HERMAN NYPEtS voor de Kon. Marine DE TROONREDE. op eigen Ateliers voorzien met borduursels. en van Alles vervaardigd van prima lakens hoog goudgehalte Vraagt onze prijscourant. ZIE DE ÉTALAGES. KLEEDINGMAGAZIJN DEN HELDER. Breezand Wieringen. Jucanador De nieuwe weg naar Wieringen geopend. Van Ewijcksluis. Schagerbrug. Texel. Zl Hollflnd en West-Friesland om vrij tooneel-technische mérites ervan. En dan doet het genoegen te öonstateeren, dat die mérites geenszins gering zijn. De ouzetin een serie beelden den toe schouwers een denkbeeld te geven van het leven onzer voorouders, of een histo rische gebeurtenis levend te maken, is origineel en wel in staat te boeien. Het gevaar van langdradigheid, van het al te zeer uitspinnen eener bepaalde historie of scène, geenszins denkbeeldig en sommige tafereelen ontkomen hier dan ook niet aan. Maar de schrijver heeft zich zeer veel moeite gegeven de histo rische feiten zoo juist mogelijk te ver melden, en, behalve de weergave daarvan op zichzelf, zal de bestudeering der ka rakters zijner personen, voor zoover ze historisch zijn, en het minutieus onder zoeken van détails betreffende de in beeld gebrachte tafereelen geen geringe moeite gekost hebben. Zeer veel medewerking heeft de heer Polak hierbij gehad van den boekhandelaar Duinker, die een geheele boekerij te zijner beschikking stelden alsmede van de bibliotheken van het Instituut en de Oponbare Leeszaal die met groote be reidwilligheid voor hem werden open gesteld. Hierdoor werd het mogelijk tot in détails te gaan ten opzichte van be paalde kwesties en ofschoon het natuur lijk voor ons als leek niet mogelijk is hieromtrent een oordeel te vellen, geven de tafereelen, zooals wij ze zagen ons aanleiding het werk van den auteur on voorwaardelijk te prijzen. Hij weet er afwisseling in te brengen, en naast ernst ook de scherts een plaats te geven. Nadat in een inleiding een tableau, voorstellend de Oranjevaan, gevolgd door zang van het Volkslied, ons voorbereid heeft, voert het eerste tafereel ons naar de allereerste jaren van den 80-jarigen oorlog, nl. 1570, waar we den Hoornschen koopman Coen Maertsz. en zijn familie ontmoeten, die a. h. w. de stichters zijn van de eerste oorlogsmarine der Neder landen, bestemd tegen Spanje op te treden. In een reeks van tafereelen, uit verschil lende jaren gekozen, zien wo den groei der marine, en de daden; Willem van Oranje vinden we er met Philips van Marnik en Oornelis Dirksz, admiraal in 's Prinsen dienstDirk Maertsz en Harpert Tromp, de vader van den grooten Maarten Harpertszoon. Johan van Oldenbarneveld in vergadering met vier Statenleden, Muarten Harpertszoon met zijn moeder, en, tenslotte de Ruyter en Cornelis Tromp. Dit tafereel, het eerste van het tweede bedrijf, was een der meest interessante, dat door dialoog en ensceneering een treffenden indruk maakte; het schetst de verzoening tusschen de beide vloot voogden, in tegenwoordigheid van Prins Willem III, Stadhouder van Holland en Zeeland, waarbij, zooals bekend is, de luit.-adm, de Ruyter de grootheid van zijn karakter bewees door den jongeren Tromp (Cornelis Tromp I) halverwege tegemoet te komen en de hand der ver zoening te reiken. Al deze scènes werden afgewisseld door èntre-actes, waarbij de Nederland- sche maagd als inleidster optrad, en door verschillende apottredsen, tafereelen, ko ren, enz. En als historisch-nationaal werk moet o. i. dit stuk onvoorwaarlijk worden geprezen, te meer daar overal de goede smaak is bewaard gebleven en wij vooral voor te sterkgekleurde tendenzen gespaard bleven (al liggen die er natuurlijk op). En gaarne verklaren wij hierbij respect te hebben voor dezen arbeid, waarbij, het zij nogmaals gezegd, wij ten opzichte van strekking en bedoeling geheel objectief wenschen te blijven. De costumeering berustte in handen van de firma A. Helsloot; in hoever de costuums historisch juist waren, valt natuurlijk buiten onze competentie. Zeker is intusschen, dat de diverse schilder achtige kleeding een buitengewoon aardig effect maakte. De grimeering, van de firma's Baptist, Amsterdam, en Van der Maden, sloot zich hierbij aan en vormde een passend geheel. Wat de vertolking betreft, valt er ook zeer veel te prijzen. Men had te doen met dilettanten, van welke er velen nim mer of in ieder geval hoogst zelden het tooneel hadden betreden. Er was eeni^ onzekerheid bij hen, niet allen waren rolvast, maar men bedenke, dat er vele danblures waren, en dat de taak vaak lang geen gemakkelijke was. Over 't al gemeen was de vertolking zeer goed. Ter afwisseling had de schr. in 't begin een berenleider ingelascht met eenige carnevalsgasten en later een poppekast- vertooning, welke laatste tevens het ont staan van dit vermaak, door Jan Klaes ingevoerd, moest symboliseeren. Over de vraag of inderdaad omstreeks 1672 de eerste poppekastvertooning in de Neder landen plaats had, zullen wij het niet hebben, maar als afwisseling was het aardig gevonden, al heeft misschien het publiek het niet begrepen. Het derde bedrijf behandelt de jaren van 1880 en de tegenwoordige tijd en omstreeks half twaalf was dit historische stuk geëindigd, Er was veel publiek voor deze vertoo ning, o.a. de Vice-Admiraal en de Burge meester, vele officieren, leeraren van het Instituut en een 100-tal adelborsten. 90 cA., voor 1130, de heer P. zen te Julianadorp. Totale 4580. Voorthui opbrengst DE BLOEMBOLLENCULTUUR. Aankoop van de boerderij Céres gevraagd. Tegen een prijs van f 12.000.— per H. A. Op de vergadering van den Raad dezer gemeente van Vrijdagmiddag a.s. komt o.m. in behandeling het voorstel tot aan koop van de boerderij »Cérès« te Bree zand, groot 10.43.78 H.A., voor den prijs van f 1.20 de Ms. B. en W. geven tot dit voorstel een uitvoerige toelichting aan den Raad. waaraan wij het volgende ontleenen Door de steeds toenemende bloembollen cultuur in deze gemeente, bestaat meer en meer behoefte aan geschikt bouw terrein, vooral in het centrum van de bollenstreek Breezand. Als gevolg hiervan worden aldaar voor bouwterreinen prijzen bedongen van f 2.50 tot f 8.50, terwijl in een enkel geval zelfs f 4.per Ms. is betaald. Het terrein, bestemd voor den bouw van een R.-K. school is door een commissie van des kundigen gewaardeerd op f 2.50 per Ms. Het vlugge tempo, waarmede woningen in deze gemeente, doch vooral in het zooeven genoemde deel daarvan, worden gebouwd, maken het zeker gewenscht, dat van overheidswege eenige leiding wordt gegeven in het belang van een stelselmatige bebouwing cier, „Werkspoor" te Utrecht, zeker geen oneer mee inlegt. Het stellen ervan heeft echter meer tijd genomen, dan aanvanke lijk was verwacht, wat tengevolge had, dat ook de weg, hoewel deze voor het verkeer kon worden opengesteld, nog niet gebruikt kon worden. Nadat nu Dinsdag in den namiddag de brug geheel gereed was gekomen, is Woensdagmorgen ongeveer halfzeven het verkeer, dat sinds 1925 over den tijdelij- ken verbindingsdam naar den afsluitdijk heeft plaats gehad, omgelegd en de nieuwe weg en verkeersbrug in gebruik genomen. De straatweg, die vanaf de Van Ewijcks- vaart bij den Stoomweg in eenigszins ge bogen richting naar den Balgdijk en het Balgzandkanaal loopt, heeft een breedte van 6 meter, terwijl afzonderlijke rijwiel paden nog zullen worden aangebracht. Ook vanaf den straatweg op den afsluitdijk is eene 6 meter breede straat doorgetrokken naar de meergenoemde brug, die juist in het verlengde van de richting Wieringen Bgt. De brug zelve is, wat het rijvlak betrelt, 6 meter breed, waarnaast echter later nog trottoris zullen worden aangebracht. Het vaste gedeelte der brug is bedekt met een asphaltproduct, als bovendek over eer. zware vloer van gewapend beton. De losse brug, de basculebrug dus, heeft een hou ten rijvlak, eveneens van 6 meter breedt i, waarnaast zich eohter ter weerszijden reeds houten trottoirs bevinden. Ook ter weerszijden van de brug zal langs eèn ge deelte van de straat aan beide zijden een tegeltrottoir worden aangebracht, wat aan de veiligheid van het verkeer zeker ten goede zal komen. De verwachting was algemeen, dat de straat, die geheel op nieuw werk is aan gelegd, al heel spoedig grondig in elkaar zou liggen, wanneer het zware verkeer hierover zou plaats vinden. Men was dus zeer nieuwsgierig hoe dit den eersten dag zou gaan. En, hoewel hier en daar wel vrij diepe sporen zijn waar te nemen, toch mag gezegd worden, dat deze vrees in het alge meen grooter is geweest, dan de werke lijkheid uitwijst. Alhoewel er den eersten tijd nogal eens wat te herstraten zal zijn is het toch in eerste instantie meegevallen. Waar op geen enkele wijze aan deze ver- keersomzetting voorafgaande openbaar' heid was gegeven, is wel te begrijpen, dat meerdere weggebruikers hierdoor 's mor gens eenigslzins verrast werden en er nog al eens werd misgereden. Echter, ook dót was al spoedig gewend en ging dan ook later alles zijn gewonen gang. 1 indienen, dat het verboden is, evenals bij dat katten voortaan niet on- de honden, beheerd mogen losloopen. Wie lacht daar? BRANDWAARBORGVEREENIGING „WIERINGEN". der „V|Ü„J„6. Algemeene vergadering der Burger- Bij een gelijke toeneming der bevolking brandwaarborg Vereeniging „Wieringen", als in de laatste jaren, zal de tijd, dat de °P j*h Woensdag 18 Sept., 's morgens 10 gemeente, door art. 31 der Woningwet, uur> 5x1 hotel De Haan. De vergadering tot het vaststellen van een uitbreidings plan verplicht is, niet meer ver verwij de rek zijn. was matig bezocht. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer B. Kat, die naast het Het komt ons voor, dat het in het be- welkom aan de leden ook de pers welkom lang der gemeente is, indien aan dit punt heette, daar deze de stand van zaken der ï.3 OPENBARE VERKOOPING. Woensdagmorgen had in het café hL.1 j van den heer R. Rulteu- a.an, de4 Koolj, de openbare verkoo- Ping plaats, ten overstaan van notaris A. ai. Engelmann te Den Helder, van een w?Saeabt°sUWdtW(MJnhuls en tlmmermans- heer a t f Vï?!}' eigendom van den perceel '1 Winder. Koopers van K' Jet woonhuis met erf, ter grootte heeren P VT 8450> wei^en de ï6" Tromp to Jullana- P6™*1 2- de timmermans werkplaats met erf, ter grootte van 2 A aandacht wordt gewijd, daartoe verplicht. Wij hebben reeds geruimen tijd geleden opdracht verstrekt te pogen terrein te verkrijgen aan den Ooster Zandvaartsweg nabij de brug over de Zandvaart bij den Koningsweg, teneinde hier een gymna stieklokaal te kunnen stichten en een terrein voor lichamelijke oefening te kunnen inrichten, welke gemeenschap pelijk gebruikt kunnen worden voor de o.l. school II, de Chr. School en de nieuw te bouwen R.-K. School. Ten slotte heeft dit pogen tot het resultaat geleid, dat 1 H.A. land kon worden gekocht tegen f 15.000.Tegelijkertijd bleek, dat de eigenaar van dit terrein genegen was zijn geheele bezit daar ter plaatse, tezamen uitmakende een oppervlakte van 10.43.78 H.A., te verkoopen tegen f 12.000.— per H.A. of wel f 1.20 per M2. De perceelen vormen tezamen een aan eengesloten rechthoekig stuk land met de lange zijde gelegen langs den Ooster- zandvaartsweg over een afstand van onge veer 490 M. en met de korte zijde liggende langs den Verlengden Kleiweg over een afstand van ongeveer 213 M. Reeds zonder aanleg van een nieuwen weg of straat bestaat dus gelegenheid tot het bouwen van woningen over een lengte van ongeveer 700 M., doch wanneer °P het perceel evenwijdig met de lange zijden een weg wordt aangelegd, wordt voordat de wet Vereeniging op deze wijze ter kennis van het publiek zou kunnen brengen. Éénmaal per jaar wordt er toch een al gemeene vergadering der vereeniging go- houden, waar ook de financieele omstan digheden worden behandeld, en door goede publiciteit zal ieder de zekerheid krijgen, dat de Burgerbrandwaarborg Maatschappij de groots^ mogelijke zekerheid biedt, en de soliedste brandwaarborg vereeniging is die er bestaat. De secretaris, de heer W. de Vries, leest daarop de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt financieel verslag van den admi nistrateur, den heer J. N. Bruul. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur de vorige week alles heeft nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten hebben dit jaar bedra gen 6946.655, de uitgaven 6900.86; er is dus een kassaldo van 45.79\ De bezittingen der Vereeniging, be staande uit stukken Nationale Schuld en een bedrag gedeponeerd op de Boerenleen bank, bedragen 47.838.44, bijna een halve ton gouds dus, dat als reservefonds ter beschikking staat. De voorzitter deelt mede, dat behalve deze zekerheid, de Vereeniging nog bij een herverzekering is aangesloten, zoodat, mochten onverhoopt groote rampen ko men, de Vereeniging toch gedokt is. Dit gerucht was al meerdere malen ge gaan, meestal met vermelding van dag en w' vraaro? f!16 VPening zou plaats heb ben. Maar telkens bleek dit gerucht een loos gerucht te zijn, niet omdat het op on waarheid berustte, maar omreden er tel- L6n V"? lets Üan "de bru«" dle toch ook een deel van den weg uitmaakt, niet ge heel in orde bleek te zt|n. Met „de brug" is bedould de nieuwe bas cule-brug over het Bf.!;:zandkanaal (al thans over een gedeelte daarvan, het andere gedeelte is overdekt door een vaste brug). Deze bascule-brug nu, die bij leder, werking ervan gadeslaat, onver deelde bewondering opwekt, is een tech nisch meesterstuk, waarmee de leveran- worden betaald slechts die PBlfioflnhuiJ' 87U6U; Dit boekjaar werd aan premiën en gO' veer tw(Hun«ni hv«rgroot met onge- kweekte rente ruim 4000 ontvangen; aan of 900 M 8 Van terrein»- 8 B. en YV. stellen thans alleen voor tot aankoop van de perceelen te besluiten en de daarvoor, zoomede voor den bouw van een R.-K. school, benoodigde gelden te leenen. Over de uitgifte van den grond en eventueele bebouwing zal later worden beslist, als het uitbreidingsplan ontwor pen is. schade moest 136.40. Het verzekerd kapitaal bedraagt op het oogenblik 2.689.675, dus ruim 2l/a mill. Op voorstel van den voorzitter wordt nog besloten, dat waar het bestuur een maal per maand vergadert ter afwikkeling van de verzekeringszaken, voor spoed- eischende gevallen' de voorzitter, vice- voorzitter, secretaris en een bestuurslid de beslissing kunnen nemen. Niets meer te behandelen zijnde sloot voorzitter de vergadering met den wensch, dat het volgende vereenigingsjaar weer even voordeelig mocht zijn als het afge- loopene. 8 ONDERHANDSCHE VERKOOP. ,,P? beerA. Kraak te Den Oever heeft uit de hand gekocht het woonhuis yan den neer J. J, Metselaar, staande aan de Hof straat aldaar. EEN BLOEDDORSTIGE KAT. Naflr men ons meldt zijn van den heer I M. aan de Beltstraat door een kat 12 kippen versoheurd. Dat een hond en een bunslng het wel eens op schapen en pluimvee hebben voor- ki'Li8 be,kend> maar dat een kat zulke b oeddorstige neigingen heeft, voorzeker niet. Zou het daarom niet we;isch»'ijk zijn, dat B. en W. bij den Raad ee< voro: lening VER „HUISVERZORGING". In de j.1. Dinsdagavond ten huize yan mevr. Zomerdijk-Mekken, te HippolytuS' hoef, gehouden bestuursvergadering van de Ver. „Huisverzorging", ter verkiezing en aanvulling van 2 nieuwe bestuursleden, heette de waarn. presidente, Mevr. Zome dijk—Mekken, de aanwezige dames har telh'k welkom en in het bizonder de dame Bakker—v. d. Plaat, de Haan—Bosker en KoornBerkemeier, die voor het eerst de vergadering bijwoonden. Oök werd door haar enkele waardeerende woorden gewijc aan de overleden presidente, Mevr. Van Beek—Baart de la Faille, die zooveel voor de Vereeniging heeft gedaan en aan he vertrokken lid. Mevr. Van der Veen, die secretaresse was. Hierna werd tot stemming overgegaan en werd met algemeene stemmen tot pre sidente gekozen Mevr. G. de Baan Bos ker en tot secretaresse Mevr. M. Koorn Berkemeier. Beiden namen de benoeming aan. Het bestuur is thans weer voltallig en bestaat verder uit: Mevr. M. Zomerdijk— Mekken, penningmeesteresse; Mevr. J. J. Bakkervan der Plaat; Mevr. A. Maars Tijsen; Mevr. N. BlaauboerHermans; Mevr. A. BumaLentz, leden. Verder komt nog ter tafel het finan cieele verslag, waaruit blijkt, dat van Jan. tot September in diverse gezinnen, waar hulp verlangd werd, deze werd verleend en wel voor 85 heele en 144 halve dagen. Hot hiermee in verband staande finan cieele beheer wordt in orde bevonden en waar de Vereeniging „Huisverzorging" een onderdeel van onze afdeeling „Het Witte Kruis" is, zullen de verschillende verslagen op de algemeene vergadering dier vereeniging uitvoeriger worden uit eengezet. „Huisverzorging", een vereeni ging, die zoo het bUlkt meer en meer door haar nuttig werk recht van bestaan heeft en thans 150 leden telt, hoopt, zegt de waarn. presidente, op aller steun en mede werking en kan een contributie van 2 voor allen geen reden zijn om niet toe te treden en zullen wij hopen, dat velen zich spoedig als lid zullen opgeven. Rondvraag niets opleverende, sluit pre sidente, met dank voor opkomst en mede werking, de vergadering. BUNSINGS. Nog altijd ondervinden de pluimvee houders in deze gemeente last van bun- sings, die talrijke slachtoffers maken. Gister gelukte het den heer P. Mulder in de Elft, welke ook reeds konijnen ver miste, een bunslng in een klem te vangen. UITSLAG HANDICAP-HARD DRAVERIJ. Hieronder geven wij den uitslag van den Handicap-harddraverij te Schager brug op 17 September. Ingeschreven 10 paarden, baanlengte maximum 325 M., minimum 300 M. Ie pr. 200, eeMarry Maggowan", 815, eigenaar Th. Smit. 2e pr. 150, „Asella", 305, eigenaar Jn. Plezier 3e pr. 50, „Nellier", 805, eigenaar G. Visser. Voor de Landbouwwinterschool te Scha- gen hebben zich 24 leerlingen voor alle vakken aangegeven, benevens 2 voor en' kele vakken. molens en dijken eischte. De polderschul den namen voortdurend toe en menig ingeland ontdeed zich van zijn land, om- dat het geen renten opbracht. Nog om streeks 1830 was de opbrengst van den bodem schraal. De prijs van het land was pl.m. f 70. De polder telde toen 632 in woners. Na de Fransche revolutie begonnen eenigszins gunstiger tijden aan te breken; vooral na Thorbecke's staatsregeling, de boeren de handen vrij kregen in het samènstellen van hun bestuurscolleges, kwam er vooruitgang. De wegen konden worden verbeterd, in plaats van de water molens werd het stoomgemaal gebouwd, het land steeg in waarde, mede door het gebruik van kunstmeststoffen, de tuin bouw verving grootendeels den landbouw, een veiling kwam tot stand en de water wegen in den polder werden bevaarbaar gemaakt. De 3300 H.A. groote Heer Hugowaard is thans een vruchtbaar gebied met bijna 5000 bewoners. Er staan drie roomsch- katholieke, twee protestantsche en een gereformeerde kerk, en 4 openbare, 8 r.-k. en 1 christelijke school Voor de viering van het 800-jarig be staan is een eere-comité gevormd, waar van de commissaris der Koningin in Noord-Holland eere-voorzitter isde dijk graaf van den polder, de burgemeester van Heer Hugowaard de heer W. van Slooten is voorzittermede hebben zitting de leden van Ged. State» de Kamerleden van der Bilt en mr. Oud, de burgemees ters van Alkmaar en Hoorn en die van 16 andere gemeenten, mitsgaders 18 vooraanstaande personen uit de gemeente Heerhugowaard. De tentoonstelling gaf een duidelijk beeld van wat hier In lange winteravonden met vaardige hand wordt gewrocht. Ook op het gebied van landbouwonder wijs was een en ander te zien. Betreffende den tuinbouw was een keur- collectie van allerlei tuinbouwproducten n een ruime tent ondergebracht. In het bijzonder trokken de aandacht de collec tieve Inzendingen van den L. T. B. en Nieuw Leven. Uitstekend vertegenwoordigd was ook het rundvee. De pluimveeafdeellng stond op hoog peil; ook het wolvee mag met eere worden genoemd. Alle schoolkinderen zijn 's avonds fees telijk onthaald; eenige tooneelstukjes wer den vertoond. Ook is een groote handicap- draverij gehouden, waaraan goede dravers hebben deelgenomen. Hiervoor bestond buitengewone belangstelling. BEZOEK VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Dinsdagavond arriveerde met de laatste boot Z. D. H. de Bisschop van Haarlem. De pastoor van Oudeschild had mgr. Aengenent van Den Helder gehaald. Armbestuur en kerkmeester waren ter ontvangst bij de boot aanwezig. In een 9-tal auto's werd haar de kerk gereden, waar een aantal bruidjes gereed stonden' In het gebouw van den Volksbond had een bijeenkomst met de parochianen plaats. Hier voerden het woord Pastoor Derksen, de heer D. Hen en daarna de blssohop. Vanmorgen had de consecratie van de kerk plaats. In de kerk is een nieuw altaar geplaatst van het beroemd» architectenbureau »Kuiper«. Kerk en Bond waren keurig versierd. Woensdagmiddag half drie vertrok mer Aengenent weer naar Haarlem. HET DERDE EEUWFEEST VAN DE DROQGMAKING VAN DEN HEERHUGOWAARD. Op 17, 18 en 19 September zal het 300- jang bestaan van den Heer Hucowaarrt feestelijk worden herdacht. In de laatste kwart-eeuw is de bevol king van dezen polder zeer vooruitge gaan. Langen tijd waren de bestaans voorwaarden voor de inwoners alles be halve rooskleurig. Geld om polderlasten op te brengen was er vaak niet, zoodat de aanvragen van landeigenaren, om hun anden tot rietlanden te mogen maÏÏ ïi? vaa?Zt 5elMtlnRP°nn£gen kwa- mnltTL binnen'zoodat executie Salllia ïfm °^er&e8aan wegens aohter- riehttln Ö?erlö8ten- Hoofdingelanden richtten zioh meermalen tot de Staten 17H) heet W?In een re<Iuest van van de Heer HiiH operabele polder van ae Heer Huijgenwaert; de polder is alomme zo we bekent en haar oniXk is verre uitgekreten". X»iuck De lasten bleven hoog als gevolc vnn de hooge kosten, die het onderhoud Op de gebruikelijke manier is Dinsdag door Hare Majesteit de Koningin de ver- eenigde vergadering van de Staten-Gene- raal geopend met het uitspreken van de volgende troonrede: Leden van de Staten-Generaall Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, voel ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijne inwoners van eiken landaard, om hunne beste krach ten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Overzeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere Mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leidea, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen zal door Mij krachtig worden bevorderd, in de over tuiging, dat versteviging van de interna tionale rechtsorde den weg zal helpen ba nen tot gelijktijdige en wederzijdsche ver mindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het ïandelsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op Mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw, dat een juis ter begrip van de wederzijdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtonwis3e- ling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevorderlijk kon zijn, het bereiken van overeenstemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht «tof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit Jaap over t algemeen niet onbevredigend mag J ceten, zouden land- en tuinbouw zich nee or ontplooien, zoo de prijzen dar voortbrengselen gelijken tred hielden met e productiekosten. Vertrouwd mag wor- c en, dat do onlangs tot stand gekomen wettelijke maatregelen ter bevordering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buitenland. Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voor-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6