E T Fotogr.-Atelier EISELIN BRUIDSFOTO'S 6 mails fgtok. salonfolo 11.50 - f 2.00 6 bruins M. salonlolo f 2.00 -12.50 TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. 4* VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1929. BEKNOPTE GESCHIEDENIS VAN DE OPLEIDING TOT ZEEOFFICIER BIJ DE NEDERLANDSCHE ZEEMACHT. KONIJN'S West-Fries land-BOTER SPOORSTRAAT TELEFOON 339 GEMEENTERAAD. Op een op 6, 7 en 8 September te Pur- merend gehouden tentoonstelling behaal den onze stadgenooten O. A. Thomas en A, Kiesling met 5 Kooinummers konijnen en Cavia's, een eereprijs, 2 eerste en 2 tweede prijzen. VOOR DE OUDJES. bloemstuk van het personeel werd aan geboden. Het „lang zullen ze leven" was niet van de lucht, de echte feeststemming heerschte er, viool en piano waren aan wezig zoodat er ook nog gedanst werd. Aan het begin werd door de sprekers de hoop uitgesproken, dat het een gezellig feest zou worden, en dat zal het ook wel geworden zijn, hoewel wij het niet tot het einde hebben meegemaakt. BEËEDIGING OFFICIEREN KON. MARINE. Het is een goede instelling van Vice- Admiraal Quant geweest om de beëediging van de jonge zeeofficieren, gezamenlijk en in het openbaar te doen plaats hebben. De plechtigheid heeft er door aan waarde gewonnen en zeer zeker zullen de jeug dige officieren meer doordrongen zijn van het gewicht van dit oogenblik, dat in hun carrière van zee-offioier, zeker het meest indrukwekkende is. Vroeger had deze be- De oudjes van „Liefdadigheid" werden eediging plaats aan boord van het schip of Zaterdag getracteerd op overheerlijke tul- in de kazerne, waar de officieren geplaatst band, door de N. V. Broodfabriek „De Eendracht", in verband met het 25-jarig jubileum dier onderneming. De oudjes zeggen daarvoor hartelijk dank, ook voor de verkregen lectuur over de maanden Juli en Augustus. De Verpleegden in het „Verpleeg huis", Kerkgracht, werden j.1. Zaterdag ook onthaald op heerlijke tulbanden van de N. V. ,,De Eendracht" De oudjes betuigen eveneens hun har- telijken dank aan de gevera Ook dank voor de toegezonden lectuur, 25-JARIG BESTAAN VAN DE N. V. BROOD- EN KOEKFABRIEK „DE EENDRACHT". „De Eendracht", in de Gravenstraat, waar men in dubbelen zin des woords „werkt voor het dagelijksch brood", zag er Zaterdagavond in het geheel niet als een bakkerij uit. Inplaats van de rekken met kadetjes en brooden waren er lange versierde tafels geplaatst, terwijl men ook voor slingers en vlaggen had zorg gedragen. En hier was wel reden voor. De fabriek bestaat n.1. 25 jaar, de directeur is 12J jaar in functie, terwijl er 3 employé's zijn die ook 25 jaar in de zaak werkzaam zijn. Om ongeveer 9 uur was het geheele personeel aanwezig. Toen het bestuur binnen kwam werd hen staande het wel komstlied toegezongen, waarna de direc teur, de heer Th. J. Hoogenbosch, het woord verkreeg. Deze heet de aanwezigen welkom. Het is hem een genoegen te constateeren, dat allen aanwezig zijn. Hij memoreert, dat hoewel de commissarissen, de heeren Btlchele, Hoogenbosch en Kwant, zich uit de werkzaamheden hebben terugge trokken, toch nog levendig belang in den gang van zaken blijven stellen.Spr. brengt hulde aan de nagedachtenis van den heer R. F. Verfaille, een der oprichters en de eerste directeur. Dan feliciteert de heer Hoogenbosch de heeren Bienhof, Kort en de Vries, die heden 25 jaar in functie zijn. Hij hoopt, dat zij er nog menig jaartje bij zullen doen. Spr. wenscht allen een aangename feestavond toe. Hierna kwam de oud-directeur, de heer Kwant aan het woord. Hij brengt in herinnering de opzet van de zaak, in de verschillende periodes, waaraan zij echter met succes het hoofd heeft kunnen bieden. De oorlog, de distributie, de afschaf fing van bakkersarbeid, allemaal om standigheden, die groote moeilijkheden met zich brachten. Spr. overhandigt den jubilarissen een couvert met inhoud, terwijl hij den directeur met eenige geestige woorden ook een cadeau over handigt. Van verschillende zijden waren geluk- wenschen gekomen, in den vorm van telegrammen, bloemstukken en schrifte lijke felecitaties. Den directeur werd namens het personeel een fraaie rook tafel aangeboden, waarvoor de heer Roskam een mooi rookstel ter comple teering overhandigde. Voor den heer Bienhof met wien hij zooveel jaren heeft samen gewerkt, overhandigt de heer Roskam, mede namens den beer Wessel, een vulpenhouder. De oud-directeur, de heer Kwant en verschillenden van het personeel hebben daarna nog het woord gevoerd, terwijl o.m. ook nog een fraai EL Met ingang van 10 Juni 1806 (vestiging van het Koninkrijk Holland) moest, inge volge decreet van Lodewjjk Napoleon, de term „Bataafsche Republiek" vervangen worden door „Koninkrijk Holland". Bij afzonderlijk decreet van 24 Juni 1806 werd bepaald, dat de Marine voortaan genoemd zou worden „Koninglijk Corps der Marine", doch voor het Instituut werd niets voorgeschreven. Op 1 Juli 1806 marcheerden de kadet- ten naar Rotterdam, waar zij door den Koning werden geïnspecteerd. In Fe bruari kreeg het instituut den naam „In stituut der élèves voor de Marine". In November 1809 volgde overplaatsing van het instituut, nu „Koninklijk Instituut der Marine", naar Enkhuizen. Bij de inlijving van Holland bij Frankrijk werd de naam weer gewijzigd, namelijk in „Zijner Kei- werden, door den betrokken commandant, en dat dit oogenblik vaak niet zoo'n groo- ten en diepen indruk maakte, werd ons bewezen door het feit, dat een van de aanwezige officieren, die voor een betrek' kelijk kort. aantal jaren was benoemd, niet meer wist voor wien hij den eed hac afgelegd. Nu zal dat zeker niet gebeuren. Dank zij het zeer schoone weer had de beëediging plaats op het terrein aan het Ankerpark, waarbij de zon het feestelijk aanzien van het geheel verhoogde, door te glanzen en schitteren in al het goud dat vertoond werd. Tal van hoofd- en subal terne officieren woonden de plechtigheid bij, terwijl een groot aantal familieleden aanwezig was en ook het publiek zich niet onbetuigd had gelaten en op de steenen hoopen, langs den buitenkant van het veld, een uitstekend plaatsje had gevon den. Voor het front der troepen had de be^ eediging plaats. Eén voor één zwoeren de offioieren trouw aan de Koningin, ge hoorzaainheid aan de wet en onderwer ping aan de krijgstucht. Alvorens tot de eedsafneming over te gaan, sprak Vice-Admiraal Quant tot de aanwezigen een woord van welkom, ter wijl hij de jongbenoemde officieren wees op de plechtigheid van dit moment in hun leven. Hij wees ook op den ernst van deze eedsaflegging, die niet alleen van kracht was voor vandaag of morgen, maar voor hun geheele militaire loopbaan, practisch gesproken dus voor hun leven. „Gij zweert trouw aan de Koningin" aldus de Admiraal, „die zelf voor ons is een voorbeeld van trouw en plichtsbe trachting. Gehoorzaamheid aan de bur gerlijke wetten en tenslotte, en dat is een zeer belangrijke belofte, onderwerping aan de krijgstucht. Dit is een belofte die gij nu nog niet kunt overzien, maar die ge des te beter zult houden, wanneer ge haar altijd voor oogen hebt; Z.Exc. spoort aan tot een goed voorbeeld voor de minderen, opdat zij toonen hun hoogeren rang waardig te zijn. Na de beëediging heet Vice-Admiraal Quant, als oudste lid van het corps Ma rine-officieren, de jonge leden hartelijk welkom in het corps, waarbij hij' herhaalt de woorden van den Commandant van het Kon. Instituut, overste Heeres, gesproken bij de intrede van de jonge-adelborsten in het Instituut: „Bedehk dat al uw han delingen in uniform zoowel als in politiek worden beoordeeld en als gangbare han delingen van het corps zullen worden aan gemerkt". Tenslotte wenscht Z.Exc. den nieuwe lingen een mooie loopbaan toe en hoopt, dat voor hen het standpunt mag zijn, waar hij staat en dat zij dan ook kunnen zeg gen, nimmer berouw van hun keuze te hebben gehad. Na het defilè van de troepen langs de beëedigde officieren was de plechtigheid geëindigd en het oogenblik aangebroken waarop familieleden en kennissen kwamen gelukwenschen. WAARSCHUWINGSBORDEN BIJ SCHOLEN. Een vraag van den heer Schoei felenberger. Zooals bekend is vroeg de heer Schoef- felenberger aan het College van B. en W, om bij de scholen zoo noodig borden te laatsen. Hierop kreeg de steller dato 4 Sept. j.1. het navolgend gunstig antwoord In antwoord op Uw schrijven hebben wij de eer U mede te deelen, dat deze aan- zerljjke en Koninklijke Majesteits Insti tuut der élèves van de Marine". De toeloop tot het Instituut was aanvan kelijk zóó groot, dat men besloot de gratis opleiding af te schaffen. Bepaald werd, dat de élèves voor hunne opleiding 300 moesten storten, terwijl bovendien de eerste uitrusting, benevens boeken en leermiddelen voor hunne rekening waren. De verschillende maatregelen door Na poleon op allerlei gebied genomen, niet het minst op dat der Marine, en de on zekerheid waarin men verkeerde betref fende hetgeen met het Instituut zou ge beuren, waren oorzaak, dat de ouders hoe langer hoe minder neiging vertoonden hunne zoons naar het Instituut te zenden, met het gevolg dat, reeds in den zomer van 1811, het aantal leerlingen was terug- geloopon van 60 tot 24. Al spoedig zou het lot beslist worden. Met ingang van 12 December 1810 was reeds de geheele Hollandsche Marine in gelijfd bij de Fransche en al bleven dan de bemanningen der schepen zooveel mo gelijk in Hollandsche gescheiden, met de officieren was dit geenszins het geval. Hollandsche officieren deden dienst op Fransche oorlogsschepen en, omgekeerd, Fransche officieren op Hollandsche sche pen Voegt men hierbij, dat het Instituut den Staat jaarlijks duizenden guldens kostte, dan behoeft het geen verwonde voor voor gelegenheid bereids in onze vergadering een punt van bespreking heeft uitgemaakt en dat bij enkele scholen waarschuwings borden zullen worden geplaatst, terwijl mede van Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie is verzocht om in verband met de veiligheid der schooljeugd te Huisduinen den afrit daar ter- plaatse voor het ver keer met rijwielen en motorrijwielen ge sloten te verklaren. DE ZWEMWEDSTRIJDEN AAN DE BINNENHAVEN. Onder minder gunstige weersomstandig heden vonden Zaterdagmiddag de zwem wedstrijden van de adspiranten der Hel- dersche Zwemvereeniging plaats. Het publiek, dat nog in vrij groot aantal aanwezig was, heeft echter kunnen profi- teeeren van demonstratie van goede zwemsport. De H. Z. V. doet het hare om de zwem sport populair te maken. Door jaarlijksche demonstraties tracht.zij de belangstelling voor het zwemmen op de wekken, doch dient tevens het algemeen belang, getuige de oprichting van een zij het nog kleine redding-brigade, die uit geoefende zwem mers bestaak Om op de wedstrijden terug te komen, deze liepen vlot van stapel. Het programma omvatte 50 meter hard- zwemmen, vrije slag, rugslag en school slag voor jongens en meisjes, benevens een nummer touwtrekken. Zooals wij reeds schreven, bevinden zich onder de jongens en meisjes zeer goede zwemmers en zwemsters. De ge maakte tijden zijn dan ook goed te noe men. De namen van de prijswinnaars vindt men hieronder. De prestaties van elk apart kunnen wij niet bespreken. Een uitzondering maken wij voor Frans Kies- sewetter en Annie Smit, die elk met twee eerste prijzen gingen strijken. Wanneer dezen flink blijven oefenen, is het niet onmogelijk, dat wij later nog wel eens iets van hen hooren. Nu behooren zij althans tot de beste leden der H. Z. V. Annie Smit, maar flink je best doen, dan word je nog wel eens onze Heldersche „Zus Braun". Dat het seizoen het einde nadert, en het langzamerhand kouder wordt, bleek goed uit het bibberen van de deelnemers en deelneemsters. De chocolade, die in flinke voorraad aanwezig was, liet zich goed smaken. De niet-zwemmers bleken er evenmin afkeerig van. Het touwtrekken werd slechts door een eenige kinderen in de bijkeuken van den ploeg uitgevoerd, daar verscheidenen heer K., Keizerstraat, aan het spelen met 50 meter hard-zwemmen meisjes (vrije slag): le pr. Annie Smit, 49.4 seo. 2e pr. Marie Kolster, 49.6 seo. 3e pr. Adrie Thjjssen, 51 sec. 50 meter har d-z wemmen jongens (rugslag): le pr. Dik Liebert, 49.4 sec. 2e pr. Dirk Kalt, 1 min. 4,2 sec. 3e pr. werd niet toegekend. 50 meter har d-z wemmen voor meisjes (rugslag): le pr. Annie Smit, 50 sec. 2e pr. Ma Kraan, 57.6 sec. 3e pr. Marie Ruyssenburg, 58.2 sec. 50 meter har d-z wemmen voor jongens (schoolslag): le pr. Frans Kiesewetter, 44.4 sec. 2e pr. A. Kubbe, 45.8 sec. 3e pr. M. J. Polak, 47.2 sec. 50 meter har d-z wemmen voor meisjes (schoolslag): le pr. Jo Meindering, 56 sec. 2e pr. Ma Kraan, 57.6 sec. 3e pr. Jani v. Poelje, 59.4 sec. HET HISTORISCH TOONEELSTUK OP WOENSDAG 18 SEPTEMBER IN „CASINO". Men schrijft ons: Bij het Eeuwfeest van de Grenadiers en Jagers had den Haag z'n toepasselijk too- neelspeL Den Helder kan 18 September een gloedvol, prachtig aangekleed „Mari nestuk" medemaken. Het loopt goed met den kaartverkoop, Zij, die er niet waren hebben veel ge mist! Hoe vaak wordt dit niet door den verslaggever beweerd. Op drie verschillende rangen is tegen billijke prijzen plaats voor u. Wacht ech ter niet met het koopen van plaatsbewij zen. Doe het nu! In dit nummer van de „Heldersche Cou rant" komt een advertentie voor, met adressen, alwaar kaarten verkrijgbaar zijn. GEVAARLIJKE SPEELPLAATS. Verbrand. Zondagmiddag omstreeks 5 uur waren reeds aangekleed waren. Tot slot werden nog eenige demonstra ties gegeven, die niet op het programma stonden. De heer Boonen gaf eenige mooie sprongen te zien, terwijl de dames Smit (dezelfde van zooeven) en Thijssen zich ook niet onbetuigd lieten. De promotor van de H. Z. V., de heer Kramer, deed ook zijn best en demon streerde met Boonen het „Vroolijke rad" en „levende ladder", welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Dit zijn dan ook wel de twee kopstukken. Daarna nog eenige staaltjes van lang onder water blijven, waarbij vooral de heer Brinksma uitmuntte. Voor een grapje zorgde de jongh. Gu- liker, door potsierlijk gekleed van de 2 meter plank te springen. Zoo iets hoort er natuurlijk bij. Hierna was het prijsuitdeelen. Taschjes, boeken enz. waren beschikbaar gesteld. De heer Bandsma reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit. Hij be dankte den badmeester, den heer Velle- koop, en den badknecht, den heer Sprin ger, voor het in orde brengen der baan en bracht hulde aan de adspiranten voor hun trouw oefenen, waardoor de thans verkregen resultaten zijn bereikt. De uitslagen luiden als volgt: 50 meter har d-z wemmen voor jongens (vrije slag): le prijs Frans Kiesewetter, 37.4 seo. 2e pr. Jo Postuma, 38.2 sec. 3e pr. Dik Liebert, 40 seo. ring te baren, dat Napoleon overhelde tot de samenvoeging der Hollandsche en Fransche opleiding tot zeeofficier. Ingevolge beslissing van Napoleon werd het Instituut, als zelfstandige op leiding, met ingang van 1 Januari 1812 opgeheven en overgebracht naar de Kei zerlijke Militaire Marineschool, welke ge vestigd was op het Fransche oorlogs schip „Tourville", liggende te Brest. Bij het herstel onzer onafhankelijkheid in November 1813 werd ook de organisa tie der opleiding tot zeeofficier ter hand genomen, welke opleiding via de vloot ge schiedde. Het ligt voor de hand, dat aan boord van vele schepen van studie der adelbor sten niet veel kwam, weshalve men op een daartoe 25 November 1815 belegde conferentie tusschen de Directeuren der Marine te Amsterdam en Rotterdam en den, inmiddels tot Hoogleeraar benoem den, heer Schröder, tot het besluit kwam aan den Koning voor te stellen élèves voor de Marine te plaatsen op de toen malige Artillerie- en Genieschool te Delft. Het officier worden via de vloot bleef gehandhaafd. Hieraan werd een einde ge maakt door het Kon. Besluit van 29 Juli 1817, waarbij bepaald werd, dat geen be vorderingen of aanstellingen meer moch ten geschieden door commandanten van schepen. een kegelspelletje. Doordat een bal onder een tafeltje terecht kwam werd die op gezocht door het 6-jarig kind van den heer De Vr., Molenstraat. Het kind stootte bij het opstaan tegen de tafel, waarop eten stond te koken, op een petroleum stel. De pan met kokende inhoud kreeg het kind in zijn hals, waardoor het hevige brandwonden opliep. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte opname in het ziekenhuis nood zakelijk en nam het ongelukkige kind in zijn auto mee naar de Lidwina-stichting aan den Polderweg. FIETS GESTOLEN. Een brutaal stukje. Een zeer brutale fietsendiefstal heeft Zaterdagavond, pl.m. half twaalf, ten nadeele van den heer Bakker, wonende in de Oranjestraat, hoek Gasstraat, plaats gehad. De nog zeer goede flets welke achter op de plaats was neergezet, was om kwart over elf nog aanwezig, doch om half twaalf gevlogen. Die diefstal is des te brutaler, daar de achterdeur openstond en de bewoners in het huis aanwezig waren. De eigenaar had kort te voren de flets nog laten repareeren, zoodat hij ook nog de reparatie voor een ander moest betalen. Wjj vragen ons af, waar we onze fietsen moeten bergen, als de zwijntjesjagers ze reeds van de erven stelen. DOOR HET RAAM GEVALLEN. Een knecht van den heer Majoor, in de Keizerstraat, is, toen hij in den winkel een stuk vleesch op wilde hangen uit gegleden, zoodat hij voorover viel, met het gevolg dat het stuk vleesch, door de winkelruit ging, die natuurlijk geheel vernield werd. De knecht zelf kreeg geen verwondin gen, hij was alleen wat geschrokken. Korten tijd later was het gebroken raam door een noodruit vervangen. Hoewel de theoretische opleiding te Delft aan de eischen van dien tijd wel vol deed, misten de marinekadetten vrijwel alle practische vorming. Kruisreizen wer den niet gehouden. Een oefeningsvaar tuig was niet aanwezig. Na herhaald aandringen van den Kapt. Luit. Kreekel werd eindelijk in 1817 de oorlogsbrik „de Havik" ter beschikking gesteld om hiermede in de maanden, waarin geen theoretische lessen plaats hadden, op de Noordzee te kruisen. Het zou tot September 1818 duren, al vorens de opleiding te Delft over een oefeningsvaartuig kon beschikken. Op 31 Augustus 1818 werd n.1. „de Brakel" naar Delft overgebracht. Tevens werd een regeling getroffen voor het houden van grootere kruistochten in Oost- en Middel landsche Zee. Hiervoor deden in den loop der jaren o.m. dienst: „de Courier"; „de Rhijn"; „de Havik" en de „Kenau Hasselaar". De door den hoogleeraar Schröder naar voren gebrachte argumenten kwamen Koning Willem I zóó doorslaand voor, dat Z.M., in afwijking van het advies der overige commissileden, besloot de Mari ne-opleiding geheel afzonderlijk te doen plaats hebben, waarbij de heer Schröder opdracht kreeg een uitgewerkt voorstel in te dienen. In beginsel werd aangeno men, dat het nieuwe Instituut geplaatst ONGELUK OP DE RIJKSWERF. De Scheepsmakersleerl. L. O. Möls, was Maandagochtend werkzaam op den stei ger. waar de mijnenvegers worden ge bouwd. Hij had hierbij het ongeluk achteruit te stappen, zoodat hij van den pl.m. 3 M. hoogen steiger viel, waardoor hij een oogenblik bewusteloos was. Hij bleek bovendien zijn linkerpols te hebben gebroken, zoodat hij per brancard naar het Hospitaal moest worden vervoerd. TEGEN EEN AUTO AANGEREDEN. Hedenmorgen ongeveer 8 uur is een dienstmeisje, mej. Bakker, die op weg was naar haar dienst in de Stationstraat, in de Spoorstraat tegen de auto aangereden van den heer Kwant uit Bergen. De heer Kwant reed met kalmen gang, rechts van den weg. Het meisje was waarschijnlijk in gedachten verzonken en bemerkte de auto pas, toen zij er vlak voor was. De be stuurder stopte onmiddellijk, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Door den richtingsaanwijzer werd het meisje niet ernstig aan het hoofd ver wond. Zij werd in hotel „De Toelast" bin nengedragen, waar dr. Grunwald, die in middels gewaarschuwd was, haar verbond. Verhooging voorschot woningbouw Tuindorp. B. en W. schrijven d.d. 7 September aan den Raad: In Uwe vergadering van 30 Mei j.1. werd besloten aan de Woningstichting alhier voor den bouw van 48 arbeiderswoningen op een terrein, gelegen in het Tuindorp, een rentedragend voorschot te verleenen van 118.120.terwijl daarin tevens werd besloten te machtigen uit 's Rijkskas voor evengenoemden bouw éénzelfde voor schot aan te vragen (d.d. 12 Juni aan gevraagd) en bij ministerieels beschik king toegekend, De aanbesteding van de woningen leverde evenwel voor het bestuur der Woningstichting niet het gewenschte resultaat op, daar de laagste inschrijfster, de firma Starrenburg en Boerdijk, die had ingeschreven voor een bedrag van ƒ108.460.een zeer belangrijk bedrag boven de begrootingssom was. Pogingen om gedaan te krijgen, dat de woningen voor een lager bedrag door deze firma zullen worden gebouwd, hebben succes gehad. De firma Starrenburg en Boerdijk is bereid de woningen, waaraan intusschen door den architect der stichting eenige vereenvoudigingen zijn aangebracht, ver eenvoudigingen, die nochtans geen of zeer weinig afbreuk zullen doen aan het doel, waaraan de woningen moeten beantwoor den en waarbij de woningen dan toch nog, in plaats van ƒ3.80, /3.90 huur per week zullen moeten doen, te bouwen voor de som van ƒ101.612.55. Dit nadere bedrag lijkt ons, evenals het bestuur der Woning stichting, acceptabel, mede, omdat intus schen de prijzen van verschillende bouw materialen zijn gestegen. Wanneer evenwel de bouw der woningen voor meergenoemd bedrag zal worden gegund, dan zal dit bedrag nog rond ƒ7150.blijven boven de begrootingssom der zuivere bouwkosten ƒ95000. De woningen zullen evenwel voor dit hoogere bedrag, zulks in afwijking van het oorspronkelijke plan, dat alleen gas- voorziening kende, voorzien worden van electriciteit en kookgas. Het bestuurder Woningstichting] is bij nader inzien van meening, en wij kunnen die meening geheel deelen, dat het in den tegenwoor- digen tijd een eerste vereischte is, dat nieuw te bouwen woningen worden voor zien van electAciteit. Wij deelen u nog mede, dat de com missie van bijstand voor de Publieke Werken zich, blijkens haar advies van 6 dezer, met het bovenstaande kan ver eenigen. In verband met een en ander geven B. en W. den Raad in overweging aan de Woningstichting alhier voor den bouw van de meergenoemde 48 arbeiderswo ningen alsnog een aanvullend rentedra gend voorschot ƒ7150.te verleenen, zou worden te Medemblik. De opleiding duurde daar 4 jaar, waar na benoeming volgde tot adelborst 1ste klas, dat op 1 Juni 1829 geopend werd. Het Instituut zou voortaan genoemd worden: „Koninklijk Instituut voor de Marine". De opleiding op de vloot zelf werd op geheven. De nog op de vloot aanwezige adelborsten 1ste klasse moesten naar het Instituut en volgden daar een applicatie cursus. Voor de practische vorming was een oefeningsvaartuig beschikbaar, terwijl in de zomermaanden kruistochten gehouden werden in Oost- en Middellandsche Zee. Het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medemblik. 1829 1850. Voor practische oefening was een oefe ningsvaartuig beschikbaar, terwijl in de zomermaanden kruistochten werden ge houden in de Middellandsche- en Oostzee. Het algemeen oordeel over de opleiding te Medemblik was niet gunstig, terwijl de gezondheidstoestand door de sterk heer- schende malaria veel te wenschen over liet. Het gebouw, waarin het instituut luisde, was oorspronkelijk een gewoon marine-magazijn. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5