S. 1MSER S 21. p IESCI IEH IEEÏ IEÏ (BAAI i- NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOOR FIJNPROEVERS §fg ZLli-r—'-JU Eerste Blad. CONCURRENTIE ONMOGELIJK DE HAND DER TRAGEDIE BUITENLAND. Nr. 6688 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 57ste JAARGANG ui** Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorakenln® No. 16066. Aug. opond. Z 11 13.28 23.— M 12 14.43 23.18 D 13 15.56 23.42 W 14 17.06 —.12 D 16 18.09 —.54 V 16 19.01 1.- Z 17 19.41 1.47 op: ond: 5.34 20.32 5.35 20.30 5.37 20.28 5.38 20.26 5.40 20.24 6.42 20.22 5.44 20.20 1.40 2.21 8.07 4.03 5.21 6.44 7.54 Zaterdag 10 Aug9.04 uur. Zondag 119.02 Maandag 12 9.00 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De Haagsche conferentie. Deze week zijn de besprekingen in den Haag begonnen, onder „Buitenland" vindt men daarover het een en ander, hier zul len we het alleen nog even hebben over de organisatie van deze conferentie, welke organisatie van alle kanten de grootste hulde is gebracht. Den Haag staat nu eenige weken lang in het middel punt van de internationale belangstel ling, de vraagstukken die behandeld zul len worden zijn van het grootste belang voor den wereldvrede en verdienen dus ook ieders aandacht. 's-Gravehhage is nu met recht een internationale stad. Naar schatting zijn er ongeveer 2000 vreem delingen, van alle nationaliteiten. Wij wezen er de vorige week reeds op, dat het vraagstuk, om deze allen onder te bren gen, niet gemakkelijk op te lossen was, dat het comité er niettemin in geslaagd is de zaak zoo te regelen, dat men niets dan hulde heeft voor dit werk, mag wel even gereleveerd worden. Zelfs de Bel gische correspondenten, die overigens niet tot de beste vrienden van Nederland behooren, waren uiterst tevreden en zoo wel in de Duitscbe, Engelsche als Fran- sche pers werden complimentjes uitge deeld, aan het adres van Nederland, dat zich in deze zoo kranig geweerd had. Ten slotte is deze organisatie maar een klein onderdeel van de conferentie, toch is zij ook van groot belang, omdat in een pret tige, rustige sfeer de besprekingen bet^r vlotten en men (en dat is heusoh niet overdreven) wat toeschietelijker wordt, wat verdraagzamer, wat spoediger tot el kander komt. Als dit bereikt wordt, dan is alle moeite en drukte van de organi satoren wel zeer goed betaaid. Het nieuwe kabinet. De kabinetsformateur is er dan toch in geslaagd een extra-parlementair kabinet FEUILLETON B9) doe® EL pnrm.T.rpa OFPHNEEIM. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Let op den naam TOBRALCO op dan zelfkant Olive Berdenstein had nu in elk geval, wat zij zoozeer had begeerd zij had den man dien zij! beminde, geheel en al voor zich alleen, vrij om zich aan hem te wij den, als hij dat toeliet, en zender ander gezelschap in de nabijheid, om zijn ge dachten van haar af te leiden. Opnieuw begon ik imjji af te vragen of zij er ooit in slagen zou, haar doel met hem te bereiken. Van Bruce Deville hadden wij niets ge hoord, ofschoon mijn moeder hem ge schreven had terstond na onze aankomst in Londen. Een paar malen had zij een opmerking gemaakt over zijn stilzwijgen, doch ik had naar haar onderstellingen geluisterd, zon der antwoord te geven. Ik vrees, dat ik als secretaresse géén schitterend figuur maakte in die eerste, ongelukkige weken. Maar mjjh moeder be klaagde zich niet Ik kon zien, dat het baar gelukkig maakte, mij bij zioh te hebben. Mijn stil zwijgendheid schreef zij ongetwijfeld toe nan mijn ong0nMrth6id ovot mijn vader. Ik deed mijn best, voor haar te verbergen, koe ongelukkig ik was. T»n laatste kragaa wij senlg nieuw* van Alias. samen te stellen, nadat zfln poging om een reohtsch kabinet te vormen, was mislukt. Over het algemeen wordt de samenstel ling ervan door de pers nogal gunstig be oordeeld. Enkele oude politieke rotten hebben er weer in plaats genomen, ter wijl ook onbekende grootheden, op poli tiek gebied, hun krachten als minister zullen beproeven. De meeste belangstel ling van ons, Helderschen, gaat natuur lijk uit naar den nieuwen minister van Defensie, den heer Deckers. Dr. Deckers wordt in verschillende bladen (wij ver wijzen daarvoor naar de persuittreksels elders in dit nummer) gekwalificeerd als een bekwaam man, op het gebied van de leger-zaken, aan zijn bekwaamheden op maritiem-gebied wordt door verschillen den getwijfeld, in iéder geval schijnt hij nog nimmer iets gepresteerd te hebben dat hem als een Marine-autoriteit deed kennen, integendeel, de Ohr.-Hist. „Ne derlander" schrijft ten opzichte daarvan over hem: „Tegenover de marine staat hij nog vreemder dan de heer Lambooy er tegenover stond." De gevolgen van de samenvoeging van de departementen door minister Lambooy, wiens heengaan zeker door geen enkel Marineman zal zijn be treurd, doen zich hier dus zeer sterk ge voelen. Nu worden we waarschijnlijk weer opgescheept met „een zeer verdienstelijk man", die echter niet thuis hoort aan een departement, waar ook de belangen van de Marine behartigt moeten worden. ZJJ had dien morgen een brief van besm gehad, schreef zij. Vader was te Ventnor en zijn gezondheid was veel beter- Hij dacht, binnen een week thuis te komen. Maar op den middag van d'ienzelfden dag had er een zonderling voorval plaata Mijn moeder was genoodzaakt, naar het East End van Londen te gaan, en op het laatste oogenblik drong zij er op aan, dat ik niet baar mee zou gaan. Zij was lid van een commissie voor de oprichting van verbeterde woonhuizen ergens in Whitechapei, en de vergadering zou gehouden worden in een schoollokaal aan de Commercial Raad. Ik bleef in het rijtuig zitten terwijl in de vergadering was en daarvan h ik spoedig berouw. De omgeving waar ik mij1 bevond was alles behalve vroolijk. Het rijtuig was blij ven stilstaan bij het kruispunt van twee straten, waardoor als een sombere vloed alles stroomt wat er armoedig en ellendigs in Londen is. Gedurende eenige minuten bleef ik de menschen gadeslaan. Het was afzichtelijk, en toch ook eenigermate boeiend. Maar toen het eerste nieuwtje er af was, walgde mij eensklaps alles. Met een hui vering wendde ik de oogen van de straat af. Ik kon de menschen niet langer zien. Niets, zoo zeidé ik bij mijzelf, zou mij er toe brengen nogmaals de oogen te vesti gen op dien stroom van verdierlijkte wezens. Ik hield de oogen «trak op het ruige voetkleed in het rijtuig gericht. Doek mu gebeurde njj iets ïonderiiags. De tijd zal moeten leeren of we er op vooruit zijn gegaan, of dat we van den regen in den drup zijn gekomen. Buitenland. De herstelbetalingen en de ontruiming ver. het Rijnland. Op de Haagsche conferentie vormen deze twee vraagstukken de hoofdschotel van de besprekingen, en dat men het zoo maar, zonder slag of stoot, met elkaar eens zal worden, is niet te denken. Dat heeft de eerste dag al direct doen zit" Het plan-Young, dat het schadevergoe- dingsvraagstuk regelt, heeft niet de on verdeelde instemming van alle mogend heden. Vooral Engeland is er niet bizon der mee ingenomen en de Engelsche af gevaardigde, Snowden, heeft direct de bezwaren van de Engelsche regeering er tegen ingebracht. Voor Frankrijk, België en Italië is het plan-Young voordeelig en zij zouden dan ook zeker niets liever doen dan het ratificeeren, doch voor Engeland en verschillende kleine staten in den Zuid-Oosthoek van Europa heeft het ver schillende nadeelen, daar zij er zioh mee tevreden zouden moeten stellen, minder te krügen dan waarop men gerekend had, terwijl, ook de regeling ten opzichte van het tijdstip der betalingen voor hen niet vaststaat. Aan het vraagstuk der betalingen zit ook nauw verbonden dat van de ontrui ming, en wanneer men het dus over het eerste niet eens zal worden, is er weinig hoop, dat de zoo gewenschte ontruiming van het Rijnland spoedig plaats zal heb ben. Wjj vertrouwen echter op het gezond verstand van de diplomaten en zullen dus maar hopen dat we over eenige weken, de conferentie zal naar schatting van som migen ongeveer zes weken in beslag ne men kunnen melden, dat men goede resultaten heeft verkregen. Rusland en China. Vemeldden we de vorige week dat het geschil tusschen Rusland en China met een sisser was afgeloopen en dat er van een eventueelen oorlog geen sprake zou 'jn, de berichten die Donderdag uit het ',rerre Oosten gekomen zijn, waren minder bemoedigend en spraken van een afbre ken van de onderhandelingen tusschen beide landen en troepenbewegingen aan de Chineesche grens. Misschien zijn deze berichten wat al te sensationeel en is de toestand minder erg. Wellicht vindt men In het 8e bladl nog nadere bïzonderheden» De tocht van de Graf Zeppelin. De tweede Oceaan-vlucht van de Graf Zeppelin is reeds voor het grootste ge deelte geslaagd. De heenreis was in een woord schitterend, de passagiers hebben buitengewoon genoten en het enthousias me in Amerika was even groot als Jpen de Zeppelin voor <L>n eersten keer "den tocht volbracht had.^ Zonder eenige stag natie heeft men Lakehurst bereikt en if men vandaar weer vertrokken. Hopen we dat ook de terugreis goed volbracht wordt. ENGELAND. ENGELAND EN EGYPTE. Geen vermindering der Brllsche strijdkrachten? 1 Omtrent het ontwerp-verdrag met Egyp te, weet de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph nader te berichten, dat de Britsche troepen en luchtstrijd krachten zullen worden teruggetrokken, doch dat de in Egypte gedetacheerde vaste Britsche troepen niet zullen worden verminderd. Van de zijde der Dominions is tot dusver slechts metterdaad bezwaar gemaakt door de Australische regeering, waar de nieuwe overeenkomst in haar ge heel weinig waardeering vindt De oppo sitie blijft echter zwak omdat ook volgens de nieuwe overeenkomst het Suez-kanaal op voldoende wijze beschermd! blijft. Daarom zijn ook van Indische zijde slechts zwakke protesten te verwachten. Nieuwe verkiezingen fa Egypte. Op ztJn terugweg naar Egypte heeft da premier Mahimoed Pasja gister te Parijs een onderhoud toegestaan aan een ver tegenwoordiger van het Fransohe blad' Le Journal. Hij zeide dat de regeerdng nu on middellijk nieuwe verkiezingen zal uit schrijven met het voorgestelde verdrag als inzet. Ofschoon het niet aan alle Egyp tische eischen tegemoet komt is het ver drag toch een zeer goed begin, vooral omdat het Egypte en zijn volk weer het bewustzijn zal geven een onafhankelijke natie te zijn. De vreemdelingen zullen on dier Egyptische rechtspraak volkomen Tegen imljn wil kwam er een oogenblik, dat ik gedwongen was de oogen op te slaan. Een man, die haastig langs het rij tuig Liep, was tegen het trottoir gestrui keld, nog geen meter van mij af. Toen ik do oogen opsloeg, ontmoetten onze blikken elkander. Hij was gekleed in eeh vaal zwart pak, en hij had een zak doek stjjf om zijn hals gebonden, inplaats van een boord. Hij droeg een flanellen hemd en geen das. Zijn geheele uiterlijk, voor zoover zijn kleeding betreft, was in armoedigheid geheel in overeenstemming met de ellende in de omgeving. Maar van onder zijn gedeukton hoed ontmoetten een paar doordringende oogen mijn blik en een fijne mond trilde een oogenblik met een eigenaardige, mij wel bekende emotie. Ik sprong van mijn plaats op en deed eenige oogenblikken wanhopige pogingen om het portier, van het rijtuig open te krijgen. Vermomming baatte niet tegenover mij'. Bet was mijn vader, die mij daar stond aan te kijken. Ten laatste had ik het weerspannige portier open en sprong ik op de straat. Ik was een oogenblik te laat reeds verdween hij onder de menigte. Op den hoek van een armzalig steegje keerde hij zich om en hield dreigend1 de hand op. Ik deed: nog eenige stappen het trottoir langs. Nergens was iets van hem te zien. Hij was eenige trappen afgegaan en ver dwenen in een warnet van kleins steegjes. Ik wendds mij o* en stapte waar in kat rijtuig. Daar wachtte Ik met brandend ongeduld, tot mijn moeder terugkwam. Toen deelde ik haar met bevende stem mede, wat mij overkomen was. Haar gelaat werd een weinig bleeker, terwijl zij naar mij luisterde, doch ik kon zien, dat zij geneigd was, de. waarheid van mijn verhaal in twijfel te trekken. „Hot kan je vader niet geweest 'zijn," zeide ziJi met een stem, die niettemin trilde van agitatie. „Je moet je vergist hebben." Ik schudde treurig het hoofd. Voor zoo veel mij betreft, een vergissing scheen mij geheel en al buitengesloten. „Het was mijn vader. Dat meisje heeft haar woord gebroken", riep ik hitter. ,„Ziij heeft hem gezien en.alles begrepen. Nu verbergt hij zich voor haar." Wij reden rechtstreeks naar het tele graafkantoor. Mijn moede® verzond een telegram aan den heer Deville. Bn lk ook een aan Olive. Toen keerden wij naar onze kamers terug. Wij kondien niet anders doen dan wachten. Bet was zes uur, voordat het eerste antwoord kwam. Het was van den heer Deville. Ik scheurde da enveloppe open en las- „Ge moet vergist hebben. Ik kan u ver zekeren, dat zij geen stappen gedaan heeft Zy is nog hier. De heer Ffolliot is nog niet teruggekeerd. Onmogelijk dus, dat zij elkander ontmoet zouden hebben." Kort daarop kwam een' tweede !telö- gram. Ook dat scheurde ik open. Het was van Olive Berdenstein. „Begrijp u niet. Heb geen plas, contract te verbreken." tageaonflen Mededeling, Wfcareehuwtngeii eaa nJenJwakte. Doffe pijn In den rug na Inspanning, of scherpe stekeni, als gij na bukken opricht* te dikwijls hot eerste teersdhijn- sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna bomen urinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering oi krachteloos heid optreden. De nieren behooren tof de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaar loos zulke waarschuwingen nietl Kom de nieren zonde® uitstel te hulp met het mid del, dat zjj noodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Fosteris Rug pijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren, en be schermt u tegen rheumatiek, lendenpijn, ichiaa en urincstoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster'a Rugpijn Nieren Pillen werken. Het mid del is gegarandeerd zuiver, en het is zoo danig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en krachtig werken. Daarom behaalden Fosteris Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hie® vooral op) bij apo theken en drogisten h 1.75 pes flacon. Wij lazen ze beide zorgvuldig over. Toen keken wy elkander aan. ,BiJ moet zich onnoodig ongerust ge maakt hebben," zeide ik. „Je bent er dus wel zeker van, dat hy het was?" waagde zij. „Absoluut zeker," antwoordde lk. „Ala wij hem slechts vinden konden l Binnen een week zal het te laat zijn." „Te laatl" herhaalde rij. „Wat bedoel je?" „De ceremonie te Exchestor heeft plaata Zondag over ©en week. Hy moet daar minstens een week to voren zyn. Ik vrees nu, dat hij er ln het geheel niet heengaan zal i „WD moeten terstond handelen," ver klaarde myn moeder op vasten toon. „Ik weet precies, waar je hem gezien hebt Ik zal er dadeiyk heengaan." „Wij zullen samen gaan," riep ik. ,Jk ben in een minuut klaar. „Ik moet alleen gaan," zeide rij kalm. „Je zou alleen in den weg zyn." „Waarom? Ik. jk ken de 'buurt en de menschen. Zoj zullen imy meer zeggen, als ik alleen ben." Zy bleef tot middernacht uit Toen zdj terugkwam zag ik terstond aan haar ge laat, dat zij niet geslaagd was. „Niet de minste aanwijzing dus?" vroeg ik. Zij schudde het hoofd. wy bleven stilzrwygend elkander zitten aankijken. Borgen", zeide rit „zal ik het op nieuw beproeven". fWwdfc vMwmgrl) HELDERSCHE COURANT fAi0qon^ofKoLr=maAndenobij,VOoruitbetalin«: Heldersche Courant MoSlSilJi 68 t 3'2°' Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70 f 1 Modeblad reap. fo.9S, f I.25, f f I,35, Losse5 'pg 47c't;'f°r7°; ptr6ct Op- en ondergang van Zon en Maan en «lid van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater v.m.: n.m.: 2.— 2.43 8.32 4.40 6.04 7.21 8.23 Licht op voor Auto's en Fietsen: ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regol (galjard). Ingoa. meded. (kolombreedte ala redaotton. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 16. Let vooral op den gelen winkel. TOBRALCO is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor i Gegarandeerd Wasob-, Zon- en Uohtaoht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1