KANNE WASSER HET HUISJE IN HET RAVIJN ■S ALTIJD GOEDKOOPER Vewk>ftfi4n<L Eerste Blad BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE 00ST-INDIË. Nr. 6726 DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 80 en 412 Dinsdag 8 Nov4.B4 uur, Woensdag fl 4 52 ENGELAND. DE TOEKOMST VAN INDIË. Een waarschuwing van Blrken- headL De houding der Indische natio nalisten. DUITBCHLAND. HET „VOLKSBEGEHEREN" AANGENOMEN. Verelschte aantal stemmen over schreden. FRANKRIJK. FEUILLETON Vit het Engelsoh door HBADON JaiUi Maar je hebt immers niet op me ge schoten, Je probeerde alleen maar, laonte Hector, Nu hoor eens, mijnheer James Het ministerie gereed. De socialistische radicalen wei geren ln een kabinet Tardieu mede te werken. Een verklaring van Briand. AFGANISTAN. EEN PIJNLIJK GEVAL. „Autobandieten" op Bornea? BlrtNtNLANO. HABIBOELLA GEFUSILLEERD? PALESTINA. CONTRAREVOLUTIE. Wederom meldt de Russische pers, dat de Gepeoe in het noorden van den Kau- DE STAKING DER ARABIEREN ALGEMEEN. Een En gelach oorlogsschip naar Jaffa. HET LEGER EN DE PARTIJ NASIONAL INDONESIA. Bandoeng. Het legerbestuur verbledthet DE ACHTDAAGSCHE SPOOR- ABONNEMENTEN. RADION AGHTVORSTBERICHTEN. EEN GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Van dien majoor der Chtneercen te Batavia en namens diens Chi nees cho landgenoot en. DE GELIJKSTELLING VAN SLAGEBIJEN MET WINKELS. Het hol van den vervalscher. HELDERSCHE COURANT Lloht op voor alle voertuigen! Lord Birkenhead, die zelf minister voor Indië is geweest, oefent in een brief aan de „Daily Telegraph" critlek op de ver klaring van den onderkoning van Britsch- dndië, lord Irwin, met name wat betreft diens mededeeling dat het natuurlijke re sultaat van den constitutioneelen gang van zaken van Indië zal zijn het bereiken van den Dominionstatus. Na de vraag te heb ben gesteld wat ondier dien status moet worden verstaan, zegt Birkenhead dat iedereen, die iets van Indië weet ten volle beseft, dat er ,geen mensohelijkerwij'S af zienbare periode is waarin de wijzigingen, welke de Dominion-status meebrengt, mogeiyk zullen zijn zonder in Indië, en dit zelfs op grooter schaal, de ontwrichtende en anarchistische toestanden teweeg te brengen die thans In China heerschen. Naar aanleiding van deze verklaring hebben in een conferentie vooraanstaande politici een document geteekend, waarin zij uiting geven aan hun waardeering voor de oprechtheid, waarvan bovenbedoelde verklaring getuigenis aflegt, en voor den wensch d'er Britsche regeering om de mee- nlng van Indië te bevredigen, en waarin zij er op wijzen dat het voor de medewer king van geheel Indië noodig is, dat de regeering bepaalde voorwaarden vervult, zooals amnestie aan de politieke gevange nen. Het Vodksbegeihren is aangenomen, daar reeds 4.136.384 inschrijvingen zijn ontvan gen. Minstens tien procent van het totaal aantal stemgerechtigden of 4.127.889 per sonen moesten zich voor het Volksbe- gehren. uitspreken om dit te doen slagen. Het thans bekende cijfer van 4.136.384, gelijk aan 10.08 procent, is afkomstig uit districten met 41.019.181 stemgerechtig den. Het feit, dat de petitie van Hugenberg en de zijnen voor het houden van eén re ferendum de noodige 10 pet. van de kie zers, -zij het dan ook slechts weinig, heeft overschreden, werkt ais een verrassing, ai begon men ook de allerlaatste dagen met de mogelijkheid rekening te houden. Nu komt het wetsontwerp tegen het plan-Young voor den Rijksdag. Deze zal het verworpen, omdat het referendum een besluit van den Rijksdag ongedaan zou maken. Om de wet te verwerpen, moeten er meer dan de helft van de kiezers aan de volksstemming meedoen om den uit slag van kracht te doen zijn. Daar nu by een volksstemming alleen menschen plegen te stemmen, die tegen het in stem ming gebrachte voorstel zijn, moeten Hugenberg, Seldte en Hitier 20.000.639 stemmen verzamelen, dat ze hierin zullen slagen is meer dan onwaarschijnlijk te noemen. Adolf Hitier heeft geprotesteerd tegen de mededeelingen van de Münohener Te- legrammzeltung over zyn bedreigingen tegen den gewezen kroonprins van Beie ren. Hij noemde de publicatie een grove vervalsching, die naar inhoud en vorm on waar is. Hier zal zyn antwoord Woens dag in een openbare redevoering en tege- ïykertyd in een open brief aan graaf von Soden, den kabinetschef van prins Rup- precht geven. Wij BREIENEÜimiE! Wij BREIEN en REPAREER-EN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 351. 80) Hier hadden we u ook zullen brengen en hier zouden we u vastgehouden heb ben tot de laatste vracht verzonden was. Ik dacht zoo dat het wel goed zou wezen als u hier met Jein Carter praatte; u zou hem al voor drie kwart klein hebben als hy u in de kamer van Lord Purbeck zag. Hector vond dit idéé uitstekend en Budge ging heen om den zondaar op te halen. Een oogenblik later stond hy in de deur, besluiteloos, alsof hy half rreneigd was weer terug te gaan. Maar John Budge drukte hem naar binnen en sloot de deux met een slag. Hector zat in Lord Purbeck's stoeL Wel Jem, je hebt zeker spijt dat je dat mooie geweer van je niet by je hebt? begon hy on^ewekt. Ben Ik de eerste man die je in je leven geprobeerd heb dood te schieten? Het ging je nog niet byster handig af. Waarom geeft u het niet aan? Dan zou u gauw genoeg weten waarom ik op u geschoten heb, was het gemeiyke ant woord. DE KABINETSCRISIS OPGELOST. Parijs, 2 Nov. (Havas). Tardieu heeft verklaard, dat zyn ministerie gereed is. Volgens Havas maken Briand, Lou- cheur, Gertmain, Martin, en Laurent- Eynao van het nieuwe ministerie deel uit. Met 46 tegen 28 stemmen heeft de groep der socialistisch radicalen gewei gerd haar leden toestemming te verlee- nen om toe te treden tot het kabinet-Tar- dieu. In een tweede motie werd verklaard, dat de groep het nieuwe kabinet naar zyn daden zal beoordeelen zonder bevooroor deelde vijandigheid en met den eenigen eisch van een politiek van hervormingen en vrede in het belang van de republiek. Tardieu heeft, toen hem het besluit der radicalen bekend werd, gezegd, dat hy toch zyn kabinet zou tot stand brengen. Gistermiddag zou Tardieu aan den pre sident der republiek rapport uitbrengen over zyn besprekingen. Briand heeft hedenavond volgens Havas medegedeeld, dat hy zich bij de vorming yan het kabinet uitsluitend op het stand punt der buitenlandsche politiek heeft ge- seld. Op een tydstip, waarop internatio nale overeenkomsten van het grootste be lang zyn voor Frankryk en voor den vrede heeft hy niet het recht tot deser- teeren. Daarom heeft hty aan alle forma teurs zyn medewerking toegekend. „Het Volk" schrijft naar aanleiding hiervan: De regeering Tardieu zal Donderdag voor de Kamer verschenen. Onmiddellijk zal een groot debat over de politiek der regeering plaats hebben. Briand, die Is gevallen omdat hy geen onmiddellyken uitleg over zijn buitenlandsche politiek wilde verstrekken, zal nu wel verplicht zijn voldoening te schenken aan Marin en de linkerzijde. Want meer nog dan de binnenlandsche politiek, te voeren door Tardieu, waarvan deze ai heel wat onaan gename staaltjes heeft gegeven voor de demokratie tijdens zijn ministerschap aan het departement van Binnenlandsche Zaken, zal de buitenlandsche politiek van Briand in het middelpunt der belangstel ling staan. En hier staat de Kamer voor een paradoxalen toestand. Het ministerie- Briand is gevallen om zyn buitenlandsche politiek, om de akkoorden van Den Haag, om de vervroegde ontruiming vani het Rijnland. Een belangrijk deel van de meerderheid, waarop de regeering steun de, was het met deze politiek niet eens, die werd goedgekeurd door de radikalen en socialisten. Na de krisis komt nu een regeering aan het bewind, die op dezelfde meerderheid steunt a's de voorgaande en waarin zich opnieuw de tegenstan ders van de politiek van Briand bevin den. In de regeering staat aan het hoofd van het departement van Oorlog Maginot, die meermalen openiyk de politiek van Briand heeft bestreden. Zullen deze tegenstanders onder de zweep van Tar dieu het hoofd buigen? Want één ding staat vast, de minister van Buitenland sche Zaken kan niet terng en hy zal ook geen stap terug doen. Het bestaan van de rogeering Tardieu hangt af van de houdiig die Marin en zijn vrienden zullen aannemen tegenover Briand. Tardieu, de sterke man, zal wel niet erg gerust zyn over zyn kombinatie. RUSLAND. ontdekt werd, maar zy heeft toch kans gezien in een aantal dorpen geheime cel len te vormen. De hoofdzaak van de orga nisatie lag ln het verwekken van een ge- wapenden opstand tegen het sowjetbe- wlnd. Er was 0. m. een terroristische groep gevormd, die er op uit was sowjetlnstel- lingen te benadeelen. Omtrent het lot van de deelnemers wordt niets gemeld. Bandjermasin, 1 Nov. In den afgeloo- pen nacht is ten huize van den opzichter van de B. O. W. te Amoentai ingebroken en een geldkist, inhoudende 15.000 aan gouvernementsgelden, ontvreemd. De daders zyn vermoedeüyk in een auto naar elders vertrokken. Pesjawar, 2 Nov. Volgens een niet be vestigd1 draadloos bericht uit Kaboel is Habiboella met 11 van zyn vazallen op bevel van Nadir Chan doodgeschoten. New Delhi, 8 Nov. Het bericht, dat Habib OelLah, rijn twee broers en ver scheidene volgelingen zyn terechtgesteld, wordt bevestigd. kasus en in Dagestan een contrarevolu- tionnaire organisatie ontdekt heeft, welke den naam van „Russische boerenparty" droeg en werkte in een aantal dorp *n in het district Tersk en in Dagestan. De leden waren hoofdzakelyk vroegere grond- bezitters-schapenfokkers en koelaki van het oogenblik. De organisatiae was nog betrekkeiyk jong en is er niet in geslaagd zich wyd te vertakken," daar zy te vroeg Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer zacht werken. 0.65 per flacon. Carter, en Hectoris stem was opeens ern stig geworden, je hebt me gisteravond een leugen verteld. Lady Madge heeft niet tegen je gezegd op my te schieten, maar ze zei dat de man die Bessy Callo- way had weggeloktt, verdiende doodge schoten te worden. Is het niet zoo? Ja, zoo is het, was het grommige ant woord. En toen schoot je op mij, omdat je dacht dat ik die man was. Hoe kwam je op die gedachte? Door de manier waarop u haar lastig viel, mijnheer. Zoo, en hoe wist je dat ik haar als- tig viel. Omdat het my verteld is door iemand die het weten kon. Hm. En ik ben zeker niet ver mis, als ik veronderstel dat degeen die het je vertelde Mr. Mapleton is geweest? - Dat heb ik niet gezegd en als het zoo was, dan zou ik hem nog niet verraden. Hector leunde voorover en kèek stren ger naar den jongen, koppigen kerel. Komt het niet by je op dat het vrij dwaas is dezen toon tegen md} aan te slaan? zei hy met nadruk. Als ik de zaak in handen van de politie zou geven, zou je niet alleen de kans loopen gestraft te worden voor deze poging tot moord, maar je hebt ook nog groofce kans verdacht te worden van moord op Bessie Calloway. Van moord op Bessie? herhaalde de man verbysterd. Zeker. Je hebt getoond dat je tot een moord in staat was. Wat is nu meer voor de hand liggend dan dat de menschen zullen denken dat jy ln je. krankzinnige jalouzie ook dat arme meisje hebt ver moord? Dat zal ongetwyfelidi gebeuren, als Je my niet vertelt wie je dien onzin ln De staking der Arabieren als protest tegen de verklaring-Balfour, is algemeen. Op straat is het echter rustig en heerscht orde. Uit Malta wordt gemeld, dat het Engei- sohe oorlogsschip „Ramillies", een schip van 32.500 ton met meer dan 1000 officie ren en manschappen aan boord, naar Jaf fa is gezonden wegens de nieuwe moeilijk heden, die in Palestina worden verwacht. lidmaatschap van de Party Nasdonal In- donesia aan alle militaire en burgeriyke ambtenaren, ole ressorteerou onder hot departement van Oorlog, zoomede aan hun eentgenooten, kinderen, inwonende fami lie, huishoudsters en bedienden, op straffe van onmdddeilyk ontslag. Heeft een bur geriyke landsdienaar omgang met voor mannen van de P.N.I. of bezoekt hy ver gaderingen van de P.N.I. als anderszyds, zoo kan mede ontslag volgen. Een maatregel van gehjke strekking is, naar men weet, reeds genomen ten aan zien van de politie. Beide maatregelen hebben ten doel te voorkomen, dat de voornaamste gezagsorganen inwendig worden verzwakt door extremistische in- heemsche actie, met toepassing van het aan de communistische taktiek ontleende „cellenstelpel". In de laatsto zitting van den' Volksraad heeft de regeering meege deeld, dat maatregelen van dezen aard in overweging waren. De verhoogde actie der P.N.I. te Bandoeng, waar het depar tement van oorlog gevestigd is en welke stad tevens het centrum vormt van de centrale stelling der defensie op Java, heeft blykbaar den maatregel bespoedigd. Volgens Het Vaderl. zou er goede kans bestaan, dat de aohtdaagsohe spoorabon- nementen, tot dusver alleen des zomer* te verkrijgen, het heele jaar verkrijgbaar zullen worden gesteld. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de uitzending van de radiotele- fonische naohtvorstverwachtingen van het Koninklyk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in De Bilt tot het volgen de voorjaar is gestaakt. Gisteren Is, naar wy ln het „Hbl." le zen, aan de secretarie ten paleize aan het Noordeinde te 's-Gravenhage afgegeven namens den heer Khouw Kim An, majoor der Chineezen te Batavia, een geschenk voor de Koningin, een persoonhjk cadeau van genoemden heer, dat echter ook moet worden beschouwd als een bewys van de trouw van alle Chineesche onderdanen in Nederiandsoh-Indië tegenover onze Ko ningin. Het geschenk ls een kostbaar borduur sel, vervaardigd door vrouwen te Sjang hai, het geheel omiyst door een geheel uit de hand gesneden encadreering, die een meesterstukje ls van Chineesche werklie den te Batavia. je hoofd heeft gepraat. Kom wees ver standig en vertel me alles. Degeen die je die leugens verteld heeft, hoeft er immers niets van te weten. Maar Lord Purbeck heeft me opgedragen om te trachtten er achter te komen wat er met Bessie ge beurd' is en daarvoor ls het noodzakelijk dat Ik alles weet, wat met haar in verband staat. Carter bevochtigde zyn lippen en staarde hulpeloos naar zyn ondervrager. Jia, het was mijnheer Mapleton, zei hy ebideiyk imet gebogen hoofd. Bedoel je hiermee dat hy je aange raden heeft op me te schieten? Neen, ik heb hem nooit meer gezien, sinds Bessie weg ls. Maar hy was het die me waarschuwde dat u een oogje op haar had. Het zou Mapleton zeker niet gespe ten hebben, als je schot raak was geweest Hy en ik hebben een beetje ongenoegen gehad, den allereersten avond dat ik hier was en omdat hy niet den moed had open iyk mijn vijand te zyn, heeft hy iets be dacht om jou tegen mij op te hitsen. Als hy .alleen maar tegen jou heeft gelogen en je niet daadwerkeüyk heeft aangezet, om me dood te schieten, dan zal ik niets tegen hem zeggen, maar ik zou je aan raden Carter, niet meer met hem om te 1 gaan in het vervolg. Nu James Carter, i als man tegenover man, geloof je nog dat ik een schurk ben en dat ik de oor zaak van je verdriet ben? Kijk me aan en vertel het me. Jian sloeg zyn bange oogen op en toen hy den vasten, maar niet onvriendeiyken blik ontmoette van zyn ondervrager, ver teederde hy zichtbaar. Neen mijnheer en het spyt me, ant woordde hy, terwyi hy met zyn vuist een In een dezer dagen gehouden byeen- komst van besturen van moderne, r.-k. en christeiyke bonden van arbeiders in het slagersbedrijf is 0. m. behandeld het door den minister van arbeid by den Hoogen Raad aanhangig gemaakte voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur betreffende de geiykstelling van slage ryen met winkels. De besturen spraken er hun bewonde ring over uit, dat de minister met een dergeiyk voorstel ls gekomen, vooral ge zien het feit, dat nog niet lang geleden met de meeste stelligheid is verklaard, dat een dergeUjk voorstel niet te verwachten was. Verschillende maatregelen met betrek king tot deze aangelegenheid werden be sproken en besloten werd, alle ten dienste staande middelen aan te wenden, ten einde te voorkomen, dat de plannen van den minister van arbeid, voorzoover het de werktydregeling voor de slagersgezellen betreft, werkelijkheid zullen worden. traan wegveegde. Maar er waren al meer tranen onderweg en plotseling snikte de stoere kerel: Och manheer Yeldham, wat is er toch met haar gebeurd? Denkt u dat er nog kans is om haar terug te vinden? Kans zeker, Jem, maar ik weet nog niet hoe we het moeten aanleggen. In ieder geval heb Je ons geholpen en ik ben bhj dat ons misverstand uit den weg is geruimd. Meer heb ik je niet te vra gen. Ga nu terug naar je werk en vraag aan mynheer Budge of hy even1 by; me wil komen. Toen hy alleen was, leunde Hector achterover ln Lord Purbeck's stoel en keek fronsend naar de geelzyden wand- bekleeding. Mapleton zit achter die heele ge schiedenis, mompelde hij, maar we hebben nog niet het minste bewys tegen hem. Hy moet het meisje naar een hand langer in Londen hebben gestuurd, die het geheim uit haar heeft weten te krij gen. Als de jongens van de Lynx geen spoor van haar vinden, vrees ik het erg ste. Ik heb hier alles gedaan wat Ik kon. HOOFDSTUK XIX. De lezer zal zich herinneren dat den avond van den dag waarop Hector naar Londen vertrok, Bessie Calloway kort na tien uur naar boven ging en haar moe der by de deur van haar kamertje goeden nacht wenschte. Er scheen dien nacht wel een epidemische slapeloosheid te heb ben geheersbht in Martha Oalloway's hulaje, want Bessie deed precies hetzelfde wat SmyLe Mapleton een kwartder vroe ger had gedaan: ze blies na een poosje haar kaars uit en ging geheel1 gekleed) op het bed zitten. De gedachten van het meisje waren bezig met groote dingen. Ze verwachtte dien avond bewyzen in handen te krygen die haar in staat zou den stellen zich te wreken op Mapleton voor al de vernederingen, die hy haar had doen ondergaan en tegelijkertijd zou ze haar aangebeden Lady Madge een groeten dienst kunnen bewyzen, dacht zei. Het geheim van de Duivels Kloof was geen geheim voor Bessie en zonder haar hoofd te veel te breken over de motlevèn, die de voorname bewoners van de Abbey ertoe hadden gedreven om smokkelaars te worden, stond ze met hart en ziel aan hun kant. Enkele dagen geleden had ze plotseling argwaan gekregen ten opzichte van Mapleton's nachteiyke expedities. Ze had zich afgevraagd hoe Iemand fossielen kon zoeken in het donkerl Ze wist dat John Budge hem meer dan eens op de proef had gesteld en tot de overtuiging was ge komen dat Mapleton niet deminste be langstelling voelde voor de groeven- Maar Bessie was niet overtuigd. Ze had op een nacht weer de trap hoeren kra ken; het sein dat Mapleton op een van zyn naehteiyke expedities uittrok en bdj het licht van de maan had ze gezien hoe hy verdwenen was in den bouwvalllgen koestal. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1