De typhoon op de Philippijnen. Vloer ingestort in fabriek. SCHIP VERGAAN. Marineberichten. Stoomvaartberichten. Marktberichten. Radiografisch Weerbericht vier overeenkomstig de dienstregeling de haven van Mustalati verliet, had de storm, die reeds den geheejen dag woedde, zijn hoogtepunt bereikt Nauwelijks was het schip buiten de haven gekomen, of de kapitein zag zich door den geweldigen golfslag genood zaakt, de snelheid tot de helft te vermin deren. Toen echter bleek, dat het niet mogelijk zou zijn door te varen, wendde hij den steven en stuurde op den vuur toren van Silinkari aan, die zich op 2 K.M. ten Zuiden van Tammersfors be vindt. Eensklaps echter sloeg een zware stortzee over het schip, die de „Kuru" overstag deed gaan. Het schip kon zich niet meer uit de golven verheffen, doch kapseisde aan bakboordzijde. Onder de talrijke passagiers, meest schoolkinderen en kleine boeren uit den omtrek, ontstond een ontzettende paniek. Wegens het ruwe weer bevonden de mees ten hunner zich in de kajuit, waar zulk een gedrang naar den uitgang ontstond, dat het niet mogelijk was de deur open te krijgen. Vrijwel allen, die zich beneden- deks bevonden, zijn dan ook in de golven omgekomen. Het meer is op de plaats des onheils 18 M. diep. De „Kuru" voerde twee reddingsbooten mee, die in allerijl werden uitgezet. Zij konden evenwel niet behoorlijk worden bemand, daar op dek wilde vechtpartijen ontstonden, aangezien iedereen de eerste wilde zijn om het zinkende schip te ver laten en de een den ander poogde te be letten in de reddingsbooten te springen. Het s.s. „Tarjame", dat zich in de na bijheid bevond, snelde onmiddellijk ter hulp en kon met groote moeite 35 schip breukelingen redden, o.w. den kapitein van de „Kuru". Naderhand werden nog 5 personen gered, zoodat in het geheel slechts 20 opvarenden aan den dood zijn ontsnapt. Radelooze ouders. Aan den over speelden zich ontzettende tooneelen af. Van alle kanten kwamen ouders en andere bloedverwanten der op varenden aansnellen, die radeloos heen en weer liepen zonder iets te kunnen uit richten. Voortdurend spoelden lijken aan, die veelal zoodanig waren verminkt, dat zij nog niet geïdentificeerd konden wor den. Dat er niet meer dan 20 opvarenden van de „Kuru" gered zijn, is ook ten deele een gevolg van de omstandigheid, dat aanvan kelijk ook aan boord van de „Tarjame" een zoodanige paniek ontstond, dat de kapitein slechts door bedreiging met de revolver een aantal der mannelijke pas sagiers ertoe kon brengen, aan de red dingswerkzaamheden deel te nemen. De „Kuru" meet 137 bruto-registerton. Het schip was in 1925 van stapel geloo- pen; in 1928 was er een tweede dek bijge bouwd. Reedis 100 lijken geborgen. Over de ontzettende scheepsramp in het merengebied meldt een V.D.-bericht Dog, dat men tot Zondagmiddag onge veer 100 lijken had geborgen maar steeds nog spoelen slachtoffers aan land. Het juiste aantal verongelukten kan nog steeds niet worden vastgesteld. Er bevonden zich 150 personen aan boord, van wie er 25 zijn gered, o.a. de gezagvoerder. Deze vertelde, dat plotseling geweldige hooge golven over het schip sloegen, zoodat de passagiers reddingsgordels en zwem vesten aandeden. Een oogenblik later kreeg het schip slagzij, waardoor in de kajuiten en op het dek een paniek ontstond. Afschuwe lijke tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen, terwijl het schip in enkele seconden zonk. Voordat het s.s. „Tarjan ne", hetwelk zich in de nabijheid bevond, hulp kon bieden, waren de meeste schip breukelingen reeds in de golven ver dwenen Tammerfors is in rouw gedompeld. De geheele nacht hebben de kerkklokken geluid. Alle schouwburgen enz. zijn ge sloten. Het schip niet zeewaardig? In verband met het zinken van bet stoom schip „Kuru" richt de pers buitengewoon scherpe aanvallen op de reederij van dit schip. Men spreekt van een schandaal, terwijl aangenomen wordt, dat het ongeval zijn oorzaak vindt in de verbouwing van het schip, dat eenigen tijd geleden heeft plaats gehad. Door de vernieuwing van het bovendek zou de zeewaardigheid van het schip geleden hebben. TWEE BOMAANSLAGEN TE LEMBERG. Toen de Poolsche minister van handel Kwiatkowski Zondagmiddag per auto terugkeerde van de opening van de Lem- berger Messe en door de Ponitowskistraat reed, explodeerde in de handen van een op het trottoir staanden jongeman een pakket met ontplofbare stoffen. Het was een Oekrainsch scholier. De Poolsche pers is van meening, dat bij een poging had willen doen een aan slag te plegen op den minister van handel. Eenige uren later werd een bom ge worpen onder het open venster in het directiegebouw van de Lemberger Messe. De bom explodeerde, en richtte groote verwoesting aan, terwijl de hoofdcaissière, die in een aangrenzende kamer zat, zwaar gewond werd en drie beambten lichte verwondingen bekwamen. Onder de bezoekers van de jaarbeurs ontstond een paniek. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek had geen resultaat, daar de dader in het donker gemakkelijk heeft kunnen ontkomen. 148 slachtoffers. Volgens een mededeeling van de Asso ciated Prees uit Manilla wordt het aantal slachtoffers van d'en typhoon op de Phi- lippijnen nu op 3A6 geschat. In de nederzetting Infante aan de west- kust van de provincie Tayabas op het eiland Luzou zyn alleen 60 menschen ge- schadigd r buizen onbe- [De bevolking heeft gebrek aan voedsel en water. Er zijn 8 vliegtuigen met levens middelen en verpleegsters ter hulpverlee ning onderweg. ZWARE TYPHOON BOVEN SACHALIN. Vele schepen In gevaar. Tokio, 8 Sept. Sedert 24 uur woedt boven het Zuidelijke Japansche deel van het eiland Sachalin een hevige typhoon. Het radio-station te Hakodate zendt voort durend S.O.S.-signalen uit. De Japansche oorlogsschepen dn de haven van Hakodate hebben bevel gekre gen uit te loopen en den in nood verkee renden schepen hulp te verleenen. O.a. bestaat groot gevaar voor een schip met 600 Chineesche arbeiders aan boord, die zijn aangeworven voor de Japansche vis- scherij-ooncessies op Sachalin, welk schip ondierweg is van Hakodate naar Sachalin. TWEE SPOORWEGARBEIDERS VERMORZELD. Te Dilbeek, bij Brussel, zijn op den spoorweg BrusselOostende twee arbei ders, die een wissel repareerden en voor een :goederentrein uit den weg waren ge gaan door een sneltrein verrast en letter lijk vermorzeld. OVERSTROOMINGEN TE NEW-ORLEANS. (Bijna geheel New-Orleians staat onder water ten gevolge van een wolkbreuk, die Vrijdagnacht op de stad is neergekomen. Op somimige plaatsen staat het water 2 meter hoog. Er zijn geen levens verloren gegaan, maar de schade is zeer groot. Zes vrouwen gedood en acht tien gewond. Door het instorten van den vloer in een fabriek van pyama's te Napels zijn vijftig mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de daaronder gelegen zaal, waar eveneens vijftig personen werkten, terecht ge komen. Het reddingswerk leverde -groote moeilijkheden op en aanvankelijk konden slechts 14 arbeiders in veiligheid worden gebracht, van wie vier vrouwen, die naar een ziekenhuis zijn getransporteerd. Vol gens de laatste berichtten zijn zes vrou wen gedood en achttien gewond. Het ongeval geschiedde in een 2 ver diepingen hoog huis in een der dichtst bevolkte wijken van Napels. De tweede verdieping was gelukkig onbewoond, om dat het huis als bouwvallig bekend stond. Ondanks de herhaalde klachten van de bewoners liet d-e eigenaar zich aan den toestand van het perceel weinig gelegen liggen. Zaterdagavond bezweken de oude muren en het dak kwam naar beneden, waardoor ook de zoldering van de eerste verdieping instortte- Militairen en brandweer begonnen on middellijk het reddingswerk en eerst tegen elf uur des avonds werdl bijl het licht der schijnwerpers het eerste lijk van onder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Van de gewonden verkeerden eenigen in levensgevaar, terwijl hoven- dien nog eenige menschen worden ver mist. Bij het reddingswerk werden nog twee leden der fascistische militie door vallende balken zoodanig gewond, dat zij- in een ziekenhuis moesten worden op genomen. Het aantal dooden tot tien ge stegen. Het aantal dooden bij de instorting te Napels is tot 10 gestegen. Bij de bergings werkzaamheden werd een jonge arbeidster onder de puinhoop te voorschijn gebaald, nadat ze 18 uur bedolven was geweest. Zij had slechts lichte verwondingen opge- loopen. De vreugde van de menigte, die haar reeds dood had gewaand, was onbe schrijfelijk. EEN DORP DOOR BRAND VERWOEST. (De gemeente F-eladungen in de Rhön is in den afgelbopen nacht door brand vrijwel geheel verwoest. Een vreeselijk onweer woedde vijf uur lang en verschei dene malen sloeg d-e bliksem in. Het bureau van de gendarmerie werd een prooi der vlammen en daarna brandden kort na elkaar een aantal boerenwonin gen en schuren af. Tengevolge van de groote droogte van de laatste weken was er gebrek aan water en de brandweer stond machteloos. De schade is groot. De slachtoffers zijn meest kleine boeren en arbeiders en de meesten zijn niet ver zekerd. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN. Den vorigen nacht heeft op het traject Warschau—Dantzig, nabij Wleelawek een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Kort na middernacht is n.1. de voor Dantzig bestemde personentrein in volle vaart op een goederentrein uit de tegen overgestelde richting geloopen. Deze laatste was op tot nu toe onverklaarbare wijze do-or de onveilige signalen gereden. Vier goederenwagens en eenige kolen- wagens liepen uit de rails, terwijl twee wagons van den personen-trein zwaar be schadigd werden. Voorts botsten de twee locomotieven tegen elkaar en stortten gezamenlijk van den spoordijk. Drie pas sagiers werden zwaar, vier andere liclit In denzelfden nacht ontspoorde een personentrein op het vak Puck Kron- kovo, waarbij de locomotief en verschei dene wagons van een steile helling vielen. Twee personen werden bij dit ongeval gewond. BEDREIGING PER DUIF. Generaldirektor Pattberg te Homberg ontving dezer dagen een postpakket, waarin zich een levende duif bevond en een brief, waarin hem werd aangeraden een briefje van 1000 M. aan den duif te bevestigen en deze los te laten, daar hij anders vermoord zou worden. De heer Pattberg stelde de politie op de hoogte van de zaak. Men charterde een vliegtuig, dat de duif achterna ging, zoodra deze losgelaten was. De duif streek op een til te Homberg-Hochheide neer. De vlieger fotografeerde deze plek. De eigenaar van den duiventil werd ge arresteerd en deze bekende den dreig brief te hebben geschreven Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur heeft men te Dantzig driemaal vlak na elkaar een S.O.S.-sein ontvangen van het stoom schip „Dan" dat met 25 man en 3200 ton kolen den dag daarvoor de haven ver laten had, met bestemming na-ar Helsing- fors. Het verzoek de positie Dader op te' geven, bleef onbeantwoord, zoodat men aanneemt, dat het schip oi> een mijn ge loopen en gezonken is, daar ook onder zoekingen met een torpedoboot en eéh vliegmachine vruchteloos bleven. Eén overlevende van manning van 22 man. een be- Nader wordt gemeld: Het Duitsche slagschip „Hessen" en de beide torpedo booten „Luchs" en „See- adler" en het Junkersvliegtuig „D. 1626" hebben Zondag en Maandag getracht een spoor te ontdekken van het Deensche stoomschip „Dan". De „Hessen" bemerkte bjj Büsterort een omgeslagen roeiboot, waaraan zich een man vastklampte. On danks den storm werd terstond een boot te water gelaten. Men slaagde erin den drenkeling te redden en aan boord van de „Hessen" te brengen. De man, een matroos van de „Dan", was geheel uitgeput. Hij had 28 uur lang in het water gelegen. Hij vertelde, nadat hij weer was bijgekomen, dat hij met vier kameraden in een kleine roeiboot het zinkende schip had verlaten. De roeiboot sloeg echter om en de vier kameraden verdronken. Hij slaagde erin zich aan de boot vast te klampen. Hij heeft ook een tweede boot gezien die ondanks den storm een zeil had geheschen. Van deze boot ontbreekt echter elk spoor. De „Dan" is in vier minuten tijds gezonken. De oorzaak van de ramp kon niet worden vastgesteld. Men acht het mogelijk, dat een ketel is ontploft, of dat- een gasont ploffing aan boord heeft plaats gehad. De geredde matroos blijft voorloopig ter verpleging aan boord van de „Hessen". De bezetting van de „Dan" bestond uit 16 Denen, vier Duitschers en een Noor. Bo vendien bevond zich de vrouw van den stuurman aan boord, zoodat bij deze ramp 22 menschen om het leven zijn gekomen. DE VOORTDURENDE WARMTE TE LONDEN. Het is gistermorgen te Londen nog war mer geweest dan Zondag en reeds om 9 uur registreerde de thermometer 70 gra den in de schaduw. Tegen den middag liep het kwik echter niet hooger op dan 84 graden, tegen 88 Zondag. HET VERMISTE DEENSCHE SCHOOLSOHIP. Het zoeken opgegeven. Het zoeken naar het Deensche scbool- schip Köbenhavn, dat sedert December vermist wordt, is thans definitief opge geven. Sedert half Juni is er ijverig naar gezocht, doch zonder resultaat. Het aan tal opvarenden bedroeg 60, van wie 45 jongelieden die in opleiding waren. AANVARING. Drie menschen, omgekomen. Uit St Sebstiaan wordt gemeld, dat er twee treilers, die. honderd mijl henoorden de kust aan het visschen waren, op elkaar zijn geloopen en gezonken. De achttien man, die de bemanningen van d© twee vaartuigen vormden, hebben zich veer tien uur, dank zij de reddingigordels en eenige kisten, drijvende weten te houden. Tenslotte werden zij opgepikt door vis- schersschepen, die hen naar St. Sebas- tiaan brachten. Drie van de geredden zijn daar echter gestorven. DE ONTPLOFFING BIJ BRESCIA. Het aantal dooden. Naar de bladen melden, zouden er nog vier werklieden, die bij de ontploffing te Montichiari gewond waren, zijn over leden, waarmee het aantal dooden tot 25 is gestegen. Mussolini heeft 60.000 lire beschikbaar gesteld voor het ondersteuningsfonds voor de gezinnen der slachtoffers. Ook van andere zijden stroomen de giften toe. DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. Uit Heiderabad wordt geseind dat ten gevolge van het snelle zakken van de rivier Mithankot het gevaar voor een uit breiding der overstroomingen vrijwel als geweken te beschouwen is. Wel komen er echter nog berichten over verwoestingen, die het water, dat door vroegere gaten in de dijken stroomt, aan- richt. AANSLAG OP EEN HONGAARSCH DIPLOMAAT TE WEENEN. Op het Hongaarsch gezantschap te Wee- non is op den perschef Zieglen een aan slag gepleegd. Zieglen werd door een aan tal revolverschoten gewond- De identiteit van den dader kon nog niet worden vast gesteld. Eenerzijds wordt gezegd, dat het een geëmigreerde advocaat uit Fünfklr- chen, Buduay, is, anderzijds zegt men, dat het een emigrant, Chalupny, is. Ook is niet bekend, of de dader uit persoonlij ke of politieke beweegredenen gehandeld heeft. De dader is gearresteerd en maakt den indruk krankzinnig te zijn. TWAALF WOONHUIZEN EN VIER-EN-TWINTIG SCHUREN VERBRAND. Te Stockheim, gelegen tusschen Mei- ningen en Mellrlchstadt is in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote brand uitgebroken waaraan in weinige uren 12 woonhuizen en 24 schuren ten offer vie len. Te Stockheim zou Zaterdag de nieuwe kerkklok ingewijd worden, ter.gelegen heid waarvan een vuurwerk afgestoken werd. Men vermoedt, dat een raket het dak van een schuur heeft doen vlam vat ten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DE VEREEN. STATEN. Zestien dooden, veertien gewonden. Uit New-York wordt gemeld, dat te Benton Harhor in den Staat Michigan (V.St.) een ernstig ongeval heeft plaats gehad. Een autobus kwam met een vracht auto in botsing. Zes personen werden ge dood en veertien ernstig gewond. TER EERE VAN DEN PAUS-ALPINIST Een mis op 4200 M. hoogte. Prof. Dionisio Borra heeft de mis ge lezen op den Dufour, den hoogsten top van de Monte Rosa, op één na den hoog sten top van Europa. Op dezen top heeft de huidige Paus, die een groot Alpinist is geweest, indertijd gekampeerd, na een bestijging van Maougnaga uit. VERDUISTERING DOOR WISSEL AGENTEN. Te Luik zijn twee wisselagenten, die met speculeeren veel geld van hun klan ten verloren hadden, op bevel van het parket gearresteerd. Het tekort bedraagt ruim 2 millioen francs. Off. van den M.S.D. ie kl. T. Ta-lboo, die bestemd is voor den- dienst in Oostlndië, zal io dezer per particuliere gelegenheid daarheen vertrekken. Luit. ter zee ze kl. J. J. Stuijvesant Meijen, die binnenkort uit Oost-Indië hier te lande wordt terugverwacht, is 21 Augustus aan boord van het m.s. Chr. Huygens uit Tanjdong-Priok vertrokken. Luit. ter zee 3e kl. K. G. Tiel, die aangewe zen is voor den dienst in Óost-Indië, zal Dins dag a.s. zijn nieuwe bestemming per particu liere gelegenheid volgten. Bevordering). 31 Augustus 1929 bevorderd tot korporaal- te rpedomaker: Leerling-torpedomaker P. Heijimans, idem J. H. v. Basteilaar, idem J. C. J. Graat, idem C. H. A. Rison, idem F. A. p. Wdndel, idem P. Dieleman, idem A. Spoel, id." A L. Kamp man, idem J. A. Tiets, i demi A. W. Ringel- berg, idem J. C. W. Graat, idem J. C. W. Peen, idem E. N. v. Klaveren, idem A. J. Alderding, idem A. Bosman, idem J. L. v. Kouwens idem S. G. de Rijke. Ondervolgende onderofficieren en schepe lingen zijn 30 Aug. uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd per s.s. Sibajak: Schrijver-majoor J. A Luca, bootsmans maat A. C. A Galje, seig. der mam. J. Brugts. Serg. der mariniers G. Brugts van Afd. Mars. R'dam naar Kon. Instituut op 11 Octo- ber a.s. Ontslag. 1 Sept.: matroos ie kl. HL Harms. OOST-INDIE. Overgeplaatst: van Hr. Ms. K XIII naar het station voor Onderzeebooten <le off. van den M.S.D. der 2e kl. C. v. d. Linden, van het Station voor Onderzeebooten naar Hr. Ms. K XIII de off. van den M.S.D. -der 2e kl. S. P. Visser. Stoomvaart Mij. Nederland. Christiaan Huygens, t., 7 Sept. v. Pt. Said. Kan-gean, t., 9 Sept. v. P. Said. P. C. Hooft, u., 7 Sept. v. Colombo. Prins der Nederlanden, t., 8 Sept. te A'dam. Rondo, 8 Sept. te Londen. Sembilan, t., 9 Sept. te Londen. Johan de Witt, t., 9 Sept. v. Sabang. Poelau Laut, t., 6 Sept. v. Marseille. Riouw, 8 Sept. te Antwerpen. Singkep, t., hedenavond te A'dam verwacht. Rotti, u., pass. 7 Sept. Perim. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Amazone, 6 Sept. v. New-York. Baarn, u., 6 Sept. v. Cristobal. Berenice, 8 Sept. v. Volo. Brielle, u., 6 Sept. te Talcahuano. Commewijne, 6 Sept. v. New-York. Cottica, 5 Sept. v. Paramaribo. Deucalion, 7 Sept. te Genua. Erato, 8 Sept. te A'dam. Hebe, pass. Sept. Brunsbuttel. Hercules, 8 Sept. te Smyrna. Irene, 8 Sept. te Tarragona. Juno, 8 Sept. te Fiume. Mars, 8 Sept. te A'dam. Margara (ex-Notos), 8 Sept. te Port of Spain. Minerva, pass. 6 Sept. Gibratlar. Nereus, pass. 8 Sept. Holtenau, Oberon, 6 Sept. v. Malaga. Odysseus, 7 Sept. te A'dam. Orpheus, pas-s. 8 -Sept. Gibraltar. Pcursum, u., pass. 7 Sept. Azoren. Pluto, 7 Sept. te Kopenhagen. Van Rensselaar, 8 Sept. te A'dam. Rhea, 8 Sept. v. A'dam. Proteus, pass. 9 Sept. Holtenau. Saturnus, pass. 7 Sept. Gibraltar. Simon Bolivar, t., 9 Sept. te Havre. Stella, 8 Sept. te A'dam. Stra/bo, 9 Sept. te A'dam. Tellus, 7 Sept. Gibraltar. Theaeus, 8 Sept. Gibraltar. Vulcanus, 9 Sept. te A'dam. Zeus, 9 Sept. te A'dam. Crijnssen, 5 Sept. v. Curacao. Euterpe, 6 Sept. v. Vlgo. Hercules, 6 Sept. te CarlovassL Hos, 6 Sept. v. Genua. Neptunus, 6 Sept. v. R'dam. Triton, 6 Sept. v. P. au Prince. Ad. Leon-hardt, 7 Sept. v. A'dam. Ajax, 7 Sept. R'dam. Doros, 7 Sept. v. A'dam. Flora, 6 Sept. te New-York. Iris, pass. 7 Sept. Holtenau. Kon. PaketvaartnuMtschappij. N. Holland, 7 Sept. te Melbourne. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, pass. 7 Sept. Scilly. Spaarndam, pass. 9 Sept. Casquets. Veendam, 7 Sept. te NewYork. Ecmdijk, 8 Sept. te Londen. Nieuw Amsterdam, 9 Sept. te R'dam. Drechtdiik, 6 Sept. te CristobaL Grootendijk, 7 Sept. te R'dam. Lochgoil, 4 Sept. v. Los Angeles. Moerdijk, 6 Sept. te San Franclsca Narenta, 4 Sept. v. S. Francisco. Nabreska, 5 Sept. v. Cristobal. Statendam, 7 Sept. v. New-York. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, 4 Sept. te Yokohama. Zosma, u., 8 Sept. te Genua. JavaNew-York Lijn. Salabangka, 7 Sept. v. _New-York. Tapanoeli, 7 Sept. Perim gep. Beemsterdijk, 7 Sept. v. Colombo. Karimoen, 4 Sept. v. Belawaa. Java—ChinaJapan Lijn. Tjikemban-g, 5 Sept. te Batavia. HollandBrittch-lnd-S Lijn, Vechtdijk, t, pass. 6 Sept. Perim. Veendijk, t., pass. 5 Sept. Gibraltar. Kieldrecht, 8 Sept. v. Genua. Ridderkerk, u., 8 Sept. Pontellarla gep. IJselkerk, u., 6 Sept. Perim gep. Bovenkerk, u., 6 Sept. v. Madras. Streefkerk, 7 Sept. te R'dam. JavaBengalen Lijn. Bali, 6 Sept. v. Batavia. Jacatra, 8 Sept. te Rangoon. Java—New-Yorh Lijn. Blommersdijk, pas». 7 Sept. Perim. City of Salisbury, 7 Sept. te Samarang. Karimoen, 9 Sept. v. Sabang. Krakatau, pass. 7 Sept. Gibraltar. Salawati, 7 Sept. v. Batavia. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 6 Sept. te Penang. Tjiliwong, 6 Sept. v. Batavia. Rotterdamacho Lloyd Bandoeng, t., 6 Sept. v. Padang. Dj'emfber, 8 Sept. te Batavia. Garoet, u., 9 Sept. te Genua. Kota Inten, 8 Sept. te Sabang. Medan, u., pass. 9 Sept. Dover. Tabanan, u., 8 Sept. Finisterre gep. Tj-erimai, t., 7 Sept. te Marseille; Toba, t., 9 Sept. te Alexandrië. Tosari, t., 10 Sept. te R'dam verwacht. Vlieland, u., 8 Sept. Dover gep. Buitenzorg, t., pass. 6 Sept. Perim. Indrapoera, u., pass. 7 Sept. Perim. Maricen, u., 8 Sept. Kaap Bon gep. Ternate, u., pass. 6 Sept. Point de Galle. Schouwen, t., 6 Sept. v. Padang. Sitoeibondo, u„ 6 Sept. te Belawan. Tambora, u., 6 Sept. v. Singapore. Kota Baroe, t., 9 Sept. Perim gep. ALKMAAR, 9 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 63 vette koelen 225 450, handel matig; 2 vette kalveren; 18 nuch tere kalveren (slacht) 826; 339 vette var kens (zware) per ned. pond 0.840.90; zou ters per ned. pond 0.75a.77, handel stug. AMSTERDAM, 9 Sept. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelen markt werd -betaald voor: Zeeuw- sche bonte 33-30; Zeeuwsche blauwe 3 3.30; overige prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, I37S HIL. AMSTERDAM, 9 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 61a vette koeien ie kw. 1.081.18; 2e kw. 0.921.06; 3e kw. 0.80—0.90; mindere soorten 0.700.80; 190 melk- en kalfkoeien prijs niet genoteerd; 125 vette koeien ie kw. 0.900.86; 2e kw. 0.82 0.90; 3e kw. 0.740.80; 78 nuchtere kal veren ia18; 52 schapen 3441; 30 lam meren 26—29; 520 varkens, slachtgewicht wegende van 90110 kg. 1.031.05; zwaar dere varkens 1.021.03; vette varkens 1 1.02; 45 paarden 225—260. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Sept. Bloemkool ie s. 11.1015.20; bloemkool 2e s. 1.903.90 per 100 stuks; roode kool ie s 3 704.90; gele kool 8.30—12.80; witte kool f 2.103.30; uien 4.304.40; drielin gen 33.60; nep 4.80—4.90; slaboonen 10.9011.10; bieten 1.80; snijboonen 3.90; Aardappelen: Schotsche muizen 2.503.30; Schoolmeesters 3—3.80; Duc of York 4.50 4.70; blauwe eigenheimers 2.30--3 10; drie lingen 2.903-10; kleine 1.20, alles per 100 kg. Aanvoer: 17,400 stuks gloemkool, 40,000 kg. roode kool, 8400 kg. gele kool, 21500 kg. witte kool, 7500 kg. uien, 1700 kg. slaboonen, rooo kg. bieten, 200 kg. snijboonen, 35,000 kg. aard appelen. NOORDSCHARWOUDE, 9 Sept. 65,200 kg. aard-appelen, schotsche muizen 2—2.90, duken 4.104.40, schoolmeesters 2.60, bl. eigenheimers 2.70—3.10, bl. aard- app. 2.50, drielingen 2.802.90; 13,600 kg. uien 2.80—3.90, drielinjgen 2.403, gele nep 3.904-90; 350 kg. zilveruien, drielingen 1.40, zilvernep 13 90; 3400 kg. spercieboo- nen 712; 25 kg. snijboonen 5.707, 1500 kg. peren 2.50—3.20, 15,400 kg. roode kool 2.604.50, 3500 kg. witte koot 23.10; 2700 kg. gele kool 6.40—9.40, alles per 100 kg., 600 bos wortelen 2.60 per 100 bos; 550 stuks bloemkool 15^16.30 per 100 stuk». naar waarnemingen verricht ln den morgen van 9 September. Medegedeeld door het Kon- Nederlandaoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 767.1 Black Sod en Valencia. Laagste stand te Inoö. Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, half tot licht bewolkt, droog, aanvankelijk Iets koeler, later weer iets warmer.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7