aan het water Doorzitten wanneer bfl *t wasschen de uitwerking der zeep voor een gedeelte verloren gaat. Schraal water belemmert de schuimvorming en de eigenschappen van 't waachmiddel komen niet goed tot haar recht. Neem daarom voor het zacht maken van *t water Alvorens Uw sop te maken een handvol Henco in den ketel met koud water oplossen. Dan krijgt U heerlijk zacht water en de goede eigenschappen van 't waachmiddel komen geheel tot haar recht. U waacht prettig en zuinig. veilig zijn en het geheele verdrag is het preludium van Bgypte's Intrede in de rij der volkieren en een verdere waarborg voor de vreedzame ontwikkeling der in ternationale betrekkingen. DE CRISIS IN DB KATOENINDUSTRIE Drie fabrikanten; willen de oude loonen betalen. Drie leden van den werkgeverribond in de katoenindustrie van Lanoaahlre hebben hun fabrieken weer opengesteld op de oude loonen. BEPERKING VAN DE IMMIGRATIE IN CANADA. Wegens gebrek aan werk op het land. Naar Reuter uit Toronto verneemt, zal het departement van immigratie voor de rest van het jaar 1929 de immigratie uit Europa aanzienlijk beperken en wel we gens het gevaar, dat de steden met arbei ders zullen worden overvoerd, tengevolge van de geringe vraag naar maaiers ln de landbouwprovincies welke wordt veroor zaakt door den slecihten oogst. EEN ANONYMUS. Die wat achterliet Woensdag kwam een heer het West minster Hospital te Londen bezoeken. Hij vroeg inlichtingen over het Radiumfonds. Nadat men hem overtuigd had van het nut van het werk dat dit fonds doet, en ook van het feit, dat er een remmend te kort ls aan geld, haalde de man 50.000 (600.000 gulden) uit zijn zak, bood die ten geschenke aan, en verdween (met achter lating van het geld) zonder zijn naam te hebben genoemd. BUITENLANDSGH NIEUWS. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND AFGEBROKEN. Volgens een telegram uit MantsrjoeU zijn de onderhandelingen tusschen China en Rusland afgebroken. De Chineesohe afgevaardigden zouden gisteren naar Nanking torugkeeren. Een bericht uit Charbln zegt dat de Russen opnieuw demonstraties met vlieg tuigen hij Mantsjoeli en Pogranitsjnaje zijn begonnen. Gepantserde Russische auto's bewegen zich dreigend aan de grens. Men maakt hieruit op dat de span ning groot is. Gr CN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haag, 8 Aug. den verderen arbeid aan de oommissiën overlatend. Voorspeld is, dat de Herstel- conferentie vrij spoedig haar voornaam- sten arbeid zal hebben afgedaan. Oók is geprofeteerd, dat men zich op zeer- scherpe discussie moet voorbereiden, de welke hiermee zal eindigen, dat ook deze 33ste na-oorlogsche conferentie slechts de.... voorbereiding zou wezen van eene vier-en-dertigste. Misschien ben ik in de gelegenheid, in mijn eerstvolgende Week- Kroniek aan te duiden, aan welke zijde hier „de waarheid" moet worden ge zocht?.... Wlè zou 't voor de Nederlandsche Hof stad, die zetel is van het Arbitragehof, waar het Vredes-paleis is gebouwd, dat wellicht in nog meerdere mate dan Ge- nève het centrum kan heeten van de groote, officieele Door het Recht tot den Vrede-beweging, eene groote voldoening zijn indien op haar territoir de beslissin gen vielen, welke ten leste bevrediging kunnen brengen, Zoodat in de internatio nale verhoudingen eene ontspanning in treedt, onmisbaar voor de vreedzame ont plooiing, ontwikkeling van cultureele èn stoffelijke belangen!.... De vrnag, of mr. Ruys d6 Beerenbrouck Blagen zal in het trachten te voldoen aan de tweede opdracht, hem door H, M. de Koningin (op 8 A.ugust,m 1.L) verstrekt, n.1. het vormen van een extra-yarie^cu- tair Ministerie, zij ia in de afgeloopen week hier op aen achtergrond gedrongen door de belangstelling voor de Haagsche Herstel-oonferentie, dewelke den 6en J.1. werd geopend. Laat ik ten aanzien van mr. Ruys' Verdere demarches als Kabl- nets-formateur nog slechts oven „vastleg gen", straks kom ik op dezen „topio of the day" terug, dat de tijding omtrent het mislukken der pogingen tot vorming van een parlementair ministerie, steu nend op de groote Rechtsche partijen, geenerlei verwondering wekte. Men was op dat écheo volkomen voorbereid. Over 't algemeen worden de kansen, dat de heer Ruys een extra-parlementair Kabinet van Rechtsche „signatuur", of althans: dat de Rechtsche partijen 't meest nabij komt optimistisch beoordeeld. Hier geldt het allermeest: het vinden van minlstrabele personen, bereid om in den door mr. Ruys te formeeren Raad der Kroon zitting te nemen. De katholieke staatsman zal daarin wel slagen wordt, gelijk reeds aangestipt, vrtf algemeen gelooft, edoch: gemakkelijk is ook deze taak stel lig niet!.... Want juist de „vrijheid van beweging", waarin het straks optredende extra-parlementaire ministerie zich zal kunnen verheugen, brengt mee eene zwakheid, het bezit van een llcht-kwets- baren „Achilles-hier, welke menigeen, die een carrière en een reputatie te ver spelen heeft, zal terugschrikken. Voor de Herstel-conferentie was In de Hofstad zeer levendige belangstelling. Het „va-et-vient" van de internationale kopstukken met hun zwermen van hooger of lager geplaatste adjudanten, helpers en helpsters is op zichzelf een schouwspel dat de residentialen met magnetische kracht „trekt". Voor do groote hotels en tal van kamer-verhuurders is de conferen tie een buitenkansje, een meevallertje. Alsook voor de diverse Haagsche café- restaurant's. Het gebouw van den Senaat geniet de eer, te dienen voor de plenaire en ook andere vergaderingen van het illuster in ternationaal gezelschap. Aan den spoed, waarmee men in een enkele week tijdsl, alles in de puntjes in ordo heeft wo- ten te krijgen, mag rechtmatige hulde worden gebracht. Toen Dinsdagochtend het enorm-ultge- breide gezelschap van de gedelegeerden daar vereenigd was in de vergaderzaal van onze Eerste Kamer, kreeg men vol strekt niet den indruk van een complex menschen, dat zoo goed on zoo kwaad als 't kan moest trachten plaatsen te krijgen. De reusachtige, ovaal-vormige tafel, welke bijna de geheele zaal-ruimte beslaat, vormde een dlsch, waar men zloh op ge- noegelijko wijze om kon aoharen. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de man, die nog altijd heer en meester ls in het huls van ons „Foreign Office", aan het Plein, betoonde zich een allerbeminnelijkste, joviale, vroolljke gastheer. Dat Z.Exo. van Buitenlandsche Zaken Dinsdag j.L, on middellijk nadat hij de Conferentie-verga dering had geopend, even attentie vroeg voor „noa arnis les photographes", de L.eeren verzoekend, een oogenblik te „po- oeeren" voor het legertje van „kiekers", 't is wel opmerkelijk. Om jaioersch te worden voor de arme persmuskieten, te genover wie minister Beelaerts steeds „gesloten als een bus" blijft ongenaak baar, ondanks al zijne bonhomie en jovia liteit, voor elke poging om hem ook slechtB eene enkele schrede uit z'n tent te lokken.... Mlsohlen ontleenden aan de extra-ordinaire vriendelijkheid ec hulpvaardigheid, hun door minister Bee laerts betoond, de meergenoemde pers- kiekers (althans wat sommigen van hen betreft) de driestheid van optreden, de brutaliteit van zich op de beste plaatsen dringen, het soms zelfs hardhandig wegduwen van personen, die 't aandurf den, zich ergens te posteeren, waar het voor den „kiekenden" meneer ietwat- hinderlijk was?.In ernst: 't is wel zeer dringend noodlg, dat den pers-photograaf eens worde ingescherpt, dat meer beschei denheid in zijn optreden zaak is, ook voor den naam der pers zelve!. Men mag naar waarheid getuigen, dat Den Haag, de leden van de Herstel- oonferentie recipiëerend (voor de bijzon derheden mag ik natuurlijk verwijzen naar uwe schetsen en verslagen), een een voortreffelijk figuur heeft gemaakt. Als de resldentlale chauffeur er nu nog toe te krijgen mochten zijn, volgens den dringenden wensoh van verschillende ge- delegeeerden hun helsch en schier-perma- nent claxon-gekrijsch wat te matigen, dan zal de indruk, dien onze gasten uit ver schillende deelen der aarde hebben op gedaan vai^de manier, waarop het Neder land van dezen tijd de gastheerlijke plich ten volgens modern model weet te vervul len, niet anders dan gunstig zijn, Op het zeer groote gewicht van de Her stel-oonferentie voor de kwestie der toe nadering tot elkander van de ex-vijanden in het vreeselijke „wereld-tournooi van 1014—1918 het allengs ultwlsschen van grieven en veeten; het scheppen der mo- {jelijkheid voor Duitsohland om de zware asten, welke ook het plan-Young op het Duitsche volk zou leggen, is met allen na druk door hen, die kunnen beoordeelen, om welke diep-ingrijpende vraagstukken 't hier gaat, gewezen. De kwestie van de schadeloosstelling en die van de Rijn land-ontruiming „b&heerschen" het Con ferentie-plan. Zooals men weet, staan hier Engeland en Frankrijk soherp tegenover elkander. EdoCh, Unolo Sam, die bjj machte is een „duit" van zoo enorme zwaarte in „het zakje" te werpen, staat hier aan de zijde van Frankrijk en 'de Stnten, die monsieur Briand'B betoogen in Den Haag zullen steunen. Dit ls voor zeker een faotor van niet te versmaden beteekenlsl..... Is men omtrent de zoo even genoemde cardinale punten tot over eenstemming geraakt, zoo tullen de mi eenstemming goraakt, zoo zullen de mi- Sprak ik te boud, hlertoven nlaters naar Genèva kunnen vertrekken, werend, dat de poaltie ven het doos mr. Ik kom terug op mr. Ruys* pogingen tot vorming van een extra-parlementair ministerie. Natuurlijk wordt over de jongste op dracht, den katholieken staatsman door de Kroon verstrekt, zeer druk geredeka veld, Oók door mensdhen, die geen flauw benul hebben van het verschil tusschen parlementair en extra-parlementair in deze. De heer Colijn kwam ln „De Standaard" verduidelijking brengen. Dewelke óók voor degenen, voor wie het hierbedoelde verschil nu juist piet «een gesloten boek" is, „leerzaam" mag worden genoemd. Van Chr.-Historische zijde is thans ein delijk, in „De Nederlander", dus door den heer Snoeck Henkemans, erkend, dat de fractie-Sohokklng schuld draagt van de mislukking der eerste opdracht. De beer Colijn dringt in het hoofd orgaan van de anti-i evolutionaire partil aan op het publiceeren van de gedu rende de crisis gewisselde corresponden tie. Ook „De Nederlander" poneert de zen wensch. Waarmee zich tooh wel ieder in Nederland zal kunnen vereenigen!.. Er wordt gedurende den tijd, waarin zich te onzent eene kabinets-crisis „ontwik kelt", een dusdanige geheimzinnigheid be waard, dat de lankmoedigheid van Jan Publiek van matelooze elastloiteit blijkt te wezen. Men zal zloh herinneren, hoe In 1913 door wijlen dr. Bos de briefwisseling, tus- sohen hem en mr. Troelstra gevoerd over het al of niet deelnemen van de soo.-demo- oraten aan een Kabinet, werd openbaar gemaakt. Dat is de juiste weg! Met de starre geheimzinnigheid behoort bij zaken, het publiek belang rakend te onzent te worden gebroken. Ook de heer Colijn in zijn straks ge noemd' „Standaard"-artikel om daar op dan terug te komen spreekt de overtuiging uit, dat mr. Ruys erin slagen zal, een extra-parlementair Kabinet H. M. de Koningin te kunnen voordragen. De anti-revolutionaire leider vindt ver schil tusschen het Kabinet-De Geer en het komende van mr. Ruys de Beere- brouck, schoon beide dan het „caohet" extra-parlementair dragen. Hij, Colijn, noemt het ministerie-De Geer: een gemengd extra-parlementair kabinet van neutrale tint. Dat zich op zettelijk hield bulten de vragen van prln- cipieelen aard. Van het Kabinet-De Geer verwacht de heer Colijn een „van rechtsche kleur". Dat op vele punten op den steun der antl- revolutlonnairen in de Kamer zal kunnen rekenen. Intusschen zegt de heer Oolljn „eenige band met het Kabinet zal er niet zijn". Geen andere gaat hij in het „Standaard"-artikel voort. dan voort vloeit uit het feit, dat wij een gouverne- menteel-gezinde partij zijn en dus bij voorkeur een Kabinet steunen. D.w.z. „zoolang onze beginselen ons dit veroor- looven en ons inzicht in practische aan gelegenheden door het beleid van het Kabinet gedekt wordt". Dus: volledige vrijheid! Ook antl-revo- lutlonnalre ministers (onderstreept de leider ln zijn artikel) zullen worden bestreden, zoo dit noodig mocht blijken. Alle solidariteit, dewelke een ln gevaar verkeerend Kabinet of lid daarvan, bH- aldlen er tusschen dat Ministerie en ae bevriende partijen een politiek contract ware gesloten, zij zal het extra-parle mentaire Kabinet van ontbreken bs- Ruys nu op te bouwen ministerie verre van krachtig mag worden genoemd!? En daardoor ook: de taak tot vorming ervan eene moeizame?.... Het artikel, waarin de Chr.-Historische „Nederlander" zich uitspreekt, is in zeker opzicht een „curiosum". Daarin wordt o.a. verondersteld, dat ook de katholieken en de anti-revolution- nairen met „hunne bereidheid zich te verbinden", niet kunnen bedoelen „een prijsgeven van hunne vrijheid in het be oordeelen van den wettelijken vorm, waar in aene aanvaarde gedachte zou zijn uit gewerkt!" Alsof een politiek compromis zou ont nemen de vrijheid, voor alle „contrac- teerende partijen", om een ontwerp zelfstandig te beoordeelen, als uitwerking van eene principieel-aanvaarde gedach te. De schrijver ln het Or.-Historische orgaan meent zelfs tot de conclusie te mogen geraken, dat „het verschil tusschen de R.-K. en A.-R. eenerzijds en de O.-H. anderzijds niet zoo heel groot was!".... Intusschen, de heer Snoeck Henke mans erkent: „het verschil bestond en op dit verschil stuitte de Kabinetsformatie, in den eerst-bedoelden vorm, af". Er heerscht tot dit besluit moet toch wel geraken de onbevangen, onpartijdige lezer, van deze ontboezemingen kennis nemend, thans in de politieke sfeer te onzent eene dusdanige „spraakverwar ring", dat men aan den loop der zaken in de nabije toekomst slechts met bezorgd heid zal kunnen denken. „Rechtsche tint" Elke „vaste lijn" ontbreekt. Men moet voortdurend voorbereid zijn op incidenten en surprises. De „Nw. Rott. Ort." sprak de meening uit, dat deze tteriode, na het mislukken van mr. Ruys' eerste pogin gon, den weg opent tot de herboren mogelijkheid van een parlementair mi nlsterle, dat eenige wezenlijke kraoht za bezitten. Een heel magere troost ls, dat óók volgens het genoemde Rotterdamsche orgaan deze voorspelling met „toe- komst-muziek" is te vergelijken. En nog wel met: eene harmonie, die eerst na vele, vele jaren tot stand zal komen!.. Het bovenstaande was geschreven, toen de tijding uitkwam, dat mr. Ruys reeds kant en klaar is met zijn extra-parlemen tair ministerie. De lijst van de nieuwe bewindslieden, althans van degenen, die welhaast door H. M Je Koningin in hun hoog en zwaar ambt zullen worden benoemd op voor dracht van den Kabinets-formateur is natuurlijk ook in uw blad gepublioeerd. Voor het moment bepaal ik mij met vele anderen tot de vraag: waaruit is het extra-parlementaire karakter van dit ministerie te onderkennen?.... Het is een zuiver-Redhtsoh ministerie, dat samenstelling met het Parlement zal heb ben te zoeken zonder dat eenige vaste of losso afspraak met de Rechtsche partijen werd getroffen. Dat in zee gaat „op hoop van zegen" der eventueele mede werking, van Links te ontvangen. Het aanblijven van dtf ministers De Geer en Donner is aanstonds met bijzon dere Ingenomenheid begroet. Dat van minister Beelaerts schijnt te indloeeren: zeker optimisme t.o. de verdere ontwikke ling van onze verhouding met België. De heer Beelaerts van Blokland krijgt nu ge legenheid te toonen, wat hij kan praestee- ren. Omtrent den uitslag koestert men over het algemeen goede verwachtingen. De terugkeer van den heer De Graaff als minister van Koloniën heeft algemeen verbazing gewekt. De herinnering aan zijn vorig bestier wekt stellig geen „on vermengd aangename" gevoelens. Hij ls bekend als een warm voorstander van het system-Fock ln de Oost. Inhoever in deze omstandigheid de verhouding tussohen het Haagsche Plein en Buitenzorg hel karakter van eensgezindheid en goede samenwerking zal kunnen behouden, Is een der vele vragen, waarop de nabije toekomst het antwoord zal moeten bren gen. 't Wachten dient nu te zijn op hetgeen de Troonrede van 21 September a.s. zal bevatten. Vooral van de „soolale para graaf", welke het Kablnet-Ruys IV zal redlgeeren hangt voor de „levenskracht" van dit ministerie bijna alles af! Mr. ANTONTO. Economisch Weekoverzicht Het groote contrast dat de Europee- sobe beurzen vertoonen ten opzichte van Wallstreet, ls wel een sprekend bewijs dat de verhouding tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld nog verre van normaal te noemen ls. Gedurende de afgeloopen week beleefde men te New-York weder nieuwe stijgingen, en alle zaken werden daar van den opti- mlstlsohen kant bekeken. Deze stijgin- fjen en dit optimisme waren echter niet n het minst van Invloed op de Euro- eesohe beurzen, en de zwakke positie er Engelsche geldmarkt vormde een punt van overweging, welke zich uitte in een bijzondere gereserveerdheid bij bet doen van zaken. De Londenscbe wisselkoers heeft zich op andere wereldmarkten kunnen hand haven door de jongste goudzending der Engelsche Bank, en men vertrouwt dat deze bank door andere maatregelen dan door een verhooging van bet disconto, hare positie zal weten te versterken. Het laat geen twijfel, of dit zal moeten gebeuren door een nog verder doorge voerde credietbeperking, waardoor welis waar het zakenleven wordt bemoeilijkt, maar toch ook onaangename monetaire verhoudingen met het buitenland zooveel mogelijk worden voorkomen. De beurs te Berlijn verkeerde in afwachting van de besprekingen op de aanstaande regee- ringsconferentie inzake de Duitsche schadeloosstelling. De eenige aanwijzing, dat deze conferentie kans van slagen zal hebben is, dat de gedelegeerden het eens zijn geworden en van Fransche zijde geen bijzondere tegenwerking te verwachten is, aangezien eerst sedert kort de Fransche schuld aan Engeland en Amerika door de Kamer is goedge keurd. Zooals overal elders met uitzondering van Amerika, was ook ter beurze te Amsterdam de animo niet zeer groot. Ook hier heerschte een absolute kalmte, hetgeen wel voor een groot deel aan het vacantieseizoen moet worden toegeschre ven, aangezien bet zakenleven eenigen tijd verpoozing zoekt teneinde de herfst weder met nieuwe moed te beginnen. Niettegenstaande dit, trok de boek der binnenlandsche industrieën voortdurend de aandacht, en wel voornamelijk door den levendigen handel en sterke vraag in Margarine Unie. Er bestaat geen twijfel dat de mar garine een bijzonder artikel is, waar mede de massa des volks in haar ge bruik gebaat is, zoolang de weelde van natuurboter niet te veroorloven valt. De kwaliteit van het artikel ia den laatsten tijd veel verbeterd, en in ver band met dit feit neemt de consumptie toe. De toenemende productie alsmede de nauwere aansluiting van fabrieken van goeden naam, werken mede om tot de veronderstelling te geraken, dat margarine zoowel ais suiker en rubber een belangrijke plaats begint'te ver overen in de consumptiesfeer. Over het algemeen besohouwt men de vooruit zichten der aandeelen als gunBtlg, en de bezitters varen hierbij wel. Het laat zich begrijpen, dat de speculatie van deze gelegenheid gebruikt maakt, maar tooh is langzamerhand de kans niet uitgesloten, dat de stijging der laatste dagen door minder aangenaame dingen gevolgd wordt. Voor zoover de andere binnenlandsche IndustrU-waarden betreft, was het op merkelijk dat de aandacht voor Phllips- lampen door de beweging in Margarine Unie min of meer verloren ging. Tooh behield de markt ook voor dit aandeel een vasten ondertoon. Minder belang stelling werd getoond voor Fordaan- deelen, en wat de Deensche Ford betreft, was daarvoor alle animo geweken. Op oncontroleerbare geruchten ondergingen aandeelen van Berkel een flinke stijging, terwijl in Kflchenmeister-waarden zoo goed als niets omging. De handel in Olie-, Tabak-, Rubber en Suikerwaarden lag meestentijds stil. De bevredigende suikerverkoopen in Indiê bezorgden aan den aandselenmarkt een vasteren ondertoon, terwijl ook voor tabakswaarden een vrij gunstige stem ming behouden bleef. Door den levendi gen handel in Margarine Unie werd de hoek der mjjnwaarden, vooral wat betreft Boeton, verontachtzaamd. Van de buitenlandsche af deeling valt niets bijzonders te vermelden. In verband met de stijgende frano lagen aandeelen Fransche Banken zeer vast, terwijl ln tegenstelling daarmede aandeelen Duitsche Rijksbanken eenige procenten moesten prijsgeven. TIJDSCHRIFTEN, WEEKBLADEN enz. Henco Eenig Wnp. E. Oteauaao H Co'. Handel Mij.. /Waterdam Fabnkante: Henkei Cie. A. O, Duweldod OH KI»-vragen. De Herstel-conferentie. Tip-top! Van poli tieke vrijheid. Het Kablnet-Rays IV. Doorzitten bij wlelrl|don vorzaoht on genoeat man mot Dooa 30, 60, Tuba 80 et PUROL Verichemen bij W. de Haan, Utrecht: het Auguatus-nummer vao „Zonneachijn", TiJdr tchrift voor de Jeugd. Martien Beversluis opent dit nummer met een geeatlg gedicht bij een geeatlg gekleurde plaat van E. ter Harmaen v. d. Beek. Dan vinden we weer zoo'n aardig Zeeuwach verhaal over „Laurlentje" door J. M. Selliger-Elout met llluitratiea van B. Middcrigh-Bokhorat. A. C. Verloren van Themaat achrljft ova(r „Jan en het gouden Roa van de San Marco". M. Verachuur-Smlt* vertelt van een vancan- tie ln „Het Berkertbosch". Clauddne Doorman zorgde voor aardige Illustratie*. Dan bezingt Rik Simpel in eeni geeatlg ge dicht het beleende sprookje „De drie wen- achen", iMarcel J. A. Art* vertelt een hon denver- haal: „Dol terwijl we weer een mooi ver- volg krijgen op het verhaal „Sharta van de wolven". Verder vinden we nog: „Een avontuurtfe". ••n „Brief van Grootma voor Daantje ln t! n kp'e' van Dik tni Ik", terwijl „de familie Nemo" weer aardige wedatrijden orga- nlaeert

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2