Voor allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten GEMENGD NIEUWS. Men vergete niet, dat onze gemeente de laatste jaren enorm is uitgebreid. Tal van nieuwe straten en wijken zijn er bij gekomen; wij willen hier bijvoorbeeld noemen het Tuindorp, dat een stadje op zichzelf is; de Ruyghwegbuurt, waar een heel stratencomplex is ontstaan. En Huis duinen niet te vergeten, dat van een buurtschapje tot een dorpje is gegroeid, en dat thans alleen reeds zooveel vuilnis „produceert" als een flinke stadswijk. Tot voor weinige jaren kon men het daar red den met wekelijks eenige emmers weg te halen; tegenwoordig is daarvan geen sprake meer en moet paard en wagen ko men om het vuil te verzamelen. Ook Julianadorp vraagt meer en meer werk. Vroeger kwam de reiniging hier in het geheel niet en de bewoners moesten maar zien hoe zij hun huis- en ander vuil kwijt raakten; een daarna Ingestelde maande- lijksche ophaaldienst kon niet alles ver werken, zoodat tegenwoordig een regel matige veertiendaagsche dienst is inge steld met paard en wagen. Dat het paard, hoe nuttig en onmisbaar lastdier ook, voor onzen tijd niet meer voor dit werk geschikt is, zal ieder be grijpen. Tijd-is geld, dat geldt voor elk bedrijf en ook voor dat der Reiniging. En om deze redenen werd dan ook ten vori- gen jare op de begrooting voor 1929 een bedrag van 2900.aangevraagd ten einde daarvoor aan te schaften een vrachtauto, welke in hoofdzaak zou dienen voor de verafgelegen gedeelten onzer uitgestrekte gemeente. Deze auto nu is j.L Maandag in dienst gesteld. Het is een 6 cylinder Chevrolet- chasis, geleverd door de firma Schul- mayer, welks bovenbouw door de ge meente geheel in eigen.beheer is vervaar digd. Zij is zoodanig geconstrueerd, dat de wagen in het storthuis kan worden ge lost. Wij hebben van de gelegenheid, dat deze nieuwe auto in gebruik werd geno men, geprofiteerd door tevens nog eens een kijkje te nemen in het storthuis aan de Bassingracht, waar thans regelmatig de volle wagens der Reiniging worden gelost en vrijwel dagelijks in zee worden gebracht Wij zeiden hier boven al, dat van eenige stankverspreiding geen sprake was, dat integendeel de uiterste netheid heerscht in dit storthuis. De kleppencon- structie, zooals wij die indertijd hebben beschreven, voldoet uitstekend en weigert nimmer; ook de schuit geeft nimmer groote stagnatie. De installatie trekt zeer de aandacht van andere reinigingsdien sten, en herhaaldelijk komen directeuren van elders naar den Helder de werking zien. Wij konden ons persoonlijk over tuigen, hoe door één enkelen werkman de manipulaties kunnen worden verricht, welke noodig zijn om de kar omhoog te hjjschen en te doen kantelen; de voerman beneden heeft niets anders te doen dan de kettingen vast en weder los te haken, waarmee de wagen omhoog gaat. Orde lijk en rustig, zonder dat er stof wordt ge produceerd, gaat het werk voort, en men behoeft geen deskundige te zijn om te be grijpen, dat met deze nieuwe auto heel wat werk kan worden verricht, dat anders vele dagen in beslag zou hebben genomen. Naar onze meening is dan ook deze uit breiding van den dienst een besliste aan winst en vele Inwoners zullen er daad werkelijk mee gebaat zijn, niet het minst ook de menschen uit Koegras, die thans ook kunnen worden bediend. Staten in 1940 aan de 200000.000.00< aan looponde levensverzekeringen toe zaïi zijn. In 1922 was men pas aan 50.000.000.000 en daar was toen 76 jaar hoorden en zagen het vermoedelijk niet Een der dames, die een weinig zwemmen kon, sprong gekleed in zee om naar den baggermolen te gaan, doch was niet bij machte om tegen de golven op te zwem men en keerde weer naar de boot terug, die inmiddels al verder was afgedreven, maar toch nog door haar bereikt werd. Zoo dreven ze vol angst al verder, totdat zij gelukkig behouden op de „Oude Zeug" terecht kwamen. Op bloote voeten ston den ze daar en zagen niemand, totdat ze na eenig heen en weer geloop een jongen tegenkwamen. Aan dezen vertelden ze hun onaangenaam avontuur, waarna deze hen, na een wandeling van drie uur, over den dijk, naar Den Oever bracht. Hier werd een auto genomen en werden de jonge dames naar hun in vreeselijke ongerust heid verkeerende ouders teruggebracht, waar ze 's avonds om ongeveer 10 uur, vreeselijk van streek en nat en koud, aan kwamen. De voeten waren nogal verwond. Deze pleizier(?)tooht, welke voor de dames en de ouders angstige oogenblikken te weegbracht, liep dus gelukkig nog vrij goed af. MOTORONGEVAL MET GOEDEN AFLOOP. Gisterenavond had tussohen Den Oever en Hippolytushoef een motorongeval plaats, dat goed is afgeloopen. De heer C. Moeijes, timmerman, werkzaam bij den heer J. O. Klein, van zijn werk komende, kwam in een bocht, vermoedelijk door te groote snelheid, te vallen met zijn motor fiets. Na den motor tot stilstand gebracht KUNST EN LETTEREN KAREL VAN DE WOESTIJNE. t Vrij plotseling nog komt het zware ver lies, dat de Nederlandsche letterkundige wereld lijdt in het heengaan van een der grootsten onder de Nederlandsche dich ters. Vierde Karei van de Woestijne niet verleden jaar te midden van zijn vrienden zijn vijftigsten verjaardag; vierde toen niet de geheele Nederlandsche stam mede feest De elite van de letterkundige wereld kwam bijeen om hem hulde en dank te brengen voor alles, wat hij voor ons deed voor het schoone en het lieflijke, dat hi, ons schonk, voor het voorbeeld van eer ljjkheid, dat hij gaf. Deze feestdagen hadden professor Karei Peter Edward Maria van de Woestijne echt goed gedaan. Dankbaar was hij voor den steun, welke hij van anderen mocht ondervinden, en de belangstelling, welke zijn vrienden in zijn werk stelden. Dit was voor hem een impuls, welke hem tot steeds grootere dingen in staat stelden In zijn vijftigste jaar heeft hij een van zijn beste verzenbundels geschreven „De modderen Man", „God aan Zee" en „Het Bergmeer". Hij zelf noemde deze bundel een trilogie der vergeestelijking, eenlouteringssymphonie waarinde mensch tot immer hoogere volmaaktheic komt. Gedichtjes, welke hij op'zestien jarigen leeftijd schreef, las hij nog met veel plezier over. Interessant zijn de krabbelrjjmpjes, welke hij op twaalfjarigen leeftijd, zelfs nog vroeger, in elkaar knutselde. Ons treft de harmonische ont wikkeling van zijn literair kunnende eerste schreden van het kleine kind op het letterkundige pad, de langzame, maar gestadige groei en ontwikkeling, de rijping te hebben kon hij loopende naar huis gaan. j Van zijn geest, de volle rijpheid, waartoe Dit ongeval beperkte zich alleen tot wat hij kwam, welke hem maakte tot een der Van Ewijcksluis. INTERNATIONAAL BEZOEK. Een internationaal gezelschap, deel uit makende van de Herstel-commissie, kwam hier Zondagavond ongeveer zes uur in een tiental auto's aan, na een bezoek aan de Zuiderzeewerken op Wieringen te hebben gebracht. Na in het „Wieringer Veerhuis" de thee te hebben gebruikt, werd de terug tocht naar Den Haag weer aanvaard. Wieringen. HOOG BEZOEK. J.1. Zondagnamiddag brachten in een 18-tal auto's, ongeveer 40 hooge autoritei ten enz. uit Den Haag en Amsterdam een bezoek aan de Zuiderzeewerken alhier. Aan het hoofd van dit gezelschap stond mr. Vissering, pres. der Ned. Bank, ter wijl lr. Verhei) uit Medembllk als deskun dige het gezelschap rondgeleidde. In de concertzaal van den heer Bruul te Hippo lytushoef werd de lunch gebruikt. VOOR DE TWEEDE MAAL IN BLOEI. In den tuin van den heer Jb. M. te Hip polytushoef staat voor de tweede maal een rozenboom in bloei. GEVAARLIJKE HONDEN. In de Oeversche Koog hebben losloo- pende gevaarlijke honden geducht achter de schapen gejaagd, zoodat deze beesten over hekken en wallen gingen, zelfs ge raakte er van den heer B. een in de sloot, die men gelukkig tijdig ontdekte en voor verdrinking bewaarde. Naar wij vernemen hebben.de boeren aldaar zich per gezegeld adres aan den gemeenteraad g>wend om Scbjrpe maat regelen tegen deze losloopende honden te nemen. EEN GEVAARVOLLE ZEILTOCHT. J.1. Zondagnamiddag gingen de dames Adriana en Ali Scheltus vanaf den Zuid- dijk met een bootje op de afgesloten Wie- ringermeer een pleiziertochtje maken. Een eindje van den wal zijnde werden ze door den sterken stroom meegenomen, zoodat ze onmogelijk konden terugkomen. De wind stak al meer op en de zee was vrij woest, zoodat het ranke bootje op de gol ven danste. Spoedig zagen ze een bagger molen liggen en riepen om hulp, doch van den molen kon men geen hulp bieden, ze schade aan den motor. Na informatie bleek ons, dat eenige ledematen van den heer Moeijes wat pijnlijk zijn. Voor hem een goede les om niet zoo wild te rijden. Texel. DE VERLOREN ZONEN. De jongens, die verleden week de ouderlijke woning ontvlucht waren zijn Zaterdag op het eiland teruggekeerd. Maandagmorgen zijn ze met de eerste boot naar den Helder vertrokken, waarna ze de reis vervolgden tot Amsterdam, Dinsdagavond werden ze reeds te den Helder gezien en Zaterdagmorgen, toen ze zeker genoeg hadden van hun avon turen, 'keerden ze naar huis terug. VOLKSFEESTEN. De volgende week zullen er in Den Burg volksfeesten worden gehouden. 4 September zal geheel aan de paarden sport worden gewijd, terwijl 6 September meer feestelijkheden zullen plaats hebben voor kinderen en grooteren. BRAND. Maandagmorgen vroeg geraakte de autogarage van den heer Kalis in Den Burg in brand. Hoewel spoedig hulp aan wezig was, brandde de garage gedeelte lijk uit. Een lijkauto werd door het vuur vernield. PRINS HENDRIK OP DE WADDEN EILANDEN. Zondagavond omstreeks halfzeven arri veerde te Terschelling Prins Hendrik aan boord van het boeierjaoht „De Brandaris", gevolgd door een vijftal andere jachten der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging, ko mende van Den Helder. De Prins werd ontvangen door den burgemeester F. Oh. H. Hirsonman. Daarna volgde een auto tocht naar het badpaviljoen te West-Ter- schelling, waaraan een twintigtal personen deelnam. De directie van het paviljoen bood een thee aan. Na anderhalf uur aldaar vertoefd te hebben begaf het gezlschap zich omstreeks elf uur aan boord om den nacht te passeeren. Maandagmorgen zette men koers naar Ameland. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. VERHOOGING VAN HET INVOER RECHT OP AARDAPPELEN IN ZWITSERLAND. Naar de directie van den landbouw be richt, heeft blijkens door Hr. Ms. ge zant te Bern verstrekte mededeeling de Zwitsersche Bondsregeering besloten, teneinde een te grooten invoer van aard appelen uit landen, waar de oogst over vloedig belooft te worden, zooals in Duitschland, Frankrijk en Neder,and, te gen te gaan, het Invoerrecht op aardap pelen met ingang van 26 dezer te verboo- gen van 2 francs op 4 francs per 100 K.g. 100.000.000.000. Het gaat goedl met (Je levensverzekering maatschappijen in de Ver. Staten of liever: de levensverzekering-maatschap^ fen hebben veel te doen. Volgens een richt ln de Amrlkaansche bladen zijn er in de Unie 66.000.000 polissen uitge geven, wier houders 'tezamen voor 100.000.000.000 verzekerd zjjn. Die me dedeeling is afkomstig van de Association of Life Insurance Presidents. George T. Wight, de manager van dei Aosociation meent dat men in de Ver.' grootste dichters. Zijn machtige ontwikke ling en zijn breeds kijk op de wereld kwamen juist ook buitengewoon uit in zijn colleges aan de Gentsche universiteit, waar hij professor was. Een van zijn oud-leerlingen, Dr. Dambre, zegt over zijn colleges: „Zijn colleges over de Neder landsche renaissance, de mystiek, en over de literaire kritiek waren echte open baringen, niet enkel omdat zij zo<\ diep inzichtgevend bleken in grootendeels onbekende gebieden en aldus ongemeen tot zelfstandig denken en zoeken prikkel den, maar ook om de dichterlijke en Socratische methode van bewonderende verdieping in de kern en de historische ontwikkeling van de behandelde proble men. Iets meer te vertellen van het werk en de persoon van Karei van de Woestijne is een buitengewoon moeilijke opgave. Van de Woestijne zelf zegt: „Gij zult mjj allen, allen kennen. Maar 'k zal voor allen duister zijn". Duister is van de Woestijne; zijn taal is vaag, zwaar en gezwollen. Wien het echter gegeven is, om door dat waas, door die versierselen heen te dringen, ontwaart de zuivere schoonheid. Bloeien- der nog zijn de verzen, waar hij die schreeuwende draperiën, die overdadige ornamentiek wegliet, waar zijn gedichten in hun eenvoud weerspiegeling zijn van een bijna Goddelijke vonk. Bij van de Woestijne is het steeds een geweldige, een beklemmende strijd tusschen het zwoel zinnelijke en| het geestelijk hoogere. Scherp analyseerend blikt hij de wereld in. En toch de wereld heeft hem over weldigd; van de Woestijne kwam niet tot die volkomen vrijmaking, welke hem kon doen opstijgen tot het hoogste. In vele verzen welt een gedachte op, die angst voor de toekomst, een onrust, welke hem steeds terugdringt van het hoogere en welke hem belette den lof te zingen van het ware hoogste. WREEDHEDEN UIT DE 18e EEUW. In de „Times" publiceert Sir John For- tescue een reeks artikelen over de toestan den, die er in de eerste helft van de 18de eeuw bestonden bij het Britsche garnizoen in Gibraltar. Het is gruwelijke lectuur, vooral waar de schrijver het heeft over de wijze? waarop de tucht werd gehandhaafd. Slechts één staaltje. In 1712 werd èen sol daat veroordeeld tot 12.600 zweepslagen, omdat hij een paard van zijn kolonel had gedood, gevild en de huid verkocht. We vinden hierbij naïef aangeteekenid, dat de dader er slechts! 1800 had gekregen en dat het restant hem was kwijtgeschol den. Een andere sinjeur had in ongeveer veertien jaar tijds bij diverse gelegenheden 30.000 zweepslagen geïncasseerd. Toch was hij gezond en wel en trok hij er zioh niets van aan. De manier waarop overigens de Britsche soldaten en matrozen behandeld werden was zoo, dat vele arme kerels er door de sertie of zelfmoord een eind aan trachtten te maken. De zeden lieten alles te wen- schen over en eten en drinken, evenals de huisvesting, waren abominabel. Galant tegen de dames was men niet. Zij werden bij scheepsladingen aangevoerd om de soldaten wat op te vroolijken. En maakten zij zich aan delicten schuldig, dan werden zij soms in kooien gestopt, die werden rondgedraaid, tot de gekooide vrouwen misselijk werden, hetgeen aan leiding was tot groote pret voor de om standers. Marineberichten. Buitenland. Legerberichten. MILLIOENEN-FRAUDE IN FRANKRIJK. Daders eerst na vier Jaw gesnapt De politie te Marseille heeft twee man nen gearresteerd, die de laatste vier ja ren Fransche staatsobligaties hebben ver- valscht tot bedragen, die in de millioenen loopen. Een van de twee gearresteerden Martin of Markain is vroeger verbonden geweest als zanger aan de opera te Mar seille; de ander, een zekere Intaraglea, was typograaf van beroep. Te Parijs is tegelijkertijd een medeplichtige gearres teerd. Reeds in 1924 werd door de politie ont dekt, dat vervalschte staatsobligaties in omloop waren, doch men kon den ver vaardiger niet op het spoor komen. Sinds dien werden nog andere vervalschingenn ontdekt, postzegels, postwissels en ander®' waardepapieren bleken herhaalde malenc niet echt. Verscheidene personen, die deel vervalschingen in omloop hadden ge-s bracht, werden gearresteerd en vexoor-i deeld, maar de eigenlijke daders blevem buiten schot. Totdat men eindelijk eem spoor in Marseille vond; een inval werd) gedaan in de woning van de thans ge-: arresteerden, waar men keurige persen^ een collectie werktuigen en een grootem voorraad papier ontdekte. (I'elegr4 EEN ZELFMOORD. Uit het oude Rusland is bekend, lio« politieke gevangenen, om de gemoederet tegen de wantoestanden in Russische ge vangenissen op te zweepen, zelfmoord pleegden. In het nieuwe Rusland is dB zelfmoord teruggekeerd als middel vai den communist, die de aandaoht der «- meensohap wil vestigen op plaatselijke misstanden, aan welker verbetering Mj zelf ging wanhopen. Zoo b.v. het geval wn den consomolets Bronnikof, voorzitter van een dorpssowjet, die onlangs zelfmoord gepleegd heeft. Het onderzoek wees nlt, dat hij een feilen strijd met Koelaki ge voerd had. Van hun kant trachtten d«en Bronnikof verdacht te maken met behulp van hun stroomarmen in den dorpssovjet. In plaats dat het boven hem staande uit voerende comité en de politie hemieen steun waren, werd hij nog aangeklaagd wegens het te laat indienen van verslagen. Toen maakte hij een eind aan zijn Hven. Het gevolg was, dat de communistische fractie van het uitvoerende oomité i* be weging kwam: nu zjjn de voorzitter van dat comité, de commissaris van politie en een aantal koelaki ter beschikking vin de justitie gesteld. Binnenland. DE OVERVAL AAN DE BLOEM GRACHT TE AMSTERDAM. Het is de speciale brigade van de cen trale recherche na een langdurig onder zoek gelukt, klaarheid te brengen in den overval, eenigen tijd geleden gepleegd op een kantoor aan de Bloemgracht te Amsterdam. Een 21-jarige straatmaker, een 19-Jarige fabrieksarbeider en een 82-jarige slager, die voor andere misdrijven achter slot en grendel zitten, worden thans als de daders beschouwd. Voorts bevindt zich aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam de 27-jarige knecht, die dezer dagen is aangehouden en verdacht wordt van medeplichtigheid aan dit misdrijf, vooral dooi het verstrekken van inlichtingen. De bij den overval gebruikte maskers en revolvers hebben zij in het water ge worpen en het geld is verdeeld. Moordaanslag bij Waspik. Drie vermoedelijke daders gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de ploegwerker Fasen, wonende Wacht post 28, te Waalwijk, gehuwd en vader van drie kinderen, toen hij op den terugweg van Raamsdonk, waar hij zijin schoon ouders had bezocht, per fiets de Hoog» vaart passeerde, nabij Waspik, even voor* bij café Schroot, en in gezelschap van dei Waaiwijker Ypelaar, door een man onverj hoeds aangevallen en met een hard vooi werp op het hoofd geslagen, zoodat hij va| zijn rijwiel viel. Onmiddellijk daarop Werd hij door tweeden persoon besprongen, die hem mi een mes tusschen de schouderbladen stal Op den grond liggende heeft Fasen gp tracht zich te verdedigen door van zioh tf te trappen, krachtiggeholpen door z4 latf kameraad Ypelaar. Een oogenblik verscheen een derde man, die den getrcf. fene in het wilde weg_met een mes b< te bewerken en die hem drie steken in rug, twee dwars over de knie, een in arm en een in de hand toebracht, zoodat bewusteloos bleef liggen. Daarop verd nen de aanvallers. Inmiddels was de di ter gewaarschuwd, vermoedelijk door Yjj. laar, terwijl de vader van het slaohto eveneens in kennis van het gebeurde j». steld werd. Met 'n auto werd de getroff\e naar Waalwijk vervoerd, alwaar hijja door een geneesheer verbonden te zt, naar zijn woning werd vervoerd. De drie vermoedelijke daders, de gebre ders S., zijn door de politie van hun te gelicht en in verhoor genomen. Confrm tatie met het slachtoffer zou vermoedelj gisteren plaats hebben. Het slachtoffer heeft zeer veel bloedve lies geleden, doch naar „De Telegma verneemt, is momenteel direct leven*? met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6o ct. Mr. Ch. J. B. du Croo, res. 2e luit. J. F. Mee- der en P. J. Davidse, res. adj.-onderoff.-inst'r. H. Schenkius en de res.-sergeanten C. B. Kentie en C. Sanderse zullen op 28 dezer in 't genot van groot verlof worden gesteld. Aan den dpi. A. de Nes van de lichting 1928 van het R.K.A is verlenging van uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van een jaar. Vaccinatie. Op 5 September van 910 uur bestaat ge legenheid tot vaccineeren. Trouwboekjes mee brengen. Voor' gezinsleden van officieren op Vrijdag 6 Sept. van 10.3011.30 uur. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen zijn met I Sept. e.k. be vorderd tot vice-admiraal: Schout bij Nacht jhr. G. L. Schorer, adjudant in b. d. der Ko ningin, hoofd der afdeeling materieel der zee macht van het departement van defensie; Schout bij Nacht A. ten Broeke Hoekstra, ad judant in ib. d. der Koningin, commandant van de zeemacht in Nederlandsch-Indië en Schout bij Nacht mr. J. C. Jager, chef van de Marine staf; 2e bevorderd tot kap.-luit. ter zee, de luit. ter zee der ie kl. J. A. Kruys en J. E. Meijer Ranneft; tot luit. ter zee der ie kl., de luit. ter zee der 2e kl. E. J. Borgesius, H. T. Hoffmaniv H. D. Lindner, J. C. d'Engelbronner, J. H. van Rinkhuyzen en J. J. A Schaglen van Leemden; 3e. is de titulaire rang van kap.-luit. ter zee bij de Kon. marine-reserve verleend aan den luit. ter zee der ie kl. bij die reserve H. Re- goort; 4e. zijn bevorderd tot luit. ter zee der ie tl. bij de Kon. marine-reserve de lult. ter zee der 2e kl. bij die reserve J. J. Vuyk, P. Reurslag, C. Hi Vellenga .en D. de Boer. Bij Kon. besluit zijn benoemd: ie. tot luit. ter zee 3e kl. de adelborsten iste afdeeling voor den zeedienst bij het Ko ninklijk instituut voor de marine te Willems oord: H. A J- van der Schatte Olivier, A. van Karnebeek, C. H. E. Branich von Brainich Felth, H. P. Muller, G. Krudjs, J. van Haga, R. Stuffken, E. Dankmeyer, J. C. Jurjens, 'O. C. J. Schalkwijk, L. A. B. Xlting Mees, P. G. Snippe, A. C. M. de Neeve, F. W. van Duim, C. W. T. baron van Boetzelaer, C. W. Krabbe, J. H. J. Nepveu, P. Schotel, D. B. van Heuven, A P. Smitt, J. A. F. H. Douw van der Krap, P. G. de Back, H. W. R. Krauss, J. van der Wateren, C. L. J. F. Douw van der Krap en L. J. van der Veen. 2e. tot off. van den M.S.D. 3e kl. de adel borsten der ie afdeeling voor den stoomvaart dienst bij het Koninklijk instituut voornoemd: J. G. C. van Hilten, A de Vaal, A. Ohr en E. C. Leertouwer; 3e. tot off. van adm. 3e kl., de adelborsten der ie afdeeling voor de_ administratie bij het Koninklijk instituut voornoemd: C. H. F. Si- mons en M. Krauss. Luit. ter zee 2e kl. H. Witte wordt 2 Sept. overgeplaatst, van het Wachtschip te Wil lemsoord naar het Koninklijk instituut voor de marine aldaar en belast met den algemee- nen dienst en het geven van onderwijs in de practische militairevakken. Off. van den M.S.D. 2e kl. H. Embroek, zoomede luit. ter zee 2e kl. J. F. N. Tuijbens, H. Tichelman en W. H. van Zadelhoff zijn, van hun plaatsing bij d'en dienst in Oost-Indië, hier te lande teruggekeerd. Bij Kon. besluit is met ingang van 3 Sept. bevorderd' tot luit. ter zee der 2e kl. bij de Kon marine-reserve luit. ter zee 3e kl. bij die re serve J. M. Uijtenhoudt. Bij Kou. besluit is met ingang van 13 Sept aan den off.-vlieger 2e kl. P. F. L. I. van der Grinten wegens eindigen van zijn bij de be noeming aangegaan dienstverband eervol ont slag uit den zeedienst verleend. Off. van adm. 2e kl. der zeemacht C. J. Grij seels, voor 2 jaren gedetacheerd bij den dienst in Oost-Indië, keert binnenkort naar Neder land terug. De luit. ter zee 2e kl. B. J. van Doorninck, dienende bij den afbouw van Hr. M». van Galen te Rotterdam, wordt den 7en Sept. a.s. gesteld ter beschikking en is bestemd om eer lang per part. gelegenheid naar O.-I. te wor den uitgezonden. BEHOUDENS ONVOORZIENE OM-, STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per sonen vergund naar Nederland terug te keeren: Per s.s. Patria, den 28en Aug. a.s. van Priok: Serg.-konstabel J. Wassenaar, serg.-torpe- dom. L. Harpe, serg.-ziekenverpl. D. Jonge- pier, serg.-macht. N. Zijlstra, korp.-seiner J. F. M. van Oostveen, korp.-konstabel G. D. C. Smit, id. P. van Roosmalen, korp.-hofm. M. Bron, mar. ie kl. G. de Groot, id. G. Maatjes, id. C. Posthumus, id. E. C. C. Rulofs. Per s.s. Johan de Witt, 4 Sept. van Priok: Serg.-seiner D. Dekker, ziekenverpl.-majoor M. H. Smelt, serg.-ziekenverpl. J. van Gorse- len, korp.-seiner J. H. Cromjongh, korp.-hof- meester S. van Hulsbergen, korp.-macht. 2e kl. J. J. Lammerts, id. A. Visch, id. M. A. F. Vermoten, stoker-olieman L. Geilman, schoen maker C. F. L'Istelle, barbier P. J. Kohn, matr. ie kl. A. Bastlaan, ld. 2e kl. C. van Houten. Per s.s. Slamat, n Sept. van Priok: Schipper C. Bakker, serg.-kok C. Rood', korp.-konstabel J. Ravestein, schoenmaker P. J. Corveleijn, tamboer ie kl. E. Smit, id. 2e kl. J. W. Gronick, mar. ie kl. P. J. Althuij- zen, id. C. A. de Croo, ld. E. T. Wattien. Per s.s. P. C. Hooft, 2 Oct. van Priok: Torpedomaker-majoor F. A W. Keijzer, serg.-torpedomaker R. Heuvelink, korp.-botte- lier K. den Engelsman, korp.-schrijver N. V. Volkert. Per s.s. Indrapoera, 9 Oct. van Priok: Serg.-torpedomaker D. A. C. de M .agd. Per s.s. Sibajak, 31 Juli van Priok: Luit. ter zee 2e kl. H. Tichelman, id. J. F. N. Tuijbens, id. J. A. de Back, off. van den M.S.D. 2e kl. H. Embroek, Berg. der mars. J. Brugts. Per s.s. Karnak, 31 Juli van Priok: Serg.-ziekenverpl. M. F. Tronchet. P^k 8' ^er ^ederlanden, 7 Aug. van TT^?p,',ttr 1iee Osten, luit. ter zee ie kl. H. Jolles, id. 2e kl. D. J. A. Westerveld, kwartiermeester H. Meijerink, barbier J. Rooker. Per s.s. Chr. Huitgena, 21 Aug. van Priok: 7 Oct.: serg.-kok A J. van der Laan, 7 Sept.: mar. ie kl. L. Cremers. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zal op 31 Augustus a.s. van1 de militaire gebouwen in het garnizoen de vlag worden gehescheni of uitgestoken vanaf de reveille tot zonsondergang. De res. ie luit S. Koekendorp, J. M. Vink, Kap. ter zee A. F. H. Dalhuisen, off. v. d. M.S.D. ie kl. D. W. Claasen-, luit. ter zee 2e kl. J. J. Stuijvesant Meijer. Met ontslag uit den zeedienst: 1 Sept: geschutmaker-majoor L. J. C. Pootjes 29 Sept.: korp.-seiner D. C. van Prooijen. 1 Oct.: adj.o.off.macht. W. de Zwijger. 3 Nov.: id. F. J. van Dijk. 13 Nov.: korp.-macht. 2e kl. J. P. Klant. 26 Oct.: stoker ie kl. T. Pranger. 7 Oct.: barbier J. L. B. Louwaard. 9 Oet.: bootsman J. J. de Vrijer, iz Oct: achxijver-majoor W. Dfeigaen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10