T Fotogr.-Atelier EISELIN. TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. 6 zwarte foiok. salonfoto f 1.50 -12.00 6 bruine totok. salonfoto 12.00 12.50 VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 WINKELSLUITING OP KONINGINNEDAG. GEMEENTELIJK ZWEMBAD. R. K. TUBEROULOSE-BESTRIJDING. DE INDISCHE MAIL. PARADE OP KONINGINNEDAG. Deelnemende troepen. Iets over de Jamboree 1929. Ik zal u nu iets van 't kamp zelf ver tellers Volgorde der opstelling. Opstelling der officieren, onder officieren, enz. Geen parade aan boord. Vlleffparade Diversen. De aanbieding der gelukwenschen door de commandeerende officieren aan den Vlootvoogd zal plaats hebbeh op 31 Aug. a.s., ten 9 uur 30 v.m. in de groote zaal van het Commandementsgebouw. 75-JARIG BESTAAN VAN HET KON. INSTITUUT VOOR DE MARINE In aansluiting op onze mededeeling be treffende de feestelijkheden in September a.s., ter viering van bovengenoemd jubi leum, kunnen wjj onzen lezers nóg melden, dat de Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren (afd. Den Helder) een buiten gewone openbare uitvoering zal geven op Woensdag 18 September in „Casino". Alsdan zal worden opgevoerd een histo risch tooneelstuk, waarin de daden onzer Marine, vanaf het eerste optreden van een Hollandsche vloot, zullen worden gerele veerd. Dit stuk werd voor den Bond spe ciaal geschreven door onzen plaatsgenoot, den heer Philip B. Polak. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. EEN NIEUWE ZAAK. Atelieruren dagelijks 9-9 Zondags 10-6 WINKELNEEUWS. CURSUS VOOR ONDERWIJZERS. ZOMER EN WARMTE. DE AANRIJDING OP DE HULPBRUG. AANRIJDING OP HET STATIONSPLEIN. GEMEENTERAAD. Overeenkomst gemeente 's-Gravenhage, toelating leerlingen Gymnasia, etc. dier gemeente. Pensioen oud-Wethouder W. O. van Breda. Gaarne voldoen wij aan het ons gedane verzoek, onze lezers en lezeressen te wil len verwijzen naar de in dit blad opge nomen advertentie betreffende winkel sluiting op Koninginnedag. Wij verwijzen naar de publicatie in dit nummer betreffende gewijzigde uren van openstelling gedurende September. Op 81 Augustus is het zwembad gesloten. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie voor den speldjesdag van „Herwon nen Levenskracht", R. K. Vereeniging ter bestrijding van t.b.o., op Zaterdag 81 Augustus. De speciale trein, welke mieit post en passagiers, in aansluiting op het as. „Prins der Nederlanden", van Genua vertrekt, zal Zaterdagmorgen 81 Aug- te 11.10 van daar vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 1 September te 10.41 te Amsterdam (C.19.). Aan de bepalingen betreffende de rege ling dezer parade is het volgende ontleend: Aan de parade zal worden deelgenomen door een bataljon van de Zeemacht, sa mengesteld uit de bemanningen der hier onder volgende schepen en inrichtingen: a. een compagnie van Hr. Ma „Heems- kerck"; b. een compagnie van Hr. Ms. „Wacht schip" te Willemsoord; c. een compagnie van het Station voor Onderzeebooten; d. een compagnie samen te stellen door de Marinekazerne te Willemsoord en Hr. Ms. „Van Speijk", zoonoodig aangevuld door Hr. Ms. „Kortenaer". Verder zullen aan de parade deelnemen alle, tamboers en pijpers en de Stafmuziek, terwijl op bet terrein van de parade een kleine ambulance afdeeling van het Ma rine-Hospitaal aanwezig zal zijn tot het verleenen van hulp bij eventueele onge vallen. De compagniën zullen minstens 80 man sterk zijn, gerekend zonder kader. Commandant der Parade is de luitenant ter zee le kl. J. O. H. H. Mackay, wien als adjudant wordt toegevoegd de luitenant der mariniers W. J. van Rhijn. De marinetroepen zullen zich ten 9 uur 45 v.m. verzamelen op het Sportterrein op de Rijkswerf ten einde vandaar naar het Parade-terrein te marcheeren, alwaar de compagnie der artillerie van de Landmacht zal zorgen tijdig opgesteld te zijn. Door een Heldersch deelnemer. Nui deze groote en eenige gebeurtenis in de padvinderswereld weer achter den ruig is, krijgt men eenigszins een over zicht van 't verloop der massa-„b etoogingf' zou ik kunnen zeggen, betooging. omdat al deze jongens, uit alle streken, landen en deelen der wereld uiting gaven aan hun liefde voor de, naar hun meening, schoonste beweging, ooit in de wereld geschiedenis ontstaan en uitgegroeid. -- Want krachtig gegroeid is deze ograni- satie zeker, niet alleen in Engeland, maar in bijna ieder land der wereld en elk, die de Jamboree bezocht heeft, zou haast met recht dat bij n a weg kunnen laten, want was niet zoowel Nieuw-Zeeliand als IJsland!, Rhodesia zoowel als Alaska ver tegenwoordigd en zag men niet Austra liërs broederlijk met hun antipoden, Bel gen, Britten en Hollanders om het kamp vuur geschaard? Brulden niet Franschen en Duitschers gezamenlijk de schoone liederen, zooais John Browns It 's a long, long way to Tipperary, enzi. uit, daartoe aangevoerd door een Schot, die bereids al zijn stemgeluid: had verspeeld door in een heusdhelijk Spaansch stierengevecht ais voorzanger te fungeeren en daar op meesterlijke wijze het Toreadorenlied uit Carmen te verknoeien, en te verdraaien? Had men zelf zulke tooneeltjes niet bijgewoond, men zou die Bewijzen van internationale broederschap, welke zon der politiek gezwam op een simpelen avond tot stand werd gebracht, niet heb ben kunnen gelooven. Maar gelukkig zijn zij, die dit massa- kamp hebben bijgewoond of bezocht., zij hebben een idee gekregen van wat de stichter beeft bereikt, dank zij de hulp van duizenden leiders, helpers en ande ren, menschen, wier namen waarschijn lijk niet genoemd zullen worden, maar wier pogingen, ten behoeve van 't ko mend geslacht, nooit ongedaan zullen huiven. 't Eigenlijke kamp bestond uit 30.000 man, 15000 Engelschen en 15.000 padvin ders van vreemde naties en van die over- De troepen op het paradeterrein zullen worden opgesteld in volgorde Marinetroe pen, Compagnie Landmacht en wel in orde van parade, rechtervleugel ter hoogte van de Zuidzijde van het Station, linkervleugel zoonoodig ombuigende langs Kerkgracht. Voor de afzetting van het terrein zal de politie worden geassisteerd door 16 man. De troepen zullen worden geïnspecteerd door den Groepscommandant, vergezeld door den Chef van den Staf der Zeemacht en den luitenant ter zee le kl. adjudant, den Garnizoenscommandant en de com mandanten der aan de parade deelne mende schepen en inrichtingen der Ma rine. Na afloop der inspectie zal voor hem worden gedefileerd, waarna de troepen met de muziek een rondgang door de stad zullen maken. De hoofd- en verdere officieren, als mede de onderofficieren met en boven den rang van sergeant, welke niet bij de troe pen zijn ingedeeld, evenals de leden van den Bond van Oud-Onderofficieren, wor de nuitgenoodigd de parade bij te wonen en zich daartoe op het paradeterrein op te stellen op nader aan te wijzen plaatsen; wat de officieren betreft tegenover het station en wat de onderofficieren betreft vóór het station. Aan leden van „Onze Vloot" kan op vertoon van hun lidmaat schapskaart toegang tot het terrein wor den verleend. Kaarten tot het bijwonen der parade op het daartoe gereserveerde terrein voor familie- en huisgenooten van officieren en onderofficieren, zoomede van ambte naren van de Rijkswerf zijn tot een be perkt aantal verkrijgbaar bij den Adju dant, na 27 Augustus 1929. Aan boord der schepen zal geen groote parade worden gehouden, ook niet op die schepen, waarvan de bemanning niet deel neemt aan de aan den wal te houden parade. Wanneer bij ongunstig weer de parade aan den wal wordt afgelast, zal zulks ken baar worden gemaakt door het hijschen van een blauwen wimpel op de Marine kazerne te Willemsoord. In dat geval zal aan boord der daarvoor in aanmerking komende schepen de groote parade wor den gehouden ten 10 uur v.m. In aansluiting op de parade op het Sta tionsplein zal op 31 Augustus een vlieg- parade worden gehouden door vliegtuigen van Hr. Ms. vliegkamp „De Kooij". De vliegtuigen van „De Kooij" komende zul len ten 11 uur 15 over het paradeterrein vliegen en na gekeerd te zijn wederom over het paradeterrein naar het vliegter rein terugkeeren. Degenen, die de narade op 31 Augustus a.s. bijwonen, moeten zooveel mogelijk langs Spoorstraat of Prins Hendriklaan het paradeterrein betreden (niet door de Koningdwarsstraat of het Plantsoen). Het saluut van 101 schoten zal worden afgegeven door Hr. Ms. „Heemskerck" De nieuwe feestverlichting voor het Öirectiegebouw zal des avonds worden ontstoken. zeesche. koloniën en Dominions. Daarnaast was een auxiliary-kainp, be staande uit 20.000 man, allen Engelschen, 't Geheel was gelegerd in en nabij het ^.rrowe-Park, dat speciaal: voor dat doel gehuurd of gekocht moet zijn en genoemd is naar een raam, dat zich in een 1 der muren van 't Arrowe-kasteel, 't centrum van 't park, bevindt en den vorm heeft van een pijl (Eng. arrowe). In dit kasteel Werden de leiders-oongressen gehouden onder leiding van Sir Robert Baden- Powel, de 72-jarige stichter en leider van de padvindersbeweging, welke dit jaar haar meerderjarigheid vierde door de derde Jamboree. De Jamboree viel oorspronkelijk samen met 't jaar der Olympiade, werd in 1920 voor 't eerst ge houden in Engeland, nabij Londen, daar na in 1924 in Denemarken, nabij Kopen hagen, en nu, met opschuiving van een jaar, weer in Engeland, nabij Liverpool op een schiereiland, begrensd door de Dee, aan den uitersten N.O. rand van Wales, de Iersche Zee en de Mersey. Iets nabij, 't centrum van 't park be vindt zich de groote rally-ground, waar de twee groote rally's, ml. voor den Her tog van Oonnaught en voor den Prins van Wales, welke beide door den Cbief Söout vergezeld waren, gehouden wer den en waar ook 't vuurwerk op den avond van den sluitingsdag werd afge stoken. Bovendien werd eiken dag een rally gehouden voor de talrijke bezoe kers, die ondanks regen, wind en mod der, trouw in groeten getale opkwamen. Zoo'n rally vangt aan met een soort dé filé, gevolgd door spelen, dansen en de monstraties en somsikomt er een alge meens wedloop bij, voor naaï- een be paalde plaats, waar de een of andere leider zich bevindt- Dit is de eigenlijke rally. De beide groote rally's, waaraan door ieder werd deelgenomen, waren ont zagwekkend grootsch en maakten op allen een diepen indruk. Ze behoorden trouwens tot de hoofdgebeurtenissen van de Jamboree, 't Woord Jamboree is een Indiaanscbe aanduiding voor een verga dering van Indiaansche opperhoofden, een vergadering met eenigszins feestelijk k'ö r ki)© r. Tenminste zoo werd mij verteld. Dat deze naam door een der Engelsche bladen omgetooverd werd in Mudboree, De familie Polak was het, die bij ver schillende gelegenheden (De Ruyter-, Oranje- en andere feesten) de door ben voor dat doel geschreven stukken voor het voetlicht brachten, waarmede spelers en leiders veel succes oogstten. Ook ditmaal zijn moeite noch kosten ge spaard. Schitterende costumes, een uit muntend orchest, fraai kapwerk kortom al wat dienstig is voor een grootsch-opge- zette uitvoering. Tableaus en zang zullen het geheel verlevendigen. Dat aan een dergelijke uitvoering enor me kosten zijn verbonden, laat zich be grijpen. Niettegenstaande 'dat zullen de toegangsprijzen laag genoeg zijn, om niet bezwarend te worden deze uitvoering bij te wonen. Het stuk, het welk dient als „inzet" van de feesten, gaat slechts één enkele maal. Door het raadslid, den heer Schoeffelen- berger, is tot het College ^pn B. en W. de volgende vraag gericht. Acht Uw college het niet meer dan noodig, gezien de laatste plaats gehad hebbende auto-ongelukken met doodeljjken afloop en de toenemende zorg voor ouders voor hunne kinderen, welke ontstaat door- het onverantwoordelijk bruut rijden van sommige autobestuurders zonder plichts besef, om daartoe de noodige maatregelen te nemen en daarvoor in de eerste plaats op eenigen afstand van de scholen, een waarschuwingsbord te doen plaatsen met het opschrift: Auto- en motorbestuurders: School, langzaam rijdep! een maatregel, die sinds eenigen tijd in de groote steden wordt toegepast De heer D. J. O. v. cL Horst, hij vele oudere stadgenooten wel bekend, open^ heden in perceel Keizerstraat 23 een nieuwe hmchrooim, die, naar het uiterljjk te oordeelen, zeker zal floreeren- De heer v. d. Horst, die een oud-stadgenoot is. heeft jaren geleden in de Spoorstraat reeds een lunchroom gedreven en is dus volkomen.met, het vak op de hoogte, daarbij! heeft hij met zijn echtgenoote tact om mot de menschen om te gaan, eigen schappen dus die een dergelijke zaak ten goede komen. De zaak ziet er prettig uit, vooral de wandlompen geven een aardig aspect aan Modderfeest, had zijn oorzaak, daar door de aanhoudende regens in 't begin van t kamp 't prachtige grasterras veranderd was in een modderpoel, die er door 't aanhoudend! baggeren van duizenden pa ren mensohenvoeten niet bepaald beter op geworden was, vooral niet langs de hoofdwegen en in de Marktstraat, een overdekte doorgang, met aan weerskan ten verscheidene winkels, alles in hout opgetrokken, 't Geheel deed me sterk denken aan een gedeelte van een stad in 1 Verre Westen, zooals men die vaak op de film ziet afgebeeld, temeer omdat men jongens in allerlei oow-boy-pakjes zag rondloopen, 't schieten ontbrak er nog maar aan. Natuurlijk was er ook een XKStkantoor, een ooiffeurzaak, een wissel- >ank, enz. Dit alles was wel noodig in zoo'n reuzenkamp, waar rnien een half uur noodig had om naar 't centrum te gaan en waar zelfs een keurig ingericht hospitaalkamp aanwezig was. Niets was er verzuimd, door 't geheole kamp was een waterleiding aangelegd! en de rege ling van de voedsel-distributie heeft, op een kleine uitzondering na, voortdurend op rolletjes geloopen. Dat voedsel moes ten de jongens zelf klaarmaken en ook voor de verlichting was men 's avonds in de tenten op datgene aangewezen, wat men in een klein kamp ook gewoon was om te gebruiken, nJ. de eenvoudige kamp lantaarn. Aan de Hollanders was een stuk grond toegewezen in den vorm van een vierkant, waaruit een vierde gedeelte was weg gehaald. Tweekwart daarvan werd voor die tenten, waarin men verblijf hield, ge bruikt en in 't overige gedeelte waren de keukens ingericht, die in den tijd van voedselbereiding de grootste belangstel ling van de zijde der bezoekers genoten. Een ruimte was vrijgehouden, 't Malie veld, waar eiken ochtend om negen uur de dagelijksche bijeenkomst om de vlag genmast plaats vond en de bezigheden van dien dag werden vastgesteld en bespro ken. 'Werd de eerste week hoofdzakelijk be steed' aan 't onderling brengen van be zoeken en aan 't vriendschap sluiten van jongens van allerlei rassen en nationa liteiten, de tweede week was voorname lijk gewijd aan de excursies, die niet- bet geheel, dat eenvoudig, doch smaakvol Is ingericht. Voor goede consumptie wordt ingestaan. 'Bij de opening verhoogden bloemen het feestelijk aanzien. Vermelden wjj hierbij nog, dat het ijs, in deze nieuwe lunchroom, op Ameri kaansche wijze door den heer v. <L Horst bereid wordt In het perceel Spoorstraat 120 zal de heer L. van der Walle Zaterdagavond een winkel in rijwielen openen. Deze winkel is een filiaal van zijn reeds jaren te Rotterdam bestaande zaak. De heer van der Walle verkoopt Stokvis-rijwielen en onderdeelen: wat rijwielen betreft, vindt men er de merken Tourist, Ned Kroonrij wielen en Metallicus. Voorts diverse onderdeelen, zóoals de origineele Terry-zadels, de Berkolampen, enz. Op al deze onderdeelen, ook op banden en rijwielen, geeft de fabriek garantie. Reparaties worden door zeer vakkundig personeel verricht. In de etalage trekt zeer de aandacht het model van de eerste flets met trap pers, vervaaidigd in 1860 door Michaud De allereerste poging om een rijwiel te maken, had in 1817 plaats; het was een rijwiel, dat voortbewogen werd als de tegenwoordige autopeds der jongens. Men moest een eindje meeloopen om het toestel wat vaart te geven en kon dan rijden. Michaud verbeterde dit model en bracht trappers aan. Daaruit is het tegenwoordige ^chier volmaakte rijwiel ontstaan, dat een onmisbaar verbruiks voorwerp is geworden. Het hier tentoon gestelde model is later voorzien van luchtbanden, daar de uitvinding der luchtbanden van veel later datum is en die eerste fietsen alle van massieve banden waren voorzien. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie betreffende den cursus voor onderwijzers(es), uitgaande van de Handelsschool. Wie hieraan wenscht deel te nemen, geve zich vóór Zondag op bi, den directeur der school. In de hevige warmte der laatste dagen is eenige verandering gekomen; wij mo gen ons thans verheugen in een wat fris scher temperatuur. Er zijn al weervoor- spellers, welke concludeeren tot algeheele 'verandering, maar we zullen goed doen ze maar te aanvaarden voor wat ze zijn: waarschijnlijkheden, en we zullen maar dankbaar aanvaarden wat we nog aan zo- mersche dagen krijgen. Dinsdag was het bier een warme dag. Toch vergist men zich als men denkt, dat 't een dag was van buitengewone warmte. De temperatuur was 24 graden O., hetgeen voor den tijd van het jaar niet zoo buiten gewoon is. Des nachts 12 uur was de tem peratuur nog 22 graden. Laat ons hopen, dat ook September ons nog vele mooie dagen zal brengen; herfst en winter en het gure voorjaar zijn hier lang genoeg. In ons vorig nummer deelden wij abusievelijk mee, dat men pog niet op het spoor was van de onbekende auto, die den beer Wilner op de hulpbrug, aan het einde der Binnenhaven, aanreed. De auto en bestuurder heeft men echter opge spoord. Het was iemand uit Anna Pau- lowna. Proces verbaal werd reeds van een en ander opgemaakt. Engelschen ondernanjen in de directe en indirecte omgeving van 't kamp. Zoo on dernam de groep, waar schrijver dezes bij aangesloten was, uitstapjes naar Ches- ter, een der oudste Engelsche steden, maar ook nu reeds een plaats met veel industrie, naar Capesthorne, een der grootste Engelsche buitens, Maoclesfield, waar een kunstzijdefabriek bezocht werd, benevens 't stadhuis aldaar, waar ons een tea aangeboden werd. Dit was de eerste dag, Woensdag. Den volgenden dag ging 't naar Liver pool, waar getramd werd naar de be kende biscuitfabriek van Jacobs, daarna gingen we op een der mailbooten van de Witte Star Jijn, de Baltic, lunchen en kregen de gelegenheid, Vanaf 't dak van een der groote opslagplaatsen, een blik te slaan op de dokken en aanlegplaatsen van de booten der grootste stoomvaart lijnen) ter wereld, tevens kregen we een prachtig uitzicht op de Mersey en de Iersche Zee, waar tal van schepen voe ren, Daarna gingen we per Upperground langs een gedeelte van de acht mijl lange „dooks" en bestegen toen 't gebouw van de Royal Liver Friendly Society, een ge bouw van ongeveer 14 verdiepingen en ter hoogte van 110 Meter. Wij konden stijgen tot 105 M. en hoogte en hadden toten een schitterend gezicht op de stad, waar een dikke,, vuil-blauwe roetdamp over de zwart-aangeslagen huizenmassa's hing, over de Mersey, de zee en een ge deelte van Wales, t geheimzinnige berg land. In Liverpool bezochten we ook de reusachtige kathedraal, die „met zooeven genoemd gebouw de heele stad be- heerscht en slechts tten halve voltooid is. Toch worden er al diensten in gehouden en 't gezang en 't orgelspel maakte groo- ten indruk op ons. In St. George's Hall, het groote amusementsgebouw van de stad, werd weer een tea gebruikt in de orgel-recital. Vrijdag waren we reeds om 6.10 op en spoorden vanaf Birkenbead onder de Mersey door, voorbij Manchester naar Rochdale, een industrieplaats, die, even als Maoclesfield in 't Peak-gebergte ligt en over de 100.000 inwoners telt. In Roch dale werden we prachtig ontvangen, we bezochten een katoenspinnerij van Dun- lop en daarna een fabriek, waar katoen- spinmachines vervaardigd werden. De Dinsdagavond is een 74-jarige ver pleegde van het Diaconiehuis aan ae Oost- slootstraat, Mej. K. Kikkert, door een autobus van den heer M., op het Stations plein aangereden. De oude vrouw was met den trein van half zeven aangekomen en liep met een haar begeleidend persoon over het Stationsplein. Juist toen zij de autobus passeerden, die ter hoogte van het reclamebord van Hagenbeek stond, reed deze weg. De oude vrouw viel en kwam onder of naast de autobus terecht, in ieder geval is zij in aanraking gekomen met bet achterwiel. Door het roepen van de men schen reed de chauffeur achteruit en kwam toen weer tegen het oude menschje aan, dat waarschijnlijk een arm gebroken beeft, een tamelijk ernstige vleeschwond aan het been heeft opgeloopen en een buil op haar hoofd. Op een draagbaar werd zij in de autobus gezet en naar het Marine-Hospitaal ver voerd. Naar wij hedenmorgen vernamen is haar toestand bevredigend. B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds gedurende enkele jaren bestaat er een overeenkomst tusschen deze ge meente en de gemeente 's-Gravenhage betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op de gymnasia en andere inrichtingen van voortgezet onder wijs der gemeente 's-Gravenhage. Aangezien de laatst gesloten overeen komst 1 Augustus jl. is vervallen, stellen Burgemeester en Wethouders der ge meente 's-Gravenhage voor, weder op denzelfden voet een nieuw contract te sluiten. Bij hun schrijven leggen Burge meester en Wethouders van 's-Graven hage over een door den Raad dier ge meente aangenomen wijziging der be trokken Schoolgeldverordening, welke wijziging evenwel geen betrekking heeft op met de buitengemeenten terzake te treffen regelingen. Waar nog steeds een leerling uit deze gemeente een der gymnasia te 's-Graven hage bezoekt, stellen wij U voor ons te machtigen opnieuw Óen overeenkomst als boven bedoeld met het gemeentebestuur van "s-Gravenhage te sluiten. B. en W. teekenen hier, wat de uit deze overeenkomst voortvloeiende financieele verplichtingen betreft, nog bij aan, dat voor eiken leerling is verschuldigd een bedrag van f 400.De betrokken ouders hebben zich verbonden aan deze gemeente te restitueeren het bedrag, waarmede over eenig jaar het aan de gemeente Alkmaar krachtens art. 8quater der Hoogere On derwijswet voor één leerling, dien aldaar het Gymnasium bezoekt, verschuldigde subsidie het aan de gemeente 's-Graven hage uit te keeren bedrag mocht over schrijden. In verband met het bepaalde bij artikel 9 der Verordening, regelende de pension- neering der Wethouders en hunne wedu wen en(of) weezen, deelen B. en W. den Raad mede, dat zjj aan den heer W. O. van Breda, naar aanleiding van diens ver zoek, een jaarlijksch pensioen als wethou der hebben toegekend van 782. Dunlop Cotton Mills is een reusachtig fabrieken-oomplex, alles onder één dak en houdt ruim 3200 menschen aan 't werk. In al deze fabrieken werden ons prospect! uitgereikt, en elke plaats, die wij: met ons bezoek vereerd hadden, gaf ons een souvenir in den vorm van ansichten of prospecti mee. In 1 stadhuis van Roch dale kregen we weer een tea en daarna gingen we weer per trein huiswaarts. We kregen twee dagen om op ons verhaal te komen. Den velgenden Maan dag bezochten we Port-Sunhght, een der voorplaatsen van Birkenbead, een stad, die ook weer over de 100.000 inwoners telt. Port Sunlight is een medeldorp en heeft een der 'best ingerichte fabrieken van Engeland, Grootendeeds wordt er 't systeem-Ford gevolgd. Speciale borden en overloopen zijn er ten gerieve der be zoekers geplaatst en allen zijn er in uniform en keurig gekleed. Na dlif bezoek maakten we een boottocht op de Mersey, die wel eenigszins op 't IJ gelijkt, maar iets grooter en toen (Maandag) minder druk was- We voeren naar New-Brighton, een amusements- en balplaats voor Li verpool en Birkenbead, waar de Helder- schen weer eens naar hartelust konden genieten van hun oude getrouwe, de zee, door een heerlijk bad te nemen. Da delijk daarop versterkten we den inwen- digen mensch door een fijne tea, ons aangeboden door de stad Wallasey, waar van New Brighton een onderdeel vormt Goed doet 't, dat niet, zooals bier in Hol land vaak gebeurt, een hoog geplaatst persoon of 't bestuur van provincie of stad zich doet vertegenwoordigen, maar men zelf door die persoon of dat bestuur wordt ontvangen en toegesproken. Merk waardig is overal de verbazende gast vrijheid en de hartelijkheid en sympa thie, welke wij van de zijde van 't Engel sche volk ondervonden, deze zuilen de Hollanders steedB in herinnering blijven. Mijn artikel is hiermede ten eindle en alle deelnemers zijn reeds veilig thuis of op weg daarheen, maar een band zal allen, die bij deze groote gebeurtenis zijn tegenwoordig geweest, steeds blijven bin den en altijd zullen zij getrouw blijven aan hun padvinders-idealen, verwezenlijkt op de Jamboree.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5