Algem. Coöperatie BUITENLAND. KLEEDING NAAR MAAT BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. jpen Isbe- het volgende voorbeeld. Be dreigt watert' nood. Verzwaring van een dijk 1 ilende eiscb. De tijd welke zal vi I tuesohen de inzending van een raads sluit om in deze voorziening te treffen is ruim voldoende om tot rampspoedige ge volgen te leiden. Dan kan de raad zonder de vereischte machtiging van Gedeputeerde Staten op treden. In dezen nood kan van de wette lijke uitzondering gebruik worden ge maakt. Voorzichtigheid ft echter aanbevolen, want wordt de uitgave door Gedeputeer de Staten in eerste instantie of in beroep door de Kroon niet aan de begrooting toegevoegd, dan „zijn de leden van den Raad, die tot het besluit hebben medege werkt, voor de uitgaaf aansprakelijk". Nu het slot. Ik heb in deze beide op stellen getracht op eenvoudige en naar ik hoop duidelijke wijze een beeld te geven van de wettelijke basis waarop formeel krachtens de grondwet en wet het begrootingsrecht van den raad rust. Van gemeente-politiek heb ik mij ont houden, daarover kan men van alle zijden genoeg lezen, wanneer de „algemeene beschouwingen" over de begrootingen worden gehouden. Ik hoop, dat de wel willende lezer in deze regelen moge heb ben gevonden opmerkingen, welke hem bij de behandeling der begrooting in den raad, hetzij hij gelegenheid heeft om actief daaraan deel te nemen als raads lid, hetzij hij passief ondergaat wat de vroede vaderen voer hem als het beste neerleggen in de begrooting, welke bij hem de belangstelling voor dit onderdeel van het gemeenterecht, heel belangrijk, aanwakkeren of wakker roepen. FRANKRIJK. DE ZEVENTIGJARIGE DREYFUS, Een herinnering aan 'de ge ruchtmakende Dreyfuszaak. Gisteren werd kolonel Alfred Dreyfus zeventig jaar. Dat is zeker een gereede aanleiding nog eens in het kort te herin neren aan de zaak-Dreyfus, die een dertig tal jaren geleden de gemoederen in Frank rijk opzweepte haast tot den burgeroorlog toe, rnaur die ook buiten Frankrijk een nooitgekende sensatie wekte en een tijd lang aller aandacht en aller gesprek in beslag nam. Hoe leefden we indertijd ook in ons land mee, toen te Parijs de geweldige strijd ge streden werd tussdhen de Dreyl'usards en de anti-Dreyfusards.... en in veler her innering zullen ze weer opdoemen schwunkende Gestalten al die figuren uit het luatst van de vorige eeuw, die in de vermuarde „affuiro" hun aundeel had den ten goede of ten kwade. Mevrouw Dreyfus, de dappere echtge- noote van den onschuldig wegens splon- nage veroordeelden kapitein, diens broe der Matthieu, de senator Solieurer-Kest- Jior, luitenant-kolonel Picquart, Zola en diens verdedigers Labori en ülemenceau. En aan den underen kant de vreeselijke Du Paty de Clam, die deed denken aan de sinistere fanatici der middeleeuwsche in quisitie, de falsaris Henry, vermoedelijk ae eigenlijke verrader, die om zich zelf te redden de aandacht op Dreyfus vestigde, het verloopen sujet Esterhazy, oplichter en medeplichtige van den verrader, de generaals Boisdeffre en Gonse, en al de ministers van oorlog, te beginnen met den generuul Mercier, deze droeve figuur, voor wlen Zola nog eerst de verontsohuldl van gebrekkige intellectualiteit wilde gelden, maar bij wien hij toch later een welbewust handelen moest erkennen, al die ministers, die ondanks alles maar ble ven vasthouden aan de schuld van den veroordeelde.... omdat dit in hun poli tieke kraam te pas kwam. („Hbl."). volkomen heor en meester on zijn troepen zijn goed gowapond. De val van Dzjellabnd wordt uit Pesjn- wHr bevestigd, maar het is niet zeker wie de nieuwe meesters van de totaal ver woeste stad zijn. KABOEL GEVALLEN. Volgens telegrammen uit Teheran, zou den de troepen van Nadir Chan onder aanvoering van SJahwalis en den vroege- ron minister van binnenlandsche zaken van de regeering van Amanoella Ahad Chan te Kaboel zijn binnengedrongen. De verovering van Kaboel door de strijd krachten van Nadir Chan zou daardoor vergemakkelijkt zijn, dut de politie van Kaboel, die voornamelijk met de verdedi ging der stad belast was, zich aan de zijde van de troepen van Nadir Chan geschuurd heeft. Hablboella zou met zijn familieleden gevlucht zijn. Naar het telegraafagentschap der Sow- jet-Unie uit Termez meldt, is Kaboel gis teren om 4 uur door de troepen van Nadir Chan genomen. Nadir Chan heeft versterkingen uitge zonden in de richting Dzjellalamad om de door Habiboella uit Kandistan opgeroe pen troepen te bestrijden. - Keert Amanoela terug. De bevolking van Kaboel, die veel te lijden heeft gehad van de groote wreed heid van den emir, heeft de troepen van Walli Chan, een broer van Nadir Chan, met vreugde ontvangen; een deel der be volking bleek in der bergen gevlucht, om dat er de laatste dagen geen voldoende etensvoorraden meer aanwezig waren. Nadir Chan zal zoo spoedig mogelijk een conferentie der voornaamste stamhoofden naar Kaboel roepen om over den regee- ringsvorm te beslissen. Men gelooft dat hij zal voorstellen het koningschap te her stellen en dat Amanoella, na de acht maan den van Habiboella, door de meerderheid der bevolking weer zal aanvaard worden. Nadir Chan zal zelf de koninklijke waar digheid niet ambieeren.maar dat zei Habiboella in Januari ook. Te Pesjawan heerscht intusschen groote vreugde over den val van den „Zoon van den Waterdra ger" zooowel in Indische als Afgaansche kringen. quaestle van don levonsduur van do slag schepen zal nogmaals onder de oogon wor den gezien. De beide regeeringen zijn van oordeel dat de duikboot volkomen moet worden afgesohnft, pat kan echter niet geschie den, Indien niet allo betrokken mogend heden meedoen. Oost-lndiö. AMOK. Vier doodon. Cherlbon, 8 October. Tijdons de groote legermanoeuvres, welke in het Cheribon- sche worden gehouden, maukte een Mena- doneesche tamboer amok. Hij doodde vier inlanders en verwondde twee personen, waaronder den sergeant van den radio dienst, Jansen, zwaar. Een korporaal van den radiodienst, een Europeaan, word licht gewond. De amokmaker kon gegre pen worden. TYPHUS TE MEDAN. Medan. In stad en omgeving doen zich gevallen van typhus voor. In verband met de geconstateerde uitbreiding der ziekte is van overheidswege de gelegenheid in gesteld tot het ontvangen van gratis in jecties. De moderne bewerking onzer waarborgt U op dit gebied het hoogst bereikbare! Koningstraat 9 CHINA. DE BURGEROORLOG. De opstandelingen verslagen? Het Chineesche ministerie van oorlog deelt in een bericht over de jongste ge vechten In Zuid-China mede, dat het tus- schen de Ohineeisohe regeeringstroepen en de opstandelingen in de nabijheid van Hankou tot hevige gevechten is gekomen, waarbij de opstandelingen zijn verslagen. Do Ohineesche regeeringstroepen staan 9 K.M. voor Hankou. Over den toestand te Kanton wordt van Chineesche zijdo medegedeeld, dat 140.000 man regeeringstroepen daarheen gezon den zijn om de stad voor een overval van de zijde der opstandelingen te bescher men. Bij de gevechten tussohon de troepen van Tsjang Fat kwel eh de Chineesche regeeringstroepen zouden aan beide zijden 1000 man gesneuveld en 1800 man ernstig gewond zijn. HET CHINEESCHE JAAR AFGESCHAFT. Te beginnen met 1 Januari a.a. voert de Chineesche regeering de Westersche Indeeling van het jaar in en wordt do Ohineesclie jaarsindeellng afgeschaft. BUITENLANDSOH NIEUWS. AFGANISTAN. DE STRIJD OM DE MACHT. De strijdkrachten aboel van Nadir chan na doren Kaboel on hebben het fort Bala- hisser bezet. In de zuldoostelijko voorste den van Kaboel wordt gevoobten. Habl boella heeft alle busohlkbaro strljdkrach ten gemobiliseerd, HEVIGE GEVECHTEN VOOR DE POORTEN VAN KABOEL. Volgen» oen berleht van het telegraaf agentschap dor Sowjetunle uit Afgonlstai sou het den troepen van Nadir ohan ge lukt zijn do stad Dzellalahnd te bezetton. Verder wordt gemeld, dat onmiddellijk voor de poorten van Kaboel hevige ge- vechten geleverd worden. In Kaboel la do staat van beleg afgukondlgd, Nadir Chan hoeft Kaboel inge- aloten; Habiboella echter good gewapend. Telegrammen te Moskou ontvangen melden nader, dot de troepen van Nadir Chan de Zuidelijke voorstoden von Kaboel reeds ingenomen en de stad volkomen ln- U' bloten hebben, In do binnenstad «n hot oud» arsenaal i» Habiboella echter nog De maritieme ontwapenings conferentie. De ontvangst te Parijs. De Engelsche ultnoodiglng voor de ont- DE NIEUWE BURGEMEESTERS VAN NIJMEGEN EN HILVERSUM. Vanavond is in de Staatscourant de be noeming verschenen van: a. J. A. H. Steinweg, burgemeester van Roermond, tot burgemeester van Nij megen, met ingang van 15 dezer; b. J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van defensie, tot burgemeester van Hil versum. VERZOEK VAN DE V.A.R.A. OM EEN EIGEN ZENDER. Do minister zal spoedig beslissen. Vanwege die V.A.R.A. wordt mede gedeeld: Woensdagmiddag werd het dagelyksch bestuur van de V.A.R.A. door den minis ter van Waterstaat in audiëntie ontvan gen, voornamelijk ter toelichting van zijn verzoek om een eigen zender te mogen exploiteeren. Tegelijkertijd verzocht het V.A.R.A.-bestuur den minister den grootst mogelijken spoed te betrachten bij de verdeeling van den zendtijd, daar de V.A.R.A. van het jarenlang uitblijven groote schade ontervindt. Ten slotte vond het gelegenheid te voldoen aan de op dracht van den vereenigingsraad van de V.A.R.A., om den minister te verzoeken den Radioraad uit te breiden met ver tegenwoordiger» der omroepvereenlgin- gen. Aan het slot der audiëntie, die bijna een uur duurde, verklaarde de minister met nadruk er van overtuigd te zijn, dat een beslissing in zake oen definitieve ver deeling van den zendtijd op korten ter mijn aierit te worden genomen. Zijner zijds zul al het mogelijke worden gedaan om oen zeer spoedige beslissing te ver krijgen. Zoowel het verzoek tot maohtiglng voor het bouwen en exploiteeren van een eigen zender als dat tot uitbreiding van den Radloruad zal de minister in ernstige overweging nemen, waarbij mr. Reymer nog verklaarde, dat hij, wat betreft" het bouwen en exploiteeren van een eigen zender door de V.A.R.A. overtuigd was van de urgentie van deze aangelegenheid en dat door hem ten spoedigste in dezen een beslissing zai worden genomen. (Corr. Bur.) o.w. bijna het héele gemeentebestuur en vele vooraanstaande personen uit de stau, bijgewoond. - 's Middugs was er een grootsche optocht, waaraan behalve een paar muziekcorpsen en gymnastiekclubs verschillende vereeni- gingen en scholen met versierde wagens hebben deelgenomen. Deze wagens stel den de verschillende provincies voor, al len hulde brengend aan Alkmaar. Als at tractie was er een herkenningswedstryu aan verbonden: bij den wagen uit elke provincie reed een persoon, die in uo vroegere of tegenwoordige geschiedenis van dat gewest op den voorgrond treedt. Dinsdagavond werd het feest in de ver sierde en verlichte straten vroolyk voort gezet. LUCHTVAART. De postvluchten van en naar Indië Het postvliegtuig van Nederland naar Indië heeft Dinsdag om 7 u. 5 Jask ver laten en is om 14 u. 20 pl. tijd te Karatsji aangekomen. Te Naslrabad. Het derde postvliegtuig, op weg naar Indië, is te 6 u. 25 uit Karatsji vertrokken en te 10 u. 55 te Nasirabad geland, omdat een klep van den middelsten motor ver wisseld moest worden. Het vliegtuig start vandaag voor Alla- ftabad. De retourvlucht. bruiken voor' het transatlantisch verkeer naar Zuld-Amoflka. De prtt» zal ongeveer imillloen mark bedragen. een Binnenland. Het terugkeerende Medan aangekomen. postvliegtuig is te DE HERDENKING VAN ONTZET. ALKMAAR'S Meer en meer begint het feest van 8 October een feest te worden, waaraan de heele bevolking deelneemt. Een paar jaren geleden was er op dien dag zoo goed als geen enkele zaak of kantoor ge- wapeningsconferentle der" zeemogend- ?loten; dit ïaar hebben tientallen patroons heden is te Parijs gunstig ontvangen; In hnn 1 officieele kringen wordt er dat de passage in de uitnoodig: voorbereidende ontwapeningscommissie voldoening heeft gewekt. op gewezen, iging over de De ultnoodtglng in Italië niet onverdeeld gunstig ontvangen. De ultnoodiglng oan deel te nemen aan conferentie voor de ontwa hun personeel vrijaf gegeven en hun win kels, magazijnen of kantoren na den mid dag gesloten. Dit jaar is de feestviering reeds Maandagavond met een muzikale wandeling van hot r.k. muziekcorps 8t. Louis door de stad, begonnen. Tal van straten prijkten in volle feestverlichting. Ook de honderden electrische lampjes, waarmee het mooie oude stadhuis was ge sierd, werden ontstoken. Met zoeklichten Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht in gekomen, dat het postvliegtuig op de terugreis naar Nederland, gisterenmor gen 5.45 uit Medan is vertrokken met be stemming naar Kohlak. Het vervoert 143 K.G. post. Het vliegtuig op do terugreis te Kohlak aangekomen. De Kon. Luchtvaartmij. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op de terugreis naar Nederland Woensdagmid dag 1 uur te Kohlak is aangekomen. Ban- kok kon niet worden aangedaan wegens den slechten toestand van het vliegveld al daar. Kohlak is een militair vliegveld ongeveer 225 K.M. ten Z.W. van Bankok gelegen. Vandaag vertrekt men naar Akyab. De vlucht der Zeppelin uitgesteld Tot Zaterdag a.s, De tocht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland, die lieden zou plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag. Indien het weer gunstig ia, zal het luchtschip Vrijdag avond van Friedrichshafon vertrekken zoodat het Zaterdag boven Nederlund verwacht kan worden. Dit uitstel is te wijten aan het feit, dat de vlucht boven Silezië eerst Woensdag en Donderdag kon plaats hebben. Wolff meldt uit Friedrichshafen, dat de Zeppelin vermoedelijk Vrijdagavond tus- schen elf en twaalf uur voor haar tocht over Nederland zal opstijgen. Naar men meldt, zal het luchtschip op verzoek van ir. Sterk ook Twente in zijn route over Nederland opnemen Omstreeks Amsterdam. twaalf uur boven wordt in Italië niet onverdeeld gun-1 Dinsdagmorgen om 8 uur begon de re- Btig zonder is 11 dezo ultnoodiglng In goiijkon zin als' alle ontzet. Onmiddellijk na do reveille stappen van don vrede wordt begroet. Het i 'U)t aorP8 Soll Deo Gloria vunaf blad vat de nota eohtor uitdrukkolilk niet1?® voor net stodhuis koraalrauzlek 1ii rsvn milwmvm op uls oen overeenkomst mnar al* een uit- noodlglng om do in do nota genoemde kwestie der ontwapening ter zee onder do oogen te zien, Italië zal geen bezwaar heb- beu tegen verlenging van den termijn, waarna do oorlogsschepen buiten dienst worden gestold; wel eolitor tegon de af Om half tien begon een bloemencorso voor kinderen, Voor de lange stoet ver sierde fietsen, autopeds, hoepols e.d. be stond veel belangstelling. Tegen 12 uur had de clou van do feest viering plaats: hot hechten van een krans schaf fing dor onderzeeërs. Dit is de eerste ?an Vlotorlebeeid, opgericht ter hor voorwaarde, dlo Italië bij het gevolg govon aan de nota zal stollen. De strokklng der ultnoodiglng. De Times weet te melden dat in de ult- noodgiglng tot bijwoning van do vloot- oonforentlo innerlng aan het ontzet van Alkmaar, De heor A, H. B. Blanuw, gopens. kapitein, voorzitter van bovengonoemde vereenl- xF'j dnnid)'J een rede gehouden. Nadat spr. een groote krans uan het beeld had gehangen en oen kinderkoor hot Alkmaarsohe volkslied had gezongen, Naar Vaz DIas verneemt, zal de „Graf Zeppelin Vrijdagavond 10 uur uit Fried richshafen naar Nederland vertrekken Het luchtschip zal Zaterdag omstreeks negen uur boven Nederland komen en ons land om ongeveer drie uur weer verlaten De Zeppelin wordt omstreeks twaalf uur boven Amsterdam verwacht. DE PRINS VAN WALES GEDIPLOMEERD PILOOT. De prins van Wales heeft zich Dinsdag nogmaals don goheelon morgen te Nort- holt in Mlddlesex in het vliegen fond, en daarop zijn definitief als vliegtulgbostuurder maakte tezamen met zijn een vliegtooht vanuit guoe- axamon gedaan. Hij zijn eskaderleidor i - ji lndsor, waar zlln nieuw landingsterrein gorecd li gekomen. DOODELIJK ONGELUK BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. Dinsdag heeft op het terrein Kijk in de Pot, bij Bergen-op-3oom, sergeant J. do Korte, van het 14de regiment infan terie, het ongeluk gehad door een terug vallende schraag van oen kolonnebrug tusschen schraug en schoeiing bekneld te raken, waarbij hij met den rug op een paal terecht kwam, die hem in het lichaam tot de hartstreek doordrong en vermoedelijk het hart raakte. Na ver bonden te zijn, keerde hij te voet naar zijn woning terug, maar des middags is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Hij was gehuwd en vader van 2 kinderen. G AS VERSTIKKIN G. Een meisje slachtoffer. Maandagnacht heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan in een perecel aan de Willem van Outshoorn- straat in Den Haag. Daaromtrent wordt het volgende gemeld: De heer V. heeft sinds eenigen tijd in bedoeld pand een emailleer-inrichting en smederij, welke hij tezamen met een vriend drijft. De vriend sliep in de kamer achter den winkel, terwijl V. altijd op een der bovenvertrekken overnachtte. Door ver schillende omstandigheden was dit enkele dagen geleden veranderd en had V. zijn intrek buitenshuis genomen en zijn kamer aan zijn' verloofde afgestaan. Maandag hebben de twee vrienden tot laat in den avond gewerkt en daarna is V. weggegaan. Zijn meisje was toen reeds naar huur kamer gegaan. Daar het weer dien avond vrij guur was, had zij gezegd, het raam dicht te laten. Met haar ging ook de hond naar boven, die altijd in haar kamer sliep. De compagnon van haar verloofde heeft 's avonds wel de gaskraantjes dicht ge draaid, maar de hoofdkraan van het soldeertoestel open laten staan. Door den sterken druk zijn de kleine kraantjes bezweken en stroomde het gas door het huis. Den volgenden ochtend bij het wakker worden voelde de compagnon zich zeer ziek. Hij strompelde naar boven en vond daar den hond dood op den grond liggen en er vlak naast lag het meisje. De politie heeft een onderzoek inge steld; ook de officier van justitie heeft zich ter plaatse van het voorgevallene op de hoogte gesteld. WIE DB DIEF, WIE DE HELER? Schuldig, bekend en vrij gesproken. Het D.« maakt melding van een merkwaardig geval voor de Utrechtsche rechtbank. Er waren ringen gestolen en twee jongelui waren daarvoor gepakt, een als dief en een als heler. De eerste verdachte bekende den dief stal. Eisch zeven maanden gevangenis straf. Daarna stond de tweede verdachte terecht, nuar men dacht, de heler. Hij had vroeger de heling bekend en trok nu die bekentenis in. »Ik heb mij zoo zelde hij thans niet aan heling schuldig gemaakt, ik heb Je ringen zeif gestolen, en wij hebben ze te Woerden samen verkocht.* Waarom hebt gij dan aanvankelijk verklaard de ringen alleen maar verkocht te hebben vroeg de president. En toen kwam de aap uit de mouw. Het tweetal had namelijk afgesproken, Jat wie liet eerst gepakt zou worden, die schuld op zich zou nemen, om den ander niet te bezwaren. Deze verdachte werd eerst gepakt, zeide dus de dief te zijn. De andere bleef niet vrij en moest voor heler spelen, ofschoon hij dief was. De getuigen konden niet volledig licht brengen over de vraag wie de steler was. De officier van Justitie vroeg daarna schorsing van het onderzoek, en terug zending van de stukken naar den rechter commissaris voor een nieuw gerechtelijk voor-onderzoek. Mr. Sieburg, de raadsman van ver dachte- B., wees er op, dat door zich te. louden aan de eeno gemaakte ufspraak, de belde verdaohten zonder het zelf te weten, oen buitengewone scherpzinnigheid uan den dag hcbDen gelogd. Pleiter zeide voor een uiterst moeilijk gevHl te staan, on aanvankelijk niet geweten te bobben, lioo zijn houding in dezo te bepalen. Maar spreker meende tooh goed to doen tot deze conclusie to komenwat unri de verdachten is ton laste gelogd, ls nlot bewezen. A. is diefstal ton laste gelegd, maar hij hoeft do ringen ulleon verkocht, 1. Is heling ten laste gelegd, maar hij loeft do ringen gestolen, Er is hier dus geen sprake van gebrek ain bewijs van 'Iel' LUCHTWAARDIGHEID VAN VLIEGTUIGEN. Dngolond is aanvaard v^r nUo typenInn NeSln^dZ^g'to Smi?SpdaVbo weiice alt De- waarheid worden tiniHHirn van oorlogaaohepen, nlot roods w< voor was aanvaard «R qot i\oaenona gi verdrag van W ashlngton. Do pariteit, klein land sroot moet bereikt zijn op 81 Deo. lOÖfl. Dol "h vw MVMUt ii, upUHV Di'B n, worden de koninklijke woorden, in net dat .Nederland groot is in alles waarin oen ein land groot kar Deze plechtigheid kan zijn, ls door seer vslon, Lloyd'g cerliricaten. Met goedkeuring van het luohtminlsterle welke lC"-? ^V00r^ldl»8 v0,«l'ns luchtwaardig reiken. i., i*1® ,JWl't certificaten voor do luchtwaardigheid van vliegtuigen zul ult- FRANKRIJK BESTELT EEN ROIIUD ACH-VLIEG BOOT. Volgens do Vos». Ztg, hooft do Fransche igeertng op jpliadevergoedingireicenlng !5 Rohrbawi-Romarvllegboot besteld van eUoifdo typa dat de Lufthansa wil ge- het .egcndcol. Pleiter protesteerde ten storkato tegen hot vorzoek van don offl eter, do getuigen die gehoord kimden woruon, xljn gehoord, anders getuigen dlo hot goval geilen hebben zijn ornlot, oen nieuw onderzoek is dus absoluut vroeg onmiddellijke lnvrlj- van zijn cliënt, ank trok zloh gorulmen overbodig. Pleiter oonoludoorde tot vr! n Do roohib spraak, en heldstollln do roohtbonk trok zloh gorulmen tijd in do raadknmor torug. Na heropening van dJ zitting woos zij onmiddellijk von nis. ZIJ achtte liet u n laste gelogdo niet bowozen, aprak vordachtc mitsdien vrU on beval zijn onmiddellijke inviljheld»- atolllng. De eerst» vordaehto kwam nu wnor voor. IJIJ r#|de thuns heler te eljn. Ook hier volgde vrijnprnuk, ter werd liet oude torentje belicht ten geliooro. mmÊÈm u-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2