HIT HUISJE IK HET MVIJK S. A. KANNEWASSER ZN. Eerste Blad. 57ste JAARGANG Aanslag op het Rijksdag-gebouw. FEUILLETON door EEADON TTTTJi. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING N00RD-H0LL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Den Helder, Kerkgr. 36. Spreekuur: Woensdags van 10-2 uur. De onlusten. Oost-lndië. Het Russisch-Chineesch conflict. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Dondemag- en Zaterdagmiddag bureau: Koningstraat 26 Telefoon: 50 en 422 Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 3 Sept8.14 uur. Woensdag 4 8.12 BUITENLAND. VOLKENBOND. OPENING VAN DE TIENDE VOLKENBONDSVERGADERING. Gisterenmorgen om 11 uur 10 is te Ge- nève de tiende Volkenbondsvergadering met een korte rede door den voorzitter van den Volkenbondsraad, den vertegen woordiger van Perzië, geopend. Aan de vergadering nemen 53 regee ringen deel,»vorig jaar 50, Argentinië is ook thans niet vertegenwoordigd. Er zijn 5 staatspresidenten en 24 ministers van buitenlandsche zaken te Genève aanwezig. De Engelsche delegatie is de sterkste: ze telt 37 leden Guerrero tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering gekozen. Gisterenmiddag tegen half een is de Volkenbondsvergadering opnieuw bijeen gekomen om een voorzitter te kiezen. De gedelegeerde van San Salvador, Guerrero, die reeds verscheidene jaren gedelegeerde op de Volkenbondsvergaderingen is, werd met 43 tegen 8 stemmen als voorzitter ge kozen. Zijn verkiezing werd met applaus begroet. DU ITSCHLAND. Door ontploffing van een helsche machine alle ruiten vernield. Zondagochtend om tien minuten voor vijf is voor het gebouw van den Rijksdag te Berlijn en wel voor ingang V aan den Reichtagufer, een helsche machine ont ploft. Door de ontploffing werden alle ruiten van den kelder, drie groote ruiten gelijkvloers en een der ruiten van de eer ste verdieping verbrijzeld. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Kort nadat de politie was gealarmeerd, verscheen de vice-president der Berlijn- sche politie, dr. Weiss, met een groot aan tal beambten ter plaatse, waarna onmid dellijk een uitgebreid onderzoek werd in gesteld. Op het ontdekken der daders van den aanslag is een belooning van 25.000 mark gesteld. Te oordeelen naar de constructie der bommen in verband met andere omstan digheden kan men wel aannemen, dat er verband bestaat tussohen dezen aanslag en de jongste bomaanslagen in Sleeswjjk- Holstein. Reeds vóór de ontploffing had plaats gevonden, werd de stenografische dienst van UUstein door iemand opgebeld, die Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. Uit het EngaLaah 4) Hiji stond daar een oogenblik bloot- hoofds en ademde diep de zuivere zee lucht in, genietend van bet wijde pano rama van zee en lucht en aarde. Aan zijn eenen kant lag het massieve gevaarte van St. Albans Head, met boven op de oude kapel, aan den oosteljjken horizon, vaag, als in een blauwen nevel, met een enkele glinstering van zonlicht op de kalkrotsen, het eiland Wight. En dichter om hem, niet dan verschrompelde struiken en hoopen steenen als getuigenissen van het werk in de oude steengroeven- Een ge voel van verlatenheid kwam over hem. Plotseling zag hij dat op een heuvelrij vóór hem, aan den rand van de steile hel ling, welke tot bijna in zee liep, een groep gebouwen van gegolfd ijzer was opge trokken. Daar zijn de marmergroeven natuur lijk, zei hij bij zichzelf, en die gebouw tjes staan ongeveer boven die opening in de rots bijl bet strandt Nieuwsgierig om die groeven van wat meer dichtbij: te zien, daalde hij het pad af. Onderwijl maakte hij baj zichzelf uit, dat die twee gestalten die hem van den rotswand, hadden gade geslagen even voor dat hij het lijk had ge vonden, in de nabijheid van deze gebou wen moesten hebben gestaan, misschien wel binnen het hooge ijzeren hek. Als dat laitsts inderdaad het geval was, was het TOBRALCO is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant vroeg, of men al iets van een ontploffing had gehoord. Toen de stenograaf ontken nend antwoordde, zeide de man, dat het dan wel niet lang meer zou duren, of hij zou er van hooren. De bom was ongeveer 30 cM. boog. Aan het omhulsel was een kleine wekker ge monteerd, welks uurwerk met een electri- sche batterij was verbonden. Op een mast van de tram, welke vlak bij de plek der ontploffing op het trottoir staat, werd een plakzegel gevonden, waarop een „Haken- kreuz" voorkomt met de woorden „Gross- Deutschland, erwachel" RUSLAND. DE INVOERING VAN DEN ZEVEN- URIGEN WERKDAG. De tot dusver met den zeven-urigen werkdag verkregen resultaten hebben den raad van volkscommissarissen der sowjet- unie aanleiding gegeven het percentage ondernemingen, waarin vóór 1 October 1930 de zeven-urige werkdag moet zijn ingevoerd van 40 tot 4547 te verhoogen. Consult kosteloos met voorkennis van dan hulsarts. misschien niet zoo moeilijk te raden wie die oude heer in de korte broek was ge weest en de jonge vrouw die zich in zijn gezelschap bevond. Waarschijnlijk waren het Lord Purbeck geweest en Lady Madge St Aldhelm. Wak bij het hek gekomen zag Hector dat de mededeeling Verboden Toegang die er op stond, tamelijk overbodig was, omdat de hekken stevig gesloten waren. HJj kon echter duidelijk de gebouwtjes zien en ook een windas en ketting, ofschoon de eigenlijke ingang naar de groeve verbor gen was achter een hoop puin. Keurig op gestapeld lag hier en daar een partij mar mer blijkbaar wachtend om verzonden te worden. Er was geen enkel teeken van leven op het terrein te bespeuren, maar juist toen hij op het punt stond om heen te gaan, begon een heldere mannesten! te zingen en de woorden van het lied deden Hector plotseling denken aan zijn laatste onderhoud met den hoofdredacteur van de „Daily Lyn". Ah, ik ben een smokkelaar stout", klonk het refrein, terwijl de zanger te voorschijn kwam van achter een hoop puin. Het was een slanke, frisch uitziende jonge kerel. Opeens kwam een zware man met geweldige wenkbrauwen uit een van de groote loodsen aanstormen die den jongen arbeider een paar vuistslagen toe diende, alsof deze een ondeugende school jongen was geweest- Ze waren te ver weg dat Hector een woord kon verstaan, van wat er gezegd werd, maar uit de wijze waarop de jonge kerel afdroop, maakte hij op, dat het standje niet malsch was ge weest. Hij herkende in den man die de vuistslagen .gegeven had, de getuige die bii de lijkschouwing verklaard had, dat geen van de arbeiders vermist werd. Hij heette John Budge en was opzichter van de groeve. Nadat Budge de kracht van PALESTINA. Een kritieke dag te Jeruzalem. De ongeregeldheden te Saled. Reuter meldt Zaterdagochtend uit Je ruzalem dat Vrijdagmiddag de Britsche troepen van de poorten van Damascus en Jaffa daar ter stede teruggetrokken zijn. De dag van Vrijdag werd als kritiek be schouwd, maar verstreek zonder dat er iets bijzonders gebeurde wat als teeken van verbetering van den toestand be schouwd werd. Men hoopt dat dit in heel het land spoedig ook het geval zal zijn. Uit nadere bijzonderheden over de ern stige ongeregeldheden te Safed, blijkt dat daar 70 Joden gedood of gewond zijn. Daar de troepen te Safed onvoldoende geacht werden om de veiligheid der Jo den te verzekeren, werden drieduizend hunner naar de politiekazerne overge bracht, maar thans is men den toestand meester en hebben de vluchtelingen ve> lof gekregen om naar hun huizen terug te keeren. Het land is over het algemeen rustig, alleen het district Galilea waar de toe stand eenigszins gespannen is, maakt hierop een uitzondering. Het Joodsche Telegraalagentschap heeft de volgende lezing over het gebeurde te Safed verspreid: Dinsdag is Safed de schouwplaats van een hevigen aanval van gewapende Ara bieren die op moord, plundering en brand stichting uit waren geweest. Acht Joden werden gedood. Geheels straten met hui zen staan in brand. De petroleumopslag- plaatsen van de Shell zijn in brand ge stoken. Het pogrom begon om zes uur des avond. De leider van de gemeente begaf zich met gevaar voor zijn leven naar Jeru zalem om hulp voor Safed te halen. Pas tegen middernacht kwamen er verster kingen uit Tiberias aan. Zij waren twee uur te laat. De eerste aanval werd op de wijk waar de Sephardische Joden wonen, gedaan. Hier werden zeven menschen gedood. Sommigen wérden verbrand, anderen af schuwelijk gefolterd. Bij een aanval op het Joodsche Wees huis werden zes weezen gewond. De di recteur Elijah Godbater en Samuel Grin- stein waren ook onder de gewonden. Tot de dooden behoorden: mr. Toledano, een Sephardisch advocaat; Cohen, de rabbi; dr. Maman, een ambtenaar van den Ha- dassah-dienst; Afrifit, directeur van de Mizrachi-school, en zijn vrouw. De plunderingen die op de brandstich ting volgden, werden pas gestuit door de aankomst van een groep van het verde digingscorps uit Ajelet en Kfar Gilead. Er zijn 3000 Joden t.e Safed die geen huis, geen brood en geen water hebben. Uit Ti berias en Haifa wordt in allerijl mondkost gezonden. Toen de ongelukkige Joden zagen in welk een toestand zij verkeerden, renden zij als één man naar het regeeringsge- bouw om daar een toevlucht te zoeken. De, toestand te Tiberias is zeer onrust barend. De Arabieren dreigen dat zij te Tiberias hetzelefde zullen doen als te Safed. De Doode Zee. Dit middelpunt van grenzeloozen rijk dom dat potasch, goud en magnesium ter waarde van millioenen ponden bevat, wordt aan een Zionist overgeleverd. De Arabische bevolking van Palestina is daar natuurlijk gebelgd over. Als bet Zionisme en de internationale financiers die er achter staan, macht krijgen over de Doode Zee, zal de grootste bron van natuurlijke rijkdommen van de Arabische naties Ln het Naburige Oosten in vreemde handen zijn. Wat de Arabieren wenschen is dat de Britten scherpe controle op de Doode Zee uitoefenen en een billijk aandeel in de wienst die zij oplevert, aan hen wier eigendom zij is, zullen uitkeeren. De Arabische en Joodsche beschavingen zou den zich dan naast elkaar kunnen ont wikkelen." In Irak. Uit Bagdad wordt gemeld dat daar in de voornaamste Moskee een groote ver gadering van Arabieren ls gehouden. Daarin werd het Britsche beleid ln Palestina gelaakt. Vierduizend betoogers trokken vervol gens naar het koninklijke paleis. Er ont stonden kleine botsingen, waarbij een do zijn lieden lichte wonden opliepen. Wreedheden van Arabieren. Uit Jeruzalem' wordt aan de Voss. Ztg. gemeld: De gevechten tussohen Arabie ren en Joden, die gisteren te Jeruzalem tot stilstand zijn gekomen, hebben zich thans in het gebied van Tel-Aviv gecon centreerd.. Over den omvang heeft men nog geen nauwkeurige gegevens. De oor respondent meldt dat in verscheiden ge vallen Arabieren, die bij Joden in betrek king waren, het gansche gezin van bun patroon hebben gedood. In de kolonie Kastanie had een Joodsch geneesheer, ge naamd Kolme, nadat de vrede hersteld was, enkede Arabieren verbonden. Bij het veriaten van hun kamp werd hij door twee messteken gedood. Actie van vliegtuigen, het totaal aantal slachtoffers. Het Engelsche ministerie van koloniën deelt mede, dat het in het gebied ten Noorden van Safed nog onrustig is, maar in de andere districten wordt de toestand over het algemeen als kalm beschouwd. Zondag hebben Engelsche legervlieg tuigen demonstratieve vluchten gehouden boven het Noordelijk en N.O. gedeelte van Palestina, waar vandaan gemeld wordt, dat gewapende benden Arabieren nog steeds over de Syrische grens trokken. De proclamatie van den Engelschen hooge-commissaris voor Palestina en Transjordanië is door vliegtuigen boven Jeruzalem verspreid. Het totale aantal slachtoffers van de on lusten bedroeg op 81 Augustus: 88 muzel mannen, 4 christenen, 109 joden. In de ziekenhuizen waren opgenomen: 122 muzelmannen, 10 christenen, 183 Joden. CHINA. zijn vuisten op den jongen werkman had beproefdl, ontdekte hij plotsejling den vreemdeling hij het hek en een oogenblik keek bij als een woedende stier, mam* blijkbaar vertrouwend op de hechtheid van de sloten en grendels, keerde hij terug in de keet van waaruit bij zijn woe denden aanval bad ondernomen. Niet onaardig, glimlachte Hector, terwijl hij zich omdraaide ooi heen te gaan. Die dikke opzichter deed zeker een middagdutje. Waarom zou hij anders zoo woedend zijn geweest? Het was tegen den avond dat hij het huisje weer bereikte. Hij was juist bezig in zijn kamer een paar brieven te lezen, die voor hem gekomen waren, toen het geluld van een auto op den hobbel igen weg hem dooir het venster deed .kijken. Dezelfde huur-autcf, die twee dagen ge leden hem hierheen had gebracht, hield voor het huis stil en een lange, blonde man met ronde schouders en een langen, afhangenden snor stapte uit, betaalde den chauffeur en kwam het tuinpadje op met in z'n eene hand een groot valies, dat zijn eenige bagage scheen te zijn. Hij ging de voordeur binnen, bleef in de gang staan en riep juffrouw Calloway. Even bleef alles stil, toen hoorde Hector de deur achter in de gang open gaan en Bessie's verschrikte stem: O, mijnheer Mapleton, wij dachten dat u pas met den volgenden trein zou komen, moeder is naar het dorp om bood schappen te doen. Nu, dat is niet zoo erg, ais ze mij zoo'n aardige kleine meid heeft achter gelaten om mij te ontvangen, antwoordde mr. Mapleton op een toon die Hector aan een spinnende kat deed denken. Ik heb zeker weer mijn oude kamer? Hector's deur stond op een kier en hij hoorde duidelijk dat Bessie, die heom niet had hooren thuiskomen, zei: Zeker mijnheer, gaat u maar naar binnen- De andpre kamer is ook ver huurd, maar die mijnheer is niet thuis op het oogenblik. Wie is die andere meneer? vroeg Mapleton. Hij heet Yeldham,' mijnheer; moeder diende vroeger bij mijnheer Yeldham's familie. Hij is schrijver of zoo, of aan een Courant in Londen. Hij is hier met va- cantie. Zoo, zoo, iemand van de courant, klonk het antwoord, waarin Hector, een zweem van ontstemming meende te bespeuren. En, mijn kleine Bessie, wat was dat met dien dooden man, die hier is aangespoeld? Ik las er over in de cou rant, maar de chauffeur vertelde dat ze niet veel wijzer waren geworden bij het onderzoek. Weet niemand hier in de buurt iets over dien man of hoe hij werd gedood? Neen mijnheer, ze deDken dat het een zeeman is, die misschien bij een twist is doodgeschoten en hier is aangespoeld. Het bleef een oogenblik stil, alsof Mr. Mapleton nadacht over dez? inlichtingen en toen hij weer begon te praten deed hij het op een toon van iemand, die van een onprettig onderwerp is afgestapt. Zoo, zoo, klonk zijn poezengeluid weer, en nu mijn kleine rozenknop van de vallei, mag ik wel eens oen kus van je hebben na mijn lange afwezigheid. Hector hoorde een kreet van sohrik, een gestommel en het volgende oogenblik slingerde Bessie tegen de deur van zijn kamer en tuimelde naar binnen. In de verwarring merkte noch het meisje noch haar vervolger Hector's aan wezigheid, totdat mr. Mapleton een stevi ge hand in zijn nek voelde terwijl een dreigende stem hem toeriep: Jij ellendelingl Om een meisje lastig te vallen! ontdekken van een moordaanslag gericht tegen maarschalk Tsjiang Kai-sjek, tal rijke arrestaties verricht Drie soldaten van de lijfgarde van Tsjiang, die gearres teerd werden, hebben verklaard, dat zij door Chineesche communisten aangezet zijn hem te vermoorden. Op de gearres teerden werden verschillende vergiften en wapenen gevonden. BÜITENLAND8CH NIEUWS. DE GRONDSLAGEN VOOR DE EN GELSCH- AMERIK AAN SCHE VLOOTOVEREENKOM8T. Londen, 2 Sept. Volgens een officieus bericht uit Washington zijn deEngelsch- Amerikaansche onderhandelingen over het vraagstuk der wapening ter zee ge baseerd op de volgende beginselen: 1. Verbinding van een overeenkomst voor de ontwapening ter zee met hei pact van Kellogg. 2. Gelijkheid tussohen Groot-Britannië en Amerika voor alle soorten van oor logsschepen. 3. Geleidelijke vermindering van de wapening ter zee gedurende een bepaald aantal jaren door niet-vervanging van oorlogsschepen, die gedurende dien tijd de ouderdomsgrens bereiken. 4. Verlenging van den diensttijd van de oorlogsschepen. 5. Vaststelling van een maximum-tonne- maat voor torpedojagers en duikbooten. 6. Onderscheid tusschen groote krui sers en kleinere politiekruisers voor de bescherming van den handel. Het voorstel van Nanking aan vaard? Moskou, 81 Augustus. Met eenige wijzi gingen heeft de sowjet-regeering in het voorstel van de Chineesche regeering toegestemd een gemeenschappelijke ver klaring te teekenen ter bijlegging van het geschil tusschen beide landen. PLAN VOOR EEN MOORDAANSLAG OP TSJIANG KAI-SJEK. De Chineesche politie heeft in Nanking, Kanton en Sjanghai, in verhand met het PENSIOENEN OUD-IND. MILITAIREN. Motie-Van der Wefjden gewijzigd aangenomen. Batavia, 30 Aug. De Volksraad be handelde gisteren de motie van den heer v. d. Weyden, luidende: „De Volksraad, van oordeel zijnde, dat er alle aanleiding bestaat althans gedeeltelijk, tegemoet te komen aan het billijke verlangen der voor 1 Januari 1920 gepensionneerde en gega- geerde militairen tot gelijkstelling van hun pensioenen met de na dezen datum gepen- sionneerden, noodigt de Regeering uit bii de afdeelingsbegrooting den betrekkelij- ken post op de begrooting van het jaar 1930 met een zoodanig Jjedrag te verhoo gen, dat daaruit de kosten van de gelijk stelling kunnen worden bestreden." Na eenige discussie, waarbij de Regeerings- gemachtigde, de heer Lalau, namens de Regeering de motie ontried, voegde de heer v. d. Weyden de woorden in: „Bene den den rang van officier". Aldus gewij zigd werd de motie met 88 tegen 8 stem men aangenomen. Ingezonden mededeeling. Slechte (pijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Maagplllen f 0.65 per flacon. En de jonge Journalist slingerde hem met zulk een kracht tegen de muur, dat mr. Mapleton op den grond terecht kwam en naar adem snakte. Een oogenblik later stond bij weer op zijn heenen. Hector verwachtte een stroom van scheldwoorden en een tegen aanval en was zeer verwonderd een ver ontschuldiging te hooren. U is een beetje hardhandig in uw optreden, mijnheer, maar ik geef toe, dat ik ongelijk had, hijgde de fossielenzoeker, niet een mislukte poging tot een giim- lach. Ik ben hier een huisvriend ge worden in de twee jaar dat ik hier ge regeld kom en ik daoht dat miss Bessie wel zou weten dat ik 'geen kwaad bedoel de. En wat mijn binnendringen hier in uw kamer betreft, dit was een verzuim dat ik zeer betreur. Dit vertoon van honingzoete beleefd heid, ontwapende Hector maar versterkte do antipathie, die hij sedert het eerste oogenblik gevoeld had tegen de bluffe- rige snob en de uitpuilende visschenoogen van den anderen man. Maar op het oogen- blik bleef hem niets anders over dan iets te mompelen dat op een aannemen van het excuus leek en Bessie's dankbare blik met een geruststellend knikje te beantwoorden voor ze wegliep. Mapleton wachtte nog even als ter in leiding van verdere vredesonderhandelin gen, maar Hector nam zijn briejen weer op, liet zich in een gemakkelijken stoel vallen en ging verder me\ lezen. Mapleton trok zich daarop in zijn eigen kamer terug met een zucht, die niet heele- maal in overeenstemming was met den grijns op zijn gezicht, toen hij de deur achter zich gesloten had. (Wordt vervolg

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1