GEMENGD NIEUWS. Nederlandsche Vereeniging van Staats burgeressen, houdende verzoek in het Col lege van Regenten van het Centraal Neu traal Ziekenhuis aldaar een vrouw aan te wijzen. Aangezien het gemeentebestuur van Alkmaar 9 Regenten mag aanwijzen en de gezamenlijke buitengemeenten ten hoogste 2, ligt het naar de meening van B. en W. meer op den weg van Alkmaar, een of meer vrouwelijke regenten te be noemen. Mededeeling van Ged. Staten, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 166) aan deze gemeente over 1929 behoort te worden uitgekeerd, door hen is vastgesteld op 1.661.67. Daar dit bedrag juist is, stellen Burge meester en Wethouders voor, niet het be roep in te stellen, bedoeld in art. 8, al. 2 dier wet. Conform besloten. Beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid tot toekenning van een bijdrage, groot 20, in de jaar wedde van den Correspondent der Ar beidsbemiddeling over 1928. Notulen van de vergaderingen der Com missie van Uitvoering voor den Vleesch- keuringsdienst, kring Barsingerhorn, ge houden op 8 en 16 Mei 1929. Notulen van de buitengewone vergade ring der afd. Noord-Holland van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, gehouden op 15 April 1929. Afdruk van het Ontwerp van Wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Jaarverslag 1928 van de afd. Noord- Holland van de Ver. van Nederl. Ge meenten. Jaarverslag 1928 van de Ver. van Ned. Gemeenten. Jaarverslag 1928 van den Dienst dpr Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering te Den Helder. Jaarverslag van de Gezondheidscom missie te Schagen Qver 1928. Jaarverslag van den Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alk maar over het dienstjaar 1928. Verslag van den toestand der provincie Noord-Holland over het jaar 1928. Processen-Verbaal van de opnemingen van kas en boeken van den Gemeente-ont vanger en den Administrateur van het G.E.B. op 21 Juni 1929. Met uitzondering van de eerste vier stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, zullen de bovengenoemds stukken in circulatie worden gegeven. Hondenbelasting. Naar aanleiding van de verzoeken van S. O. van Marken, Wed. J. Voorthuysen— Neefjes, C. Bart en K. Nieuwland, stellen B. en W. voor, den aanslag in de Honden belasting, dienst 1929, van S. O. v. Marken terug te brengen tot 1 en aan de laatst genoemd^ drie personen, voor de helft van hunnen aanslag in die belasting ovenl929, ontheffing te verleenen. Conform besloten. Geimeenterekenlng 1928. Aangeboden wordt de gemeentereke ning voor den dienst 1928, met bijbehoo- rende bescheiden. Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt 3817.66, dat van den Kapitaaldienst 52.83. Voorts werden aangeboden: de rekening van het Electriciteitsbedrijf, dienst 1928, met de navolgende cijfers: •Afdeeling I: Totaal baten 14.475.69, totaal lasten 12.933.417», batig saldo 1542.277». Afdeeling II: Totaal kapitaalsinkomsten 41.992.277j, totaal kapitaalsuitgaven 41.992.277,; de rekening en verantwoording van het Algemeen Armbestuur, dienst 1928: Ont vangsten 3667.56, uitgaven 3400.57, batig saldo 266.99. Autcbusdlenst SchagenDen Helder, via Callantsoog. De ondernemer, J. van Scheijen te Cal lantsoog, heeft een adres tot den gemeen teraad gericht, waarin hij, ten behoeve van bovengenoemden dienst een jaarlijk- sche subsidie van 300 vraagt. B. en W. stellen voor, aan adressant tot wederopzeggens een jaarlijksche subsidie te verleenen, waarvan het bedrag telken- jare door den gemeenteraad wordt bepaald, met dien verstande, dat, waar de dienst op 1 Juli 1929 is aangevangen, voor 't dienst jaar 1929 de helft van het aangevraagde ■ubsidle, alzoo 150, toe te kennen. De heer V e u 1 vraagt, of het de bedoe ling is, dat het subsidie van 100 voor den dienst Den Helder—Callantsoog ver valt. Hij acht het gewenscht rekening te houden met de subsidies, die wellicht door andere gemeenten of corporaties zullen worden verleend. De Voorzitter antwoordt, dat het subsidie van 100 aan dezen ondernemer over 1928 is verleend. Door de gemeente Schagen is f 250 toe gezegd. Op verzoek van den heer Hol*ander gaat de Raad in comité. Nadat de openbare vergadering is her opend, wordt het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Subsidie Algemeen Armbestuur. Het Algemeen Armbestuur vraagt toe kenning van een extra-subsidie van 650, wegens buitengewone uitgaven voor on dersteuning, in den afgeloopen winter verleend in verband met de strenge koude. Het voorstel van B. en W., het gevraag de subsidie te verleenen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoek A. Thamasz, Lijnwerker. A. Thomasz verzoekt verbetering van zijn wedde als lijnwerker van het G.E.B., eventueel door het verleenen van een toe lage voor het gebruik van een rijwiel. B. en W. stellen voor een toelage van 25 per laar te verleenen voor gebruik van een rijwiel. De heer V e u 1 merkt op, dat het salaris het vorig jaar reeds is verhoogd. Wethouder Kooger zegt, dat B. en W. het advies van den Administrateur van het G.E.B. hebben ingewonnen. Deze is van oordeel, dat het salaris van den lijnwerker van dien aard is, dat het billijk is, eene tegemoetkoming te verleenen voor het gebruik van een rijwiel. In stemming gebracht, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen de heer Vries. Toelating van leerlingen uit Cal lantsoog op de O. L. school te Juhanadorp (Den Helder), De Voorzitter deelt mede, dat de bij raadsbesluit van 26 April 1929 ge vraagde machtiging tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de ge meente Den Helder betreffende toelating van kinderen uit Callantsoog op de open bare lagere school No. 1 te Koegras, door de Ged. Staten is verleend. B. en W. stellen thans den Raad voor, hen te machtigen tot het aangaan der overeenkomst. De gevraagde machtiging wordt ver leend. Pacht van het strand. Voorstel van B. en W. tot wederinhu- ring voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1930, van een gedeelte van het strand voor 25 per jaar ten behoeve van het badbedrijf. Conform besloten. Nog worden vastgesteld wijzigingen van de Gemeentebegroting voor het dienstjaar 1929 en van de begrooting van het G.E.B. 'voor dat jaar. Rondvraag. De heer Van der Plas vraagt of de hooistekers hun werk reeds zijn begonnen. De Voorzitter antwoordt beves tigend. De heer Kruit vestigt de aandacht op de beschadiging van het draadhek langs den Strandweg, die teweeggebracht is door den uitvoerder van den bouw van het zomerhuisje voor den heer Kerkmeer. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. den uitvoerder zullen uitnoodigen de aangebrachte schade te herstellen. De heer Hollander Informeert naar het teren der palen van het stroomnet van het G.E.B. De Voorzitter antwoordt, dat het dit jaar weer zal plaats hebben. Volgt sluiting der vergadering. Wieringen. DE KERMIS. JJ. Donderdag is onze kermis ingezet, met goed weer. Over het aanlal verma- kedjjfchedien valt niet te klagen; zeer veel inrichtingen van allerlei aard zijn opge bouwd en werden reeds met een bezoek, vereerd', vooral de cake-walk, de zweef molen en de sohommelschuitjes trekken veel publiek. Van niet minder dan 24 woonwagens trekt men met orgels, har monica's enz., den boer op, zoodat het aan straatmuziek niet mankeert. Onder al die bezoekers is er een en wel het hoofd van jut.of de slagmachine van J. Brantenaar uit Alkmaar, die jubileert, doordat hij 25 jaar achtereen onze ker mis bezoekt. Een incident deed zich' op den eersten dag reeds voor. De metselaar, D. B. te Stroe, had het ongeluk uit een bak van den iin gang zijnden zweefmolen te val len. Bewusteloos werd hij opgenomen en in heb politietmerau. binnengedragen, waar men hem even later bij kennis wist te brengen. De man had zich vermoedelijk inwendig nogal bezeerd, want op advies van den ontboden dokter werd hij per auto naar huis vervoerd'. Wij zullen hopen dait hij1 er goed moge afkomen. Een ieder raden wij echter aan: wees voorzichtig, een ongeluk ligt op een .klein plaatsje. GEWEIGERDE VACANTIEBONS. De R. K. Patroonsbond heeft een over eenkomst gesloten met den Algeim, Bouw- vakarbeiderSbond, aangaande de uit te reiken vacantiebonnen. Men is thans ook bij de „Trio"-maatschappij te den Oever begonnen met deze bons beschik baar te stellen. Aangezien deze bons In de 4e klasse zijn ingeschreven en een waarde hebben van 0.80, hebben tal van arbeiders, hoofdzakelijk timmerlie den, welke een grondloon van 70 80 ct. per uur verdienen deze bons geweigerd, omdat zij niet In overeenstemm'ng zijn met hun Massificatie- Van de weigering enz. is het hoofdbestuur van hun organi satie In kennis gesteld, hetwelk een on derzoek naar het voorgevallene zal instel len. ONGELUK TE DEN OEVER. Bij' de „Trio"-maatschapplj te den Oever, inspecteerde de chef-machinist, de heer Kok uit IJimiiden, een der beton molens, waardoor hij in een oogenblik van onnadenkendheid met zijn hand een der rollelders vast greep. Plotseling pas seerde een geladen stortbak en ging met een der rollen over zijn hand', waardoor dit lichaamsdeel zwaar werd verminkt, zoodat direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. Na voorlooplg verbonden te zijn werd de man naar het ziekenhuis te IJmiuiden, ter verdere behandeling, ver voerd. VERKOOPING WOONHUIS. Ten overstaan van notaris Obreen werd Donderdag 25 Juli 1929, 's avonds 8 uur, in het café van den heer Jb. Duijnker te Westerland en ten verzoeke van mej. Gr. de Vries, Wed. A, C. Bakker, publiek ver kocht: Een woonhuis met schuur, erf en land te Westerland, groot 0-18.00 H.A. Kooper de heer B. H. Kraan, alhier, voor 1.774. Voorts had plaats de Executie-veiling van een woonhuis met erf en land te Wes terland, groot 0.19.80 H-A. in eigendom beboerende aan den heer Jaoob Jz. Lont. Kooper de heer B. H. Kraan, alhier, voor 1-460. OVERLIJDEN MEVR. VAN BEEK- BAART DE LA FAILLE. In den ouderdom van hechts 52 jaar is alhier overleden mevr. Caroline Josephine van BeekBaart de la Faiille, echt,genoot e van Ds. Jb. van Beek. Tijdens haar nog kort verblijf, ongeveer 27» jaar, in onze gemeente, heeft zij zich alom zeer bemind gemaakt en stond haar man als dom.iné flink ter zijide. Bij „Volksonderwijs", „Om hoog", „Huisverzorging", Herv. Zuster- kring Ziekenbezoek enz. enz. was Mevr. van Beek, de groote behulpzame en ver troostende vrouw. De deelneming bij' dit zoo droef verscheiden is hier dan ook al gemeen- PAARDENKEURING. Naar men ons meldt, zal de jaarlijksche paardenkeuring voor premie en stamboek plaats hebben op Woensdag 14 Aug. a.s. des vjm. 9 uur te H. Hoef. EEN JUBILEUM. Vrijdag 2 Aug. a-a hoopt de heer M. de Haan te H. Hoef, het heugelijke feit te herdenken, dat hij 25 jaar onafgebroken de wekeiijksche kaasmarkt te Alkmaar be zoekt om als vertegenwoordiger der kaas- fabriek „De Eendracht" te Oosterland de kaas dier fabriek te verhandelen. OUD-MINISTER COLIJN BEZOEKT HET RECREATIEGEBOUW DER GEREF. KERK TE DEN OEVER. Vrijdag 27 Juli. Heden bezocht de heer Colijn, voorzitter van de Zuiderzeeraad de verschillende werken in Den Oever. Nadat men den Sluisput in oogenscbouw had genomen, woonde de heer Colijn en zijn gezelschap het volstorten van de laatste opening in den afsluitdijk Medem- blik—Den Oever bij. Op zijn terugreis van Den Oever naar Bergen, waar do fam. Colijn op het oogen blik verblijft, bracht de oud-minister een bezoek aan het nieuwe gebouw, dat vorige week is geopend. Als eere-voorzitter van het Algemeen Geref. Zuiderzee Comité sprak de heer Colijn zijn groote voldoening uit over het hier tot stand gebrachte en verzekerde den leider van het werk, cand. H. J. Winter en den heer van Kalsbeek, die mede ter begroeting aanwezig was van zijn hartelijk meeleven en belangstelling in alles wat het werk onder de Zuiderzee arbeiders betreft. ANTI-KERMIS AVOND OP DEN OEVER. Een goed geslaagde anti-kermis avond is gisteren in het Recratie-gebouw ge houden. Veel belangstellenden woonden deze gezellige bijeenkomst bij. Na een kort openingswoord van cand. Winter zong een uitmuntend geschohld dames koor eenige liederen, waarna verscheidene voordrachten ten gehoore werden ge bracht, die zonder uitzondering groot succes, hadden. Mej. Storm uit Zierikzee en de'heer Kraak van Den Helder brach ten daarna op waarlijk voortreffelijke wijze eenige stukken voor orgel en viool ten gehoore. Nadat de heer Kryger van den Cbr. transportarbeidersbond oen ern stig, op persoonlijke ervaring berustend woord tot de vergadering had gericht over de noodzakelijkheid voor den mensch om zich met God te laten verzoenen, werden nog eenige liederen gezongen en was tot aller spijt het sluitingsuur aan gebroken. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur zullen weder dergelijke bijeenkom sten worden gehouden. Ieder is welkom. Schagen. MARKTPRAATJE. Waarom wel Friesch, maar geen Noord-Holandsch vee? Wij waren voor eenigea tijd in gezel schap van een persoon, die meermalen met buitenlandsche kooplieden In Neder land den boer op was geweest om vee te koopen. Al pratende vroegen wij hem, hoe het kwam, dat die aankoopen bijna altijd in Friesland gebeuren en of er ln Noordholland geen vee voor het buiten land aanwezig was. Waarom wij meestal in Friesland zaken doen en zelden ln Holland, wel, omdat Friesland veel beter voor zaken te vinden is- Het Frie- sche stamboekvee is overal te vinden, zoo sprak hij verder, en is overal voor een billijken prijs te krijgen, terwijl ln Holland zulk een hoogen prijs wordt gevraagd, dat men er meermalen geen bod op wil doen. Het Friescbe stamboek werd in 1879 opgericht. Het wist zich in weinig jaren zoodanig uit te breiden, dat het in 1904 reeds 4344 beesten telde, welk getal in 1928 tot 41204 vermeerderd was. Daar fokt men werkelijk om te verkoopen en kan men bij den een niet klaar komen, dan zijn er in de nabijheid wel andere boeren, waar men wel kan koopen. In Holland zijn de boste fokkers nog dun aanwezig en moet men soms dagen reizen en groote afstanden afleggen om klaar te komen. Dat is de reden. T.B.C.-BESTRI JDING ONDER HET VEE. Ten bewijze, dat de t. b. o.-bestrljdlng onder het vee in Friesland met kracht is ter hand genomen en wordt voortge zet, kan dienen te vermelden, dat er in die provinoie reeds 247 boerderijen zijn met een t. b. o.-vrij beslag. DE DURE VARKENS. Een der oorzaken van de dure varkens bestaat in den toenemenden uitvoer van bacon. Voor de Londensche markt werden van 11 tot 17 Juli 22153 jonge varkens, van 125 tot 150 pond, aangekochtde voorafgaande 7 dagen bedroeg die uitvoer 19066 stuks. Het staat er niet voor, dat hieraan wel spoedig een einde zal komen. GEEN KALVER-, MAAR KATTEN- LIEFDE. Een eigenaardige moederliefde is bij den heer P. Kistemaker, in den Waard- polder, te zien. Daar hadden de jongens een konijn met v4 jongen. Poes had 2 jongen te onderhouden. Ongelukkig stierf de moeder-konijn, terwijl de jongen nog niet in staat waren voor zich zelf te zorgen. Men besloot de jonge katjes bij de moeder vandaan te nemen en daarvoor de *4 jonge konijntjes in de plaats te geven. Deze verwisseling gaat zeer goed. De kat zoogt de konijntjes alsof het haar jongen zijn. HET NIEUWE COLLEGE VAN PETTEN tóf ZIJPE, Ingevolge de vereeniging van Petten met Zijpe, had een nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad plaats. Hoewel dat op de samenstelling van den Raad van weinig invloed! was, was zulks wel het geval bij de wethouders. Dat college bestond bij den ouden Raad uit een V.B. en een R.K. De nieuwe Raad koos een V.D. en een S.D.A.P., de heeren G. van der Sluis, St. Maartensbrug, en C. Nannes, Oudesluis. VALLENDE ZIEKTE. De Halve stuiversvereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte ontving van afdeelingen in Hol- land's Noorden in de maanden Maart, April en Mei de navolgende bijdragen Alkmaar f 81.70, Anna Paulowna f 4.62, Bergen f 28.92, Breezand f 40.10, Den Burg op Texel f 64.52, Egmond aan Zee f 61.85, Den Helder f 104.68i, Hoorn op Texel f 6.30, Oosterend op Texel f 54 50, Julianadorp f 21.58, Oudeschild f 13.00, Sint Pancras f 80.40, Schagen f 80.10, Schagerbrug f 14.85, Wieringen f 12.46. MARKTOVERZICHT. Hier rondom Schagen begint het er leeljjk voor de veehouders uit te zien, het hooge en zware 'land is in deze drotge periode veel dooder dan het lagere en lichtere land, waar men bovendien kan in- malen. Er zijn boeren die met zwaar hoofd de toekoimst tegemoet zien, voor het voe der der 'beesten wordt gevreesd. Het kan dan ook niet anders of een dergelijke toe stand moet op een markt drukken, immers men kan z'n beesten wel verkoopen imaar dan moet het met veel verlies gepaard gaan, en de koopers hebben ook niet te klagen over te veel gras. De handel is dan zoowel voor de gebruikskoeien als voor de weidekioeien matig. Kalfkoeien hoogste markt 340, geldekoeien tot 280, pinken tot 110. Voor slachtvee is de handel echter veel beter, er worden momenteel goede prijzen gemaakt n.l tot 430. Hoewel wij' pas daags te voren, luxe paardenmarkt gehad hadden, was de aanvoer heden in paarden en hitten nog belangrijk, zeker wilde men 't nog eens proheeren, daar de hooibouw- periode op het einde loopt, was de han del als gewoonlijk traag, hoogste marlet 225- Wat wij over de weidlefcoeien schreven, kunnen wij voor de weidesohapen onder schrijven, ook voor hen is er te kort gras, zoodat de schapen ook stug waren; -ma gere schapen tot 26, vette schapen tot 38, lammeren tot 26. Dte stieren ook iets lager genoteerd, hoogste markt was 350. Nuchtere kalveren waTen weer heel wat aangevoerd; voor den export, door de warmte, minder animo, zoodat de prijzen gedrukt werden, tot 24 werd besteed. De vette varkensmarkt is een paar centen teruggeloopen, hoofdzaak zal de warmte wel zijn, er wordt minder vleesoh gecon sumeerd; er werd echter nog 46 ct. per pond verkocht. Vette varkens lager, de grondstoffen n.l. magere varkens en biggen ook lager, het lijken wel oomimuniceerende vaten, en dat Is te verklaren ook, is er voor het eene minder aniimo, dian taalt imen er niet na, om van teruggaande markt te mesten. Hoogste markt magere varkens 65, blglgen 86. Burgerlijke Stand van Schagen. GEBOREN: Johanna Maria Geertrui- da, d. v. Wilhelmus Henricus Klaver en van Anna Tuijn; Theresia Eliza Hen- ri&bte Maria, d. v. Wilhelmus Arnoldus Maria van Leuven en van Catharina An- tonia Maria Josephina van Aarsen; Jo hanna Geertruida, d. v. Gèrrit Hendrik Lammens en van Adriana Hendrika Lub- beyding; Catharina, d. v. Oorneils Bontes en van Aaltje Buis- POLITIE. Gevonden; een insigne, een fiets, een babymuts, een briL Verloren; een zwempak, een baby muts. Texel. Texel, 26 Juli. Deze week werden van hier verzonden: 650 lammeren, 408 schapen, 27 kalve ren, 80 varkens, 6 koelen en 7 paarden. Burgerlijke Stand van Texel van 20 tot en met 26 Juli. GEBORENAntonie Dirk, z. v. Willem de Haas en Martje van der Vis. Trljnjje, d. v. Simon Keijzer en Aaltje van der Pijl. Gevonden1 rijwielplaatje, 1 overhemd en 1 halsketting. Zijpe, 24 Juli In de heden gehouden ver- gadcring van den gemeenteraad de eer ste na de vereeniging van Zijpe met Pet ten zijn tot wethouders gekozen de tuh, G. v. d- Sluys (v.d.) en C. Nannis (s.d.a.p.). Anna Paulowna. De heer P. Brouwer, onderwijzer aan school I alhier, is als zoodanig benoemd te Haarlem. Binnenland. DE ROTTERDAMSCHE BRAND STICHTER. HU zag zoo graag de brand weer rijden en stichtte daarom brand. In aansluiting op het bericht, waarin werd gemeld, dat de gearresteerde 27-ja- rige W. F. K. heeft bekend een aantal branden te hebben gesticht, kan nog het volgende worden medegedeeld: Het bewijsmateriaal tegen den verdachte is tijdens het onderzoek steeds sterker geworden, zooals uit de daarvoor gepluci- ceerde berichten wel kon worden opge maakt.Tenslotte werd het zóó overstelpend, dat K. inzag, dat ontkennen niet langer zou kunnen baten en opeensmet een bekentenis voor den dag kwam. Natuurlijk moest deze bekentenis aan de waarheid worden getoetst om te zien of men inder daad eenige waarde ei aan toe mocht kennen. Zooals men weet, heeft de politie eenigen tijd geleden eens een verdachte gehad, die zeide de gezochte brandstichter te zijn, waar later niets van waar bleek te zijn. K. heeft evenwel bij zijn bekentenis tal vundétals over branden verteld, welke niet in de bladen hebben gestaan. Ook heeft hij mededeelingen verstrekt over een reeks kleine brandjes, die op zichzelf zóó onbeduidend waren, dat zij niet in de couranten zijn vermeld. De bijzonder heden, welke hij vertelde, klopten alle met de offleieeie rapporten, zoodat men veilig mag aannemen, dat K. bij zijn bekentenis niet fantaseert. Hij heeft dan verteld, dat hij in Februari in de krant had gelezen, dat bij een brand in de Eerste Middellandstraat de brand weer veel lost bij de blussohing ondervond van de vorst. De omstandigheid, dat de brandweer moeilijk kon werken en dat de kans op een flinken brand dus grooter dan anders «was, bracht hem op het idéé brand te stichten. Als jongen had hij het altijd een prachtig gezicht gevonden brand spuiten te zien rijden en menigmaal had bij geholpen ladderwagens naar't oerrein v:m een brand te duwen. nog vond hij het een buitengewoon belangwekkend schouwspel, als brandweermateriaal uit rukte. Als Lij onder den invloed van sterke drank verkeerde, kon hij de ver leiding niet weerstaan brand te stichten, om op die manier spuiten te kunnen zien rijden. Den eersten keer heeft hij brand gesticht in een pakhuis aan den Cool- singel, dat in gebruik was bij de firma Au goüt artistique. Toen dit goed gelukt was, heeft hij in den loop van de volgende maanden vele malen brand gesticht. Hij heeft daartoe nimmer eenig materiaal, als papieren, of in een licht brandbare vloei stof gedrenkte voorwerpen meegenomen. Hij had de gewoonte kantoren of pak huizen, van welke de buitendeur openstond, binnen te gaan en een brandenden lucifer te werpen in toevallig voor dehandliggend papier of houtwol. Als het niet dadelijk flink ging branden, zoodat de kans, dat er veel brandweermateriaal aan te pas zou komen, maar klein was, dan ging hij het een eindje verderop nog eens probeeren. Dit verklaart de omstandigheid, dat de brandweer den laatsten tijd herhaaldelijk: vele brandjes vlak bij elkander heeft te blusschen gekregen. Demededeeling.dat hij het alleen deed als hij onderden invloed van drank verkeerde, is heel aannemelijk, omdat de getuigen, die hem bij brand hadden gezien, hebben verklaard, dat de verdachte aangeschoten was. Ook de hem volgende rechercheurs hebben gezien, dat hij in den loop van den dag vele café's bezocht en daarna dan tal van panden binnen ging. Als het hem was gelukt een brand van eenige beteekenis te stichten, dan bleef hij in de buurt, om het brandweer materiaal te zien komen en om te helpen blusschen. Wij hebben al gemeld, dat hij zich een keer zelfs al voor dit werk had aangemeld, vóór dat van buiten af te zien was, dat er binnen brand was uit gebroken. K. vertelde voorts, dat hij den volgen den morgen altijd veel spijt over het ge beurde had, maar dat, als hij eenmaal weer had gedronken, toch weer er op uittrok om brand te stichten. Een keer heeft hij zich daarbij bijna een ernstig ongeluk op den hals gehaald. Dat was, toen hij brand stichtte in een pakhuis in de Wijnstraat, waar een bus benzine open stond. Hij had deze bus niet zien staan en een brandende lucifer geworpen in een hoop oud papier. Er volgde een geduchtige ontploffing, waarbij K. wonden aan linkerarm en rechteroog opgeloopen heeft. Hoe vele malen hij brand heeft gesticht kan hij bij geen benadering zeggen. Een aantal gevallen heeft hij nu grif toe ge geven. Hij ontkent met groote stelligheid den brand bij de firma Piet van Reeuwijk aan de Kipstraat en dien bij de firma Elze en Lazarus aan het HuagscheVeer te hebben gesticht. Wel heeft hij, zoo zegt hij, den brand gesticht, die op den zelfden middag heeft gewoed, als laatst genoemde brand gesticht in het pand op den hoek van het Slagveld. De rechercheurs, die K. gedurende 8 weken hebben gevolgd, wat, naar wij reeds bobben geschreven, een zeer moeilijk werk was, omdat K. erg achterdochtig was en veronderstelde, dat men hem volgde, zijn hem Dinsdag 16 dezer plotseling kwijt geraakt. Later ie gebleken, dat WJ die»

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14