KANNEWASSER KOKIJN'S LEVERWORST HET HUISJE IN HET RAVIJN POSTER'C NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES'CONFECTIE BUITENLAND. Houd Uw nieren gezond! J[ RugpijnNierenPillen 57ste JAARGANG z WEEKOVERZICHT. Binnenland. Hélène Swarth zeventig Jaar. Mislukte vlucht van het vierde vliegtuig. Buitenland. Ministerieel© crisis In Frankrijk. FEUILLETON Een vorstelijke verloving. De toestand in China BELGIS. De mislukte aanslag op Prins Humbert. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 De dader een Italiaan. Wit hst HïagejRto door HBADON witl/r. De bekentenis van den Graaf. Weet je wat die man van Je gezegd heeft? vroeg Lord Purbeck. U heeft volkomen recht om veront HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1*50» voor ICocgras, Anna Paulowna Brep^anH \xr:c binnenland f 3.-( Ned. O. en W lndtè P SstT.Yo K 'anden 3.20 Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70 f0 70 f -1 Modeblad resp. f o.95, t ».25, i ,.a5, f Losse5 ;°'t.;7r7°; pf Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Oct. opond. op: ond: v.m.: n.m.: z 27 15.24 6.44 16.40 3.45 16.34 M 28 1.20 15.38 6.45 16.39 6.16 17.51 D 29 2.43 16.51 6.47 16.37 6.21 18.48 W 30 4.03 16.03 6.49 16.35 7.11 19.31 D 81 5.22 16.16 6.50 16.33 7.50 20.08 Nov. V 1 6.41 16.29 6.52 16.31 8.25 20.42 2 8.00 16.46 6.54 16.29 8.58 21.15 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poert-Girorakening No. 16066. ADVEBTENTIEN:- 20 ct p. regel (g&ljard)Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/xn 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (qdree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsne. 4 et. Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 26 Oot5.12 uur. Zondag 27 5.10 Maandag 28 5.09 De bekende Nederlandsche dichteres Hélène Lapodith Swarth, vierde gisteren haar zeventigsten verjaardag. De Nieuwe Gids heeft ter gelegenheid hiervan een jubileum-nummer uitgegeven, waarin Reddingius haar juist karakteriseert, als hij zegt: „Zij was de eerste vrouw in Nedterland, die dichtend zong, vertolkend zonder voorbehoud èl wat er omgaat in een vrouwenhart. Hiaar leed was het leed van. velen; haar strijd1 de strijd van duizenden. Mogen er tijden van inzinking .geweest zijn, telkens wist de dichteres zich te her vinden; opeens zingen de woorden weer door haar heen, leeft het nieuw gevonden beeld en men weet, weer is haar Kunst gegroeid. Haar leven is ademend zingen en zingend herwint zij haar evenwicht." Zeer juist heeft de dichter Reddingius met deze woorden de bij vele Hollanders zoo geliefde dichteres getypeerd. Met tal van gedichten heeft zij de Nederlandsche letterkunde verrijkt en vooral haar eerste bundels: „Blauwe bloemen", „Sneeuw vlokken', „Rouwviolen" en „Passiebloe men" behooren tot het schoonste wat de jongeren ons gaven. We haddien ons de vorige week voor genomen niet meer te schrijven over de HollandIndië-vluchten, doch worden er deze week toch weer toe gedwongen, door dat het vierde vliegtuig pech gehad heeft en den tooht heeft moeten opgeven. Gelukkig is de botsing van het vliegtuig tegen een heuvel, zonder ernstige on gelukken, althans wat betreft de inzit tenden, afgeloopen, het vliegtuig zelf werd zwaar beschadigd. Het ongeluk had plaate tusschen Konstantinopel en Aleppo, de oorzaak was een storing in den benzinetoevoer. Deze tocht is dus mislukt, maar dat wil niet zeggen dat de ondierneming nu niet geslaagd is, want niets is minder waar. Wij schreven het de vorige week en herhalen het hier: „de mogelijkheid van retourvluchten, in bepaalde tijden van het jaar, is bewezen" en het is zeker dat straks het passagiersverkeer op Indië zal worden geopend en dat niet alleen in bepaalde tijden van het jaar, maar het geheele jaar door. De landings terreinen zullen beter worden, de vlieg tuigen grooter en doelmatiger voor der gelijke vluchten. De K.LJM.-vliegtuigen, die momenteel gebruikt worden voor de vluchten, kunnen natuurlijk nooit ren dabel gemaakt worden voor het passa giersverkeer. Vliegtuigen, die hoogstens drie of vier passagiers, buiten de beman ning en vracht kunnen vervoeren, zijn niet geschikt voor groote afstanden. Maar ook daar zal binnen afzienbaren tijdl ver andering in komen. Deze week ia In Duitschland een vliegtuig de lucht ingegaan met 150 pas sagiers aan boord, hef vliegtuig heeft een prachigen en uitstekend geslaagden tocht gemaakt. Een dergelijk vliegtuig is rendabel te maken voor Indië-vluchten en in de nabije toekomst zal het zeker dienst doen op de lijn Holland-Indië. Ongedacht en onverwacht Is In Frank rijk een ministerieel© crisis ontstaan. Het kabinet Briandl is gevallen en het eigenaardige van dezen val is, dat zij: is te wijten aan de linkerzijde, die met de buitenlandsche politiek van Briand in zake toenadering meeging. Zooais men weet, uit ons nummer van Donderdag, viel het kabinet bij een stemming om het debat over d'e interpellaties, betreffende de buitenlandsdhe politiek, op 15 Novem ber vast te stellen. Briand had voor deze stemming de motie van vertrouwen ge steld en dat werd hem noodlottig. Rechts, die het niet in alle opzichten met Briand's beleid eens is, stemde tegen en links, die zich wel met de buitenlandsche politiek van Briand kan vereenigen, maar die gaarne wat meer linksche elementen in het kabinet zag opgenomen, hoopte op den val van het ministerie, om zajn wensch in vervulling te zien gaan hij een nieuwe samenstelling. Over de oplossing van de crisis schrijft dè Nw. Rott. Crt.: „Wat nu? Een ministerie met een kern van socialistische radicalen, die de tom be u r s van gisteren waren, lijkt de aan gewezen oplossing, maar dan meer met Briand erin of een man die zjjn inter nationale politiek althans volkomen wil voortzetten, als minister van buitenland sche zaken, omdat de linkerzijde de socia listen incluis, die het nieuwe ministerie zouden moeten steunen, onvoorwaarde lijk ontruiming van het Rijnland, toena dering tot Duitschland en verlichting der wapeningen wenscht. Anders komt de Fransche politiek in een hopeloos imbro- glio." Deze week is officieel de verloving van den Italiaanschen kroonprins Humbert, met prinses Marie José, de dochter van het Belgische koningspaar, 'bekend ge maakt. Al eenige jaren lang was er telkens sprake van deze .verloving en werd zij aangekondigd, doch even- zoovele malen werd zij tegengespro ken, tot nu dan de officieel© aankondiging werd gedaan. Vorstelijke verlovingen trekken altijd de aandacht van de massa, maar nog meer is dit het geval, als het betreft de verloving van een troonopvol ger, zooals hier. Verschillende omstandig heden spreken daarbij altijd een woordje mee. Politieke en godsdienstige overwe gingen moeten in aanmerking worden genomen en met de wederzijdsche gevoe lens van dé verloofden, voor elkaar, van niet al te zeer rekening worden gehouden, zoodat een dienstbode met haar „kloris" vrij wat gelukkiger kan zijn dan een prinses met haar toekomstige bruidegom Maar het is heel goed mogelijk dat het deze week verloofde paar wel gevoelens van sympathie voor elkaar heeft, want reeds meerdere malen hebben zij elkaar ontmoet, beiden zjjn ze hartstochtelijke beoefenaars van de bergsport, hebben hier dus punten van overeenkomst, en ook zijn beiden hoogst sympathieke men- schen. Het is voor het jonge paar anders een senisationeele verlovingsdag geworden. Toen prins Humbert zich Donderdagmor gen naar het giraf van den onbekenden soldaat begaf, om er een krans neer te leg gen, is er een aanslag op zijn leven ge pleegd. Gelukkig trof het schot, dat óp hem gelóst werd, geen doel en werd de dader, een Italiaan, gearresteerd, terwijl de politie hem tegen de aanvallen van het verontwaardigde publiek moest bescher men. die uit Parijs naar Brussel was gereisd Bij verhoor bleek de dader een student, om door dezen aanslag tegen het Fascis tisch regime te protesteeren. wordt er niet beter op. Het verhaaltje van de gevangenneming van Feng bleek op fantasie te berusten en de burgeroorlog duurt dan ook nog steeds voort, terwijl de verhouding tusschen Rusland en China ook ongustiger wordt, door steeds drei gender berichten. Misschien dat de Vol kenbond straks nog een woordje mee krijigt te spreken en de gemoederen een weinig tot rust weet te brengen en die leiders tot rede, door hen te wijzen op hun verplichtingen. Misschien.zeggen we. De oorrespondent van de „N. Rott. Crt." te Brussel, die ooggetuige was van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins aldaar, meldt nader het volgende: Het was ongeveer kwart voor tien, toen de aanslag op den Italiaanschen kroon prins werd gepleegd. Een talrijke menigte, door politie en gendarmes tegengehouden, stond opgehoopt op een vijftig meter af stand rondom het graf van den Belgischen Onbekenden Soldaat. Twee oorpsen infan terie met de reglmentsvlag waren links en rechts van het pleintje vóór het graf ge plaatst. Vóór dit pleintje, in de Koning straat, was de regimentskapel opgesteld. Drie Belgische en drie Italiaansohe offi cieren vormen een eerewacht naast den grafsteen. De minister van landsverdediging, graaf de Broqueville, burgemeester Max, gene raal Kestens, alsmede het personeel van het Italiaansche gezantschap, wachtten den prins op, die per auto aankwam. Nau welijks had de minister van landsverdedi ging hem verwelkomd en had de militaire kapel het Italiaansche Koningslied ingezet, of daar weerklonk een pistoolschot, gelost uit de menigte. Na een kort moment van verbazing steeg er een oorverdoovend ge huil uit. de menigte op, terwijl verschei dene personen, die handgemeen bleken te zijn, over den grond rolden, zonder dat men goed kon onderscheiden, wat er eigenlijk gebeurde en of er iemand gewond was. Feitelijk heeft zich het volgende voor gedaan: Een jonge, gladgeschoren man, in toe- ristencostuum gekleed, had zich door de menigte weten te dringen en loopende het midden van de straat bereikt, en daar een pistoolschot gelost in de richting van den prins en van de andere officieele perso nen, echter zonder iemand te treffen. Ter wijl hij verder doorliep, waarschijnlijk met het plan nog meer sdhoten te lossen, wier pen zich twee politiemannen op hem, die hem deden vallen met het gevolg, dat hij met het gezicht tegen de straatsteenen sloeg en zijn revolver hem uit de hand viel. Ook een motorrijder der politie ln bur- gerkleeding had zich op den dader gewor- pen, maar werd door enkele politiemannen niet herkend en voor een vriend van den aanvaller gehouden, zoodat hij ook eenigs- zins toegetakeld werd. Razend en stampend als een bezetene werd de eigenlijke dader door de politie naar het naburige politiebureau gebracht, waar zijn identiteit kon worden vastge steld. Het is de Italiaan Fernando de Rosa, geboren te Milaan, 9 November 1908, stu dent in de rechten aan de universiteit te Parijs, uit welke stad hij Woensdag te Brussel was aangekomen. Hij verbleef tijdelijk in een der hotels nabij het noor derstation en werd in het bezit gevonden van een Italiaansoh paspoort op zijn naam en een Zwitsersche pas op naam van een anderen persoon. Het wapen waarmede hij den aanslag had gepleegd, is een moderne revolver, die nog met enkele kogels gela den was. Bij de eerste ondervraging beweerde de Rosa in dé lucht te hebben geschoten om de aandacht te vestigen op de fascistische terreur, welke ln Italië heerscht. Later werd hij met een celwagen naar het Gerechtshof, war het parket zetelt, overgebracht. De menigte, nabij het poli- NC 26) Een paar seconden drukte het gezicht van Lord Purbeck de grootste verbazing uit. Hij was een zwaar gebouwd man en de hevige emotie die zijn gelaat purper kleurde, zou gevaarlijk voor hemzelf kun nen worden. De aderen op zijn voorhoofd: werden als koorden. Jij ellendige fielt, riep hij, terwijl hij op Hector toekwam met gebalde vuist, hoe durf jij spreken over Madge. Een heldere, jonge stem riep: Doe hem geen kwaad vader, laat mij, die zaak ophelderen. De twee mannen keerden zich om en stonden tegenover een toonbeeld van fris- sohe jeugd; Madge in een korten rok en jersey en blootshoofd. Wel mijnheer Yeldham, zei Lady Madge rustig, ik ben geen moorde nares, maar ik zou graag willen weten op welke gronden u me daarvoor houdt! HOOFDSTUK XVI. Ik heb «alleen maar de laatste woor den van zijn .beschuldiging gehoord, na melijk. dat hij veronderstelde dat ik den een' of anderen geheimzinnlgen man ge huurd heb om hem neer te schieten, ant woordde het meisje. Ik kom pas hier want zooals u zich zult herinneren, ben ik biji Martha CaUoway blijven praten terwijl u mijnheer Yeldham ging opzoe ken. U mag zich niet zoo boos maken, vader; ik herhaal' dat ik geen moordena res ben, maar ik vrees toch dat het mo gelijk is, dat ik in zekeren zin schuld aan Eet gebeurde heb. Jij hebt misschien uit de grap tegen den een of anderen heethoofdigen dwaas gezegd. om hem neer te schieten? vroeg Lord Purbeck bezorgd. Ik heb niemand gezegd mijnheer Yeldham neer te schieten, noch in ernst, noch uit de grap. Wilt u zoo goed zijn te herhalen, wat u teigen Vader hebt gezegd', mijnheer Yeldham? Hector's boosheid was snel aan het ver dwijnen, nu dit bekoorlijke wezen ten tooneele was verschenen. De open, grijze oogen keken hem met onverschrokken kalmte aan en ofschoon er Iets van ver wijt in haar blik was, las Hector er tooh ook berouwvolle sympathie in. Hij zei niets over wat hem op het jacht wedervaren was en vertelde alleen, wat er gebeurd; was in de vallei en wat de man gezegd had. Lady Madge luisterde ern stig. Haar gezicht weerspiegelde velerlei emoties. Toen hij. zijn verhaal geëindigd had, werd ze bleek en stond op het punt in tranen uit te barsten. Haar stem trilde toen ze zei: N waardigd te zijn, mijnheer Yeldham. Het is allemaal mijn schuld, omdat ik gedach- tenloos heb gepraat tegen een dommen kerel. Het is een harde les voor me ge weest om in het vervolg beter op mijn woorden te letten. De man die op u go- schoten heeft is Jem Carter. Bessie's vrijer? riep Hector. Ja u zult al wel' weten, dat het arme kind op de meest raadselachtige manier is verdwenen. Nu, gisterenmorgen ont moette ik Jem op de rots en hij was half krankzinnig van verdriet. Hij vertelde mij, dat hij geloofde dat de Londensche meneer, die bij haar moeder woont, haar had overgehaald met hem weg te loopen. Ik zei hem dat ik er niets van geloofde, omdat Bessie zooiets nooit zou doen, maar als het zoo was, dat die Londensche mijn heer verdiende doodgeschoten te worden. Dit waren precies mijn woorden en1 ik dacht heelemaal niet aan u, mijnheer Yeldham. Ik was overtuigd dat Jem dien vreeselijken Smyle Mapleton op bet oog had. Lord Purbeck zuchtte diep. Dat had leelijk kunnen afloopen, mijnheer Yeld ham. Mag ik hopen dat u mijn dochter wilt vergeven en gelooven dat zij dien idioot niet heeft aangespoord om op u te schieten? Ze kon u onmogelijk hebben bedoeld, want ze wist dat u op de Meer min was en daarom niets te maken kon hebben met de verdwijning van Bessiie Calloway. U had het bovendien veel to druk met uw eigen verdwijning, voegde hij er aan toe met drogen humor. Maar dat ontging Hector, Hij werd te zeer bezig gehouden door andere gedach ten. Er kwam een groot verlangen in hem Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het too verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd b. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. om haar vergiffenis te vragen voor het feit, dat hij even dom was geweest als Jem Carter, door te gelooven dat zij iemand zou aanzetten tot moord. Hij sta melde enkele woorden van excuus. Ik ben het die vergiffenis behoort te vragen, Lady Madge, besloot hij. Ik verdien werkelijk neergeschoten te wor den, dat Ik zooiets van u heb kunnen ge looven. Onzin, mijn onnadenkendheid heeft uw leven in gevaar gebracht en er is meer, waarvoor wij u vergiffenis hebben te vragen. Vader, 'denkt u niet dat wij mijnheer Yeldibam eenige verdere op helderingen schuldig zijn, na dit alles? Lord Purbeck lachte grimmig. Ik geloof dat mijnheer Yeldham wei nig verdere inlichtingen meer behoeft kind, zei hij. Zijn eigen intelligentie heeft hem bijna alles al doen begrijpen, wat wij hem zouden kunnen vertellen. Al wat jij en ik hebben te doen is onze arres tatie af te wachten, zoodra hij ons bij de autoriteiten heeft aangebracht Ik heb zoo juist een poging gedaan om de zaak te bespreken, maar hij wil niet. Dat was toen ik nog verkeerde in de dwaze veronderstelling waarvoor ik Lady Madge vergiffenis heb gevraagd. Vertel' me eens, mijnheer Yeldham, zei Lord Purbeck, waarom liet u Jem Carter loopen, toen u hem in handen had? Hector zócht naar woorden. Het ant woord dat hij na een vrij lange aarzeling gaf, had echter slechter gekozen kunnen zijn. Lady Madge is een- schoolvriendin van mijn zuster, milordl Juist, u deed het dus om mijn dochter onaangenaamheden te besnaren, ging de graaf voort. Daarom wil ik u de ge schiedenis vertellen van de Duivel'skloof. Ik zal me niet op genade of ongenade aan u overgeven, maar een beroep doen op uw gezond verstand. Ik erken dat ik op groote schaal smokkelwaar heb geïmpor teerd en dat ik deze laat vervoeren in holle blokken marmer naar een centrum vanwaar ze verder in den handel wordt gebracht. Op de grens van Salisbury, viel Hec tor hem in de rede. Zoo, dat weet u dus ook al. Ik geef verder toe dat Casaidy een van mijn ar beiders bier was en dat, toen u zijn lijk vond, Budge en ik hem geïdentificeerd zouden kunnen hebben als we dit hadden gewild. Maar wij hebben hem niet ver moord, mijnheer Yeldham. Wij weten niets meer van de wijze waarop hij den dood vond dan u, maar in het belang van onze onderneming besloten wij te doen als of wij het lijk niet herkenden. Wij kun nen geen politie-belangstelling gebrui ken in onze groeven. Het eenige dat wij weten is, dat hij vermist werd nadat hij nachtdienst had gehad; nu ongeveer zee weken geleden. Als hij geen kogel ln zijn hoofd had gehad, zou Ik gedacht hebben dat hij in zee was gevallen. Lord Purbeck ging zitten op de rots, waarvan Yeldham wae opgestaan. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1