Gemeenteraad van Wieringen bereiken. Het blussohingswerfc Meel derhalve beperkt tot het voorkomen van verdere uitbreiding. Voor zoover thans vaststaat zijn er 22 vliegtuigen door do vlammen verwoest, terwijl bovendien een groot gedeelte van den fabrlekslnven- taris een prooi der vlammen word. Naar verluidt bedraagt de schade ongeveer 10 millioen zloty. De oorzaak van den brand kan nog niet worden vastgesteld. Anna Paulowna. Burgemeester en Wethouders dragen ter benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school I, te Kleine Sluis, het vol gend drietal voor: 1. H. N. Oornelissen, te Wierlngerw. 2. J. H. Eeden, te Wieringen8. R. Brouwer, te Gorredijk. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan School III, te Oost polder, is als volgt opgemaakt: 1. Mej. A. Diepgrond, te Amsterdam 2. Mej. P. Landman, te Den Helder en 8. Mej. O. M. E. Groen, te Medemblik. De bouw van het woonhuis, welk voor den heer L. van Waggendorff ingevolge de Landarbeiderswet zal worden gebouwd, is opgedragen aan A. A. Schouten, aan nemer alhier. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna ONDERTROUWDJan Nicolai,29 Jaar, te Wieringerwaard en Antje Kranen burg, 25 jaar. Jan Smedinga, 24 jaar en Engeltje de Jong, 24 jaar, te Dantuma- woude. Politie Anna Paulowna. Verloren: een zwart lederen porte- monnaie met Inhoud en een rijwielplaatje in etui. Schagen. WEKELIJKS CHE GAUSEBIE. Strijd tegen bevroren vleesch bestaat er betrekkelijk niet meer. Het hoofdverzet, dat uitging van den vleeschhandel en dat voortkwam uit het begrip, dat het bevro ren vleesch op de markt de prijzen drukte en in enkele steden, met name te Am8ter dam, rechtstreeks als concurrent optrad tegen het burgerlijk vleeschbedrijf, is voorbij. De lagere prijzen van de 8e kwaliteit versch vleesch en de hoogere prijs van het bevroren vleesch zijn de rechtstreeksche oorzaken van het afnemend gebruik van het bevroren Argentijnsche vleesoh. Dat het gebruik snel afneemt, bewijst de omzet in de Amsterdamsche vleeschwinkels. Deze omzet bedroeg in 1924 5.689.122 Kilo en in 1928 2.699.498 Kilo. Uit deze belang rijke daling blijkt duidelijk, dat de prijs van het bevroren vleesch op den prijs van het inlandsoh versch vleesch geen invloec meer uitoefent en daarmee is dan ook he' hoofdmotief van den handel tegen het be vroren vleesch vervallen voor Amsterdam en het verstrekken van bevroren vleesch geene belangrijke bron van Inkomsten ge weest, zooals wel beweerd werd. De Inkoop heeft te A'dam bedragen 1.681.105.11, de verkoop 1.707.841.23, zoodat de bruto winst 26.676.12 of l1/, was. MARKTOVERZICHT VAN DONDERDAG 12 SEPTEMBER. De gehruiksveebandel staat, om het nu eens muzikaal te zeggen, in het teeken van de mineur, d.w.z. voor de niet muzi kale lezerB, „het is om to huilen", Want als wij zoo in onze omgeving eens de wel den aanzien, is het werkelijk bedroevend, het gras ziet bruin en geel en als wij niet naar de Herfst liepen, zouden de meesten van ons al eens naar hun hoofd gegrepen hebben. Maar één troost is er, als de nood bet hoogst is, is de redding nabij. En wij stellen ons voor, dat als de redding, of wel de regen nabij is, dat het er dan on gezouten van langs zal gaan, want zoo'n droogte is er haast sinds menschenheu- genls niet geweest. Maar zoo erg als wij bet van de week op Texel zagen, is het gelukkig hier nog niet, bet land zag er uit of het winter was en de beeston stonden hier en daar op een bosje bij elkaar. Doch ter zake. De geldekoelen hadden tok hoog ste markt 280, kalfkoeien tot 860, pin ken 150.—. De vetheehandel was niet slecht, de prijzen zijn wel niet zooals wij ze reeds gehad hebben. Maar slecht was het niet. Wij zitten nu in een tijd dat de weiders beginnen op te ruimen, tot 420 werd besteed. De stieren bleven aan den prijs, hoog ste markt 210. Ook voor do graskalvoron is de notco- ring lager, hoogste markt 80. EveneonB voor de nuchtere, tot 25 word bosteod. Paarden, kalme handel, tot 800. Voor hot wolvoe worden goede prijzon ge maakt. Voor de slacht wordt flink ge vraagd, en doordat de vetweiders hun kostgangers beginnen op te ruimen, nemen zo wel al eens wat schapen er/voor in de plnnts, magere schapen tot 86, vette tot 44, lammeren B2. De vette varkens brachten 447i ot. per pond op, ook voor de biggen en magere varkens een prijsverlaging, wel niet veel echter. Biggen braohten tot 82 op. smaakt als rooit België 568, Argentinië 12, Itali6 89, Frank rijk 14, Duitschland 22. Over Rotterdam werden naar België ruim 700 zware var kens verzonden. De heer J. Staal, tijdelijk werkzaam bij de P.T.T., is met ingang van 1 Sept. over geplaatst naar Schagen. De gemeente-geneesheer te Schagen, dr. Melchior, heeft tot heden circa 1500 per sonen ingeënt of opnieuw ingeënt DE PRIJS VAN EEN KOE. Wij meldden de vorige week, dat op de Amsterdammer markt een vette koe ver kocht was tegen 4 gld. het pond vet, dat de koe na de slachting zou blijken te be zitten. Nu deelt men ons mede, dat de koe 80 pond vet bleek te bezitten, daarbij is inbegrepen het hart- en borstvet. De koe kostte dus 80 maal 4 gld. is 320 gld. Het was een koe van goede kwaliteit, die ruim 750 pond woog. Het voordeel was dus aan den kant van den koop er. Burgerlijke Stand vnn Schagen. van 6 tot en met 12 Sept. 1929. GEBOREN: Jan, z.v. Klaas Porter en van Alberta Arliete ter Horst. Hillegonda Geertje, d.v. Cornelis Bestevaar en van Jacoba Maria Brugman. ONDERTROUWD: Cornelis Spoor, oud 27 jaren, arbeider te Harenkarspel, en Grietje Wardenaar, oud 25 jaren, zonder beroep, te Sdhagen. OVERLEDEN: Maart je Pankras, oud 64 jaren, echtgenoote van Klaas Boon. Aaltje Botman, oud 71 jaren, weduwe van Klaas Vlaar. een portemonnaie met fietsplaatje, een klnder- VEEUITVOER NAAR IIET BUITENLAND. De uitvoer van rundvee naar het bui tenland was in, de maand Augustus van minder beteekenis dan in de voorafgaande maanden in dit jaar. Als gewoonlijk kocht België vleezige koeion met melk, die dan later geslaoht wordea Argentinië kocht wat fokvee, zoo ook Italië. Na keuring werden uitgevoerd 762 stuka, waarvan naar Gevonden eenig geld, een mutsje. Verloren: een portemonnaie met geld, een bos sleutels, een rijwielplaatje, een portemonnaie. Wieringen. ONDERWIJS IN VREEMDE TALEN. Aan de O.-L.-School te Hippolytushoef wordt voor het a.s. winterseizoen aan jongens en meisjes de gelegenheid aange boden deel te nemen aan de cursus in Fransche en Engelsche talen. Het doel van het onderwijs is de vreemde taal te leeren lezen en daarin to correspondeeren. In elke taal zal per week 2 uur les worden gegeven. Tot dit onderwijs zullen worden toegelaten zoowel jongens als meisjes van 10 tot en met 16 jaar. Leerlingen kunnen niet aan het onderwijs in beide talen deelnemen. Het schoolgeld bedraagt f 1.- per maand en per taal, waarin men onder wijs ontvangt. Aanmelding behoort en kan geschieden tot 1 October a.s. bij het hoofd der school te Hippolytushoef, J.l. Donderdag werd door de politie en de kommies bij Rijksbelastingen opnieuw contröle gehouden op de rijwielbelasting- merken enz., met gevolg, dat er wederom verschillende personen waren, die bij gemis der bewijzen tegen de lamp liepen. Naar wij vernemen, komt onder enkele varkens ln onze gemeente de zoo zeer ge vreesde vlekziekte voor. Door een der schoolkinderen van de O. L.-school te Hippolytushoef werd dezer dagen ln de Hoofdstraat een in stukken gescheurd bankbiljet van 10 gevonden. Met behulp van een der onderwijzers wist men bijna het geheele biljet bij elkaar te krijgen, waaronder ook de nummers. De vondst werd toen ter Secretarie gedepo neerd. Vergadering van den Raad op Vrijdag 18 Sopt. n.m. 2 uur. Voorzitter: burgemeester Kolff. Bij de opening zijn aanwezig alle leden, behalve de heer Jn. Lont, dio tijdens het lozen der notulen ter vergadering komt. De notulen dor vorige vergadering wor den gelozon en onveranderd goedgekeurd. Mededeellngen stukken. en Ingekomen De Voorzitter deelt mede, dat do winst, gevallen op don verkoop van den zee- grasoogst 1928, heeft bedragen 8798.08", uitmakende per pnk van 50 K.G. 48.525 (vorige oogst 48.084); (lat de handbrand- spulton te Westerland, Stroe en Den Oover uit de hand zijn verkocht en in totaal hebben opgebracht 50.- dat de Minister van Blnnenlandsehe Zaken en Landbouw gunstig heeft beschikt op het Ïjedaan verzoek tot het verloenen van een lijksbljdrngo in de uit do gemeentekas betaalde kosten van steunuitkeeringen ge durende don ufgeloopon winter en dezo iljdrage heeft bepaald op 80 pot. Ingekomen zijn de volgende stukken: van O. Tijsen P*. bericht van aanneming zijner benoeming tot lid-werknemer der Oommisle van advies voor de workloos- ïeidsverzekering en arbeidsbemiddeling; van Gedeputeerde Staten do goedkeurin gen op de raadsbesluiten tot: verkoop van brandspuiten en brandspuitliulsjes; verhuring van onderwijzerswoning Holt- straat aan den rjjksveldw. O. Witvliet; 8o suppl.-bagr. 1928 en af- en overschrijvin gen, alsmede eenige berichten van ont vangst van den Administrateur der Zee gras-Exploïtntio do maandstaten over Juli en Augustus; ln Juli zijn verkocht 08 pak en in Augustus 2180 pak; vnn den Keu ringsdienst het jaarverslag 1928; van de Commissie voor de malarla-bestrijding het verslag der werkzaamheden 1928 enz. Mededeellng van den Min., dat ten laste van het Zuiderzeefonds geen subsidie voor de schooluitbreldlng te Oosterland kan worden verleend. Van de Ver. van Zuiderzeegemeenten het jaarverslag over 1928. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het raadslid Oden is het voorstel ingekomen, om wederom de winst der Zeegras-exploitatie over 1929 aan de maaiers uit te keeren. Van de Centrale Esperanto Propaganda Oommissie te Nijmegen een schrijven, waarin het houden van cursussen in Espe ranto voor de hoogste leerjaren der lagere school wordt bepleit. Beide stukken worden om preadvies gezonden. Van O. G. Post verzoek om m. i. van 80 December eervol ontslag te ontvangen als bode. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Aldus besloten. Voorz. zegt den bode dank voor het werk, dat hij gedurende 15 jaren voor de gemeente heeft verricht. Hij heeft zich steeds een goed ambtenaar getoond. (Applaus). Snbsldle-aan vragen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de Comm. voor de malariabe strijding wederom een subsidie te verlee nen van 45.(1 cent per inwoner), aan de Ver. t. bev. v. h. Vakonderwijs in West friesland eene van 25.Conform prae-«dvies beslist. Naar aanleiding van een subsidie-aanvrage door de afd. Wieringen der Ned. Ver. tot afschaf fing van alc.h. dranken stellen B. en W. voor een bedrag van 10.toe te staan, dat voorheen door de Federatie werd ge noten. Naar aanleiding van dit subsidiever zoek wijst de heer Lub op het groote cultureele belang, dat door de N.V. be hartigd wordt. Vooral op Wieringen is er een groot arbeidsveld voor de veree- niging. Er zullen deze winter o.a. boeken worden uitgegeven aan Zuiderzeewerkers. Hij wil daarom de gevraagde 20 gulden verleenen. Voorz. zegt, dat B. en W. niet den Ünanoieelen toestand der vereenigiug kunnen beoordeelen. De heer Oden is het met Lub eens. Voor dit groote cultureele belang is twintig gulden heusch niet te veel. Het voorstel van den heer Lub wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen J. Kooij, Bakker, M. Kooij en Kaan; voor Lub, Oden, Tijsen, Bosker, Jn. Lont, de Vries en Jb. Lont. De heer Kaan verklaart op het oogen- blik tegen te stemmen, omdat hij den flnancieelen toestand der vereeniging niet kent. Mededecllngen en lng. stukken. Voorgesteld wordt aan de afd. Alkmaar e.o. van den Bond van Administratief Per soneel bij 's Rijksbelastingen, naar aanlei' ding van een desbetreffend verzoek, te be richten, dat van gemeentewege reeds stap pen worden gedaun ten opzichto van de voorgenomen opheffing van belastingkan' toren en zitdagen en een nieuw adres achterwege kan blijven. Aldus besloten. Voorgesteld wordt aan O. Tijsen te Den Helder te berichten, dat aan zijn verzoek tot overname van circa 1100 M2. grond te Den Oever en het aanleggen van een rijweg niet kan worden voldaan. Van overname kan eerst Bprake zijn, aldus B. en W., nadat voor rekening van den heer Tijsen een behoorlijke bestrating en rio- leering is aangebraoht, zij motiveeren dit nader aan de hand van de practijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Onderzoek exploitatie. rekening zeegras- Commissieleden voor hun werkzaamheden Aangeboden wordt vervolgens de be grooting der Zeegras-exploitatie voor 1929—1980 en van de gemeente voor 1980. Rekening en begrooting Ge zondheidscommissie to Behagen. Goedgekeurd in ontvangst op 1491.18, uitgaaf 938.80, batig saldo 652.33. Een en ander wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbetering van deelten bestrating. diverse gc- Het voorstel van de Commissie tot goed keuring wordt aangenomen. Onderzoek gemeenterekening. De raadscommissie wijst er op, dat de opbrengst der hondenbelasting over 1928 niet onbelangrijk lager (ruim 100.—) is geweest dan over het voorafgegane jaar, niettegenstaande juist door de invoering van een nieuwe regeling voor de invor dering en de daarmee gepaard gaande uitreiking van hondenpenningen getraoht was de inning dezer belasting te verscher pen. Dit geeft de Oommissie aanleiding op te merken, dat een scherpere controle door haar noodzakelijk wordt geacht. Daar de rekening overigens tot geen opmerkingen aanleiding geeft, stolt de Commissie voor haar voorloopig vast te stellen, zooals zij is aangeboden, do ge wone dienst ln ontvangst tot oon bedrag van 105.758.84 en ln uitgaaf tot een be drag van 107.809.88, alzoo met een na- doelig saldo van 1010.64, de kapitaal- dienst. in ontvangst tot een bedrag van 51.888.47 en ln uitgaaf tot een bedrag van 00.801.40, alzoo mot een nadeellg saldo van 8972.99, met dankbetuiging aan Burg. en Weth. voor het nauwkeurig boheor. De Voorzitter deelt naar aanlei ding van dit rapport moe, dat aan de na- lntigo eigenaar* van honden waarschu wingen gezonden zijn. De heer Oden zegt, dat toch do lagere opbrengst over het vorig Jaar blijft. Hij vraagt of de Voorzitter zien al eenig ldeó heeft gevormd over de wijze van scherpe re controle. Do hoor Kaan wil het dragon der penningen verplichtend Rtellen. Worden ze verloren, dan zün or tooh andere to krilgon. Het voorstel tot voorlootlgo vaststel ling van de rekening wordt aangenomen, e Vooralter zegt dank aan da Nu de onderhandelingen-met het P.E.N. over de vergoeding voor het onderhoud der straten, waarin kabels zijn gelegd, ten einde zijn gebracht, achten B. en W. het noodlg verschillende gedeelten der bestrating te Hippolytushoef en Den Oever onderhanden te nemen. In de eerste plaats de Hofstraat te Den Oever, waarvan de verbetering zal moe ten bestaan in herstrating en gedeeltelij ke vernieuwing; kosten geraamd op 2000.—. Verder ligt het in het voornemen de Zeestraat te Den Oever door herstrating te verbeteren en wel over de heele leng te; raming 590.Tevens zullen dan verschillende stukken keibestrating in de bermen dezer straat door klinkers ver vangen worden, raming 325. Voorts zal in het verbeteringsplan be grepen moeten worden het maken van een straatverbreeding langs de Beursdijk te Den Oever, welke zeer noodig is en waar van de kosten door den opzichter op onge veer 840.worden begroot. Ten slotte achten B. en W. het ge- wenscht te Hippolytushoef tot uitvoering te doen komen het reeds lang gekoesterd voornemen tot vernieuwing der bestra ting van het laatste deel der Beltstraat en van de Belt, vanaf het perceel be woond door den heer O. Grin tot dat per ceel bewoond door den heer Anth. Keij- zer. In het belang van het daar zeer drukke verkeer is het wel wenschelijk de voorziening te doen geschieden met nieu we klinkers; met de afkomende steenen zal dit deel der bestrating dan op gelijke breedte kunnen gebracht worden als de rest van de Beltstraat, een verbreeding, welke destijds als een groote verbetering werd aangomerkt. Deze vernieuwing en verbreeding zullen naar schatting een uit gaaf vorderen van circa 4564. B. en W. stellen voor, ter uitvoering van deze werken de noodige credieten te verleenen. De heer Ba k k e r vraagt, of deze wer ken publiek worden aanbesteed. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De gevraagde credieten worden ver leend. Wijziging politieverordening. Voorgesteld worden strengere maat regelen tegen losloopende honden. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en nadat enkele raads leden bezwaren ontwikkeld hebben tegen de wijziging, aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor: de heeren Bakker, Lub, J. Kooij, Booker, Kaan, Jn. Lont en Tijsen. Tegen: Oden, M. Kooij, de Vries en Jb. Lont Verhooging bibliotheken. bijdragen school- Voorgesteld worden verhoogde subsi dies voor de schoolbibliotheken en wel voor Hippolytushoef en Oosterland elk 40.voor Westerland 80. Goedgekeurd. Wijziging kenrloonen. Eveneens worden gewijzigde, meer ge differentieerde tarieven voorgesteld voor de keurloonen, daar de tegenwoordige regeling in de praktijk niet blijkt te vol doen. Aldus besloten. Rondvraag. Kostelooze inenting. De heer Bakker informeert of hier nog geen gelegenheid tot kostelooze vaccinatie zal worden gegeven. Voorz. antwoordt, dat de dokter het beter acht te wachten tot de volgende week, dan is Zuster van der Togt terug en kan kan behulpzaam zijn. Voorz. zal de zaak nog eens met den dokter bespreken, gehoord de meening van den Raad. Vrijstelling verpl. aansl. waterL Geen gelegenheid voor lsoleerlng. Do heer Bakker vraagt verder, of or mogelijkheid ls, om vrijgesteld to worden van de verplichting tot aansluiting aan de waterleiding; verschillendemenschen hebben hiernaar bij spr. geïnformeerd. Voorz. zegt, dat dan het water moet onderzocht wordenhet op te sturen monster moet in tegenwoordigheid van den bode genomen worden. Indien goed on voldoende drinkwater aanwezig is, kun vrijstelling wordon verleend. De hoer Lub hud ook oikulo vragen willen stellen in verband mot het pok- kongevaar; een ervan is nu vervallen door de vraag van den heer Ilakkor. Hij informeert verder, of er voldoende gele genheid ls om te isoleeren, als zich een geval voordoot. Voorz.: Op Wieringen niet. Do heer Lub wil daarvoor dan maat regelen nemen. Voorz.: Hot zou nu wol woor kun nen, als de M.U.Z. wilde meewerken. Dozo hooft een lokaaltje. Hiernaar zal goluformoord wordon. Een staartje van de vorklozlngen. De heer J. R o o IJ klaagt ovor de last, die ondervonden wordt door de boeren van de vorklezingsroolamo, welke bij den afsluitdijk op don straatweg geiohllderd s. Voorz. zegt, dat er volgens de po- ltlo-verordenlng heelomaal met geschil derd mag worden. De heer J. Kooij brengt een klacht over van K. Wiegman, dat de school kinderen van Westerland do heining tus" schen het schoolplein en zijn orf ver nielen. De heer Kaan heeft bij het nazien der rekening bemerkt dat de wegwerker Smit vijf gulden krijgt voor het opruimen vun de rommel tijdens de kormls. Hij vindt dat niet veel en wil or vijftien van maken Voorzitter zegt, dat de man een nota indien en dus zelf dit bedrag vraagt. Missohien is dit een stille wenk voor hem. De school te Den Oever. De heer Kaan vraagt, hoe het met de plannen voor sohoolbouw te Den Oever staat. Voorzitter deelt mee, dat hierover het adres van den Inspecteur is gevraagd. Door de vacanties is hierin vertraging gekomen, zoodat het advies pas voor enkele dagen is ingekomen. De Insp. wil voor Den Oever vier| lokalen; en een gymnastieklokaal voor de twee scholen samen. B. en W. zijn hierover niet be paald enthousiast. In verband met de wijziging die hierdoor in het oorspronke lijk plan komt, willen wij de Commissie van Toezicht er nog eens over hooren en zelf de kwestie ook behandelen. Gister avond zijn de voorz. en secr. van de com missie bij hem geweeqt en Maandag is er vergadering der commissie. Er zijn nog verschillende punten die goed over- wogen moeten worden; zoo wil spr. b.v. in afwijking van den Inspecteur, hei gymnastieklokaal te Oosterland, omdat dit dorp centraler ligt. De heer Kaan zal een schriftelijk voor stel indienen om de rente van het kapitaal der Zeegras-exploitatie in de gemeente kas te storten. De heer Oden zegt, dat er klachten zijn over de heffing van het schoolgeld. Er is over het heele jaar nog geen aanslag, biljet uitgereiktals het.nog langer duurt loopt het tegen den winter en wordt de betaling voor de menschen bezwaarlijk. Voorz. begrijpt dit ook wel, maar in verband met andere dingen kon dezu zaak niet eerder afgewerkt worden. De lieer Kaan drukt er zijn spijt over uit, dat er nu nog niets beslist kan worden. Hij zou B. en W. een voorloopige mach tiging willen geven, om ten spoedigste plannen te doen maken. De heer Bakker vindt dit te overhaast. Besloten wordt, om, zoodra het voorstel van B. en W. klaar is, een spoedeischende vergadering te houden. De heer De Vries vraagt of B. en W. voldoende aandacht aan den weg beste den. De hoofdweg is verbazend slecht. Voorz. beaamt dit. Hij is de vorige week nog weer naar Den Haag geweest en de minister heeft beloofd op Wieringen te komen. De gemeente kan afdoende verbe tering niet betalen. Basalt is er genoeg, maar dat helpt niet voldoende. De kwestie hangt eigenlijk hierop, dat de primaire weg over Wieringen op het Rijkswegen plan staat, doch dat nog niet bekend is of de bestaande weg primair woTdt dan wel een nieuw aan te leggen weg. De heer Kaan zegt, dat we moeten roeien met de rleman die we hebben, en adviseert daarom, om, als er basalt over gaat, te walsen. Toestand van den weg. De heer Jb. Lont zou n og wel eens over de waterleiding willen spreken, doch ge looft, dat het tooh boter aan de galg ge smeerd is. Hij blijft het een onmogelijke toestand vinden, dat de een gedwongen wordt aan te sluiten en de ander, die iets verder woont, de leiding niet kan krijgen. De heer Jn. Lont bespreekt nog de be strating van den Gasthuisweg en de ver lichting van Stroe. Hierna sluiting. DE ZEEGRASPERSERIJ. Door de zeegrashandelaren Gebr. Ja en E. D. Bakker te Den Oever is voor de zeegrasperserij do zoogenaamde lier ver vangen door een electrische motor, zoo dat dit bedrijf voortaan electrisch ge dreven wordt. NIEUWBOUW. Polder Waard Nieuwland zal door den Polderwaard Nieuwland zal door den aannemer, den heer W. Hermans aldaar een nieuwe bouwplaats met woonhuis wor den gebouwd. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. VERMOGENSBELASTING. Klachten over het schatten van de verkoopwaarde van landerijen voor de vermogensbelasting. Do drlo centrale landbouworganisaties schrijven, in oon adres nnn don minister van financiën, dat vooral ln den lantston tijd van verschillende kanton klachten worden gohoord over het schatton vnn de verkoopwaarde van landerijen. Daarbij wordt mot de bestemming der gronden dikwijls in hot geheel geen rekening ge houden, waardoor do taxaties voel te hoog zijn. De meest krasso voorbeelden hiervan vindt men ln stroken waar do landbouw ovorgaat ln tuinbouw, moermalen komt het voor, dat grond bij landbouwers ln gobrulk, getaxeerd wordt naar do ver koopwaarde van kleine peroeelen, die voor tuinbouw gesohlkt zijn, torwljl hot toch uitgesloten Is, dat do landerijen, voor het landbouwbedrijf in gobrulk, bij veiling oenzelfde bedrag zullen opbrengen. De vorkoop wanrdo wordt opgovoord ver hovon de gebruikswaarde. Verschillen tot f 2üuu er II.A. zijn in dit verband gooonstatoeru. In streken wanr gronden zijn gelegon gesohlkt voor bloembollencultuur zijn nog grootere versohllli n voorgokomon. Niet alleen echter in goblcden waarfl* bevolking tot een endereu bedrUfsvoi;n

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10