VULHAARD J. VAN WILLIGEN, GEMENGD NIEUWS. Het reeds ten vorlgen jare aangekon digde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overigens zal ver nieuwing van recht op onderscheiden ge bied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werk loosheid zal worden voortgegaan. Naar Ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herziening van de Lager-Onderwljswet 1920 binnen niet te langen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager- Onderwljswet 1920 aanhangig worden ge maakt Het zal Mijn ernstig strevea zijn het financieel evenwicht te handhaven. Daar toe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren te worden voort, gegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maatre gelen, welke lasten op 's Lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodlge voor handhaving van de onzijdigheid en verde diging der onafhankelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zui- derzeesteunwet zal U worden voorgelegd, De verbetering der wegen en rioolover gangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling der oollectieve arbeidsovereenkomsten zal worden inge diend. In voorbereiding is oen wettelijke rege ling omtrent de instelling van bedrijfs- raden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der eco nomische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoe verre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal gehuldigd wordt, door een onderhandelingstarief de nadoelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoer rechten zouden kunnen worden getemperd. Ten aanzien van flen polltleken toe stand In Nederlandsch-Indië blijft waak zaamheid geboden. Intusschen valt te wij zen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevol king aan het opbouwend werk der Over heid het algemeen belang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven ln NederlancUch- Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten ongunstige verhoudingen op do wereldmarkt De al- gemeene toestand kan niettemin bevre digend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch-Indië ia verricht wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereisohten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het oentraal bestuur geen uitbreiding worden gege ven vóór en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuursher- vorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voort varendheid worden gewerkt zoo door uit breiding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door eene krachtige toepassing van die begin selen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname BbmanlanO. Ernstige val van een paard. Ritmeester A. T. Ooienbrander. DE ALASTRIM. De uitbreiding te Delft Te Delft zijn Dinsdagmorgen 16 nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Het kinderhuis is van Dinsdag af gesloten en zal waarschijnlijk van gemeentewege voor de opneming van kinderen, lijdende aan alastrim, worden ingericht. Verder wordt met het_ oog op het steeds toenemende aantal zieken het bezoeken aan het Oude en Nieuwe Gasthuis zooveel mogelijk be- perkt. Alleen die patiënten, wier toestand zulks noodzakelijk maakt, zullen bezocht mogen worden. Te Delft zijn gisteren tien gevallen van alastrim geconstateerd. Gisterenmorgen zijn zeven patiënten, onder wie dr. Tho- mee, uit de barak van het gasthuis naar genoemd huis overgebracht. De toeloop naar de kostelooze Inenting was gisteren zeer groot. In de school aan de Hugo de Grootstraat werden pl.m. 2000 personen gevucoineerd. De politie neemt maatregelen om do orde bij de vao- cinatie te handhaven. Het eerste geval te Pernis. Te Pernis is 't eerste geval van alastriim vastgesteld bij een 4-jarig jongetje. Te Maassluis. Te Maassluis is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een werkman, die in Delft werkzaam waa De patiënt is naar de gemeentelijke ziekenbarak over gebracht. Te IJmulden. Te Umuiden is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een 2-jarig meisje. Het kind was ln aanraking ge weest met drie kinderen uit Rotterdam, die te IJmuiden hebben gelogeerd. Het meisje en haar ouders zijn naar de barak aan het zeestrand overgebracht. Te Barneveld. In de gemeente Barneveld is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een jongen man in de buurtschap Zwartebroek. DE VOORTVLUCHTIGE ADVOCAAT. Te Amsterdam? Dezer dagen liep het gerucht, dat de DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. EEN „ZEE-OFFICIER''. DE REVISIE-ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Dinsdag is de belangstelling- op de Prinsengracht nog toegenomen; het pu bliek staat tbans eenige rijen dik vanaf de Leidscbestraat tot voorbij het Paleis van Justitie. Een drietal politieruiters en eenige agenten houden er. onder leiding van twee inspecteurs, de orde ln. Het is de gewezen agent te Sliedrebht, Meintjes, die het eerst voor het hekje is geroepen. Hüj houdt vol Klunder en Teunissen in den moordnaicht gezien te hebben, 'gaande in de richting Giessendam, en dat aan inspecteur Snijders te hebben gezegd. Pres.: Kan het niet zoo zijn Meintjes, dat je ze wel gezien hebt, maar niet gaande in de richting Giessen-Nieuw- kerk? Kan je dat er niet bijgezegd heb ben om ie verklaring wat aan te dikken? Gek: Neen, Edelachtbare. 'Prtss.: Klein, heeft de Jong onder je eerste verhoor bij Meintjes in de keuken aanteekeningen gemaakt? Get.: Neen. Pres. Je hebt niet direct gezegd, dat een van de twee mannen, die je dien avond op den dijk gezien hebt, een bril droeg? Get.: Neen. Pres.: En later, door lang piekeren, wist je met zekerheid dat één een bril droeg? Get.: Ja. Pres.: Maar je hebt toch' gezegd, dat de Jong je „om de kop zanikte"*. Get.: Maar ik heb zelf bedacht, dat die blijft ernstige aandacht vorderen. Tegen over eene voortgezette uitbreiding van de koffiecultuur en van de bauxietnijver heid staat een teruggang van de goud- en balatawinning. Ook voor de suikerriet- teelt zijn de vooruitzichten minder gun stig. Reden tof verheugenis biedt de voort schrijdende opbloei van Oura^ao. Op een duurzame versterking van die ter plaatse aanwezige goziagsmiddelen tot handha ving van rust en orde blijft Mijne aan dacht gevestigd. Met da innige bede dat God Uw arbeid mildelijk moge zegenen verklaar Ik de cltting der Staten-Gener&al geopend. een een bril ophad. De Jong heeft op een avond wel twintig keeren tegon ine ge zegd: bedenk je nu eens goed, droeg hij beslist geen bril? En toen wist ik op het laatst, dat de eene man een bril op had (gelach). Prof. Dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, krijgt dan ver lof om, zooalls de president het uitdrukt, bet Hof „uit het moeras" te helpen. Uit diens vragen concludeerde de hooglee raar, dat we hier te doen hebben met een geval van suggestie. Voorts deelt prof. Waterink, op een desbetreffende vraag van den president, mede, dat vrouw Kroon thans in haar verklaringen voor dit Hof volkomen be trouwbaar is geweest Mr. den Hollander: Is het niet moge lijk dat de Kroons zoo lang gezwegen hebben, omdat de indertijd uitgeoefende pressie zoo sterk is geweest? Prof. Waterink acht dit zeer wel mo gelijk. Getuige F. Bus, inspecteur van een kunstzijdefabriek, in den tijd van den moord inspecteur van de gem.-belasting te Sliedrecht, heeft in 1924 kennis gp- maakt met rechercheur de Jong, die hem heeft gevraagd hem te helpen, waarin get heeft toegestemd. Uit het getuigenverhoor teekenen wij nog aan: Eenige getuigen, die met Teunissen op de een of andere wijze in aanraking zijn geweest, leggen, op verzoek van de ver dediging, omtrent den persoon van laatst genoemde verklaringen af, welke onver deeld gunstig zijn. Op een vraag van den president betref fende Meintjes zegt Teunissen dat Mein tjes naar zijn meening door de Jong be werkt is. De Jong is stom, zegt hij, maar ik hoop dat de justitie nog eens precies zal uitzoeken, hoe de Jong al zijn zaken onderzocht. Teunissen is er ook van overtuigd, dat de hamer niet van de Kroons is en dat het echtpaar thans de waarheid heeft gezegd. Dan moet rijksrechercheur de Jong nog even voor het hekje komen. Pres.: De Jong, Meintjes heeft van morgen verklaard, dat u hem het door u geschreven briefje hebt gegeven met verzoek dit aan Klein te overhandigen. Is dat juist? De Jong: Ik heb geen briefje aan Mein tjes gegeven. TT n, Raadsheer mr. Boekhoudt: U hebt af- schriften van uw rapporten steeds doen toekomen aan den procureursgeneraal. De Jong: Ja. Raadsheer mr. Boekhoudt: Dat was dus systeem ln Den Haag, dit pleit dan te uwen gunste. Met medeweten van uw hoogste superieuren maakte u geheime rapporten inplaats van processen-verbaal. En op die wijze werd de verdediging on volledig ingelicht. Het requisitoir. De belangstelling in de zaal is tegen de opening der m iddagziitting zoo groot dat velen geweigerd moeten worden. Hierna geeft de president het woord aan den advocaat-generaal, mr. P. M. F. Bauduin, voor het nmen van zijn requi sitoir. Spr. zegt dat wel niemand zal twij felen tot welke slotsom hij zal komen, n.L met bulzenoiroulatle en dubb. kleppenstel van af W f 85.—. f» Vakkundige plaatsJng met garantie voor voldoende warmtevermogen. Oeven gaarne advies, zonder eenige verplichting. Weststraat 87-92 het vragen van vernietiging van het gewezen arrest van het Gerechtshof te Den Hang en vap vrijspraak dor oor spronkelijke verdachten en daarna ver oordeelden. Vervolgens hulde brongonde aan den taot van den president, die zich zoo ge heel ln de mentaliteit der getuigen wist te verplaatsen, gaat .spr. zeer uitvoerig na, op welke wijze hot vonnis der Dordt- sohe rechtbank ls tot stand gekomen en hoe het daarbij gebruikte bewijsmateriaal ontstaan is, met name de verklaringen van de Kroons. Verschillende omstandigheden bespre- konde wijst de advooaat-geneaal er aan de hand daarvan op dat de rijksrecher cheur de Jong een buitengewoon gevaar lijk fantast is, lljdendo aan grenzelooz'e zelfoverschatting. De Jong ls er van uit gegaan dat de vermoedelijke daders ab soluut de daders waren. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan pressie en suggestie. Spr. leest ten bewijze van een en ander passages voor uit rapporten van de Jong, waaruit blijkt, dat geen oonolusie hem te gewaagd is. Uit alles blijkt wel dat vrouw Kroon verklaringen heeft afgelegd, welke niet geacht kunnen woorden te zfln afgelegd ixi vrijheid. Wat vrouw Kroon's verklaringen voor het Amsterdamsche Hof betreft, heeft spr. daarvan den vasten indruk gekre gen, dot deze verklaringen waar waren en ln dit verijand verheugt het spr. dat prof. Waiterink deze meening deelt. Het kan dus niet anders dan dat het arrest van het Haagsche Hof moet wor den vernietigd en Klunder en Teunissen moeten worden vrijgesproken. Voor spr. zijn Klunder en Teunissen onschuldig, en zij hebben er recht op te weten, dat dit spr.'s meening is. Spr. heeft veel groote strafzaken meegemaakt, een zaak als deze heeft spr. echter nooit meegemaakt en hij hoopt dat dit ook niet meer gebeuren zal Spr. requireert dat het arrest van het Gerechtshof te Den Haag vernietigd zal worden en Klunder en Teunissen alsnog zullen worden vrijgesproken. Hierna geeft de pres. mr. H. H. Roo- bol gelegenheid tot het houden van zijn pleidooi. Na mr. Roobol spreekt, na een niet te bedwingen applaus van het publiek, diens medeploiter Mr. D. don Hollander, die eindigt met de woorden: Er zijn hier nog rechters en er is hier nog recht (krachtig applaus). Nadat Klunder en Teunissen gelegen heid hebben gekregen voor het laatste woord', waarvan zij maar een moment ge bruik maken, sluit president Mr. Jolles het onderzoek en bepaalt hij' de uitspraak op heden over veertien dagen. Terwijl velen Klunder en Teunissen de hand drukken, stroomt de zaal langzaam leeg. Ontploffing te Huil. In een paraffinetank. Een der groote tanks van het Salt-End depot te Huil is Dinsdagmorgen uit el kaar gesprongen. De tank was voor twee derden met paraffine gevuld en een steek vlam van bijna 200 meter hoogte sloeg uit de opening naar boven, onmiddellijk ge volgd door een verstikkenden rook. De brandweer, die met al het aanwezige ma teriaal uitrukte, kon niet anders doen dan de overige tanks nat houden en het vuur zichzelf laten verteren. Tegen 2 uur was de brand gelocaliseerd en bestond geen gevaar meer voor verdere uitbreiding. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge schied, maar de schade loopt in de hon derdduizenden. Eindelijk bedwongen. Gistermiddag even na 12 uur is de brand in de petroleumtank te Salt End be dwongen, nadat de brandweer onafgebro ken 27 uur werk had gehad. Er zijn 18.000 K.G. blusschende chemicaliën in de vuur zee geworpen en de kosten den blussching zijn waarschijnlijk even hoog of hoogei dan de waarde van de verbrande petro leum, die ongeveer 40.000 pond heeft be dragen. Met de nablusschlng zullen nog ten minste 24 uur gemoeid zijn. Geweldige boschbrand. In den Amerikaan whon staat Orogon. Portland (Oreoon), 17 September. Bon zeer groot aantal té hulp geroepen men- sohen Is bezig een in een vnu do ultloo- pers van 't Onscadongebergto woedenden Doschbrand te bestrijden. Nnar verluidt zijn 200 met de blussching bezige men- schen door de vlammen afgesneden. Hout vesters nemen echter aan, dat de men- schen todh ln veiligheid zulilon heliben kunnen komen, daar er zeer ervaren houtvesters bij zijn. Ook ln (jahforniC. Tengevolge van eon breuk in de boven- grondache electriaoho leiding, is Maan dag 5 mijl1 ton Noordon van Santo Paula een hosohbrand ontstnnn, waardoor 7000 acres bosch vernield zijn on een sohado van naar soliattlng 2 mJIUoon dollar ls aangericht De brand bedreigde zelfs de woonhuizen in het in de buurt gelegen Santa Paula en het 10 mijl verwijderde Nentura on veerdor een aantal, petroleum- velden. Het vuur gaat met een front van 2 mijl breedte voorwaarts on heeft reeds 6 mijl afgelegd. Toen het vuur van den kam van Sul- phurberg bereikte, is tengevolge van de hitte een petroleumtank van 11,000 galon ontploft. De brandende petroleum stroom de naar het dal. Een uanfcal menachen wordt vermist en verscheidene zijn ge wend. BRAND IN HET TELEGRAAF KANTOOR TE GENT. Alle verbindingen verbroken. Dinsdagmiddag ora half vijf ls brand ontstaan Tn het centraal gebouw van den telefoondienst te Gent door kortsluiting In don hoofdverdeeler. De brand is door de Gentsohe brandweer goblusoht, zoodat het gebouw gespaard ls gebleven, muur door de groote hitte zijn alle draden ge smolten. De 7500 telefoonabonnementen te Gent zullen godurende ongeveer 14 dagen van telefonische verbliiidng verstoken blijven. DE DOOD VAN GRAAF STOLBERG- WERNIGERODE. Men herinnert zioh, dat een nantul maanden geleden graaf Stolberg-Wernl- gerode in zijn slot door een geweerschot overleden is en dat zijn zoon, graaf Chris- tlaan verdacht is van moord op zijn vader Naar verluidt zal de aanklacht legen graaf Christiaan, die volgende week 'zal worden Ingediend, echter niet moord, maar dood door sohuld luiden. De zaak wordt waarschijnlijk niet voor begin November behandeld. BEROOVING. Te Zwickau zijn Dinsdagmorgen drie beambten van een mijn, die 85.000 mark voor uitbetaling van loonen van de bank hadden gehaald, op weg naar de mijn door drie jongemannen aangerand, die hen met de revolver ln de hand dwongen het geld af te staan. De roovers konden ontkomen. EEN DUBBELE MOORD UIT WROK. Naar uit Athene gemeld wordt, heeft een ontslagen beambte van het bosch wezen twee hoofdambtenaren van het mi nisterie van landbouw doodgeschoten. DE GRIEKSCHE ROOVERS. De gijzelaars vrijgelaten. Na een week van gevangonsohap zijn de gijzelaars van de Grlekeohe roovers Zon dagavond in vrijheid gesteld en wel op slechts enkele K.M. afstand van de plaats, waar zij gevangen genomen waren. Zij hadden de boodschap meegekregen zich niet voor den volgenden ochtend te ver roeren, opdat de roovers een goed heen komen zouden kunnen vinden. De men- sohen maken het vrij goed op senator Hadjigakis na, die veel van de kou en de natheid geleden heeft. Familieleden had den met de roovers over een losgeld onder handeld, dat natuurlijk heel wat kleiner moest zijn, dan wat de roovers van de re geering eischten. Of er inderdaad losgeld betaald is, wist men te Athene nog niet. POLITIEKE MOORDEN IN DE BALKAN. De Serviër Spasitsj, fotograaf te Tsari- brod, is in een der hoofdstraten van Sofia vermoord. Spasitsj had zijn vacantie te Warna doorgebracht en was juist weer te Sofia terug toen hij op de Tsaar Simeon- straat door drie mannen werd aangespro ken, die zeiden van de politie te zijn en naar zijn papieren vroegen. Toen trokken zij plotseling revolvers en messen en brachten Spasitsj drie schoten en ver scheidene steken toe. Zondag is te Sofia ook een advocaat ver moord. In beide gevallen meent men met een politiek misdrijf te doen te hebben. Spasitsj zou zioh te Tsaribrod ongunstig over Bulgarije hebben uitgelaten. Afge scheiden van het bedroevende, dat er ln eiken moord schuilt, is dit geval al heel betreurenswaardig, daar het ongetwijfeld de betrekkingen tussohen Bulgarije en Servië, die den laatsten tijd Iets beter schenen, weer achteruit zal brengen. BOTSING TUSSOHEN TREIN AUTOBUS. Eén doode, negen ernstig gekwetsten. Bij een botsing tussohen een trein en een autobus te Santander rijn 9 mensahen ernstig gewond en ls er een omgekomen. eoovöt zij daartoe, gewijzigd dan wel onge wijzigd, in aanmerking komen. Men meldt uit Doetichem: Gistermiddag is bij het Concours Hip- KUe je J^olhem een ernstig ongeluk a<e ,ïir iT^ een ^er oonooursnummers siortte bij den zoogenaamden Iersehen wal ritmeester A. T. Ooienbrander uit Ginneken van zijn paard. De ruiter kreeg Dij den val nog een trap van het paard op de borst. Dokter van de Poest Clement uit Zelhem verleende de eerste hulp en constateerde beschadiging van het rugge- merg in de lendenstreek, waardoor het onderlichaam en de beenen verlamd zijn. Ritmeester Ooienbrander is onder leiding van luitenant Onopius terstond naar het diaconessen-ziekenhuis te Arnhem over gebracht. Amsterdamsche advocaat, verdacht van oplichting van een bedrag van bijkans twee ton, die, zooals men weet, voort vluchtig is, hier ter stede zou vertoeven. Het onderzoek der politie heeft, naar wy vernemen, uitgewezen, dat hij hoogst waarschijnlijk inderdaad te Amsterdam is geweest, maar de vogel bleek alweer gevlogen vóór men tot zijn arrestatie kón overgaan. En de opsporingen beginnen opnieuwl Dinsdagmorgen elf uur reed op het Sta- tenbolwerk te Haarlem de 28-jarige Mej. J. W. de Lugt, wonende in de Damast straat, per fiets in groóte vaart langs het pad door den tuin van het gebouw van den Raad van Arbeid. Een voorbijgangster waarschuwde haar nog, dat zij niet zoo hard moest rijden. Van de zijde van de straat naderde op dat oogenbük de tram naar Bloemendaal. Het meisje werd door de tram gegrepen en gedood. Het stoffe lijk overschot is per ziekenauto naar het St. Elizabethsgasthuis overgebracht. Zaterdagavond deed een kleermaker te Leeuwarden aangifte van een geval van oplichting. Bij hem was n.1. een zich noe mend zee-officier gekomen, pas met de „Kortenaer" teruggekeerd uit Ouragao, met verzoek onmiddellijk voor hem de uniform te maken van kapitein-luitenant ter zee, daar hij Zondag weeij in Den Hel der moest zijn. De kleermaker voldeed aan de opdracht en leverde hem persoonlijk de kleeding af. Een overjas kon Zaterdagavond wel afge leverd worden aan een adres aan de Spoor straat. Toen de jas daur bezorgd werd, bleek men daar den zee-officier niet te kennen. Bovendien vernam de politie, dat de zeeman ook nog een officierspet te Leeuwarden had gekooht. Zondagmiddag keerde de commissaris van politie per auto naar Leeuwarden terug. Tussohen Garijp en Wartena geko men, zag de heor Wesser, dat een zeeoffi cier met een dame naderden. De commis saris stopte en herkende in den officier een „goeden bekende", wien verzocht werd mee te loopen naar Wartena. De officier voldeed hieraan. De heer Wesser reed langzaam mee. In Wartena gekomen ver liet de commissaris den auto om den offi cier aan de politie ter plaatse te kunnen overleveren. Toen de heer Wesser uit den wagen wilde stappen maakte de officier van deze gelegenheid gebruik om er van door te gaan. Een wilde jacht ontstond. De vluchteling rende den polder in. Een veldwachter zette den man na en de heer Wesser slaagde er ln op den smallen weg zijn auto te draaien en ook met een paar jonge mannen aan de achtervolging deel te nemen. Even vóór de brug over de Fonejacht ging hij langs een landpad nog 400 M. den polder ln, in de richting van de Langemeer, waar men den „officier" eindelijk te pakken kreeg. De vluchteling werd naar Wartena over gebracht en vandaar naar Leeuwarden. TEOHNISCHE AFDEELINQ Buitenland

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7