bourgaa. Slmon Bolivar, 14 Juli te A'dam. Stella, pass. 13 Juli Gibraltar. Stralbo, 14 Juli te A'dam. Telamon,, pass. 14 Juli Dumgenesa. Tellus, 13 Juli v. R'dam. Thetls, 13 Juli te P. Columibia. Ulysses, 14 Juli v. Constantin. Venezuea, 13 Juli v. Cristobal. Adonis, 14 Juili te Fiume. Cllo, 14 Juli te Cephalonia. Euterpe, ij Juli te Odense. Fauna, 14 Juli te Hamburg. Iris, 14 Juli te Dan-rig. Juno, t., pass. is Juli Gibraltar. Minerva, 13 Juli te Londen. Alkmaar, 11 Juli v. Cristobal. Eos, 12 Juli te Oporto. Notos, 13 Juli te A'dam. Van Rensselaer, 12 Juli te Barbados. Venus, 12 Juli v. Alexandrië. Kon. PaketvaartmaatBCbanpij Slgli, 12 Juli te Belawan. Van Spilbergen, 12 Juli v. Melbouroe. Halcyon Lijn- Stad Dordrecht, 13 Juli te Hamburg. Holland—Afrika Lijn. BUHton, u,, 13 Juli te Pt. Said. Heemskerk, t,, ia Juli v. Belra. Klipfontein, pass. 14 Juli Vlissingen. Nieuwkerk, t., 13 Juli v. Znnzibar. Rletfontein, t., 13 Juli v. Delagoabaai. Giekerk, 12 Juli te Antwerpen. Grijpskerk, t., 11 Juli v. Mombassa. Meliskerk, 13 Juli v. R'dam. IJatrooim, t., 12 Juli v. Perim. HollandAmerika Lijn. Burgerdijk, 14 Juli Llzard gep. Veendam, 15 Juli v. Plymouth. Maasdam, 13 Juli v. Tampico. Dinteldijk, 12 Juli te Loa Angelea. Leerdam, 12 Juli te Ponte Delgada. Lochkatrine, 10 Juli te Tacoma. Lochmonar, 10 Juli v. Los Angeles. Moerdijk, 13 Juli te R'dam. Nebrasika, 13 Juli v. Colon. HollandBritach-Indlë Lijn. Kleldrecht, t„ 14 Juli te Suez. Koudekerk, 24 Juli te Hamburg. Meerkerk, 15 Juli v. Antwerpen. Veendijk, u., 13 Jjill v. Suez. Andijk, 12 juli te Antwerpen. Sommelsdijk, t., 12 Juli v. Calcutta. HollandWest-Afrika Lijn. Ceres, 14 Juli te Hamburg. Kllstroom, t., 12 Juli v. Lagos. Kennemerland.t., 11 Juli v. Monrovia. Orestes, u., 11 Juli v. Dual». Scheldestroom, u., 11 Juli v. Bordeaux. Vulcanus, u., 8 Juli v. Monrovia. Java—Bengalen Lijn. Bali, 14 Juli te Calcutta. Bondowoso, 13 Juli v. Java. Holland—O.-Azië Lijn, Aldéramln, u., 14 Juli v. Singapore. Oldekerk, u., 12 Juli Gibraltar gep. Java—New-York Lijn. Teucer, 13 Juli te Batavia. Blijdendijk, 14 Juli te New-York. Djambl, 13 Juli v. Suez. JavaChina—Japan Lijn. Tjikarang, 12 Juli v. ShanghaL Rotterdameche Lloyd. Randoeng, u., 13 Juli K. Bon gep. Gorontalo, u., 15 Juli Vlissingen gep. Kota linten, t., 14 Juli v. Pt. Said. Medan, t., 13 Juli v. Colombo. Merauke, u., 15 Juli te Belawan. Patria, u., 15 Juli Sagres gep. Schouwen, 13 Juli v. Bremen. Sitoebondo, t., 13 Juli te Havre. Soekaboeml, u., 18 Jui te Sabang. Tambora, t, 13 Juli v. Marseille. Tjerimai, u., 13 Juli Perim gep. Tobt, o., 13 Juli te Belawan. Sibajak, 13 Juli te Batavia. Termate, 13 Juli te R'dam. RotterdamZuid-Amarika Lijn. Algorab, 13 Juli te Hamburg. Albena, t., 13 Juli v. Santos. Alpherat, t., 14 Juli Las Palmas gep. Aludra, 14 Juli te R'dam. Mirach, u., 14 Juli te Santos. Alwaki, u., 12 Juli Teneriffe gep. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurymedon, 13 Juli v. A'dam. F.urylochu», 13 Juli te P. Said. Eurymedon, 14 Juli te Londen. Mentor, 14 Juli v. Londen. Sarpedon, 14 Juli te Singapore. Alcinous, 13 Juli te Batavia. Dlomed, 13 Juli v. R'dam. Idomeneus, 13 Juli v. Tsingtao Teiresias, 10 Juli v. Yokohama. Jason, 12 Juli v. P. Said. Promrijheus, 13 Juli v. A'dam. Emsetco Lijn. Jonge Ellsabeth, 13 Juli te Londen, Jonge Jacobus, 13 Juli v. Tunis. nfdstlppen van varzending dar brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndlë. Datum der terpoatbezor- ging Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant. Per zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. vla Marseille Per Eng. mail vla Marseille Per luchtpost A'dam-R'dam- Parljs-Mar- sellle ter door zending met Britsche schepen 29 Juli 28 24 Eiken Donderdag Idem 6.80 's av. 6.80 av. 6 80 's av. 6.80 'a m. 6.80 's 111. 6.80 'a av. Naar Ned. Weit-lndlt. Naar Suriname: Per zeepoat vla A'dam 18 Juli per mail vla Bristol 24 6.80 'a av. 6.80 'a av. Naar Saba, St. Eustatlua en St. Martin Per zeepost vla Amsterd. (Oolonlijn) (Idem Zd.Paolflolljn) Per mail over Engeland 18 Juli 29 22 6.80 'sav. 6.80 'sav. 6.80 'sav. Naar Aruba, Bonaire en Ouraqao Per zeepost via Amsterd. (Golonlijn) 18 Juli 6.80 's av. (Idem Zd.Paolflolljn) 29 6.80 's av. Per mail over Engeland 22 6.80 's av. ld. via Cherbourg 1» 8.— 'sav. Idem via Bordeaux 10 6.80 's av. Per aeepost te verzenden stukken behooren te zijn voorzien van de aan wijzing „zeepost". Aan Hr. Ms. pantserschip „Heem s- k e r 0 k", de torpedobooten „Z5" en „Z6" te O 8 1 0 15, 16, 17, 18 en 19 Juli, 8 u. a. Vissoherljbericliten. 13 Juli. Aangebracth door korders 4212 tongen 1889 keine tongen 27 tarbotten 36 ki9ten schol I 64 kisten schol II 25 kisten schar 14 kisten pietermannen Door geepvischers: 2 tal geep 7 JuU. Door geepvischers: 2 tal geep P. St. 1.30O.4O 0.30—O.IO 3 80—400 p. k. 9.0O—s.50 4.10—2.00 4-00 2.25 13.00—9.00 per tal 13.00 per tal ia.00 ONS HORLOGE. Een horloge mag niet vrij opgehan gen, noch op een elastische stol neerge legd worden. Jaquerod, Mtlgeli en Book hebben aangetoond, dat het hierdoor on regelmatig kan loopen. Terwijl in het uur werk de onrust slingert, kan het zelf gaan slingeren, als het vrij opgehangen wordt. Deze slingeringen kunnen met die van de onrust interfereeren. Het gelukte aan Jaquerod en Mtlgeli een storing in den gang van een half uur per dag te voor schijn te roepen. Hecht men waarde aan een goed loopend horloge, dan moet men het des jiaohts zoo neerleggen, dat het zelf geen slingeringen kan volbrengen. („Die Umschau"). naar waarnemingen verricht ln den morgen van 16 JulL Medegedeeld door bet Kon- Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 768.9, te Groningen. Laagste stand 755.9, te V&rdö. Verwaohting: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot half bewolkt, warm en droog, later eenige kans op onweer.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5