WILLEN DEKENS. Jb. HAMER ZOON, Handwondjes Radiografisch Weerbericht GEMENGD NIEUWS Echte LEIDSCHE en gepatenteerde FRANSCHE N.Y. Beh. en Stoft. Spoorstraat 49. Wieringen.' KRAANARM NAAR BENEDEN GESTORT. CHRISTELIJKE SCHOOL TE DEN OEVER, Reeds uitbreiding noodig. Ernstig auto-ongeval. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. NEDERLANDERS IN DEN FRANSCHEN LANDBOUW. Hoeveel Nederlanders hebben ln den Franschen landbouw een be staan gevonden? Minder dian ge woonlijk aangenomen wordt Stoom vaartberichten. Legerberichten. KINDERVERLAMMING TE BAFLO. ONGELUK OP EEN GYMNASTIEKLES De Alasirim. Te Schiedam. Roofoverval in Den Haag. Tegen dader en medeplichtige een jaar geëtecht Visscherijberichten. 576 tongen p. 8t. 0.60-0.43 p. k. 11.50—6.50 4.50—2.23 n 4-95J.00 De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. Het alibi van den verdachte die te Heerlen is gearresteerd Is zeer onvoldoende. De verdachte naar het huis van bewaring overgebracht Een nieuwe getuige. Resumé. De moord op den heer Lans. Dekens van centimeters dik. Kolossale 2 persoons FANTASIE-DEKENS 190 X 230 van af f 18.50. Tel. Interc. 46. Door het breken van een staaldraad stortte Dinsdagmiddag in de haven van Den Oever een kraanarm naar beneden waardoor materieele schade ontstond aan een ter plaatse opgesteld waterreservoir Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Het bestuur van bovengenoemde school heeft een bouwvergunning aangevraagd voor uitbreiding der school aan den Gast- huisweg. De inschrijving van leerlingen heeft zoodanige vorderingen gemaakt, dat reeds nu, vóórdat de school geopend is, tot uitbreiding moest worden besloten. Woensdagavond pl. m. 6 uur heeft een ernstige aanrijding plaats gehad op den Gemeenelandsweg nabij de eendenfokkerij onder Oosterland. Ter plaatse kwamen de autobus van de firma Naastepad ko mende uit de richting Den Helder en een vrachtauto der firma Gebr. Kaan uit de tegenovergestelde richting door het niet voldoende uitwijken met elkander in botsing. De vrachtwagen werd door een bumper der autobus opgevangen en na genoeg geheel in elkaar gereden. Oogen- schijnlijk bekwam de bus geen noemens waardige schade, evenwel weigerde de motor. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. De Immigratiedienst van het Fransohe ministerie van landbouw heeft de resul taten gepubliceerd van een enquête, welke in 1927 is gehouden naar het aan tal vreemdelingen en het beroep dat zij op dat tijdstip uitoefenden. Daaruit blijkt dat het aantal Nederlanders, dat in den Franschen landbouw een bestaan heeft gevonden, betrekkelijk nog gering is. De groep Nederlandsche landarbeiders telde niet meer dan 537 personen, een aantal dat volgens onzen Rijkslandbouwconsu- lent te Parijs, veel lager is dan men ge woonlijk veronderstelt. Het is waarschijn lijk dat enkele Nederlanders, die Frank rijk als landarbeider waren binnengeko men, na eenigen tijd in de industrie werk hebben gevonden, maar groot zal hun aantal niet zijn. Nederlandsche landbouwers ln Frank rijk, die eigenaar waren van hun bedrijf, waren er 189 (hun vrouwen en kinderen van ouder dan 18 jaar medegerekend), paohters en deelpachters waren er 893. De eerste groep bebouwde 2457 H.A., de tweede 6046 H.A., te zamen dus 8503 H.A., die door onze landgenooten werden ge ëxploiteerd. Noord-Frankrijk en de omge ving van Parijs zijn in verreweg de meeste gevallen door onze boeren en landarbei ders als vestigingsplaats gekozen. Ter vergelijking geven wi) hier het aan tal Belgische pachters en deelpachters met de oppervlakte, door hen geëxploi teerd: 20.457 personen en 261.081 H.A. Bovendien vinden 18.822 Belgen in den Franschen landbouw een gesalarieerde be trekking. naar waarnemingen verrloht ln den morgen van 24 Ootobp. Medegedeeld door het Kon- Nederland90h Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 759.0, te Zürlch. Laagste stand 726.7, te Soydlsfjord. Verwaohtlng: Aanvankelijk stormachtige tot krach tige, later afnemende, Z. tot W. wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets koeler. - Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, u„ 23 Oct. te Soothampton. Karimata, t., 22 Oct. v. Aden. Koningin der Nederlanden, t., 21 Oct. v. Sabang Prins der Nederlanden, u., 22 .Oct. te Sabang. Riouw, u., 20 Oct. v. Belawan. Sembilan, 22 Oct. te Batavia. Christiaan Huygens, u., 22 Oct. te Pt. SaidL Borneo, 23 Oct. v. A'dam. Riouw, u., 21 Oct. te Penang. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Almelo, U 21 Oct. v. Curacao. Ganymedes, pass. 22 Oct. Gibraltar. Theseus, 21 Oct. te Gothenburg. Ariadne, 21 Oct. v. Vigo. Clio, 19 Oct. v. Charleston. Deucalion, 2a Oct. v. Valencia. Eos, 22 Oct. v. Malaga. Fauna, 22 Oct. v...Gibraltar. Jris, 21 Oct. te Danzig. Oberon, 22 Oct. te Varna. Protesu, 22 Oct. v. Odense. Rhea, 19 Oct. v. P. Barrios. Stella, 21 Oct. te Smyrna. Vesta, 21 Oct. v. Dedeagatch. Berenice, 22 Oct. v. Lissabon. Boskoop, t., pass. 21 Oct. Lizard. Hermes, 22 Oct. v. Malta. Kinderdijk, 22 Oct. te Port of Spain. Saturnus, pass. 2 Oct. Öuessant. Strabo, 23 Oct. te Aalborg. Telamon, 22 Oct. te San Juan de Porto Rico. Ajax, 23 Oct. te Genua. Alkmaar, 21 Oct. v. Molltendo. Ceres, pass. 23 Oct. Dungeness. Euterpe, 23 Oct. v. A'dam. Neptunus, 23 Oct. v. A'dam. Nickerie, 21 Oct. v. Curacao. Pollux, 13 Oct. v. A'dam. Simon Bolivar, 23 Oct. v. Curacao. Venezuela, 24 Oct. te A'dam verwacht. Kon. Holl. Lloyd. Delfland!, t., 22 Oct.v. Rio Grande. Gelria, t., 22 Oct. v. Las Palmas. Zaanland, t., 23 Oct. te Montevideo. Kon. Paketvaartmaatschappij. Nw. Holland, 19 Oct. v. Singapore. HollandAfrika Lijn. Grijpskerk, u., 21 Oct. te Beira. Heemskerk, u., 20 Oct. te P. Natal. Jagersfontein, t., 21 Oct. v. La9 Palmas. Randfontein, t., 23 Oct. te East London. Sumatra, t., 23 Oct. v. Lorenzo Marqué». Giekerk, t., 23 Oct. v. Antwerpen. Niasi, t., 23 Oct. v. Dar es Salaam. Nieuwkerk, u., 20 Oct. v. Kaapstad. HollandWest-Afrika Lijn. Haarlem, u., pass. 21 Oct. Las Palmas. Maasland, u., 20 Oct. v. Dakar. Scheldestroom, 22 Oct. te R'dam. Helder, 23 Oct. v. A'dam. HollandAmerika Lijn. Edarrr, 22 Oct. v. R'dam. Lochkatrine, 21 Oct. v. Victoria (B. C.). Moerdijk, 22 Oct. v. St. Thomas. Noorderdijk, 22 Oct. te Hamburg. Narenta, 23 Oct. te Antwerpen. Alkaid, u., pass. 21 Oct. Öuessant. Drechtdijk, 29 Oct. v. Los Angeles. Eemdijk, 20 Oct. te Los Angeles. Gla/morganshire,' 19 Oct. te Portland (O.). Nariva, 21 Oct. te Seattle. Binnendijk, 23 Oct. v. d. Waterweg verwacht, Dinteldijk, 21 Oct. v. Astoria. Edam, 23 Oct te Antwerpen. Nictheroy, 21 Oct. te Liverpool. Spaarndam, 22 Oct. v. Havana. HollandBritsch-Indië Lijn. Schiekerk, u., pass. 22 Oct. Perim. Vechtdijk, 23 Oct. v. R'dam. HollandAustralië Lijn. Arendskerk, 22 Oct. v. Alexandrië. HollandO.-Azië Lijn. Zosma, u., 22 Oct. v. Shanghai. Oldekërk, t., 22 Oct v. Colombo. Ouderkerk, u., 22 Oct. te R'dam. Alderamin, t., pass. 22 Oct. Gibraltar. JavaNew-Vork Liju. Eurylochus, 19 Oct. v. Cochin. Tydeus, 20 Oct. v. Belawan. Blommersdijk, 21 Oct. te New-York. Theseus, 21 Oct v. New-York. Blitar, 21 Oct. v. Alexandrië. Blijdendijk, t., 22 Oct v. P. SaiA Boschdijk, 22 Oct v. Suez. Salawati, 22 Oct. te Boston. Merauke, 22 Oct. v. Suez. JavaBengalen Lijn. Bondowoso, 20 Oct te Belawan. Jacatra, 21 Oct. te Rangoon. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 20 Oct. te Los Angeles. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 21 Oct. te Shanghai. Tjisondari, 21 Oct. v. Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Menado, u., 22 Oct. v. Suez. Patria, u., 22 Oct. v. Tanger. Bandoen», t., 21 Oct. te Marseillfi. Djamlbi, t., 22 Oct. v. Marseille. Tambora, t„ pass. 22 Oct. Sagres. Buitenzorg, u., 23 Oct. te Antwerpen. Indrapoera, t., pass. 23 Oct. Perim. Kota Baroe, u., 22 Oct te Suez. Kota Inten, t., 22 Oct. v. Colombo. Tabanan, 23 Oct. v. Batavia. Kertosono, t., pass. 23 Oct. Pantellaria. Toba, 23 Oct. v. R'dam. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat, t., 21 Oct v. Victoria. Aldebaran, 22 Oct. te Immingham. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Aeneas, 20 Oct. te Shanghai. Ajax, 19 Oct. v. Kobe. Eumaeus, 22 Oct. v._Singapore. Hector, pass. 21 Oct'. Perim. Helenus, 22 Oct. v. Singapore. Astyannax, 22 Oect. v. P. Sald. Phrontis, 21 Oct. te Port Said;. Rhexenor, 22 Oct. v. Port Said. Alcinous, 22 Oct. v. Swansea. Antenor, 22 Oct. te Glasgow. Melampus, pass. 20 Oct. Dungeness. Teiresias, pass. 21 Oct. Prawlepoint. Peisander, 21 Oct. te Liverpool. Prometheus, 23 Oct. te A'dam. Eurymedon, 23 Oct. te Suez. Euryades, 21 Oct. v. Colombo. Menelaus, 22 Oct. v. Singapore. Emzetco Lün. Jonge Johanna, 22 Oct. v. R'dam. Jonge Maria, 23 Oct. v. R'dam. OUD-GEPENSIONNEERDEN. Door'het Dag. Bestuur (Brandwijk en van Geest) van het Comité van actie der samen werkende bonden van oud-militairen en mili taire weduwen van land-, zeemacht en kolo niën, is een adres aan den Minister-President gezonden, waarvan afschrift aan de Leden der Tweede Kamer, aan Ministers van Defensie, Financiën en Koloniën, in welk adres herin nerd wordt aan de vroeger door den- Minister gedane raededeeling: „dat voorzieningen zou den worden getroffen voor de oud-gepension neerden, zoodra een sluitend budget zou zijn verkregen". Nadruk wordt dan gelegd op de tweeërlei maatstaf, welke in de pensionneering is aangelegd een staatje van de oude en nieuwe pensioenen verduidelijkt dit als ge volg waarvan pijnlijke achterstelling is ont staan voor die Oude landsdienaren en de wedu wen en weezen, welke in nood verkeeren, wier rechtsgevoel is gekrenkt en waaraan de zooge naamde „steunverleening" geen gunstige be ïnvloeding vermocht te kunnen geven. Ook de financieele bezwaren kunnen thans niet meer gelden, redenen waarom voornoemd Dag. Bestuur verzoekt, alsnog voorzieningen voor de oud-gepensionneerde militairen te wil len treffen, waardoor het aanleggen van twee erlei maatstaf voor oud-landsdienaren een einde neemt. De 2e luit. N. P. P. van Hoorn, adj.-o.o.L J. Klercq, sergt.-maj.-adm. H. B. van Steen bergen en die sergeanten G. J. de Klerk en J. Groote van het regiment kust-artillèrie wor den met ingang van 26 dezer ontheven van hun detacheering te IJmuiden. De ploeg dienstplichtigen van de lichting 1926 van het regiment kust-artillerie voor her halingsoefeningen onder de wapenen op het verdedigingswerk te IJmuiden worden op 25 dezer in het genot van groot verlof gesteld. Bij beschikking van den- Inspecteur der Ar tillerie d.d. 19 Oct. 1929 No. 4881 is met ingang van 23 Oct. 1929 de zilveren1 medaille voor trouwen dienst toegekend aan den adj.-onder- off.-adm. J. van Dijk van het reg. kust-art. Bij K. B. is te rekenen van 24 Aug. 1929 genoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der artillerie, tot res. ie luit. de res. 2e luit. C. L. Jurling van het ie R.O.A. Binnenland. Nadat te Baflo in 10 dagen geen nieuwe gevallen van kinderverlamming waren voorgekomen, heeft de ziekte zich Dins dag weer geopenbaard bij twee kinderen uit één huisgezin. De kinderen waren uit voorzorg met de moeder naar het in de buurt gelegen dorpje Tinallingo gezon den. In het geheel zijn thans elf gevallen vastgesteld. Te Deventer heeft zich bij een 3-jarig meisje een geval van kinderverlamming voorgedaan. De patiënte is in het zieken huis opgenomen. Aangaande het noodlottig ongeval in het gymnastieklokaal van de r.k. sohool aan dè Raam te Delft, waarbij het 16- jarige meisje A. G. Beuman het leven ver loor, meldt men nader, dat een ingenieur van den rijksvezeldienst het gebroken touw van de ringen, waaraan het meisje heeft gewerkt, in beslag heeft genomen en onderzocht. Daarbij is komen vast te staan, dat de samenstelling ondeugdelijk was en het touw versleten. Het lijk van het meisje is in beslag genomen; Dinsdag werd een sectie daarop gehouden. De po litie heeft van hot gebeurd© proces-ver baal opgemaakt. Dinsdag heeft zich te Rotterdam het zevende geval van alastrim voorgedaan bij een 44-jarigen bewoner van de Huisman straat, die zijn werk te Schiedam heeft. De patiënt is in de alastrimbarak in de Nieuwstraat opgenomen, waar thans nog 5 patiënten vertoeven. In den middag van 29 Juli 1.1. had in perceel Eschdoornstraat 56 te 's-Graven- hage, bewoond door de familie D., een brutale roofoverval plaats. De zeventien jarige dochter des huizes Maria werd in een kast opgesloten, waarna de daders in het huis hun slag sloegen en Zonder de dochter te bevrijden er met f 120 van door gingen. Toen mevrouw D. eenige uren later thui3 kwam, vond zij haar dochter in de kast, waarna de politie met het geval in kennis werd gesteld. Deze vond een spoor, dat leidde naar een jong- mensch, dat als goede kennis van de zuster van Maria bekend stond. De hoofd dader, de negentienjarige stoffeerder A. W. K. kon in z|jn woning gearresteerd worden, dooh de medeplichtige, dien hij bleek gehad te hebben, de zestienjarige musicus A. A. 8. bleef voorlopoig onvind baar. Later kon S. gearresteerd worden op een kamer, die de jongens Ingaande die week ergens ln de stad gehuurd hadden. Dinsdag stonden H. en S., belden ge detineerd, voor de rechtbank terecht, waar zij behalve voor dezen roofoverval, nog voor een aantal diefstallen zich hadden te verantwoorden. Na hun arrestatie bleek Aangevoerd door korders: ('ft' ZU aan een 80-tal diefstallen, 3360 tongen p, 8t. 0.55—0.38 gedurende de voorafgaande maanden 980 tongen 0.22—o.io waren gepleegd, schuld hadden. Als 22 Oct. Aangevoerd door korders: 285 k eine tongen 0.15—o. 10 17 kisten schol I p. k. „11.30—8.00 .is kitten schol II 4.90-3.00 7 kisten schar 4.95—2.80 23 Oct. van enkele uren haar dochter in een kast had opgesloten gevonden. Mej. M. G. D vertelt, dat toen zij op den middag van 29 Juni alleen thuis was, er gebeld werd. Verdachte S. vroeg haar moeder te spre ken. Toen zij zei, dat haar moeder niet thuis was; vroeg S. te mogen wachten. Hierna greep S. haar plotseling beet en duwde haar in een kast. Kort voordat S. kwam, had H. aangebeld en naar haar zuster Rika gevraagd. Daar Rika niet thuis was is H. direct weggegaan. Ver dachte S. geeft de feiten toe. H., die veel bij de familie D. kwam wist w ar het geldtrommeltje stond en heeft dit S medegedeeld. Toch vroeg S. nog aan Maria: »Waar staat het geld Dit deed hij, volgens zijn verklaring, om de politie later eventueel op een dwaalspoor te brenge*. Depresident >Dus jullie hebt overal aan gedacht, want u had ook handschoe nen aangetrokken voordat u de inbraak hebt gepleegd.* Verdachte S. zegt, met H. afgesproken te hebben, dat zij elkaar na afloop op het Thomsonplein zouden ontmoeten. Daar heeft S. f 100 aan H. afgedragen, omdat hij niet zooveel geld onder zich durfde houden. Verdachte H. ontkent aan den roofoverval medeplichtig te zijn De officier van Justitie, mr. Blok, acht de gepleegde feiten buitengewoon ernstig, Ter zake van het plegen van den dief stal vraagt spr. tegen S. een jaar ge vangenisstraf en tegen H. wegens mede pliohtigheid een gelijke straf. De uitspraak wordt bepaald op 5 Nov. Daarna staat H. terecht ter zake van het plegen van 8 diefstallen in de eerste' zes maanden van dit jaar. Verdachte geeft al deze gevallen toe. De officier van Justitie eischt deswege 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Duys pleit clementie. Uitspraak over 14 dagen. 68 kisten schol I 71 kisten schol II 8 kisten schar eerste getuige wordt gehoord mevr. D., die vertelt hoe z|j na haar afwezigheid Maandagnacht omstreeks één uur zijn de inspecteurs Beekman en Greveling per auto teruggekeerd van hun onderzoek ln Limburg. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het alibi dat de verdachte, die Vrijdag avond laat te Heerlen is gearresteerd op geeft zeer onvoldoende is. Vast staat, dat lij op den dag na den moord, des avonds laat per fiets in Maastricht is aangekomen en dat hij zich van die fiets op eenigerlei wijze heeft ontdaan. Ook is vastgesteld kunnen worden, dat hij een aantal andere voörwerpen na dien dag heeft doen ver dwijnen. -Hiernaar wordt het onderzoek voortgezet. Zoo heeft hij ook het trouw boekje, waarover in de geheime circulaire sprake was en dat hij eenige dagen voor den moord zeker nog had, weggemaakt. De verdachte heeft bij zijn verhoor o.a. gezegd, dat hij sedert maanden niet op een gewone fiets heeft gezeten. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij, zooals ge meld, op den dag na den moord per fiets in Maastricht is aangekomen. In Amsterdam en in Amersfoort zijn voorwerpen die aan dqn verdachte behoo- ren in logementen in beslag genomen. Gebleken is, dat de man over wien de politie allerlei inlichtingen vroeg, welke man circa 33 jaar oud is, en handelt in planten, bloemen en graszoden, en die eigenlijk Willem Visser heet, maar die zich veel Willem Huisman noemt en die ook wel bekend is onder den naam van Tijs de Tuinman, zich ook wel voor Wil lem Brouwer uitgeeft. Naar aanleiding van het verzoek om in lichtingen hebben zich zoowel te Rotter dam als elders al veel getuigen gemeld. Toch zou men nog gaarne meer over de zen man vernemen. Gisteren is de verdachte, die Vrijdag avond laat te Heerlen is gearresteerd, naar het huis van bewaring overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. Er is tegen hem proces-verbaal opge maakt op grond van het vermoeden, dat hij de dader is van het misdrijf, dat op Woensdag 9 October in het begin van den avond in den Blijdorppolder te Rotter dam is gepleegd en waarvan de 10-jarige Marletje van O., uit de Coolsohe&trant, het slachtoffer is geworden. Er is nog heel veel, dat moet worden nagegaan, nog lang zijn alle mysterie's niet opge helderd, er moet nog heel wat recherche werk worden gedaan en daarbij zal nog veel bezwarends tegen dezen verdachte aan het licht gebracht moeten worden, vóór dat de instructie zal kunnen worden gesloten en de zaak naar de rechtbank zal kunnen worden verwezen. Justitie en politie zijn evenwel op grond van de tot nu toe als vaststaande gebleken feiten, de getuigenverklaringen en enkele andere omstandigheden tot de overtuiging ge komen, dat men met dezen man den ver- moedelijken dader in handen heeft. Tijdens het onderzoek is de te Rotter dam achtergebleven inspecteur van politie Kalkman in aanraking gekomen meteen nieuwen getuige. Dit is een doofstomme circa 30-jarige man uit den omtrek, die, naar thans is gebleken, op den avond van den moord jn den Blijdorppolder is geweest en daar heeft gezien, dat een man, die hem even te voren van zeer nabij met zijn fiets, waarop een meisje zat, was gepasseerd, met dat meisje in het struikgewas is verdwenen. Hij kende dezen man van vroeger en heeft thans verklaard, dat het de verdachte V. is geweest, die met het meisje den polder is ingegaan. Op den avond van den moord is deze reuzen toestand doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL getuige thuis gekomen in hoogst ner-MH., d en heeft getracht aan d en moord. Hij'stondvoor Yen 'en'ander zijn huisgenooten mee te deelen, wat hfl had gezien. Men heeft hem evenwel niet terstond begrepen en door een toevalligen samenloop van omstandigheden is het eerst eenige dagen geledt-n de politie ter oore gekomen, dat deze doofstomme wel licht een belangrijke getuige zou kunnen zijn. Men heeft hem naar het bureau ont boden, samen met een leeraar van het doofstommeninstituut en deze heeft de verklaringen van den getuige aan de politie meegedeeld. Bij de confrontatie heeft deze getuige V. terstond herkend, niet alleen als te zijn de man, dien hij in den Blijdorppolder met een circa 10-jarig meisje en een flets had gezien, maar ook als de man, dien hij uit vroeger jaren kende. Teneinde zijn betrouwbaarheid te toet sen is daarop den volgenden morgen dadelijk een kleine reconstructie in den Blijdorppolder op touw gezet en daarbij is gebleken, dat getuige den man met de flets van zeer dichtbij heeft gezien, j Getuige uit -zich moeilijk en al kan hij wel van de lippen lezen, zijn vocabulaire omvat slechts weinig woorden, wat het onderzoek niet gemakkelijker maakt. De leeraar van het doofstommeninstituut, die bij de reconstructie als tolk fungeerde een andere, dan die welke bij het eerste verhoor aanwezig is geweest heeft in- tusschen verklaard den stelligen indruk te hebben, dat deze getuige waarheids- lievend is. Het onderzoek naar en met dezen getuige wordt nog voortgezet. Behalve deze getuige en de reeds ge noemde getuige uit Maastricht heeft de politie thans weer een stroom van brieven gekregen, in welke eenige inlichtingen voorkomen, welke als zij juist blijken te zijn, en dit wordt nog onderzocht voor den verdachte hoogst bezwaarlijk zijn. Tenslotte vol ge hier een korte opsom ming van wai de politie en justitie als lezwHrend feitenmateriaal tegen W. V. hebben verzameld, voor zoover dit mate riaal nu reeds mag worden gepubliceerd. Ie. De verklaringen van den getuige, die V. van vroeger kende en hem, vol gens zijn zeggen, op den avond van den moord in de Coolschestraat heeft gezien, met een meisje van een jaar of tien achter op de flets, op een tijdstip, op een plaats in de straat en in kleeding, welke geheel overeenkomen met wat te dien aanzien door andere getuigen is opgegeven. 2e. De verklaring van den doofstommen getuige, die V., naar hij beweert, op den avond van den moord in den Blijdorp polder heeft gezien met een tienjarig meisje en een flets. Ook deze getuige lende V. van vroeger en hij moet hem op dien avond van zeer nabij hebben gezien. 8. het onvoldoende alibi van den ver dachte, van wipn men de gangen precies kan nagaan geruimen tijd vóór den moord en na den avond van den dag, volgende op den 9den Oct., maar van wien men nergens een spoor kan vinden op de plaatsen, waar hij, volgens zijn uitdrukkelijke verklaringen, op die tijd stippen is geweest; 4. de verklaringen van de nieuwe vrouwelijke getuige uit Maastricht, met den inhoud van enkele brieven, welke evenwel nog op hun betrouwbaarheid moeten worden getoets, benevens reeds eenige mededeelingen van politiekorpsen uit Limburg, die het onderzoek daar voortzetten 5. het zich ontdoen van allerlei voor werpen, welke zouden kunnen strekken tot het vaststellen van zijn identiteit (de flets en het onrechtmatige trouwboekje), met daarnaast het zich kennelijk gereed maken, over de grenzen te gaan 6. de omstandigheid, dat is gebleken, dat de verdachte ten aanzien van enkele cardinale punten niet tot het alibi behoorende liegt, en 7. zijn antecedenten. In den avond van den 29en November 1928 vond men in oen kleine kamer naast het kantoor van de N.V. Adr. de Haas Jr.'s Handelsmaatschappij te Rotterdam het afschuwelijk verminkte lijk van den directeur P. O. Lans. De ongelukkige baadde in zijn bloed, de hals was hem afgesneden en boven dien had hij hoofdwonden, die er op wezen, dat hij met een hard voorwerp op iet hoofd was geslagen. De brandkast bleek geopend te zijn met de sleutels, die men het slachtoffer uit den zak had gehaald en men miste daaruit een bedrag van f 80. Doch de portefeuille, die het slachtoffer bij zioh droeg werd nog in den binnenzak van zijn jus.gevonden met al het geld er in. Hierbij deden zich al dadelijk allerlei sensationeele wendingen voor. Want de procuratiehouder der flrma, de 40-jarige G. J. O. had zioh eenige dagen na den moord vervoegd ten kantore van een tweetal advocaten te Amsterdam, aan velke hij mededeelde zich schuldig te lebben gemaakt aan verduisteringen en vervalschingen in de boeken tot een be drag van f 11.000.—. Hij vreesde nu, daar deze malversaties natuurlijk aan den dag zouden komen, dat men hem voor den dader van den moord zou aanzien. Zijn rechtskundige raadslieden adviseerden ïem onverwijld de malversaties mede te deelen aan de justitie. De procuratie- louder deed dit, maar dit belette niet, dat men hem voorloopig toch in ver zekerde bewaring stelde als verdacht van

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10