HELDEUE COURANT TWEEDE BLAD VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 GEMENGD NIEUWS Binnenland. Geraffineerde oplichting. Lieveling zend ons kronen. BOEFJES. VERPLEEGDE ONTSNAPT. Onder een goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam. DIEFSTAL EN HELING. uaat-Koi/d Weei* 2^^ De moord in den Blijdorppolder. POGING TOT DIEFSTAL MET BRAAK. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN CALVE. Het bedrag staat nog niet vast. Kolendamp-vergiftiging te IJmuiden. VJjf personen bewusteloos. In Juni zijn bij de centrale recherche te Rotterdam eenige klachten ingekomen van Estlandsche zeelieden, dat uit enkele West-Europeesche havensteden, maar vooral uit Rotterdam, aan de ouders van deze zeelieden telegrammen om geld wer den gezonden door een onbevoegde. In verschillende gevallen was er inderdaad geld gezonden, maar de aangevers had den nooit wat ontvangen. Uit enkele amb telijke berichten bleek, dat dergelijke op lichtingen o.a. ook waren gepleegd te Am sterdam en te Antwerpen. Hier is een telegramformulier in beslag genomen, waaruit bleek, dat de Estlandsche zeeman A. T. van hier uit zijn vader, die in Ky- helkone op Saaraamar woont, een tele gram had gezonden, waarin stond, dat hij zijn schouderblad had gebroken en zijn geld had verloren. Hij vroeg in het tele gram, hem poste restante. 300 kronen op te zenden. Uit het onderzoek bleek, dat de vader van T., een man van bijna honderd jaar, dadelijk 8 pond had opgezonden en dat dit geld was afgehaald. De werkelijke A. T. wist evenwel van niets en had ook geen geld van zijn vader ontvangen. Voorts bleek, dat de Estlandsche zee man J. B. te Rotterdam een telegram had gezonden aan zijn vrouw in Hyi- mante Oraje, waarin hij haar meedeelde, dat zijn geld was gestolen. Het telegram luidde als volgt: Lieveling, zend 300 kro nen. Vertrek naar Marseille, Poste restante Rotterdam, geld gestolen, J. B. De vrouw stuurde geen geld, maar sein de: Heb je geld' wel noodig? Dit telegram is In handen gekomen van J. B., die er natuurlijk niets van begreep, want hij had niet om geld gevraagd. Omstreeks denzelfden tijd is een Est- lander gekomen bij 'een hoogbejaarden sigarenwinkelier aan de Houtmankade te Amsterdam. Hij had hem gevraagd, of hij daar zijn post mocht laten bezorgen, en de winkelier had daarin toegestemd. Naar later bleek, was deze Estlander de man, die de telegrammen verzond. Uit Amster dam heeft hij daarop een telegram aan de ouders van zijn landgenoot B. R. ge stuurd, waarin hij meedeelde, dat hij ern stig ziek was, dat zijn geld op was en dat men hem 50 kronen per brief moest zen den per adres Houtmankade te Amster dam. Inmiddels had de politie het Estland sche consulaat op de hoogte gebracht en dit waarschuwde de Estlandsche regee ring. Er is toen in de Estlandsche bladen een uitvoerige waarschuwing voor het pu bliek verschenen. Hierdoor werden de ouders van B. R. op de hoogte gebracht. Zij hadden het geld trouwens toch niet af gezonden, omdat zij de zaak al vrij ver dacht vonden, aangezien zij eenige dagen voordat zij het telegram uit Amsterdam hadden ontvangen, een gelijk bericht uit Antwerpen van hun zoon hadden gekre gen, waarna zij hem toen 90 kronen had den gezonden. Zij waarschuwden de Est landsche politie, welke op haar beurt de Nederlandsche politie ermee in kennis stelde. Op de manier kwam men het adres aan de Houtmankade te weten. De sigaren winkelier kon een vrij goed signalement van den man, die bij hem was geweest, opgegeven, en doordat in de Amsterdam- sche haven slechts weinig Estlanders ko 'n Canon City (Amerika) heeft onlangs een geweldig oproer plaats gehad in de Staatsgevangenis. De troepen die te hulp geroepen waren om de muiters te bedwingen konden daardoor geen ander middel vinden dan de gebouwen in de lucht te laten vliegen. Vele slachtoffers vielen. Een foto van de ruïne. De tocht van de Graf Zeppelin boven Nederland. Het trotsche gevaarte boven het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Een houtruïne. In de Amsterdamsche haven is aangekomen het Grieksche stoomschip „Amazon" uit Archangel. Het schip had in de Witte Zee de vorige week te kampen met hevige stormen, waar door de geheele lading verschoof en zelfs een gedeelte verloren ging. De ruïne aan boord van het «chip. men, was het niet moeilijk, aan de hand van het signalement een Elstlander op te sporen, welke geheel aan het signalement voldeed. Dit was zekere J. A. T. uit Tarto, die inmiddels al weer had gemonsterd op het stoomschip Triton, van de Kon. Ne derlandsche Stoombootmaatschappij en op reis was naar Guatemala. Aan de Amster damsche politie werd verzocht, bij terug komst van de Triton J. A. T. aan te hou den, hetgeen Zondag is gebeurd. In dien tusschentijd werd aan de Est landsche politie om nadere inlichtingen omtrent den verdachte J. A. T. verzocht. Uit Talinn kreeg men toen van de po litie meer bijzonderheden, welke de ver onderstelling, dat T. de dader was, nog versterkten. T. is Zondag aangehouden. Hij heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afge legd en is in het huis van bewaring op gesloten. De politie te Rotterdam heeft Woens dagavond op den Pieter de Hooghweg aldaar aangehouden drie jongens van 10 tot 12 jaar, die daar met een handwagen met oud ijzer reden, welke zij hadden ge stolen van een terrein aan de Lekhaven. Woensdagavond is aan den uitgang van het Cenraai Sation te Amsterdam een man aangehouden, die poogde zonder kaartje het ^tatipn te verlaten. Hij ver telde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand te zoeken en dat hij nu weer naar buiten wou. Daar de man eenigszins vreemd deed, en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hem vast en bracht hem over naar het politieposthuis aan het Centraal Station. Daar bleek, dat hij een verpleeg de was uit het gesticht Maasoord bij Rot terdam, die Woensdagavond ontvlucht was en kans had gezien, onder den laat- sten wagen van een goederentrein ge klemd, de reis Rotterdam naar Amster dam, mee te maken. De Rechtbank te Amsterdam heeft één jaar en drie maanden gevangenisstraf op gelegd: aan drie arbeiders, die in een tijd* vak van ruim een half jaar ten nadeele van hun patroon 410 balen copra ter waar de van 5000 wegnamen, en aan den op- kooper, die het gestolene ver beneden de waarde van de dieven kocht. m -r, - De grootste hangbrug van Europa te Keulen is met offlcieele festiviteiten geopend e drama te Rotterdam. Te Rotterdam heeft dezer dagen de begrafenis (joor den Duitschen Rijksminister van verkeer. De ontzaggelijke menschenmassa op plaats gehad van het 10-jarig meisje dat het slachtoffer is geworden van een brug na de opening, laaghartige misdaad. De stoet onderweg. een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Donderdagmorgen heeft de Kon. Lucht vaartmij, op verzoek van de politie lucht foto's gemaakt van het terrein in den Blij dorppolder, waar de vorige week Woens dag de 10-jarige Marietje van O. is ver moord. Deze foto's zijn gemaakt, omdat het niet wel mogelijk is gebleken, duide lijke situatieteekeningen te maken, aan gezien het terrein ter plaatse te dicht is begroeid. Er zijn foto's heel dicht boven den grond gemaakt en enkele op grootere hoogte om een algemeen overzicht te krij gen. Er heeft zich een verpleegster gemeld- die op den avond van den moord haar hond heeft uitgelaten en op den Schieweg heeft geloopen, op een afstand van naar schatting ruim driehonderd meter van de plaats van het misdrijf. Zij heeft ver klaard, uit den polder een kreet te heb ben gehoord, alsof er iemand om hulp riep. Aangezien zij op de klok heeft ge keken, voordat zij den Schieweg opliep, en nogmaals, toen zij terugkwam, is vast gesteld kunnen worden, dat er tusschen half-acht en tien minuten vóór acht om hulp moet zijn geroepen. Bovendien heeft de man, die op den bewusten avond aan het verbindingskanaal heeft zitten vis- schen, verklaard, dat hij tot driemaal toe kreten heeft gehoord, welke uit den Blij dorppolder kwamen, ongeveer ter hoogte van de Melkmarkt. Hij is kort daarna met een autobus naar huis gegaan, en om dat vast staat, op welk tijdstip de bus langs het. verbindingskanaal is gekomen, en de man vrij nauwkeurig kan opgeven hoeveel tijd er verloopen is tusschen het hooren van de kreten en zijn vertrek, is kunnen worden vastgesteld, dat hij de kreten omstreeks half-acht heeft gehoord. De Rechtbank te Amsterdam heeft Don- dag uitspraak gedaan in de strafzaak te gen de beide jongemannen, die zich te verantwoorden hebben gehad wegens po ging tot diefstal met braak in perceel Keizersgracht 286. De eene verdachte, die verdacht wordt betrokken te zijn bij den gemaskerden overval op de Bloemgracht, maar overigens een blanco strafregister heeft, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, terwijl zes maanden te gen hem was geëischt. Ten aanzien van den anderen verdachte, die tweemaal werd veroordeeld en tegen wien acht maanden was gevorderd, werd een onderzoek naar de geestvermogens wenschelijk geoor deeld. Met het oog hierop werd hij naar den rechtercommissaris teruggewezen. Uit Weenen wordt gemeld, dat de hoofd vertegenwoordiger in. Oostenrijk der Olie- fabriek Calvé-Delft, de 34-jarige dr. Kurt- moll, wegens verduistering van een be drag van 600.000 schilling, ten nadeele van Calvé, in verzekerde bewaring is ge steld. Bij nadere informatie blijkt, dat het be richt in zooverre juist is, dat er inderdaad te Weenen onregelmatigheden zijn ge pleegd. Er zijn bereids eenige heeren van Calvé-Delft naar Weenen gereisd, ten einde een nader onderzoek in te stellen. In elk geval schijnt de grootte van het verduisterde bedrag nog niet vast te staan. Ten huize van de wed. J. in de Kal- verstraat te IJmuiden heeft zich naar de Opr. H. O. meldt, een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Mej. J. was na het aanmaken van de kachel ongesteld geworden, zoodat de dokter het in verband met haar hoogen leeftijd noodig oordeelde, dat de naaste familieleden in de onmiddellijke nabijheid bleven. Woensdagnacht voelden zes aanwezigen zich onwel worden, zonder echter de oorzaak te kunnen ontdekken. Vijf van hen verloren het bewustzijn. De dokter, die onmiddellijk ter plaatse verscheen, constateerde kolendampver giftiging en nam direct de noodige maatregelen. Hoewel vier personen, die de nadeelige gevolgen hebben ondervonden, nog last hebben van hoofdpijn, zullen zij er ge lukkig geen schadelijke gevolgen van ondervinden. De toestand van de oude mejuffrouw J. is echter hoogst zorgelijk; Donderdagmorgen was zij nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Uit het onderzoek is gebleken datdever- giftiging veroorzaakt werd door ver stopping van de kachelpijp. Voor de belasting. In verband met de vele overtredingen van de wegenbelasting wet geschiedt thans het wegen van de auto's onder toezicht van belasting ambtenaren. Een auto op de weegbrug van het Haagsche Slachthuis. Links de belastingambtenaren die notities maken. '7

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5