Derde Blad BUITENLAND. 00ST-INDIË. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 BUITENLAND8GH NIEUWS. CHINA. De Haagsche Conferentie. Volgens een draadloos bericht, dat te Friedrichshafen van de Graf Zeppelin ontvangen is, bevond het luchtschip zich gistermiddag om 4 uur M.E.T. op 60° N.B. en 64° W.L., d.wx dat het toen reeds over den Oeral heen was en zich in Si berië bevond. Aan boord was alles wel. De wereldreis van de „Graf Zeppelin". plaatsen, waar de regeering het bewind vor^i 88t ln ^an(^en heeft, nauwelijkB holen sympathie voor de opstandelin gen koestert. ENGELAND. DE CRISIS IN LANCASHIBE GEËINDIGD. Haandag kan het werk hier en daar al hervat worden. Op de bijeenkomst van patroons en werklieden in de katoenindustrie te Man chester is men het gisteren niet alleen eens geworden over arbitrage, maar tevens is men overeengekomen, dat de fabrieken, die in de gelegenheid zijn Maandag het werk te hervatten^ zulks mogen doen. In afwaohting van de arbitrage zullen weer de oude loonen betaald worden. Londen, 16 Augustus. Nu de voor waarden waaronder het geschil in de katoen-industrie aan arbitrage zal worden onderworpen, zijn vastgesteld, zullen de fabrieken Maandag worden heropend en de werklieden tegen de oude loonen het werk hervatten, in afwachting van de be slissing van het hof van arbitrage. In geheel- Lancashire is het einde der crisis met groote voldoening ontvangen. Ten naaste bij een half millioen werk lieden zijn, sedert de uitsluiting drie we ken geleden begon, werkloos geweest. De voorwaarden der arbitrage behelzen dat zoowel werkgevers als werknemers zich verplichten de uitspraak van het hof te aanvaarden. Sir Horace Wilson, die een zoo belang rijk aandeel heeft gehad in de besprekin gen, heeft voorgesteld en dit voorstel is door beide partijen in het geschil met sympathie ontvangen dat een gemeng de raadgevende oommissie zal worden in gesteld om samen te werken met de regee- ringscommissie welke tot taak heeft de toestanden in de katoenindustrie na te gaan en voorstellen in te dienen om de positie van dezen tak van nijverheid te versterken. DUITSCHLAND. VERHOOGD DUITSCH KOLEN- TARIEF. Speciaal Nederland en Enge land hierdoor getroffen. De Duitsche rijksspoorwegen hebben met ingang van 1 October a.s. voor alle zeehaven-overlaadplaatsen het algemeene kolen-uitzonderingstarief No. 6 niet meer van toepassing verklaard. Voortaan zal voo r deze plaatsen het kolentarief F (zon der belasting) worden toegepast. Met deze maatregelen herstellen de rijksspoorwegen den toestand, die vóór 1 October 1919 heeft bestaan, na welken datum de spoorwegen door de desbetref fende bepalingen van het vredesverdrag van Versailles verplicht waren, aan bui- tenlandsche kolen dezelfde tarieffacilitei ten toe te staan als aan binnenlandsche steenkolen. In later jaren moesten de spoorwegen in tijden van kolengebrek er naar streven, zoo goedkoop mogelijk bui tenlandsche kolen te verkrijgen. De maatregel treft bijna uitsluitend de Engelsche en Nederlandsche kolen, waar voor vrachtverhoogingen van Mk. drie Mk. acht intreden. G.De Tel."). ZUID-AMEBIKA* DE TROEBELEN IN VENEZUELA. Uit Trinidad wordt gemeld, dat het Duitsche s.s. „Falke" te Port of Spain is geland. De officieren, die met het beleid van den kapitein nog al ontevreden schij nen te zijn, deelden mede, dat de „Falke" van Hamburg naar een Poolsche haven, waarschijnlijk Gdingen, moest vertrekken, om 125 Venezolaansche opstandelingen aan boord te nemen. Van de Oostzee ging de reis toen naar Z.-Amerika, naar de Ve nezolaansche kust, waar wederom 200 op standelingen aan boord genomen werden. Met den revolver in de vuist werden de officieren en manschappen van de „Falke toen gedwongen, de opstandelingen te Oumana aan land te zetten, waarbij deze door de regeeringstroepen werden aange vallen. Tijdens het gevecht werd de derde officier van de „Falke" door een kogel getroffen en gedood. Ook van Engelsche zijde wordt verno men, dat ondanks de officieele verklarin gen van de regeering van Venezuela de opstand nog geenszins onderdrukt is. Een telegram uit Trinidad meldt, dat de bewe ging tegen de regeering van Gomez van veel grooter beteekenis is dan het Vene zolaansche bewind het wil doen voorko men. In dit telegram wordt tevens mede gedeeld, dat de opstandelingen over onbe- grensde middelen beschikken, die uit Europa en uit Z.-Amerika afkomstig zijn. De revolutionairen beschikken over ver scheiden schepen en over 5 landvliegtui- gen, terwijl de revolutionaire bevelhebbers op vele plaatsen op sterke troepenmachten kunnen rekenen en de bevolking, ook op TWEE CHINEESCHE GRENS PLAATSEN BEZET. Door Sovjet-troepen. Reuter verneemt, dat volgens officieele berichten uit Moekden, Russische troe pen twee plaatsen aan de Ghineesche grens tegenover Khabarovsk hebben be zet HET RUSSISOH-CHINEESCHE CONFLICT. Dreigende houding van de Chineezen. Er is een Reutertelegram uit Moekden, d.d. gisteren naar luid waarvan de gou verneur van Mantsjoerije, Tsjang Sjoe- liang, in opdracht van de centrale regee ring te Nanking, bevel heeft gegeven om 60.000 man noordelijke troepen naar de Siberische grens te sturen. Daarvan zal veldmaarschalk Wang Sji-tsjen 30.000 man aanvoeren aan het Westelijke front met hoofdkwartier in Mantsjoele, terwijl generaal Heioe Lawan aan het hoofd zal staan van 30.000 man op het Oostelijke front, met 'hoofdkwartier in Soei-fen-po. Donderdag zijn 300 man Russische ma riniers, die twee kleine plaatsjes aan de Soengare hadden bezet, daaruit verdreven. Een Rus en twee Chineezen werden gedood. Een roode bendie aan het werk. Een officieel telegram, dat te Sjanghai uit Charbin is ontvangen, meldt, dat een bende Roode Russen een samenzwering had gesmeedi om de ijzeren brug over de Soengari in de lucht te laten vliegen en de scheepswerf te vernielen, wat Zondag had moeten zijn geschied. De politie heeft evenwel de samenzwering tijdig ontdekt, het hoofdkwartier van de samenzweerders overvallen en daarbij elf machinegeweren en de noodlge bommen buitgemaakt. De samenzweerders zijn intusschen ontsnapt. Er zijn reeds meer dan tweehonderd Russische ambtenaren van den Chinee- schen Oosterspoorweg in hechtenis geno men in afwachting dat zij over de grens gezet zullen worden. „Een misverstand". Tengevolge van de weigering van de Sowjet-regeerlng om verder met den ge zant van de regeering te Nanking te onder handelen, heeft generaal Tsjang Sjoe-Iiang belangrijke versterkingen naar het front gezonden. Generaal Wang heeft Moekden met een strijdmacht van 20.000 man verlaten, die bestemd is, om het Oostelijk eindpunt van den Chineeschen Oosterspoorweg te be zetten. Een even groote strijdmacht is op weg naar het Westelijk eindpunt. Generaal Tsjang Sjoe-liang deelde de correspon dent van de „Times" te Moekden mede, dat zijn politiek er op gericht is om door vreedzame onderhandelingen een oplos sing van het Mantsjoerijsohe conflict te krijgen. Het zenden van troepen naar de grenzen was slechts het gevolg van een misverstand van zijn bedoelingen door Moskou. Te Moekden zijn nadere berichten bin nengekomen over schermutselingen aan de grens, aan beide zijden sneuvelden onge veer 20 man. Twee door de Sowjets in be slag genomen Chineesche stoomschepen werden door de Russen voor troepenver voer gebruikt. Nanging, 16 Aug. De „zegsman" der regeering te Nanking heeft verklaard, dat China een standvastige houding zal aan nemen en de Russische eischen zal blijven verwerpen. China ls eensgezind!, zegt dr. Wang. Naar Reuter uit Nanking meldt, heeft dr. Wang, de minister van buitenlandsche zaken, ontkend, dat er meeningsverschil- len zouden bestaan tusschen de regeering te Nanking en het bestuur te Moekden. Tsjang Soe-liang, de gouverneur van Mandisjoerije, volgt de lastgevingen op, die hij van de nationale regeerlng ontvangt en China blijft een vastaaneengesloten ge heel. De Russische directeuren van den Chineeschen Oosterspoorweg kunnen niet in hiA functie hersteld worden, voordat de onderhandelingen begonnen zijn. Chi- na's eenige gedragslijn is eensgezind te blijven om weerstand te bieden aan het roode imperialisme. Deed het dat niet, dan zou het in handen van het communisme ten ondergaan. De Russen op Chlneesch gebied. Reuter meldt uit Sjanghai, dat daar gis terochtend berichten ontvangen zijn, die bevestigen, dat de Russen Chlneesch ge bied zijn binnengevallen. De Chineesche gezant te Washington zou opdracht heb ben gekregen de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg mee te deelen, dat Rusland den aanval begonnen is, terwijl de Chineezen bereid zijn zich te gedragen naar den geest van het verdrag. DE EX-TERRITORIALITEIT CHINA. Een nieuwe Ghineesche nota te wachten. De minister van buitenlandsche zaken te Nanking heeft verklaard, dat de natio nalistische regeering weldra een nieuwe nota aan de mogendheden zal zenden in zake de ex-territorialiteit. DE VLOOTBEPEBKING. De besprekingen tusschen En geland en de Ver. Staten. Reuter verneemt dat de voorloopige be sprekingen omtrent vlootbeperking tus schen Londen en Washington een bevre digend beloop hebben. Verondersteld wordt, dat verdere vorderingen gemaakt zullen worden als MacDonald de volgen de week generaal Dawes te Elgin, in Schotland, ontmoet, voor de voortzetting van hun besprekingen. MacDonald hoopt in October een bezoek aan de Ver. Staten te kunnen brengen en het is waarschijn lijk, dat dan de wenschelijkheid zal wor den overwogen een conferentie van de vijf zeemogendheden tegen het eind van het jaar bijeen te roepen. MODERN ZEEVISSCHERIJBEDRIJF. De plannen van den heer Poortman. Batavia. De heer J. F. Poortman heeft bij zijn vertrek naar Holland aan de Ja va- Bode meegedeeld, dat hij voornemens is een geheel modern zeevisscherijbedrijf te vestigen, waarvoor de plannen bij de_ dir. van landbouw zijn ingediend. Ge vraagd wordt de memoriepost van ƒ150.000, waartegenover de heer Poort man eenzelfde bedrag wil stellen, in een daadwerkelijke om te zetten. Zoodra de beslissing afkomt, zal een maatschappij tot uitoefening van de visscherij in de zeeën van Ned.-Indië worden opgericht. Voorloopig zal gewerkt worden met drie schepen, in Europa te bouwen. In Maart of April kan met deze visscherij worden aangevangen in het gebied der Duizend- Eilanden. DE BROMO „IN OBSERVATIE". Dr. M. Neumann bevindt zich ter ob servatie op de Bromo. Twee toeristen heb- den door den aschregen heen den krater beklommen. Zij constateerden een hevi- gen vuurgloed, waaruit gloeiend mate riaal tot halverwege den krater opspoot. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in de afge- loopen maand Juli opgebracht bijna 431/» millioen gulden tegen ruim 401/, millioen in Juli 1928; over de eerste zeven maan den van dit jaar ruim 293 millioen tegen ruim 2911/» millioen in 1928. PESSIMISME. Alles weer op losse schroeven. Men meldt d.d. gisteren van Duitsche zijde uit Den Haag: De stemming is vanmorgen algemeen pessimistisch. Na de besprekingen, die Loucheur gisteravond met zijn Fransche collega's en persmannen gehad heeft, schijnt het nu, dat zelfs de benoeming van de verschillende commissies voor de ont ruiming»- en financieele vraagstukken, welke benoemingen op Zaterdagmorgen vastgesteld waren, op losse schroeven is komen te staan. Ook de instelling van het organisatie-comité voor de inwerkingtre ding van het plan-Young, is op zijn best twijfelachtig geworden. DE INDRUK IN ENGELAND. Zal Snowden zijn dreigement om Den Haag te verlaten waar maken? Vaz Dias meldt uit Londen: Ook te Londen wordt de gang van zaken cp de Haagsche conferentie met eenige bezorgdheid gevolgd. Den hierdoor ont- stanen toestand acht men ook hier ernstig en hij wordt zelfs crltiek genoemd. Vol gens de algemeene opvatting zou echter eerst gisteren blijken, of het al of niet tot een crisis zal komen. De verklaring van Loucheur heeft aan Engelsche zijde een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Het onbevredigende beloop van de besprekin gen, van Engelsch standpunt bezien, heeft noch op de houding van de Britsche dele gatie, noch op de houding van de open bare meening in Engeland merkbaren in vloed. Men acht de tactiek van de overige geallieerden een poging om de zaak op ae lange baan te schuiven. Als het Snowden niet gelukt, een deel van zijn eischen ver wezenlijkt te krijgen, zal hij zijn dreige ment om uit Den Haag te vertrekken, on getwijfeld uitvoeren. Alle hoop, dat hij zich met een klein, deel van zijn eischen of met enkele onbeteekenende concessies zal laten afschepen, is, naar men in En gelsche kringen met stelligheid gelooft, ijdel. Overigens gelooft men in Engeland niet aan een afbreken van de conferentie; in het ergste geval slechts aan een ver daging. Uit Den Haag wordt te Londen gemeld, dat men gelooft, dat Snowden voorberei dingen heeft getroffen om Den Haag Za terdag te verlaten, wanneer geen van zijn reeds bij den aanvang der conferentie ge stelde eischen op bevredigende wijze zal worden ingewilligd. De ontruiming van het Rijnland. Naar het Nederlandach telegraaf-agent- sohap uit Parijs meldt, meent de speciale correspondent van de Information ln den. Haag te kunnen melden, dat er een offi oieuse overeenstemming bereikt is tus schen Frankrijk en Duitschland over de ontruiming van de derde zone. De Duit- schers haaden wel gewenscht, t deze vlugger zou geschieden, doch men was in principe Juli 1080 als uiterste termijn overeengekomen. NOODLANDINGSTERREINEN BEPLEIT. De luchtvaart en de droog making van de Zuiderzee, In het Augustus-nummer van „Het Vliegveld" wijdt de officier van den ma rinestoomvaartdienst D. Brouwer een ar tikel aan de droogmaking der Zuiderzee en het noodlandingsterrein-vraagstuk. Volgens schr. zou de aanwezigheid van een noodlandingsterrein in elk der vier polders van groote beteekenis zijn. Financieel is het aanleggen van derge lijke terreinen zeker, uitvoerbaar. De vier noodlandingsterreinen, elk groot pl. m. 50 H.A., zouden, zoo betoogt de schrijver, het eigendom van den Staat dienen te zijn. De exploitatiekosten dier terreinen zouden voor den Staat geen bezwaar behoeven op te leveren. Dit moge blijken uit de vol gende eenvoudige berekening. De aan- schaffingskosten van 4 X 50 H.A. land 3000 bedragen 600.000. De jaarlijksche rente van dit kapitaal bedraagt b.v. 4V2 X 6000 27.000. Polder- en andere .asten per jaar van de vier polders zullen b.v. 200 X 15 of 8000 bedragen, zoodat de gezamenlijke jaarlijksche onkosten ko men op een bedrag van 30.000. Daar de terreinen alléén als noodlan dingsterreinen en hoogstens 2 X per maand als landingsterrein bij oefenings- vluohten gebruikt worden, en het gras land dus weinig of niet lijdt, zouden ze zeker bij inschrijving tegen een vrij aan zienlijke som als hooiland verhuurd kun nen worden, b.v. per H.A. voor minstens 100 per jaar, hetgeen een gezamenlijke inkomstenbron van 200 X f 100 20.000 beteekent. Gesteld nu, dat slechts per drie jaar op één der a& vier noodlandingsterreinen een middelmatig oorlogs- of civiel-vlleg- tuig een vlotte noodlanding maakt, en dus piloten, waarnemers en passagiers er be-i houden afkomen, en het toestel bovendien ongeschonden blijft; dan treedt er per jaar reeds een gemiddelde materieele bespa ring op van 1/3 X f 50.000 f 17.000. Door het aanleggen der terreinen zou ons land, wat betreft vliegveiligheid er zeer op vooruit gaan en het zou niet denk beeldig zijn, dat het nemen of leggen van diverse routes over ons gebied bevorderd zou worden, hetgeen den vlieghavens Schiphol en Waalhaven ten goede zal komen. DE R.-K. VOLKSPARTIJ. De geruchten over die ophef fing onjuist Het bestuur van de afdeeling Utrecht van de R. K. Volkspartij zegt blijkens de Maasb. in een brief aan de leden o.m. het volgende: Bij de laatste verkiezing heeft de R.-K. Volkspartij een gevoelige nederlaag gele den. Door verschillende oorzaken kon de zoo hoog noodige actie niet worden ont wikkeld, met het gevolg, dat de vertegen woordiger van onze partij niet in de Tweede Kamer herkozen is. Dit feit zal niet tot gevolg hebben, dat onze partij ophoudt te bestaan. DE STAKING TE ZAANDAM DUURT VOORT. De besprekingen van de vertegenwoor digers der'werkgevers en werknemers over de oplossing van het geschil in het Zaansche houtbedrijf, die Woensdag ge schorst waren, zijn gisteren te Amster dam voortgezet. Zij hebben niet tot over eenstemming geleid. De werkgevers heb ben tusschen de besprekingen een alge meene ledenvergadering gehouden en hun standpunt ten opzichte van de ge voerde onderhandelingen bepaald. De be sturen der arbeidersorganisaties zullen in het begin van de volgende week in de ledenvergaderingen verslag over deze be sprekingen uitbrengen. In Siberië. Blijkens een vroeger bericht is de Graf Zeppelin o.a. over Swerdlofska, het vroe gere Jekaterinenburg gevlogen. Om negen uur M.E.T. gisteravond be vond het luchtschip zich op 600 K.M. van Omsk en 400 K.M. ten Noorden van Tara boven de Irtysk. Het seinde aan de Rus sische stations, die het weerberichten ga ven, dat het ze goed verstond. LAKEWOOD BIEDT EEN LANDINGS TERREIN AAN VOOR EEN TRANS- ATLANTISCHEN ZEPPELIN-DIENST. New York, 16 Augustus. De stad Lake- wood (New-Jersey) heeft de Hamburg Amerika-lijn een terrein van 1000 H.A aangeboden voor een landingsterrein voor luchtschepen van het type Graf Zeppe lin om Lakewood het Oostelijk eindpunt te maken van een mogelijken geregelden transatlantischen Zeppelindienst. Dit aan bod is geschied in een telegram aan de Hapag, de Zeppelinwerf, dr. Eckener en Kapitein RosenthaL VLIEGONGELUKKEN. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is daar een ernstig vliegongeluk geschied. Een vliegtuig met twee officieren aan boord had boven Boekarest eenige moei lijke toeren verricht, waarna de vliegers koers zetten naar Oontroceni. Daar aan gekomen, weigerde plotseling de motor* en viel de vliegmachine als een steen ter aarde. De levensgevaarlijk gewonde vlie gers zijn naar het ziekenhuis te Boeka rest overgebracht Men twijfelt aan hun behoud. Donderdagavond heeft een vlieger van de West-Boheemsche luchtvaartclub, Maximiliaan Sturm met den mecanicien Frenka op het vliegveld Bory een oefen tocht gemaakt, waarbij hij na vijf minuten omlaag stortte. Het vliegtuig is vernield; Frenka is licht gewond, maar Sturm is in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Drie dooden. Boven de vlieghaven van Marseille is Woensdag een vliegtuig, waarin vijf per sonen zaten, neergestort. Tot nu toe heeft men slechts twee der inzittenden ernstig gewond uit het water kunnen halen. VLIEGONGELUK TE HAMBURG. De bestuurder gedood. Een oefenvliegtuig, dat de Hamburg- sche vereeniging voor luchtvaart pas eenige dagen geleden had gekocht, ls gistermorgen tegen 8 uur niet ver van het vliegveld gevallen. De vlieger Reichert was onmiddellijk dood, zijn begeleider Rehm werd zeer ernstig gewond. Het vliegtuig is geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Boven Rusland. Donderdagnacht om 1 uur is het lucht schip Wisjnij-Wolotsjek (gouvernement Twer) gep|sseerd. Wegens het ongun stige weer is dr. Eckener ten Noorden van Moskou eenigszins van koers ver anderd Boven Wologda. Volgens een draadloos telegram aan de Hamburg-Amerika-Lijn bevond het luchtschip Graf Zeppelin zioh gistermor gen om 5 uur (M.E.T.) op ongeveer 100 K.M. van de stad Wologda in het Noord- Russische gouvernement van dien naam. Aan boord is alles wel. (Wologda ligt 250 K.M. ten N.N.O. van Moskou. Red). 200 K.M. beoosten Kazan. De Zeppelin bevond zich gistermiddag twaalf uur 200 K.M. ten Oosten van Ka zan en gaat nu recht op het Oeral- ebergte aan, dat de grens tusschen luropa en Azië vormt Binnenland ALASTRIM. Het Vaderland verneemt, dat vermoe- lijk heden het Kon. besluit verwacht kan worden, dat de wet op de besmettelijke ziekten ook op alastrim toepasselijk ver klaart en waardoor dus aangifte ver plicht wordt Nieuwe gevallen te Rotterdam. Woensdag en Donderdag hebben zich in de binnenstad eenige nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Een1 patiënt uit de Oudaenstraat is ln het ziekenhuis aan den GooMogel ter verpleging opgenomen. Ook een arts, dr. J. B., van aen Heeimt- raadsingel, is door de ziekte aangetast Alastrim te Delft Te Delft is een tweede geval van alastrim vastgesteld, bij een kind. EEN RAADSLID UIT HET GEMEENTEHUIS GEZET. Toen Donderdagavond in den gemeente raad van Hoogkerk, bij Gronipgen, eer voorstel aan de orde kwam om het regle ment van orde aan te vullen met een be paling, dat een lid, dat door zijn gedra gingen den geregelden gang van zaken belemmert, het verblijf in het gemeente huis wordt ontzegd, protesteerde het com munistische raadslid Hoiting daartegen in zulke heftige bewoordingen, dat de raad besloot hem het woord te ontnemen. De heer Hoiting zette zijn oppositie met kracht voort zoodat de voorzitter zich ge noodzaakt zag, het artikel, toen het was aangenomen, direct in toepassing te bren gen. Hij sommeerde Hoiting, de zaal te

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9