E T Wollen Truien Derde Blad BINNENLAND. Solide en niet duur. HEERENMODEMAGAZIJNEN BUITENLAND. VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 DR. 3. ra DE VISSER IN DEN RAAD VAN COMMISSARISSEN DER NED. SPOORWEGEN. Als gedelegeerd© van de regeering. Tot lid van den Raad van Commmis- sarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij is als ge delegeerde der regeering benoemd dr. J. Th. de Visser, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. REORGANISATIE LANDSTORM. Het Hbl. verneemt uit goede bron, dat het in de bedoeling van den Minister van Defensie ligt, den landstorm zoodanig te reorganiseeren, dat de verbanden zullen komen onder de regimenten en de oplei ding van voor-geoefendheid zal geschie den door beroepskader. Geen alastrim maar pokken. Het eenstemmig oordeel der commissie Kuenen-van Loghem -Kuiper. De epidemie ls echte pokken en geen alastrim. De Delltsche cijfers waarde loos. - De verdere bestrijdings maatregelen. De geneeskundige medewerker van de N. R. Crt schrijft: Met machtiging van den minister van arbeid, handel en nijverheid, is de voor zitter van den gezondheidsraad thans overgegaan tot publicatie in een extra nummer van de Verslagen en mededee- lingen betreffende de Volksgezondheid, van het rapport door de heeren prof. dr. W. A. Kuenen uit Leiden, dr. J. Kuiper en prof. dr. J. J. van Loghem uit Amster dam, uitgebracht aan genoemden voor zitter over hun zienswijze omtrent den aard van de epidemie, welke in ons land heerscht, v.n. te Rotterdam en Delft, en aangeduid wordt als alastrim. Aan dit zeer belangrijke rapport, dat van vérstrekkende gevolgen zal zijn voor de verdere behandeling van de ziekte, ont- leenen wij het volgende: De commissie begint met de unicistische theorie (pokken is pokken) en de dualis tische theorie (pokken en alastrim zijn twee) tegenover elkander te stellen. Zij wil zich niet mengen in den strijd en gaat van de dualistische theorie uit omdat nu eenmaal het Staatstoezicht op dit stand-, punt staat en ook het Kon. besl. tot uit voering van de nieuwe Besmettelijke Ziekten wet daarvan uit gaat. De vraag wordt dan: moet van dualistisch stand punt uit gezien de „pokziekte", die voor al in Rotterdam en Delft heerscht, als variola of als alastrim worden aangeduid. De commissie beschrijft de clinische verschijnselen, die zij te Rotterdam waar nam, wijst met name op het niet absolute, maar relatieve verschil tusschen de als kenmerkend voor pokken en alastrim op gegeven verschijnselen, voorts op den ernst van de Rotterdamsche gevallen (hooge koorts, navelvorming, litteeken- vorming, stank enz.) en komt tot de slot som „dat het clinisch beeld der in Rotter dam waargenomen gevallen gelijkt op dat der variola, terwijl zoowel de vorm der puisten als het veelvuldig voorkomen van koorts in het tweede stadium in tegen spraak zijn met hetgeen voor de alastrim als typeerend' wordt aangenomen". Ook wat de hooge sterfte betreft, zijn de Nederlandsche cijfers in volkomen overeenstemming met wat men bij variola ziet: een hooge sterfte onder de niet-in- geSnte kinderen, een belangrijke sterfte onder hen die langen tijd geleden werden Ingeënt, een krachtige bescherming van de vaccinatie zoolang deze niet te lang ge leden had plaats gehad. De oorsprong van de epidemie heeft de commissie niet verder nagegaan omdat variola en alastrim beide uitgebreid voorkomen. Daartegenover komt zij tot de conclusie, dat de epidemie te Delft in scherpe tegen stelling staat tot die te Rotterdam: vele gevallen zonder een enkelen doode, zoo wel bij ingeënten als niet-ingeënten, maar de commissie is op grond van onderzoek ter plaatse van oordeel, dat als zoodanig de Delftsche cijfers geen waarde hebben, omdat talrijke z.g. alastrimpatiënten niet aan deze ziekte leden. De gevallen elders heeft de commissie niet bestudeerd. Zij komt op grond van dit alles tot de conclusie: „Daar het cli nische beeld der in Rotterdam heerschen- de ziekte meer in overeenstemming is met dat der variola en daar <de hooge sterfte der oningeënte kinderen in volstrekte tegenspraak is met hetgeen als typeerend voor de alastrim wordt opgegeven, moet de ziekte als echte pokken (variola vera) worden opgevat. De commissie rekende het in de tweede plaats tot haar taak te bespreken, hoe het moet worden verklaard, dat de ziekte in Rotterdam den naam „Alastrim" heeft verkregen. Zij wijst daarbij op het dualis tische standpunt en op het twijfelachtige en lichte aspect der meeste eerste geval len en acht het, nu zij het verdere ver loop van de ziekte kent en achteraf tot de slotsom komende dat in Rotterdam de echte variola werd ingevoerd, toch be grijpelijk en te verdedigen, dat de ziekte aanvankelijk den naam van alastrim ont ving. De commissie wil er evenwel op wijzen, dat ook het tegenovergestelde standpunt te verdedigen is, n.1. dat het in twijfel achtige gevallen veiliger ls de ziekte variola vera te noemen, opdat alle maat regelen van afweer welke de wet toestaat zullen worden genomen. De toestand te Rotterdam. In Rotterdam is de kentering in de kringen der autoriteiten, dank zij het rap port der oommissie en het cordate op treden van dr. Hekman en dr. Kramer, reeds volkomen. Wij vernemen tenminste uit betrouwbare bron, dat reeds thans be sloten is ten aanzien van elk nieuw geval de strengste maatregelen toe te passen, die de wet bij de ziekten der B-groep toe laat, te weten: verplichte ziekenhuisop neming (tenzij onvervoerbaar), inenting of isolatie van alle contacten (de gemeen te heeft reeds huizen voor deze isolatie gereed gemaakt in afwachting van het gereedkomen van de barakken aan den Nieuw Terbregschen weg), en geregelde controle van de ingeënte contacten. RADIO-TELEFOONVERKEER MET INDIË. Proefneming met „huls"- gesprekken. Met ingang van a.s. Maandag wordt bij wjjze van proef de gelegenheid open gesteld, in het telefoonverkeer met Indië de gesprekken te Amsterdam te vosren via het gewone abonnétoestel ten huize van dengene, voor wien het gesprek be stemd is. In de regeling van aanvraag en afwikkeling van de gesprekken wordt geen wijziging gebracht. Extrakosten zijn voor een »huis«-gesprek niet verschuldigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier een proefneming geldt indien ze niet aan de verwachting beant woordt, zal ze worden gestaakt. Binnenkort zullen voorts nog spreek cellen in gebruik worden gesteld op de goederenbeurs en de effectenbeurs te Amsterdam. DEN HELDER. WAARSCHUWING AAN EMIGRANTEN. A.S. De directeur van het bureau der Neder landsche Vereeniging Landverhuizing, Bezuidenhoutsche weg 97, 's-Gravenhage, schrijft, dat hem is opgevallen, dat nog zoovele Nederlanders emigreeren, zonder zich daarop behoorlijk te hebben voor bereid. Menigeen vertrekt zonder te voren in lichtingen omtrent het immigratieland en de kansen van slagen aldaar te hebben ingewonnen, anderen gaan daartoe eerst over kort voor vertrek. Velen verzuimen zich voor vertrek vol doende kennis eigen te maken van de taal, die in het immigratieland gesproken wordt en komen daardoor in moeilijk heden, die zij hadden kunnen vermijden. Dikwijls leidt dat zelfs tot mislukking. In het vorenstaande wordt aanleiding gevonden, allen die emigratie overwegen dringend aan te raden zich tijdig te wen den tot de vereeniging Landverhuizing om voorlichting er voor. DE GESTOORDE RADIO-UITZENDING De heer Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer, heeft thans aan den minister van waterstaat nog de volgende vragen ge steld: Wil de minister alsnog de voorwaarden meedeelen, namens hem gesteld bij de voor de radio-uitzending van 29 Septem ber j.1. in Tuschinsky te Amsterdam vol gens art. 3ter van de Telegraaf- en Tele- foonwet verleende vergunning? En wil de minister voorts de feitelijke motieven publiceeren, waarop hij ge meend heeft, dat de uitzending in strijd kwam met de gestelde voorwaarden? DE TARIEFSVERLAGING VOOR BRIEVEN, ENZ. De tegen 1 November a.s. overwogen tariefsverlaging zal zeer waarschijnlijk haar beslag krijgen. Wel zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, maar met reden mag woTden verwacht, dat de door poste rijen ontworpen verlagingen voortgang zuilen hebben. Deze zijn: verlaging van het binnenlandsch brief- poisttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 7Va tot 6 cent; op gelijke wijze te handelen voor brie ven, welke uit Nederlandi naar Nederl.- Indië, Suriname en Curapao, alsmede in het grensverkeer met België en Duitsch- land worden verzonden: invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een gewicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent), zuks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze gewichtstrap zou kunnen splitsen; het minimum port voor akten, per zee post verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Ourapao, te verlagen van 7Va tot 6 cent; het minimum port voor monsters in het binnenlandsch. verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat een ge wicht boven 50 .tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen; op gelijke wijze te handelen voor mon sters, verzonden per zeepost naar Ned. Indië, Suriname en Curagao. Met de administratie van Suriname en Curagao, alsmede van België en Dultscb land is op de punten, welke mede haar dienst betreffen, overeenstemming ver kregen. Van de Nederlandsch-Indische post administratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zulleD ingaan. Oveigens ligt het in de bedoeling, alle verlagingen als hiervoren aangegeven op 1 November ajl te verwezenlijken, al te kort is om alle voorbereidingen dan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang enkele weken zal moeten worden verschoven. (Nw. Rott Grt) NAAR EEN NATIONALEN OMROEP? »Het Volk« noemt de mededeeling van »de Telegraaf., betreffende de pogingen, die worden gedaan om tot een nationalen omroep te komen, »nieuwe misleiding Van fusie tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A. is geen sprake, wel van een zoo groot mogelijke samenwerking. Ook de A.V.R.O. spreekt dit bericht tegen. Het «Handels blad. heeft omtrent dit bericht inlich tingen gevraagd aan oud-minister Wes- terveld, voorzitter van de A.V.R.O., die met groote verbazing van het z.i. sen sationeel© bericht kennis nam. En de heer Westerveld gaf als zijn meening, dat dergelijke berichten, in stede een goed-bedoelde poging te doen tot ver betering van de toestanden op radioge- bied hier te lande, juist geschikt zijn dergelijke pogingen bij voorbaat te doen mislukken. In haar avondblad van Donderdag be richt de Haagsche correspondent van de Tel., dat Donderdagavond door den Radioraad een vergadering is gehouden, waarin ter tafel zijn gebracht de resul taten van de bemoeiingen van voorzitter en secretaris van den raad voor de tot standkoming van een Nationalen Omroep. Naar de correspondent verneemt, is dr. de Visser gewonnen voor het idee van de V.A.R.A. om voorloopig alleen tot stand te brengen een coöperatie A.V.R.O. V.A.R.A. ten einde een aanvang te maken met de gemeenschappelijke neu trale uitzendingen. Wanneer door onwil van de christelijke omroepvereenigingen men er niet in slagen mooht voor de V.A.R.A. 20 pet. van den zendtijd op Huizen in te ruimen, zullen ook deze verdere 20 pet. worden ingeruimd ten koste van de A.V.R.O. op den Hilversumachen zendpr, al dan niet in dec vorm van een gemeenschappelijk A.V.R.O.-V.A.R.A.-programma. Einde van de aiastrim-epldemie Sedert vier dagen geen nieuw geval te Rotterdam. Rotterdam schijnt de alastrlm-epidemle langzamerhand te boven te komen. Gis teren werd wederom geen enkele alastrim- patiënt opgenomen, zoodat al sedert vier dagen geen enkele lijder aan de gevreesde ziekte in de barakken is binnengebracht. TWEEDE KAMER. Uit de stemmingen van Donderdag bleek reeds, dat noch de arbeidscontracten, noch de militairen en het personeel der semi-publieke bedrijven onder de nieuwe regeling dezer Ambtenarenwet zullen val len. Minister Deckers zeide binnenkort met eene regeling voor de militairen te zullen komen. Voor het overige meenen wij onze lezers de technisch-droge discussies te mogen onthouden en verwijzen hen naar wat mr. Antonio daarover mededeelt. Den heer Wijnkoop werd vergund over de Maastrichtsche relletjes te lnterpel- eerenl België met kroonprins Umberto van Italië. Laatstgenoemde wordt a.s. Dinsdag te Brussel verwacht Het huwelijk zal in Januari a.s. worden voltrokken. FRANKRIJK. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Vijftig dooden ln een hinderlaag. Bij een botsing tusschen Fransche sol daten en Marokkaansche inboorlingen te Oolonb-Besjar is er een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen ln een hinderlaag geraakt De verliezen der Franschen moeten 50 dooden en gewon den bedragen. RUSLAND. HET RUSSISCH-CHINEESOH CONFLICT. Rnsland weigert de Chlneesche gevangenen te ontslaan. Naar uit Moskou gemeld wordt, maakt het commissariaat van buitenlandsche zaken bekend, dat d« Duitsohe ambassade de Sovjet regeering op 9 October een memorandum ter hand heeft gesteld, waarin de vrijlating van de Chineesche gevangenen in de Sovjet-unie en van de Sovjet-Russische gevangenen in China uit humanitaire overwegingen wordt geëescht. De Sovjet-regeering heeft het voorstel onderzocht en de Duitsche ambassade Donderdag een antwoord doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Sovjet- regeering het voorstel helaas volstrekt moet afwijzen. Deze weigering wordt hiermede gerechtvaardigd, dat de Chi neesche regeering de Russische onder danen te wreed behandelt en tot dusverre geweigerd heeft alles te doen om den toestand der Russische onderdanen in China te verlichten. Interventie van Japan-in MantsJoerQe? Naar de »Morningpost« meldt, bereidt e Japansche regeering zich er op voor, het Ohineesch-Russisch conflict in te grijpen, indien de Russische troepen verder in het gebied van Mantsjoerije zouden doordringen. HET VONNIS TE CHARBIN. De procedure van de uitspraak. Uit Charbin wordt gemeld, dat het von nis tegen de 88 sowj et-onderdanen in strijd met alle regelen des rechts uitge sproken is in het geheim in de kapel van de gevangenis, terwijl zelfs de advocaten van de beklaagden daarmede niet bekend waren gemaakt. De Sowjet-pers verontwaardigd. De Sowjet-pers wijdt verontwaardigde commentaren aan het vonnis van Charbin en beweert, dat dit vonnis reeds van te voren vast stond en dat de Sovjet-Unie aan dit vonnis niet de minste waarde kan hechten en moet blijven aandringen op de onmiddellijke Invrijheidstelling van de veroordeelden, evenals van alle andere sowjetburgers, die van de Chlneesche ver volgingen hebben te lijden. DE MARITIEME ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Fransch-Itailaansche samen werking? Volgens de Giornale d'Italia heeft de Italiaansche regeering de Fransche uitge- noodigd tot een conferentie te Rome, wel ker doel moet zijn, van te voren tot over eenstemming te komen over de proble men, die op de conferentie te Londen be handeld zullen worden. Naar het blad verder meldt, is deze uit- noodiging in Frankrijk welwillend' ont vangen. Instemming van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken heeft instemming betuigd met den door de Italiaansche regeering geuiten wensch om vóór de Londensche vlootoonferentie in overleg te treden over het vraagstuk der beperking van de zee strijdkrachten van beide landen. Het antwoord van Japan de ultnoodlglng. op AFGANISTAN. BELGIË. De strijd om de macht. Hablboella geeft het nog niet op. Naar Reuter uit Pesjawar meldt, zijn daar berichten ontvangen, volgens welke Hablboella, de verdreven en gevluchte koning, nieuwe soldaten aanwerft in de provincie Kohidaman, ten einde den strijd tegen Nadir chan te kunnen voortzetten. Habiboella heeft Jabaloel Siraj versterkt en maakt zich gereed om er heftigen te genstand te bieden aan de troepen, die te zijner vervolging zijn uitgezonden. De Fransche legatie te Kaboel heeft eenige schade geleden ten gevolge van plundering. De Engelsche legatie is onge deerd, maai* enkele buiten-gebouwen zijn vrij erg beschadigd door terugtrekkende stammen. Van de Engelsohe legatie zijn drie wachters gedood bij den afweer van een aanval. Het had maar weinig gescheeld of Ha biboella was gevangen genomen. Hij wist op het nippertje te ontsnappen door een bres in den muur van de citadel. Zijn fa milie is in gevangenschap. BETOOGING VOOR DE ITALIAAN SCHE AMBASSADE TE BRUSSEL. Naar aanleiding van het proces te Pola. Door een groep anti-fascisten, waaron der verscheidene jonge Italianen, is Vrij dagavond omstreeks negen uur een betoo ging gehouden voor het gebouw der Ita liaansche ambassade te Brussel. Deze be tooging bleek verband te houden met de terechtstelling van den Sloween Gortan te Pola. De betoogers schreeuwden: Weg met Mussolini en verbrijzelden vervolgens met steenen de ruiten van den voorgevel van het gebouw. Toen de politie verscheen, loste een der betoogers een schot, de poli tie vuurde op haar beurt in de luoht, waar na alle betoogers op de vlucht sloegen. Niemand kon wordeai gearresteerd. VORSTELIJKE VERLOVING. Kroonprins Umberto van Italië en prinses Marie José van België. De „Soir" kondigt aan, dat a.s. Donder- .dag officieel de verloving bekend zal wor- blijft het uiteraard mogelijk, dat"de tijd den gemaakt van prinses Marie Joaé van CHINA. Een nieuwe nota van China aan Rusland. De oorlog begonnen; China zal zich tot dien Volkenbond wenden. Het Chineesdhe kabhiet heeft Donder dag besloten de sowjet-regeering door be middeling van de Duitsche ambassade te Moskou een nieuwe nota te doen toekomen, waarin tegen de aanvallen van het Roode Leger op Chineesche steden aan de Amoer geprotesteerd zal worden. In de nota wordt verder verklaard, dat sowj et-Rusland thans den oorlog is be gonnen. De Chineesche regeering zal van deze aanvallen onmiddellijk den Volken bond in kennis stellen en dezen verzoeken in te grijpen. De Chineesche regeering stelt de sowjet-regeering aansprakelijk voor alle schade, die door de aanhoudende Russische aanvallen ontstaan is. Deze notr zal zeer spoedig worden overhandigd. In het antwoord van de Japansche re geering op de uitnoodiging tot deelneming aan de maritieme ontwapeningsconferentie wordt volledige medewerking beloofd en de hoop uitgesproken, dat men zal -.liig'M in het aannemen van de ontworp-a plai - nen tot verzekering van den vrede ter zee en de vermindering van de zware wape- ningslasten. INTERNATIONALE ZEELIEDEN- CONFERENTIE. De toestanden ln de havens. De Volkenbondscommissie voor de ver betering van de toestanden in de havens ls tot de conclusie gekomen, dat een totaal verbod' van vrouwelijk personeel in bars, café's enz. in de havenwijken onuitvoer baar is. Zij heeft zich uitgesproken ten gunste van de vaststelling van een mini mum leeftijdsgrens van mannelijk en vrouwelijk personeel ln deze etablisse menten. Tevens heeft zij zich uitgespro ken voor strenger maatregelen tegen den verkoop van verdoovende middelen aan zeelieden en voor de beperking van het aantal plaatsen, waar de alcoholische 'iranken in de havens verkocht worden. LUCHTVAART. De postvluchten van en naar Indië Het vierde postvliegtuig vertrokken. Donderdagochtend 6.25 is van Schiphol het vierde postvliegtuig in geregeiden dienst naar Nederl. Oost-Indië, de PH-AGB, vertrokken. Er waren een hon derd belangstellenden uit de stad op het vliegveld gekomen, om van het vertrek getuige te zijn en aan de bemanning een goede reis toe te wenachen. Onder hen was de heer Plesman, directeur van de Kon. Luchtvaartmij. en de Kon. Ned.-Ind, Luchtvaartmij. De bemanning bestaat uit <ie heeren Aler, 1ste bestuurder, dr. Jong bloed, 2de bestuurder en Bruyvesteyn, mechanicien. Met het vliegtuig worden 30 zakken luchtpost vervoerd, met een totaal ge wicht van 202 KG. bruto en 249.32 KG. netto. De zending bevat 8973 brieven, 1245 briefkaarten, 88 drukwerken, 26 post wissels eni 10 (monsters, totaal 10.229 stuks. Hiervan werden aangeteekend 597 brie ven, 33 briefkaarten, 6 drukwerken en één monster, totaal 637 stuks. Waarom dr. Jongbloed meegaat. In de eerste plaats wil ik, zoo heeft dr. Jongbloed aan een verslaggever van het Hbl. verteld, den hygiënischen toestand langs de heele route aan een onderzoek onderwerpen. Op vorige Indië-vluchten zijn eenige menschen ziek geworden. Ma laria en dysenterie. Van te voren heb ik vragenlijsten gestuurd aan de agenten langs de geheele route. De meeste zijn be antwoord. Daardoor heb ik thans reeds een overzicht gekregen over het klimaat, de drinkwatervoorziening, de slaap- en eetgelegenheid benevens over de heer- schende besmettelijke ziekten. Onderweg zal ik deze gegevens aanvul len uit eigen ervaring. Op elke plaats hoop ik een plaatselijken dokter te vin den teneinde op die wijze op de meest exacte gegevens de hand te kunnen leggen. Op die wijze hoop ik op alle stations voorzorgen te kunnen treffen om ziekten te vermijden. Het geval-Waalewijn be wijst, hoezeer dit noodig is. Een zeer groote hoofdzaak is ook het onderzoek van de vermoeidheid van de vliegers. Die hebben een zware taak. Waarachtig, zoo'n Indië-vlucht ls geen grapje, 8 a 10 uur vliegen per dag, soms in de grootste hitte en dan nog wel eens benzine bijvullen, waarbij hulp vereischt wordt. Meestentijds in een warm klimaat. Waarbij trouwens ook de snelle over- gang van klimaat van beteekenis is: stel je maar eens voor, dat je in 3 a 4 dagen van bier weg in een tropisch klimaat zit. Tk zal die vermoeidheid door dagelijk- soho proeven meten op mezelf en op Aler. Zooals je weet, is de materie mij bekend genoeg: mijn dissertatie handelde o.a. juist daarover. En ik pas dit nu in de praktijk toe. Op deze wüze komen wij ertoe, de gege vens te verzamelen ten einde ten slotte te komen tot een vaststelling van het aantal werkuren voor een vlieger. In de derde plaats hoop ik in de gele genheid te zijn, ln Indië zelf besprekin gen te houden met medici, met dezen er- i

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9