GEMENGD NIEUWS Breezand BLOEMBOLLENVEILING TE BREEZAND. Leverbaar. Zijpe. DE HANDICAP-HARDDRAVERIJ TE ST. MAARTENSBRUG. Wieringen. HOOG BEZOEK. GOED AFGELOOPEN. ONGEVAL BIJ DEN SLUISBOUW TE DEN OEVER. OPHEFFING NUTSVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Tob Nooit Hoekje. Hfl vindt geloof bf] de autoriteiten. Acht kinderen dooreen granaat gedood. Spoorwegongeluk in Polen. Scheepsramp in de haven Yokohama. van De Voorzitter ondersteunt het voorstel van den Wethouder, maar spreekt de verwachting uit, dat het korps in 1930 een dubbel aantal concerten zal geven. De heer V e u 1 dringt er op aan, dat het korps in het vervolg meer medewer king verleent voor de opluistering door muziek van festiviteiten. Met algemeene stemmen wordt besloten het subsidie alsnog uit te betalen. De heer Kruit vraagt naar de plan nen van B. en W. met betrekking tot steunverleening aan werkloozen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit onderwerp nog niet in bespre king hebben gebracht, daar er tot dusver geen werkloozen zijn. De heer Vries acht het gewenscht een brandkraan te doen plaatsen bij „het Sluisje". De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Van der Plas bepleit de plaatsing van een lantaarn in.de bocht van den Oosterweg, die gevaarlijk is voor het verkeer. Desnoods zou de lantaarn op den viersprong bij Swaerts gemist kunnen worden. De Voorzitter zal deze zaak in het College van B. en W. ter sprake brengen. Waarbij ook de plaatsing van waarschu wingsborden overwogen zal worden. De heer Van der Plas deelt mede, van de bewoners van Abbestede ernstige klachten te hebben vernomen over de kwaliteit van het drinkwater en vraagt den Voorzitter stappen te doen om ver betering te brengen in dien toestand. De Voorzitter antwoordt, dat hem nimmer klachten hebben bereikt. Hij geeft de belanghebbenden in over weging, zich tot hem te wenden. Hierna volgt sluiting der vergadering. Dinsdag 8 Octöber hield de Coëpera tieve bloembollenveiling „Breezand" G.A. een plantgoedveiling van tulpen enz. en leverbaar van gladiolen. Er was veel animo voor best plantgoed; er werden dan ook flinke prijzen besteed. Groote par tijen konden wij niet nauwkeurig volgen, daar deze in drie of meer kleinere hoe veelheden gesplitst werden. Dwt. WilL Copland Prince of Wales White Giant z. 12 op z. 14 op z. 12—14 3.10 1.40 4.00 2.90 Hieronder volgt de uitslag van boven genoemde draverij: Ingeschreven 15 paarden, baanlengte 815 M. Ie prijs Pieterned 300 M., van J. Gerrit sen, berijder J. van Leeuwen, 200, be nevens verguld-zilveren medaille voor den pikeur. 2e prijs Miss Zilde Peter, 315 M., S. van der Oord, berijder J. van Leeuwen Sr, 100. 3e prijs Marie P.,-310 M. D. A. van Stra len, berijder A. Witteveen, 50. 4e prijs Patrik Dulath, 315 M., van D A. v, Stralen, berijder A. Witteveen, 25. De Zuiderzeewerken hadden j.L Dins dag weer een druk bezoek. In gezelschap van Ir. v. Kuffeler, den dir.-generaal der Zuiderzeewerken, brachten vele hoogge plaatste militaire autoriteiten uit Den Haag en Den Helder een bezoek aan de werken. De lunch werd gebruikt in het hotel De Haan, te Hippolytushoef. Ook brachten een 12-tal heeren uit Egmond, o.m. B. en W. van die gemeente, een be zoek aan de Zuiderzeewerken. Ook dit gezelschap dineerde in hotel De Haan. In de laatste dagen komt er vanuit de afgesloten Wieringermeer veel zeegras aan den Zuiddijk aandrijven. Sommige pachters hadden 200 en anderen 500 balen, op hun perceelen opgehaald, zoodat dezen, evenals de fuikenvlsschers, met hun paling een mooi buitenkansje hebben te boeken. De Weleerwaarde heer Ds. H. J. Win ter, te Den Oever, heeft het op hem uit gebracht beroep naar de Geref. Kerk te Antwerpen, aangenomen. Van de autobus van de fa. Moorman, welke dagelijks werkvolk vervoert van Den Helder naar Wieringen en omge keerd, is Dinsdagavond op den weg tus- schen Den Oever en Hippolytushoef het linker voorwiel van de as geloopen, waar door het voertuig in een greppel terecht kwam. Het wiel en de as werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Dinsdagnamiddag heeft bij de N.V. Aanneming Mij. v/h Hillen en Roosen en Betonbouw „Trio" te Den Oever, bij het cetonstorten, een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Tegen 5 uur zagen wij het weinig goeds voorspellende ziekenraam met spoed den gluisput binnendragen en even later terugkomen met den arbeider J. Ploeger, welke tusschen betonstorttoren en stortbak bekneld gezeten had. Zooals bekend maken de arbeiders o. m. van den stortbak, welke boven in den toren wordt geheschen en daar zijn betoninhoud in goten stort, gebruik, om boven in den toren te komen, zoo ook Ploeger, teneinde reparaties te verrichten. Boven aangeko men geraakte Ploeger bij het overhellen van den bak naar- de goot met zijn rechter enkel bekneld tusschen den toren en den stortbak, waardoor genoemd lichaamsdeel nagenoeg werd verbrijzeld. Zwaar gewond en onder hevige pijnen werd het slachtoffer vervoerd naar het verbandlokaal naast het Ontspanningsge bouw, waar hem een eerste verband werd aangelegd. Overbrenging naar het Ziekenhuis te Alkmaar werd noodzakelijk geacht, reden waarom dit onmiddellijk per auto plaats had, teneinde te kunnen bèoordeelen of tot amputeeren moest worden overgegaan, Onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer C. J. Bosker, had gis teravond in Hotel Lont te Hippolytushoef een vergadering plaats van de Nutsver- eeniging „Eensgezindheid". Aanwezig waren slechts een 6-tal leden. Het eenige punt dat op de agenda voorkwam was ont binding der vereeniging wegens gebrek aan belangstelling. Met algemeene stem men werd hiertoe besloten. De leesbiblio theek werd geschonken aan de afdeeling Wieringen van de Ver. tot Afschaffing van Alcoholische dranken en het kassaldo, ongeveer 30.-werd aangeboden aan het Nederl. Herv. Kerkbestuur te Hippo lytushoef. HET CENTRALE KALI-PROEFVELD TE HEDEL IN DEN BOMMELERWAARD. Reeds eerder hebben wij de aandacht geves tigd op dit hoogst belangrijke proefveld, dat ten doel heeft na te -gaan den invloed van 'kalimest op klei. In 1927 werd dit proefveld' aangelegd en verdeeld in drie deelen: het middelste 1 deel ontving geen kalimest, de beide buitenste dee len resp. iooo en 500 k.g. Patentkali per h.a, terwijl alle perceelen werden voorzien van ruime stikstof en fosforzuurmest. Het geheel was verdeeld in 16 X 3 perceelen, die 3 aan 3 naast elkander lagen, elk groot 1 Are. Ook djt jaar werden 16 verschillende gewassen geteeld, evenals de beide voorgaande jaren. Waren in 1927 en 1928 de verschillen tusschen- met en zonder kali zeer duidelijk merkbaar, dit jaar spraken deze verschillen nog veel sterker en bleek ten duidelijkste, dat klei ook niet zon der kalimest kan blijven. Wij willen trachten zoo beknopt mogelijk een overzicht te geven van den stand der ver schillende gewassen op 15 Juli j.1. Gemaks halve noemen wij de perceelen met 1000 K.G. Patentkali A, die zonder kali B, en die met 500 K.G. Patentkali C. 1. Gerst (Bigo gerst). Gezaaid 50 K.G. per H.A. Op perceel B waren de planten slapper, hadden korter stroo en lichtere aren, dan op A en C. 2. Haver (Zegehaver). Gezaaid 60 K.G. per H.A., eeni matige hoeveelheid. Ook bij -dit ge was kwam de kali-armoede van perc. B dui delijk aan het licht: Korter stroo en lichter pluimen. De perceelen A en C staken zeer gunstig af bij B. 3. Tuinboon-en, tusschenteelt Augurken. Op perc. B. kon men, wat de tuinboonen betreft spreken van een totale mislukking; de planten waren dwergachtig klein, brachten niet de minste vrucht voort; verscheiden waren dood gegaan en de overblijvende buitengewoon door luis aangetast, veel erger dan op A en C. Ook bij de augurken was kaligebrek op perc. B. duidelijk merkbaar; de planten op A en C staken zeer gunstig af bij die op B. 4. Zilveruien. Gebrek aan kali bij uien kan lijden tot mislukking van den oogst. Dit werd hier zeer goed gedemonstreerd; op perc. B was de stand treurig. Bovendien hadden deze uien zeer te lijden van een zwamPerondspora schlédenü. Op de perc. A en C kwam een enkel geval voor, terwijl het gewas zich veel beter had ontwikkeld. 5. Voederbieten. De ontwikkeling op B stond verre ten achter bij die op A en C: het loof was veel kleiner, sterk gekroesd en aangetast door luis. Op A en C waren de planten krach tig ontwikkeld, vertoonden een frissche kleur met .glad loof. 6. Roode klaver. Het gewone verschijnsel van kaligebrek bij klaver, n.1. het bruin wor den en omkrullen der bladrandjes op B ver toonde zich zeer duidelijk. Op A en C was niet alleen een frlsch groene kleur, doch ook een veel forscher gewas. 7. Lucerne klaver. Ook hier openbaarde zich het kallgebrek, doch op andere wijze dan bij de roode klaver. De bladeren op B vertoonden witte vlekjes, die op A en C niet te zien waren. Ook was het gewas op B veel ten achter. 8. Aardbeien. Op alle drie perc. hadden de planten te lijden gehad van den strengen win ter. Een zeldzaam verschil in grootte en kleur der bladeren en in grootte, kleur, aantal en smaak der vruchten is door verschillende des kundigen vastgesteld. De kleur der bladeren op B was bruin en onoogelijk, de planten waren nietig, vergeleken bij die van A en C. Het aan tal vruchten op B was veel geringer dan op A en C, zij misten bovendien de heldere kleur, terwijl zij ook veel minder zoet waren. 9. Suikerbieten. Hierbij deden zich dezelfde verschillen voor als bij de voederbieten, doch in heviger mate. Opvallend was ook de bruine kleur der bladeren op B. 10. Koolrapen. Hoewel deze nog in het be gin van den groei waren, was de loofontwik- keling op B nog niet de helft van A en C. 11. Kanariezaad. Dit gewas heeft het minst behoefte aan kali en reageerde toch bijna het sterkst op de kalibemesting: perc. B was veel ten achter bij a en wel een bewijs, dat deze kleibodem kallarm is. 12. Bruine boonen. Ook bij dit gewas tee- kende zich het kaligebrek zeer duidelijk af Niet alleen was de ontwikkeling op B slecht, doch bovendien vertoonden de planten een ziekelijk voorkomen: de bladeren waren geel- roestkleurlg en omgekruld. Vele bouwers schrijven dit toe aan ziekte, terwijl -de oorzaak is ondervoeding van kali. De prachtige stand op A en C demonstreerde dit zeer frappant. 13. Vlas. Het gewas op A en C was veel beter ontwikkeld, terwijl op B zich veel bruine omgetkruMe blaadjes voordeden. 14. Erwten (Schokkers)/ Hierbij was eenig den de kleeren van Tausend nauwkeurig verschil op te merken. doorzocht om vast te stellen dat hij geen 15. Aardappelen. (Eigenheimers). Het oud bjj zich had> wat niet het geval „Zwart" of ..Blauw" kwam ster:bleek te zijn. Ook volgens de overtuiging wflsr de bladeren een sterke bronskleuring j ^ii»D/>fonr van Hp munt 7011 vertoonden en diepe donkere nerven hadden, den directeur van de mun ZOU wat reeds van verre viel waar te nemen. Ook Tausend er inderdaad in zyn geslaagd de geheel ontwikkeling op B lipt zeer veel te goud te maken. wenschen over. Op A en C was die goed. Wolff meldt nog dat Tausend bil zijn 16. Spinazie, nateelt witte bewaarkooL De proefneming uit lood goud heeft gemaakt spinazie was bij ons bezoek reeds geoogst. Uit en dat de autoriteiten die er bij tegen- duidend was geweest, terwijl die op A en C ■en foto bleek echter, dat op B de oogst onbe- woordj,r waren zich tevoren hebben ver luidend was geweest, terwijl die op A en C j t ®i|lt in de grondstoffen die bij weinig te wenschen overliet.. Op B vertoonde gewist dat t ue g zich ook valsche meeldauw, terwijl zij niet voorkwam op de veel gezonder en krachtiger planten van A en C. De bewaarkool was pas uitgeplant en ver toonde nog geen verschillen. Wij herinneren er aan, dat in 1928 op B zeer veel „branderigheid" voorkwam. De bladen vertoonen bruine ran den, die zeer droog aanvoelen en bij aanraking een rammelend geluid doen hooren. Dit proefveld heeft voor onze Noordhol- landsche land- en tuinbouwers groote practi- sche waarde. Zij leeren hieruit toch, dat ook op klei de kalibemesting niet verwaarloosd mag worden. Men denke hieraan in het a.s, na- en voorjaar. Ook in onze provincie is door het Land bouwkundig Bureau van de N. V. Vereenigde Kalimaatschappij, Heerengracht 342 te Amster dam, zij 't dan ook op bescheiden voet, een Centraal kaliproefveld aangelegd, n.1. bij den heer C. Madderom, Laan-weg te Schermer. Op dit proefveld zijn 5 verschillende gewassen ge teeld, waarover wij later nadere mededeelingen hopen te doen. Landbouw-organisaties en leerlingen van cur sussen wekken wij op van dergelijke proeven notitie te nemen en ze zooveel mogelijk te be zoeken'. Er valt wat te leeren. p. gebruikte, geen goud zat. Nadere gegevens. Nader meldt Wolff dat het Tausend is gelukt een tiende gram zuiver goud uit een hoeveelheid van nog geen twee gram looderts uit te smelten, een verhouding die volgens deskundigen, tot nu toe nergens door de wetenschap was ontdekt- De verdediger van Tausend heeft nu bij het hoogste Beiersche gerechtshof zijn invrijheidstelling gevraagd op grond van deze proeven. De directeur van de Beiersche munt is de eenige die echter nog niet overtuigd is en die gelooft dat Tausend ondanks alle controle goud in het erts heeft weten te smokkelen. t BOUW VERDER! Telkens wordt iets nieuws geooren. Lelkens Leeft iets uitgeleefd. E. Laurillaiv Het oude heeft zijn waarde, zijn beko ring. Maar ook dikwijls een fatale beko- Buitenland. INTERNATIONALE DIEVENBENDE EN EEN DIEVENTAAL. In December van het vorige jaar heeft de Brazillaansche politie een Internatio- len dief gepakt, die in het bezit was van een stuk, dat beschreven was met woor den van een volkomen onbekende taal. De Braziliaansche justitie is na veel moeite van den bandiet te weten geko men, dat het woorden waren uit de ge heime code van een internationaal ver- DE BENDE VAN POLLASTRI. De eerste dag van het verhoor. Op de eerste zitting van het Hof van Gezworenen te Milaan, waarop het proces tegen de bende van Pollastri begonnen is, hebben zich hartroerende tooneelen afgespeeld. Bij het opnoemen van de vele namen van de betrekkingen der slacht offers, die als getuigen opgeroepen waren kon de moeder van den karabinier Soma schini, die bij Ventimiglia vermoord is zich niet langer bedwingen. »Moorde naars*, riep z0 uit, ^moordenaars! Jelui hebt mijn zoon vermoord, mijn eenige lieveling, mijn eenige steun. Moordenaars Jelui hebt zelf een moeder geha'd en dien naam uitgesproken. Weest vervloekt en moge de gerechtigheid u meedoogenloos straffen*. De president bracht de vrouw met enkele hartelijke woorden van troost weer tot bezinning. Het tooneel had in de rechtzaal heel wat beroering gewekt, alleen de beklaagden bleven uiterlijk on bewogen. Een andere getuige, een jonge man, broer van een anderen karabinier, die ais slachtoffer van de bende gevallen is, kreeg de boodschap, dat hij den vol genden dag terug kon komen om te ge- bond van dieven, dat in Mei 1926 zijn mijn broer te wreken 1» verschillende dievenbenden besloten zich in een enkel lichaam te vereenigen, welks taak het was te bestudeeren welke slagen er He slaan waren, de rollen te verdeelen en de buit te verdeelen. Om zeker te zijn, dat hun correspondentie geheim zou blijven, hebben de hoofden van de bende een nieuwe taal uitgevon den. Dr. Locard, de directeur van het politie-laboratorium, heeft opdracht ont vangen de taal te ontcijferen. GROOTE BRAND TE KONINGS BERGEN. Een oud militair wagenhuls en acht huurkazernes ln brand. Gisterenochtend vroeg is door tot nu toe onbekende oorzaak braad uitge broken in de gebouwen Artilleriestrasse 69 tot 72 te Koningsbergen. Hier staat het vroegere militaire warenhuis, waarin thans de werkplaatsen en garages van de Autoverkeers-Mpij. Oost-Pruisen zijn gevestigd. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen. Korten tijd na het aankomen van de brandweer hadden eenige hevige ontploffingen plaats. De benzinetanks van de onderneming waren in de lucht gevlogen. Reusachtige steek vlammen sloegen door de vensteropenin gen op straat en staken de daken van de tegenover gelegen woonhuizen in brand. Niet minder dan acht dichtbevolkte huurkazernes stonden in enkele oogen- blikken eveneens in vlammen. Alle bluschmateriaal werd gealarmeerd, en ook het vrij zijnde brandweerpersoneel werd opgeroepen. ,Daar de brand zich steeds bleef uitbreiden, werd ook de hulp van de rijksweer en van de politie inge roepen Daar in de woonhuizen ook menschen- levens in gevaar verkeerden en gevreesd werd, dat de brand zich over hetgeheelo dichtbevolkte deel der stkd zou uitbreiden, werd eerst met alle kracht het blusschings- werk der woonhuizen aangepakt. Het gelukte dan ook na eenigen tijd den brand meester te worden en de benedenverdie pingen van de woonhuizen te redden. l)e bovenverdiepingen zijn totaal uitgebrand. De daaronder gelegen woningen hebben groote schade geleden. Van de bewoners is niemand gedeerd. Een groot aantal brandweerlieden heeft evenwel brand wonden opgeloopen. Gisterenochtend te zeven uur kon de nablussching beginnen. Een groot aantal huisgezinnen, die meest tot den arbei dersstand behooren en voor een groot deel niet verzekerd zijn, is dakloos ge worden. Van de gebouwen der Autoverkeers- maatschappij zijn alleen de muren blijven staan. Een aantal auto's Is verbrand. DE GOUDMAKER TAUSEND. Men meldt uit Berlijn: De alchimist Frans Tausend die ge- ruimen tijd geleden werd gearresteerd na talrijke slachtoffers te hebben gemaakt, zou er volgens een verklaring van zijn verdediger op drie Octoberj.1. Inderdaad in geslaagd zijn goud te maken. De proe ven zijn genomen in de Beiersche munt in Munchen in tegenwoordigheid van een directeur en twee ambtenaren Om half 1 werd gepauzeerd, maar toen de getuigen en het publiek het verzoek kregen om de zaal te verlaten, drong een aantal vrouwen in den rouw, echtgenooten, moeders en dochters van slachtoffers van de bende op naar de tralies, waarachter zich de beklaagden bevonden. Men hoorde roepen: ^Moordenaars, wilde beesten Jelui zijn allemaal schuldig. Je moest allemaal geslacht worden, zooals jelui geslacht hebben. Schurken, schurken!* Een vrouw, die door de tralies heen de handen naar de beklaagden wilde uit strekken, de weduwe van den Milanee- schen agent Pulvirenti, die in de via General Govone vermoord is, moest door de veldwachters weerhouden worden en viel in zwijm. 's Middags heerschte er in de zaal wat meer kalmte. Het verhoor begon met dat van den beklaagde Vitali, een van de vijf mannen, die met Pollastri en Peotta ver dacht worden van den moord te Mede. Vitali ontkende hardnekkig iets met de zaak te maken te hebben en gaf een uit voerig alibi op, waarbij hij alle vroegere bekentenissen herriep en de processen- verbaal dienaangaande voor leugenachtig verklaarde. Tot groot vermaak van de toehoorders zei Vitali, dat men hem. klaarblijkelijk niet begrepen had omdat hij plat Milaneesch sprak. In de gevan genis had hij Italiaansch geleerd, maar dat kende hij drie jaar geleden nog niet. In het dorp Komory bij Pinsk heeft een ernstig ongeluk plaata gehad, waarvan aoht kinderen het slachtoffer zijn gewor den. Een jongen vond een nog uit den oorlog overgebleven granaat, die hij met ■behulp van eenige vriendjes wilde onder zoeken. Plotseling kwam de granaat tot ontploffing, waarby vfif kinderen in stuk ken werden gescheurd. Drie anderen zijn ledenaaD dö bekomen verwondlngen over- Zeven dooden, 28 gewonden. SnÏÏw^°nent.hee£ °P h^t station Sobolew bij Demblin (Polen) een ernstig spoorwegongduk plaats gehad. Vermoe delijk ten gevolge van den dichten mist is een ijlgoederentrein door een onveilig sig naal gereden en ongeveer 40 M. verder met ufl Lemberg komenden passagiers- 7^ ln,in.h°tsing gekomen. De botsing was zoo hevig, dat beide locomotieven ernstig gehavend werden en ontspoorden en ver- seheidene wagens van den passagierstrein en vijf wagens van den goederentrein to taal vernield werden. Vele andere wagons werden ernstig beschadigd. het direct aangevangen reddings werk werden vijf dooden en vijftien ern stig gewonden uit de overblijfselen van den trein te voorschijn gebracht. Nog vijf- tien andere personen hebben lichte ver wondingen opgeloopen. Tijdens het ver voer zijn twee ernstig gewonden overleden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal zyn. Tot de dooden behooren, voor zoover ing. We verdiepen ons soms te graag in herinneringen, we houden ons vast aan wat geweest is. Natuurlyk, wij bouwen verder op het fundament van onze vroegere ervaringen worden nieuwe stee- nen gestapeld. Maar al bouwend moeten we dat fundament kunnen vergeten, moe ten we alleen denken aan het schoone ge bouw, dat verrijzen zal. We zijn zoo ge neigd, telkens terug te denken aan de tijden, toen dat fundament gelegd werd. Die tyden ïyken ons zoo voorspoedig, zoo makkeiyk toe. Er waren zooveel mooie ervaringen, zooveel gelukkige oogenblik- ken. We mijmeren, we vergeten, dat we verder moeten bouwen. We hoeven niet te vergeten, we mogen zelfs niet afbreken. We zullen niet te niet doen, wat we ge leerd en ervaren hebben. Maar we moeten ook niet blijven staan. We mootïa kunmn zeggen: „zie zoo, dat is af, nu weer wat nieuws". Wat af is, blijft toch. Ook al Kij ken wy er niet meer naar om. En dar moeten wij juist leeren: niet oin te kijken, maar óp te zien. Het oude blijft zijn waarde houden, wy kunnen er soms in een stil oogenblik aan terug denken en er de bekoring van ondervinden. Maar wy moe ten er niet naar terug willen, wij moeten niet bang zyn het te verlaten. Er komen tyden in ons leven, dat we, soms plot seling, met het oude moeten breken, dat de omstandigheden ons dwingen naar een anderen kant. Wees dan niet bang voor het nieuwe, het ongekende, probeer niet toch het oude vast te houden tegen alle noodzaak ini Het is heel moeilijk om ons los te maken van het oude, vertrouwde. Duizend banden binden ons. We verlangen zoo dikwyls naar „verandering" en als dan die veran dering komt, schrikken wy ervoor terug. Er is moed voor noodig die verandering te aanvaarden. Maar probeer dien moed te vinden! De moed, om met het oude, dat u niets meer te geven heeft, te breken. Er wachten u nieuwe ervaringen, nieuwe pro blemen. Ze zullen u ryker maken. Als ge by het oude blijft, vervalt uw leven ln her halingen, ln een doodende sleur. Ga ver der, bouw aan het huis uwer ervaringen. Het zal niet onder u afbreken; wat ge eens gebouwd hebt, staat recht en hecht onder u. Bouw hooger en hooger, het huis wankelt niet. Ge hoeft u om de onderste verdiepingen niet meer te bekommeren. Kijk naar boven! En gryp elke nieuwe ge legenheid tot bouwen dankbaar aan!^ Dr. JOS. DE COCK. Vader te Den H.: Wij zouden u dezen raad willen geven, straf uw zoon wat minder voor hetgeen hy misdoet en beloon hem wat meer voor hetgeen hy goed doet. U kunt het daar nog eens mee probee- ren. Dikwyls verharden kinderen door veel straf, lijken dan onverschillig, terwijl ïun hartje hunkert naar wat vriendeiyk- beid. Hij is nog maar zoo'n kleine jongen en het feit, dat hy op school goed oppast geeft zeker veel te denken. Stel u eens in verbinding met zyn onderwyzer, zeer zeker zal hy u goeden raad geven. Verzonden brieven: K. J. te Den H.; ezer te Den H.; G. te N. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Graven- hage gratis zielkundige adviezen, o.m. over de wijze waarop zy hun geest kun nen verfrisschen en bun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen worden geregeld ln dit blad behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schrifte lijk aan de aanvragers. turccieur en twee ambtenaren van de kan worden nagegaan twee' soldaten i on munt, van den rechter van instructie en conducteur en vier reizigers Volirens an vLVmC0 g/r van, hef °- M dere berichten zouden onder'de rawowtè Voor het begin van de proefneming wer-1 wagens nog drie doode soldaten liggen Uit Demblin is een hulptrein 3n uit Warschau is een commissie van onderzoek ter plaatse aangekomen. De machinist, die door het onveilig signaal reed, werd licht gewond en werd onmiddeliyk gearresteerd. Volgens de laatste berichten is het aantal ernstig gewonden tot 21 gestegen. Een deel dor bemanning omge komen. - Het Japansche stoomschip Kotoshlmo Maru is Dinsdag tengevolge van den ster ken mist in de haven van Yokohama met een ander Japanseh stoomschip in botsing gekomen en binnen eenige minuten ge zonken. De bemanning bestond uit der tig koppen en is voor een gedeelte omge komen. NOODWEER OP SARDINIË. Drie dooden en zeven gewonden. Op Sardinië heeft Dinsdag een hevig onweer gewoed in de streek van Campi- dano, dat drie dooden en zeven gewonden heeft geëischt; 200 huizen zyn ingestort, tal van gebouwen zwaar beschadigd. Het verlies aan vee en de schade op de velden wordt op vele millloenen lire geschat. De wijnoogst is geheel vernield. Vooral het stadje Uras (2000 inw.) Is zwaar geteis terd. Het biedt een beeld van verwoesting. De straten tusschen de ingestorte hui zen zyn met modder en puin bedekt. De daklooze bevolking werd ln huizen, die ge spaard zyn gebleven, ondergebracht. In Ligurië, waar, geiyk wy Dinsdag meldden, hevige regens zyn gevallen, en op Sardinië wordt ijverig gewerkt aan het herstellen van de spooriynen, straten, tele graaf- en telefooniynen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10