HET HUISJE IN HET RAVIJN S. A. KANNEWASSER ZN. STER-TABAK KONIJN's Paardenioikvleesci NIEUWSBLAD VOOR DEN H5LDER, KOEGRAS, rEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. CONCURRENTIE ONMOGELIJK BUITENLAND. BINNENLAND. mm WEEKOVERZICHT. FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Ceen weitelend oerdeel De Haagsche conferentie. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 HELDERSCHE COURANT f 1.50; voor Koegras, Anna Paulo^Iw^den'I Ver9ch<>nt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag binnenland i a.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10 id^mailM Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Modeblad reso f ooT f^°^gsblaf reso- 0.50, fo.7o, f 0.70, f r.— Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Modeblad resp. f o.93, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et; fr. p. p. 6 ct. P^t-Girorokemnff No. 16066. ADVEETENTIEN: I 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine adirert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 11lm B regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijeno. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Sept. op: ond.: op: oud: v.m.: mm.: Z 1 2.37 19.31 6.09 19.48 7.44 8.18 M 2 4.07 19.54 6.10 19.46 8.46 9.10 D 3 5.38 20.11 6.12 19.44 9.32 9.53 W 4 7.04 20.25 6.13 19.42 10.13 10.83 D 5 8.28 20.37 6.15 19.40 10.52 11.11 V 6 9.49 20.50 6.17 19.37 11.30 11.48 Z 7 11.08 21.04 6.19 19.34 12.06 12.24 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 31 Aug8.21 uur. Zondag 1 Sept8.18 Maandag 2 8.16 Binnenland. De Zulderzeevlsschers. Het is niet gemakkelijk om de straks werklooze Zuiderzeearbeiders, die slacht offer worden van de droogmaking, aan een geschikte betrekking te helpen, of met heel hun hebben en houden naar een vis- scherplaats over te brengen. In het eerste geval, n.1. het zorgen voor een betrekking in een andere branche, is het daarom niet gemakkelijk, omdat tal van visschers zelf zoo weinig meewerken. Komen er ge schikte betrekkingen open, dan gebeurt het meermalen, dat zij niet geneigd zijn de plaats te vervullen, om niet opgegeven re denen. De generale-commissie, maakte verschillende gevallen melding in haar rapport, over het tweede kwartaal 1929, opgenomen in ons nummer van de vorige week Zaterdag. Oorzaak van de weigering zal wellicht ook zijn dat de visschers, die een betrekkelijk vrij leven gewend zijn, weinig zin hebben den ganschen dag tus- schen vier muren te moeten werken. Ze zullen echter eieren voor hun geld heb ben te kiezen, daar toch niet verwacht kan worden, dat de regeering zorgt voor een betrekking die naar ieders wensch ia Dan is er ook het geval van overplaat sing naar een of andere visschersplaats, waarover wij het al eerder hadden. In dit verband worden genoemd Oostmahorn, Zoutkamp, Den Helder en IJmuiden. In het bizonder Oostmahorn, dat hiervoor speciaal een comité heeft opgericht, tracht de aandacht van de betrokken autoriteiten te vestigen op haar gunstige ligging en vischplaatsen. Van Den Helder hoort men niets, al hebben wij al eerder gewezen op de belangen die er voor onze stad, aan een overplaatsing van Zuiderzeevisschers vast kunnen zitten, in verband met even- tueeel te vestigen industrieën, etc. Het ziet er ecbter naar uit, dat onze gemeente JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15 Let vooral op den gelen winkel. Uit het Engelsch door TTEADON EULL. TOBRALCO 8) Na een tijdje stopte hij zijn tweede pijp en mikte de nog brandende lucifer in een van de zich snel vullende gaten in de rots. Q-edachtenloos zag hij toe, hoe het zwakke lichtje sissend doofde in het water, maar plotseling werd: zijn aandacht getrokken door iets, dat daar half verborgen lag, verward in het zeewier, iets dat hem ijlings deed opstaan en voorzichtig over de gladde rotsen klauteren. Hij bukte zioh en toen hij met behulp van zijn stok het zeewier opzij had1 -ge schoven, zag hij een afschuwelijk schouw spel: Het lichaam van een man in verren staat van ontbinding, met twee duidelijke1 kogelgaten in den bijna ontvleeschden schedel. HOOFDSTUK II. Smyle Mapleton. Hector Veldman's gruwzame vondst op dien eersten avond van zijn yacantie, was geen bijster prettige ervaring, temeer daar het rijn tegenwoordigheid noodza kelijk maakte bij het vóór-onderzoek, dat is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant dit buitenkansje voorbij zal gaan, tenzij alsnog de boedanigheden van onze haven en de exportmogelijkheden hier ter plaat se, alsmede de industrie-terreinen die hier ter beschikking zijn, onder de aan dacht van de regeering gebracht worden. Buitenland. De Haagsche conferentie. Na een discussie van bijna vier weken is men Donderdag tot overeenstemming gekomen. Zat men de vorige week, en ook in het begin van deze week, nog met de handen in het haar, om Engeland tevre den te stellen, men is er eindelijk in ge slaagd, het door Engeland gevraagde be drag van 48 millioen goudmark per jaar, dat dit land meende tekort te komen bij de verdeeling, voor ongeveer 80 pet. bij elkaar te krijgen. Frankrijk bracht een offer, Italië deed er het zijne bij en Duitschland, dat zoo groot belang had bij het aannemen van het plan-Young deed tenslotte afstand van verschillende eischen, zoodat de Britsche kanselier van de schatkist, Snowden, met een tevreden glimlach, het plan kon aanvaarden. Dat was een heele verlichting voor de gedele geerden en de besprekingen vlotten van af dat oogenblik dan ook vrij wat beter, zoodat nu gezegd kan worden, dat de con ferentie resultaat heeft opgeleverd en in den waren zin des woords „vredes-confe- rentie" is geweest den volgenden morgen plaats had in de dorpsherberg. Overigens scheen echter niets den vrede en de rust van zijn ver blijf in de cottage te pullen verstoren. Het vinden van het lijk verwekte in de buurt geen overmatige sensatie, omdat er niemand uit den omtrek vermist werd. Men dacht eerst dat het misschien een van Lord Purbeck's geïmporteerde arbei ders was, maar John Budge, de opzich ter, verklaarde dat geen der arbeiders ontbrak. Men nam aan dat de misdaad (want het stond vast, dat de man door schoten was gedood) op zee gebeurd- moest zijn en dat men het doode lichaam overboord had geworpen. Hector keerde opgelucht naar huis in het stralende licht van den September dag. Hij was bang geweest dat deze zaak veel meer van zijn tijd zou hebben ge vergd en bekeken van het standpunt van een journalist, die zioh slechts met de allerbelangrijkste wereldgebeurtenissen had bezig gehouden, was deze episode, waarin hy zijns ondanks betrokken was, al van 'heel weinig belang. Toen hij het hek van de abdij gepas seerd was, en het hellende, bochtige pad naar zijn tijdelijk verblijf insloeg, had hij de kleine tragedie verbannen naar de ver getelheid en genoot hij' opnieuw volop van den heerlijken herfstdag. Zijn ge dachten werden afgeleid door het vtoo- lijk, steeds luider wordend geklingel van bellen, tot hij een span van drie groote paarden zag, die een geweldige lorrie vol marmerblokken trokken en die juist vanuit een rijpad den hoofdweg insloegen. De weg was zoo nauw en de wagen Ook ten opzichte van de ontruiming van het Rijnland en de daarmee verband hou dende vraagstukken is men tot overeen stemming gekomen en reeds spoedig zul len de tweede en derde zone ontruimd worden. Waarschijnlijk zal heden (Zaterdag) de slotzitting van de conferentie worden ge houden. Botsingen iusschen Joden en Arabieren te Jeruzalem. Tusschen de Joden en Arabieren te Je ruzalem en ook in andere plaatsen van Palestina, hebben deze week ernstige bot singen plaats gehad, die tientallen dooder en eenige honderden gewonden veroor zaakten. Als hoofdoorzaak van deze relle tjes mag genoemd worden het Zionisme (het streven van het Joodsche volk naar een zekere publiekrechterlijke vestiging in Palestina). Tal van Arabische fanatici ergeren zich aan de toenemende macht van de Joden in Palestina en hebben het den Joden, die zich- bij den klaagmuur op hielden, lastig gemaakt, Het straatje langs den klaagmuur te Jeruzalem is Moham- medaansch bezit, doch- de Joden hebben, bij overlevering van honderden jaren, het recht, daar hun klachten te uiten. Even wel, er hebben zich den laatsten tijd, ook vroeger was 't wel eens voorgekomen, ern stige relletjes afgespeeld. Zoo ernstig zelfs dat de Engelsche regeering, onder welks bestuur Palestina staat, troepen en oor logsbodems heen heeft gezonden, om de orde te herstellen en het Engelsche pres tige te handhaven. De laatste berichten luiden weer wat gunstiger, al komen er dan ook nog, zij het minder ernstige, botsingen voor. De wereldreis van de Graf Zeppelin volbracht. De wereldreis van de Graf Zeppelin, het eerste luchtschip dat een dergelijken tocht ondernam, is tot een goed einde gebracht. De Zeppelin heeft de reis in ruim 21 da gen gedaan. Deze tocht mag in waarheid genoemd worden een wonder van techniek en wetenschap. Wat misschien nog het meest wonderlijke geweest is van deze reis, is dat u en ik hu .j van het begin tot het einde mee hebben kunnen maken, dat we het luchtschip konden volgen op het oogenblik dat het zich boven de ontzag lijke toendra's en steppen van Siberië bevond, dat het donderend toegejuicht werd door de bewoners van het land van de Rijzende Zon, dat het opsteeg uit To kio en den tocht over den Stillen Oceaan ondernam, <lat het de Amerlkaansche kust bereikte en eenige uren daarna, on der een golf van enthousiasme, van de tienduizenden toeschouwers, te Los Ange- les landde en vandaar tenslotte weer op steeg, om over de uitgestrekte en woeste prairiën en rotsgebergten, te Lakeburst aan te komen. Dat alles konden we vol gen, door het groote wonder van de radio, die een geregelde verbinding van het luchtschip met den vasten wal mogelijk maakte. Het is een grootsche en groote prestatie geweest en wij onderschrijven volkomen, waarmee een overzichtschrijver van de N. R. Crt. een artikeltje eindigt, als hij zegt: „De Duitscbe techniek, de Duitsche wetenschap en de Duitsche ondernemings geest hebben een waren triomf behaald en dr. Eckener en de zijnen zijn daar de dragers van. Zij hebben de toejuichingen en gelukwenschen, die hirn van alle zijden zullen geworden, ten volle verdiend". PALESTINA. DE ONLUSTEN. Opnieuw hevige uitspattingen. In Halfa blijken Dinsdag opnieuw he vige uitspattingen gaande te zijn geweest. Een sterke afdeeling Arabieren trachtte het Joodsche stadskwartier Haret Elya- hoed te bezetten en stak een gedeelte hier van in brand. De aanvallers werden echter door Engelsche mariniers teruggeworpen, 's Nachts hebben er herhaaldelijk plunde ringen plaats gehad van Joodsche winkels. De groote kelders van een bekende Pales- tijnsche wijnverkoopersfirma zijn door de Arabieren vernield, wat een groote schade beteekent. Er moeten bij de gevechten verscheidene Arabieren en Joden gedood of gewond zijn, doch cijfers vonden wij nog niet vermeld. Daar er intusschen een bataljon infanterie in de stad is aangeko men en er bovendien steeds meer inwo ners ontwapend worden, rekent men op een spoedig herstel van de orde. Bij de schietpartij te Kastania, die 32 uur geduurd heeft, zijn zes Joden gedood en vier Arabieren. Van de Joden waren twee politieagenten. Een gevecht bfl de heuvels van Jeruzalem. Met een enkel woord ls ln een officieel communiqué gewag gemaakt van een actie van vliegtuigen on de heuvels buiten Je ruzalem. De „Daily Express" geeft daar van een iets uitvoeriger verslag en meldt, dat de Arabische scherpschutters, die zich hadden neergezet in een groot dorp op de heuvels, die Jeruzalem bestrijken, Woens dagochtend bij het aanbreken van den dag door een schitterende actie verdreven zijn, waarbij Engelsche troepen, gepantserde auto's en vliegtuigen samenwerkten. De Bedoïnen werden volkomen verrast en velen hunner gaven zich over met 'hun wapens, munitie en hun heelen buit, ter wijl bonderden vluchtten, achtervolgd door laagvliegende vliegtuigen, die met hun machinegeweren dood en verderf onder de vluchtenden zaaiden, zoodat de velden met dooden bezaaid waren. In Syrfë. Te Damascus is het op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen, waarbij gewonden zijn te betreuren. Te Hama zijn j de zaken gesloten. Ook in Beiroet zijn de zaken in bet algemeen gesloten. Een Arabische betooglng te Kaïro Te Kaïro zijn Woensdag groote Arabl- s< he betoogingen gehouden, waaraan 20.000 Arabieren hebben deelgenomen. Naar Reuter meldt, heeft het comité voor Syrië en Palestina te Kaïro een telegram aan de Mohammedaanse he organisaties in Britsch-Indië gezonden, volgens .hetwelk honderden moslems in Palestina door de Joden en de politie zouden zijn gedood. Het comité doet een dringend beroep om steun aan de Mohammedaansche zaak in Palestina. Het telegram noemt den toe stand zeer ernstig. Hulpbetoon voor de Joodsche slachtoffers. Londen, 29 Augustus. Lord Melchett is de voorzitter van de Spoedoommissie voor de leniging van den nood, die het gevolg is van de onlusten. Vooraanstaande Joden hebben reeds 40.000 bijeengebracht. De conferentie politiek geslaagd. De kosten van de bezetting van het Rijnland. Meeningen uit het bultenlandi De ster-correspondent van de „N. Rott. Crt." schrijft d.cL Donderdag: Een groote ontspanning valt thans ter conferentie te constateeren. Belangrijke besluiten zijn tot stand gekomen, die het eind zeer veel nader hebben gebracht. Deze ontspanning was zeer gewenscht, daar men op den toon die Woensdagnacht bij de besprekingen gebruikt werd werke lijk niet verder kon gaan. De zitting der conferentie van vanmorgen heeft tot tegen twee uur geduurd. Daarna is het volgende bekend gemaakt: Engeland en België zullen 15 September beginnen hun bezettingen uit het Rijnland terug te trekken. Ook Frankrijk begint dan met de ontruiming van de tweede zone. Onmiddellijk na de ratificatie van het plan-Young door het Fransche en het Duitsche parlement en na inwerkingtre- ding van dit plan zal Frankrijk beginnen met de derde zone te ontruimen. De ont ruiming zal onafgebroken worden voort- zoo volgeladen, dat Hector zich tegen de heg moest aandrukken. Het was waar schijnlijk een lading mannier uit de steen groeve, onderweg naar het station of de een of andere opslagplaata Er waren twee voerlieden bij, zware gebruinde kerels, bun gezichten en hander grijs- stoffig. De mannen keken den keurig ge- kleeden vreemdeling opmerkzaam aan en de voorste van de twee riep iets onver staanbaars tegen zijn kameraad. Hector groette, maar rijn groet werd nauwelijks beantwoord. Uit zijn wijkplaats te voorschijn ko mend, keek hij nog een oogenblik het logge voertuig na.' Hector Yeldman was een goed. opmer ker en hij werd onmiddellijk getroffen door de wonderlijke tegenstrijdigheid tus schen de schijnbaar geweldig-zware la ding en de geringe krachtsinspanning van de paarden- Het waren prachtige die ren en in uitstekende conditie, maar toch schenen zij zich veel minder in te spannen dan men onder deze omstandig heden zou hebben verwacht. In weerwil van de diepe wagensporen sjokten zij ge stadig voort, zonder eenige zichtbare in spanning in hun sterk gespierde leden. Vreemd, mompelde Hector, terwijl hij: zich omkeerde en de helling verdei* afliep. Purbeck's marmer moet heel wat lichter zijn dan een oningewijde zou vermoeden. In het huisje vond hij Marthe Calloway op hem wachten, verlangend den uitslag te hooren van de lijkschouwing. Zij had het erg vervelend gevonden, dat hij op den eersten dag van rijn verblijf in zulk een onaangename geschiedenis was be trokken geworden en ze drukte haar blijdschap uit over bet feit dat de zaak, tenminste voor zoover deze streek betrof, was afgeloopen. Ze was overigens vol van een ander nieuwtje, voor baar minstens even be langrijk als de dood van een onbekende. Toen u weg was vanmorgen, vertelde ze, kreeg ik een telegram van mr. Mapleton. Ik ben druk met zijn kamer bezig, hij komt vandaag terug, maar hij zal wel niet eerder hier zijn dan van avond. Weer op de fossielen-Jacht, zeker, zei Hector zonder veel belangstelling. Nu ik zal wel niet veel last van hem hebben, Martiha! menschen met stokpaard jes hebben het meestal te druk met zich zelf. Bessy Calloway, die achter haar moe der de kamer was binnengekomen, om de tafel te dekken voor Hector's lunch, zei plotseling een beetje pruilend, was dat maar waar, dat meneer Mapleton zich al leen maar met zichzelf bemoeidel Half uit de grap, half boos, viel de ou dere vrouw uit: Vervelend kind, dat je bent, altijd te denken dat de menschen verliefd op je zijn! Als ik naar jou luisterde, zouden we waarachtig iemand kwijtraken die altijd prompt en royaal betaalt al is hij1 nog zoo dikwijls weg. En we kunnen het geld best gebruikenl En hij is waarachtig oud ge noeg om je vader te wezen! Hij doet tegen mij precies zoo; altijd vleien en flik flooien, maar ik trek mij er niets van aan en dat is het wat jij ook moet doen! Bessde gooide haar hoofdje in den nek en kreeg een kleur, maar bewaarde een gehoorzaam zwijgen, ze dekte de tafel verder, terwijl haar moeder het eten bin nenbracht. Hector had schik in de kleine woorden wisseling. Toen de moeder weer even naar de keuken was, keek hij het meisje van terzijde aan en zag dat de verlegen bruine oogen vol tranen stonden. Misschien heb je redenen die je moe der niet weet om niet van dien meneer te houden, zei hij vriendelijk. Dat is het juist mijnheer, was het dankbare antwoord. Hij is een bruut, maar moeder heeft gelijk, wij hebben het geld noodig. Daarom vertel ik haar niet alles, maar soms kan ik het niet langer verdragen. Maar u mag dit niet aan moe der vertellen, voegde ze er een beetje ang stig aan toe, misschien heeft moeder wel gelijk en zoek ik er meer achter dan hij er mee bedoelt. Ik beloof Je dat ik je niet. in moei lijkheden zal brengen, stelde Hector het opgewonden meisje gerust. Weinig ver moedde hij hoe spoedig hij deze belofte breken zou, door omstandigheden, waar van hijzelf het middelpunt zou worden. Na de iunoh ging hij uit op een van de eenzame zwerftochten waaruit zijn rust kuur 'grootendeels zou bestaan. Hij sloeg den weg in naar het kruis punt, waar hij den wagen met marmer had gezien en een kwartier later stond hij op een van de hoogste punten van de heuvels achter het huisje. (Wordt vervolgd.'»

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1