S. A. KANNEWASSER ZN. HET HUISJE IN HET RAVIJN NIEMEUERs >CHE Konijn's Zure Zult NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bi Qggj Pei'halfons VOOR FIJNPROEVERS ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 57ste JAARGANG Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. Nederland—België. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING FEUILLETON 10 ets pep Kalf ons ra) 12 cis pep half ons 15 ets IA ets pep half ons BUITENLAND. INGELAND. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland fa. Ised. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p mail en overige landen f 3.20 Zondagsblad resp. f o.So, fo.70 f0 70 - Modeblad resp.f 0.95, fi.2S,f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct; fr p. p 6ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Sept. op Z 15 18.38 M 16 D 17 W 18 D 19 V 20 Z 21 18.56 19.10 19.23 19.36 19.48 20.01 ond.: 1.47 3.01 4.17 5.33 6.49 8.07 9.27 op: 6.32 6.33 6.34 6.36 6.38 6.40 6.42 ond: 19.15 19.13 19.11 19.09 19.07 19.05 19.02 v.m.: n.m.: 7.28 7.58 8.22 8.43 9.01 9.17 9.33 9.48 10.02 10.16 10.31 10.47 11.03 11.19 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 14 Sept7.48 uur. Zjndag 15 7.45 Maandag 16 7.43 HtmiOTiPHrtl De Belgische regeering, die nog altijd slecht te spreken is over het leit dat de N ederlandsch-Belgische onderhandelin gen spaak zijn geloopen, heelt een prach tig middel bedacht om Nederland, ol liever, de Rotterdamsche haven een hak te zetten, door het invoeren van een premie-stelsel, voor de haven van Ant werpen. Men hoopt daardoor de Rijnvaart, via Antwerpen, te bevorderen, ten koste natuurlijk van Rotterdam. België heelt nog meer dergelijke maatregelen op het oog, om Nederland als het ware te dwin gen, zijn eischen in te willigen. Ol Neder land nu zal bezwijken? Neen, natuurlijk niet. Het zou wol groote dwaasheid zijn, zich te laten intimideeren door een der gelijke handelwijze. Ook mag en kan Nederland zoo'n onderkruiperij, zoo'n oneerlijke concurrentie niet toelaten en er gaan dan ook reeds stemmen op de zaak voor het Internationale Hol te brengen, opdat hier beslist zal worden welke ver plichtingen Nederland tegenover België heelt. Men ziet alweer onze Zuiderburen zijn niet kieskeurig in het zoeken naar middelen om hun zin te krijgen. f De vliegdlenst NederlandIndië. Verwijderen Nederland en België, door al dat geharrewar, zich steeds verder van elkaar, in liguurlijken zin dan, Holland en Indië komen steeds dichter tot elkaar. Het is met recht, zooals de schrijver van het artikel in ons nummer van Donder dag opmerkte: „We hebben nooit stil ge zeten waar het geldt onze bezittingen daar in het verre Oosten nader tot ons te brengen, we hebben nooit geaarzeld naar de middelen te grijpen, welke ons in staat stelden, sneller onze bezittingen in Indië te bereiken". Nu is er dus de geregelde vliegdienst op Indië. Om de veertien.dagen zal een Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekenïn® No. 16060. AD VEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (g&ljard). Ingest. meded. (kolombreedte ale redaction. teketjdubbel tarief. Kleine ad-vert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 tjm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Berwijano. 4 ct. TOBRALCO Is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wascb-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Lat op den naam TOBRALCO op dan zelfkant toestel van hier naar de Oost vertrekken, voorloopig nog uitsluitend met post, straks ook met passagiers. We möeten nu wel even terugdenken aan de pioniers van dit werk, aan een v. d. Hoop, v. Weer den Poelman en een van den Broeke, die het eerst den tocht van hier naar het ver re Oosten maakten. Anderen die hen volg den, ook aan de propagandisten hier te lande, o.w. generaal Snijders een voor aanstaande plaats inneemt. Een vaste luchtverbinding HollandIndië, het is werkelijkheid geworden. Wij leven waar lijk in een tijd van groote gebeurtenissen. De wondere radioverbinding Holland Indië, de wereldvlucht van de Gral Zep pelin, de vaste luchtdienst Nederland O.-Indië, het zijn geweldige dingen, die wij in onzen jachtigen en veelbewogen tijd, maar al te gauw en onopgemerkt voorbij laten gaan. „HollandIndië door de lucht", wie had het voor 25 jaar dur ven droomen. De stoutste fantasie wordt tegenwoordig werkelijkheid en de tijd ligt heusch niet ver meer, dat we in den tijd van hoogstens twee ol drie dagen van Amsterdam naar Batavia vliegen. Deze week reeds zijn met vliegtuigen snelheden bereikt van veel meer dan 500 K.M. per uur. In een vliegdag van 10 uur legt men dus in zoo'n toestel een afstand al van 5000 K.M. De totale afstand Hol landIndië bedraagt 15.000 K.M. Voert men nu nog nachtvluchten in, dan is het niet onmogelijk dat men, binnen afzien- baren tijd, 's morgens vut Amsterdam ver trekt en den volgenden dag, in den mid dag te Batavia aan land stapt. „Wat de geregelde vliegdienst tusschen Nederland en Indië kan worden" zoo schreef de schrijver an het hierboven reeds aangehaalde artirel „kan eigen lijk alleen degene beo<^rdeelen, die Indië van eigen aanschouwing kent, die de! zeeën heelt bevaren, welke de verschil lende deelen van den Indischen Archipel van elkaar scheiden, 'die eenig begrip heelt van de geweldige afstanden, welke moeten worden afgelegd van Noord toil Zuid, van Oost tot West. De vliegmachine zal de verst gelegen oorden uit hun isole ment verlossen". Wij wenschen de K.L.M. veel succes met deze onderneming, die naar we hopen, zal slagen. Velen van onze stad- genooten zullen er zeker dikwijls gebruik van maken en hun brieven per luchtpost verzenden. Buitenland. De beperking der vloten. Ramsay MacDonald, de Engelsche pre mier, die sedert eenigen tijd met den Amerikaanschen gezant te Londen, den heer Dawes, besprekingen voort over be perking der oorlogsvloten, is zeer opti mistisch over het resultaat daarvan. Wel is men nog niet tot een definitieve over eenstemming gekomen, doch het verschil is zoo gering, dat verwacht mag worden dat de onderhandelingen succes zullen hebben en Engeland, zoowel als Amerika hun oorlogsvloot zullen beperken. Temeer mag men dit gelooven waar het bezoek van MacDonald aan president Hoover door zal gaan en beide heeren, bekwame diplomaten als zij zijn, het zeker eens zullen worden. Natuurlijk gaat men dan nog niet over tot ontwapening, zoover is het nog lang niet en zal het wellicht nim mer komen, doch een jtap in de goede richting is het zéker. Elders in dit nummer vindt men ver meldt tot welk resultaat de besprekingen tot op heden hebben geleid. /S£aZE£*r 0) Uit hst Engelsah door HEADON HTT.L. HOOFDSTUK V. Ballast ol lading? Een uur later, toen tante Drusilla weer tot de werkelijkheid was teruggekeerd, nam Hector afscheid van de beide dames en begon de wandeling terug naar die vallei. Hij voelde zich vreemd opgewon den. Den eersten keer in zijn leven was hit zioh bewust geworden van de macht vam een vtouwestem, van de ontroering bij de aanraking van een vrouwenhand, en tegelijk was zijn detective-instinct vreemd wakker geschud. Hij voedde een vraag in zich opkomen, waarvoor hij te- voeren nooit was gesteld. Zou liefde hem verhinderen zijn plicht te doen? vroeg hij zich al Hij had geen enkel© aanwijzing aangaande den aard van het geheim, hij wist alleen maar dat hij een sterk voorgevoel had van een komende ontdekking en dat dit gievoel hem nog nooit had bedrogen. Terwijl hij voortliep paste hij ai de kleinigheden in elkaar dite zijn speurzin hadden wakker geroepen. Eerst liet hij zijn medehuurder, Smyle Mapleton, buiten zijn oombinaties, maai later dacht hij aan Lady Madgete antipa thie en «in mis» Oampions verlangen om te weten hoe hij over zijn huisgenoot dacht. Ook de herinnering aan het dloode lichaam, dat hij gevonden had, drong zich meer en meer naar boven, ofschoon hij geen flauwe notie had ho© dit met de andere dingen, die zijn aandacht hadden getrokken, in verband kon staan. Maar zelfs zonder deze twee gegeven^ bleef er nog genoeg over om zijn arg waan te rechtvaardigen. Ten eerste het gemak waarmee de paarden hun schijn baar geweldige lading tegen den heuvel hadden opgetrokken. Dan het bord met „Verboden Toegang" bij den ingang van de groeve. Het heftige optreden van John Budge naar aanleiding van het onschul dige smokkelaarsliedje, Martha's schrik, toen ze hoorde dat hij gaarne die steen groeven zou willen bezichtigen en haar verzekering dat dit hem niet gelukken zou. En de lijst was nog lang niet ten einde. Wat hem misschien het meest had verwonderd, was de aankomst van een diep geladen boot, die oppervlakkig be schouwd geen enkele andere bedoeling kon hebben dan eem lading marmer in te nemen. Waarom was deze boot zoo zwaar geladen met ballast? Zijn argwaan was versterkt door Lord Purbeck's kwalijk verborgen misnoegen, over het feit dat Hector journalist was, een misnoegen, dat nog grooter was ge worden, toen hij had gehoord dat Hector belast zou worden met een onderzoek inaar de dranksmokkelarij. En zelfs het gesprek over de marmenndlustrie was niet van harte gedaan. Als het niet zoo'n krankzinnig idee was, zou men haast gaan vermoeden dat zijn lordschap, ilit wraak dat het Parle ment rijn politieke Inzichten niet deelt, smokkelaar in het groot was geworden, besloot Hector zijn overpeinzing Het bloote vermoeden reeds gaf hem Rusland en China. Mochten wij de vorige week vermeld den dat het conflict tusschen Rusland en China was bijgelegd, deze week is de situ atie weer veranderd, want achteraf is nu gebleken dat men op het laatste moment niet tot overeenstemming is gekomen over de kwestie van het beheer van den Oost- Chineesohen spoorweg, met gevolg dat de onderhandelingen werden stopgezet. Het gevolg daarvan is dat een en ander Rus land te lang begint te deuren en deze week hebben we weer verscheidene be richten over botsingen en gewapende conflicten moeten vermelden, zoodat de toestand weer even duister is als eenige weken geleden. Er zijn toch ook rare Chineeschen eh de Russen zijn niet veel beter, want zij toch zijn de oorzaak van al deze herrie, door hun communistische pro paganda in China, waarvan de regeering niet gediend was. OÜW f DE ALGEMEENE VERKIEZING IN AUftTRALIfi. De gouverneur-generaal heeft de re geering tot ontbinding van het parlement gemachtigd. De nieuwe verkiezing wordt den l&den Octeber gehouden of misschien wel een week vroeger. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET HERSTEL DER ENGELSCH- RUSSISCHE BETREKKINGEN. Naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph bericht, heeft de En gelsche regeering door bemiddeling van Noorwegen aan de Sowjetregeering een mededeeling over het vernieuwen der Engelsch-Russische diplomatieke betrek kingen, hetzij van Genève hetzij van Lon den uit, gedaan. De nota heeft de bedoe ling om een voorbereidende bijeen komst van Henderson, den minister van buitenlandsche zaken, en een vertegen woordiger der Sowjet-regeering gemak kelijk te maken. Evenals in het vorige onderhoud zullen op deze bijeenkomst de omstandigheden, waarin de betrekkingen tussohen Lon den en Moskou kunnen worden hersteld, behandeld worden. Het blijft mogelijk, dat de Russische regeering reeds een bijzonder gedelegeer de naar Genève heeft gezonden, die daar met Henderson de zaak kan bespreken. BtfLGIR. PRINSES MAEIE-JOSE EN DE ITALIAANSGHE KROONPRINS. Toch een huwelijk? De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: De geruchten, die bij herhaling de ronde hebben gedaan ver het huwelijk van prinses Marie José met oen kroon prins van Italië, duiken thans weer met hardnekkigheid op. De officieel© ver loving zou aanstaande zijn de bruiloft zou te Rome plaats hebben. Tevens wordt ver zekerd, dat de paus persoonlijk het hu welijk zou inzegenen. een geweldige schok, want wat moest er van zijn liefde voor Lady Madge terecht komen als hij bestemd zou zijn den sluier op te lichten, die over de kwade prak tijken van haar vader uitgespreid lag? Maar neen, dacht hij bij zichzelf, de ge dachte alleen was absurd 1 Er was één mogelijkheid om van zijn argwaan af te komen en dit was om dadelijk naar de vrachtboot te gaan kijken, die den vori- gen dag was aangekomen. Als de boot ballast in had, of misschien machines voor de steengroeven, dan zou hij zich zelf kunnen uitlachen om zijn krank zinnige achterdocht. Alleen als het mocht blijken dat de boot belastbare goederen als wijn of sterke drank of tabak zou lossen, zou hij het moeilijke vraagstuk van plicht en liefde onder de oogen heb ben te zien. Daar de deur van Martha Oalloway's huisje nooit werd gesloten 's nachts, kon hij in zijn kamer komen zonder Iemand te wekken. Het was half twaalf. Alles was doodstil in het huisje. Martha en haar dochter zouden zeker in diepe rust zijn. Mr. Mapleton's kamerdeur stond open en alles was donker binnen. Martha had de lamp in Hector's kamer laten branden en daar hij een paar laarzen en een oud pak in de kast van zijn zitkamer had hoefde hij niet naar boven. Zijn lamp had hij uitgeblazen, voor het geval dat mr. Mapleton nog niet naar bed was gegaan en minder vriendelijke belangstelling zou toonen voor wat hij deed. Hij sloop een zijweg in naar de baai, waar hij alen eersten avond zulk een gruwzame vondst had gedaan. Toen hij aan het strand kwam, wist hij dat hij groote kans had om iets meer omtrent de zaak te weten te komen. De omtrekken van d© boot voor den pier waren zicht baar in het licht van de sterren en of schoon er geen lichten aan boord waren, verrieden enkele geluiden, en nu en dan een gedempte stem, dat men aan het los sen was. Toen hij rijn oogen naar de pier richtte, werd zijn vermoeden bevestigd. Vier spookachtige gedaanten duwden een lorrie langs de rails tot aan het uit einde van de rots, waarin dertig voet hooger de opening naar een groeve gaapte. Plotseling zag Hector iets, dat hem haastig een paar stappen terug deed gaan. Geen vijf meter weg, met den rug naar hem toe en half verborgen door een tamariskboschje, stonden twee mannen. Hun tegenwoordigheid daar vernieuwd© zijn vrees, dat er Iets niet in orde was met de marmergroeven. De plaats waar de beide mannen stonden, vyas uitnemend gekozen met het oog op mogelijk onraad tijdens het Lossen van de geheimzinnige lading. De andere zijde van de pier was onbereikbaar vanaf den landkant; de kust was er te smad en eindigde in een vierhonderd meter hooge vooruitsprin gende rots.De eenige manier om te zien wat er op de pier gebeurde was langs de vallei naar de kust te ioopen, zooals Hec- ter had gedaan. En om heelemaal goed te zien wat er gebeurde zou men het tama- riskboschje voorbij moeten! Plotseling hoorde Hector een van de mannen zeggen: Ik geloof dat we nu alles goed hebben afgesproken. Zorg dat de boot vannacht nog gelost wordt en bal last inkrijgt en morgen vroeg naar Bor deaux weer vertrekt. Ik wil jullie alleen nog waarschuwen voor dien jongenman van de Daily Lyne, die zijn vacantie in het huisje van Martha Calloway door brengt. Hij ontmoette Lady Madge van morgen en omdat zijn zuster met haar op school is geweest, vroeg ik hem te dinee- ren. Er ontgaat hem weinig, hij schijnt al aan het broeden te zijn over enkele dingen. Hij is gelukkig een heer, maar zelfs de fatsoenlijkste journalist zou zijn ziel en zaligheld verkoopen voor een pri meur. We moeten voor hem oppassen! In het ergste geval zouden we hem een plaatsje in de zee kunnen geven, mompelde de opzichter dreigend. Zoover zou ik het liever niet zien komen, lachte de graaf, maar met het oog op onze eigen veiligheid kunnen we niet al te zachtzinnig tegen hem zijn en het ergste is, dat ik er dezen keer mijn trouwe bondgenoot, Lady Madge, niet in kan betrekken. Hij redde het Leven van haar hond vanmorgen en Je weet wat dat wil zeggen. Van ln zee gooien gesproken, heeft iemand verder nog iets van Oas- sldy's familie gehoord, naar aanleiding van de courantenverslagen. Neen, milord en ik lok ook geen ge sprekken daarover uit, antwoordde John Budge. De maai kwam uit een weinig bevolkte streek van West-Ierland, waar de boeren geen Engelsche courant lezen. En als ze het lazen, zouden ze waarschijn lijk toch nog niet aan Oassidy denken. De vent was een zwerver en het is tien tegen een dat zijn familie niet wist, waar hij aan het werk was, zelfs al hadden ze hem in den laatsten tijd gezien. Er was een oogenbdik stilte. Een haastig: Goe den nacht, John, van Lord Purbeck, gaf Hector nauwelijks gelegenheid zich ach ter de braamstruiken aan den kant van den weg te verbergen en een oogenblik later passeerde de forsche gestalte van Lord Purbeck de schuilplaats van Hector. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1