w w m m w TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Legerberichten. Stoomvaartberichten. PLUIMVEETEELT. Sport. VOETBAL. WIELERSPORT. Marktberichten. Haven van Nieuwediep DAMMEN. J Alles betreflende deze rubriek te adres- seeren aan: G. L. GORTMANS Haltestraat 28 Zandvoort-Bad. De volgende variant is een der belang wekkendste der Hollandsche partij. (Alle schijven in beginstelling). 3. 4 5. Wit. 33—28 89—33 44-39 31—27 5044 87-81 41-37 Zwart. 18-23 12-18 7-12 17-21 1-7 21-26! 23-291 Deze uitruil ls het eerst door Dr. Mo- limard bestudeerd, daarom is het spel dat er uit ontstaat, naar dien grootmees ter genoemd. 8. 84X28 9. 88X24 10. 47-41 18X29 20X29 De stand ls nu: Zwart's beste spel is nu 10. 19—24; met eenig posltievoordeel. In den diagramstand kan Zwart eohter ook op een aardige finesse spelen 11. 26-22 P i6_2i 12. 81-27 P 29-88 En, onverschillig hoe Wit slaat, altijd volgt Z. 1218met wlnBt. (Diagramstand). Uit positieoogpunt ls deze zet af te keuren, want Indien Wit nu 1L 89—831 10. 12. speelt, Z. 10-15 (de beste) W. 83X24, Z. 20X 29, W. 85—301 dan is de positie van schijf 29 tamelijk zwak. (Diagramstand). 19-28 28X19 14X23 27-221 Met heel moeilijk spel voor Zwart. Hieronder een leerzame afwikkeling 12. 10-14 18. 39-84 12-17 14. 82-28! 23X32 15. 38X271 17X28 16. 84X32J met schijfwinst. Een fraaie „hielslag" (Coup du talon) van den Zwitsersohen grootmeester J. Bourquin. H n' n H 28X45 86X47 47X86 45X84 17X87 86X22 De „Hielslag". 87X28 88X241 gewonnen. 1. 47-411 2. 82-28 8. 47-41 4. 44-40 5. 26-21 6. 88-82 I 7. 28X89I Eindstand Zwart6, 11. Wit24, 89. 8. 11-17 9. 24-19 17-22 10. 19-14 22-28 11. 14-10 28-82 12. 10-6 82-88 18. 39-88 88X29 14. 5-28 29-84 15. 28-441 En wint, juist op tempo. Sport in Beeld, Haarlem. Het nummer van 6 Augustus opent met op den omslag een prentje te geven van den Hagenaar Wol ff, een mager jongmensch, dat zich verdienstelijk heeft gemaakt onder de „lange-afstand-loopers Op de eerste pagina vindt mien een aantal bok sende jongelui.... in rust althans. De rennen in Duindigt, waar het blad ook de vorige week de noodige aandacht aan besteed had, vragen ook in dit nummer weer meer dan een pagina. Interessante opnamen zijn gemaakt. Overigens zijn er een aantal motorracers, zwemmers en andere sportmaniakken vereeuwigd. Een prachtige opname vindt men van een Oosten- rijksch landschap, dat in menig hart hét ver langen zal opwekken, dit schoone land te be zoekenals het niet zoo ver was. Fraaie afbeeldingen van de nieuwste auto's zijn in dit nummer opgenomen. Lieftallige filmsterre tjes en beroemde tennissterren zijn ook niet vergeten, terwijl ook voor interessante lectuur is gezorgd. Wij noemen slechts de „wenken voor de training", die voor ieder serieus sport beoefenaar zeker van onschatbare waarde zijn. De revue der Sporten van 5 Aug. vangt aan met „den strijd om den Prins Hendrik-beker", een artikeltje van Wm. Mulder, dat u beslist niet over mag slaan, als u zich voor dezen strijd geïnteresseerd hebt. G. J. v. Tongeren schrijft over: „Kleinigheden, die van groot belang kun nen zijn". A. J. G. Strengholt levert_ in zijn „De onmacht van Amsterdam" 'n invitatie voor „De Telegraaf" een scherpe critiek op den journalist, die af en toe artikelen over ath- letiek schrijf, doch geen sportjournalist is en die dan ook nogal eens grove onjuistheden of stommiteiten publiceert. Twee pagina's zijn gewijd aan de a.s. wieler-wereldkampioen- schappen. Onder het andere lezenswaardige nieuws vindt men o.a. nog het vervolg van het verslag over „de tour de France". Verschenen bij Strengholt en de Lange: het Septemiber-numlmer van „Nova". Anny Vorstman ten Have schrijft een mOoie schets: „Het verscheurde Web", geïllustreerd door Wam Heske9. E. de Josselin-dk Jong vertelt van een ge lukte en toch mislukte opkooperij van „200 motorfietsen". Dan vinden we een aardig schetsje Over kinderen en een schooljuffrouw: „Consequen tie" door Jo Nieboer. J. Heynen vertelt een grappig verhaal met geestige illustraties vam Pol Dom: „De Man uit Sindt Zussenzoo". Uit het Engelsch vertaald werden een ver haal van Buiston Klive: „De Spookverschij ning" en een van Jack LotndOn„Met^ zijn laatste krachten", terwijl Detective Midder nacht zijn opdracht op schitterende wijze doet slagen. Verder vinden we nog een interview met -niemand minder dan Richardl Tauber, terwijl Roosje Köhler-van Gelder vertelt van1 „Een revue-première op Broadway". Bep Allen maakt een gedicht op „De spre kende Film" en Molly Keizen-Prins vertelt wat over Joseph Hoffmann en dé „Wiener Werk- statte". ie luit. L. J. A. Sdhoonenlberg, van het reg. kust-art., in Den Helder, die 1 Oct. wordt overgeplaatst bij de bereden artillerie, is be stemd voor een der regimenten van de Ile art.- brigade te Ede. De ie luit. F. H. W. C. J. van Dun van het reg. kust-art. zal op 10 dezer ontheven zijn van zijn detacheering alhier en' terugkeeren naar 's-Gravenhage om daar werkzaam te wor den gesteld bij de mil. verkenningen. De res.-kap. H. Valkenburg, D. C. van Peijpe, res. ie luit. M. H. Jacobs, B. J. Jero- nimus, Mr. A. Stolk, G- C. Dibbitz, Jhr. D. Bicker, J. Oudegeest, Ph. Keiler, G. A. J. Bleeker, Ir. W. K. Krabbe, res.-2e luit. C. R. Mulder, F. Verhage, C. N. R. de Jong en Ch. A. L. Zegers van het reg. kust-art. komen op 19 Aug. a.s. te Den Helder voor herhalings oefeningen onder de wapenen. De semg.-maj.-admin. P. IJtsma van het 21e reg. inf. te Amersfoort wordt op 1 Sept. a.s. werkzaam gesteld bij het mob.-centrum 21e reg. inf. alhier. Bij beschikking van het D. v. D. van 30 Juli 1929 No. 428 V is aan den dienstpl. van het reg. kust-art. T. A. J. Vasen lichting 1929 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens ■kostwinnerschap. Aan den dienstpl. P. van' Noord van het reg. kust-art. is bij besch. van het D. v. D. van 3 Aug. 1929 uitstel van eerste oefening verleend voor den1 tijd van één jaar. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, t., 8 Aug v. Perdm. Radja, u., 7 Aug. te Batavia. Roepat, u„ 8 Aug Gibraltar gep. Batoe, u., 8 Aug. te Sab&ng. Koningin der Nederlanden, t., 11 Aug. te A'dam verwacht. Manoeran, t., 9 Aug. v. Llverpool. Poelau Roebiah, t., 9 Aug. v. Maraeille. Prinses Juliana, u., 9 Aug. v. Genua. Rondo, t., 9 Aug. te Belawan. Soemba, t„ 8 Aug. v. Marseille. Kon. Holl. LloydL Am'stedland, u, pass. 7 Aug. K. Flnisterre. Gelria, 8 Aug. te Gibraltar. Delfland, 9 Aug. te Hamburg. Flandria, u„ 8 Aug. v, Cherbourg. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Amsterdam, 7 Aug v. Valparaiso. Barneveld, t., 7 Aug v. Tocopilla. Brielle, u., 7 Aug. v. Colon. Clio, 9 Aug. te Bremen. Deucallon, t., 9 Aug. te Havre. Eo's, 9 Aug. te R'dam. Erato, 9 Aug v. A'dam. Euterpe, 9 Aug. Hbltenau gep. Hercules, 9 Aug. te Lissabon. Nero, 9 Aug. v. A'dam. Pluto, 9 Aug. v. A'dam. Prins Frederik Hendrik, 9 Aug v. A'dam. Ulysses, 9 Aug. te Hamburg. Tellus, 8 Aug. v. Lipsri. Perseus, 9 Aug v. R'dam. Venus, 9 Aug. te Hamburg Zeua, 9 Aug. te Patras. Achllles, 8 Aug. v. Salomlld. Agamemnon, 7 Aug. v. Guatamala. Astrea, 8 Aug. te Bremen. Benmekom, 7 Aug. v. Cristobal, Flora, 8 Aug. te New-York. Haarlem, 7 Aug. v. Curagaa Hermes, 8 Aug. te Piraeus. Merope, 9 Aug te A'dam. Neptunui, 8 Aug. v. Allcante. Nereus, 8 Aug v. Oporto, Simon Bolivar, 8 Aug. v. Curaqao. Strtbo, 9 Aug. te A'dam. Almelo, u., pais. 7 Aug. de Azorea. Boskoop, u„ 7 Aug te CaUao. Jason, u., 7 Aug. te Trinidad. Merope, 7 Aug. v. Hamburg Oberon, 8 Aug. te R'dam. Stella, 7 Aug. te Constanza. Strabo, 7 Aug. Brunsbuttel gep. Tbeseus, 7 Aug. v. Torrevieja. Van Rensselaer, t., 7 Aug. v. Barbados. Venezuela, 8 Aug. te A'dam. Astrea, 8 Aug. te Bremen. Baarn, 8 Aug. te A'dam. Ilos, 8 Aug. te A'dam. Iris, 8 Aug. v. A'dam. Neptunus, 7 Aug. v. Carthagena. Kon. Paketvaartmaatschappij. Nw. Zeeland, 7 Aug. te Melbourne. HollandAfrika Lijn. IJ stroom-, 8 Aug. te R'dam. Nijkerk, u., 6 Aug. v. Algoalbaai. Heemskerk, t., 8 Aug. v. Pt. Said. Klipfontein, 9 Aug. te Antwerpen. Grijpskerk, 9 Aug. te R'dam. Jagersfontein, u„ 9 Aug. te Pt. Said. Nieuwkerk, t.,'8 Aug. te Kaapstad. Randfontein, 9 Aug. te R'dam Rijperkerk, t., 8 Aug. te Tanga. HollandAmerika Lijn. Glamorganshire, 7 Aug. te Antwerpen. Lochkatrine, 7 Aug. te Panama. Spaarndam, 7 Aug. te Tampico. Gaasterdijk, 6 Aug. te Portland (O.). Kinderdijk, 8 Aug. v. Londen. Rotterdam, 8 Aug. v.' Boulogne. Rotterdam, 9 Aug. Lizard gep. Binnendijk, 8 Aug. te Baltimore. Lochgoil, 7 Aug. v. Swansea. Edam, 9 Aug. v. Antwerpen. Volendam, 8 Au-g. te Halifax. HollandO.-Azië Lijn. Zosma, 7 Aug. te R'dam. Ouderkerk, t., 6 Aug. v. Hongkong. Gemma, u., 8 Aug. Gibraltar 'gep. Oostkerk, t., 8 Aug. v. P. Said. Alderamin, t., 7 Aug. v. Kobe. HollandBritsch-Indië Lijn. Staidsdijk, u., 7 Aug. te Madras. Vechtdijk, u„ 8 Aug. te Calcutta. Hoogkerk, t., 8 Aug. v. P. Said. Kieldrecht. 8 Aug. te Hémburg Sommelsdijk, t., 8 Aug. te Alexanjdlrië. IJselkerk, 9 Aug. Vlissingen 'gep. Ridderkerk, 9 Aug. te R'dam. Meerkerk, u., pass. 9 Aug. Perim Veendijk, u., 8 Aug. te Kuxrachee. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, u., 8 Aug. Vlissingen gep. Alchiba, t., 8 Aug. te Duinkerken. Holland—West-Afrika Lijn. Kennemerland', 8 Aug. te A'dam Orestes, t., 7 Aug. v. Duala. JavaBengalen Lijn. Bali, 7 Aug. te Belawan. JavaNew-York Lijn. Deli, 8 Aug. te Suez. Beemsterdijk, 7 Aug. v. New-York. Breedijk, 6 Aug. te Boston. Krakatau, 7 Aug. te Belawan. Peleus, 6 Aug. te Boston. Tapanoeli, 5 Aug v. Norfolk. Boschdijk, 9 Aug. te Colombo. Tydeus, pass. 8 Aug. Gibraltar. JavaBengalen Lijn. Bondowoso, 8 Aug. te Rangoon. JavaChinaJapan Lijn. Tjisondari, 7 Aug. te Shanghai. Tjiliwong, 8 Aug. v. Batavia. Tjikerrubang 8 Aug. v. Batavia. Java Pacific Lijn. Saparoea, 7 Aug. te Manilla. Bengkalis, 6 Aug. v. Seattle. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, u., 9 Aug te Sabang Djember, u., pass. 8 Aug. Gibraltar. Insuiinde, t., 8 Aug. Kaap del Armi gep. Kedoe, tt„ 8 Aug Finisterre gep. Medan, 8 Aug. v. Gibraltar. Sitoeboudo, u., 9 Aug. Gibraltar gep. Ternate, 8 Aug. te Bremen. Toba, 8 Aug. te Soerabaya. Maddoen, t., 8 Aug. v. Colomlbo. Patria, u., 7 Aug. v. Belawan. Tambora, u., 8 Aug.. te Southampton. Bandoeng, 9 Aug. te Batavia. Patria, u„ 8 Aug. v. Singapore. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, t., 8 .Aug. te Santos. Bellatrix, u., 7 Aug. v. Lissabon'. Procyon, u„ 7 Aug. v. Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Lycaon', 8 Aug Perim gep. Nagpore, 7 Aug. Perim gep. Perseus, 7 Aug te Londen. Achilles, 9 Aug. te R'dam. Automedon, 8 Aug. te Landen. Teiresias, 8 Aug v. Port Swettenham. Eurybates, 3 Aug v. Pt. Said. Eurymedon, pass. 7 Aug. Gibraltar. Phrontis, 7 Aug. v. Padang. Emzetco Lijn. Jota'ge Antihony, 7 Aüg te R'dam. Jonge Jacobus, 9 Aug. Gibraltar gepas». Jonge Johanna, 8 Aug. te Londen. KIPPENHOUDEN. Het houdlen van' een toompje kippen' voor huiselijk gebruik is aan het tanen. Ér zijn nu veel minder menischen die kippen houden dan b.v. 5 of 6 jaar geleden. In de na-oorlogsche jaren, 1920, 1921, had ieder, die er eenige ge legenheid voor had, kippen. Allengs heeft dé een achter den ander ze opgeruimd, zoodat nu de helft niet meer over is van toen. Toch is het wienschelijk, ja, we zouden bijna zeggen noodig, dat iedereen zijn eigen kippen 'heeft. De ontzaglijke waarde van het ei als voedingsmiddel is niet genoegzaam be kend, of wordt niet genoegzaam gewaardeerd, daarom zullen wij In de eerstvolgende weken daar een» iets over mededeelen. Nu willen we eerst de menschen opwekken weer met Idppen te beginnen, maar dan anders als men dat eerst gedaan heeft. Het oude model klppenverblijf was een hokje van een Meter lang, 70 cAl. hoog en ook ongeveer zoo breed, met een naar 2 zijden schuin afloopend dak en een rennetje van gaas, zoowat een Meter hoog en net zoo breed ala het „nacht"hok en 2 i 3 M. lang. Dat was het verblijf voor xo 4 12 kippen. Het nacht* verblijf was altijd1 vies en de ren, welke van boven geheel open was, het grootste ge deelte vani het jaar een modderpoeL en voor de rest van het jaar een onreine en va af getrapte boel, waar eigenlijk geen goeden naam voor te vinden ia. Hoe de kippen in een dergelijke gevangenis gehouden er uit zien; laat zich makkelijk begrijpen. Al de nieuw bakken kippenihouders van '19—'20 hadden wel eens zoo'n kippenhok gezien en ze gingen het zoo maken, met gevolg dat -de Idppenhouderij op een miilukldng Is uitgeloopen. Op deze wijze moet men zeker niet begin nen. Het verblijf vu Idppen, die ons ven een behoorlijk aantal eieren moeten voorzien, moet behoorlijk ingericht zijn, zoo, dat de dieren er in kunnen wonen en gezond' blijven. Daarom zullen we het eerst dit verblijf behandelen, om dat wat het succes betreft, daar veel van af hangt. Dit verblijf moet zoo 'geplaatst wor den, dat er zooveel mogelijk zon in kan ko men en beschut staat tegen Noorden en Wes ten wind. Voorts moet de helft van de be schikbare ruimte worden gebruikt voor hok en de andere helft voor ren. Men plaatse het hok -en de ren zoo moge lijk tegen een muur of schutting. Het hok moet worden gemaakt van 3/4 of duims ge ploegd hout en moet een hoogte hebben, dat de houder der dieren er gemakkelijk rechtop dn kan staan. Het dak moet naar één zijde afwateren, zoo mogelijk aan de achterzijde. Het hok moet aan de voorzijde 2 Meter hoog zijn, aan de achterzijde 1.50 4 1.60 M. Aan de voorzijde moet eeni deur zijn, waardoor men gemakkelijk in het hok kan komen en verder ruim de helft van de voorzijde van glazen ramen, waarvan er 1 of 2 naar binnen: open kunnen, zoogenaamde tuimelramen. Van bin nen aan de achterste zijde van het hok op on geveer so c.M. hoogte van de» grond de mest- plank, welke eeni paar Meter lang moet zijn en 60 c.M. breed. Boven deze plank, 1.50 M. hooger eem paar latten 2X3 waar de dieren 's nachts op kunnen rusten. Men kan dan zelf bepalen aan welke zijde de beste plaats is oim 2 of 3 legnesten, 30 c.M. boven den grond, te. maken. Deze nesten moeten 25 X 25 X 25 c.M. zijn, van boven1 dicht, zoo schuin afloo pend, dat de kippen er niet op kunnen zitten, doch er afglijden als ze dit pnobeeren. Dit is noodig voor de zindelijkheid. Voor deze nesten een lat waar de dieren eerst op kunnen sprin gen als ze het nest willen bezoeken, is zeer aan te bevelen. De ren maakt men net zoo hoog als het hok en van boven dicht, ook met een deur, zoodat men in de ren kan ko men en loopen. In het hok aan <le zijde der ren wordt een gat gemaakt met schuif, waar door de kippen uit het hok en de ren kunnen komen. Voor de deur van het hok wordt een gazen raam gemaakt# wat de kippen1 verhin derd uit het hok te loopen, als de deur open staat. Het aantal kippen, dat men nu kan houden, hangt af van de groote van het hok en men berekene dit naar de bodemoppervlakte, 4 kip pen op een M2. Zoo ingericht heeft men een uitstekende kippenwoning. Het hok wordt van binnen gewit -en de bodem met wit zand of turfstrooisel bedekt, een behoorlijke laag. Het hok is nu zoo ingericht, dat de dieren met slecht weer steeds binnen kunnen worden gehouden en bij mooi weer mogen ze in de ren. Ze kunnen tegen -koude beschut en tegen groote warmte zoowel des nachts als bij dag, beschermd worden. Overal kan men gemakke lijk bij, en eiken dag kan de mest van' de mest— plank in een oogenblik verwijderd worden. Aan één zijde dicht onder het hok worden nog eenige gaten 2 4 3 c.M. gemaakt, welke 's winters en 's zomers open blijven om voor frissche lucht te zorgen. In dén zomer blijven deur en ramen zooveel mogelijk open. Verder wordt dit naar weersgesteldheid geregeld. Dit is het eerste begin van het kippenhou- den met succes en men zal verwonderd zijn hoe een dergelijk hok zijn rente afwerpt, door de meerdere eierenproduktie 'in den winter. H.R.C. 1—E.D.O. x. (Aanvang half drie.) HRC's derde nederlaagwedstrijd wordt ge speeld tegen EDO, de bekende Haarlêmsche ie klasser, die in de competitie een uitstekend figuur geslagen heeft. Ze zal met een zeer sterk elftal hier verschijnen, wat dus zeggen wil, dat de Racers te doen zullen krijgen met een tegenpartij, waarmede niet te „spelen" valt, maar inderdaad het beste spel annex de noo dige spirit, zal dienen gegeven te warden. Wel licht, dat de thuisclub van EDO's spel iets kan opsteken. De heer Broeksmit is uitgenoodigd deze match de leiden. Het adsp.-elftal B speelt om 10 uur tegen Helder B. Helder-nieuw». Zondag in de morgenuren spelen de ie en 2e elftallen van Helder een oefenwedstrijd tegen elkaar. Verder wordt gespeeld: JCV 1Helder- comb., 2.30 uur; JVC AHeidér C, 10.30 uur; HRC BHelder B, 10 uur. Wieringen. Succes-nieuws. Zondag a.s. gaat Succes I naar Schagen om daar een vriendschappelijken wedstrijd tegen Schagen 1 te spelen en gaat Succes 2 naar Barsingerhorn om aldaar deel te nemen aan seriewed'Stxijdën. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Onze kansen. De wereldkampioenschappen wlelrijden voor profs en amateurs nemen heden een aanvang en zullen worden verreden op de Oerllkonbaan te Zürich, waar dezeflde wedstrijden ln 19213 ook gehouden zijn. Begonnen wordt met de sprintwedstrijden, welke twee dagen in beslag nemen (Zaterdag en Zonidag). Ons land ont breekt natuurlijk niet; voor de profs hebben twee landgenooten ingeschreven: Moeskops en J Meijer en bij de lijst der amateurs treffen we Mazairac aan. Reed9 jarenlang speelt Holland een rol van beteekenis bij deze jaarlijksche wedstrijden en in den loop der jaren heeft cms land dan ook al heel wat eeretitels veroverd. Er is zelfs een tijdperk van 7 jaren geweest (1920'26) dat .steeds één wereldkampioenschap bij een Hol lander belandde, en wel zijn onze landgenooten de laatste twee jaar met leege handen naar huis 'gekomen# maar zij' werden' ook toen bij den aanvang, geenszins als kansloos beschouwd'. Zoo Is het ook nu; ook nu bestaat de kans, dat Holland met twee kampioenschappen naar huis komt. Moeskops en Mazairac zijn onze favo rieten. Eerstgenoemde heeft dezen zomer naast een indrukwekkende serie overwinningen slechts enkele nederlagen geleden; hij Is mo menteel in uitstekenden vorm. Hem wacht een uiterst zwaren strijd, want de concurrentie is ditmaal bijzonder zwaard; Michard (de kam pioen van '27 en *28), Kaufmann, Faucheux, Engel, Hansen en Martinetti zijn zijn zwaarste tegenstanders. De kans van den kleinen Franachman (Michard) is minstens even groot als' van den Hollander. M azalrac heeft als gevaarlijke outsiders Beaufrand (Frankrijk), Gerwln (Denemarken) en de Engelsche en Itallaan«che deelnemers. Doch alle kampioenen van de laatste zes jaren zijn verdwenen, daar deze prof geworden zijn. Onze landgenoot kan winnen, wordt beweerd, als tenminste overschatting van de tegenpartij hem geen parten speelt (zoosls bij de Olym pische Spelen, toen hij in de finale van een absoluut zwakkeren tegenstander verloor) In elk geval is Holland met twee favorieten volop in dien strijd en velen in den lande zul len met spanning de resultaten verbeiden. Heden worden de series en herkansingen ver reden en morgen de kwart- en demi-finales en de beslissende ritten. De amateurs teilen z8 deelnemers en de profs. 17 deelnemers. ALKMAAR, 9 Aug. Graanmarkt. Aangevoerd: 477 H.L. als: 151 H.L. tarwe 12.50—13.90; 87 H.L. gerst (win- tergerst) 9-55; gerst chev. n.2511.50; 204 H.L. haver io.371/j10.50; 7 H.L. boo- nen w.o. bruine boonen 2830; duiven boe nen 12.5016.75; witte boonen 60; 2 H.L. karwijzaad 40; 16 H.L. blauwmaanzaad 34! 9 H.L. erwten, wjo. groene erwten (groote) 2022; grauwe erwten 1212.50. Per 100 kg. Handel stug. ALKMAAR, 9 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd: 49 st. kl. fabrieks- kaas 47; 7 st. commissie fabriekskaas 47; 8 st. kl. boerenkaas 48; 23 st. boeren com missiekaas 49. Totaal 87 stapels wegende 147,000 kg. AMSTERDAM, 9 Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt werd betaald voor: Zeeuw- sche eigenheimers 22.80; Zeeuwsche blau we eigenheimers 2.10—2.80; Zeeuwsche bonten 4.204.55; Flakkeesche eigenhei mers 2.102.40; Flakkeesche blauwe eigen heimers 2.302.50. Overige prijzen onver anderd. Aanvoer 5 ladingen, zijnde 1252 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Aug. Bloemkool ie s. 5.70j6; bloemkool se s. 2.707.70; wortelen 2.80—3.50; roode kool les45.30; gele kool ie s. 8—8.20; jyiTte kool 4.705.30; gele uien: gele drielingen 4; zilver drielingen 4—4.70; gele nep 16.8018.70; zilveruien 19.9019.20; sla- boonen 12.7013; tomaten: A 18.2019.90; B 18.30; C 17.90—19.20; CC 5.40; snij- boonen 7; bieten 1.903.80; aardappelen: Schotsche muizen 2.403.60; bl. eigenhei mers 2.604.70; drielingen 2.403.50; kleine 1.30, alles per 100 kg. Aanvoer: 10,000 stuks bloemkool, 1200 bos wortelen, 80,000 kg. roode kool, 3000 kg. gele kool, 5000 kg. witte kool, 1100 kg. gele kool, 4200 kg. uien; 1600 kg. slaboonen; 2700 kg. tomaten, 100 kg. snijboonem, 300 kg. bieten en 62,000 kg. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 9 Aug. Schotsche muizen 2.203.20, duken 2.90 3.20, schoolmeesters 2.40, eigenheimers 2.202.50, dito blauwe 2.40—2.70, drielin gen 2.102.70, uien 6.70, drielingen 6.80 7.20, gele nep 16.9019.80, zil veruien 1,10 1.50, drielingen 3.905-30, zilvernep 15.60 18.60, spercieboonen 12.2016.10, kroten 1.902.90, roode kool 3.705.30, witte kool 3.705.40, «ele kool 8, alles per 100 kg., wortelen 2.10—2.80 per 100 bos, bloemkool 115 70 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 9 Aug. Zilvernep 15.30—17.10, zilverdrielingen 3.604.50, zilveruien 1.101.20, gele nep 14.9015.80, slaboonen 10.2011.70, roode kool 4.20—4.70, witte kool 3.60, tomaten 17.50—19.90, Schotsche muizen 2.303.50, groote dito 2.202.40, drielingen 2.70 3.10, eigenheimers 1.802.40, alles per 100 kg., bloemkool 1.7014 per 100 stuks. Eierenveiling Den Helder. 8 Aug. Aangevoerd: 11274 kipeieren: bruin 6.306.80, wit 5.506.40; 10 eendeieren 4.90 per 100. TIENDE VACANTIECURSU8 BINNENVAART. Offideele belangstelling, In verband1 met den ïoen Vacantiecursus van directeuren en leeraaren van de Binnenvaart- school van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart, welke de volgende week aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" wordt gehouden, is het officieel orgaan van deze instelling, het Weekblad' „De Binnen vaart" deze week verschenen met een aantal bijdragen' van verschillende autoriteiten. In het hoofdartikel, de Inleiding, wordt ge wezen op de gunstige resultaten, welke dn den betrekkelijk korten tijd van tien jaren zijn be reikt. „Aan boord van de „Prins Hendriks aldus heet het zijn gedurende de vacan- tiecur-sussen dé grondslagen gelegd van de organisatie, die onze schippers thans met groote kracht ter zijde staat en die niet zal rusten, voordat de schipper de plaats dn ons economisch leven zal innemen, die hem vol gens zijn prestaties naar recht toekomt." Dankbaar gestemd is de schrijver voor de vele medewerking, doch ook voor hen die eerlijke kritiek opleverden. Zij hebben er voor gezorgd, dat d'e leiding van het Onderwijs fonds voorzichtig en doordacht al d'e cursus sen voorbereidde' en niet in de war gebracht werd' d'oor de groote successen1, die vooral met de vacantie-cursussen bereikt zijn. De burgemeester van Utrecht, de heer Dr. J. P. Fockema Andtae, schrijft een artikel over „Utrecht en de Binnenvaart", waarin hij ook de verbinding) van Amsterdam met den Rijn behandelt. „Voor Utrecht is het van' het groot ste gewicht, d'at het ook in de toekomst aan den hoofdverkeersweg te water tusscben' Am sterdam en den Rijn zal gelegen zijn, en daarom spant ons gemeentebestuur alle krach ten in, om het onheil, dat de verplaatsing van die hoofdverbinding voor de staid zou betee- kenen, van haar af te wenden." De burgemeester van Rotterdam, de heer Mr. P. Droogleever Fortuyn schrijft een be groetingswoord voor de cursisten In Rotter dam# evenals de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaoy Fortman, die uiteenzet, waarom het Onderwijsfond» voor dé Binnen vaart zijn sympathie heeft en wijst op de 'be teekenis van Dordrecht al» zeehaven voor de binnenscheepvaart. Verder schrijven de loco-burgemeester v»n Zlerikzee, de heer A Timmerman Czn. en de burgemeester van Gorinchem, de heer G. Kootstra, bijdragen over hunne gemeenten, waarbij laatstgenoemde vooral op de beteeke nis van Gorinchem als scheepvaartcentruxn wijst. De heer S. Stoel, voorzitter van het Zeeuw sche Schoolfond» te Stavenisse, levert tenslotte nog een bijdrage ln verband met het bezoek van de „Prins Hendrik" aan deze gemeente. Het Weekblad „De Binnenvaart" bevat ver der deze week de gewone rubrieken op onder wijs- en scheepvaartgebied. Zooala teleend wordt dit officieel orgaan door het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart in eigen beheer uitgegeven en komt de geheele netto-winst aan het onderwijs ten goede. 8 Aug. 1929. Aangekomen van Hamburg en vertrokken naar Rotterdam Duitsche raderboot „Dori- lond". 8 Aug. 1929. Vertrokken naar zee Hr. Ma. poiitievaartufg „Vulcanus". 9 Aug. 1929. Aangekomen van Malatay en vertrokken naar Alkmaar het Duitsche s.s. „Palias", ge laden met hout. 10 Aug. 1929. Hedenmorgen is een halve reddingboei aan gebracht gemerkt „Savannah". 1. 2. 6. 7. -?* 15-20 10. 1.6—20 11. ggggtt 7. 8.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14