PUROL TWEEDE BLAD GEMENGD NIEUWS YAM ZATERDAB 27 JULI 1929 bij Wielrijden Binnenland» EBOT. NOORD-HOLL. ZENDING»- FEEST. Gisteren is in het park Velserbeek te Velsen het 83 ste Prov. Noord-Holland- sche Zendingsfeest hehouden. Des mor gens sprak de voorzitter van de Ver- eeniging voor inwendige Zending -in N.- Holland, ds. H. J.Hak uit Aklmaar, een welkomstwoord, waara ds. Jac. Poort van Beverwijk de openingsrede uitsprak. De heer P. Boon, evangelist te Bree- zand, sprak voor de pauze nog over »Het eeuwig Evangele''. In de pauze gaf de Ohr. Harmonie Nut en Genoegen van Edam, welke ook den zang. begeleidde, een uitvoering, Ds. J. H. Vaandrager uit Monnikendam sprak een opwekkend woord om den ar beid der vereeniging te steunen. Na de pauze spraken ds. HM. E. Bremer uit Buiksloot, over „De zaligste bede" de beer Joh. J. van Hempen, uit Haarlem over „Onbekende Soldaten", ds. E. R. Damsté uit Huisduinen over „Oude en nieuwe wegen", de heer van Dijk, oud-zendeling der Ned. Zendelingsvereen. teHeemstede over „Christus naar de overzij brengen", waarna ds. J. A. Grolle uit Utrecht de slotrede hield. De voorzitter der regelings- oommissie, ds. A. E. van Baaien te Broek- op Langendijk, dankte den sprekers en anderen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE VEENDAM. In totaal thans nes dcodien. De schade beloopt ongeveer vier ton. De brandweer stend mach teloos. Omtrent den noodlottagen brand te Veendiaim kan nog het volgende gemeld wonden: De brand Is ontstaan ln een meelloods, die tegen de fabriek is aangebouwd. Hier staan ook machines voor de bereiding van dextrine. Een aantal arbeiders, dat bij het uitbreken van den brand aanwezig was, trachtte het vuur te blusgchen en tijdens dit werk heeft de ontploffing, die zoo groo- te verwoestingen heeft aangericht, plaats gehad. In een minimuim van tijd was de geheele fabriek, die een groote oppervlakte be slaat, een vuurzee, waarvan groote stuk kien muur en stukken van het dak ver weg sloegen. In de fabriek waren voor de na- campagne ongeveer tachtig arbeiders werkzaam. Hoe hevig de ontploffing is ge weest, blijkt wel uit het feit, dat een. lange dakgoot van de fabriek op dertig meter afstand geheel kromgebogen in de tuinen is teruggevonden. Verscheidene boerderijen, die aan den overkant van bet kanaal staan, werden ernstig beschadigd. Op ongeveer dertig meter afstand van de fabriek staat een heg geheel ver schroeid en gedeeltelijk: weggeslagen door den luchtdruk. Direct na het uitbreken van den brand vluohtte iedereen zoo spoedig mogelijk uit de fabriek. Ook de machinist vluohtte uit angst. Doch spoedig kreeg hij zijn bezin ning terug, ging weer naar zijn post en wist den stoom van de ketels te verwijde ren. Wag dit niet gebeurd, dan had er groot igevaar bestaan dat ook de ketels zouden zijn gesprongen. De imötorspuiten uit Veendam konden tegen de geweldige vuurzee weinig uit richten en de voornaamste taak der brand weer bestond uit het beletten van uitbrei ding van de ramp. Behalve het fabrieksgebouwen de meel loods zajn nog twee boerderijen, bewoond door opzichtiM s van de fabriek, een prooi der vlammcj geworden. Tijdens den brand cirkelden twee vlieg tuigen boven het terrein. Het onderzoek. Het parket uit Veendam en dat uit Win schoten waren ter plaatse aanwezig. De schade. Verloren zijn ongeveer 25.000 balen aardappelmeel, ter waarde van ruim 300.000, en ruim vijfduizend balen dex trine, ter Waarde van 100.000. Gebou wen, machines en voorraad waren op beurspo'Iis verzekerd. Een begin van brand, dat men met em mers water hoopte te kunnen blUssohen, is aan de ontploffing voorafgegaan. Plot seling volgde toen de geweldige ontplof fing; muren stortten in en hieronder von den de blusscihers den dood- Zij:, die Juist onderwejg waren om water te halen, zijn met den schrik of lichte verwondingen vrijgekomen. Zoo is een van deze men sehen over een schip in het water geslin gerd. Donderdagmorgen zijn nog twee zwaar gewonden naar Groningen ver voerd. Zes dooden. De volgende dooden. zdjn te betreuren: De arbeider P. Kruizinga,. gehuwd en wonenlde te Meeden; K. Bos, die nog steeds onder de puin hoop en ligt bedolven en die geheel ver koold moet zöjh; Fokke Molog, een jeugdig arbeider; de vrouw van den opzichter Miedema, die onder den ingestorten muur werd ge vonden; de 21-jarige Antje Miedema en de 19- jarige Jaoob Miedema. Neg een slachtoffer gevonden. Donderdagmorgen vroeg is het lijk van de dochter van den opzichter Miedema ge vonden, die door een der ingestorte muren is gedood en dus niet verbrand is, en daardoor goed herkenbaar. De arbeider K. Bos wordt nog steeds vermist en moet dus nog ondier de puinhoopen liggen. De daken van de boerderijen tegenover de fabriek zijn ernstig beschadigd; door den lucht druk zijn de pannen in elkaar geschoven, schoorsteenen scheef gedrukt en ale rui ten gesprongen. De belangstelling van het publiek is nog steeds zeer groot. Ver uit den omtrek komen de menscben de verwoestingen aanschouwen. De gewonden. In het R. K. Ziekenhuis te Winschoten zijln nog ter verpleging opgenomen O. Koetje, L. Demain en W. Timmer. De toe stand van deze drie personen is ernstig. Zij hebben allen brandwonden in den der den graad. In hetzelfde ziekenhuis zijn verder nog behandeld, doch daarna naar huis vervoerd de volgende personen: W. Ingezonden Mededeeling. (830) Zonnebrand, Smetten en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met ÉUROl MVJIP Dooien 30-60 eo 90 ct- Tube 80 ct. Bij Apoth. co Drogisten de Boer, F. Kemper, P. Hease, K. Wijn gaard, R. Vets, H. Barteis, P- Wieringa, R. Luken, J. Bleeker, W. Heikens, J. Drent, G. Haarlemmer, F. Kostwinner en J. Siepel. Eenigen van hen waren slechts licht gewond en konden zich Donderdag morgen weer op straat begeven. In het Academisch ziekenhuis te Gro ningen zijn opgenomen P. Molema en H. Klein. Beiden zijn ernstig gewond, doch hun toestand was bevredigend. De fam. Miedema. Als treurige bijzonderheidi meldt men ten plotte nog, dat een èndere zoon van den nu zoo zwaar getroffen fabriekisop- ziohter Miedema eenige jaren geleden in een teil kokend water gevallen en aan da gevolgen gestorven is. Uit de Utrecht sche brochure van 1909: „Het roken van sigaretten of sigaren, alsmede het pruimen van tabak, la voor schoolgaande kinderen nadelig." Prof. Talma. Van 23 tot en met 27 Juli worden te Nijmegen wederom de Internationale vlerdaagsche afstandsmarchen gehouden, georgani seerd door den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding. Een kijkje op de binnenplaats der kazerne van de koloniale reserves. Een reizende pop. Om te demonstreeren hoe gemak kelijk men per trein kan reizen, heeft het Deensche blad »Politiken« een groote pop gekleed als Deensche boerin, van Kopenhagen op weg naar Barcelona per trein gezonden. De pop maakt de reis onder dezelfde condities als ieder gewoon mensch, n.1. voorzien van een spoorkaartje. Daar de pop echter niet spreken kan, draagt zij een kaart, waarop het verzoek geschre ven staat, haar behulpzaam te willen zijn. In Artls te Amsterdam Is een oasuarls uitgebroed. Dit is een hoogst zeldzaam feit, daar het, naar men meent te weten, nog nooit is voorgekomen, dat een dergelijke vogel in gevangenschap is uitgebroed. Ds Chlneesoh-Russlseha verhouding. De opmarsch der troepen is begonnen. Antieke vervoermiddelen. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamers van Koop- Dwars door de Pyreneöen. In tegenwoordigheid van vele Fransche en Spaansche auto riteiten is deze week de spoorlijn van Ax los Thormos naar Ripoll door de Pyrenetten geopend. Hierboven de trein met de autoriteiten bjj aankomst op het station van Latour-de-CeroL

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5