T UIT DE WIJDE WERELD Fotogr.-Atelier EISELIN. TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1928 6 zwarte totok. salonfoto f 1.50 f2.00 6 bruine fotok. salonfoto f 2.00 - f 2.5Q ALASTRTM. Hier ter stede loopen geruchten, dat eenige alastrim-gevallen zouden voor komen. Van bevoegde zijde deelt men ons echter mede dat dit niet het geval is- STAFMl JZIEKOORPS DER KONEVKL. MARINE. Kapelmeester L. H. F. Ledstikow. Programma op Donderdag Sept. voorn de Marine Olub van 8 tot 10 uur. i. Deutschlanda Waffenehre, H. L. Blankenburg:. L'ItaHenne k Alger, Ouverture, G. Rossini. 3. Estudiantina, Walzer, E. Waldteufel. 4. Ulanenruf (Characterstücfc), R. Eilenberg. 5. Fantasie sui „La Juive", E. Halévy Pauze. Ouverture Sytnphonique, S. Vlessing. 7. Fsckeltanz, Q. Meijerbeer. 8. Schön ist die Jugend, Potpourri, M. Rhode. ZWEMWEDSTRIJDEN IN DE BINNENHAVEN. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende de zwemwed strijden in de Binnenhaven, van de ad- spiranten der Heldersehe Zwemvereeni- ging. Bij deze adspiranten zijn jongens en meisjes, die zeer goed kunnen zwemmen, zoodat men van spanning verzekerd kan zijn. De wedstrijden beginnen om twee uur. Een ieder, die dus nog eens iets van de zwemsport wil zien, raden wij een gang naar de Binnenhaven aan, daar het sei zoen spoedig afgeloopen is. TUIN CON CERT „HELD. GEMENGD KOOR". Tot sluiting van het zomerseizoen geeft de zangvereeniging „Helder's Gemengd Koor" a.s. Zaterdag een laatste Tuin- concert in Casino. Een zeer varieerend programma zal worden uitgevoerd onder leiding van den directeur den heer F. v. d. Meij. Ter afwisseling wordt in de zaal de gelegenheid geboden voor een dansje, waai-voor de heer André Hoppenbrouwer met zijn populaire band, de dansmuziek verzorgt. De toegang tot dit concert is voor iedereen opengesteld. Bij ongunstig weer zal het concert in de zaal plaats hebben. AANBIEDING KROONLAMP KON. INSTITUUT. Inleiding van de feestelijkheden. Woensdagmiddag te 2.50 uur had op het Koninklijk Instituut voor de Marine een korte plechtigheid plaats, die, hoewel voorafgaande aan de eigenlijke feeste lijkheden ter herdenking van het 75-jarig bestaan van de adelborstemopleiding en welke zullen aanvangen op Donderdag 19 September a.s., door haren aard ge heel gerekend moet worden daartoe te behooren. Door eene deputatie, bestaande uit den Hoofdofficier van gezondheid der 2e kl. J. F. Hulk, den Officier van gezondheid der le kl. O. W. Bottema en den Officier van gezondheid der 2e kl. P. S. Walma van der Molen, vond namens de Offi eieren van gezondheid der zeemacht de aanbieding plaats van een stoffelijk be wijs van belangstelling, aan de over een tweetal weken jubileerende inrichting. De chef van het Marine-hospitaal, Kolonel Ter Poorten, die oorspronkelijk ook deel van de deputatie zou uitmaken, was door familie-omstandigheden tot zijn grooten spijt verhinderd aan dit voor nemen gevolg te geven. Tegen genoemd uur hadden zich met DE EEN Z'N DOOD Onlangs besteedde een Londensch mil- lionair, wiens eenig kind in Londen over leden was, en naar het familiegraf te Haarlem moest overgebracht worden, voor ongeveer 4000.aan bloemen. Op de reis van Londen wenschte de man, die zeer onder den indruk scheen, dat alles op het schip zoo rustig mogelijk zou zijn. De matrozen echter die zeer luidruchtig waren, en natuurlijk de heele reis niet konden mee treuren, wist hij echter tel kens met het geven van ponden tot rust te brengen, zoodat dit reisje hem aardig wat pondjes extra gekost heeft. Ook voor de bloemisten daar ter plaatse was het vast een aardig buitenkansje. GODSDIENST EN ATHEÏSME IN RUSLAND. In het jaar 1928 zijn volgens de „Iswes- tija" in geheel Sowjet-Rusland 854 ker ken, 88 kloosters, 59 synagogen, 89 mos keeën en 43 andere bedehuizen gesloopt. In 1929 worden volgens officieele opgaven nog 253 kerken gesloten. In Moskou vergaderde de „„Glawpolitprowjet" (cen traal bureau voor de bestrijding van den Commandant alle aan die inrichting verbonden officieren en leeraren, in de eetzaal vereenigd, benevens alle adel borsten. Nadat de commandant allen welkom geheeten en het doel van de bijeenkomst geschetst had, verleende hij het woord aan den overste Hulk. Deze zelde niet lang te zullen stil staan gescliiedenis van de zeeofficiers opleiding en hare beteekenis voor en hare plaats in de Marine, doch zich meer te wil - bepalen tot de redenen, die de officieren van gezondheid ertoe gebracht hadden thans aan het Koninklijk Instituut een bewijs van belangstelling aan te bieden, lot de verwezenlijking van dit plan had den alle officieren van gezondheid, zoowel t Isode als die in Nederlandsch- Indië, spontaan medegewerkt. In zeer sympathieke en wel gekozen bewoordin gen zette spreker uiteen, dat die redenen in hoofdzaak van tweoërlei aard waren. In de eerste plaats dank voor de gast vrijheid door de adelborsten bij verschil lende gelegenheden, doch vooral bij het alom bekende assaut, aan alle officieren verleend. En in de tweede en voornaamste plaats als bewijs hoe door de officieren van gezondheid, thans de eenige categorie van officieren, die niet op het Instituut opgeleid worden, doch vanuit de studenten wereld plotseling in het militaire milien geplaatst worden, gewaardeerd wordt de aangename, kameraadschappelijke ver houding tot en samenwerking met de officieren van alle andere korpsen der zeemacht, die zij van den beginne af steeds ondervinden. Hoewel zij geen banden met het Koninklijk Instituut be zitten, gevoelden zij daarom behoefte op deze wijzo thans uitdrukking te geven aan het bij hen inderdaad bestaande saamhoorigheidsgevoel met alle andere officieren en verzocht hij den commandant wel het geschenk te willen aanvaarden. Nadat hierna het huldeblijk, bestaande uit een modern uitgevoerde, zeer sierlijke bronzen lamp voor de kleine eetzaal, was onthuld, nam de Commandant van het Instituut wederom het woord. In hartelijke woorden zeide hij den officieren van gezondheid dank voor het fraaie geschenk, dat hij gaarne voor de inrichting, waarover hij het bevel mocht voeren aanvaardde, daarbij de verzeke ring gevende steeds te zullen gedenken de geest die aanleiding was geweest tot het aanbieden ervan, welke door hem in hooge mate gewaardeerd werd. En hi; vond hierin aanleiding deze zoo hoog noodige wetenschap, dat ieder, tot welk korps of dienstvlak hij ook moge be hooren, slechts een deel uitmaakt van de geheele organisatie, waarin het doel slechts bereikt kan worden door een drachtige samenwerking, in een sfeer van goede kameraadschap en weder- zijdsche waardeering, den toekomstigen officieren nogmaals voor te houden. Het hartelijk applaus, dat op deze woor- ken volgde, gaf ongetwijfold weer hoe allen met het door beide sprekers gezegde instemden, hoe zij in het bijzonder de gedachte en geste van de officieren van gezondheid waardeeren. Daarmede was deze plechtigheid afge loopen en vereenigde de Commandant, de deputatie en den Raad van Bijstand in de receptiezaal, waar de eerewijn werd aangeboden UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Door notaris J. W. J. Schreuder werd gisterenavond 7.30 uur, in het gebouw „Musis Sacrum" publiek verkocht het Huis en erf aan de Bassingracht, no. 72, groot 2 A. 10 c.A.; kooper A. Tabeling te Den Helder voor 2425. Huis en erf aan de Molenstraat, no. 192, groot 93 c.A.; kooper O. Klejjn q.q. te Den Helder voor 1835. Huis en erf aan de Vijzelstraat, no. 42, groot 56 c.A.; kooper H. Boon te Den Helder voor 880. Na afloop dezer veiling werd door notaris Engelmann verkocht: Huis en erf aan de Klaas Duitstraat, no. 4, groot 83 C.A.; kooper F. Greven q.q. te Den Helder voor 2025., Huis en erf aan eene steeg uitkomende in die Vjjzeistr. n. 39, groot 51 centiaren. Huis en erf'aan eene steeg uitkomende in de Vijzelstraat no. 41, naast het vorige perceel* groot 53 centiaren; kooper P. Nuyens te Koegras, gem. Den Helder, voor 740. Huis en erf aan de Middenstraat no. 10, groot 60 centiaren; kooper W. Molenaar q.q., te Den Helder, voor 1220. Atsliaruran-i da9B,,J|(8 9"9 Ate.ie.uren.j Zondag8 10.6 godsdienst) met het doel, om te zoeken naar de fouten, In de anti-religieuse pro paganda en naar nieuwe wegen ter be strijding van den godsdienst. De vereeni- gingen der „goddeloozen" hebben vol gens de verslagen op het congres in vele gebieden hare financieele hulpbronnen geheel en al uitgeput. Groote groepen der Jevolking zijn van een vijandige stem ming tegenover de „goddeloozen" ver vuld. Toen het Verbond der goddeloozen de schrijvers in Sovjet-Rusland uitnoo- digde om aan den anti-religieuzen veld tocht deel te nemen, heeft een groot ge deelte hunner geweigerd. Het congres eischte, dat alle Sovjet-functionarissen, die geen atheïsten zijn, zouden ontslagen en dat alle geloovigen uit de arbeiders organisaties zouden uitgesloten worden. De oonferentie gaf aan het bestuur vol macht tot de uitgaven in 1929 van 600.000 anti-religieuze brochures, vijf anti-reli gieuze albums, elk in 75.000 eyplaren en van een reeks andere geschriften. Het Verbond der goddeloozen telt slechts 250.000 leden, terwijl de Orthodoxe kerken nog 350.000 geestelijken, 500.000 kerkbe sturen, 50.000 kerken en 500 kloosters be zitten. EEN WONDERPAD IN HAWAlï. Eeuwenlang hebben de inboorlingen van Hawai een veldpad gehad, dat door het oerwoud leidde naar den rand van den BEGROETINGSAVOND IN HET CHR. MIL. TEHUIS, op Dinsdag 3 September. Men schrijft ons: De Internationale toestand is nog niet van dien aard, dat de Ned. Reg. het aan durft, de zöhen des lands te ontslaan van de verplichting, om gedurende eenigen tijd de wapenrok te dragen. Vandaar dat Den Helder, garnizoensstad als ze is, ook dit jaar weer eene lichting had te ineas- seeren, en dat het bestuur van 't Christe lijk Tehuis weer reden vond, om, getrouw aan zijne goede traditie, met den huis vader samen, een avond te reserveeren, teneinde den genoemden „Spes Patriae" eene hartelijke ontvangst te bereiden. Zoo hadden dan ook vele militairen (vooral zeemiliciens) aan de uitnoodiging daartoe gehoor gegeven en waren om 8 uur pre sent, toen de Voorzitter, de heer Van Dalen, de bijeenkomst, die in het Tehuis (Kanaalweg) gehouden werd, met gebed opende, nadat gezongen was: ,,'k Heb ge loofd en daarom zing ik". Openingswoord van den heef Van Dalen. Namens het bestuur en de huisouders roept de voorz. een hartelijk welkom toe aan Ds. Warners, de dames Kamp en Van Dalen, den heer Bakker (en later novg aan de dames Riekwel en Zegel), die allen be reid waren mede te werken, en niet het minst aan de militairen, die hebben willen komen. „Dezen avond hebt ge gelegen heid, eens kennis te maken met 't Tehuis, dat 't mooiste van Nederland genoemd mag worddh (van de Chr. tehuizen) en dat u eenigszins wil vergoeden het gemis van uw ouderlijk huis, nu ge geroepen zijt, het Vaderland te dienen. In Breda zag ik kort geleden eene (R.-K.) demonstratie „Voor Christus, onzen Koning!'1 Dat heeft mij getroffen. De Bisschop hield eene rede. Telkens als hij zeide: „Voor Christus, on zen Koning!" antwoordden de duizenden jonge menschen: „God help© ons! Amen!" Dat kan ons, al zijn wij niet roomsch, toch wel wat leeren! Aan 't slot zeide de Bisschop o. a.: „Ik ben blij, dat ge voor Christus onzen Ko ning wilt strijden, maar dan hebben we ook voor onzen aardschen Koning en Overheid, door wie(n) het Hem belieft, ons te laten regeeren, pal te staan!" En zoo is het. Veel zal ik niet zeggen. Ge zijt niet gekomen om lange toespraken aan te hooren. En wij willen ook niet anders dan een band leggen. En dat dit ook mo gelijk is, moge blijken uit de aanwezigheid van de vr. Visser en Balder, die, hoewel reeds lang „afgezwaaid", toch vandaag tot ons wilden overkomen, om hier te zijn! Moge 't ook voor u zoo worden, dat ge hier gaarne zijt! En wek ook anderen dan op!" Na dit openingswoord: afwerking van het programma, dat rijk gevarieerd was (op elke tafel een geschreven exemplaar). We noemen naar progr.-volgorde: Viool en plano van de dames Kamp en Van Dalen, die zich verscheidene malen lieten hooren, evenals de andere medewerkers(sters), ook nu weer toonden, voor hunne taak bere kend te zijn. Tableaux met zang door de dames Zegel en Riekwel en den heer Van Roekei, o. a.: „Een moeder nam afscheid", „Bij moeders graf", „Lied der Ruste". Bij dit nummer bracht de voorz. hulde aan den huisvader, den heer Van Ostende, die, buiten alle andere zorgen, voor deze avonden, altijd weer iets nieuws weet te bedenken. Rede van Ds. Warners. „We zijn niet gekomen, om lange toe spraken aan te hooren, aldus de voorz.", zegt Ds. W. „En ik dacht: „Steek 'm in je zak, Ds. W. Toch is er nog een reden om niet veel te zeggen: Het tableau van die krater Milaoea, om de godin Pele te aan bidden. Later werd een pad door de ruwe en hardnekkige lava gekapt. Dit pad werd van tijd tot tijd verbeterd, maar hoe goed het ook werd, het nam te paard een ge- heelen dag in beslag om van Hilo naar de krater te gaan. Op aandringen van het publiek werd hierin verbetering gebracht In de afgeloopen twee jaar is een beton pad gemaakt en voltooid. Verschillende moeilijkheden belemmerden dit werk. Langzamerhand werden de voornaamste hindernissen echter overwonnen. De lava werd effen gemaakt en de afstand welke vroeger een dag vorderde, kan thans ïn een uur worden afgelegd. De aanleg van dit pad heeft 380.400 p.st gekost. DE ROMAN VAN EEN BOER. 50 Jaar onder valschen naam. De „N. Fr. Presse" maakt melding van de volgende geschiedenis, welke het blad uit Belgrado vernam. Ruim 50 jaar geleden woonde in het dorpje Livadica een 20-jarige boer, Vuyca Milivojevitsj, met vrouw en driejarig zoontje Danilo, toen een rijke boer in het plaatsje werd vermoord en bestolen. Do verdenking viel op Milivojevitsj, en on danks zijn voortdurende verzekeringen dat hij onschuldig was, werd hij tot levenslang© tuchthuisstraf veroordeeld. Op een goeden dag werd vernomen, dat de veroordeelde boer was uitgebroken en moeder, die afscheid neemt van haar zoon, heeft me zóó getroffen, dat 't op mijn spraak geslagen is. 't Heeft mij tot in het diepst van mijn ziel geroerd. Daar hoeft nu geen woord bij gezegd te worden. Van middag heb ik u ook herinnerd aan uw moeder, uw vader, die nu knielen, om te bidden voor hun kind, dat ze moesten af staan. Nu is dit tableau heel toepasselijk. 'k Ben hier alleen als dominéé. Niet omdat ik de anderen heb opgegeten of weggejaagd. *k Zie er wel een beetje uit als een Paus, maar 'k hen 't toch heusch niet. 'k Ben vlootpredikant, en dat is een moeilijk, te moeilijk ambt, maar er is toch dit aardigs aan: 'k Ben Geref., Hervormd, Luthdrsch, van alles. Er zit zoo dus iets universeels in mij. Daar moet 'x toch heen, mannen broeders. En dan denk ik aan den Berg der Verheerlijking (Matth. 17): „Laat ons hier tabernakelen bouwen, voor u één, voor Mozes één en voor Elia één!" Maar daarna niet meer. Dan lezen we: „Ze zagen niets dan Jezus". En nu heeft de geschie denis de kerkmuurtjes gebouwd. Maar het moet er toch heen, dat wij geen taberna kelen bouwen, een Luthersche, een Herv., een Geref., maar dat we alleen Jezus zien. Dat moet ons ideaal zijn. Ook in de ka zerne. Is dat niet, dan heeft de Booze zijn zin. Is dat wel zoo, dat alles, wat den naam van Christus draagt, schouder aan schou der staat en één is, dan heeft Jezus zijn zin. Stoven den ingang van het Tehuis staat: „Geen gast tot last!", dat willen wij in practijk brengen. En dan roep ik allen tot getuigen, die hier (in meer dan een halve eeuw) hunnen gang hebben gewend. Want er is geen gastvrijer volk, dan het vrome volk. Geen gastvrijer volk, dan het volk, dat gastvrijheid heeft gevonden ip Huis des Vaders met zijne vele woningen. En nu kerels moet ik jullie nog iets vragen: „Wat zul je nu met je diensttijd doen?.... Ja?!" Een intermezzo? Die 8 maanden, daar zullen we ook wel door komen? En dan later een bladzij of een hoofdstuk geschiedenis, dat we liever niet hadden meegemaakt? Dit stuk leven maar af laten rollen? Kerels! Doe dat toch niet. 'k Moet het je ernstig ontraden, 't Is toch een tijd waarin je zou kunnen worden op geroepen. Onder de "bezwaren, die ik tegen onzen tijd moet hebben, wordt het mij nog dagelijks duidelijker, dat dit niet het min ste is, dat men niet weet, waar men aan toe is, waar men heen koerst, dat men niet bewust leeft. Zonder kompas ronddraait. Dat men maar wat daarheen leeft. De Heilige Schrift (Openb.) zegt ons ook: „Och, of gij koud: waart of heet. Maar nu gij lauw zijt....!" (cLi. als je maar wat was!). Kerels, ik hoop zoo, dat jullie in je dienst wat zullen wezen. Tegen een duivel is nog te vechten. Maar met tegen een, zoo tussohen hemel en hel in. Ik val niet meer om, als ik hoor zeggen: ,,'k Geloof niks meer! 'k Twijfel aan alles!" Integendeel; met zoo iemand is tenminste nog op te schieten, beter dan met een, die in het leven zoo zonder stuur en zonder kompas is, omdat hij nu eenmaal leven moet. Mannenbroeders! Door zonder bewust heid te leven ga je naar den kelder. Ik verheug er mij over, dat wij geregeerd worden door eene Vorstin, die ook dit levensgeheim kent, die weet waarom ze leeft, die weet waarheen ze koerst. Daar door heeft ze eenige jaren geleden den moed gehad in een der meest illustre in ternationale gezelschappen (in Frankrijk) te zeggen: „Jésus avant tout!" (Jezus vóór alles!) Met allen eerbied: Onze Koningin is ook zoo'n echte A.J.O.'er! (A.J.O. dan in de beteekenis van Aan Jezus Christus). Mannen, die haar wapenrusting draagt, wees achter haar aan: Echte A.JjO. ers!" Na deze rede van Ds. Warners werden staande 2 coupletten van 't Wilhelmus ge zongen en werd met donderend applaus toegejuicht de voorlezing van het volgende Telegram aan H. M. de Koningin. H. M. de Koningin, Het Loo. „Vele militairen van Zee- en Land macht met het bestuur in het Chr. Mil. Tehuis te Den Helder bijeen ter herden king van Uwen geboortedag, betuigen Uwe Majesteit hunne aanhankelijkheid en bidden U Gods zegen toe. Van Dalen, Voorz. Tehuis." Zang van den heer Joh. Bakker, die, door zijn met warmte en enthousiasme gezongen vaderl., humor, en ernstige lie deren, steeds een dankbaar applaus oogstte* Zang van mej. Riekwel, die ook, naar 't «woord van den p ra es es, een behoorlijk aandeel had in 't welslagen van dezen avond. (0. a. zong zij bij de tableaux, waarvan één nummer met den I heer Bakker). Declamatie en samenspraken. <loor bezoekeps van het Tehuis (Jacobs, j Holsbeek, Giftter). Vooral de militaire rellen werden door hen (uit den aard der zaak haast) uitstekend gespeeld en vielen dan ook wel in den smaak. In zijn Slotwoord dankte de heer Van Dalen al de medewer kenden en hoopte eventueel niet tevergeefs te zullen aankloppen. „Ge hebt nu kennis gemaakt met het Tehuis, dat eene vraag aan u stelde. We vragen geen ander ant woord, dan dat ge trouwe bezoekers wordt en ook anderen zult opwekken". Na 't zingen van ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", sloot Ds. Warners deze zeer geanimeerde feestelijke bijeenkomst; waar o. a. sigaren, sigaretten en grenadine werden aangeboden als stoffelijke blijken van belangstelling met onze militairen (die dan ook, voor zoover ze aanwezig wa ren, ook na afloop niets dan lof hadden voor zoo'n bestuur, zoo'n huisvader, voor zoo'n Tehuis!) op de gebruikelijke wijze. VERJAARDAG H-M- DE KONINGIN. In antwoord op het telegram met geluk- wensch, verzonden aan H.M. de Ko ningin, ter gelegenheid1 van haar verjaar dag, ontving het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging de volgende dankbe tuiging. 1 September i929. Ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin heb ik de eer de Chris telijke Oranjevereeniging te den Helder Boogstderzelver dank over te breugen, voor de geliukwensohen, aangeboden bij gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver geboortedag. De Adjudant van Dienst van H. M. de Koningin, De Ord.-Off. W. Gravesteln. KAPPERSZAKEN MAANDAG GESLOTEN. Wij verwijzen naar een adv. in dit num mer, waarin wordt bekend gemaakt dat alle kapperszaken Maandag 9 September a.s. gesloten zullen zijn. DRAMA IN DE KEIZERSTRAAT. Een paard neemt een kijkje tn de etalage van „De Adelaar". Gisterenmiddag werd het heeren-klee- dingmagazijn „De Adelaar", Keizerstraat 92, verrast door het bezoek van een paard van de firma" Klik. Het paard, dat waar schijnlijk verontwaardigd was over de muziek van ons Heldersehe straatorgel, maakte ter hoogte van dit magazijn plot seling een zijsprong en kwam in de keurig geëtaleerde en geprijsde étalage van het kleedingmagazijn terecht. Het dier kwam er gelukkig met een paar lichte verwondingen af en kon, na dat het van den schrik was bekomen, zijn tocht vervolgen. Van de groote spiegelruit was niet veel meer heel en in de étalage was het een chaos van glas, al was er van de kleeding weinig of niets beschadigd. De ruit was verzekerd, zoodat de schade gedekt wordt. DE GESTOLEN AUTO. Op den Duinweg teruggevon den. Een kwajongensstreek. De Studebaker, die Maandagavond ge stolen werd, is Dinsdag op het Hoofd bureau van Politie alhier gebracht. Onder „laatste berichten" hebben wij dit reeds in het nummer van Dinsdag vermeld. De diefstal is niet zoo Amerikaansch als hij er aanvankelijk uitzag en achteraf blijkt, dat men hier meer met een kwajongens streek dan met een ernstigen auto-diefstal te doen heeft. Toch zijn de daders op uiterst brutale wijze te werk gegaan. Zooals wij in ons vorig nummer mee deelden was een van de passagiers, die met de auto hier was gekomen, de heer Lovink, burgemeester van Anna Pau- lowna, de ander was de eigenaar, de heer later om het .even was gekomen. Het drama-Milivojevitsj geraakte in de be langstelling op den achtergrond en men hield den „moordenaar" voor dood. Alleen diens vrouw wist de waarheid. Milivoje vitsj nl. was op zijn vlucht enkele uren in zijn woning geweest om afscheid te nemen en daarna was het hem gelukt de grens over te komen, waarna hij in Oos- tenrijk-Hongarije bleef rondzwerven. Van een stervenden vagebond, die ongeveer van zijn leeftijd was, kreeg hij identiteits papieren, zoodat hij zijn verdere levens dagen sleet onder den naam Pantelic- Hij voelde zich nu betrekkelijk veilig en ging in een dorpje in het zuidelijk deel van Bosnië wonen, waar hij1 na den dood van zijn vrouw trouwde. Dit jaar heeft hij een brief geschreven aan de autoriteiten van zijn geboortedorp, met de vraag of hij in zijn vaderland zou kunnen terugkomen. Onlangs heeft Milivojevitsj een schrijven ontvangen van de Z.-Slavische justitie, met de mededeeling, dat van een vervol ging zal worden afgezien. Thans wil Mili vojevitsj beproeven revisie te verkrijgen, zoodat hij gerehabiliteerd kan worden. EEN „PRACHTIGE" UITVINDING! De „Oeuvre" vestigt de aandacht op de uitvinding door een Spaanschen zee-offi cier van een nieuw soort torpedo, welke, door een duikboot afgezonden, het vijan delijk schip treft zonder dat door eenige zogljjn in het water wordt aangegeven uit welke richting het moordtuig komt en waar ongeveer de afzender is. Een schitterende vooruitgang, merkt het blad verbitterd op: thans zullen duik- booten de vijandelijke schepen kunnen torpedeeren zonder dat de waarnemers iets bemerken en door handig manoeu vreeren aan de catastrofe kunnen ont komen. En zulk een uitvinding wordt gedaan terzelfder tijd, dat men den mond vol heeft van wereldvrede; op het oogenblik dat conferenties worden gehouden om de ont wapening voor te bereiden! De Spaansohe officier is natuurlijk uiterst tevreden over ziohzelL En de optimisten halen de schou ders op hoe moorddadiger en gruwe lijker de oorlog gaat worden, zoo troosten zij zich, des te minder kans is er, dat hij zal uitbreken. Maar zoo denken wij, zoo denkt onze generatie er niet over, meent „TOeuvre", wij die kennis hebben gemaakt met aller lei aardig speeltuig als vlammenwerpers en gifgassen zonder nog te spreken van luchttorpedo's en Bertha's. Niet de naam van den Spaanschen uit vinder moet daarom voor het nageslacht bewaard blijven, meent het Fransohe blad ten slotte, maar die van den rijksweersol- daat, die na afloop der manoeuvres den dood heeft gezocht, met achterlating van een mededeeling ter verklaring van zijn besluit, n-L dat hij genoeg had van dat speL

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5