KANNEWASSER STE R-TABAK HET HUISJE IN HET RAVIJN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. Dr. Gustav Stresemann f O! die Rugpijn! RugpijnNieren Pillen' rr Nr. 6712 ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG ^50-^or1 KoerEra9ma^rpbai!j00ruiBbetalin^: He,ldersche CourantVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag bliMf Eedaoleur-Ultgcer: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, fBureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Modeblad resp. {0.95, f 1.25, f ,.25, li3S, Losse n09. cfc{r p p 6 cfc Post-Girorakeniitf No. 16066. ADVERTENTIEN: Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Oct. opond. op: ond: v.m.: n.m.: Z 6 10.21 18.42 6.04 17.26 10.33 10.49 M 7 11.87 19.07 6.06 17.24 11.06 11.24 D 8 12.47 19.41 6.08 17.22 11.41 11.59 W 9 18.49 20.25 6.10 17.19 - 0.19 D 10 14.38 21.22 6.12 17.17 0.40 1.04 V 11 15.15 22.28 6.14 17.15 1.32 2.06 Z 12 15.41 23.40 6.16 17.18 2.48 3.37 Zaterdag 5 Oct6.58 uur. Zondag 6 5.56 Maandag 7 5.54 DUITSCHLAND. Nog enkele bijzonderheden. Berlijn, 8 October. Hoewel algemeen bekend was, dat de toestand van dr. Stresemann sinds langen tijd hopeloos was en hem geen lang leven meer wacht te, is zijn overlijden toch geheel onver wacht gekomen voor zijn gezin en voor het publiek. Verleden Zaterdag had dr. Stresemann, die aan een nierziekte leed, tijdens een kabinetszitting in de groote en nog onverwarmde zaal van de rijks kanselarij, kou gevat. Hierbij kwam een bronchitis, die den minister dwong Zon dag in bed te blijven. Hij had verhooging van temperatuur, maar kon zich toch nog met de loopende aangelegenheden bezig houden. Hij was bovendien uitstekend geluimd. Maandag heeft Stresemann een zitting bijgewoond van den nationalen raad der Duitsche Volkspartij en in deze bijeenkomst heeft hij een lange inleiding gehouden over den politieken toestand met het gevolg, dat met algemeene stem men werd besloten een oproep tegen de referendum-actie van de Dultsch-nationa- len te publiceeren. Na afloop van deze zit ting moest dr. Stresemann zich opnieuw te bed begeven. Hij voerde echter tot laat in den avond npg talrijke telefoongesprek ken met zijn politieke vrienden. Dinsdag stond dr. Stresemann niet op, maar Woensdag dwong de ernstige binnen- landsche toestand hem het bed te ver laten, om deel te nemen aan de zitting van zijn fractie. Toen alles in orde leek keerde dr. Stre semann welgemoed naar huis terug. Hij las de avondbladen en onderhield zich met zijn gezin. Zijn zoons en een paar vrienden speelden bridge. Om tien uur 's avonds begaf hij zich naar bed. Een zie kenverpleegster, die steeds in de om geving vertoefde, reikte hem mondwater en een tandenborstel. Dr. Stresemann imetste net zijn tanden toen hij onpasse lijk werd. Hij liet den tandenborstel val len, maakte met de rechterhand een paar bewegingen in de lucht, poogde te spreken, maar viel achterover in de kus sens. De familie onthoof terstond de bei de geneesheeren van den minister, die een beroerte constateerden. Prof. Zon- deck en prof. Kraus verlieten den minis ter om middernacht. Een hunner assis tenten en de verpleegster bleven bij den patiënt. Dr. Stresemann is den geheelen nacht bewusteloos gebleven. Om kwart over vijf hoorde de geneesheer, dat de ademhaling vertraagde en weinige oogenblikken later, kon hij den dood van den rijksminister van buitenlandsche zaken constateeren. Een tweede beroerte bleek een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Zwaar geleden heeft dr. Stresemann klaarblijkelijk niet. Het bericht van dr. Stresemann's over lijden werd Donderdagochtend ln Berlijn zeer langzaam bekend, daar het afsterven in den vroegen morgen plaats vond eri volkomen onverwacht was. De vrienden van dr. Stresemann, die hem de laatste dagen zagen, hadden zich reeds geruimen tijd ernstig bezorgd gemaakt, daar hij een zeer lijdenden indruk maakte, en ln de gistermiddag gehouden redevoering over de werkloosheid reeds zeer langzaam ge sproken had. Desondanks werd het over lijdensbericht met groote verwondering en diep medegevoel ontvangen. De open bare gebouwen hebben terstond de vlag halfstok geheschen. Begrafenis op staatskosten. De rijksregeering "heeft Donderdag middag na overleg te hebben gepleegd met de familie van den overledene be sloten, dat dr. Stresemann Zondagoch tend op kosten van het rijk plechtig zal worden begraven. In den Rijksdag zal eerst van te voren een bijeenkomst wor den gehouden. De lijkkist zal daarna bul ten worden gebracht en voor het gebouw vindt daarop een tweede korte plechtig heid plaats. De stoet zal zich vervolgens naar de Wilhelmstrasse begeven, waar de lijkwagen enkele oogenblikken zal stil houden voor het departement van buiten landsche zaken. De begrafenis vindt plaats op het Alte Lulsenstödtische Kirch- hof in de Bergmannstrasse, waar ook de ouders van dr. Stresemann rusten. Het stoffelijk overschot is Donderdag avond naar den wintertuin van de villa van den minister overgebracht. Zaterdag avond wordt het naar den Rijksdag ge transporteerd. De indruk te Genève. Het plotseling overlijden van den be kenden Duitschen staatsman, dr. Strese man, is op het Volkenbondssecretariaat vanonchtend met groote verslagenheid ontvangen. Namens het Volkenbonds secretariaat en bij afwezigheid van sir Eric Drummond, zond de plaatsvervan gende secretaris-generaal van den Vol kenbond, de heer Avenon, het volgende telegram aan den Duitschen rijkskanse lier: „Aangezien sir Eric Drummond af wezig is, vertolk ik uit naam van het Vol- kenbondssecreiariaat de gevoelens van diep leedwezen en sympathie met- de smartelijke rouw en het groote verlies, dat op zoo wreede wijze de Duitsche re geering en het Duitsche volk getroffen heeft door den dood van den lllusteren staatman, wiens krachtige activiteit in den Volkenbond door allen, die de eer gehad hebben met hem in Gen ave samen te wer ken, bewonderd is." De Fransche regeering betuigt haar deelneming. Briand heeft Donderdagmorgen te Pa rijs aan den Duitschen zaakgelastigde dr. Rieth uit naam van de Fransche regee ring en voor zichzelf zijn leedwezen over den dood van dr. Stresemann geuit. Briand zei, dat hij den dood des te meer betreurt, omdat hij met. Btreseinann uit stekende persoonlijke {jSfcrafckiagen heeft onderhouden. Eduard Herrlot, burgemeester van Lyon, heeft onmiddellijk, toen de dood van Stresemann bekend was, een tele gram aan Milller gericht, waarin hij zijn leedwezen met het smartelijk verlies voor Duitschland betuigt en zegt dat „alle op rechte vrienden van den vrede diep on der den Indruk zijn". De deelneming ln Engeland. Snowden was zeer ontdaan van het be richt van Stresemann's overlijden. Hij zeide dat hij de grootste bewondering dering voor zijn karakter en zijn be kwaamheid had. Stresemann zette zijn FEUILLETON standpunt altijd op gematigde wijze, maar toch met groote kracht uiteen. Zijn dood is een onherstelbaar verlies voor Duitsch land en Europa. Snowden achtte zijn heen gaan op dit oogenblik bijzonder ongeluk kig, omdat de regeling van zulke gewich tige vraagstukken op handen is. In Stre semann had hij ook een vriend verloren. Lloyd George noemde Stresemann's dood een ramp voor den vrede van Europa. Hij was een groot verzoener, die onsterfelijke dingen aan, de zaak van den vrede heeft bewezen. De Britsche regeering heeft een tele gram van rouwbeklag gezonden en tal van "ünisters en gewezen ministers hebben voor zichzelf telegrammen verzonden. Deelneming van den Engel- schen koning. De particuliere secretaris van den Ko ning heeft aan den Duitschen gezant een brief geschreven, waarin bij de deelne ming van koning George betuigt, die het bericht van Stresemann's dood met diepe droefheid ontvangen heeft, welk gevoel door het heele Engelsche volk gedeeld wordt. Indrukken ln België. Het plotselinge overlijden van Strese mann heeft in Belgische politieke en fi- nancieele kringen, waar vanochtend het ontstellende nieuws zich met bliksemsnel heid verspreidde, diepen indruk teweeg gebracht. De ontvangst van de Graf Zep pelin te BerlQn afgezegd. Nader wordt gemeld, dat de rijksregee ring, de Pruisische staatspresident en de rijkshoofdstad Berlijn de ontvangst van het luchtschip Graf Zeppelin, in verband met het overlijden van dr. Stresemann, op 5 en 6 October hebben afgezegd. De opvolger. In parlementaire kringen wordt na tuurlijk reeds de vraag opgeworpen wie wel de opvolger van dr. Stresemann zal kunnen worden, zoowel als rijksminister van buitenlandsche zaken als in de func tie van voorzitter der Duitsche volkspar tij. Alle mogelijke namen worden reeds genoemd, maar het is waarschijnlijk, dat rijkskanselier Herman Mtlller voorloopig als waarnemend minister van buitenland sche zaken zal optreden. Iets positiefs ls hieromtrent natuurlijk nog niet te zeg- gen. ENGELAND. DE TOESTAND. De vlag van Amanoella weer te Kandahar geheschen. De troepen van generaal Nadir Chan hebben de strijdkrachten van Habiboella in de nabijheid van Kandahar een tame lijk ernstige nederlaag toegebracht. Te Kandahar is na deze overwinning weer de vlag van Amanoella geheschen. Habiboella wordt nog steeds door de Mohmand-stam bedreigd die van het Oos ten uit naar Kaboel marcheert. De Khost- stammen ondersteunen Nadir Chan met troepen en hebben groote hoeveelheden wapens en munitie te zijner beschikking gesteld. Veer kenners De betrekkingen met Rusland. De overeenkomst geteekend. Doigalefsky, de Russische gevolmach tigde, heeft Donderdag het document on derteekend, waarbij de Engelsch-Russi- sche overeenkomst betreffende de hervat ting der diplomatieke betrekkingen ge regeld wordt. Het document bevat een overeenkomst betreffende de propaganda en een betreffende de'te regelen vraag stukken. Henderson heeft reeds geteekend. Het zal nu door de regeeringen moeten wor den goedgekeurd. Het Engelsche kabinet zal het nu ln zijn zitting van Woensdag behandelen. Uit hst Engelsch door HEADON HILL. 17) Vijf arbeiders kwamen aangeslenterd, maar Jem was er niet bij. Het waren alle al-wat-oudere mannen met een donkere huidkleur, men zei dat er Spaansch bloed zat ln sommige van de kustbewoners, dat ze afstammelingen waren van die beman ning van &en Spaansch galjoen dat in den tijd van de Armada hier aan de kust schipbreuk had geleden. Toen die marmergroeven waren „ge opend" had' John Budge met groote zorg een keuze gedaan uit ae mannen die zich aanboden en men had zich er algemeen over verbaasd dat „Spaansch bloed" een grootere aanbeveling scheen te zijn, dan ervaring in het werk van de steengroe ven. En men had verder kunnen opmer ken, dat, sinds ze in de groeven werkten, iets van de oude driestheid in de mannen scheen te zijn wakker geworden. Dit zou zeker kwaad bloed gezet hebben, ln het dorp, als Lord Purbeck, een voorbeeldig groot-grondbezitter, er niet voor gezorgd had aan de overige arbeiders ander werk te versohaffen, zoodat niemand reden had tot klagen over het feit dat er vijf en der tig vreemde arbeiders overgekomen waren voor de groeven en gehuisvest wer den ln d« koten op de rots, waas se onder een bijna militaire tucht stonden. Het was opmerkelijk dat, zoodra de ar beiders Mapleton aan den kant van den weg zagen zitten, hun gezichten alle een dreigende uitdrukking aannamen en dat ze hem voorbijgingen zonder groet. Al leen Jem, die een eindje achter hem aan kwam, groette Mapleton en toen deze laatste hem wenkte, ging de jonge arbei der naar hem toe. Wat hebben die anderen toch op mij' tegen, Jem, vroeg Mapleton. Ik ben toch altijd beleefd tegen ze geweestf Het zijn onbeschofte kerels en ze hebben een, hekel aan vreemdelingen, was het antwoord. Och kom, dlat is onzin, zei Mapleton. Die andere arbeiders in de groeven zijn toch ook geen menschen hier uit de buurt? O, dat is iets anders. Daar gaat het om het werk, zei Jem bokkig. Mapleton keek hem aan maar zei niets. Deze tegen zin om over zijn kameraden te praten, wekte zijn achterdocht, maar voor het oogenblik schoof hij die terzijde, omdat hij andere plannen had. Wel, ik ben dezen steilen weg niet opgeklommen om met je te kibbelen over de slechte manieren van die kerels, lachte hij minzaam. Ik ben hier gekomen om je een nieuwtje te vertellen, dat je ple zier zal doen. Is die Londensdhe vent ook weer achter Bessie geweest? gromde Jem met een woesten blik. Neen, Yeldham is een half uur ge leden vertrokken op zijn motorfiets. 111,1 is naar Londen. Ik hoorde het hem aan Bessie vertellen, daarom ben lk het Je even komen vertellen. Als Je due ven avond iets beters te doen hebt, kun je het meisje veilig alleen laten, Ja, ik heb zeker wel iets beters te doen dan te probeeren een meisje uit te hooren, dat je beliegt en bedriegt. Ik dank u voor de boodschap, meneer. Ik zal vanavond me maar niet druk maken om naar Bessie te gaan. Je hebt het weer bijgelegd met Bessie om te voorkomen dat ze argwaan krijgt? vroeg Mapleton voorzichtig. O ja, het is dik aan tussohen Bessie en imjji op het oogenblik, zoo lijkt hef tenminste. Maar ik laat haar natuurlijk niet merken, dat ik haar voor geen oent vertrouw. Mr. Mapleton liet zlcfh van zijn steen glijden en keek op zijn horloge. Ik moet gaan eten, zei hij, en dan vroeg naar bed, want ik heb een langen, vermoeienden dag achter den rug en nog bijna niets gevonden, 'k Was blij je dezen kleinen dienst te kunnen bewijzen, maar als je dit spelletje nog een paar dagen kunt volhouden en je doet het werke lijk prachtige dat moet ik toegeven dan zul jij dien meneer Hector Yeldham lee- lijk een beentje lichten. Ik zal je direct waarschuwen als hij terug komt. Wel te rusten, Carter. Goeden avond meneer, en nogmaals bedankt. Die fijne meneer is nog met met me klaar; als hij dat maar begrijpt Zachtjes in zichzelf neuriënd, wandel de Mapleton de vallei door naar het huis je. Geluiden in de keuken Kondigden aan dat men bezig was met de bereiding van zijn avondmaal en verzekerden hem met een dat in het voorste deel van het huis de kust vrij was. Hector's kamerdeur stond open en Mapleton kon de verlei HET BEZOEK VAN MACDONALD AAN DE VER. STATEN. Groote eerbewijzen. Uit New York wordt gemeld, dat de Amerikaansohe kruisers Memphis en Trenton Woensdagmiddag van de reede van Hampton zijn vertrokken om de Be- rengaria, waarmede Mac Donald thans naar de Vereenigde Staten onderweg is, tegemoet te varen. AFGHANISTAN. ding niet weerstaan. Hij ging binnen en liet zijn cynische blik dwalen langs de een voudige meubels, welke bijna precies ge lijk waren aan die ln zijn kamer. Natuurlijk, mompelde hij, terwijl hij de kamer Inspecteerde, geen papiertje heeft hij laten liggen. Die krantenmen- sohen zjjn nog veel voorzichtiger dan de echte detectives. Als ik den ouden Dewia; hier had van Scotland'Yard, dan zou i hem binnen een dag op een valsch spoor 'hebben gebracht. Het ergste is, dat ik er maar niet achter kan komen, of die vent Yeldham op mij loert of op iemand an ders. Maar of ik het ben of niet, ik heb alles netjes in orde om van dit lastige heerschap verder geen last meer te heb ben. Een oogenblik later, toen Bessie het eenvoudig doch smakelijk maal binnen bracht, zat hij alweer aan zijn eigen tafel. Na een haastigen blik op het meisje en een opmerking over het weer, sloeg hij verder geen acht op haar en liet ook niet merken dat hij wist dat Hector naar Lon den, was. Zoodra de tafel was afgenomen en hij alleen was, stak hij; zijn lamp aan en gooide een hoopje fossielen uit een leeren tasoh die hij altijd bij zich had, op zijn tochten, op tafel uit. In werkelijkheid was deze natuurweten schappelijke oolléctie met geen enkel exemplaar vermeerderd gedurende de twee jaar, dat hij als logé had gewoond in het kleine huisje bij de „Duivels Kloof". Maar toen even voor tien Martha Cal- loway binnenkwam, om hem 'instructies voor zijn ontbijt te vragen, zat hij over de stukken steen gebogen met al de onge veinsde belangstelling van een geleerden onderzoeker voor een nieuwe aaswinst Ontbijt? zei hij verstrooid, zonder zijn oogen van zijn werk op te heffen, o ja, dat is waar ook, ontbijt! Geeft u maar wat u wilt Dit is werkelijk een pracht vondst! En hoe laat wil mijnheer ontbijten? vroeg Martha. Ia het morgen een van uw late morgens? Met moeite wendde Mr. Mapleton zijn blik van zijn fossielen af en hij keek ver wijtend naar Martha's 'breed, vriendeiyk gezicht. Voor een gedeerde zijn al die huis houdelijke dingen een ware bezoeking, zei hy een beetje geïrriteerd. Neen, mor gen zal het niet een van imjjn late mor gens zijn. Ik heb vandaag zooveel geloo- pen, dat ik vanavond niet meer uitga en dus zal ik morgenochtend ook niet in de verleiding komen om lang in bed te blij ven, zooals ik dikwijls doe na een nachte lijken tocht. Ik kan wel ontbijten zoo vroeg als het u schikt. Ails u dat beter uitkomt, kan ik wel tegen half negen om bijten, want om half negen ontbijt uw an dere huurder- gewoonlijk ook, is het niet? U kunt natuurlijk uw ontbijt krijgen wanneer u wilt, antwoordde Martha een beetje verbaasd, want Mapleton was in den regel niet zoo inschikkelijk. Maar meneer Yeldham is naar Londen, voegde ze er aan toe. Naar Londen, herhaalde Mr. Maple ton, terwijl zijn blik weer afdwaalde naar zijn schatten. Wat een geluksvogel! Misschien ga lk zelf ook wel gauw naar Londen, want lk heb iets gevonden dat een plaats in het Britsch museum waard ls. Wel te rusten, juffrouw Canoway. Ik zal klaar zijn als het ontbijt klaar ls. (Worci! vervolgd HELDERSCHE COURANT 20 ct p. rog«l (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)y, 1 t/m 9 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsnp. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en ti|d van hoogwater (Texel). -- Licht op voor Auto's en Fietsen: Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor- zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. 'Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, urt- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig Ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1