HEI HUISJE IK KEI H Konijn's Metworst |C MJ| ET \AM IET (£3^ kende als Oenschlicht, Piatakof en Krylof. HOOFDPIJN Eerste BlaH BUITENLAND. OOK VOOR DAMES'CONFECTIE DINSDAG 29 OCTOBER 1929 67ste JAARGANG De aanslag op den Italiaanschen kroonprins. De Fransche Kabinetscrisis. WB| BREIENIIIEEEim Prins Bernhard von Bulow. De zevende verjaardag van den marsch naar Rome. ia vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van aagpillen, het ideale 1. Alom aangeprezen, acon. FOSTER'S MAAGPILLEN Nr. 6722 COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op voor Auto's en Fietsen Dinsdag 29 Oct6.07 uur. Woensdag 80 6.06 BELGIË. wL 4^^ I TH Km WW ^^9 Bmp i^m Één van deze elf boodschappers is in het bekende Tsjeka-proces te Leipzig, waar ^^ILTri^JD Eiï^ hij onderden naam Skobelefski figureerde, ter dood veroordeeld. De dader van den aanslag geeft toe gehandeld te hebben uit poli tieke overwegingen. De dader van den aanslag op prins Humbert van Italië, gaf bij zijn verhoor toe, te hebben gehandeld uit politieke overwegingen. In tegenstelling met vele desbetreffen de berichten staat thans vast, dat de Rosa niet aan de Italiaansche justitie zal wor den uitgeleverd aangezien de Belgische wetten geen uitlevering toestaan wegens politieke misdrijven. De Prins terug In Italië. Prins Humbert is Zaterdag om 14.45 u. te Milaan aangekomen. De betoogingen van 't publiek te zijner eere waren van een over weldigende uitbundigheid. Zijn auto kon haast niet vooruit komen op weg naar het paleis. Hij moest vier keer op het balcon van het paleis verschijnen om de ovaties in ontvangst te nemen, die hem steeds weer gebracht werden. De houding der links-republikein en. Parijs, 28 Oct De liniks-republikeinsche I Kamergroep heeft hedenmiddag een zit ting gehouden, waarin het belangrijke be sluit genomen werd om te weigeren steun te verleenen aan een kabinet met socialis tische deelneming. Zij is daarentegen wel geneigd met den kabinetsformateur in verbinding te treden en te onderhandelen over de verdeeling der portefeuilles, in dien de socialisten niet aan de regeering deelnemen. DÜITSCHLAND. FRANKRIJK. Doladler neemt de opdracht aan. Havos meldde Zaterdagavond! uit Parijs, dat Daladier de opdracht tot vorming van het nieuwe kabinet heeft aanvaard. De oplossing van de Fransche crisis wordt door den kabinetsformateur Dala dier gezocht in de richting van samen werking met de socialisten en opneming van Briand in de nieuwe regeering als minister van buitenlandsche zaken, wat haar groot prestige zou verzekeren. De socialisten in Kamer en Senaat hebben zich in hun meerderheid tot actieve deel neming van hun partij aan de nieuwe regeering bereid verklaard, maar de nationale raad der socialisten moet zijn fiat nog op dit besluit geven. Het kan zijn dat dit lichaam niet zoo gauw tot een beslissing komt als de parlemen tariërs van de partij. De verdeeling van de portefeuilles tus- sehen de socialistische radicalen, de ra dicalen en de socialisten zal in elk ge val nog voeten in de aarde hebben, want de laatsten zijn erop uit een overwieht in het kabinet te krijgen. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 151. Naar uit Rome wordt geseind is de voormalige Duitsche rijkskanselier prins von Bülow daar gisterenochtend tegen 7 uur op 80-jarigen leeftijd overleden. In 1900 volgde hij den ouden prins Hohenlohe op als rijkskanselier. Dank zij zijn scherp verstand, groot accomodatievermogen en aangeboren redenaarstalent was hij weldra volkomen op de hoogte ook van de binnenlandsche politiek. Het gelukte hem in 1903 in den moeilijken strijd om het tarief van in voerrechten zich in den Rijksdag een meerderheid te verzekeren die. hem in staat stelde ook de handelsverdragen van 1904 en 1905, de legerwet van 1905 en de flnancieele hervorming van 1906 er door te krijgen. Nadat de keizer, bij wien v. Bülow toen nog in blakende gunst stond, hem als belooning voor deze parlemen taire successen den titel van prins had verleend, kreeg de kanselier het echter tegen het eind van 1906 met het centrum aan den stok over een aanvullingsbe- grooting tot demping van den opstand in de kolonie Z.W. Afrika. Dit geschil leidde tot een breuk tusschen den kan selier en het centrum en het gevolg was Rijksdagontbinding en nieuwe verkie zingen, waarin de conservatieven en li beralen de overwinning behaalden ten koste van socialisten en centrum. Uit de zegevierende partijen vormde v. Bülow toen het „blok", dat hem voor langen tijd een vaste meerderheid scheen te zullen waarborgen. Het kwam echter tot geschillen over sociale aangelegenheden en met name over belastingkwesties, die conservatieven en centrum weer tezamen brachten, Ook de oneenigheid tusschen den keizer en von Bülow over het inter view van den keizer in de Daily Tele- graph leidde tot een verwijdering tus schen den kanselier en de conservatieven, die nog toenam toen von Bülow een or ganische ontwikkeling van het Pruisische kiesrecht in den Rijksdag aankondigde. Hij heeft laatstgenoemde hervorming dan ook niet kunnen doorzetten. Na de her vorming van de rijksfinanciën in veilige haven te hebben geloodst trad hij op 14 Juli 1909 af. Zijn opvolger werd von Bethmann Holl- weg. DE NIEUWE KRUISER. De nieuwe kleine kruiser Karlsruhe heeft Zaterdag de marinewerf te Kiel ver laten om door het Noordl-Oostzee-kanaal FEUILLETON 27) HBADGN KEML op te stoomen naar Wilhelinahafen, waar hij zal worden uitgerust Zondag is het schip door de rijksmarine overgenomen. RUSLAND. HET RUSSISCH-OHINEESOH GESCHIU Het telegraafagentschap van de Sowjet- Unie deelt mee: Gezien de meedeeling van de regeering te Nanking, dat zij het voor nemen hebben een verklaring af te leg gen over „de bijzonderheden van de on derhandelingen niet de Sowjetregeering", zijn wij tot de volgende officieele verkla ring gemachtigd: „Afgezien van de tijdig en volledig van den kant van de Sowjet regeering gepubliceerde bijzonderheden inzake het ontwerp van een gemeenschap pelijk© verklaring, dat de regeering te Nanking 27 Augustus beeft voorgesteld, zijn er nu noch eerder welke onderhan delingen ook gevoerd. Alle beweringen van Nanking over zoogenaamde onder handelingen tusschen vertegenwoordi gers van Nanking en van de Sowjetre geering zijn uit den duim gezogen praat jes, die door de Sowjetregeering officieel zijn tegengesproken en niets anders be oogen dan de openbare meenig in China op een dwaalspoor te leb .en. MISLUKTE POGING TOT COMMUNIS TISCHE OMWENTELING IN DÜITSCHLAND. Onthullingen van BessodfskL V an Bessedof ski, gewezen gezantschaps- raad van de sowjetunie te Parijs, is thans in de Matin een lang en uitvoerig artikel verschenen, waarin hij beweert dat de sowjetregeering en de komintern, die in wezen hetzelfde zijn, in 1923 een groote communistische omwenteling in Duitsch- land hadden voorbereid. Alle buitenland- sche vertegenwoordigingen van de sowjet regeering, vooral ook de ïandelsvertegen- woordigingen, hadden r dracht gekregen hun werkzaamheden te concentreeren op de voorbereiding van de omwenteling. Om de omwenteling een oeconomische fundeering te geven, heeft men voor raden goud en graan zoo dicht mogelijk bij de wegen naar Duitschland had ge stuurd, waartegen de Duitsche gezant te Moskou, graaf Brockdorf Rantzau, te Mos kou, een protest heeft ingediend. Tsjitserin heeft daarop voorgewend, dat hij in het geheel niet wist, dat Radek zich in Duitsch land bevond. De Duitsche gezant heeft zich echter zoo maar niet laten afwijzen. Wanneer de vertegenwoordigers van sowjet-Rusland hun ongepaste actie niet wilden opgeven en verdwijnen zonder hun adres achter te laten, zou men ge noopt zijn de betrekkingen met Rusland te verbreken. Daarna heeft men te Moskou een dubbelganger onder den naam Radek op een officieel congres laten spreken, doch dit bedrog mislukte, omdat Radek intusschen in Duitschland was gear resteerd. Ook andere vertegenwoordigers van de sowjetregeering hadden met val- sche passen te Berlijn vertoefd en ge durende de geheele maand November op de omwenteling gewacht. Bessedofski noemt elf namen, w. 0. be- HET PROCES TE ASTRACHAN. 14 doodvonnissen. In het proces te Astrachan zjjn thans veertien van de beklaagden, ambtenaren en kooplieden, ter dood veroordeeld; 108 beklaagden hebben gevangenisstraffen van een tot tien jaar gekregen. ITALIË. Toen kwam u op het tooneel, Yeld- ham, ging hij met een zwakken glimlach voort, en als ik eerlijk moet zijn, moet ik bekennen dat ik vanaf het eerste oogen- blik niet bijster met u was ingenomen. Een medewerker van een blad als de Daily Lynx, lqgeerend in het huisje van Martha Calloway was een ernstige bedrei ging. Ik bedoel dit natuurlijk niet per soonlijk. U bewees mijn dochter een dienst en ik zag direct dat u een heer was. Maar ofschoon Madge het eerst niet wilde erkennen, merkte ik dien eersten avond al, toen u bij ons dineerde, dat u veel te veel belang stelde in de groeven en verder werd ik gewaarschuwd door tante Dru- silla (een pientere oude dame, die zeer tegen uw wijze van optreden hier is inge nomen) dat u een stormzwaluw was. een aankondiger van moeilijkheden. Toen u dus zoo plotseling naar Londen vertrok, vreesde Ik onmiddellijk voor onthullin gen en om deze te voorkomen bracht ik u dat late bezoek op uw kamers. Dat bezoek deed mjj het gevaar dat u voor onze onder neming vormde, in zijn vollen omvang be seffen. Ute dwingen mijn gast te zijn, zij het een met aUe egards behandelde gast, mheea mij d» eenige uitweg. Maar mijnheer Yeldham, u kunt uzelf geluk wenschen met het feit, dat u mijn plannen hebt doorzien en verijdeld. Zoo kwam u dus bijna van den wal ln de sloot, glimlachte Hector. Ja, en de wal zou heel wat beter zijn geweest, dan de sloot bijna geworden was. Onder in de groeven is een behoor lijk verblijf en we zouden u niet lang vastgehouden hebben. En daarna zou u ruimschoots schadeloos gesteld zijn ge worden door de geweldige onthullingen, waarmee u de wereld in verbazing zou hebben kunnen brengen. Het klinkt als een sprookje, zei Hector. Integendeel, Ik kan u verzekeren, dat alles nuchtere werkelijkheid is, be stemd om die Regeering te overtuigen van haar misdadige dwaasheid om de kustwacht af te schaffen, antwoordde de Graaf met plotselinge hartstocht. Dat is het eenige doel van diezen smokkel handel op gioote schaal, de Regeering aanschouwelijk onderwijs te geven, haar aan te toonen1 dat het mogelijk is om, wanneer de zaak goed word aangepakt, den ouden smokkelhandel te doen her leven en de schatkist millioenen te doen derven. Maar we zijn niet werkelijk oneer lijk mijnheer Yeldham, viel Lady Madge in, die al dien tijd Hectors gezicht bestu deerd had om te zien, hoe hij haar Vaders bekentenis zou opnemen. De fortuin is ons tot dusver te gun stig geweest, dat we aanleiding hadden om oneerlijk te wezen, zei Lord Purbeck oynisch. Neen, mijnheer Yeldham, het lag niet ln mijn bedoeling om de winsten van mijn smokkelhandel in wijn, sterke dranken en tabak in mijn sak te steken. Te Rome was men Zaterdag koortsach tig in de weer met de laatste toebereidse len voor de viering van den zevenden verjaardag van den marsch naar Rome. Tienduizend werken van openbaar nut, verspreid over heel Italië en in 't jaar VH tot stand gebracht of althans voltooid, zouden Zondag ingewijd worden. De kos ten dezer werken hebben vier müliard lire bedragen. Zij betreffen straatwegen, spoorwegen, havens, kunstmatige meren en hydraulische electriciteitsfabrieken, grondverbetering, ziekenhuizen, scholen, openbare gebouwen, diverBe werken van gemeentelijken aard, w.o. bijvoorbeeld, meer dan 400 gemeentelijke sportterrei nen. Een toespraak en een bood schap van Mussolini. De betooging van de troepen en zwart- hemden op de Piazza Venezia te Rome heeft Zondag een grootsch schouwspel opgeleverd. Onder een onbeschrijfelijk gejuich van de menigte verscheen Mus- solini op het balcon van het Palazzo Venezia, vanwaar hij zijn getrouwen toe sprak. »De legioenen van de militie», zoo begon hij zijn toespraak, »vormen inder- daad een schitterend beeld van het Ita liaansche volk, dat daar staat met de 1 wapens in de vuist, maar meer nog met de wapens in het hart. Het fascistische regime kan op het oogenblik elke moei lijkheid het hoofd bieden en overwinnen en het is nutteloos lagen te leggen ter verstoring van de schitterende harmonie, die het land vereenigt van den Koning en den Kroonprins tot den nederigsten dorpsbewoner.* Hierop barstte een leven dig gejuich uit van de menigte, die riep »Leve de Koning, leve de Kroonprins, leve de Leider, leve het fascisme!* »Zeven jaren*, zoo ging Mussolini voort, »zijn niet vergeefs voorbijgegaan en tegen over dit geheel van kracht en geest ver mogen niets de laffe en huichelachtige stemmen van eenige enkelingen, die wij ten onrechte niet voor onze vuurpelotons hebben geplaatst in die dagen van 2 October 1922.* De menigte ro^pt: »Dood aan de uit gewekenen 1* »Thans, na zeven jaar*, gaat Mussolini voort, »zijn wij jonger, sterker en onver- zettelijker dan toen wij begonnen. Van daag worden er tienduizend openbare werken ingewijd, die geen verkiezings- werk zijn, maar strekken tot versterking van de kracht der natie. De tijden zijn nog niet gemakkelijk, omdat de inter nationale toestand over de heele wereld nog tot moeilijkheden aanleiding geeft, maar in tegenstelling met andere landen is Italië gereed, omdat het een leger van burgers en soldaten heeft gevormd, dat gereed staat voor de werken van een SPOORSTRAAT TELEFOON 339 vrede van arbeid en tucht.* Mussolini vroeg of iemand deze schitterende een dracht des geestes zou willen verstoren. »Zoo niet*, zei hij, 'antwoordt dan op mijn beroep om voort te gaan tot het volledige doel en mij ten allen tijde te volgen.* Op dit beroep volgde een donderend >Jat< 'Dat is goed! Ik draag uw zoo gewel dige uiting over op het heele Italiaansche volk, dat zieh hiermee bereid verklaart tot eiken strijd, voor elke zegepraalt* Het slot van de toespraak werd ge volgd door een onvergetelijke betooging onder het geroep van geestdriftige Leve's en het zwaaien der geweren en der vaan dels in een onbedwingbare ovatie, welke minutenlang aanhield. 's Middags opende de Leider de ver schillende werken van openbaar nut of van archeologische beteekenis 's Avonds waren de openbare gebouwen, het Ooliseuni, de markt van Trajanus en het Altaar des Vaderlands geïllumineerd, evenals verscheidene woon- en winkel huizen. In alle steden is de verjaardag van den marsch naar Rome op soortgelijke wijze gevierd. HET A.R HUWELIJK VAN PRINS UMBERTO. Het huwelijk tusschen kroonprins Um- berto en prinses Maïie-José zal reeds be gin December plaats hebben. De paus zal zijn zegen geven aan het huwelijk, ter wijl de plechtigheid geleid zal worden door kardinaal Gamba, aartsbisschop van Turijn. Na de huwelijksinzegening zal het kroonprinselijk paar zich naar de St. Pieterskerk begeven om een bezoek te brengen aan het graf der Apostelen. Ver volgens zullen de kroonprins en zijn ge malin door den paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. BPANJB. HET PROCES TEGEN SANOHEZ GUERRA. Zes jaar geëiscM. Het „Journal" meldt uit Valencda, dat oud-premier Sanchez Guerra Vrijdag voor den krijgsraad heeft terechtgestaan. Met Guerra stonden 22 beklaagden terecht, onder wie zijn zonen en de ree- der Miche, die het schip, aan boord waar van Guerra zich naar Valencia begaf om zich daar aan het hoofd van het in Ja- Mijn plan is om de schatkist drie mlllioen pond te ontfutselen en dan de Regeering een chèque voor dat bedrag aan te bie den met de volledige details omtrent mijn smokkejonderneming. Ik denk dat dit haar wel iets zal leeren. Ik had mijn taak bijna voltooid, toen u kwam en dreigde roet in het eten te gooien. Om het werk te bespoedigen, schafte ik vrachtauto's aan. We hebben nog maar één scheeps lading noodig en de boot die deze aan brengt, heeft vannacht Bordeaux ver laten. Ik had u willen vasthouden tot we die lading doorgezonden zouden hebben en u dan hebben vrijgelaten, en u op de hoogte gebracht van alle bijzonderheden, zoodat u den primeur van de publioatie zoudt hebben gehad. Ik had gehoopt dat dit buitenkansje voor de Daily Lynx u zou hebben schadeloos gesteld voor de on aangenaamheden, die u ondervonden bad. Wanneer verwacht u die boot hier, mildrd? vroeg Hector rustig, maar inwen dig stom verbaasd over de onthullingen van Lord Purbeck, aan de waarheid waar van hij echter geen oogenblik twijfelde. In vijf, hoogstens zes dagen. En we kunnen de lading doorzenden in twee, als het moet. Dan, als u uw belofte om mij alle details te verschaffen vóór de zaak pu bliek wordt, wilt houden, zult u verder geen last van mij hebben, milord. Ik be schouw het niet als deloyaal om de zaak voor de Lynx geheim te houden tot alles verteld kan worden. Bovendien hen ik volkomen verantwoord om op deze ma nier de zaak van groot politiek belang ten opzichte waarvan ons blad hetzelfde standpunt inneemt als u, te helpen bevor deren. Lord Purbeck Stond moeizaam op van Foster's N laxeermidde f0.65 per f de rots en strekte zijn hand uit Afgesproken dus, zei hij, terwijl hij er half spottend aan toe voegde: U hebt misschien niet eens het beste deel geko zen en had het ln mijn onderaardsch hotel misschien beter gehad dan bij die arme Martha, die half dol is van angst over haar dochter. Ik verkies toch de vrijheid, zelfs ln gezelschap van een zenuwachtige hospita, antwoordde Hector, terwijl hij de bruine hand van zijn vroegeren tegenstander drukte en in Medge's stralende oogen keek. Opeens zei het meisje verschrikt: Wees voorzichtig, daar is die ellendige Mapleton, die zoogenaamde fossielen zoeker. De twee mannen keerden zich in de richting van haar blik en zagen Mr. Smyle Mapleton op een afstand van vijf tig meter onder aan de rots, ijverig bezig de rotswand e onderzoeken. Een oogen blik later hoorden ze duidelijk het geluid van zijn hamer. Bah, tante Dnisilla's boeman, zei Lord Purbeck. We hoeven ons om hem niet. druk te maken. We hebben hem al lang op zijn juiste waarde geschat en deze is niet heel' hoog. Biljart u Yeldham? Een beetje, zei Yeldham bescheiden. Ga dan met ons mee en blijf bij ons lunchen en zie eens of u mij de baas kunt worden. Het doet me genoegen, dat we niet langer als vijanden tegenover elkan der staan. En Hector, dia een bevestiging ln Madge's oogen las, nam de invitatie dank baar aan. HOOFDSTUK XVII. Afpersing. Den morgen, nadat Lord Purbeck en Hector tot een vergelijking waren geko men, kwam Lady Madge ae statige trap af, welke naar die hall' leidde, ln gezel schap van DoggJe, die wild van plezier probeerde haar in haar rok te bijen. Ze ging naar" de gebeeldhouwde eiken tafel en opende de postzak, dien de postbode daarop gedeponeerd had. Er waren twee brieven voor haar, ongeveer een dozijn voor haar vader en een voor tante Dru- silla. Ze nam de brieven mee naar de kleine kamer, waar ze altijd ontbeten, als er geen gasten waren. Ze legde de cor respondentie naast de borden van haar vader en tante en hield zich met haar eigen brieven bezig tot Lord Purbeck en juffrouw Oampion binnenkwamen, en deze laatste order gaf om het ontbijt bin nen te brengen. Nadat hij de belde dames op zijn joviale wijze had begroet, begon de Graaf met smaak aan zijn ontbijtt terwijl hij onder het eten door do brieven inkeek en ze daarna ter zijde legde voor een latere, aandachtiger lezing. Maar de laatste van den stapel hield zijn aandacht gevangen. Hij onderdrukte een uitroep en las den brief voor do tweede maal. Het was de gewoonte op de Abbey, dat de bedienden de kamer verlieten zoodra zijn de gerech ten hadden opgediend. Lord Purbeck keek rond of ze alleen waren en gaf daarop den brief aan zijn dochter. Een poging tot afpersing op het laatste oogen blik, was zijn laooniek commentaar. Wat denk jij ervan? fWotdt vervolgd)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1