HELDE» COURANT U weet het toch 1 Heldersche Eierveiling. UIT DE WIJDE WERELD Fotogr.-Atelier EISELIN TWEEDE BLAD STADSNIEUWS. 6 zwarte fotok. salonfoto f 1.50 12.00 6 bruine fotok. salonfoto 12.00 -12.50 VAN DONDERDAQ 10 OCTOBER 1829 DB INDISCHE MAIL. De speciale trein imet post en passa giers, die aansluit op het sjg. „Prinses Juliana", zal Vrijdagrargen 11 October te 11 u. 00 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 9 u. 63 te Amsterdam 0J3L VERGADERING TOONKUNST. Op verzoek verwijzen wij naar de ad vertentie betreffende een zeer belangrijke ledenvergadering van de afdeeling der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, welke gehouden wordt Maandag 14 Ootober des avonds te 8.15 uur in het lokaal U.S.O., Kanaalweg. Het Bestuur treedt dien avond in zijn geheel af en stelt zich niet herkiesbaar. HELD. TOONEELVEREEN. „T.A.V.E.N.U.", Bovenvermelde Vereenlglng heeft voor haar eerste uitvoering in dit seizoen, wel ke bepaald is op 19 Nov. a.s., in studie ge nomen het door Jao. de Vos vertaalde blij spel in 8 bedr. „Een groots nul'®, door Gustav Sohrefaneln NED. cm VROUWENBOND. Men schrijft ons; Het Bestuur der afdeeling Den Helder van den Ned. Ohr. Vr. Bond vestigt de aandaoht op de lezing, die de heer G. Chr. Dun, Inspecteur L.O., 'Donderdag 17 Oot. in t Ohr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, zal houden. De heer Dun zal over Vondel spreken en de heer Grondsma van Alkmaar, daar als declamator zoo uitstekend bekend, zal verzen van Vondel voordragen. Iedereen, die den heer Dun kent, zal deze lezing willen hooren, die niet speciaal voor huisvrouwen alleen zijn zal. Iedereen is van harte welkom dat velen van dezen avond, die zonder twijfel veel te genieten zal geven, profiteeren. Kaarten zijn bij de leden van den Vrou wenbond en 's avonds aan de zaal ver krijgbaar. Men lette verder op de advertentie In 'I begin van de volgende week. VBKEJENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Door Z.E. den Minister van Defensie werden in audiëntie ontvangen de heeren J, Tiesen, W. Bruul en mevrouw de wed. van Vllet-Wiokel. De bezwaren der oud-gepensioneerden werden naar voren gebracht en verbete ring bepleit. De bezwaren werden door den Minister van Defensie gedeeld en hfj zelf was de zaak welgezind, ook die van de weduwen met gratificatie. Door Z.Ex. zouden zij nerzijds pogingen in het werk worden gesteld daarin verandering aan te bren gen; Bij zou daartoe, buiten nog andere bemoeiingen zich ia verbinding stellen met zijn ambtgenoot van financiën. ROTTERDAMSCH OPERETTE GEZELSCHAP MET LOUIS MORRISSON, Van de operette „Op het Hoekje van de Kaiserallee", welke a.s. Vrijdag en Zaterdag in Casino wordt opgevoerd, wer den de vorige week 4 voorstellingen ge geven in den Stadsschouwburg te Haar lem. Ook daar had deze komische operette zeer veel succes en schrijft het „Haar- lem's Dagblad" van 5 Oct.: i «li vo* zottc verwi*»elingen en ogelijke situaties. Werkelijke muzikale ap preciatie viel aan den zang van Don Pedro di i aranto ac Portorico ten -deel, en geen won- n' Louis Morrisson, die deze rol ver tolkte is een bekend en gevierd operazanger. HELD. DAMCLUB. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin het be stuur van de Held. Damclub bekend maakt dat Zaterdag a.s., in de bovenzaal van het Mil. Tehuis, Spoorstraat, een dam- en simultaanseance wordt gegeven door den h er D. Dissel. DB AANRIJDING OP DE WESTGRACHT. EEN BOKSDUEL. Met tragischen afloop. Toen dezer dagen twee jonge mannen in Blaenvon in Wales ruzie kregen, die niet op andere wijze kon worden bijge legd, besloten zij, met toestemming ook van de respectievelijke papa's, het uit te vochten met den bokshandschoen. Een oefenschool werd opgezocht en volkomen volgens de regelen van de kunst, onder scheidsreohtersohap van den heer J. S. Smith, officieel arbiter van den Boks- bond in Wales, had het gevecht plaats, dat 8 ronden duurde. In de 8ste ronde werd een der boksers, die voortdurend in de meerderheid was geweest, plotseling uitgeslagen en stierf zonder het bewust zijn herkregen te hebben. De vader van den doode, die den strijd! bijwoonde, verklaarde dat het een in alle opzichten „clean fight", een volkomen eer lijk gevecht was geweest en dat zijn zoon als schooljongen een goed bokser was ge weest, maar sinds 9 jaar niet meer in den ring was geweest I Ook de heer G. Hayman, de voorzitter van den gemeenteraad te Blaenavon, en NAJAAR. Rugschurkend kropen we allen dicht bij de kachel, waarin de restjes anthraciet, turfmolm en gekloofde houtjes, overge bleven van den langdurenden winter, wer den opgestookt. De wind huilde door de telefoondraden, zwiepte door de nog dlohtgebladerde hoo rnen, rukte aan de luiken en deed de ramen klepperen. 's Morgens hadden we de heerlijkheid gehad een uur langer te kunnen tornen zonder dat we de dagverdeeling geweld aandeden en de wintertijd scheen inder daad op tijd zijn intrede te hebben ge daan. Hoe konden ze het zoo precies in- pikkenl 'Zijn we 's avonds even de dupe er van, doordien de lamp een uur eerder moet worden aangeknipt, 's morgens is het een heerlijkheid gewaar te worden, dat het, vergeleken bij de vorige dagen, al zoo fijn licht is. Zoo heeft ook deze medaille twee kanten. De zon zet 's morgens alles in een war me gloeiing, als, zooals op den Maandag ochtend, het grauw uit de luchten is weg gevaagd en de geweldige reuzen statig schuiven aan het luchtgewelf. Dan kunnen de zonnestralen felle scheu ten tusschen de wolkgevaarten werpen en groote brokken van zee en land zetten in een warmgekleurd licht. Het is goud van zachte kleuren en het heeft iets blijmoe digs en innemend vriendelijks en het is alsof het je toespreekt met een gemoede lijk animeerenden glimlach op het gelaat. En 's avonds worden al vroeg de lange schaduwen geworpen der voorwerpen, die in de zonnebaan liggen. Zoo ijlings gaat de zon ter ruste. Haar dagleven is kort en wordt met den dag korter. En als ze weggedoken is, kruipt de mensch in zijn schulp, haalt de gordijntjes toe en zoekt zijn troost bij lamp en kachel en droomt reeds nu al van ontluikende lente en dagen van zonneweelde. Dezen zomer hebben we anders heusch geen klagen gehad en we willen het er een volgend jaar weer zoo mee doen. Onze omgeving staat in het teeken van de herfstdoening. Behoudens een enkele „durchhalter" wordt het zwemmen in zee thans weer overgelaten aan de visschen en dergelijke schepselen. De Noosdzeevisscherij ligt weer enkele dagen lamgeslagen en afgewisseld door een enkelen vischnacht, spitst ze zich reeds weer op de sardien- en garnalen- visscherij. Overal langs onzen zeedijk zijn de paal- stokken in den zeebodem gerammeid, waartusschen gespannen worden de groote zeefuiken om van de „loopende" paling, die haar onstuitbaren drang opvolgt om EEN AMOUREUZE AUTO BESTUURDER. Op t> Maart van dit jaar, 's namiddags één uur, kwam een auto plotseling het trottoir van het Koningsplein te Amster dam oprijden, gelukkig zonder onheil aan te ricnten: twee heeren en een dame kon den, het gevaar ziende waarin zij ver keerden, nog juist bijtijds op zij springen! De vreemde gedraging der auto bleek een eigenaardige oorzaak te hebben. Vooreerst hield de jeugdige bestuurder het stuur slechts met de linkerhand vast en verder omarmd© hij met de rechter hand een naast hem zittende dame! Het feit dat hij meer aandacht schonk aan de naasit hem zittende vrouw dan aan het verkeer bracht hem voor den rechter, eerst voor dén kantonrechter en daarna, in hooger beroep, voor d© Reohtbank te Amsterdam. Dit oolleg© veroordeelde hem Dinsdag middag wegens het belemmeren en in ge- BM Lvaar brengen van d© vrijheid en de vel de instructeur van de boksclub verklaar-ligheid) van het verkeer tot één dag hech- den, dat het geveoht volkomen eerlijk was tenis met ontzegging van het recht om geweest. Laatstgenoemd© zeide: Beide motorrijtuigen ta hftstura* vflffiC de* tijd jonge** haddea vroeger vaker met elkaar"1'** 44* jaar. De „ESONA" vertrekt dagelijkss van Den Helder 's morg. 7.30 (behalve Dinsd.); van Amsterdam 9.30. De „JUTTER" (voor Ijlgoed) dagelijks: van Den Helder 's morg. 7 uur; van Amsterdam 's midd. 1 Als U 's morg. 9 uur 308 of 45 opbelt goed af te halen te Amsterdam, dan hebt U het 's avonds thuis. te trekken naar de diepere zeeën, zooveel mogelijk te bemachtigen. Ook hier heb je de „profs" en de ama teurs. D© „profs", di© hun bestaan er van moeten hebben en de fuikenzetterij be oefenen in grooten stijl, en de amateurs, die uit louter liefhebberij een kansje wagen. Slaagt het niet, dan is er nog geen man overboord en lukt het wel, dan is er allicht een lekker braadje voor moeder de vrouw mee te winnen. Die amateurs kon je bezig zien hun fuikje (in vergelijking van de groote zee fuiken der profs inderdaad een fuikje) te spannen. Op bloote voeten, de broek hoog opge stroopt, waren ze bezig hun fuik uit te zetten. Een paaltje werd op laag water Ingesla gen, een „plomper" van den dijkvoet bij gesleept om de fuik te verankeren en, netjes uitgezet, wacht men dan thuis ver- dor de gevolgen af, om met de ebbe te kijken wat de grootmoedige zee wel in de fuik heeft doen belanden. Zij moeten het dus uitsluitend hebben van de paling, die vlak boven den dijkvoet zwemt; van de kuddedieren, die even een zijsprongetje maken; van de soort, die wel kuddedier zijn, doch bij wie nog een restje Individualisme schijnt te zijn overgebleven. Het Is een sport, waarin een groote fac tor geluk schuilt en waarin iets avontuur lijks animeerends is gelegen. Beter hebben het, naar ik verneem, de fulkenzetters In den Wieringermeerpolder, welke dit jaar is afgesloten, doch waar het zilte nat nog in groote hoeveelheid aan- wozlg ie. Nu de palingtrek naar zee gaande is, worden ook de daarin aanwezige palingen aangegrepen door den natuurdrang en pogen naar diepzee te komen, doch worden gestuit door den dijk, waar talrijke fuiken gespannen zijn. De fuiken zijn soms tjok- en tjokvol paling en d© visschers maken goede zaken. Veel paling zal er misschien niet ont glippen, tenzij er een hoeveelheid zich toch nog over den dijk weet heen te worstelen. In zeker opzicht is dat te betreuren, want een groot aantal zal daardoor aan de voortplanting niet kunnen deelnemen en het natuurlijke uitbreidingsproces wordt daardoor gestagneerd. En onze palingstand kan zoo'n aderla ting minder goed hebben, omdat de totaal palingvangst in ons land enorm veel ge ringer is dan eenige jaren terug. Doch de afsluiting is feit en was niet te keeren. Wel is eenige verbetering vermoedelijk Vraagt Uw leverancier uitsluitend eieren van de Wekelijks versche aanvoer uit de stad en omgeving VACANTIEREIZIGERS THUIS. In den afgeloopen zomer hebben meer dan 100.000 Amerikanen een vacantie- uitstapje gemaakt naar Engeland) en Schotland. Het is wel aardig op te mer ken, dat van deze vaoantiereizigers nog niet een twintigste deel een dienstbode of een huisknecht erop na houdt, terwijl meer dan vier vijfden van hen in een huis wonen, waarop minstens een eerste hypotheek is opgenomen, DE NOOD IN DE BOEDAPESTER ZIEKENHUIZEN. In verband met de enquête, die het Hongaarsche ministerie voor volkswel vaart bevolen heeft in de aangelegenheid van het te bouwen Boedapester zieken huis verklaarde de secretaris van den Boedapester gemeenteraad, dat men in het afgeloopen jaar 10,500 patiënten, die opneming in een der ziekenhuizen ver langd hadden, wegens plaatsgebrek had moeten afwijzen en volgens den chef van den stedelijken gezondheidsdienst waren daaronder patiënten, die long-, borstvlies- en blindedarmontsteking haden. Men moest zieken afwijzen, wier leven ervan afhing, dat zij onmiddellijk werden ge opereerd. Er kwamen gevallen voor, dat men op operatie wachtende patiënten van het eene ziekenhuis naar het andere moest sleepen totdat men ze eindelijk na een paar uur ergens kon onderbrengen. Ook kwam het dikwijls genoeg voor, dat iqum ganwend» ziek**, die nog aitkea- Gemeenteraad van Callantsoog. gehouden op October 1929, Ingekomen stukken. Processen-verbaal van de op 27 Septem ber j.L gehouden opnemingen van de boe ken en kas van den Gemeente-ontvanger en den Administrateur van het G. E. B. Goedgekeurde raadsbesluiten tot wijzi ging van de gemeente-begrooting voor 1929, alsmede diverse verslagen. Adres van de Vereenlglng voor Wette lijke Dierenbescherming, waarbij in over weging wordt gegeven in de bouwverorde ning bepalingen op te nemen, welke be oogen meerdere veiligheidswaarborgen te scheppen ten opzichte van de redding van vee uit brandende boerderijen. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat de bestaande bepalingen vol doende waarborg bieden en stellen voor, dit aan de adressante te berichten. Goed gevonden. Adros van het Fanfarecorps „Callants oog" om subsidie voor 1930. Op voorstel van B. en W. wordt 50.— subsidie toegestaan, onder voorwaarde, dat des zomers twee concerten in de open lucht worden gegeven. Aan de Schager Handeldrijvende en In- dustrieele Middenstandsver. wordt, ten behoeve van de door haar te houden cur sussen in Boekhouden, Handelsrekenen, Talen, enz. een subsidie van 10.per leerling toegekend, tot een maximum van 30.—. Schrijven van de „Oentraal-Ziekenhuis Commissie", waarbij wordt geadviseerd wijziging van het in 1925 genomen besluit inzake het verleenen eener bijdrage in een eventueel exploitatie-tekort van ge noemd Ziekenhuis en tot aanwijzing van een tweetaUpersonen voor de benoeming tot lid van het College van Regenten. De maximum-bijdrage blijft voor deze gemeente bepaald op 100.per jaar. In afwijking van het eerste besluit stellen B. en W. echter voor, deze toezegging te doen voor een tijdvak van 10 jaren (was 3 jaren). Een voorstel van 'den heer V e u 1, om dit punt aan te houden, wordt verworpen, waarna het voorstel van B. en W. in stem ming wordt gebracht en aangenomen wordt met 6 tegen 1 stem. Besloten wordt aan mej. Wed'. Stam, geb. ten Boekei, voor 50 cent per M2. een strook grond, groot ongeveer 40 M2., te verkoopen. Gemeente-begrooting vööt 1930. Het onderzoek dezer begrooting gaf de daartoe benoemde commissie aanleiding tot een 3-tal opmerkingen: lo. het bedrag van 10.uitgetrokken voor de nacht- en stille wachten, wordt door enkele leden onvoldoende geacht, in verband met het toezicht bij het baden. B. en W. zullen met een voorstel tot verhoo ging komen, zoodra blijkt, dat de post niet toereikend is. 2o. het onderhoud van den Duinweg wordt door de commissie eenstemmig veel te kostbaar geacht, weshalve zij er bij B. huisbehandeling noodlg hadden, weg moest sturen om plaats te maken voor ernstiger gevallen, die dikwijls zes tot acht weken achtereen dag aan dag oan opname kwamen ectueeken. DE BEVRIJDING VAN DE VROUW. Ie Moskou is het tweede ai-Russische congres bijeen voor de verbetering van de arbeids- en levensvoorwaarden van de vrouw. Daar zijn ojn. verslagen uitge bracht van hetgeen ter bevrijding van de vrouw gedaan is in de verschillendè repu blieken. Als staal, met welke moeilijk heden dit werk te kampen heeft, mogen de cijfers worden aangehaald, welke de Oezbeeksche verslaggever gaf van het aantal slachtoffers, dat in den strijd voor de bevrijding gevallen is: in 1927 werden 48 vrouwen, die voor haar bevrijding ijver den, vermoord, in 1928 303, in de eerste helft van 1929 reeds 165. ONGELUKKEN OP STRAAT TE LONDEN. In het tweede kwartaal van het loopen de jaar zijn, volgens de ongelukken-sta tistiek 364 menschen (tegen 251 in het eerste kwartaal) als slachtoffer van het verkeer in de straten van Londen omge komen. Van de 864 slachtoffers waren 220 voetgangers; 99 hunner waren onvoor zichtig geweest bij het oversteken. Het totaal aan gewonden beliep 16,000 of 6800 atwu: da* i* da «arsta dxia maan de*. en W. op aandringt, in die richting werk zaam te zijn. Burgemeester en Wethouders stellen voor het voor 1980 door het Hoogheem raadschap voor onderhoud geraamde be drag van 2580.op de begrooting uit te trekken, omdat voor dit bedrag de weg in goeden staat kan worden gebracht, terwijl, wanneer de gemeente de overeenkomst, betreffende het onderhoud van den weg door het Hoogheemraadschap op zou zeg gen, het onderhoud van dien weg in een 5-tal perceelen zou uiteenvallen, hetgeen zeer in het nadeel van den weg zou zijn. Ter dekking van de kosten van verbete ring zal een leening worden gesloten van 1400.Voor gewoon onderhoud blijft dan 1180.beschikbaar. De Voorzitter deelt nog mede, dat hem door een bevoegd deskundige de verzeke ring is gegeven, dat in volgende jaren de onderhoudskosten belangrijk lager zullen kunnen zijn. De heer Vries vraagt, of de Duinweg ook verbreed' zal worden, wat hij zeel wenschelijk acht. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval ia De kosten zouden dan nog veel hooger worden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 8o. Subsidie Autobusdienst Den Helder —Callantsoog—Schagen en terug. Enkele leden achten het uitgetrokken bedrag 300.—) wel wat hoog. De meerderheid van den Raad kan zich met den post ver eenigen, met dien verstande, dat het ge raamde bedrag als een maximum dient te worden beschouwd, dat slechts zal worden betaald, wanneer de ondernemer aan de hand van zijn boeken kan aantoonen dat de exploitatie niet loonend is geweest. Dank zij het batig slot over 1927, ten bedrage van 8800.kan de raming van de opbrengst der plaatselijke inkomsten belasting, die het vorig jaar 18.000. was, tot 15.000.worden teruggebracht De begrooting wordt vastgesteld met een totaal in ontvangsten en uitgaven van 42.51851 (Gewone -Dienst). Kapitaal- dienst 25.052.88. De begrooting van het G. E. B. wordt vastgesteld met de volgonde eindcijfers: Afdeeling I Totaal Baten 12.865.10 Totaal Lasten 12.865.10 Afdeeling II. Inkomsten 2543.44 Uitgaven 2543.44. De begrooting van het Algemeen Arm bestuur wordt goedgekeurd met een ge raamd bedrag in ontvangst en uitgaaf van 3389.Subsidie' der Gem. 1700.—. Uitbetaald in 1928 1600. Rondvraag. De heer V e u 1 acht het gewenscht het baden op grooten afstand van het eigen lijke badstrand te verbieden, omdat an ders geen voldoende toezicht is te hou den. De Voorzitter betwijfelt oï ee* zoodanig verbod mogelijk is. Bovendien zijn borden geplaatst, die waarschuwen voor het baden in de nabijheid der dam men. Voor de belangen der badplaats is het ook wenschelijk, de bezoekers zoo veel mogelijk vrijheid te laten. De k westie der veiligheidsmaatregelen zal echter door B. en W. goed onder het oog worden gezien. Wethouder K o o g e r houdt een plei dooi voor uitbetaling van het over 1929 aan het Fanfarekorps toegezegde subsidie, waarop de aanspraak is verloren gegaan door het niet nakomen van de voorwaarde nopens het geven van 2-gratis-concerten. De Wethouder betoogt, dat de vereeniging niet onwillig was, maar onmachtig, daar door herhaalde wisseling van directeur niet voldoende was gerepeteerd. Op de eerstvolgende vergadering zal vermoede lijk een der leden tot directeur worden benoemd, in welk geval de repetities weer geregeld kunnen plaats hebben. Atelieruren; dagelijks 9-9 Zondags 10-6 ALAIN GERBAULT. Deze zomermaanden zijn voor Gerbault een eindelooze opeenvolging van onver mijdelijke huldebetoogingen van zij* landgenooten geweest. De regeering heeft hem het Legioen van eer toegekend en tal van sportvereenigingen hebben den eenzamen zeiler op drukke bijeenkomsten hun bewondering kenbaar gemaakt. Ger bault heeft er nu weer genoeg van en bijl heeft in een interview met Gomoedia ver teld, dat hjji besloten was de Europeesche beschaving voorgoed den rug toe te kee ren. Hij heeft daarbij uitgelegd, dat hJJ volstrekt geen menschenhater is; even min is hij menschenschuw, maar hij heeft een onstilbaar verlangen naar vrijheid en een hartstochtelijke voorkeur voor do openheid der natuur, die hij dus het beat op zee vindt. Gerbault heeft een nieuwe boot laten bouwen, nog iets kleiner dan zijn be roemde Fire Crest en in dit nieuwe vaar tuig hoopt hij binnenkort zijn reis naar de zuidelijke zeeën te ondernemen. En dan, zoo heeft hij gezegd, keert hij nooit meer terug. Hij wil' zich vestigen op een klein eiland in de Stille Zuidzee, dat zijn eigendom zal zijn en waar alleen door hem gekozen menschen zullen wonen; Het zullen echter geen Europeanen zijn, maar inlanders. Op zijn tocht door da Zuidzee heeft Gerbault n.1. een eiland ten geschenke ontvangen. Waarschijnlijk; zal ia jj rUii os dit eiland Men schrijft ons: yPp ,h,ct Hoekje van de Kaiserallee" Is een V J vroeger aan de Berliner Staatsopera verbonden zangeres Lotte Bartschat oogstte een welverdiend vocaal succes. De fietsrijder, die Maandagmiddag op de Westgrachtt, ter hoogte van de Kei- zersbrug, door een vrachtauto werd aan gereden, zegt ois, dat deze aanrijding niet te wijten is aan het slingeren van zijn rijwiel. De vrachtauto zou zonder signaal te hebben gegeven den hoek hebben geno men en plotseling achter hem geweest zijn. Om de auto toen te ontwijken is hij met zijn volle gewioht op de trappers gaan staan, waardoor zijn stuur een wei nig Vingerde. gebokst. Zij kwamen hier om de zaak te bespreken en ik stemde erin toe haar te regelen. De gestorven jongeman laat een we duwe met een kind achter. mogelijk door de minimum-maat hooger te stellen, zooals dat in andere landen reeds het geval ia Dit zijn echter dingen, die de belang hebbenden zelf wel zullen uitwerken. We wenschen èn de profs èn de ama teurs een goede palingteelt! Robinson. Voorzitter en Secretaris; Mr, D. Bree- baart. Alle leden zijn aanwezig.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5