S. I. WISSER S 2R. HET HUISJE IN HET RAVIJN Konijn'S Hoofdkaas GRATIS. Nr. 6704 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 B7«te JAARGANG Eerste Blad. ZIJ, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 OCT. verschijnende nummers Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: BO en 412 BUITENLAND. ENGELAND. DDITSOBLAND. STRESEMANN OVER DE RESULTATEN VAN DEN HAAG. Een interview met den hoofd redacteur van het Berllner Tage- blatt KINDERJURKEN kruippakjes PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING DE ARRESTATIES WEGENS BOMAANSLAGEN. Het verloop van de arrestaties. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Eusklrchen op 1 December ont ruimd. FEUILLETON Diplomatiek Jln Jltsu. 10) Wi| BREIENI!im!!!! Te Gullk. ITALIË. Een groote rede van Mussolini. Niet meer „vrijheid, gelijkheid en broederschap" maar „gezag, orde en recht". De houding der geestelijkheid. De wijzigingen In de regeering. Over de fascistische partfl. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 DE BETREKKINGEN MET ENGELAND De Russische gezant te Parijs opnieuw naar Londen. 8abotage. Een pendant van SJachty. Een aantal specialisten van de Petersbnrgsche scheepsbouwtrust ln staat van besehuldiging. Dat benai'"He gevoel HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr.t DEN HELDER ADM. HELD CRT. Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 17 Sept7.41 uur. Woensdag 18 7.39 TOBRALCO DIENSTWEIGERING TIJDENS DEN OORLOG. De regeering heeft een circulaire uitge vaardigd, volgens welke voor liet vervolg weigering van dienst tijdens den oorlog iemand niet meer voor een betrekking in 's lands burgerlijken dienst diskwalifi ceert Men meldt uit Berlijn: Theodor Wolf, de hoofdredacteur van het „Berliner Tageblatt", heeft te Genève een lang onderhoud gehad met dr. Strese- iuann. Wij ontleenen aan do verklaring van den rijksminister van buitenlandsche zaken: „Het is niet gemakkelijk alle gezichts punten op te sommen, die ons hebben be- 0 wogen onze toestemming aan het plan- Young te geven. Wie dit plan aanvalt, heeft het erg gemakkelijk. Hij kan alles zeggen wat hem te binnen schiet. Wie de verantwoordelijkheid van de Duitsche po litiek draagt, moet echter voorzichtiger zijn in zijn uitlatingen. De tegenstanders onzer politiek beweren met voorliefde, dat bet Duitsche volk gedurende twee genera ties in slavernij zal worden gebracht In- plaats van te spreken over de volgende generatie, die waarschijnlijk reeds onder geheel andere omstandigheden zal leven, zal men beter doen er eens aan te denken, dat het plan-Young voor de tegenwoordige generatie een aanmerkelijke verbetering beteekent. In de volgende tien jaar heeft het Duitsche volk ongeveer zeven milliard mark minder te betalen dan het volgens het plan-Dawes schuldig was. Is dat soms niets? Duitschland's belasting is dus door het plan-Young verminderd. Het, toezicht op ons bedrijfsleven en op onze financien verdwijnt; wij zijn weer meester in ons eigen huis. Over eenige maanden zal ook het Rijnland vrij zijn, zonder dat er con- tróle blijft." is het meest geschikte en soliede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam tobralco op dBn zelfkant Het onderzoek in de zaak der bomaan slagen schijnt zich geleidelijk te AJtona te concentreeren, waar thans reeds 20 leden van de landsvolk-beweging opgesloten zitten. Hun verhoor duurt dag en nacht voort. Een van hen heeft bekend te heb ben deelgenomen aan den aanslag op het huis vau den vice-regeeringscommissaris te Sleeswijk en ook interessante bijzonder heden over de aanslagen verraden. Het is thans vrijwel zeker, dat de landsvolkorga- i nisatie de aanslagen stelselmatig heeft voorbereid. De leiders wezen de gebou wen aan, waarop de aanslagen moesten worden gepleegd. Zij zochten ook de daar toe noodige individuen uit. Toch vlot het onderzoek zeer langzaam, daar de meeste beklaagden niet tot bekentenissen te be wegen zijn. De hoofdcommissaris van politie te ,A1- tona heeft Zaterdag aan de pers inlichtin gen gegeven aangaande den stand van zaken bij het onderzoek naar de bomaan slagen. Het onderzoek kan in twee deelen ge splitst worden: het eene tegen de nationaal socialisten, het andere tegen de lands volkbeweging. Beide acties zijn geheel van elkaar gescheiden. De landsvolkbeweging had haar uitgangspunt te Altona, die van de nationaal socialisten te Berlijn. De na tionaal socialisten zijn te Berlijn waarge nomen, daarna gevolgd tot Altona en daar gearresteerd. Bij de landsvolkbeweging waren in het eerst uitgebreide arrestaties noodzakelijk. Verschillende menschep zijn weer vrij ge laten, maar nu werden op grond van de verklaringen van de andere gearresteerden telkens nog weer mensdhen aangehouden. Het onderzoek naar de plaats waar de bommen vervaardigd werden, stiet op groote moeilijkheden. Het uitgangspunt is zooals men weet, geweest, dat men het nummer van de auto heeft kunnen vast stellen, waarmee de bommen vervoerd werden. Gisteravond is door de betrokken arres tanten een bekentenis afgelegd over den aanslag in Sleeswijk. Men kan concludeeren, dat de leiders van de landsvolkbeweging de opdracht gevers geweest zijn. Men wilde de bevol king steeds onrustiger' maken, om de landsvolkbeweging te propageeren, ver der willen de leiders hun eigen invloed vergrooten en ten slotte bereidde men een georganiseerde wapening van de bewe ging voor. Men wilde zich namelijk in het geval van een tegen hen gerichte actie te weer stellen. De Engelsche bezettingstroepen zijn begonnen met de ontruiming van König- stein in den Taunus. De eerste ontruim de woningen zijn ter beschikking van de Duitsche autoriteiten gesteld. Vandaag zou weer een afdeeling! bezettingstroepen aftrekken. Op het eind van de maand zal de ontruiming voltooid zijn. De burgemeester van Eusklrchen heeft officieel bericht van de Fransche regee ring ontvangen, dat zijn gemeente op 1 December van dit jaar door de bezettings troepen ontruimd zal worden. Uit het Engedaah door HEADON HILL. HOOFDSTUK VL Het gesprek dat Bector, zonder het eerst van plan te zijn, afgeluisterd had, had zijn houding ten opzichte van het ge heim van d.e marmergroeven gewijzigd. Dat er een geheim was, was nu een abso lute zekerheid voor hem geworden, en het had zulke afmetingen aangenomen, dat het zijn ergste vrees verre overtrof. Oassidy, over wien Lord Purbeck en John Budge hadden gesproken, was ongetwij feld de man, wiens lijk hij in de poel had gevonden. Deze zelfde John Budge had dus wil lens en wetens een meineed gedaan, toen hij bij de lijkschouwing gezworen had dat hij den man niet kende. Had John Budge hem misschien zelf in zee gegooid? De opmerkingen die Hector had ge hoord met betrekking op zichzelf, ver ontrustten hem maar weinig. Ze waren in zooverre van belang, dat ze een bewijs vormden voor het bestaan van een my sterie, waarvan de steengroeve het mid delpunt was. Hector was geen lafaard, en bereid het op te neimen tegen den woest- uitzienden kerel, die daar op wacht stond Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding en Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. achter het baschje, bij dep ingang van de baai. Maar wat hij geboord had vermeerder de zjjn argwaan met betrekking tot de werkzaamheden op de boot. Zorg dat de boot vannacht gelost wordt en ballast in krijgt om morgen naar Bordeaux te vertrekken, hadden de instructies geluid. Wat kon dit anders beteekenen dan dat in werkelijkheid de boot met een lading was aangekomen en ledig weer vertrok en dat dus geen mar mer verzonden werd? In dat geval moest die heele marmer exploitatie een voor wendsel zijn, om het een of ander onwet tig bedrijf te dekken en naar allo waar schijnlijkheid zou het inlandsche vervoer wel even illusionair zijn als de export naar het buitenland. De zaak was waar schijnlijk deze, dat de steengroeven dien den als dekmantel voor den invoer van belastbare goederen, die bij nacht werden binnengesmokkeld door den toegang in da rots, om later verder vervoerd te wor den als ladingen marmer. Hector was overtuigd, dat hij bij toeval een organi satie tot de ontduiking van invoerrech ten op het spoor wes gekomen en dat hij, met deze zaak niet tot na zijn vaoantïe hoefde te wtaohten. De groote vraag was nu, was het zijn plicht om onmiddellijk de zaak in handen te nemen of zou hij het onderzoek kunnen uitstellen tot na afloop van zijn vaoantie? De gedachte aan Madtge St. Aldtoaim maakte een keuze moeilijk. Het zou zoo veel prettiger zijn om de heele historie voorloopig te negeer en 1 Maar toen hij dacht aan den vermoorden man en hei feit, dat de vermoedelijke moordenaar zoo dicht in de nabijheid was, was de zaak Gisteren verlieten twee bataljons van het 8e regiment Belgische infanterie Gu- luk, waar dan nog een bataljon en een af deeling gendarmes achterblijven, die 28 October zullen vertrekken. Gulik, dat slechts 10.000 inwoners telt, heeft met 4000 man, naar verhouding, de sterkste bezetting gehad van het heele Rijnland. Ongeveer elf procent van de woonhuizen der stad is door de bezetting in beslag ge nomen geweest. Officieel wordt de ont ruiming van Gulik geacaht 80 November in te gaan, gelijk met die van de heele Belgische zone. In de globezaal van het Palazzo dl Ve- nezia werd Zaterdag een groote vergade ring der fascistische partij gehouden, waaraan de provinciale leiders der partij deelnamen ten getale van ongeveer acht honderd; voorts waren er leden der regee ring en vertegenwoordigers der pers. Aan het uitvoerige verslag, dat Stefani er van zendt, ontleenen wij het volgende: Met een geweldige ovatie ontvangen hield Mussolini, in de uniform van eere korporaal der militie en met de partijvaan aan zijn rechterhand een rede. Sprekende over de werkloosheid zeide Mussolini, dat het aantal werkloozen 489.000 einde Februari gedaald was tot 198.000 eind Juni. Om het hoofd te bieden aan een onvermijdelijke stijging der sei zoen-werkloosheid is een plan ontworpen voor werken in tal van provincies. Over de houding der geestelijkheid zeide Mussolini, dat de verdragen van het Late- raan van twee kanten werden aangevallen: door hen, die droomen van een mogelijk herstel van thans verdwenen instellingen en door de vrijmetselaars, die het conflict eeuwig willen doen voortduren. De aan vallers werden allen verslagen. De Ita liaansche staat is voldoende bij machte om het hoofd te bieden aan .manoeuvres van allen aard. Het ware kinderachtig te ge- looven, dat de fascistische regeering het met een welgevallig oog zou aanzien, dat er een nieuwe vrijmetselarij zou verrijzen om het clericalisme te bestreden. De hoop van ekere buitenlandsohe kringen is voorbe stemd een hoop te blijven, althans wat be treft den fascistlsohen staat. Uit de rapporten der prefecten blijkt, dat de Italiaanscbe geestelijkheid In den ltaliaanschen staat is, d. w. z. gehoorza mend aan de wetten van den staat en vaak geestdriftig gestemd voor het regime vol gens de oude formule van hem, Mussolini, uit 1924: „Alles in den staat, niets buiten, niets tegen den staat". Het gros der gees telijkheid toont in het algemeen, behou dens enkele zeldzame uitzonderingen in het grensgebied, den oprechten wensch samen te werken met de locale en centrale fascische hiërarchie en niet uit behoefte aan rust, maar omdat zij het verleden kent en dit weet te vergelijken met het heden. Sprekende over de wijzigingen in de regeering zeide Mussolini, dat dit niet alleen een wisseling van personen was. Deze maatregel heeft in de eerste plaats het karakter van een scherper doen uit komen van het fascisme. „Grotesk en ridicuul" noemde Musso lini de stemmen dergenen, die verkondi gen, dat de partij zichzelf zal opheffen. Het zijn menschen, die niet weten wat zij zeggen, verraders en menschen met ran cunes, die aan het regime geestelijke kracht zouden willen ontnemen en haar alleen de materieel© zouden willen laten. Er moet een onderscheid zijn tussohen fascisten en niet-fasclsten, maar dit moet alleen hierin bestaan, dat de fascisten geen ander voorrecht vragen dan betere burgers te zijn, die verantwoordelijkheid hebben en steeds bereid zijn tot offers. Sprekende over de politieke uitgeweke nen citeerde Mussolini eenige voorspel lingen hunnerzijds die niet waren uitge komen. Kan men, zoo liet hij er op vol gen, amnestie verleenen aan een kudde schapen geïnfecteerd door een dergelijke j domheid, of aan misdadigers, in staat tot aanslagen als die van Nioe? Het fascisme een noodzakelijk heid ook voor andere landen, den. Mussolini wees vervolgens op de toene mende belangstelling in de wereld voor de fascistische revolutie, die een politiek en sociaal stelsel meebrengt, geheel strookend met de moderne vereischten en noodzake lijkerwijs door andere landen moet worden aanvaard. Hij besloot met te zeggen, dat zeven jaren van fascistisch regime materieel en moreel zulk een wijziging hebben veroor- zaakt, dat degenen, die uit lafheid of anti fascisme ItaUö verlieten, eens de groote schaamte zullen ondergaan de steden, het platteland en de menschen niet meer te herkennen. De revolutie der zwarthemden kan even als Napoleon verkondigen, toen hij de ba lans van zijn leven opmaakte: „Ziehier monumenten, die den laster zullen doen zwijgen; ziehier een schat, die eeuwen zal duren". Het slot der rede werd met een warme ovatie begroet. RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, is gister onder voorzitterschap van Rykof een bij eenkomst van den Raad der Volkscom missarissen gehouden, waar Litwinof een uiteenzetting gaf over de politieke betrek kingen tusschen de Sowjetunle en Enge land. Hij deelde voorts den inhoud aer antwoordnota van Rusland mede. De Raad besloot ln overeenstemming met de opvatting van den volkscommissaris voor buitenlandsohe zaken den Russischen ge zant te Parijs, Dowgalefskl, opnieuw met een diplomatieke zending naar Londen te belasten. De gepeoe heeft te Petersburg bij de scheepsbouwtrust een saboteursorganisa tie ontdekt, welke volgens de Russische bladen de afmetingen heeft van het geval- Sjachty. De hoofdschuldigen zijn een aan tal specialisten, o.m. Kostenko, die prac- tisch de technische directeur van de trust was, Kondratjef, de leider van de techni sche en productie-afdeeling, Willer, een candldaat-lid van de-directie, Ladyzjenski de plaatsvervangende leider van de finan- cieele en handeliafdeeling, een broer van den reeds genoemden Kostenko, die de onderafdeeling van scheepsinrichting leidde, Oboechof, de technische directeur van de scheepswerf Sewernaja Werfj, Zworykln, scheepsbouwkundig hoofdin genieur van die werf, Sokoljski, ook aan deze werf verbonden, Skortjeletti, tech nische directeur van de Oostzeewerf. Uit het onderzoek en de verklaringen van de verdachten is gebleken, dat het hoofddoel van de organisaties de omver werping van het sowjetbewind was, en voor hem beslist. Het zou misschien lange tijd duren voor hij weer gelegenheid zou krijgen, om getuige te zijn van het los sen van een nieuwe lading. Hij moest uit deze kans halen zooveel hij1 kon! Hij kroop van achter het hosohje te voorschijn en liep den hoek om naar die baai. Hij had nog geen zes paseen ge daan toen een groote gestalte hem belette verder te gaan. De houding van John Budge was in hooge mate dreigend. U kunt hior niet verder, zei hij: kortaf. Waarom niet? vroeg Hector, dit] is toch geen particulier bezit? Dat is het wel, was het woedende antwoord Deze kust hoort aan Lord Purbeck en vreemden mogen hier alleen komen met zijn toestemming. Vannacht is de kust hier afgesloten. Hector begreep, dat de kust hier wer kelijk particulier bezit was van Lord Purbeck; en dat hij geen recht had daar te komen. Hij was niet voldoende hekend met de plaatselijke toestanden daar om te kunnen uitmaken of de bewering van den opzichter juist was of niet. Maar nu hij toch eenmaal door Budge gezien was, was hij. vastbesloten uit zijn avontuur te halen wat er uit te halen wasl Ik ben niet heelemaal overtuigd dat deze strook kust aan Lord Purbeck hoort, zei hij, maar zelfs in dat geval ben ik er zeker van dat hij er niet op tegen zal hebben als ik er een poosje wandel. Ik heb de eer Lord Purbeck te kennen; ik heb vanavond bij hem gedineerd. Het spijt me, maar orders zijn orders en ik heb geen opdracht gekregen een uitzondering voor u te maken, was het halsstarrige antwoord. En toen, als üi plotselinge nieuwsgierigheid, vroeg Budge: Wat wilt u hier eigenlijk uit voeren midden in den nacht. Hector lachte gemaakt onverschillig, Ik had heelemaal geen plan langs de kust te gaan wandelen, totdat u het me verbood, zei hij. Nu wil ik gaan en zal het doen ook, al was het alleen maar om van mijn goed recht gebruik te maken of in ieder geval van een privilege dat Lord Purbeck me zeker onmiddellijk zou ver leenen als ik het hem vroeg. Even scheen John Budge onder den Indruk. U is de heer die logeert in het huisje van Martha Oalloway en die het lijk ge vonden heeft? mompelde hij heesch. Juist, antwoordde Hector, en u is de opzichter die niets afwist van het lijk? Ik hoorde u dit onder eede verkla ren bij. de lijkschouwing. Iets in de stem van den journalist, een schaduw van ironie, wekte opnieuw den toorn van Budge. Hij deed een stap in de richting van Hector. Het doet niets ter zake wie u ls en wat u zag of hoorde, maar ik laat u niet door. Zijn stem was luider geworden en zijn houding dreigend. Hector Yeldiman's beroep bracht hem dikwijls in aanraking met duistere elementen van het leven in de groote steden. Sedert hij zijn studie in Oxford had vol tooid. had hij zich altijd in uitstekende physieke conditie gehouden en bij meer dan een gelegenheid was hem zijn trai ning goed te pas gekomen. Later toen de Japansche methode onder den naam van Jiu Jitsu in Engeland bekend begon te worden, had hij zich deze zoo gauw mo gelijk eigen gemaakt. Daarom, toen de geduchte John Budgie zijn vuisten zwaai- als gevolg vao slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pil Ie. het laxeermiddel 1 tnemendheld. Föatar'a uagplllen Mom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. de, lachte hij, en vroeg vriendelijk: Wat is u van plan te doen met die groote vuisten? Wees voorzichtig, anders doe ik u misschien meer pijn dan u lief is. Wat ik van plan ben te doen? U tegen den grond te slaan als u niet on middellijk ophoepelt. Er was een pauze van misschien tien seconden nadat de opzichter dit ultima tum gesteld had, een diepe stilte, alleen verbroken door het klotsen van de golven en het rollen van de ledige lorries op den pier, op weg naar de boot. Toen was er een poos lang een heftige beweging bij het tamarinde boschje in de vallei. Vlug ge, lenige bewegingen van Hector, woeste I stoeten van den kant van Budge, en aan het einde van de worsteling lag de zware opzichter op zijn rug, zijn ribben half ge kraakt, terwijl Hector hoven op zijn borst lag. I Sta nu maar op, zei de overwinnaar, terwijl hij opstond. Budge kwam langzaam moeilijk over eind, blazend en snuivend, en toen hij eindelijk weer ln staat was iets te spre ken, klonk er iets van respect in zijn Istem. Dat heeft u 'em goed geleverd, zei hij. Ik heb een gevoel alsof ik aan den I eenen kant ln een dor schim achine ben ge stopt en aan den anderen kant weer uit- gehaald. Hector lachte: Nu u wat beleefder is geworden, wensch ik u goeden avond en bétere manieren in het vervolg! iWordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1