I KOU IJ MS PEKELVLEESCH TWEEDE BLAD UR66RAAF" BINNENLAND. VAN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 de wethouderscrisis in de hoofdstad. bergen's jaarlijksch feest. pontveer te velsen. De Zuiderzeewerken. SIGAREN SPOORSTRAAT TELEFOON 339 w Aftreden van het geheele col lege? Naar de „Telegr." verneemt is, in ver hand met het bedanken van den heer Ter Haar als wethouder en het feit, dat de chr. historische raadsfractie aphter hem staat, zoodat het college van B. en W. thans niet meer over een meerderheid be schikt, het aftreden van het geheele col lege te verwachten, tenzij door de be sprekingen tusschen de raadsfracties, welke eind dezer maand zullen aanvan gen, verandering in de politieke situatie wordt gebracht. De verlichtingsavond. Nu het traditioneele bloemencorso dit aar niet kon doorgaan, had het V.V-V.- stuur van Bergen een verlichtings avond georganiseerd, die lin alle opzich ten een succes is geworden. Dank zij het mooie weer waren duizen den en nog eens duizenden met alle ver voermiddelen van dezen tijd naar Bergen getrokken. Autobussen, auto's, rijwielen1, vulden de straten, waar de voetgangers slechts voetje voor voetje vooruit konden komen. Een bestuurslid der V.V.V. ver zekerde ons, dat het aantal bezoekers Woensdagavond op ongeveer twintigdul zend kon geschat worden. In alle straten hadden buurtoommlssiea Verlichte lampions tusschen het groen der boomen gehangen, wat een fantastischen aanblik bood. Voor de verlichting van de Ruïne en omgeving had de V.V.V. zelf zorg gedragen. De stemming van de bewoners en gas ten was uitstekend. In oafé's, dancings en1 vooral op de breede terrassen was 'geen plaatsje meer te krijgen, wel een be wijs, dat deze reclame voor de badplaats niet zonder financieele gevolgen is geble ven. Door duizenden vroolijke feestgangers gevolgd, hebben twee muziekkorpsen een rondgang met fakkellicht dOor de ver lichte straten gemaakt. (Hbl.) Verbeteringen. Het verkeer dat te Velsen het Noord zeekanaal moet oversteken, ondervindt op de drukke uren nogal eens belangrijke vertraging, doordat de in gebruik zijnde overzetmiddelen niet bij machte zijn het verkeer te verzwelgen. De Wegen commissie van den A.N.W. B. en de K.N.A.C., welke den betrokken ingenieur van den rijkswaterstaat heeft gevraagd in dezen toestand zoo mogelijk verbetering te willen brengen, schrijft aan de Nw. Rott. Crt., dat zij hierbij van Nieuwe Kamerleden. In verband met de samenstelling van het nieuwe kabinet, waarin drie Tweede Kamerleden zitting zullen hebben, zullen als hun opvolgers in de Tweede Kamer worden benoemd de heeren v.I.n.r. Mr. O. M. J. F. Goseling, Th. F. M. Schaepman, en J. W. H. Rut- gers van Rosenburg. dezen de grootst mogelijke medewerking heeft ontvangen. Voorloopig zal verbetering worden aan gebracht op de volgende wijze: Het materieel bij het pontveer te Vel sen bestaat uit twee kettingponten en een, kleinere, vrijvarende pont. Een der beide kettingponten is geregeld in dienst, en daarnaast overdag de vrij varende pont. De tweede kettingpont ligt steeds onder stoom in reserve. Het is niet mogelijk om de beide ket- tingponten steeds tegelijk in de vaart te houden, daar zij om geregelde tijden moeten stil liggen voor het daaraan ver richten van onderhoudsherstellingen. Wegens het zeer drukke verkeer op Zon- en Feestdagen in de Zomermaanden is men er indertijd reeds toe overgegaan, op die dagen in de maanden Mei t.m. Sep tember do tweede kettingpont in dienst te stellen. Thans is opdracht gegeven, om te rekenen van deze week af, voorloopig tot 15 September a.s. den dienst op werk dagen van 3Va tot 8V2 u. n.m. (de tijd van de grootste verkeersdrukte) met de beide kettingponten te doen verrichten. Bovendien zijn er plannen om de klei nere, vrijvarende pont door een nieuwe vrijvarende pont van ongeveer djezelfde capaciteit als de kettingponten te vervan gen, waarvoor het ontwerp reeds wordt opgemaakt. Een spoedige uitvoering daarvan mag worden verwacht en dan zal voorloopig zeker op afdoende wijze in de verkeers- behoefte zijn voorzien. Aan het jongste driemaandelljksche bericht betreffende de Zuiderzeewerken is het volgende ontleend: Uitwateringssluizen en andere kunstwerken op het Kornwerder- zand. Krachtens machtiging van den minister van waterstaat werd met de N.V. Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken een aannemingsovereenkomst ge sloten, waarbij haar werd opgedragen de geheele voltooiing van de kunstwerken in den afsluitdijk op het Kornwerderzand voor f 3.197.000, op te leveren uiterlijk 30 December 1930. Deze uit te voeren worken, welke op dd gereedgemaakte fundeeringen zullen worden opgetrokken, zullen bestaan in den opbouw van twee stel, elk van vijf uitwateringssluizen met doorstroomings- kokers van 12 M. wijdte, geheel over eenkomstig aan die, welke in Den Oever worden gebouwd, met uitzondering van de pantsering van de torens, welke hier niet noodig werd geacht; twee schut sluizen, een kleine van 9 M. wijdte en 56 M. kolklengte en een groote met 14 M. wijdte en 122 M. kolklengte; den onder bouw van een draaibrug voor spoorweg en van een voor gewoon verkeer; het aanbrengen van stortebedden, gronddam- men, steenglooiïngen en kraagstukken en van remmingwerken, benevens het maken en stellen van vijf paar groen- harthouten deuren met handbewegings werktuigen voor de kleine schutsluis en het leveren en stellen van de halsbeugels en taatsen voor ijzeren deuren en van de loop- en geleidingsrails voor schuiven en contragewichten. Met de voorbereiding van deze werken werd aangevangen. Proefschuil voor de uitwate ringssluizen. In de doorstroomingskokers van de uitwateringssluizen zullen, als regelbare waterkeering, vijftig door contragewich ten en uitgebalanceerde ijzeren schuiven worden aangebracht, welke electrisch zullen worden bewogen met reserve hand beweging. Het kwam wenschelijk voor om, vóórdat tot de aanbesteding van deze zeer omvangrijke levering werd overge gaan, een proefinstallatie te maken, ten einde verschillende onderdeelen van het opgemaakte ontwerp practisch te kunnen toetsen. Hiertoe werd, met machtiging van den minister van waterstaat, een onderhandsche overeenkomst gesloten met de N.V. AlkmaarscheIJzer- en Metaal gieterij te Alkmaar, voor het leveren en bedrijfsvaardig opstellen van een ijzeren schuif met electrisch bewegingswerktuig in een van de doorstroomingskokers in Den Oever, voor f 60.000, waarin een bedrag van f 15.000 voor proefnemingen is opgonomen. Tropisch hout voor remming- werken bij de kunstwerken ln den afsluitdijk. De draaibruggen en de schutsluizen in den afsluitdijk in Den Oever en op het Kornwerderzand zullen worden voorzien van remmingwerken van Surinaamseh hout, bestaande uit beslagen paalhout manbarklak- en bezaagd mora- en bas- ralocushout. De levering hiervan werd, met machti ging van den minister van waterstaat, bij onderhandscho overeenkomst opge dragen aan de firma N.V., Houthandel v/h. G. Alberts Lzn. Oo. to Middelburg, voor eene totale hoeveelheid van 2070 M3. hout, franco te leveren in de havens in Den Oever en op het Kornwerderzand, voor f 305.030. De afsluitdijk tusschen den slnlspnt op het Kornwerderzand en de Friesche kust kwam gereed, evenals het laatste gedeelte van het herstel van de schade, welke bij de winterstormen aan den omringdijk van het Kornwerderzand c.a. was ontstaan. Beteugelingsdam ln de Middel- gronden. Bij de uitvoering van de afsluiting van de Zuiderzee zit de gedachte voor, een zoo groot mogelijk deel van het werk te maken zonder het bestaande regime van de waterbeweging belangrijk te verande ren, waardoor het mogelijk wordt, aan zienlijke gedeelten van den dijk te bouwen, voordat de waterbeweging ter plaatse in beteekenende mate zal zijn toegenomen. Bij de beteugeling van het Amsteldiep is nu de mogelijkheid gebleken, het door- stroomingsproflel van een geul ter plaatse van den te maken dijk reeds aanzienlijk te beperken door het bouwen van een dam onder water, zonder dat daardoor het vermogen van die geul op beteekenende wijze afneemt. Zonder het algemeene regime van de waterbeweging aanzienlijk te veranderen, kan dus het totale profiel van de afsluiting reeds aanzienlijk worden verkleind door het maken van beteugelingsdammen in de diepe geulen. Ter plaatse, waar thans weinig stroom gaat, zal daardoor geen noemenswaardige stroomversterking ont staan en bijgevolg de bouw van den dijk aldaar niet worden bemoeilijkt. Beteugeling van die diepe geulen be hoort dan ook tot de werkzaamheden, welke in het eerste stadium van de af sluiting aan de orde komen, en in het algemeene werkplan voor de afsluiting is dan ook voorzien daarmede in 1929 aan te vangen en wel met de beteugeling van Middelgronden, de diepe geul, welke langs de Westzijde van het Kornwerderzand wordt aangetroffen. De plaats, waar de beteugelingsdam in de Middelgronden gemaakt zal moeten worden, ligt reeds vast door de ligging van de werken op het Kornwerderzand. Als algemeene hoogteligging van de kruin van den beteugelingsdam is 3.50 M. N.A.P. aangenomen. Daar op den beteugelingsdam tenslotte de afsluiting van de Zuiderzee tot stand gebracht zal moeten worden, door het opwerpen van een keileemdam, is een kruinsbreedte van.40 M. ter hoogte van 3.50 M. N.A.P. noodig. Ten aanzien van de veiligheid van den te maken dam dienen twee eischen ge steld te worden: lo. Er zal voldoende veiligheid tegen ontgronding van den binnen- en den buitenteen van den dam moeten bestaan. 2o. De bezinking van den dam met de daarop aangebrachte bestorting zal weer stand moeten kunnen bieden aan de te verwachten stroomsnelheden. Voorde uitvoering van den beteugelings dam in de Middelgronden werd met de OkaÜ&skuuieK irvlmmrs hander Firma Gluijstekn van Breuoel, Kampem, N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken een aannemings-over» eenkomst gesloten voor f 2,300,000. De uitvoering van dit werk is krachtig ter hand genomen; reeds werd rond 400,000 M'. keileem, gebaggerd vóór de Friesche kust bij Gaast, in den dam ge stort, terwijl ongeveer 20,000 M'. grond stuk en 15,000 Ms. dekstuk werd gezonken met het nabestorten met zware steen (80200 K.G.) werd een aanvang gemaakt. Eiland op het Breezand. Hiervóór is reeds vermeld, dat dit jaar ook zal worden gemaakt een eerste ge deelte van den afsluitdijk op het Bree zand, ongeveer midden tusschen Wie- ringen en het Kornwerderzand, en dat dit dijksvak in de volgende jaren naar beide zijden uitgebouwd zal worden. Ten behoeve van de uitvoering van deze belangrijke werken op grooten af stand van bestaande havens is ter plaatse haven- en opslagruimte onontbeerlijk. Met den bouw van het eerste 1 K.M. lange dijksvak zal daarom gepaard gaan de aanleg van twee havens, één aan de Noord- en één aan de Zuidzijde, welke van de noodige terreinen voorzien zullen worden. Ook met de uitvoering van deze werken heeft de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken een aanvang gemaakt. Zelden zegt iemand: wat hij meent; zel den meent iemand wat hij' zegt Een 20.000 K.G. zware gevaarte stort naar beneden. Woensdag zou de balans op de ijzeren balken worden geplaatst van de nieuwe brug over de Zuid Willemsvaart aan de veemarkt te 's Hertogenbosch. Plotseling begonnen de zware houten hulppalen te buigen, de stutten werden op zij gedrukt, de stalen kabels knapten als zijden draadjes door en met zwaren slag kwam het gevaarte van 20.000 kilo naar beneden. Gelukkig hield nog één kabel stand, zoodat verdere ongelukken voorkomen werden. De paardensportvereenlglng te Egmond aan de Zee heeft op het strand aldaar harddraverijen gehouden. Een kiekje uit den wed strijd. De houding zoowel van de paarden als van de ruiters is feitelijk de grootste bijzonderheid van de foto. H.M. de Koningin-Moeder heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling voor Mondhygiëne, die ter ge legenheid van het Congres voor Mondhygiene en de ver- gadering van de Federation Dentaire Internationale m het Universiteitsgebouw te Utrecht wordt gehouden. De tiende vacantlecursus van directeuren en leeraren van de Binnenvaartscholen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart werd van 5 tot 10 Aug. gehouden. Deze cursus heeft plaats aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik". De burgemeester van Rotterdam de heer Droogleever Fortuyn bracht een bezoek aan het vaartuig bij de aankomst in Rotterdam. De Engelsche minister Henderson In Schevenlngen. Op de boulevard koopt bij met zijn vrouw een bouquetje echt Holland- sche bloemen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5