NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA szsssJfSs is f V*i- S. A. KANNEWASSER ZN. Nederlandsche Middenstandsbank DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. BUITENLAND. 67ste JAARGANG Donderdag 22 Ang 8.89 uur Vrijdag 23 8.37 BELGIEL EUPEN EN MALMEDY. Zelfbeschikking. De bladen van alle partijen in de kan tons Eupen, Malmédy van St Velt publi- ceeren, naar Wolff seint, een manifest, gericht tot het volk en de regeering van België, waarin ter gelegenheid van de Haagsche herstelconferentie en onder verwijzing naar het feit, dat België zich voorbereid op de viering van zijn onafhan- kelijkheidsfeest (welk feest, zoo wordt ge zegd, Eupen en Malmédy niet kunnen meevieren), de vurige wensch wordt uit gesproken, dat de bevolking der genoem de kantons thans eindelijk eens de gele genheid zal krijgen, zelf een beslissing te nemen omtrent haar toekomst. DONAÜ-LANDEN. Onrust te Weenen. Een oproep van de leiders der burgerwachten. Communis tische strooibiljetten. De leiders van de burgerwachten heb ben een oproep gepubliceerd, waarin de leden weliswaar tot kalmte worden aan gemaand, maar waarin de leiders zeggen, dat zij, in geval de macht van den staat mocht in gebreke blijven, voor geen wijze van zelfhulp zullen terugdeinzen. De Weensche politie heeft tal van com munistische strooibiljetten in beslag ge nomen, waarin werd aangedrongen op het omverwerpen van de regeering, het uit roepen van de algemeene staking en wa pening van de arbeiders. Een volledige vergadering van alle so ciaal-democratische mandatarissen te Weenen heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat de arbeiders besloten zijn zich te verdedigen tegen de ophitsing van de burgerwachten, die Oostenrijk tot den burgeroorlog drijven. Het eenige goede verweer is een gezamenlijke actie van het proletariaat en versterking van den repu- blikeinschen Schutzbund. Sensatie heeft op deze bijeenkomst een toespraak van Seitz, den Weenschen bur gemeester, gemaakt. Hij betoogde, dat dé socialisten bij hun verdedigingsactie in geen geval de eischen van wet en recht mochten schenden. Hij zou daartoe nooit de hand leenen. Men zal eerstdaags een ernstig woord met de verantwoordelijke staatsfactoren moeten spreken. Deze woorden van Seitz hebben de ra dicale elementen ter vergadering een toontje lager doen zingen. Seitz was van plan een korten tfld va- FE UILLETON doa* E. PmLUGPS OFPWHTTTM. 44) Van avond zial hij in de gevangenis zijn. Oanon Ffolliiot in de gevangenis! Zal het huwelijk dan soms wat worden uitgesteld, zeg?" Zij gluurde mij katachtig aan. Ik hield de oogen gevestigd op het sta tion aan het einde van de straat en klem de de tanden op elkander. De eenige notitie die ik van haar nam was, dat ik mijn stap versnelde zoodat zij mij, nauwelijks kon bijhouden. Ik hoorde haar naar adem hijgen terwijl zij half dra vend naast mij voort liep. Ten laatste, toen wij in het gezicht van het station kwamen, begon mijn hart te kloppen van vreugde en een kreet van blijdschap ontsnapte mijn lippen. Daar stond onder de kap een man te wachten met het gelaat naar ons toege keerd. Het was Bruce Deville. Ook zij slaakte een uitroep die bijna klonk als een gekerm. Voor het eerst keek ik naar haar gelaat. Haar lippen trii- den, haar donkere oogen werden vochtig. Zij greep mij bij den arm en begon snel te praten. Haar toon was niet langer drel- gand. „Boor", rfep rij ui* J3a u *40 st» Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Girorekenln® No. 16060. ADVERTENTIE N: KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht cantie te nemen in Noord-Tirol. Toen dit voornemen bekend was geworden, ver schenen er overal plakkaten, die de be volking aanspoorden hem op passende wijze te ontvangen en zijn verblijf te be derven. Seitz heeft zijn reisje opgegeven. Een nieuwe botsing. Naar de Weensche correspondent van de N. R. Crt. meldt is het In den nacht van Maandag op Dinsdag op de zooge naamde Triester Heerbaan bij Weenen weer tot een gevecht gekomen tusschen een patroelje van de burgerwacht, die drie man sterk was, en negen socialis tische schutters, bij welk gevecht ver scheidene schoten gewisseld zijn. Ten slotte ging men elkaar met messen te lijf, waarbij een jonge burgerwacht ls dood gestoken. De overheid stelt een onder zoek in. Wolff meldt, dat er in den nacht van Maandag op Dinsdag ook gevochten is tusschen een wielrijders-patroelje van den republikeinschen schuttersbond en een patroelje van de burgerwacht te Neu Erlaa, in het Zuiden van Weenen, waar bij een der burgerwachten geschoten moet hebben. Deze man is aangehouden. Even later kwam het bericht binnen, dat zijn broer op een andere plaats was dood geschoten. Er schijnt tusschen deze beide voorvallen geen verband te hebben be staan. kans geven. Ge kunt uw vader redden. Ge kunt met hemi gaan naar Italië naar het Zuiden van Frankrijk. Hij ziou nog wel herstellen. U zou nooit iets meer van imij te vreezen hebben. Ik zou uw vriendin worden". Ik schudde het hoofd. „Het is te laat," zeide ik. „Ge hebt uw kans gehad. Ik heb gedaan, wat ge wilde." Zij kromp ineen alsof ik haar een dolk stoot had toegebracht. „Het ja niet te laat," zeide zij koorts achtig. „Laat het de toets zijn van zijn liefde Het zal niet altijd duren. Ik ben niet sterk. Misschien dat Ik niet langer dan een jaar of twee leef. Laat mij1 hem hebben voor dien1 tijd. Bet is om uw vader te redden. Vraag het hem. Hij zal toestemmen. Hij heeft niets tegen mij. O nee, ik wil niet leven zonder hemi O, als u wist, wat het is, lief te hebben!" Ik schudde treurig bet hoofd. Was het onnatuurlijk, dat ik haar beklaagde, al was zij het ook, die mijn vader vervolgde? Voordat ik haar antwoorden kon, stond Bruce aan mijn zijde. Hij was ons een paar passen tegemoet gekomen- Hij hield mijn hand stevig in de zijne. „Ik was er zeker van, dat je mjet dezen trein zoudt gaan", zeide bijl „Ik heb reeds de kaartjes". „En jij?" vroeg ik. ,jk ga met je mee natuurlijk1', ant woordde hij, zich omdraaiend en naast mij voortstappend. Olive Berdenstsin sloeg hem gade «net ▼usdgea blik. AFGANISTAN. DE TOESTAND. Volgens de laatste, te Peshawar ontvan gen berichten, wordt de toestand in Af- ganistan er niet beter op. Habiboella ver liest geleidelijk aan populariteit en de de sertie neemt onder zijn troepen toe. In Kaboel zouden drie linies loopgraven ge graven zijn. Ook Nadir Chan, die nog altijd Gardez belegert, gaat het niet voor den wind. Men vindt dat hij zijn vriendjes voor trekt, zoodat de afgunst groot ia Verwanten van Amanoella te Kabor' zijn zoover, dat zij de straat op moeten om te bedelen. MIDDEN- EN. ZUID-AMERIKA. HET GEBEURDE MET DE FALKE. Het gezantschap der Vereenlgde Sta ten van Venezuela in Nederland heeft de volgende verklaring afgelegd: De regeering van Venezuela heeft het schip Falke tot roofschip verklaard, over eenkomstig de Venzolaansche nationale wet en heeft dit aan alle bevriende regee ringen medegedeeld. Bovendien heeft zij zich in het bijzonder gewend tot Groot- Britannië, aangezien de Falke op het eiland Trinidad aangekomen ls. De ge- dachtenwisseling met de Duitsche regee ring over de zaak van de Falke is door onderlinge gevoelens van hartelijkheid beheerscht. CHINA Het Russisch-Chineesch conflict. Een Russische nota. Uit Moskou wordt gemeld, dat de waar nemende volkscommissaris voor buiten land,sche zaken, KaraJi»», gisteren den Duitsohen gezant te Moskou een nota heeft overhandigd, met het verzoek deze te willen doorzenden naar de regeering te Moekden en Nanking. In deze note wordt gewezen op het toenemen van de grens- overvallen door witte en zelfs door Chi- neesche troepen. De aanvallen der voor malige wit-gardisten en Chineesohe troe pen en voornamelijk het gebruiken der emigrantenorganisaties door de Chinee sohe autoriteiten, scheppen een gevaar lijken toestand aan de Russisch-Cbinee- sche grens. De Sotwjet-regeering heeft harerzijds alle maatregelen getroffen om te voorkomen, dat Russische troepenafdee- lingen de grens overschrijden, en is van meening, dat ook de Chineesche autori teiten verplicht zijn de witte troepen te ontwapenen en de grensovervallen te ver hinderen. Voor alle nieuwe incidenten in Russische grensplaatsen en voor de daar uit voortvloeiende verwikkelingeu zijn alleen de regeeringen te Moekden en Nan king verantwoordelijk. Dr. Wang over de houding van China. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi neesche minister van buitenlandsche za ken, dr. Wang, in een Maandag gehouden rede gesproken heeft over het Chimeesch- Hlj had niet de minste notitie van haar genomen. Een flauw blosje, dat op haar gelaat gekomen was, stierf langzaam weg. Zij werd doodelijk bleek. Zij, ging terzijde en trad naar het loket voor de kaartjes. „Waarom spreek je niet tegen baar?" fluisterde ik. „Waarom zou ik?" antwoordde hij koel- „Zij doet haar uiterste best, om ons ohheü te brengen. Zij is onze vijandin.'* „Alleen de mijne." „Dan ook de mijne," verklaarde hij met een glimlach. „Zoo behoort het immers?" „Zelfs nu nog ls zij geneigd, vrede te sluiten," zeide ik langzaam, de oogen gevestigd houdend op den naderenden trein. „Zij ia bereid. „Welnu?" „Ons te sparen, als. „Welnu?" „Als je mlji op wilt geven." Hij lachte spottend. „TV dacht dat die dwaasheid' nu voor goed afgehandeld was," protesteerde hij. „Alleen een paar meisjes kunnen In staat zijn, zulk een dolzinnig oompiot te ma ken. Ik denk, dat je toch zeker niet van plan was nog eens zoo iets in ernst voor tö stöllöll?" De trein stond nu voor en hij liet mij in een ledige coupé stappen. Hij sprak even met den -conducteur en kwam toen naast mij zitten- Het portier werd gesloten. Bij onze aankomst namen wij een rij tuig en reden terstond naar de Victoria straat. Russisch conflict en daarin bevestigd heeft, dat de nationale regeeiing maar schalk Tsjang Sjoe Liang opdracht heeft gegeven, zestig duizend man voor verdedi gingsdoeleinden -naar de Mantsjoerijsche grens te zenden, teneinde paraat te zijn tegen de aanvallen der Russische troepen aan de grens. Wang voegde daaraan toe, dat de regeering bereid ls meer troepen te zenden, wanneer dit noodig mocht zijn. De voornaamste taak dezer troepen was het handhaven van den vredestoestand en de orde aan de grens en de Sowjettroepen te verhinderen Chineesche grenssteden te bezetten en zoo een ernstiger conflict te verwekken. Russisch—Chineesche onder handelingen? Niettegenstaande de ongunstige berich ten over steeds nieuwe botsingen tusschen Russische en Chineesche grenstroepen wordt uit Charbin gemeld, dat de moge lijkheid tot het voeren van verdere onder handelingen nog niet is uitgeput. Maan dag zou te Mandsjoeli generaal Lioe als vertegenwoordiger der regeering te Nan king zijn aangekomen, vergezeld van zeven gedelegeerden der drie Mantsjoerij- sohe provincies. De onderhandelingen met de Russische vertegenwoordigers zouden onmiddellijk weder hervat worden. Nieuwe hotsingen? Chineesche troepen gesteund door Wit- gardisten hebben tevergeefs getracht dc Russische grens te overschrijden. Zij stuitten overal op Russische roode troe pen, die hen verdreven. De Chineesche autoriteiten spreken de berichten omtrent het overschrijden van de grens door Russische troepen tegen. De toestand aan de grens Is ernstig. Mishandeling van Rus sische en Japansche vrouwen te Charbin. De Russische In vallen. Naar Reuter uit Peking meldt, zeggen berichten uit betrouwbare buitenlandsche bronnen te Charbin, dat de toestand aan de grens van Mandsjoerije ernstig is. Het aantal Chineesche verliezeh bij de Rus sische invallen heeft tot dusver In totaal 200 bedragen aan dooden en gewonden. Men zegt, dat de Chineesche soldaten te Charbin, op eigen houtje handelend, Russische en Japansche vrouwen hebben mishandeld en dat de Russische gevan genen en geïnterneerden aan een wreede behandeling bloot staan. Het voornaamste doel van de Russen, die de grens overschrijden, schijnt te zijn zich van levensmiddelen te verzekeren. Reuter meldt d.d. gisteren alt Sjanghai dat in verband met den toenemenden ernst van den toestand en de herhaalde sabotage van het spoorwegverkeer door het opbreken van de lijn, de staat van be leg is afgekondigd in de strook van den Chineeschen Oosterspoorweg. Voorts wordt uit Mantsjoeli gemeld aan de bladen te Tokio dat Dinsdag Russische gepantserde treinen zich hebben vertoond tot binnen 500 M. van de Chineesche po sitie bij Mantsjoeli. Er klommen infante risten uit den trein, die onder dekking van geschut een geweervuur openden. De KONINGSTRAAT 108a Handelscredleten Girorekening Chlneezen beantwoordden dit vuur met bopimen; en de Russen trokken zich na een gevecht van twee uren terug. De Chl neezen verloren 80 man; maar zij maak ten vele kanonnen en schietvoorraad buit Alarmeeren d nieuws. De laatste berichten uit Sjanghai wij zen op een verscherpten toestand. Japan sche troepen bewegen zich in Noordelijke richting langs den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Voorts zijn een aan zienlijk aantal Chineesche strijdkrachten op marsch langs den spoorweg Tientsin- Poekou gesignaleerd. Vijf Chineesche koopvaardij-schepen hebben opdracht ge kregen, zich voor het transport van Chi neesche troepen gereed te houden. Ver der verluidt, dat de Sowjet-regeerlng een nieuwe waarschuwing aan China gericht heeft Van Chineesche zijde wordt bekend ge maakt, dat in de gevechten, nabij Kailai Nor aan de grens twee Chineesche offi- eieren en 25 soldaten sneuvelden. Ook volgens in Peking binnengekomen 'berichten van den Amerikaanschen con sul in Charbin zouden de Chineesche troepen verscheidene grensposten hebben ontruimd, in verband met de voortduren de aanvallen van de Russische voorhoede. De Russen zouden de rivier de Amoer op verscheidene punten zijn overgetrokken en Chineesch grondgebied hebben bezet Oost-lndië. VOLKSRAAD. Marine. Een derde kruiser. Bij de afd. Marine verklaarde de heer Van Zaling© (OJE.P.), dat onze vloot in vlagvertoon tekort schiet Spr. kondigt een ev. motie of amendement aan voor aan schaffing van een dorden kruiser. De heer Van Lonkhuyzen (O.E.P.) dient moties in nopens samenstelling en werkwijze van den Raad van Scheepvaart De heer Roep (P.E.B.) acht aanschaffing van een derden kruister urgent, en overweegt een motie. De heer Kerkkamp (N.I.VJ3.) verklaart ziCh tegenstander van een derden kruiser. De heer Dahler (I.S.D.P.) is voorstander ■san vlagvertoon, maar dan door betere be stuursvoering, irrigatie, scholen, wegen, etc., al zouden de „Java" en „Sumatra" op vendutie verkocht moeten worden. Ook de heer Soeroso (Nationalist) is tegen een derden kruiser. BEKRACHTIGDE DOODVONNISSEN. Medan, 19 Aug. De landvoogd bekrach tigde de doodvonnissen, uitgesproken over twee inlandsche beklaagden, betrok ken ln den zevenvoudigen moord te Sian- tar. VRAAGT SPOOR/HOSTERD Mijn moeder was uit Oni ngieduldig wachtten wij eenige uren lang. ZiJ kwam eerst tegen de schemering terug. Ik vertelde haar alles. Terwijl ze naar mij luisterde, werd haar gelaat wit van angst. „Jk heb altijd wel geweten," zeide zjj eindelijk, „dat je vader een dubbel leven leidde. Ik wist het, imaar van welken aard het was, heb ik nooit vernomen." Toen zag ik, als bij inspiratie, opeens het gelaat weer voor mijn geest, van den iman, dien lk in het East End gezien had. Ik had zeker gelijk gehad! Ergens in die streek moest het andere leven van mijn vader liggen. Ik sprong oevreind. „Ik weet waar hij is," riep ik uit „Komt meel" Zij volgden mij beiden het huis uit en op mijn verzoek riep Bruce een oab aan. Onderweg verteld© ik hun, wat mijn overtuiging geworden was- Toen ik ge ëindigd was, keek mijn moeder naden kend op. „Ik weet niet," zeide zaj. „Misschien geeft het niets, natuurlijk, maar laat ons eens naar de Oolville Hall gaan. Dat ls heel dicht bij de plaats, waar je zegt, dat je hemi gezien hebt." „De Colville Hall?" herhaalde ik. „Wat voor een plaats is dat? De naam, komt mij hekend voor." „Je zult het zelf wel zien," antwoordde zij. „Het ls hier vlak bij. Wij Hullen kier uit stappen." Het was een wonderlijk gezicht. De groote zaal was stampvol met mensohen, meest mannen en jongens. Bijna allen hadden pdjpjes in den mond', en de lucht was blauw van den rook. Op een soort van verhoogd platform aan het andere einde zaten eenige man nen, eveneens rookende, en met een plot- seljngen schok van verbazing zag ik, dat ons zoeken Indexdaad een einde had genomen. Een van hen was mijn vader, ruw en armoedig gekleed, met een kort stompje pijp tusschen de vingers. óndanks da groote menigte, die de zaal vulde, heerschte er een diepe stilt© Er waren slechts weinig vrouwen, en die er waren, schenen evenals de man nen tot de laagste klasse te behooren. Hun gezichten waren alle in gespan nen verwachting op de tribune gericht. Een of twee van hen fluisterden zacht met elkander, maar opeens klonk de stem van mijn vader die thans opgestaan was helder en duitelijk boven dat zwakke emurmel uit, en allen, ook wij, hielden in adem in. „Mijn vrienden* zeide hij kalm, „het verheugt mij, zoo velen uwer heden avond hier te zien. Ik heb een langen tocht gemaakt, om voor het laatst met u te spreken. (Slot volgt). HELDERSCHE COURANT maanden b'j vooruitbetaling: Heldersche Courant 25> 11-2S) f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Licht op voor Auto's en Fietsen 20 ct. p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte al» redaction. teket)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 9 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adreeBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewiieno. 4 oi TOBRALCO Is het meest gesohlkte en sollede Katoenen weefsel voor: Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant KANTOOR DEN HELDER

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1