Radio-Programma-/ I SCHAKEN. I NIEUWE UITGAVEN. PLUIMVEETEELT. Pd«t Inte Onsman, Van Rinus de Ijsbeer tot Arjen de Bouwer. Naaiden, D. J. Haverman. „Levensfragmenten uit de groote wereld der heel kleinen" is de ondertitel van dit boek. En de schr. heeft het voorzien van de volgen de opdracht: „Ik heb ze gekend die zoo leef den, zoo lief hadden en zoo worstelden. Voor hen schreef ik deze bladzijden, aan hen draag •k ze op uiit liefde eni diep gevoelde piëteit". Nog meer moeten wij citeeren, teneinde den' lezer een inzichtin dit boek te geven. In een inleidend woord vertelt Inte Onsman het ont staan van zijn boek. „Het is geen werk van geweldige gedachten, van ziels-ontleding, van gespeel met woorden of keur van gestyleerde zinnenHet mist alle franje, alle allures van den „grooten" roman, het mist alle inge wikkeldheid. Ik trachtte in alle soberheid alléén te geven: Handeling «n Levenswerke lijkheid, meer niet". De titel is het minst goede aan dit boek. Een titel moet pakkend zijn en suggestief en dat is deze allerminst. Maar de lectuur van dit eenvoudige, onopgesmukte verhaal eigenlijk een serie levensgeschiedenissen is een openbaring. Rinus de Ijsbeer was een Groenland sche walvischvaarder, die op zeke ren keer schipbreuk leed en na jaren terug keerde in het dorpje aan de Friesche kust, waar dit boek speelt. Hij was toen gehuld in de huid van een ijsbeer en dankt daar zijn bij naam aan. Hij ia de stamvader van dei per sonen, wier levensroman Onsman hier vertelt, en Arjen de Bouwer is de kleinzoon, archi tect en' bouwer van de nieuwe brug en de nieuwe woningen in zijn geboorteplaats. En tusschen deze twee leeren we nog vele andere leden van dit geslacht van de armsten der armen kennen, welke Onsman gekend en lief gehad heeft. Zoo is zijn boek, dat inderdaad de allures mist van een grooten roman, doch daarvoor in de plaats iets teruggekregen heeft van oneindig meer waarde, namelijk een warme innigheid, een wijde menschenliefde, een mo nument geworden voor deze eenvoudige lieden. Ja, dit boek is, naast psychologische, patho logische en criminalistische romans een ver kwikking. De frissche, zilte zeewind1 waalt er door. Het werd een monument voor hen, die aan den zelfkant wonen van de maatschappij, voor de mannen en vrouwen van de eeltige handen, de gegroefde koppen. Voor de ar-f moedzaalers, de paupers, de onterfden. Een' monument voor Kee, de dappere, sterke, trouwe, voor Arjen de Stille, haar man, voor Edzer, den jongste van Kee, voor Arjen, de Bouwer, haar kleinzoon. Een monument ook voor Dolle Minke, de prachtfiguur, die later Arjen's vrouw wordt. En menige roman van „groote allure" zou er bij winnen indien hij een figuur als Dolle Minke bezat. Bovendien, waar vindt men treffender en ontroerender liefdesgeschiedenis beschreven dan die van Keee met Arjen den Stille? In al haar soberheid ia die wel van „groote allure", dunkt ons zoo. Het boek is evenwel meer nog dan enkel de kroniek van deze levens. Het is tevens symbool van de stijging der menschheid. Zoo als uit den ruwen Ijsbeer de bekwame intelli gente Bouwer is voortgekomen, zoo zal de nieuwe menschheid opbloeien uit de oude. Dit boek is een 'boek van geloof in het goede en mooie en hoogere. Het is geschreven met een rustige, weldadig aandoende kalmte, ook in den mdlden en zachten humor, die er geenszins in ontbreekt. En wij wenschen hst vele, vele lezers toe. Een fraai portret van den auteur versiert het typografisch keurig-uitgevoerde boek. Prijs 3.90, geb. 4.90. Het bovenstaande was gezet, toea wij in „Het Volk' van Dinsdag 27 Aug. het volgende bericht lazen: INTE ONSMAN OVERLEDEN. Een nrbeidersartist heengegaan. Amsterdam, 26 Augustus. Hedenmorgen is plotseling, toen hij op de Oosterbegraaf plaats een begrafenis bijwoonde, overleden onze partijgenoot Inte Onsman. Velen zullen dit bericht met droefheid ver nemen. Onsman toch nam in de arbeiders» beweging een vrij groote plaats in. Eertijds trad hij op als sekretaris van den bond van Kapperspatroons. Zijn grootste bekendheid heeft hij echter verworven als tooneelschrijver. Geen arbeiderstooneelvereeniging, of zij heeft een stuk van Onsman opgevoerd. Maar ook beroepsgezelschappen beleefden groote suc cessen met zijn tooneelwerk. Wij behoeven slechts aan het aangrijpende „Hiet Licht in den Nacht" te herinneren, dat felle anti-oorlogsstuk, dat doorstraald was van een warm menschelijk gevoel. Van zijn' een akters noemen wij „Een uitgeknepen Citroen", ,,'n Recept", „De Barmhartige Samaritaan", „Het schot van de grens", „Kamer 10", „De Heilige Dienst" en „Vaders Jaardag". Ook schreef hij een drie-akter „Corrie Flapuit", een spel van waarheid en huichelarij. Nog zeer onlangs verscheen zijn eerste ro man, getiteld „Van Rinus de Ijsbeer tot Arjen de Bouwer", waaraan hij de volgende typische opdracht liet voorafgaan. „Ik heb ze gekend, die zoo leefden, zoo lief hadden en zoo wor stelden. Voor hen schreef ik deze bladzijden; aan hen draag ik ze op uit liefde en diep ge voelde piëteit." Daarom kan dus, gelijk van zoo menig an der socialistisch auteur, gezegd worden, dat het volle leven hem stof en inspiratie heeft geschonken tot het einde toe. J. P. Zoomers-Vermeer, De verloren Droom. Prijs 390, geb. 4.9a van Holkema Warendcrf's U. M., Amsterdam. Wederom een lijvig werk van mevrouw Zoo mers-Vermeer. Deze hardwerkende, veelzijdige schrijfster is een belangwekkende verschij ning in onze letterkunde geworden. Dit nieuwe werk, van geheel andere factuur dan de hier besproken romans „Janna" en „Het Molen huls" gezwegen van het sublieme verhaal van Flip en Jantje, waarop een vervolg in be werking is getuigt wederom, vam haar groot beeldend vermogen. De inhoud van1 den roman is iioellijk in een paar zinnen samen te vatten. H'-.t is de ge schiedenis van een mislukt huwelijk, maar die mislukking wordt ons niet gedemonstreerd te een reeks van min of meer dramatische en realistische conflicten, maar veeleer te de suggestie, die de schrijfster bil de uitbeelding van de innerlijke bewogenheid der vrouwe lijke hoofdfiguur weet te bereiken. Duidelijker gezegd: de roman is geen beschrijving van heftige gebeurtenissen, van onverkwikkelijke scènes tuschen de beide echtgenooten, maar het naar het uiterlijk rustige verloop van een „gewoon" huwelijk. Niettemin krijgen we een scherp beeld van de ontreddering van dit jonge vrouwenleven. Frida's man is volstrekt geen slecht mensch, geen bruut, hij is alleen maar ongevoelig en niet in staat liefde te geven, sa het jonge, tl te gevoelige droomstertje is tsgsn dit kille egoïsme en die platvloersch- h«J4 vu haar man niet bestand. Zeer mooi 1» de figuur van Annle, Frida's zusje, geteekend; zij, in den aanvang nog een schoolmeisje, ziet scherp, scherper dan haar ouders, door haar verliefdheid verblinde, zus ter, en zij begrijpt aanstonds, dat Gerard niet de man is om Frida gelukkig te kunnen ma ken. Maar Frida, verblind door haar liefde, doet den stap, -die haar weldra bitter zal be rouwen. Meesterlijk beschrijft mevrouw Zoo- mers het verloop van dit huwelijk. Er wordt een kind geboren, maar in plaats van toena dering brengt dit verwijdering tusschen de echtgenooten. Gerard wenscht geen tweede; zonder veel scrupules heeft hij dit tegen zijn vrouw gezegd. Heit tweede kind wordt nochtans geboren, maar kost der moeder bijna het leven. Frida's levensmoed is gebrojcen; na een langdurig herstel in het kraambed valt zij in een zware zenuwziekte, en tevens is daarmede baar kort huwelijk teneinde; vader en Annie ontfermen zich over haar en Gerard verdwijnt uit het boek. De schrijfster heeft vooral het licht laten vallen op de beide zusterfiguren, die scherp staan afgeteekend. De daar omheen gegroe peerde personen zijn allen wat vaag gebleven: Frida's en Annie's vader, Frida's schoonvader, Marion, de ietwat mondaine, niet vlekkelooze, vriendin een relatie overigens van Gerard, 10.00—10.15 ^Morgenwijding, de huishoudster die Frida's plaats inneemt, en nog vele anderen. Vooral Kelnhart blijft een vage, onduidelijke figuur. In deze perso nen-beschrijving moet men dan ook niet de beteekenis zoeken van den roman; d:e zit uit sluitend in de weergave van het huwelijk en ligt meer tusschen dan in de regels Mooi en innig is de verhouding der beide zusters; zon der bedenken offert Annie reeds in den aan vang van het verhaal haar vriendschap met Truus aan haar zuster op. door 10000 Patronaatsjongens met bege leiding door orkest. 3.454.15 KRO. Predicatie en toewijding aan Christus door Pater Borromeus de Greeve O.F.M. 5.50 NCRV. Kerkdienst uit de Ned. Heiv. (Juliana) Kerk te Alphen a. d. Rijn. 7.308.00 KRO. Lezing over: „Een priester- nachtbraker". 8.018.10 KRO. Praatje van den KRO-Voor- zitter. 8.10—8.20 KRO. Intenties van het Apostolaat des Gebeds. 8.2010.45 KRO. Concert. Oricesit en piano. 10.45ii.oo KRO. Epiloog door het Klein Koor. Daventry, 1534 M. 3.50 Concert. Orkest. W. Jello, sopraan. W. Heard, fluit, 5-35 Missie-lezing. 5.50 Bijbel lezing. 6.056.35 Bach's Kerk-cantate No. 78. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Militair orkest, M Balfour, alt, N. Nash, tenor. 10.50 Epiloog. MAANDAG a SEPTEMBER. Huizen, 1873 M. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Revue der Sporten; 26 Augustus. N. M. is te extase over wat te Maastricht geschiedde, waar de Nederlandsche dames de Belgische klopten, en meent, dat men de eereschuld het best kan afdoen door Zondag naar de kam pioenschappen voor dames in Leiden1 te gaan. Onder dezelfde initialen wordt melding ge maakt van „een gebeurtenis te Vlissingen", waar een boulevardloop is uitgeschreven. A. J. G. Strengholt schrijft over „onmacht"ige fantasie: een naieve bewering van de Tele graaf weerlegd. C. J. Groothoff heeft het over 1 de N.V.B.-vergaderteg, de secretaris Hirsch- man vertelt van de a.s. jaarvergadering vac het N.O.C., terwijl Adrianl Engels het Athle- tiek-kampioenschap van Nederland onder de loupe neemt met z'n uitstekend' geslaagde wedstrijden. Verder noteeren we nog een be schouwing over de Nationale Zwemkampi- oenschappen, door A. C. Slop, het Arolbeker- tournooi, een nabeschouwing over de Wieier- wereldkampioenschappen, een en ander met aardige kieken geïllustreerd. Sport in Beeld, (Haarlem), 27 Augustus. Het omslag brengt het portret van den Am- sterdamschen politie-agent van den Berg, een allround athleet. In dit nummer vinden een aardige opname van de aankomst van mej. Leibbrandt te Genève nadat zij het meer heeft overgezwommen. De illustraties betreffen in hoofdzaak athletiek- en zwemsport, terwijl ook aan autosport een aanzienlijk deel van dit num mer is gewijd. De opening van het Rotterdam- sche en Amsterdamsche voetbalterrein vinden we er, zwem-kampioenschappen te Utrecht, te verschillende opnamen, het portret van Leon Duray, den> Amerikaanschen renner. Ook de gebruikelijke filmsterren maukeeren ditmaal niet. Tekst is er over de Voorbereiding tot de Sport. Geheime Dagboekbladen, de Europee- sche roei-kampioenschappen, het feuilleton en de gewone rubrieken. Actueel Wereldnieuws en Sport In Beeld (Indië). In het nummer van 27 Juli vinden we een artikel over het conflict in Azië, veel Amerikaansche en andere correspondentie en allerlei sportnieuws. Uit het Russisch-Mand- sjoereesche grensgebied zijn er phertos en ook nog andere interessante photos van het con flict, portretten, enz. Te Batavia is een groote protestvergadering gehouden naar aanleiding van den moord op mevrouw Landzaat. Por tretten zijn er van Colijn en Wibaut, welke hun óósten en 70sten verjaardag herdachten, een kiek van de begrafenis van Generaal Booth, mooie opnamen, van een Afrika-expe- ditie van den Duitscher Cron, photos en tekst van de Junker-vliegtuigen, en de race te In- dianapolis, een serie actualiteiten1 in beeld, enz. Nogmaals wijzen wij den lezers er op dat de uitzendingen door de A.V.R.O., VARA. en V.P.R.O. (Zondags), over den zender van Hui zen (golflengte 1875 meter) geschieden en die der N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O. (Vrijdags) over den zender van Hilversum (golflengte 298 M. Na 6 uur: 1071 M.). ZONDAG x SEPTEMBER, Hulzen, 1873 M. 9.00 VARA Mededeel tegen voor Postduiven- liefhebbers. 9.0a VARA. Gramofoonmuziek. 9.10 VARA Mededeelingen in het Esperanto. 925 VARA Gramofoonmuziek. 9.40 VARA. Toespraak over „Onze Operatoe stand", 9.50 VARA. Muzikale Inleiding. 10.00 VARA. „Caïn". Mysteriespel door Lord Byron. Orgelbegeleiding. 12.00 AVRO. Tijdsein. 12.00—12.30 Lezing door Rob. Geraerds over: Van Eiffel tot Montuich. 12.30—a.00 Concert door het AVRO-Octet. Boris Lensky, viool. 2.002.30 AVRO-Boekenhalfuurtje. H. Jor- den Jr. bespreekt Francois Pauwels. Ver zamelde Gedichten en Willem de Mérode'a „Lichtstreep". s 2.303.00 Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 Gramofoonmuziek. 3.00—3.30 Piano-recital door Hans Franco Mende*. 3-305-00 Concert door het Omroeporkest. Annle Veenenbos, alt. 8.oo VARA. Kleuteruurtje. 5.40 VARA. Bij de pomp. Wekelijkseh nieuw*. 8.00 Tijdsein, pers- en sportber. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Solisten Concert. Het Residentie-Orkest. Carlo van Neste, viool. Daama; Gramofoonmuziek. ia.00 Sluiting. Hilversum, 1071 M. (vóór fl uur B98 M.) 8.159-30 KRO. Uitzending van de H. Mi» uit de St. Hubertuskapel te Amsterdam. 9.30 NCRV. Kerkdienst vanuit de Kerk der Vrij Evang. Gemeente te Hilversum. 12.30—1.30 KRO. Concert door het KRO-Trio. 1.30—2.00 KRO. God*dienstonderricht voor ouderen. 2.00—2.30 Literair halfuurtje. KRO. 2.303.30 KRO. Gramofoonmuziek. 3.30—3.48 KRO. Pontificaal Lof van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschoo van 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwartert. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Aansl. van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.017.15 Concert door het AVRO-Kwartet. 7.157-45 Causerie door W. Graadt van Rog gen over: De XXIe Nederl. Jaarbeurs. 8.019-00 Vereenigingsuurtje. Hi'lversumsche „Harmonie" o.l.v. M. Kley en Hilversumsch Mandoline Ensemble „Ars et Labor" oJ.v. M. de Wal-Tapking. 9.0011.00 Concert door het Omroeporkest. 10.00 Persber. Na afloop concert :Gnamofoon muziek. 12.00 Sluiting. Hilversum, 1071 M. {vóór 6 uur 298 M.) Uitsl. NCRy-Uitz. 10.3011.00 Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 4.005-00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Gramofoonmuziek. 6.30—7.00 Literaire lezing over: Christelijke Lectuur. 7.001.75 Praatje over den te openen cursus Engelsch. 7.157-45 Gramofoonmuziek. 7.458.4S Uitzending vanuit het Confereatft- oord te Lunteren. Referaat over: De Chris ten en de Wereld. 8.45 Concert. Vocale solisten, kerkorgel en piano. Daarna: Persberichten. Daventry, 156a M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Opening van de Volkenbondsvergadering te Genève. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.20 Concert. J. Vincent, sopraan, D. Evans, bariton. 1.202.20 Orkest- concert. 4.20 Dansmuziek. 4.35 Orkestconcert. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Strijkkwartet 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet. 8.35 Vaudeville. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. The English Singers. 11.05 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek. DINSDAG 3 SEPTEMBER. Hulzen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. 12.151.4S Concert door het Tuachinsky- Orkest. 1.452.00 Gramofoonmuziek. 2.002.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 4.30—5.30 Microfoon-debutanten. Sopraan en alt. 5.307.00 Concert door het Omroeporkest. Greta de Knegt-ter Haar, sopraan. 7.00—7.45 Lezing door Casper Höweler over: De Missa Solemnis van L. van Beethoven. 8.018.30 AVRO-Boekenhalfuurtje. J. G. de Haa s bespreekt A. Jurriaan Soetmulderis „De greep van den tijd". 8.30 AVRO Radio-Tooneel. Studio-opvoering van „Fientje Beulemans". Vlaamsch blijspel in 3 bedr. door Fonson en Wicheler. Lei ding: Louis Saal'born. In de pauze: Persber. Na afloop: Dansmuziek uit cabaret „La Gaité", Amsterdam. 12.00 Sluiting. Hilversum, 1071 M. 10.30 NCRV. Tijdsein. 10.3011.00 NCRV. Ziekendienst. 12.30—1.15 KRO. Concert door het KRO-Trio. 1.152.00 KRO. Gramofoonmuziek. 2.002.20 KRO. Knipcursus. 2.203.20 KRO. Vrouwenuurtje. 5-006.00 KRO. Gramofoonmuziek. 6.00 KRO. Omzetting golflegte. 6.016.50 KRO. Gramofoonmuziek. 6.507.00 KRO. Praatje over den te openen cursus „Naaien, knippen en stofversieren". 7.00—7.15 KRO. Praatje over den cursu» En gelsch. 7.15—7.25 KRO. Gramofoonmuziek. 7-35'8.00 KRO. Lezing over: „Hlet Katho liek standpunt inzake Lichaamscultuur". 8.00—9.15 KRO. Concert. Orkest en vocale solist. 9.159-30 KRO. Nieuwsber. 930—9.45 KRO. Praatje over den cursus Esperanto. r 1030—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Nieuwsber. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgel concert. W. R. Fogg (zang). 1.20 Orkestcon cert. 2.202.45 Beelduitzending. 4.20 Orkest- concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.03 Concert. Marie Rabeneck, zang. 8.20 Concert. E. Suddeby, sopraan, D. Noble, bariton, So- lomon, piano, Symphonie Orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Lezing. 10.55 Dansmuziek, n.3512.20 Dansmuziek. verloopen. Indien de dieren langer ruien Is er iets niet te orde en bet verdient aanbeveling, gedurende de rui wat ijzervitriool in' het drink water te doen. Dieren die, zooals men zegt, niet door den rui heen kunnen komen, moeten worden opgeruimd. Hun constitutie is te zwak om het bloed voor de nieuwe veeren te leve ren, zij zijn dus ook te zwak om als rendee- rend eierprod-ucent te fungeeren. Er zijn ook gezonde dieren, die heel lang zaam ruien. Kippen, die door broeden of andere omstandigheden te den zomer weinig hebben gelegd, hebben in het najaar zooveel aandrang tot leggen, dat zij den ruitijd vrijwel blijven leggen. Bij een goede verzorging van het dier hindert dat niet, alleen verloopt de rui veel langzamer dan bij een normaal ruiend dier. Men heeft ook getracht den rui te beïnvloe den. Hennen, die men den winter wenscht over te houden, wil men 'graag zoo vroeg mogelijk laten ruien om hen 'dan ook weer zoo vroeg mogelijk in den winter weer aan den leg té hebben, met het oog op den hoogen prijs der eieren. Wanneer men van een toom hoenders graag wil dat ze vroeg ruien, worden deze zoo gouw het Augustus is, verplaatst te1 een an der hok, terwijl hun dan tevens schraal, eiwit- arm voedsel wordt gegeven. In vele gevallen valt dan plotseling de rui in en worden de dieren dan zoo gauw mogelijk door den rul heen geholpen. Dieren^ welke worden opge ruimd voor den winter, wil men zoo lang mogelijk uit den rui houden. De eieren, die ze nog leggen, brengen een goeden prijs op ea wat verder te het seizoen brengt ook de bont een hoogeren prijs op. Voor deze kippen wordt het eiwithoudend voeder verhoogd, om hen zoo lang mogelijk aan den leg te houden en de dieren, die te zoo'n toom toch in den rui vallen, worden er direct uit verwijderd. Men geve echter zijn volle aandacht aan de ruiende dieren. Als men een half-volgroeide veer uittrekt, ziet men dat de schacht geheel is gevuld met bloed. Het nieuwe vederpak wordt dan ook geheel door bloed opgebouwd en is het dus te begrijpen, dat de dieren in den ruitijd veel versterkend, bloedvormend voedsel noodig hebben, wil de rui goed ver loopen en de dieren niet verzwakken. Want verzwakken de dieren wel, dan zullen ze na den rui eerst een tijd noodig hebben om hun' lichaam weer in conditie te brengen en zal de leg daardoor weer worden verlaat. Kan men de dieren in den ruitijd wat extra voeder geven, als: gemalen beenderen, kanen, ge kookte visch, gemalen vleeschafval en wat extra levertraan, dan zal men het einde van den rui zeer in zijn voordeel bespoedigen. Gok de vroege jonge hennen willen te No vember nogal eens in den rui vallen. Dat ia dan wel een lichte rui, maar del leg kan er toch door ophouden. Door de jonge hennen te dien tijd wat ge droogde garnalen en veel groen of gekiemde haver te geven, kan men voorkomen dat ze den leg staken. L DE RUI. Telken jare In de maanden September-Octo- ber komt te den hoenderstapel de rul. Er zijn dieren die vroeger of later daarmee beginnen, Maar Sept.Oct. is de normale tijd en verre weg de meeste kippen zijn dan te den rui. De rui ia geen ziekte, het is een noodzakelijkheid. Gedurende het afgeloopen jaar heeft het veder- pak van de dieren zooveel geleden, dat het geheel onvoldoende zou zijn hen tegen de komende winterkoude te beschermen. Niet alleen heeft de kleur van het gevederte door de weersinvloeden veel geleden; doch vele veeren zijn geheel verdw.enen, afgebroken en afgesleten, en het lt dan ook na den rui of B NHML. mde dieren een verjongingskuur hebben onder- Haarlem op Hou trust, te Dea Haag- Zeng gaan. Dit behoort bi 6 uiterlijk 8 yrekaa to De oplossing van het probleem van Oardozo is 1 Ld2. Na KeBvolgt Ld3+, Na Pgfl of Kd4 kan Lilt, na KI5speelt men Kdö. De oplossing van het probleem van Bottacchi is 1 Te8. Er zijn aardige ontpennlngen gecombineerd met cross- checks na Da6f en Dg8+. Te7 gaat niet op na De4 van zwart, dit moet met Pe7f beantwoord worden. Dr. A. W. Galltzki. Schachmatny Journal 1902. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kg8, Lc6, Pd2 en f2. Zwart: Kei, Dbl, Tdl, Lb4, Pel, pi b2, b8, d8 en e2. De beslissing in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland werd gebracht door de volgende partij. Dr. M. Euwe. Jhr. Mr. J. v. d. Bosch. d4 1 Pf6 e4 2 e6 Pc8 8 d5 Lg5 4 Pbd7 e3 6 c6 Pf8 6 Da5 In tegenstelling met de vorige partij wordt hier de Oambridge-Springs variant aan vaard. Pd2 7 Lb4 Dc2 8 dc4 Beter is hier 0-0, om na Lf6Pf6met Te8 te beproeven tot e6 te kom*n. Lf6: 9 Pfö: Pc410 Dd6 Iets minder aggressief is Dc7. 0-0-0 11 LcS bc812 b5 Zwart speelt op aanval, wit heeft echter een fijne weerlegging. e413 Dd8 Na Pe4: volgt De4:, De4Pd6f. Pe3 14 Db0 c4 15 c5 Zwart besluit, wit's centrum op te ruimen. cb5 Pc4 e5 Wit heeft eebter zooals blijkt. Td4 To4 Tc7f DcB Pe4f 16 cd4 17 Db8 18 Pd7 19 Ke7 een keurige repliek, 20 aö 21 PeB 22 Pd7 23 Kf6 24 opgegeven. Er volgt Dg5-ti Dr. P. FEEN8TRA KUIPER. D A E N. J Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: G. L. GORTMANS Haltestraat 28 Zandvoort-Bad. Oplossing probleem Marcel Bonnard. De diagramstand was: Zwart1, 2, 9, 12/17, 20, 21, 26, 85, 41. Wit25, 27, 28, 82/84, 87/89, 46. Wit. Zwart. 1. 84-8011 85X24 2. 87-81 26X87 8. 88-291 24X81 4. 88-88 87X28 5. 88X11 16X7 6. 46X10 15X4 7. 25X31 gewonnen. Het leerzaamste in deze afwikkeling is wel Wit's zet 3. 83—291 daar deze in vele klassieke standen de inleiding vormt tot de combinatie. Bijv.: Zwart: 8, 6, 12/14, 16, 18, 19, 21, 23, 24. Wit27, 28, 80, 82, 83, 85, 87/39, 43, 49. Wit wint een schijf door1. 27—221 18X272. 83-291124X818.80-24 enz. Ook in den stand op het hiervolgende diagram berust de combinatie op den zet 88-29. Wit wint door: 1. 27—221 18X27 2. 83-2911 24X81 8. 89—33 27X29 4. 41-87 „28X41 5. 47X8 8X12 6. 84X31 De eindstand is gewonnen 8-11-17; (a) 7. 8X26, 12-18; 8.25-8,16-219.8-14,21—20; 10.14—46, 18—22; 11. 44—89, 22-27; 12. 46—28, 17—22; 18. 85—881 gewonen. (a) 6.12-18; 7. 8X25, 18-28; 8. 25—81 gewonnen. In een simultaanseance te Luik won de wereldkampioen, B. Springer, als volgt: t B. Springer. X te Luik. 1. 7-21 8X85 2. 48-481 85-44 Indien 2.86—498. 2—161 enz. 2.25-80; 8. 43X26, 85-44; 4. 46-40, 44X85; 6. 25-801 enz. 8. 45-40 44X85 4. 48-491 26—80 5. 2—71! gewonnen. Een elegant eindspelletje, dat hoewel het systeem bekend is voor in een simultaanseance toch heel moeilijk ia.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6