Konijn's Leverkaas HET HUISJE IN HET MIN Gromalca Tafelzilver; VLEKVRU 00ST-INDIË. BINNENLAND. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 CHINA. De burgeroorlog. Fenfl niet gevangen genomen? Een Reuter-bericht uit Sjanghai geeft naar het zelf zegt betrouwbaar nieuws over den stand van den burger oorlog. Indien men inderdaad met in lichtingen uit juiste bron te doen heeft blijft er van de fabel, dat de „christen- generaal" Feng zou zijn gevangengeno men door zijn gastheer Jen, uit Sjansi, niets over. Want Feng's troepen hebben zich meester gemaakt van de stad Tsjengtsjou, het knooppunt van den Pe kingHankau-spoorweg met den Loeng- hai-spoorw^g. En thans zouden de troe pen van Feng door het dal van de Han- rivier aanrukken op Hankou. Terzelfder tijd zouden altijd volgens dat telegram de troepen van dien an deren tegenstander van Tsjiang Kai-sjek, n.1. Tsjang Fat-Kwei met zijn „ijzervre ters" uit het zuiden op Hankou aan rukken. Men verwacht dan ook Binnen enkele dagen een beslissenden slag in de buurt van Hankou. Deze laatste verwachting moet wel eenige bevreemding wekken; vermoedelijk wordt er geen rekening ge houden met de toch zeer groote afstan den welkA de legers van Feng-Ju-sjiang uit het Noorden en Tsjang Fat-kwel uit het Zuiden moeten afleggen om in de buurt van Hankou te komen. Legers ver plaatsen zioh niet zoo snel als vliegtui gen, auto's of zelfs maar treinen. Inmiddels blijft Tsjiang Kai-sjek niet werkloos toekijken. Reeds heeft hij één van zijn beste divisies in den strijd ge zonden, een strijd van welken de uitslag zeer onzeker schijnt. Men meldt ook nog uit Sjanghai, dat naar Woehoe, waar een nftiiterij was uit gebroken, trouwgebleven nationalistische troepen zijn gezonden. Zij slaagden er in den muiters de baas te worden. Vijfhonderd opstandelingen werden ontwapend, de overigens werden uit de stad verdreven. De Britsche vrouwen en kinderen die gevlucht waren op een Britsche kanonneerboot zijn weer naar hun woningen in Hoehoe teruggekeerd. Het Russisch-Chineesche conflict. Ernstige botsingen tnsschen Russische en Ohineesche troe pen. PEKING, 20 Oetobsr. Naar het Chi- neesohe Oppercommando mededeelt, is het aan de Ohineesch-Russischo grens, bij de stad Iman, tot een botsing tusschen Russische en Ohineesche troepen geko men toen een bataljon Russen de grens wilde overgaan. De Ohineesche troepen openden het vuur, waarop de Russen terugtrokken. Nader wordt gemeld, dat een Russisch luchteskader bommen heeft geworpen op het Ohineesche hoofdkwartier; hierdoor geraakten twee treinen in brand. Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten en door de Ohineesohe troepen in beslag genomen. De bestuurder van het vlieg tuig wilde zioh niet gevangen laten ne men en pleegde zelfmoord. Over den toestand op de rivier Soen- gari wordt medegedeeld, dat de Chinee- sche artillerie by Lahasoesoe de Russi sche oorlogsschepen heeft beschoten, daar deze 500 man aan land wilden zet ten. Aan beide zijden vielen doeden en gew6nden. NEDERLAAG VAN DE REGEERINGS TROEPEN IN CHINA. Hankou gebombardeerd? De strijd tusschen het leger van Tsjing Kai-sjek en dat van Feng is nog niet geëindigd. Zaterdag hebben de Ohineesche regeeringstroepen in de nabijheid van Hankou een krachtig offensief tegen de troepen van Feng geopend, dat echter mislukte. De regeeringstroepen werden volkomen teruggeslagen en leden groote verliezen. De opperbevelhebber van de regeeringstroepen, die den strijd tegen Feng leidde, werd gedood. Het vliegtuig- escader van generaal Feng heeft Hankou gebombardeerd. Naar van officieele Ja- pansche zijde wordt medegedeeld, is men in Japan van meening dat het generaal Feng zal gelukken Hankou te bezetten. De troepen van generaal Feng zijn zeer goed ditgerust en zij voeren een krachtige propaganda tegen de dictatuur van Maar schalk Tsjiang Kai-sjek. ?gen hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel I f0.65 per flacon. FEUILLETON Uit het Engelsch door maADöft mm 24) En wat betreft de opening in de rots, ik zou graag daar landen, want dat la de kortste weg naar de Abbev. We hebben daar een anand aan den elevator. Als u lust hebt, kunt u dan meteen eens een kijkje nemen in de groeven. Heel vriendelijk van u, milord, ant woordde Hector. Ik had do hoop sl op gegeven ooit toegelaten io worden op dat verboden terrein. Hector daoht er Inmiddels geen oogen- bllk aan, om aan deze ultnoodiging ge- boor te geven. Hij. verwonderde zich er over, hoe zulk een geslepen man nis zijn gastheer zoo ontijdig den valstrik kon toonen die voor hem gespannen waa. Hij kon het zich alleen verklaren uit een ver langen om geweld te vermijden, bij het overbrengen van hun gevangene naar den onderaardsohen kerker. Van het standpunt van Lord Purbeck zou het pret tiger zijn die rol van gastheer te kunnen blijven Bpelen tot Hector veilig en wol binnen de groeven zou zijn, wnnr hij kon worden vastgehouden, zonder dat het scheepsvolk er iets van merkte en uit welken kerker mon hem zou ontslaan, waarsohHniyk op dezelfde wijze waarop zij het den Ier Oasaldy haddon gedaan. PESTGEVALLEN TE SOERABAJA. Aneta seinde ddL Zaterdag: Soerabaja is met pest besmet verklaard. Zooals men weet, komt de pest, welke op Java nog altijd voortwoekert, slechts bij uitzondering in de lage, heete kuststreken voor. In de hoogere, koelere bergstreken in het binnenland, vooral in de vochtige hooglanden van Midden- en Oost-Java, tiert de ziekte het weligst. Toch doen zich sporadisch enkele, hetzij van buiten Java geïmporteerde, hetzij uit 't binnenland aangevoerde gevallen van pest ook in de groote bevolkingscomplexen der kustste den als Semarang en Soerabaja voor, tot- dusver gelukkig zonder dat er in de kam ponggribussen, welke daar nog altijd niet zijn opgeruimd, verontrustende versprei ding plaats vindt. Krachtdadige maatrege len van isolatie en observatie kunnen in deze medisch goed toegeruste centra bo vendien gemakkelijk toegepast worden. Het bericht der besmetverklaring van Soerabaja met pest, een maatregel, voor geschreven door de Quarantaine-ordon nantie behoeft dus niet als verontrustend uit gezondheidsoogpunt te worden opge vat. Voor de scheepvaart, vooral van een groote export-haven als Soerabaja, zijn aan den .maatregel uiteraard hinderlijke beslommeringen en belemmeringen ver bonden, zoodat het praktisch effect zich vooral op oeoonomisch terrein openbaart. (N. R. Ort.) DE KOELIE-AANSLAGEN OP DE ONDERNEMING KANOPAN OELOE. Medan. Op de landbouw-onderneming Membang Moeda, grenzende aan Kanopan Oeloe, zijn twee vergeefsche aanvalspo- gipgen op den administrateur en een assistent gedaan. Oorzaak geschil over het werk. Een koelie werd gearresteerd. Medan. De Sumatrapost deelt mede, dat de vermoedelijke oorzaak van de aan slagen op de onderneming Kanopan Oeloe is opruiing door een mandoer, die voor hoofdmandoer gepasseerd was. Een com plot werd gevormd tot het vermoorden van alle Europeanen op de onderneming. De veldpolitie patrouilleert. Alles is rustig. Volgens de D. Ot. bedraagt 't aantal ge arresteerden in verband met de aanslagen thans zestien. Het bestuur meent, dat de slechte geest op de onderneming te wij ten is aan bepaalde, daar heerschende, toe standen. Op den dag van de aanslagen is de arbeidsinspectie nog in den morgen op de onderneming geweest en heeft geen klachten vernomen. De assistent Evertson, die denzelfden dag werd aangevallen, heeft tegen een koelie, die het contract had uitgediend, ge zegd dat hij volgens de koelie-ordonnan tie de dagen, dat hij in de gevangenis had gezeten en ziek was geweest, moest uitdienen, waardoor de koelie eerst in De cember weg zou kunnen. De koelie heeft hierop met een parang den assistent licht verwond. Volgens art 15 van de Koelie-ordon nantie wordt onder den termijn, waarvoor de werkovereenkomst wordt aangegaan, mede verstaan de tijd1 waarmede de over eenkomst wordt verlengd wegens nawer ken van den werkman voor verzuimde dagen. PERLAK PETROLEUM MIJ. Een spuiter aangeboord met een capaciteit van 200 ton per dag. Batavia, 21 Oct De Perlak heeft een spuiter aangeboord met een capaciteit van 200 ton per dag, waardoor de capa citeit van de Perlak thans 700 ton be draagt Dit waa dus het resultaat van zijn senti menteel© dwaasheden om den vader van Madge St. Alhelm te ontzien I En niemand zou. er in dagen om zijn spoor terug te vinden. Het plan zat prachtig in elkaar! Wolken kwamen In het Westen opzetten en verhaastten het vallen van de duister nis. Gaan we over den pier loopen of in een van de trollies? vroeg Hector, schijn baar argeloos, zoo goéd mogelijk zijn in tense spanning verbergend. De trollies zijn niet al te schoon, ik loop meestal, was het antwoord. De Meermin lag aan den pier en de loopbrug werdi neergelaten. Het was nu pikdonker, zelfs de rots was nauwelijks zichtbaar vanaf het dek van het jacht, maar de gelige schijn van een lantaarn was zichtbaar in de rotsopening. Nu Yeldham, voorzichtig, volg mij maar, zei de Graaf. Het is vloed en een misstap beteekent kopje onder. Of schoon het misschien minder erg zou zijn dan een val op de rotsen. Hector dankte den hemel dat het vloed waa Voorzichtig daalde hij af langs de loopplank zonder leuning, achter den Graaf. HIJ merkte dat kapitein Bannister nohtor hem liep. Op den pier stond een rij troUIes, zoodat ze achter elkaar moeston loopen, maar toen ze de trollies voorbij waren, bleef de knplteln aohter Heotor loopen. "T P1? TH den. we* nf te fnUden, nla Ik het jacht mocht verkiezen boven do groeven, dacht Hector, terwijl hij trachtte ln de dikke duisternis iets te onderschei den. Eindelijk gelukte het hem een groep van drie mannen te ontdekken, die aan het einde van den pier stonden. {Zonder RADIOREDE GESTAAKT. Op last van het hoofdbestuur der P. T. T. Gisteravond heeft de heer W. Vogt, directeur van de „A.V.R.O.", voor de mi crofoon een résumé gegeven van zijn Zondagavond gehouden rede. Daarin besprak hij opnieuw de eventueele be sluiten van den Radioraad. Nadat hij on geveer een kwartier het woord had ge voerd, staakte hij plotseling zijn rede, waarna-een minuut of vijf later door den omroeper werd medegedeeld, dat de heer Vogt op last van het hoofdbestuur der P.T.T. zijn rede had moeten beëindigen. Beeldtelegrafie Nederland-lndië. Kan binnen vtjf maanden wor den verwacht Aneta seint uit Batavia: De Nederlandsche en de Indische radio- telegrafie zijn tot overeenstemming geko men ten aanzien van den aankoop van een Telefunken-beeldzender, waardoor de beeldtelegrafie binnen vijf maanden ver wacht kan worden. De Edison lichtweek. Amsterdam als lichtstad. Gisteren was het 50 jaar geleden, 21 October 1870, toen electriciteit voor het eerst practisch werd toegepast. DEZE WEEK RECLAME AANBIEDING 9-m van 45 00 75 „100 125 150 w 176 voor 30 ets. 49 ets. 02 ets. 82 ets. 105 ets. 130 ets. 145 ets. Kleedingmagazijn HERIWIAN NYPELS Amsterdam heeft ter gelegenheid van de herdenking van dit feit een „licht week" georganiseerd en Zaterdag heb- een aantal journalisten de proefverlich- ting bezien. Aan het relaas van den Amsterdam- schen corr. van de N. R. Ort. ontleenen wij het volgende: Reeds onmiddellijk op den Voorburg wal passeerden wij eenige groote gebou wen, die door schijnwerpers in een uit bundig licht waren gezet; maar de eerste verrassing waren de twee rijzige licht toren, welke oprezen op de brug voor het Centraal Station als afsluiting van een lange allée van blanke lichtzuilen, waar in het Damrak was omgetooverd. Zij ver spreidden daar een warmen gloed, waar in de gevels van alle huizen en gebou- we op een onwezenlijke wijze uitkwamen, en schoonheden van het stadsbeeld ge openbaard werden, welke tot nu toe ver borgen zijn geweest Aan het einde wa ren in felle lichtlijnen de architectonische contouren van het Bijenkorf-gebouw te gen den donkeren hemel afgeteekend; op den Dam straalde het gebouw van Peek Oloppenburg in een zee van licht het welk uit zeer sterke schijnwerpers ont sprong, die zóó zijn aangebracht, dat de eigenlijke lichtbronnen onzichtbaar wa ren. Over zijn geheele hoogte en breedte stond het gebouw als in het klaarste dag licht, het welk zich weerkaatste tegen het Paleis met zijn imposanten koepel, waar van de onvergelijkelijke arohitectuur zoo meer overweldigend dan ooit uitkwam. Plotseling stond ook het mooie Edison- monument, een ranke hooge decoratieve zuil midden op het Damplein, stralend in het blanke licht, hetwelk uit krachtige schijnwerpers zelve aan het oog onttrok ken erop geworpen werd; en het effect was meer dan overweldigend. In de Kalverstraat deden de licht-orna- menten, midden boven de straat aange bracht; het uitstekend; zij berusten op een systeem van sterke lampen, een soort gemoderniseerde Ohineesche lan taarns, welker licht zich weerkaatst te gen gekleurde vlakken. Van ontroerende schoonheid is de gloeilampjes-illuminatie van het Munt- gebouw met zijn prachtig torentje; in vurige lijnen toekende het zich fel tegen den nachthemel af, en weerspiegelde het zich in het donkere water van het Singel. Na dit schouwspel deden de Reguliers- breestraat en de Utrechtschestraat in de gewone straatverlichting eenigszins dood aan; op het Rembrandtplein daarentegen hadden Mille Colonnes, „de Kroon", het Rembrandt-theater, „Het Gouden Hoofd" en Sohiller het hunne tot de feestelijke gevelverlichting bijgedragen. Op het Frederiksplein klaterde de lichtfontein met wisselende kleuren; in de Vijzelstraat toonde het gebouw van de Incassobank, welk een wondermooi ef fect met goed toegepaste indirecte ver lichting is te bereiken. Sober, rustig en geheel in overeen stemming met de statigheid van de Hee rengracht was de feestverlichting, hier aangebracht tusschen Leldschestraat en Vijzelstraat. De Leidschestraat prijkt in een ver siering van in fel licht geplaatste gesty- leerde vlaggen of coulissen langs de gevels der huizen; op de bruggen zijn decoratieve zuilen aangebracht, elk be staande in drie op elkander geplaatste gekleurde lichtbakken. Bij het Leidsche- boschje straalt het verrassend mooie Philips-monument een zee van licht over de omgeving uit. De doorgang van het Rijksmuseum is gedurende de lichtweek Amsterdam's „Gouden Poort"; daar ver spreiden de lantaarns, waarin lampen van goudgeel glas gezet zijn, een war» men gouden gloed. De tocht ging verder door verschillen de buitenwijken, waar buurtverenigin gen in overleg met het comité voor de verlichting gezorgd hadden, maar nie) voldaan hadden aap het verzoek om deze tusschen twaalf en twee uur te ontste ken, zoodat het wat dit gedeelte betreft een vrijwel vergeefsche rit was. Marktberichten. SPAARBANK HEILIGE ANTONIUS VAN PADUA", Aldeellng: Den Helder, Opgericht 1899, Te goed op ultimo Aug. f 204.068.67 8.834.89 f 213.003.00 8.394.60 Ingebracht in Sopt. Terugbetaald Sept. Te goed op ultimo Sept. f 204.608.46 Aantal boekjes in omloop 665. Spaarbusjes verkrijgbaar aan het loket Wij BREIENIIIIIIIIII twijfel om, 200 noodig, de behulpzame hand te bieden. Hy keek neer op het donkere, klotsende water. Op dit punt was nog water genoeg maar een paar pas verder, zou het te ondiep zyn om te kun nen duiken. Het was nu tijd om te hande len. en hy waagde den sprong. Na enkele seconden keek hij omhoog en hy zag de vage omtrekken van twee gestal ten op den pier. 't Spyt me u te moeten verlaten, Lord Purbeck, riep hij, maar ik geef den voorkeur aan dezen weg. Dank voor den prettigen tocht. De graaf en zyn kapitein fluisterden. Heotor zwom naar land en uitstekend zwemmer als hy was bereikte hy spoe dig de kust. De plaats, welke lilj voor zyn landing had uitgekozen was het punt, waar de vallei-weg op het strand uit kwam; een punt zoo dioht mogeiyk bij Martha Oalloway'a huisje. Hy stak het smalle stukje strand over en rende do vallei ln. Vijftig meter ongeveer van het tuinhekje af, hoorde hy het gebild van een geweerschot en eon kogel suisde langs zyn hoofd. Hy was niet getroffen en een «ogenblik later drukte zyn knie op de borst van den man die geschoten had uit de hooge varens aan den kant van den weg. Worg me niet, hUgde de man Lady Madge zei dat u neergescho ten moest worden, daarom probeerde ik het te doen. HOOFDSTUK XV. „Ik ben geen moordenares." Heotor liet den man opstaan jonder ham log te laten. Da onverwachte be kentenis had hem getroffen alsof hy door een kogel gewond was. Een oogenblik maakte deze ontstellende m^dedeellng 't hem onmogeiyk zyn volle kracht te ge bruiken. Het eerste dat door zyn ge dachten flitste was, dat deze poging tot moord onbekend moest blijven, ter- wille van het meisje, dat onmogeiyk de draagwydte van datgene waartoe zij den man had aangezet, begrepen kon hebben. Er bestond' natuurüjk een mogelijkheid, dat de kerel loog, maar dat zou hem niet weerhouden de beschuldiging vol' te hou den als hij aan de Justitie werd over geleverd. 'Je houdt vol, dat Lady Madge St. Alhelimje gezegd heeft op mij te schieten? vroeg Heotor. Dat zweer ik voor den rechter als hot moet. Hector bukte zich en met zyn vrye hand pakte hy het geweer op, dat aan de hand van den man ontvallen was. Hy opende den grendel, haalde or een on gebruikte patroon uit, gooide toen hot wapen weg en doorzooht de zakken van J jn man. Toen liet hij hem los. Ik zou je aanraden te maken dat je weg komt, voor lk van gedaohten veran der, zei hy streng. a3b de politie dit waar wordt is het alleen je eigen schuld. houdt je mond, versta je? Geeft u dan niet aan? stamelde een stem uit het duister. Neen, maar als je zooiets weer pro beert, draal lk je den nek om. Toen de gedaante in het duister ver- dwenen was, vervolgde Heotor zyn weg. Pas toen hij het tuinhekje bereikte, was hy voldoende hersteld van den schok om te bedenken dat hij niet een* den naam had gevraagd van slja aanrander, vat on getwijfeld verstandiger zou zyn gerweosL eensdeels als voorzorg tegen een volgen den aanval, anderdeels als bewijsmate riaal voor hot geval dat hy zou besluiten Lady Madge ter verantwoording op te roepen. Op het geluid van voetstappen in de gang, kwam Martha uit de keuken aan rennen, bleek en beschreld. O meneer Hector, riep ze, ik daoht dat BessJe teruggekomen wasl Neen, ik ben het, zei hy opgewekt. Toen, het verdriet op het gezicht van Martha opmerkend, zei hy: Er is tooh niets met Bessie? Martha legde haar vinger op haar lip pen en maakte een veelbeteekenende be weging naar de gesloten deur van Maple- ton's kamer. Hector volgde haar naar zijn eigen kamer en daar stortte de arme vrouw haar hart uit. In verwarde zinnen vertelde zo hem van de vermiste kleedlng- stukken, die wezen op een vrijwillige vlucht en ook van de onbewezen ver moedens die Budige koesterde tegen Ma- pleton. Wat er met het arme kind ge beurd ls, /eet God alleen, maar het la dwaasheid van Budge om hém daarvan te verdonken, snikte Martha. Waarom? vroeg Hector, die er «yn eigen opinie over den heer Mapleton op nahield. Ze kan tooh niet wegloopen met iemand, die hier al dien tijd ls geweest? Hy is belde dagen byna niet weg ge weest, nooit langer dan een half uur aohter elkaar. Een man die een meisje verleid heeft om met hem weg te loopen, kan tooh niet op twee plaatsen togeiyk zyn? (Wordt vsrvolgdj ALKMAAR, 21 Oct. Veemarkt. Aangevoerd: 72 vette koeien 220430, handel matig; 3 vette kalveren 90—120; vette kalveren per ned. pond 1.40 1.55; 27 nuchtere kalv. (slacht) 834J 459 vette varkens (zware) p. ned. pond 768a cent; zouters per ned. pond 7677 ct. Handel stug. AMSTERDAM, 21 Oct. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 2035 H.L. AMSTERDAM, 21 Oct. Veemarkt. Aangevoerd: 636 vette koelen, ie kw. 1.07—1.16; ae kw. 0.90—1.04; 3e kw. 0.72—0.88; mindere soorten 0.64—0.70; 150 melk- en kalfkoeien 270375; 55 vette kal veren, 2e kw. 8898; 3e kw. 78—86; 38 nuchtere kalveren ia18; 90 schapen 36— 4a; 32 lamineren 3438; 560 varkens (po lio kg.) 96—97; zware varkens 95—96; vette varkens 92—94 9 paarden 120—25a BROEK OP LANGENDIJK, ai Oct. Bloemkool ie s. 7.60—15.10; bloemkool 2e i s. 1—3.40 per 100 stuks; peen 1.50—2.20; roode kool ie s. 2.20—4.80; gele kool 3.10 —6.10; witte kool 1.10—1.30; Deensche witte kool 2—2.40; uien 2.803.50; drielingen 1.80-^2.60; nep 3.60—4; bieten 1—2.70; aardappelen: Schotsche muizen 1.90; alles per 100 kg.; witkrop a.502.60 per 100 stuks. Aanvoer: 1450 stuks witkrop, 2000 stuks bloemkool, 8700 kg. peen, 54,000 kg. roode kool, 4300 kg. gele kool, 61,000 kg. witte kool, 26,000 kg. Deensche witte kool, 15,600 kg. uien, 8500 kg. bieten, 7000 kg. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, ai Oct. Aangevoerd: 6700 kg. aardappelen: Schot sche muizen 1.60—2.30, bl. aardappelen 2.70^ bnavo's 1.80, drielingen 2.80; 7700 kg. uien: j uien 33.50, drielingen 1.80—2, grove 3.50—3.60, gele nep 3J0—4.30; 90 leg spercieboonen 25; 2500 kg. peen 2.20; 32,800 kg. roode kool 2—4.10; 66,400 kg. witte kool i.ao—1.30; 10,000 kg. gele kool 3.10—5.40; 2600 kg. Deensche witte koot 1.70—2, alles per 100 kg.; soo stuks bloem- i 10; 250 stuks Chtn. kool 3.50 per 100 stuks. W ARMENHUIZEN, 21 Oct. Gewone uiien 3.50370, grove uien j.70, drielingen 1.60, nep 44.10, roode kool 2.803 90, witte kool 0.901.10 per 100 kg. 1 1 1 Wij BREIEN en REP AREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon gji.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2