PLUIMVEETEELT. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. AMERIKA ANSCHE INVOERRECHTEN OP BLOEMBOLLEN. Sport. Wieringen. x a—'i. de wereldkampioenschappen. :leS Visscherljberichten. DE PULLORUM-ZIEKTE DER KUIKENS. Onder dezen naam is een ziekte bekend, welke onder de kuikens, vooral in de eerste veertien dagen van hun beslaan, vreeselijke verwoestingen aanricht. Het gebeurt niet zel den, dat beele partijen eraan te gronde ®aan; er zijn mij tal van gevallen bekend, waarbij van SOO oi 1000 pas gefokte kuikens, binnen eenige dagen er nagenoeg geen enkele meer over was, bijna alle waren bezweken aan deze ziekte, terwijl de enkele, die er door heen komen, de smetstof bij zich dragen en gevaar voor hnnne omgeving en voor hunne nakomelingen opleveren. Wat beteekent het woord „Pullorum".' Het is een Latijnscb woord en beteekent letterlijk „van de kuikens". Als wij dus spreken vin de piullorumziekte, of kortweg van pullorum, dan zeggen wij eigenlijk: „de ziekte van de kuikens" of de „kuikenziekte", zooals wij ook spreken van „de hon den ziekte", om daarmede aan te dukkn, dat bijna iedere hond deze ziekte krijgt. Daarom is het woord pullorum- ziekte, de ziekte der kuikens, goed gekozen, want als de ziekte onder een koppel uit breekt, geloof dan1 maar gerust, dat «"„wei nige of geen zullen zijn, die er vrij van blijven. Het verloop van de ziekte is verschillend. Somtijds vindt men de doode dierjes in de kunstmoeder liggen, zonder dat eenig vooraf gaand verschijnsel oas heeft gewaarschuwd; een ander maal lijden ze eenige dagen aan diarrhé, die men dikwijls „witte diarrhë" noemt om de kleur van de uitwerpselen, die aan het dons blijven vastkleven en aan het achterlijfje een harden koek vormen. Hoe ook de verschijnselen zijn, bijna altijd ia de ziekte doodelijk en bijna altijd heeft het drama in de kunstmoeder zich afgespeeld, vóór de diertjes veertien dagen oud zijn. Wie onder zijn jonge kuikens groote sterfte heeft, zal goed doen de diertjes op te zenden naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, waar ze kosteloos onderzocht worden, zoodat men weet, wat er aan gemankeerd heeft cn wat men in de toekomst moet doen en laten. Een middel om de zieke kuikens te genezen, heeft men nog niet gevonden, maar wel is de wetenschap zoover, dat zij ons geleerd heeft, dat de kuikens de smetstof ontvangen uit het el en daar de ziekte zeer besmettelijk is, bren gen zij het weer over op andere gezcmde kui kens, met het gevolg, dat vrijwel alle dieren uitsterven. Het gaat dus zóó: een hen, die besmet Is, legt eieren, waarvan een aantal smetstof bevatten, de kuiketis, die uit die eieren geboren worden brengen de ziekte mee, zoodra zij het ei verlaten; na eenige dagen breekt de kwaal uit, zij besmetten door hunne uitwerpselen- dte andere kuikens en bijna de geheele partij gaat te gronde, terwijl de wei nige overlevenden weer zorgen, dat er nieuwe besmetting voor het volgend jaar Is, waardoor het treurspel op dezelfde wijze wordt voort gezet. Het is dus een kringloop, waaraan- geen einde komt. Da zaak lijkt hopeloos en bet is, of men er op die wijze nooit uit komt, zoolang er geen geneesmiddel voOr de kuikens wordt gevonden, of een enting, zoo als we die bij diphterle kennen, die de diertjes onvatbaar maakt voor de ziekte. Helaas, een dergelijk geneesmiddel of een entstof zijn nog onbekend en wïj kunnen dus voorloopig alleen de middelen toepassen, die de wetenschap ons heeft verschaft en die mid delen zijn, wanener zij nauwkeurig worden uitgevoerd, voldoende om met zekerheid te kunnen zeggen, dat de ziekte kan worden overwonnen, niet als zij zich eenmaal heeft geopenbaard, maar vóórdat boJ Ls uitgebroken. De wetenschap heeft ontdekt, flat aan het bloed der dieren ts te Onderzoeken, ol zij be smet zijn, zooals meer ziekten door blcted-- onderzoek kunnen worden onderkend. Daar voor ls dus noodig, dat een beetje bloed wordt afgetapt van de volwassen hennen of hanen, hetgeen volstrekt niet schaadt en dat dit beetje bloed wordt onderzocht, hetgeen gratis aan de Rijksserum-inrichting geschiedt Dat bloed kan een positieve reactie geven en dan is het zeker, dat het dier besmet ls, zoodat het voor de fokkerij niet mag worden gebruikt, of wel, het bloed geeft een negatieve reactie en dan is het zeer -waarschijnlijk, maar nog niet volstrekt zeker dat bet dier onbesme is. Hieruit vloeit voort, dat men het bloedon derzoek zijner dieren eenige jaren moet voort zetten, wil men zeker van zijn zaak zijn en natuurlijk dat men alle positief reageerende dieren onverbiddelijk moet afslachten. De strijd togen de zlektei Door de A. N. P. V. (Algemeen Nedcrland- sche Pluimveefokkers Vereeniging) werd In 2928 een studie-commissie benoemd om te onderzoeken, op welke wijze eente bestrijding van de pullorum-zickte mogelijk ls. In die Commissie hadden onder meer zitting de meest vooraanstaande mannen op het gebied der diergeneeskunde, o.a. Prof. de Blleck te Utrecht, Dr. Berger, de Direceur van het veeartsenljkundig Staatstoezicht, Dr. Lourens, de Directeur van de Rijksseruminrichting, Dr. Te Hennepe c.a. Zij heeft een uitvoerig rap port uitgebracht, waarin de raad gegeven werd de ziekte langs organisatorischen weg te be strijden. Gevolg gevende aan dien raad, werd door de A, P. N. V. een nieuwe commissie inge steld, waarin wetenschap en praktijk te samen werken, welke commissie in het najaar van 1928 voor het eerst den strijd tegen de ziekte georganiseerd heeft aangebonden. En met succes 1 Terwijl het hoogste aantal blocdonder- zoekingen in eenig voorafgaand jaar 9.747 had bedragen, werden in 1928/29 onderzocht 136.750 bloedmonsters, een vooruitgang van maar even 125.000 onderzoekingen in dit eene jaar. Het ls niet mogelijk hier uitvoerig uiteen te zetten, op welke wijze deze „Pullorum-Com- missie" of de „Landelijk Georganiseerde pul- lorum-bestrijdimg", zooals zij in de wandeling genoemd wordt, haar arbeid verricht. Het is ook niet noodig. Zij, die er belang in stellen, kunnen volledig worden ingelicht, door bij den administrateur der Commissie, den heer Hl W. Schilt te Groenekan (bij Utrecht) de reglementen en al wat zij willen weten, aan te vragen. Op slechts één ding wil ik wijzen: De bestrijding der ziekte geschiedt georga niseerd en moet georganiseerd geschieden, omdat het bloedonderzoek alléén natuurlijk niets helpt, wanneer niet tevens alle positief rea,-loerende, dus besmette dieren, van het be drijf worden verwijderd en wanneer daarop geen controle van volstrekt neutrale zijde wordt uitggeoefend. Dèn alleen heeft men de grootst mogelijke zekerheid onbesmet mate riaal te ontvangen. Wanneer b.v. iemand ad verteert, dat hij pullorum-vrije dieren heeft, dan is het zeer best mogelijk, dat dit bombast «1 bedrog is, want ook in de pluimveeteelt komt bombast en béJros voor, dat kunt B van mij geloovcn. Slechts een fokker of een broedlnrichtlng, (He bereid ls daarop controle toe te staatf geeft 11 de zekerheid! datalles gedaan is, wat mogelijk ls pm besmetting te voorkomen. Ik geef u den ernstIgen raad: betrek uw broedeicren -en uw kuikens voortaan uitslui tend van bedrijven die anagesloten ziju bij de Landelijk Georganiseerde Pullorumbcstrijding en indien gij omtrent oenig bedrijf twijfelt, wend u dan tot H. W. Schilt, Groenekan bij Utrecht, die u dan wel zal inlichten. Mr. H. W. J. SANNES,^ Voorzitter van de Landelijk Georganiseerde Pullorum-bestrijding. ALGEMEENE CULTUURHYGIENE. We zijn een zindelijk volk, tenminste, dat heeft men ons altijd verteld, en als we kij ken naar alles wat gewasschen en geschuurd kan worden, vooral aan den buitenkant, waar het te bekijken is, dan moet het ook wel zoo zijn. We schuren de klompen, we kalken de boomen, de muren van de boerderijen, we boenen de straten voor de huizen en wat niet al. Of we nu echter wel zulk een grooten zin hebben voor maatregelen, die de gezondheid betreffen of we nu wel zulk een grooten zin hebben voor de hygiëne, staat te bezien. Hoe wel het de laatste jaren wel een beetje in de goede richting gaat zullen er nog vele men schen zijn, evenals het raadslid van een groote Noord-Brabantsche gemeente, die met een zekere trots op dé borst sloeg en zeic'e: „hier is nog nooit water geweest". Dit was in verband met het feit, dat er in den raad een voorstel Ingediend was om een volksbadhuis In te richten. Hetzelfde, maar wellicht een beetje slim mer, vinden we in vele tuinbouwende streken, ten opzichte van de gezondheidsmaatregelen, die te nemen zijn op den akker, in den boom gaard of in den tuin; ook hier is het alles zindelijkheid wat de klok slaat. Men ls er spoedig genoeg bij een buurman over den hekel te halen, die niet, evenals de anderen, zijn land schoon houdt van onkruid en andere ongerechtigheden. Tn sommige streken zou men niet nalaten er ook openlijk aanmerkin gen op te maken als een- buurman te veel zaadvuil op het land had en o.i. met eenig recht, want, dat zaad waait natuurlijk gemak kelijk over naar de zindelijke buren, die op hun beurt last ervan krijgen. Veelal gaat het hiermede als het In som mige landstreken gaat, b.v. In sommige ge deelten van Zeeuwsch-Vlaandcren, waar men het vuil In een hoek of onder tafel veegt; het ls meer een tijdelijke verplaatsing dan wel een definitieve opruiming. Aangezien het onze taak ls te schrijven over plantenziekten en wat daarmede verband houdt, heeft men wel begrepen waar we heen willen. We willen er op wijzen, dat het niet voldoende is, dat men het vuil en allerlei afval in de slooten gooit of op hoopen op het land. Op die manier verplaatst men slechts het ge vaar dat er van dat onkruid of dat afval uit gaan kan en meestal ook wel degelijk ultgiat. Men moet het vernietigen. Hoewel er In de meeste gemeenten een ver bod bestaat om afvalstoffen van welken aard ook te water te werpen, wordt er hoegenaamd de hand niet aan gehouden- met het gevolg, dat uw slooten in den zomer stinken van dte Tóf-* ter.de stoffen. Dat ls niet in het belangt van het aspect van het landschap; dat ls toch ook In onzen materiallstlschen tijd nog wel van belang, vervolgens stinkt het, dat is onaan genaam voor de menschen en het Inademen van frissche lucht zal allicht zoo gezond zijn. Plantenziekten gaan weliswaar nog niet op de menschen over, maar voor de planten is het tanders. Die rottende stoffen bevatten de sporen, of hoe die dingen ook heeten mogen en die zorgen ervoor, dat we volgend jaar weer genoeg narigheden in onze gewassen hebben. Dit alles geldt ook ten opzichte van het afval dat loskomt b.v. bij het pellen van tulpen bollen, die bezet zijn met de sclerotiên van het vuur en andere gevaarlijke zwammen. Sclerotiên zijn juist lichaampjes, die- bestemd zijn den winter over te blijven'en ze zijn erop gebouwd, dat ze veel narigheden verdragen kunnen: met te water werpen of op een mest hoop worden ze dus niet gedood. Verbranden of begraven ls de eenige weg waarlangs ze vernietigd kunnen worden. Wat hier gezegd is betreffende zwammen gaat natuurlijk ook op ten opzichte van insec ten en andere, dieren: slakken, rupsen, aaltjes (wortel- en stengelaaltjes), muggen en vlie gen (koolvliegen, uienvliegen, de muggen die de draaihartigheid veroorzaken enz. enz.) Wie twijfelen mocht aan de waarde van zin delijkheid op dit gebied neme eens de proef om op de plaats waar afval van aardappelen enz. gelegen heeft hetzelfde giewas weer te zetten; hij zal dan zien, dat cultuurhygiënische maatregelen dubbel terugbetaald worden. Van Herwijn cn. St. PancraS. BLOEMBOLLENTERKOOPINGEN IN NEDERLAND. MlHloenen bloembollen verkocht in één dag. De burgemeester van Bovenkarapel, die heer W. O. van Breda, schrijft ons: Als getrouw lezer van uw blad las ik in het 8e blad van Zaterdag 17 Aug. on der de rubriek „Uit de Land- en Tuin bouwwereld": een tekort aan bloembollen. Misschien interesseert bijgaand uitknip sel u ook voor de Held. Courant hoe het hier te Bovenkarspel met de bloembollen teelt is gesteld, voorzeker geen ongun stige perspectieven. Dat tengevolge van de beste kwaliteit der bloembollen, die in onze -omgeving worden ge teeld, de bloembollenveiling „West Friesland" te Bovenkarspel een goede reputatie geniet, is w<el bekend. Toch is het voor velen zeker Interessant te vernemen hoe deze reputatie zich uitstrekt over onze grengen; daarom plaatsen we hier een artikel, -dat in een der grootste vakbladen In Engeland onder bovenstaanden titel vpor- kwam cn zeker voor zichzelf spreekt. De volgende paar feiten betreffende de bloerabollcnvcilingen te Bovenkarspel, zullen de lezers van de „Mursey and Leedsman" ze ker Interesseeren en zullen het licht werpen op een zaak, die aan velen van de bloembol- lenkoopers in Engeland onbekend is. Alle exporteurs in Nederland moeten zekere hoeveelheden van hunne verkochte bloem bollen van anderen betrekken. Inderdaad, gelukkig is de exporteur, die zelf een groote hoeveelheid bloembollen teelt, echter zijn er eenige, die doorgaans zelf zeer weinig telen en om hunne orders uit te voe ren, aangewezen zijn op de veilingen. Dit soort exporteurs zijn er ongeveer twin tig» tegen één. Een blik op de prijzen van de tulpen doet ons zien, de ongelukkige positie der expor teurs, die groote hoeveelheden1 bollen hebben verkocht, tegen prijzen die eerder in het sei zoen zeker goed waren. De tekorten In vele variëteiten, speciaal zekere soorten Orocus en Iris, veroorzaakt door het ongewone weer, worden ook in Ne derland gevoeld. Sommige kweekers met een flinke kraam hebben totaal geen verkoopbare bol overgehouden. Van den anderen kant an dere kweekers in hun buurt hebben betrekke lijk een goede teelt. Wat de moeilijkheden der exporteurs betreft, de kweekers met een kraam die veel hebben geleden en hunne leverbare bollen verloren verkeeren in dezelfde positie in de veilingzalen. In een normaal seizoen vindt zulks in geen geval plaats. De eerste tulpenveiling te Bovenkarspel werd gehouden 17 Juli. De grond in dit dis trict is tamelijk zwaar en de beste tulpen om te forceeren worden geteeld op wat men be titelt als kleigrond. De kweekers hier in de buurt zijn uitstekend georganiseerd en hebben 'n zeer fraai gebouw laten zetten voor hune verkoopingen, welke worden gehouden op vastgestelde tijden in het seizoen. Koopers uit districten ver weg van Bovenkarspel komen reeds daags tevoren en overnachten in de hotels in de kleine stad. De manden met tulpen worden zorgvuldig ge ïnspecteerd en de soort en kwaliteit genoteerd. Dit is geen klein karwei, want er zijn mil- lioenen bollen te bekijken en het is nood zakelijk, wil men geen schade ondervinden. In de veilingzaal een gebrom van stemmen en er is nauwelijks een staanplaats te beko men. Voor de veiling worden de plaatsen secuur verkocht. Dc prijzen varieeren van ix80 per plaats, de laatste plaats veel nooger wtrgens een beter gezicht op dc klok en gedeeltelijk wegens vrees van de koopers om geen plaats te krijgen. De prijzen per plaats worden gereduceerd tot 1 per 1000 gekochte bollen gedurende het seizoen. In vorige jaren werd hier verkocht door middel van een afslager die bekend is aan alle veilingbezoekers om zijn stentorstem en zijn scherp oog. Dit seizoen is een electrische klok geplaatst, zooals dat In Llsse en andiere plaat sen reeds was. Deze klok heeft naar ruwe schatting een middellijk van 36 voet. De buitenste rand is verdeeld in vakjes met nummers. Het midden- ste gedeelte is eveneens verdeeld in vakjes met nummers, welke verbonden zijn aan de zetels, die alle voorzien zijn van een electri sche knop. Op een gegeven signaal begint de wijzer te draaien over de wijzerplaat, tot iemand op zijn plaats de knop indrukt en de wijzer stopt op het nummer -dat juist was bereikt en wat de prijs was waartegen de kooper wenschte te koopen. Tegelijk wordt zijn nummer genoteerd op de klok en de koop in de veillngboeken ingeschreven. Het is dui delijk te zien, dat dit systeem voordeelen heeft. Het werkt practisch stil en zeer snel, vooral het laatste is een groote zegen, wan neer men bedenkt, dat meer dan twintig mil- lioen bloembollen in één dag worden ver kocht. Dit zou bijna onmogelijk zijn met een systeem van afslaan, zcoals in dit land' (En geland, vert.) wordt gebruikt. Het mag ook worden vermeld, dat de prijs hoog wordt in gezet en afdaalt, totdat de kooper zijn knop indrukt. Nu en dan is er beweging in de zaal, wanneer de wijzer stopt doordat een zenuw achtig kooper zijn knop te vroeg indrukt. Er wordt beweerd, dat eenige knoppen in som mige veillngzalen vlugger werken dan andere. Daar verscheidene koopers wenschen te koo- .P«t~tegen_denzelMen prijs, zou dit natuurlijk een groot voordeel wezen,, maar zonder eenige kennis van1 electrische toepassing, moet hei worden genomen voor wat het waard is. Dit systeem van koopen op een veiling ver- eischt een zeer helder hoofd, een vlug oog eu hand en het is zeker dat de langzaam den kende kooper aan het kortste eind trekt. De volgende prijzen, op goed geluk af ge nomen uit andere, zullen zeker interesseeren. 17 Juli. Tulpen: Mon Tresor 11 per 100; Vermilloen Brillant 6.80; Flamingo 5; Witte Duc 3; Scarlet 3.40; Proserpine 9.30; Peach Blossom 6; Duc de Berlin 6.10; Gramosle Brillant 3; Le Matelas 10.20; Pink Beauty 12.60; Murilo 3.30; Brillant Star 5.70. 25 Juli. Tulpen: Pink Beauty 17.20; Mon Iresscr 12.60; Verm. Brd ant 7.Kei zerskroon 12.70; Prins van Oostenrijk 5.20. Het Weekblad voor BIoemibollenouL- tuur ontleent aan Florists' Exchange hot bericht, dat die financieel© cammisaie van den Aanierikaanaohen Senaat d'e door het Billis van Afgavaardigden in de tarief- wet geplaatste paragraaf, waarbij, de rechten op bloembollen werden verhoogd, weder heeft gewijzigd' en daarin de thans geldende rechten heeft opgenomen. De algemeene verwachting is, dat de Senaat deze wijziging zal bekrachtigen. VOETBAL. DE COMPETITIK-INDEELING 1929-1930. Het officieel orgaan van den N. V. B. ver meldt voor dc afdeelingen I en II de indeeling der competitie voor het a.s. seizoen. deze is, voor zoover betreft.de afdeelingen voor ons van belang: AFDEELING I.' ie klasse. Ajax, Haarlem, RCH, VSV, Hilversum, HBS, ADO.D FC, Excelsior en Sparta. Men heeft 't oude systeem gevolgd, dat men de in de eindstanden van het vorige seizoen geklasseerden van Afd. I heeft samen gebracht mét de even geklasseerden van Afd II. ae klasse A. HRC, Alcmaria Victrix, West-Frisia, KFC, Hollandia, WFC, ZW, DWS, de Spartaan en WA. HRC moet dus driemaal de reis naar Amsterdam onderne men; DWS is na een driejarige afwezigheid weer in haar oude omgeving terug, waar zij de plaats van Helder inneemt. Zeeburgia en AFC zijn naar de B.-afdeeling verhuisd. VVA eindigde als no. laatst van 2 B, maar wist zich in de degradatie-competitie met Kennemcrs en Alphen te handhaven; Spartaan bezette de 3e plaats in de afdeeling. ae klasse B. Zeeburgia, DEC, AFC, Zand'- voort, Bloemendaal, Baarn, BFC, HVC, Velox en Hercules. Deze afd. heeft een groote verandering ondergaan: Haarlem is geprom» veerd naar de ie klasse, Spartaan en VVA zijn in 2 A ingedeeld; diens plaatsen zijn nu ingenomen düor AFC en Zeeburgia. Hercules tenslotte speelde het vorig seizoen in 2 B van afd. II. 3f Al - Helder, KW, QSC, Assen- delft, OSV, Meervogels, Kennemers, Purmer steijn, APGS en De Volewijckers. Alzoo een afdeeling van 10 clubs. QSC, OSV, Ken- nemers, Purmersteijn en Assccdclft zijn nog oude competltiegenooten van ©e witjakken. Meervogels en QSC eindigden als no. 2 en no. 3 In 4 A, maar promoveerden toch door het spelen van een extra-competitie met de nos. laatst der 3e klasst-afdeelingsn (om een geal van 10 clubs te krijgen). Om dezelfde reden promoveerden 'ook de Volewijckers (no. 2 van 4 B). De andere clubs kwamen reeds in de 3e klasse uit en boekten' het volgende resul taat: 2. OSV 16 wedstr., 19 punten. 3. APGS 16 wedstr., 19 punten. 4. Purmersteijn 15 wedstr., 18 punten. 5. KW 16 wedstr., 14 punten. DW'S kamp. met 30 punten. In 3 C speelden: 1. Kennemers 16 wedstr., 25 pt. (kampioen). 7. Assendelft 16 Wedstr., 11 pt. 3e klasse B. Horus, ODE, ZRC, DSV, OWO, Kinheim, Schoten, THB en Zeemeeu wen (10 clubs). Laatstgenoemde club ein digde als kampioen van 4 B; de anderen waren reeds 3e klasser. Reserve 3e klasse A. HRC 2, Alcm. Vic trix 2, QSC 2, West-Frisia 2, Hollandia 2, ZFC 3, ZW 2, OSV 2 en VSV 2. VSV 2 is een nieuweling, terwijl Hollandia 2 als no. laatst van res. 2 A eindigde cn degradeerde. WFC 2 is overgegaan naar de res. 2e klasse. Ook de OSV-reserves, eervol kampioen van den N.-H. V. B., doen hun entrêe In den N. V. B. De Zaansche elftallen1 speelden het vorig seizoen in1 res. 3 B. AFDEELING II. ie klasse. Fcijenoord, Hermes-DVS, HW, VUC, HFC, EDO, Blauw Wit, ZFC, Stormvogels en 't Gooi. Zoo'ang Amsterdam geen drie ie klassers heeft komen Ajax en Blauw Wit niet in een afdeeling (Haarlem heeft er vier en als we er IJmufden bij rekenen, zesl) Hélder-nltuwn. T. C. H. Zondag j.1. speelde de toerclub voor de finale van de seriewedstrijden van Kleine Sluis en wist door een 71 overwinning op Wieringerwaard beslag te leggen op den eer sten prijs, zijnde een zilveren lauwerkrans met een kruis er in gewerkt, voorwaar een mooie prijs. Öm precies half drie geeft scheidsrechter Dol het sein tot beginnen. W. telt 5 invallers cn de toerclub 2. Dc opstelling is al9 volgt: P. Meijlink W. Agema H. Bodenstaf M. Wolters W. Mulder J. Bak C. Kelder J. Burger J. v. d. Berg W. Heeren B. de Boer Daar W. den toss heeft gewonnen, trapt de H.-midvoor af. De H.-vöorhoede gaat goed combineerend op het H.-dOel af, de midvoor lost een schot op doel, de l.back tracht nog te redden, doch via zijn been verdwijnt de bal in het doel, waardoor H. al spoedig de leiding heeft. H. is geregeld in den aanval, doch dank zij goed verdedigen van den W.-keeper blijft de stand onveranderd. Er is ongeveer een kwartier 'gespeeld als de rechtsbuiten van H. goed voorzet en de 1.'binnen met een schitte renden kopbal d'en stand op 2o brengt. Het blijkt al spoedig, dat het een inmaakpartijtje wordt, daar de toerclub steeds in de meerder heid is. Als de W.-keeper een paar .maal goed heeft gered, en een schot van dichtbij door den l.buiten tegen den paal beter lot had ver diend, is het de midvoor, die met een goed schot den keeper voor de derde maal het na kijken geeft. Doordat d'e achterhoede van H. te ver is opgedrongen, weet W. uit een door braak een tegenpunt te maken. Nadat H. nog een kwartier lang het H.-doel heeft belegerd, gaat de rust in met 31 voor Helder. Na de thee heeft H. het voordeel van den vrij sterken wind, die van doel tot doel staat, en als W. aftrapt nemen zij direct den aanval over en moet de W.-keeper al direct hande lend optreden, wat hem wel is toevertrouwd, daar hij diverse schoten schitterend stopt. Als na een klein kwartier spelen de l.-buiten goed opbrengt en zuiver voorzet, zorgt de r.half er voor om met een goed schot den stand op 41 te brengen. Als W. weer een aanval op zet, wordt deze door den midhalf onderbro ken, deze passeert handig een paar tegen standers en plaatst buiten bereik van den kee per nummer vijf in het net. De H.-achter- hoede vervalt nu in de fout, om het spel steeds op links te houden, waardoor de r.-vleugel wordt verwaarloosd, daar deze steeds vrij staat. Als d'e midvoor het alleen wil doen, wordt hij vlak voor open doel gevloerd, wat den scheidsrechter ongaat. Van1 nu af begint de W.-achterhoede unfair te speten, wat een paar H.-spelers moeten ontgelden en waar tegen de scheidsrechter onvoldoende optrad. Als de midvoor weer wordt genomen, betaalt deze met dezelfde munt, doch wordt hiervoor het veld uitgestuurd; het ware juister geweest, wanneer de scheidsrecher den W.-speler ook had weggestuurd, daar deze er de oorzaak van was. Dit is geen bezwaar voor H., om het spel in handen te houden. Bij een schermutse ling voor doel plaatst de l.buften netjes den bal over den ultgcloopen keeper heen lm de touwen. W. moet zich steeds tot verdedigen bepalen. Dit gebeurt niet erg .zachtzinnig, want als de r.blnnen den stand op 71 brengt, kan de H.-speler het door denzelfden speler van W. ook aan den lijve ondervinden. Met Helder sterk in den aanval fluit de scheidsrechter, die niet voldoende optrad, einde. Tevens stond er nog een extra prijs boven, voor het elftal, dat de hoogste score had. De toerclub heeft zich in dit tournee weer goed gehouden, door den eersten prijs te veroveren. V.V.M.P. 1—FLEVO Maandagavond speelde WMP 1 een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Flevo 1. Of schoon zoowel WMP als Flevo eenige inval lers telde is het een aardige wedstrijd gewor den, waarin vaak mooie spelmomenten voor kwamen. WMP's linksbinnen wist 2 maal voor zijn club te scoren, terwijl Flevo het ecnigste tegenpunt nog cadeau kreeg, doordat men door een misverstand in de achterhoede den bal in eigen doel trapte. Dit zal de laatste wedstrijd in dit seizoen, welke des avonds gespeeld wordt, wel ge weest zijn, aangezien het om half 9 reeds te donker om te voetballen is. ZWEMMEN. STAVOREN—ENKHUIZEN. Zondag a.s. zullen twee Nederlandsche zwemers, Al ex Bakker uit Bergen op Zoom en Martha Snel uit Den Haag van Stavoren naar Enkhuizen zwemmen. De start van den tocht over dé Zuiderzee zal Zondagmorgen1 6 uur te Stavoren plaats hebben. WIELERSPORT. Paillard wereldkampioen dbg stayers; Llnart tweede. Het laatste nummer der wereldkampioen schappen, de wedstrijd achter motorgang. making, welke Zondag door den regen na 18 K.M. rijden (van de 100) afgelast werd vond ook Maandag geen doorgang omdat het weder al niet veel beter was. Dinsdag is het er tenslotte van gekomen, hoewel het weder dreigend bleef en de zon zich niet liet zien. De groote stayers-finale trok lang niet zoo veel publiek als Zondag, waaruit we! bleek, dat vele liefhebbers reeds afgereisd waren. De wedstrijd was overigens het aanschouwen ten volle waard; de schitterend rijdende Franschman Paillard, die wereldkampioen werd, vormde een klasse op zichzelf, waar tegen noch de Belgen Linart en Benoit, noch de Duitschers Krewer en Sawall ook maar in het minst waren opgewassen. Slechts zelden is een wereldkampioenschap in dit genre op zóó overtuigende wijze gewonnen! Strijd voor de eerste plaats is er dan ook niet geweest, maar voor de tweede en derde des te meer. Zonder spanning i9 deze race dan ook geen moment geweest. Zoo heeft dc geroutineerde Linart al zijn taktiek noodig gehad om die plaats te behouden, terwijl Krewer's inspan ning om die plaats te bemachtigen, schier aan het bovenmenschelijke grensde. Laatstgenoem de had zich tegelijkertijd te verdedigen tegen Benoit, die de race van het leven reed, die ettelijke- malen de derde plaats op Krewer veroverde en weer verloor om tenslotte met een miniem verschil als vierde achter hem te eindigen. De Blechtste van het kwintet was dc wereldkampioen Sawall, die geen enkele maal agressief optrad en na 80 K.M. den strijd opgaf. De gedetailleerde uitslag ls als volgt: 1, Paillard, 1 uur 28 min. 53 sec.; 2. Linart, op 3 ronden; 3. Krewer, op 6 ronden; 4. Benoit, ruim 6 ronden; 5. Sawall, opgegeven. De wereldkampioenschappen zijn hiermede beëindigd, die hebben uitgemunt door knappe organisatie, goede sport en vee! sportiviteit. Wereldkampioenen zijn dus: Sprintwedstrij den. a. profs: Michaid (Fr.); 2. Moeskops; b. amateurs: Mazairac (H.)2. Corens (Eng.). Wegwedstrijd, a. profs: Ronsse (België); Nic. Frantz (Luxemburg); b. amateurs: Bertolazzi (Italië)2. Stayers: Paillard (Fr.)2. Bertoni (id.) Linard (België). POSTDUIVENSPORT. P.D.V. Hollands Noordpunt Door slechts negen liefhebbers werd Zon dag' 18 Aug. met 120 duiven deelgenomen aan de wedvlucht Marbahan, 363 K.M. De los lating had plaats om 7.25 met Z.W. wind. Aankomst ie duif 1.00.24 en 24e duif 1.23.07. De prijzen werden toegekend aan: R. Riemerts 1, 22, 23; Gebr. Buis 2, 3, 8, 14, 20; K. Prins 4, 5, 11A. Bakkenes 6, 13, 15» 16, 17, 18, 19, 21, 24; van Riel v. d. Wal 7; Gebr. Boon 9; A. Felkers 10, 12. Het kampioenschap voor de toer jonge dui ven zal wel in het bezit komen van Gebr. Buis, die momenteel met 348 punten aan het hoofd gaan, gevolgd door R. Riemerts met 289, A. Bakkenes met 239 en' Gebr. Boon met 217 punten. Ontegenzeggelijk heeft R. Riemerts het best met zijn jonge vogels gevlogen, doch tegen de kwantiteit van Gebr. Buis, zij gaven er gemiddeld 25 per wedvlucht mede, kon hij het niet bolwerken. Gezien het aantal deelnemers voor Marba han, zal o.i. voor het eindstation Luxemburg, nu de kampioen zoo goed als zeker bekend is, wel niet veel animo meer bestaan. Ook met den stand der rui van de vogels, dienen de liefhebbers voor een afstand als Luxemburg terdege rekening te houden. As. Zondag begint tevens van de 3e toer oude en jonge duiven van het Nederlandsche grensstation Baarle-Nassau. Vanaf dit station zal naas^ het bestaande kampioenstelsel, be gonnen worden met de proef van- het stelsel „Kampioen naar de gemiddelde snelheid", waarvan wij in ons nummer van Zaterdag 17 Aug. een beknopt relaas gaven. P.D.V. „Victoria". Bovengenoemde vereeniging hield haar laat ste vlucht met jonge duiven en- wel van Noyon (Frankrijk), waaraan tevens verbonden het vervliegen van den wisselbeker Jonge duiven1, het eerste jaar gewonnen door den heer H. Brink (1927) en in 1928 en 1929 door den heer J. v. d. Wal, zoodat deze beker defini tief eigendom wordt. En nu dc prijzen van Zondag: J. v. d. Wal ie en 18e prijs; H. Brink 2e, 12e, 13e, 17e pr.; Woort-Slotemakcr 3e pr.; Duinker 4e, 6e, I5e pr.; Hubrechtsen 5e pr.; K. Bak 7e pr.; Bunck 8e pr.; Goosen 9e pr.; Kramer 10e pr.; de Boer 14e pr.; A. Maas 11e, 16e pr.; Gebr. Bak 19e pr.; Boogert 20e pr. De heeren Hubrechtsen, K, Bak, Goosen en Maas resp. ie, 2e, 3e en 4e met aangetoon de vogels hadden de keuze uit luxe voorwer pen, daarvoor aangekocht. Tevens het aantal punten kampioenschap jonge duiven: Brink 121, J. v. d. Wal 105, Gebr. Bak 93, Goosen 83, Woort-Slotemaker 81, Kramer 69, Duinker 68, Bunck 62, A. Maat 57, Boogert 43, de Boer 37, Hubrechtsen 38. K. Bak 33, de Wit 18, M. Maas 15; J. Ver blauw 11, Ottevanger 8, de Ruiter 6, Petera 27 punten. Hierbij ook de uitslag kampioenschap over het geheel: kampioen J. v. d. Wal 391 punten, Goosen 389, Duinker 389, Brink 335, de Wit 310, Gebr.'Bak 287, Hubrechtsen 282, K. Bak 244, Boogert 218, Kramer 216 punten; de an dere leden zijn alle beneden 200 punten. Kampioen doffer, 260 punten, de Wit; kam pioen duif, 132 punten, Goosen; kampioen jonge duif, 60 punten, J. v. d. Wal. Allen gefeliciteerd met het behaalde succes. A.s. Zondag is het wedvlucht vanaf Dor drecht, inkorven Zaterdag van 3—6 uur en Donderdag vergadering, allen present. aO il tab 3 sdi V w 1 (tt •Cl e»W 20 Aug. Aangebracht door korders: 2208 tongen p. st. ƒ0.50—0.30 1101 kleine tongen 0.150.0S 25 kisten schol I p. k. 9-507-7° 21 kisten schol II 3-952-00 39 kisten schar „4-25 5 pietermannen 9-257j$° 21 Aug. Aangebracht door korders: 2011 tongen p. st. 0.55-— 836 kleine tongen 0.15o.°7 24 kisten schol I p. k. 11.008.50 23 kisten schol II 3.75—2-1' 22 kisten schar 4-ÏO—3-®> 4 kisten pietermannen 9-50—

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8