S. IMHEIS 211. Nederlandsche Middenstandsbank: DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. 00ST-INDIË. 57ste JAARGANG Donderdag 8 Aug 9.08 uur. Vrijdag 9 9.06 ENGELAND. HET VERDRAG MET ENGELAND. De bepalingen gepubliceerd. Het Foreign Office publiceert de voor stellen inzake een Engelsch-Egyptisoh verdrag, dat zestien korte artikelen bevat en 26 jaar zal duren. Het verdrag be paalt, d'at de Britsche militaire bezetting van Egypte zal ophouden, maar dat de voor de bescherming; van bet Suezkanaal noodzakelijke Britsohe troepen in een be paalde zone zullen blijven. Te Londen en te Kaïro zullen ambassa deurs worden benoemd'. Er zal een En- gelsch-Egyptisoh bondgenootschap wor den gesloten, hetwelk daadwerkelijke hulp in geval van oorlog meebrengt. De aan sprakelijkheid voor 't leven en den eigen dom der buitenlanders in Egypte berust bij de Egyptische regeering; de jurisdictie der consulaire rechtbanken zal worden overgedragen aan de gemengde rechtban ken. Buitenlanders zullen onderworpen zijn aan de Egyptische wetgeving. Koning Foead naar Egypte terug. Als gevolg van het sluitep van het En gelse!)-Egyptisch verdrag heeft Koning Foeadl zijn rondreis door Engeland afge broken en is hij: vanmorgen naar Parijs vertrokken. Na een verblijf van een week in de Fransche hoofdstad zal hij met d'en Ejgyptisohen premier, die eveneens heden naar Frankrijk vertrekt, naar Egypte te«- rugkeeren. Waarschuwingen van de Egyp tische nationalisten. Den avond van de publicatie van de do cumenten met betrekking tot de voorstel len voor een Engelsch-Egyptisch verdrag, heeft Moestafa Pasja Nahas, de leider van de Wafd, een langen oproep tot de Egyp tische natie gericht, met het klaarblijkelijk doel den lezers diep wantrouwen in te boezemen tegenover alles wat voortvloeit uit het optreden van Mahmoed Pasja, den eerste minister. De Al Balagh schrijft in een hoofd artikel: „Wij haten de onafhankelijkheid niet omdat zij via Mahmoed Pasja komt, maar we zullen niet zeggen dat het ont werp de onafhankelijkheid vestigt, voor we de documenten grondig bestudeerd hebben. Er is nu iets van meer belang dan het bestudeeren van welke documenten ook, dat is het verzekeren van den terug keer van ons grondwettig leven." Gunstige Egyptische uitlatingen. Reuter meldt uit Kairo, dat de inland- sche bladen het er over eens zijn, dat het ontwerp voor een nieuw verdrag tusschen Groot-Britannië en Egypte het beste is, tot dusver nog aan Egypte voorgesteld, en dat het met zorg moet worden over wogen zonder partijdigheid. Het blad El Ahram schrijft, dat dit nu het eerste verdrag is 't welk niet dubbel zinnig is, en dat ruiterlijk erkent dat de bezetting voorbij is. Al Siassa schrijft, dat thans het Egyp tische volk kan zien, dat Mahmoed Pasja niet optimistisch was geweest, toen hij verklaarde te hopen tot een bevredigende overeenstemming te kunnen komen. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING het drietal weten af te lialen. Dit was zeer moeilijk, daar het goed bewaakt werd; met name Lussu werd altijd door vier wachters gevolg. Ook de reis naai" het vasteland was zeer avontuurlijk geweest De Indruk in Engeland. Reuter seinde gisterenochtend uit Lon den, dat, terwijl de liberale en arbeiders bladen ia politiek opzicht de bepalingen van het nieuwe verdrag met Egypte toe juichen, de conservatieve meening nog geen tijd had gehad zich geheel te vor men. De Telegraph sprak van een poli tiek van overgave, terwijl de Express het verdrag verbazingwekkend noemt en voorziet, dat Egypte, dat zijn huidigen bloei heeft verworven onder de Engelsche voogdij, weer in zijn vroegere corruptie en wanorde zal vervallen. Verbeeld zich iemand, zoo vraagt de Express verder, dat het imperialistische Italië, gedreven door den geest van Mussolini, rustig zal toe zien, dat Egypte weer in zijn oude anar chie vervalt? HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Tot dusver hebben de voorloopïge be sprekingen tusschen de Russische en Chi- neesche gemachtigden nog niet veel op geleverd. Zoowel de Russen als de Chi- neezen zijn meester in de kunst van het om de zaken heenpraten en het niets zeggen met vele woorden. China, dat on der de dreigende houding van de sowjet- unie en het gemis aan instemming van zjjn politiek bij de andere Europeesche mogendheden en de Ver. Staten veertien dagen geleden had ingebonden en rede lijke voorstellen had gedaan, begint nu weer terug te krabbelen. Het feit, de' Rusland in de eerste voorstellen een wij ziging verlangde, was daar een gereede aanleiding toe. Ten aanzien van de ge- eischte wijziging gaf China ten deele toe, maar het liet terloops een der voornaam ste punten van zijn eerste voorstellen vallen. Toen Rusland hierop weer begon te dreigen en de verantwoordelijkheid op China wierp, is men weer gaan praten. Het magere resultaat van al dit gepar- lementeer schijnt hierop neer te komen, dat men 'de neutrale zone heeft gesdhapen aan de grens en besloten heeft binnen vier weken de officieele besprekingen te openen. Voordien moet het verkeer op den Oosterspoorweg hersteld zijn. Of voordien ook weer Russische ambtenaren in het bestuur van den spoorweg moeten worden opgenomen, zegt de overeen komst niet. Dit* was de fundamenteele eisch van Rusland. Als het dien tot op de z.g. officieele bespreking heeft laten val len, heeft China bij de eerste onderhan delingen waarlijk al een diplomatiek suc ces behaald. (N. R. Crt) KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 108a Handelscredleten Rekening-Courant danken van soldaten heeft president Tsjang Kai sjek de sterkte van het leger op twee millioen geschat. De conferentie besloot de legersterkte tot 800.000 man terug te brengen. De president verklaarde, dat de ontvangsten van China in totaal 450 millioen Mexicaansdhe dollars bedra gen, waarvan 100 millioen wordt gereser veerd voor aflossing der nationale schuld. De kosten van het leger bedragen mini mum 396 millioen dollars zonder de bui tengewone uitgaven te rekenen. Dienten gevolge is een radicale vermindering het eenige middel om China van een bankroet to redden. Zelfs indien het leger tot 800 .uizend man wordt teruggebracht, zullen I de militaire uitgaven 60 van de inkom- sten van den staat bedragen. POGROMS TE KOWNO. De laatste nachten zijn er te Kowno voortdurend uitspattingen tegen de Jood- sche bevolking geweest. Er zijn 66 Joden ernstig mishandeld. ITALIË. EEN ONTVLUCHTING VAN DE LIP ARISCHE EILANDEN. De „Daily Telegraph" ontleent aan het anti-fascistische nieuwsagentschap te Pa rijs, dat onder leiding staat van Turati, den uitgeweken socialistischen leider, dat een drietal anti-fascistische bannelingen van de Liparisohe eilanden hebben weten te vluchten en veilig en wel te Parijs zijn aangekomen. De vluchtelingen zijn prof. Carlo Rosselli Emilio, het ex-Kamerlid Lussu en Francesco Nitti, een neef van den oud-premier. Uitgewekenen hebben DE BALKANL&NDEN. AANSLAG OP DE GENDARMERIE KAZERNE TE AGRAM. Dinsdagnacht la bij de gendarmerie kazerne te Agram een bom ontploft. Alle ruiten werden vernield en de voor-gevel van het gebouw zwaar beschadigd. De schildwacht voor den hoofdingang werd zwaar gewond. Een politie-agent die zich in de nabijheid bevond en den dader zag vluchten trachtte dezen te grijpen; de vluchteling trok zijn revolver en schoot op den agent, zonder hem echter te raken. CHINA. LEGERVERMINDERING IN CHINA. Van twee millioen tot 800.000 man. Nanking, 7 Aug. In de sluitingsrede van de tweede conferentie in zake het af- FEUILLETON doo® H. PHILLIPS OPPENEEEtt. Indien hij toen gekeken had, zou het gedaan zijn geweest. Maar reeds ver dween hij. Ik liep langzaam naar het venster en zag hem de laan afloopen niet gebogen hoofd en een stap, die minder vast was dlan gewoonlijk- Hij ging den weg over en nam het voetpad door het bosch, dat naar de Oourt voerde. In de verte kwam een spookachtige ge stalte, wier fladderende cape glom in de mist, door de weide, met de blijkbare be doeling, hem op te vangen. ODat was Olive Berdenstein. Ik wendde mij' van het venster af en lachte bitter. HOOFDSTUK XX VL Toebereidselen. Twee vermoedende dagen kropen lang zaam voorbij. Wij kregen in 't geheel geen bericht- van mijn vader- Wij wisten zelfs niet, waar hij was. Alioe en ik waren druk bezig met pak ken en reeds begon het huis er kaal en somber uit te zien. Niemand kwam ons opzoeken, zag VRAAGT SPOOR/ MOSTERD niets, noch van Olive Berdenstein, noch van Bruce Deville. Maar in den middag van den derden dag zag ik ben beiden door bet venster van mijn kamer. Zij kwamen uit het bosch dat naar het Gele Huls voerde en liepen langzaam voort-* Het meisje droeg een donkergroene tailormade costume en zelfs van den af stand, waarop ik mij bevond, kon ik zien, dat zjj druk praatte. Ook Bruce Deville boog zich naar haar toe met iets meer dan gewone aandacht Ik sloeg hen gade van uit mijn venster en voelde een steek in het hart Zij waren van het Gele Huis gekomen. Hij was met haar naar mevrouw Fortress geweest. Een onweerstaanbaar verlangen bekroop mij. Haastig trok ik mijn man teltje aan, zette een hoed! op en liep daar ook heen. Het kleine dienstmeisje liet mij zonder aarzelen binnen. Mevrouw Fortress was thuis, zeide zij, en zou mij ongetwijfeld ontvangen. Toen zij mijn stem hoorde, kwam zij mij in het voorhuis tegemoet en bracht mij in haar werkkamer. „Ik ben hard aan het werk, zooals je ziet," zeide zij, wijzende op de stapel* pa pieren, die over haar geheele schrijftafel verspreid lagen. „Wanneer denk je, dat je gereed zal- zijn, om bij mij te komen wonen? Ik heb mijn woning in orde laten brengen, en ik wilde er spoedig heen." Ik kan binnen drie weken komen, veronderstel ik,' zeide ik. „Ook ik zal zeer blH zijn- Wij hopen Maandag of Dinsdag naar Exchester te vertrekken. Ik wilde mjjh vader nog eens zien en hem helpen, zich daar in te richten. Daarna ben ik go- heel vrij." Zij knikte en nam mij gedurende eenige oogenblikken scherp op. „Je ziet er vermoeid uit," zeide zij vol sympathie. „Is er opnieuw iets gebeurd?" JAPAN. DE VLOOTBEPERKING. Het Japansche standpunt. Welingelichte kringen te Tokio bewe ren, dat de regeering besloten heeft, dat de verhouding van 10 10 7 voor hulp schepen voor Japan noodzakelijk is, om welke reden Japan nog verscheidene kruisers van 10.000 ton moet bijbouwen, tenzij zoowel Engeland als de Vereenigde Staten bereid zijn hun kruisersterkte te beperken. Japan is er voor de bestaande verhouding van hoofdschepen te behou den, maar is bereid de uitbreiding van den leeftijdsgrens en vermindering van de maximum tonnage van slagschepen voor te staan. SIAM'S KONING TE BATAVIA. Maandag Is de koning van Siam, voor een bezoek, te Bata via aangekomen. Nader nieuws omtrent de ontvangst Behalve de kruiser „Java" en de tor pedojagers „De Ruyter" en „Evertsen" waren ook twee onderzeeërs ter verwel koming te Priok aanwezig. De locomotief, Idie den koninklijken trein naar Weltevreden bracht, was ver sierd met vlaggen. Langs het geheele traject was politie-bewaking opgesteld. Tijdens de reis werden de andere treinen opgehouden, bij alle overwegen Btond een geweldige menschen-massa, die geestdriftig juichte bij het voorbij rijden van den trein. De belangstelling van het publiek bij het station Koningsplein overtrof echter alles. Freule De Graeff was op het perron ter begroeting aanwezig en overhandigde aan de koningin een bouquet orchideeën. De koningin was gekleed ln een rose costuum met gele sjerp, de koning in een witte jas en een zwarten pantalon met roode biezen. Z.M. droeg het lint van het grootkruis van den Nederiandschen Leeuw. De Minister van Buitenlandecho Zaken, prins Traidos Prabandh, droeg het grootkruis van de orde van Oranje Nassau. prnpi „Ni iets.'' Zij wachtte een oogenblik, maar zij ging niet door op het onderwerp. Toch geloof ik, dat zij1 zich niet teleurgesteld gevoelde, dat lk haar niet in mijn vertrouwen nam. ,,D6 heer Bruce is hier geweest, met Miss Berdenstein," merkte zij' op. Ik knikte. „Ik heb hem het plantsoen zien door komen," antwoordde ik. „Ik heb Miss Ber denstein in de laatste dagen niet gespro ken. Is zij wel?" Zij keek mij aan en begon eenige pa pieren te schikken. „O, ja, zij is wel genoeg; Van Biuoe Deville begrijp ik niet veeL OBQj is in een zeer zonderlinge stemming. Ik heb hem nooit tegen iemand zoo oplettend gezien als tegen dat meisje, en toch is er voort durend een soort van ruw cynisme ln zijn gedrag, en toen ik hem vraagde, wat met mij te blijven praten, wilde hij ntel Ik zou wel eens willen weten, of je...." Zij keek naar mij en voleindigde haar zin niet. Er ontstond een kleine pauze. „Bruce Deville is niet bepaald een lant man," zeide zij eindelijk, „en beeft veel gebreken, maar hij is een flinke kerel Hij: is veel te goed, om zich weg te werpen aan dat ongelukkige neet van een kind.'* Dat was precd.ee mijn eigen idee, maar dat zeide lk haar niet. „ZIJ is heel rijk," merkte ik op. „Zü kan zijn bezittingen vrij maken en hem weer op de been helpen." „Bat is slechts een kleinigheid," ver klaarde zij. „Bovendien, hij is niet zoo arm, als sommige menschen denken." „Ik kan niet gelooven," ging zij voort, „dat hij ernstig over dat meisje denkt.'* „Mannen zijn zoo raadselachtig," merkte ik op. „Men moet van hen altijd juist het meest onverwachte het eerst ver wachten-" „Dat ls precies, wat zij van ons zeggen merkte zij op. Ik knikte. „Dunkt u niet, dat hetgeen de mannen van vrouwen zeggen, meestentijds meer toepasselijk is op henzelf? Mij althans komt het zoo voor." Zij Btond plotseling op en kwam tegenover mij te staan. Zij stak mij de handen toe en ik gaf de mijne. Mijn oogen waren vochtig!. Het was vreemd voor mij, Iemand te vinden, die mij begreep. „Zou Je morgen met mij mee willen gaan hier vandaan?" vroeg zij zacht „Waarheen?" vroeg ik met plotselinge vreugde. „Naar Londen. Alles is daar voor ons gereed. Ik denk.misschien zou het goed voor je zijn". „Tk ben er zeker van", antwoordde ik sneL „Ik loop met het denkbeeld rond, dat ik nog krankzinnig zal worden, als ik lang hier blijf'. „Arm kind", zeide zij troostend- „Je moest wezenlijk komen". De Haagsche Conferentie. De opening der conferentie. Korte rede van min. Beelaerts. Bfl de opening der Herstelconferentie Dinsdagmorgen in de vergaderzaal der Eerste Kamer hield de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland, daartoe uitgenoodigd, een korte rede, waarin hij na de conferentie namens de regeering een hartelijk welkom te heb ben toegeroepen, zeide, dat de conferentie in Den Haag een geest van onpartijdig heid en verzoening, een, vredesatmosfeer en rust zal moeten vinden, welke nood zakelijk zijn om werkzaamheden ten bate der definitieve organisatie van den vrede in Europa met vertrouwen te onderne men. De regeering, haar vurigste wen- sohen uitende voor het succes van dien arbeid, acht zich daarbij de tolk niet al leen van het Nederlandsche volk, maar van alle den vrede willende volkeren en de minister meende, dat het groeiende be wustzijn van afhankelijkheid der naties van elkander reeds voldoende is om de zoo noodige levendige belangstelling te verklaren, welke de naties allen in bet werk dat de conferentie gaat beginnen, toonen. Na de redevoering van onzen minister van buitenlandsche zaken, voerden de president der Fransche delegatie, de heer Briand en die der Duitsche delegatie, de heer Stresemann het woord, die belden de hoop uitspraken dat deze conferentie de wereld een stap dichter bij den vrede zal brengen. Immers Den Haag is het symbool van den vrede, zoo zeide de heer Briand. Wij weten, dat hier eenige van de grootste pogingen zijn en worden ge daan om uit de harten der menschen de begeerte geweld te bezigen uit te roeien en daar voor in de plaats te stellen den wil om een beroep te doen op vredelieven de middelen om recht te verkrijgen. Namens de Britsohe delegatie vroeg daarop ook nog de heer Snowden het woord, om zich aan te sluiten bij den dank voor de hartelijke gastvrijheid aan de oonlerentle bereid. Rondom bet binnenhof, het centrum der hersteloonf-erentle, heersohte een levendige drukte. Het publiek was ln talrijke getale opgekomen om de groote internationale politici te zien:, een glimp te vangen van Briand, Btresetoonn, ■ana, Snowden en de vele anderen, diie tegen 11 uur per auto eir conferentie kwa men. Bereden politie ©n poiitie-agenten te voet Melden ae honderden kijkers op het Buitenhof en het Plein bijeen terzijde van de verkeerswegen, zoodJat het ver keer geen moeilijkheden ondervond. Een telegram van het Int congres van oorlogsinvaliden. Te Warschau Is ln het stadhuis een in ternationaal congres van oorlogsinvaliden geopend. Vertegenwoordigers van 22 or ganisaties uit 10 verschillende staten ne men er aan deel. Alle sprekers verklaar den, dat hun organisatie het als haar voornaamsten plidht beschouwde voor het behoud van den vrede te ijveren. Het con gres nam de volgende motie aan, die aan de Haagsche conferentie zal worden toe zonden: „De vertegenwoordigers van drie mil lioen oorlogsinvaliden en frontsoldaten, behoorende tot 10 verschillende natiën, richten zich tot de gedelegeerden der re geeringen, die aan de conferentie van Den Haag, deelnemen, met den dringen den wensch, dat hun werkzaamheden mogen bijdragen tot de regeling van alle nog onopgeloste strijdvragen en tot het behoud van den vrede. De slachtoffers Berdenstein weg is". .Daarvoor kunnen wij wel zorgdragen", zeide zij. „Schrijf hem, dat het niet veilig zou wezen. Hij mag niet komen". Zij trok mij naar zich toe en kuste mij op het voorhoofd. „Morgen", viel ik haar in de rede, „zul len wij gaan". HOOFDSTUK XXVXL Een geest ln WhltochapeL Ondanks dat het mij een zekere verlich ting bracht, de buurt te verlaten, die zoo vol van rampzalige herinneringen voor mij was, waren die eerste weken In Londen zeker niet gelukkig. Mijn betrekking was volstrekt geen si necure- Eiken morgen had ik dlertig of veertig brieven te beantwoorden, en daarbij kwam dan nog, dat er een massa oopiearwerk te verrichten vieL Het onderwerp van al die corresponden tie was volstrekt niet interessant voor mij, en ofschoon ik mijn best deed, 't werk met een althans schijnbare vroolijkheid te ver richten, was het werk vervelend en hate lijk. flTosdt vervolgd) r - COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Licht op voor Auto's en Fietsen TOBRALCO is het meest geschikte en Bollede Katoenen weefsel voor 1 Gegarandeerd Wasclu, Zon- en llchtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op dan zelfkant RUSLAND. 008TZEE-LANDEN. 88) „tv a>u niet aarzelen", antwoordde ik, „als ik er maar zeker van kon zijn, dat hij □iet hier terug zal komen, voordat Olive „TTt ben er zeker van, dat het het boste zou wezen", zeide zij. „Ik heb een afkeer van deze plaats. Ik zal Her nooit weer terugkomen. Morgen

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1