IEIISCHE C0B1ANT tweede blad BINNENLAND. VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 De Haagsche Conferentie. Een ongunstige dag. De ster-correspondent van, de Nw- Rott. Crt. meldt d.d. Donderdag: De conferentie heeft vandaag een on- gunstigen dag gehad. Niets wilde vlotten. Van het optimisme, diat anen gisteren juist in ingewijde kringen kon aantreffen, was weinig meer overgebleven. In het Fran- sche kaanp heerschte een wrange stem ming. Ten opzichte van het tot stand ko men van een financieele regeling, die gisteren zeer waarschijnlijk leek, beeisch- ten nu pessimistische opvattingen. Voor stellen, waarvan de Franschen veel had den verwacht, bleken de Engelschen vol strekt niet te voldoen, daar zij voordee- len aanboden, waarop de Engelschen reeds bij voorbaat gerekend hadden. Men zou bet spel soms vermakelijk kunnen noemen, als de inzet niet zoo ernstig was. Daarbiji blijft Snowden voortdurend o Soed aandringen. Deze persoonlij terst zachtzinnige en beminnelijke En- gelischman blijkt steeds duidelijker een zeer straffe zakenman. Het ware mis schien beter dat hij: niet zoo voortdurend herhaalde dat hij1 geen politiek van „bluf1 voert eni dat hij niet zoo onophoudelijk van zijn ongeduld blijk Evenmin als ten opzichte van de finan cieele aangelegenheden, kwam men in andere kwesties verder. De juridische commissie kwam vrijwel niet vooruit- Dit was echter ook niet anders te verwachten. In onze vorige beschouwing hebben wij uiteengezet, waarom Briand onder deze omstandigheden moeilijk anders dan rem mend In allo politieke punten van geschil kan optreden. Twee particuliere gesprek ken over die Saarkwestie hebben dus evenmin al iets kunnen opleveren. Zater dag moet een) dag van belangrijke beslis singen zjjln, hetzij ten goeds of ten kwade. Mochten de dingen goed. aflloopen, en zou het Zaterdag mogelijk zijn, de sub commissies een vaste basis aan te wijzen voor hun werk, dan zal de tegenwoordige phase van de conferentie gauw voorbij zijn. Het vertrek van vele journalisten zal dan beginnen en aan het einde van de volgende week zullen In ieder geval de meeste -grootheden! der delegaties wel opbreken, om zich1 voor te bereiden op de reis naar Genève. Veel wordt erover ge sproken dat zij dan de sub-commissies verder het werk ziillen laten doen en alleen nog maar voor de slotzitting zou den terugkeeren. Snowden zou wellicht beelemaal1 niet meer terugkomen. Henderson zou dan het noodige werk alleen verrichten, daar dan niet meer, van strijd, maar slechts van het vervullen van formaliteiten sprake zou zijn. De Ver. Staten en het plan- Young. Naar het Nederlandsoh telegraaf- agentschap uit Londen meldt, meent de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph te weten, dat eenlge geallieer de leden van de oommissie-Young aan den bekenden bankier Lamont, deelge noot van de firma Morgan, herhaalde lijk hebben verzocht, in het belang van een Fransch-Belgisch-Italiaansch blok naar Den Haag te gaan. Lamont heeft dit echter geweigerd, niet alleen uit zakelijke overwegingen, doch ook omdat de regeering van Hoover niet bij het opstellen van het plan-Young is betrokken, zooals dit bij het plan-Dawes het geval was. Verder wist Lamont, dat zekere bepa lingen van het plan-Young door de Ame- rikaansche schatkist niet met genoegen waren ontvangen. Een Engelsch credlet te New-York. Reuter meldt uit New-York, dat de New-Yorksohe Times vernomen heeft, dat de Engelsche Bank, welker goud voorraad door Fransche aankoopen ge daald la tot het laagste punt van het jaar, door bemiddeling van de Federal Re serve Bank te New York een crediet heeft verkregen van ongeveer 250 mil- lioen dollar, dat te New York telegrafisch op een termijn van slechts enkele uren kan worden opgenomen. Dit bericht is ook van beteekenis met het oog op de Haagsche conferentie. De goudaankoopen van Fransche zijde en het wegvloeien van het goud van de Engel sche Bank hadden te Londen een zekere ongerustheid gewekt, door de vrees, dat Frankrijk wel eens financieele middelen zou kunnen aanwenden om de Engelschen ter conferentie tot toegeven aan het Fransche standpunt te bewogen. Dit cre diet zal de Engelsche Bank in staat stel len verdere aanslagen op haar goud reserve voorloopig het hoofd te bieden. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De meening van de Eého de Paris. Vaz Dias meldt uit Parijs: j De Echo de Paris vreest, dat Briand in Den Haag Inzake de kwestie van de ontruiming van het Rijnland totde groote tegemoetkomingen bereid zal zijn. Perti- nax verlangt, dat de minister-president niet de minste verplichting op zich neemt of de geringste belofte betreffende de ontruiming zal doen. Een voorbarig over geven zou Frankrijk aan de genade van zijn tegenstanders overleverden. Van ont ruiming kan eerst sprake zijn, wanneer het plan-Young onderteekend is. Den Engelschen en Duitschers staat het vrij, te spreken over een ontruiming vóór Kerstmis. Doch Frankrijk zal zoolang het noodig is, aan den Rijn moeten blijven. Pertinax acht het wenschelijk, dat de Belgische vrienden er evenzoo over zul len denken. Het Rijnland-leger is, zoo schrijft hij, het beste werktuig in de hand van Frankrijk en zal ook na de terug trekking niet in het overige Fransche leger mogen opgaan. OUD-MINSTER LAMBOÖY. Waarom hij niet bleef. Men schrijft aan de liberale „Bredasche Ort." uit Den Haag: „Het heef! eenige verwondering gewekt, dat tot minister van Defensie benoemd is een burger in den persoon van dr. L. Deekers en dat de heer Lambooy niet 'her benoemd werd tot minister van Defensie. De reden hiervan moet gezocht worden in een hoogloopend meeningsverschil tus- schen den kabinetsformateur, den heer Ruys, en den heer Lambooy, welke laatste tijdens zijn ministerschap in een zaak, die wij vooralsnog niet bij name zullen noe men, naar de meening van den heer Ruys te zelfstandig, zonder daarin de R.JK. Staatspartij te kennen, zou zijn opge treden". Naar „Het Volk" vernam, zou de „niet met name te noemen zaak", door het Bre dasche blad aangeduid, deze zijn, dat de heer Lambooy den katholieken aalmoeze nier Hüijs een berisping gaf wegens diens houding tegenover de vrijmetselaars. Dit moet hem van de zijde der R.-K. Staats partij buitengewoon euvel geduid zijn en hem zijn ministerzetel gekost hebben. UIT DE HERlf. GER. STAATSPARTIJ. Het hoofdbestuur van de Herv. (Ger.) Staatspartij heeft besloten over te gaan tot de stichting van een eigen partij bureau en daartoe een fonds in het leven te roepen, getiteld: Staat met den Bijbel fonds. Als leden van het bestuur van dit fonds treden op ds. H. K. E. Gravemeyer, voorzitter; le luit. B. G. Peereboom, secr. en J. W. Audier, accountant, penning meester, allen te 's-Gravenhage. (Hbld.) DE POSTVLUCHTEN DER K. L. M. NAAR INDIË. Vangen 12 September aan. Volgens het indertijd gepubliceerd pro gram zullen de K.L.M. 12 September de postvluchten naar Indië beginnen. In een onderhoud met den secretaris, den heer H. Martin, 'heeft het „Vad." een en ander over deze postvluchten vernomen. Onze eerste vraag, aldus de verslag gever, was: Mogen er passagiers mee? De heer Martin antwoordde, dat deze vluchten allereerst verkenningsvluchten voor den komenden passagiersdienst zijn. Het meenemen van passagiers echter op de postvliegtuigen is niet uitgesloten, ten zij de posterijen de voor hen gereser veerde vracht (850 K.G.) geheel in be»lag nemen. Het ja of neen daarvan is pas op het laatste oogenblik uit te maken. Er is reeds een candidate voor de eerste vlucht, maar de secretaris heeft haar moeten be richten, dat pas zekerheid te krijgen is op het oogenblik van de afvaart. De passa- giere wil naar Karachl en zij mag mee voor 1800.... als er plaats is. Zij heeft dus bij het vertrek van elk vliegtuig, als het den eersten keer niet lukt, telkens op Schiphol gereed te staan. Hoewel alles nog heel vaag berekend is, meent men, dat voor een reis naar Indië kost en logieo voor rekening van den passagier 2500 gevraagd zal moeten worden. De duur der reis is berekend op 1014 dagen. De dienst zal in stand worden gehouden met vier driemotorige Fokkervliegtuigen, voorzien van Titan-motoren. Een vijfde driemotorige Fokker zal als algemeene reserve in Nederland blijven. De vliegtui gen zullen regelmatig om de 14 dagen vertrekken van Amsterdam en Batavia uit, behalve het tweede vliegtuig, dat reeds 19 September uit Amsterdam zal vertrekken. Van Indië zal het eerste vliegtuig op Dinsdag 8 October naar Holland vertrek ken en vervolgens om de 14 dagen. Het vliegprogram met de namen der bestuurders is als volgt samengesteld: 12 September: Smirnof en Beekman. 19 September: Duimelaar en Tepas. 3 Qctober: Frjjns en Soer. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Beekman en Van Dijk. 14 November: Tepas en Hondong. 28 November: Soer en Wiersma. 12 December: Smirnof en Sillevis. 28 December: Van Dijk en Pellens. 9 Januari: Hondong en Van Messet. De eerste vier vluchten zullen derhalve worden ondernomen door de vier bekende vliegers naar Indië met een tweeden be stuurder, die daarna, ook met een helper, de volgende vluchten zullen leiden. In dr. Jongbloed heeft men de zel'l/ams en voor het doel zoo geschikte combinatie bestuurder-geneesheer en geneesheer-be stuurder. Aan dr. Jongbloed is dan ook de taak opgedragen, het traject lucht-hygiënisch te bestudeeren. Het is voorgekomen, dat bestuurders vlak btj den evenaar op 500 M. hoogte zaten te rillen van de koude, om daarna snel in „een heetwaterketel" af te dalen, zoodat ze naar adem moesten snakken. Oost-lndiö. TEGEN REVOLUTIONAIRE WOELINGEN. Herhaaldelijk is gebleken, dat de In dische strafwet geen voldoende waarbor gen biedt tegen de actie van revolutionai ren. Dikwijls moeten personen worden vrijgesproken, omdat de rechter met de wettelijke voorschriften geen vat op hem kon krijgen. Het Soer. Hbl. meldt nu, dat men den ernst hiervan in regeerings- kringen volkomen inziet en het volstrekt noodig acht te beschikken over een zoo ruime wettelijke bevoegdheid, dat staats gevaarlijke actie daarmee kan werden be streden. Op het departement van justitie is men thans bezig met een herziening van de bepalingen tegen revolutionnaire actie, en voorstellen van die strekking zullen bin nenkort het departement verlaten. DE WERKENDE BROMO. Vuurzuilen en aschregens. Soesrabaija, 15 Aug. De vulkaan Brom», gelegen in de Zandzee, nabij bet heng- stadje Malamg, een belangrijk centrum van toerisme, vertoont sinds eenige dar gen bijzondere bijzondere activiteit. Een zwane aschxegen maakt de atmosfeer zeer benauwd. De bevolking is kalm, ondanks het feit, dat de krater nu en dan gewel dige vuurzuilen! uitspuwt. Een geweldige brand heeft te Parijs 80 barakken in de asch gelegd. Een foto van de ruïne na het blusschingswerk. Dr. J. W. Jorissen. Te Amers foort is dezer dagen overleden in den leeftijd van 58 jaar, de heer J.W. Jorissen, arts, ridder in de orde van St. Gregorius en be giftigd met het kruis van het Nederl. Roode Kruis. De politle-agent Karei Ulttien, die Zondagmiddag bij Kijkduin jammerlijk verdronken is, is Woensdag onder zeer groote belangstelling met korpseer te Den Haag begraven. De bekende propagandist van den vrede J. van Klrk uit Joungston (Ohlo) in Amerika, is Woensdag ln zijn woonwagen te Den Haag gearriveerd. Op het voorplein van het Vredespaleis heeft hij een door hem ontworpen vredes- vaandel ontplooid. (Foto links). Het Leger des Hells hield Woensdag te Baarn zijn 22ste nationale landdag. Denieuwe Generaal van het Leger des Heils, Higgins, werd door H. M. de Koningin- Moeder op Soestdijk ontvangen. Het stoffelijk oversohot van wijlen Dr. Aletta Jacobs werd Woensdagmiddag onder zeer groote belangstelling op Westerveld gecremeerd. De kist wordt naar het crematorium gedragen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5