T {Badpaviljoen CONCERT VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. Kapelmeester: ANDRt HOPPENBROUWER VAN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 Tot tijdelijk leeraar Nederlandsch aan de handelsscholen te Alkmaar werd benoemd onze stadgenoot de heer R. Kam man. De heer P. A. Smits, wethouder der gemeente Den Helder, zal Inplaats van Maandag zijn spreekuur houden op Woensdag 4 Sept a.a Bij Kon. besluit van 28 Augustus is, te rekenen met ingang van 1 November 1928, benoemd tot adjunct-commies bij de Rijks werven de klerk, geplaatst bij de Rijks werf te Willemsoord A. O. Boon. 50-JARIGE EOHTVEREENIGENG. Naar wij vernemen hoopt het echtpaar Harjer, le Schagendwarsstraat, 11 Sep tember a.a zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. De omwonenden schijnen niet van plan te zijn dezen dag ongemerkt te laten voorbijgaan naar ons ter oore kwam. Zoodat men dus op een feestelljken dag mag rekenen. DE INENTING. Van de gelegenheid tot kostelooze in enting en her-inenting, die, zooals wij heb ben medegedeeld, Vrijdag werd gegeven, is door een zeer groot aantal kinderen er waren evenwel ook volwassenen bij gebruik gemaakt. Naar schatting hebben tusschen 4 en 600 zich laten inenten; de kinderen stonden tot in de Breestraat hun beurt af te wachten. Waarschijnlijk zal binnenkort een twee den zitdag worden gehouden. WATERTOCHTJE PER „E.S.O.N.A.". Wij verwijzen naar de in dit nummer opgenomen annonce van de „E.S.O.N.A.1 die morgen voor het laatst in dit seizoen een Zondagsreis maakt naar Schoorl en Alkmaar. Ongetwijfeld zullen velen deze laatste gelegenheid aangrijpen en met dit mooie zomerweer een uitstapje per boot maken naar Alkmaar, waar men tevens de kermis kan bezoeken. Voor de buitengewoon lage prijzen zie men de annonce. MIJN OPGEVISCHT. Door den botter Texel XI, schipper D, Vlaming, is gisteren, 25 mijl ten N.W. van Texel, een Engelsche mijn opgevischt en hier binnengebracht. FEESTAVOND CHR. ORANJE-VER De Ohr. Oranjevereeniging had gister avond, de vooravond van den verjaardag van H. M. de Koningin, in „Casino" een feestavond georganiseerd, welke een stampvolle zaal getrokken heeft. De opening geschiedde door de Oranje Harmoniekapel met het „Wilhelmus", dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Tijdens het spelen kwamen de vice- admiraal, vergezeld van zijn adjudant, lui' tenant ter zee le kl. D. C. M. Hetterschy, benevens de burgemeester, binnen. De voorzitter der Chr. Oranjevereeni ging, de heer De Jong, verkreeg hierna het woord. Spr. heet alle medewerkenden en feest- genooten welkom. We staan, aldus spr. aan den vooravond van den verjaardag van onze Koningin. Op dezen avond en morgen hebben wij weder gelegenheid om onze liefde voor ons nationale leven, waar van het Oranjehuis het middelpunt is, te uiten. Ons, echte Nederlanders, is elke gele genheid welkom, waar wjj aan onzen trouw en verknochtheid aan ons Oranjehuis uiting kunnen geven. Wij, Nederlanders, hebben wel bijzon dere reden om vaderlandslievend te zijn. De ellende van den oorlog bleef ons ge spaard; de revolutiegeesten, die in vele landen hun wreede lusten konden botvie ren, werden hier. bedwongen. De vele voor rechten, die wij als vrije Nederlanders hebben, zijn ons maar niet zoo toegeval len, doch zijn de vrucht van strijd, van bloedige worstelingen, maar vooral van het onwankelbaar drievoudig verbond: „God- N ederland-Oranj e". Oranje is onmisbaar voor Nederland, de meerderheid van ons volk is daarvan over tuigd. Mocht de ure des gevaars komen, dan zullen Oranje en Nederland tezamen goed en bloed ten offer brengen op het altaar des vaderlands. Het nationale gevoel is bij ons volk nog aanwezig. In dit verband haalt spr. het vertrek van de „Kortenaer" aan. Spr. eindigt met het gedicht door wijlen Da. Van Noort vervaardigd op den ge boortedag van Prinses Juliana. „Oranjehuis, Doorluchtig Huis! Vol geestdrift juicht elk meel Wat torne of rukke aan den band, Wij houden de eed van trouw ten pand, Als één man voor Oranje stand. Vivat, Oranje, Hoezee! De heer De Jong, hierna in gebed voor- &oXklflÏH5t.<50<,8 IegW1 1001 °M Aan het varieerend programma werkten mee: De Oranje Harmonlekapel. onder leiding van den heer Haanstra, die wet op een nummertje meer of minder ziet en zoodoende, mede door het applaus, zijn aandeel in dezen avond grooter maakte, dan verwacht was. De verschil lende volksliederen werden spontaan mee gezongen. Het Chr. Mannenkoor. gaf dezen avond zijn eerste openbare uit voering, onder, leiding van den heer Kamp, voor wien het tevens de laatste uitvoering is„ daar hij heden naar Den Haag vertrekt. Het koor maakte een uitstekenden indruk, de verschillende nummers werden goed ten gehoore gebracht, wanneer er een even bekwame dirigent voor den heer Kamp in de plaats komt, zal het koor nog veel succes kunnen oogsten. „Tnnünsf. De verrichtingen van deze gymnastiek- vereeniging hebben wij vroeger reeds uit voerig beschreven. Hedenavond traden op de meisjesklasse B en de dames- en hee- renafdeeling. De knotsoefeningen der dames gingen iets beter dan de vrije oefeningen der meisjes; de belichting werkte hier aardig. De heeren werkten op de brug en de monstreerden tevens eenige mooie groepen. De driehoeksmeisjes. nog steeds gelijkbeenig, gaven eenige aar dige nummers ten beste, speciaal viel op het ordelijk maroheeren, wij zouden haast zeggen, dat er militaire regelmaat in zit. De vrije oefeningen e. d. hadden ook goed succes. De dames Kamp en Van Dalen. hielden de stemming voor het begin en in de pauzes er in met goede piano- en viool muziek. Zij zorgden ook uitstekend voor de begeleiding van de gymnastieknum mera Aan H. M. de Koningin. In de pauze deed de heer De Jong voor lezing van het telegram, dat aan de Ko ningin zal worden verzonden. Het luidt als volgt: „Aan H. M. de Koningin. De Christelijke Oranjevereeniging te Den Helder, in feestelijke vergadering aan den vooravond van Uwen verjaardag in „Casino" bijeen, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk en bidt U Gods besten zegen toe". get. J. de Jong, Voorzitter. Nadat de Oranje Harmoniekapel zich nog eens had laten hooren, sprak de heer De Jong zijn sluitingswoord. Hij dankte alle medewerkenden nog eens hartelijk voor het gepresteerde. Het doet hem leed, dat de heer Kamp nu reeds moet vertrekken naar Den Haag. Hij hoopt, dat het hem daar goed moge gaan en roept hem een tot weerziens toe. Verder feliciteert hij den heer Tielrooij, die in de zaal aanwezig is, met de Konink lijke onderscheiding, die hem ten deel is gevallen. Spr. sluit daarna met een dankgebed den goed geslaagden feestavond. KONINGINNEDAG. Het programma vim heiden. De dag van heden is te 9 uur vanmor gen aangevangen met een muzibalen rondgang door de stad van de Harmonie- kapel „Winnubst". Te 0 uur vingen in de Binnenhaven wedstrijden aan der Wa- tersportvereenigjng H. W. N., waarbij Winnubet eveneens medewerking ver leende. De uitslagen hiervan zullen wij in het nummer van Dinsdag vermelden. Om H uur had op het Stationsplein de parade plaats, waaromtrent wij de bijzon derheden hebben vermeldt in ons vorig nummer. Te half twee stellen zich de kinderen, die aan de diverse wedstrijden mede zul len doen, op 's Rijkswerf op en te 3 uur nemen de kinderspelen op bet terrein van Geel Wit een aanvang. Hier zullen de Driehoekameisjes een drietal reien uit voeren, terwijl ook de Padvindsters me dewerking verleenen. Te 7 uur vertrekt uit de Binnenhaven de gondelvaart, van 8 tot half tien geeft het Sted. Muziekcorps een concert fin de muziektent, terwijl de dag met een vuur werk besloten wordt. Voor bijzonderheden omtrent een en ander verwijzen wij naar het uitvoerige, beschrijvend programma, dat 10 cent alom te krijgen is. Uit tal van woningen en gehouwen woel hedenmorgen de vlag. CIRCUS HAGENBECK. De aankomst Zaterdag 31 Augustus en Zondag I September van 3 6 uur n.m. Sfotel-éPension MENU van Zondag 1 September f 2.— het couvert: Frlvollté Suédolse zoo'n „Die Organlsation klappt", zegt de Duitscher. En, als er sprake is van syste matische organisatie bij een of andere onderneming, kan in vele gevallen, zoo niet de meeste, de Hollander een lesje nemen van zijn oosterbuur. Het militaire type is met den wereldoorlog verdwenen, maar gebleven ls de zin voor orde, netheid en organisatie. Zoo ook bij deze onderneming. Zeer systematisch was, door de pers-afdeeling, de reclame-campagne voor Den Helder op ©uw gezet. Reeds dagen van te voren wa ren berichtjes gelanceerd in onze courant, en groote staketsels volgeplakt met recla mebiljetten waren nabij het station en tegenover „Tivoli" en misschien ook nog wel elders, opgericht. En het kon niet uit blijven of iedereen in Den Helder wist binnen enkele dagen van de komst van het circus flf, We hebben de laatste jaren meerdere malen bezoek gehad van dergelijke circus sen, en steeds trokken ze groote belang stelling. Men schijnt zich voor de staaltjes van dieren-dressuur, die er vertoond wor den, en voor de rijprestaties zeer te inte resseeren, en in ieder geval is het ver toonde weer eens een afwisseling van revue, bioscoop of cabaret. De buitenbouw van het circus, dat in het begin van deze week hier arriveerde, was reeds vooraf opgeslagen op het wei land aan den Singel, en, evenals bij vorige gelegenheden, trok ook nu de komst veler belangstelling. Aan het station. Op de balustrade, bij de veelading, hin gen en zaten ze bij bosjes, de Heldersche jongens en meisjes. Op gevaar van een gescheurde broek of kousen en dienten gevolge een pak rammel van moeder, had den de jongens hun beenen geplant tus schen het prikkeldraad, dat boven op het hek is aangebracht. Ze maakten meer herrie dan alle leeuwen en beren van Ha genbeck tezamen en toen op een gegeven moment een oranje-gekleurde vrachtauto van Hagenbeek, die zich met veel toeteren een weg gebaand had door de wachtende schare, de veelading opreed, kwam er aan het gejubel geen einde. De chauffeur had er schik in, wellicht was hem nog nooit een zoo geweldige qvatie gebracht. Het was dan ook wel je weertje voor een groote belangstelling. In de zon was het heerlijk warm, te warm zelfs, doch dat had geen merkbaren invloed op de kinderen, die hun vacantiemorgen nut tig besteed vonden, met de begroeting van het beestenspul. De trein bleef lang weg, veel te lang naar den zin van den politie agent, die de jeugd in bedwang bad te houden. „Daar hei je n'm", schreeuwde kleine dreumes. „Hoera", gilde de massa Maar bet bleek niet waar, de trein was er nog niet en eerst om over tienen reed hij de veelading op. Maar toen was er dan ook geen houden aan. Donderend klonk het hoera-geroep en de jongens bogen zich zoover over het hek als maar eenigszins mogelijk was, met bet oog op het gevaar van een tuimeling naar beneden. Langzaam trok de locomotief haar lange sleep wagens voort en voor het verhoogde gedeelte van de veelading stopte ze. De chauffeur van de oranje-vrachtauto trok de roldeur, die op een kier stond, verder open en sprong in den eersten wagon. „Aufstehen Heinrich! Aufstehen Wil helm!", zei-le vriendelijk. Zou-ie daar de olifanten mee bedoelen, dachten we, en gluurden ook eens de donkere ruimte van den wagen in. Een vunzige, muffe lucht kwam ons tegemoet. Een viertal Jumbo's Stonden met hun koppen en slurven ruste loos te zwaaien. Brrr, wat een benauwde lucht. En daar op den grond, ln het hooi, lagen de oppassers, rustig te ronken, alsof daar niet boven hen de onrustige koppen waren en de groote en logge lichamen, als een dreigend gevaar, naast hen stonden. Ach, gevaar was er eigenlijk niet, de man nen zijn het gewend bij de beesten te sla pen, maar dat men in een zoo benauwde atmosfeer een rustige en verfrisschende slaap kan genieten, wilde er bij ons niet in. De mannen waren niet wakker te krij gen. Na een por en nog een por, deden ze eindelijk de oogen open en keken, onwen nig nog, in het felle licht van de zon, die buiten feestelijk de wereld bescheen. Om vijf uur 's morgens waren de mensehen pas uit Scheveningen vertrokken en om kwart over tienen waren ze alweer druk in de weer om de boel gereed te maken voor de voorstelling van gisterenavond. Oogenblikkelijk heerschte in den omtrek van de losplaats die-interessante bedrij vigheid, die aan het circus eigen ia en die altijd zeer vele menschen trekt. Direct waren personeel en olifanten in de weer, om de wagens, die het eerste noo- dig waren, te lossen en naar de plaats te brengen, waar het fonkelnieuwe circus binnen eenige uren zou verrijzen en waar reeds denzelefden avond de élite der inter nationale artistenwereld hare prestaties aan het Heldersche publiek zou laten zien en de knapste dresseurs hun werkzaam heden met de prachtigste dieren zouden toonen. Den geheelen morgen rolden de zware wagens langs de Kerkgracht en des middags vond het vervoer van het dieren- materiaal plaats. De roofdieren als leeu wen, tijgers, beren en ook de zeeleeuwen werden met wagens vervoerd, terwijl de paarden, olifanten, kameelen, muilezels en zebra's gewoon door de stad trokken en natuurlijk de algemeene aandacht trokken. De nieuwsgierigheid van het publiek steeg ten top, toen uit twee wagens een groep Somalis kwamen, mannen, vrouwen en kinderen in hun schilderachtige kleedij, die doodleuk Den Helder inliepen, als kwamen zij er lederen dag. Op den SlngeL Toen de eerste olifant was uitgeladen en de geleidelijke lossing van den langen trein een aanvang had genomen, trok het publiek voor het overgroote deel jon gens en meisjes naar den Singel om aldaar getuige te zijn van den verderen opbouw. Wel werd Jumbo nog gebruikt voor zware wagens, maar het meeste ver voer geschiedde per tractor, ordelijk, rus tig en deskundig. Het personeel is in dit opzicht uitstekend geschoold. En eigen lijk was er, juist doordat alles zoo gelei delijk en rustig verliep, niet al te veel te beleven. Eenige autobussen brachten de medewerkende artisten aan, en de Somali- negers, die te voet gingen, trokken zeer de aandacht, hoewel door het etensuur het nogal stil op de straten was. Over 't alge meen was de belangstelling minder groot dan bij vorige gelegenheden. De openingsvoorstelling. „Die Organlsation klappt". Want de heele opbouw en wat daarmede annex ls, was vóór 8 uur des avonds gereed en prompt op tijd werd aangevangen. Door dat men te Scheveningen een vast gebouw had, was het mogelijk geweest reeds, de gebouwen vooruit op te slaan, maar het blijft even goed een prestatie om respect voor te hebben, dat men des morgens arri veert en des avonds kant en klaar staat voor de voorstelling. Keurig was alles in orde, het personeel in nette uniformen, be leefd en voorkomend, het arena dat overigens, wat de grootte betreft niet mee valt gereed, de muziek op de voor haar bestemde tribune.... Er was op dezen eersten avond al veel publiek, ook veel van buiten. Het programma, dat vertoond werd, was uitvoerig en veelzijdig; schier den gan schen avond, houdt men u, nu eens met het eene, dan eens met het andere num mer, bezig. Vertoond werden bekoorlijke dwergpaardjes, gevlekte ponnie's, en, om bij de paarden voorloopig te blijven, zes Trakehner hangsten, ware prachtdieren, door den heer Gautier voorgeleid. Deze sierlijke dieren dansten op de maat van de muziek, en -bewogen zich rhythmisch door de arena en velen, die het paard terecht als een. der edelste dieren beschouwen, hebben van dit nummer genoten. Baron Siegfried von Redwitz reed een rood- schimmel, waarmede hjj eveneens tal van passen, figuren en dansen verrichtte. Na de pauze kregen we zelfs een nummer van 16 paarden. Behalve paarden werden zebra's, hun neefjes, vertoond, eveneens een mooi nummer. Guanaco's, van het Zuid-Ameri- kaansche hooggebergte, toonden hun. bui tengemeen springvermogen. Ook de zee leeuwen na de pauze waren buitengemeen interessant in de wijze hunner dressuur. Met hun spitsen snuit spelen zij bal, en ondanks hun logheid kunnen ze zich nog vlug voortbewegen. Verder de olifanten, de goedige lobbesen. Tusschen deze nummers door kregen we ter afwisseling nummers aan trapeze en rek. De gez. Princess gaven ons in dit op zicht verbluffende staaltjes op het draaien de wiel.De tramplinspelen van de 4 Oleos waren een combinatie van acrobatiek, ele gante elasticiteit en de kostelijkste komi sche effecten. De vier Draga's gaven hen in dit opzicht niet toe, al was dit nummer weer gansch anders. Mooi ook waren de toeren op de wipplank van de 10 Asgards. Wat deze in dit opzicht te zien gaven was werkelijk bewonderenswaardig. Behalve de heeren Randy en Aage, zorg den de internationale clowns Babusio vóór en na de pauze voor het komische gedeelte. De Somali's uit, Afrika, vertoonden er een krijgsspel. Hagenbeek* heeft deze negers door zijn eigen reizigers uit hun woon plaatsen ln N.O. Afrika gehaald, en de scène, die zij vertoonen, is in geen ander circus te zien. Tenslotte het groote slotnummer van de leeuwen, tijgers, bruine en kraagberen. Tijgergroepen, door Aug. Möllier voorge steld, de andere groep door Alfred Kaden. Er waren vooral onder de tijgers kwaden bij, ook een der leeuwen was lang niet in zijn humeur. Merkwaardig is evenwel, dat de dieren trots alles toch hun meester ge hoorzamen, zij het dan vaak onder protest. Er zijn prachtdieren bij. Op dit gebied (dressuur van wilde die ren) is Hagenbeek meester over de geheele wereld. Wat met liefde en geduld met de verschillende beersoorten bereikt is, moet zelfs leeken versteld doen staan. Het slot nummer, dat als- een apotheose een ge mengde roofdierengroep brengt van leeu wen, tijgers en beren, is ook voor Holland ets geheel nieuws. Wat de jeugdige dres seur Kaden op kalme wijze met zijn dieren bereikt heeft, grenst aan het ongelooflijke en het is voor een ieder duidelijk, dat dit niet met ruwheid en geweld verkregeD kan morden, maar enkel en alleen door bestudeering van ieder dier afzonderlijk. Alles in alles een programma, dat in Hol land nog niet geëvenaard werd, vandaar ook, dat het in de verwende wereldsteden van Zuid-Amerika een ongekend succes verworven heeft gedurende 15 maanden. Wij zullen het bii deze korte opsomming laten. Men zal natuurlijk zelf dit willen zien. Heden- en morgenmiddag betalen kinderen beneden 12 jaar half geld. Deze voorstelling is geheel gelijk aan de avond voorstelling. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gein. Nw. Kerk (Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Wostnlein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Onderwerp: „Van Woord tot Daad". Gerei. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. W. Keur, van Oudewater. 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Tollenaar. HulpkerkdlensL (Militair Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. O. W. Keur. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags A80 uur Leesdienst. Ohr. Gerei. Kerk (Steengracht), *s Morgens 10 uur en 'e avonds 6 uur, Leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borger». Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. CL J; Lasschult, van Hall. Loges des Hells. 's Morgens 10 uur, Helllgïngsdlenst en avonds 8 u. Verlossings-samenkomst HUTSDÜïNm Nea Hbrv, Góm, Morgens 9 uur, Ds. E. R. Damsté. Morgenwijding Onderwerp: „Het schathuis zijns Gods". JULIANADORR KTe'cL Herv. Gent 's Morgens 10.80 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: „Het schathuis zijns Gods". Zendingsgebouw „Ster der Hope". Zaterdag 81 Aug. 's Middags 3.30 uur, Eindersamenkomst, 's Avonds 8 uur, Gewone dienst, de Heer J. Sevensma, van Adam. Zondag 1 September, 's Morgens 10 uur, de Heer J. Sevensma, van Amsterdam. 's Avonds 8 uur, de Heer Akse, van Beverwijk. BREEZANR. Evangelisatie (Ned, Herv, GetnA 's Morgens 10 uur, do heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 a en 1 middags 2M o„ Leesdienst WEERINGEN. Deo Oever» Ned. Herv. Gem. 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 8 uur Ds. Post, van Bunschoten. Doopsbedienlng. Voor- en namiddags busdiensten vanal den Poelweg, Westerland. Ned. Herv. Kerk (Kapel). 's Morgens 10 uur, J. K. Lofvers, Oandidaat t. d. HJ). Hippolytushoet Evangelisatie (Ned, Herv. Gent)» 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Doopsgezinde Gem. 'sMorgeDs 10.80 uur, Ds. R. van der Veen, van Barsingerhorn. Westerland. Ned, Herv, Gent 's Avonds 7.80 uur, Ds. van Beek. In de pauze werd door zeer velen ge bruik gemaakt van de gelegenheid de stal len te zien. Ook de Afrikaantjes liepen daar rond, en vooral een moedertje met een heel jong kindje in een doek om het lichaam gebonden, had veel bekijks. De kleine voelde zich zeer op zijn gemak. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie. GEMEENTERAAD. Voortzetting Gemeentelijke Cursus Oude Talen. Niet aan die verwachtingen voldaan. B. en W. schrijven aan den Raad. Ingevolge art. 18 der Verordening, tot regeling van den van gemeentewege te geven cursus in oude talen, dient telken are, zoolang niet tot definitieve Instand houding is besloten, door Uw Raad om- tret het voortbestaan van dien cursus een beslissing te worden genomen. Zooals U uit de hij dit voorstel gevoeg de stukken zal blijken, beantwoordt de cursus niet aan de verwachtingen, welke daaromtrent hij de oprichting zij het niet algemeen werden gekoesterd. Niet, dit zij vooropgezet, wat betreft de be haalde resultaten, die inderdaad uitste kend zijn te noemen. Zoo slaagde aan het einde van het eerste cursusjaar van de 8 leerlingen uit de hoogste klasse één leer ling voor Staatsexamen A en werden twee toegelaten tot da Sa klrunn van heft Potage Crème d'Argenteull Chateaubriand garnl a l'Amphlon Pommes Dauphlne Compote oompllquée Coupe Jookeyolub Frults Doseert FOTOGRAFISCH ATELIER EISELIN ls a.a. DINSDAG ZONDAG I SEPTEMBER DEN H b!iDKK>

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13