Gemeenteraad van Texel Nr. 6720 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1029 67ste JAARGANG fenfoav?rLwdkïe+nde ^«emSSHS WW HELDERSCHE COURANT HELDERSCHE COURANT van Dinsdaa 5 November 1929. op Zaterdag 2 November 1929. Voorzitter: de heer W. B. Oort, Burge meester. Secretaris: de heer O. Jonker. Tegenwoordig alle 13 leden. pe Voorzitter opent de vergade ring- De notulen der op 5 Ootober 1929 gehouden vergadering worden na voor lezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Mej. A. Spaans, berichtende de aanneming harer benoe ming tot onderwijzeres aan de o. 1. school t" Oosterend: b. Idem van den heer C. D. Zaal van de aanneming zijner benoeming tot hoofd eter 0. 1. school te De Koog. c. Een schrijven, waarin de heer H. Za- nen bericht de benoeming tot hoofd der o. 1. school te Oost niet aan te nemen. 'd. Een schrijven van notaris W. van der Heide te Alkmaar ter begeleiding van een adres van de „D. W. Keijser en S. Keijser S.Pz. stichting" en den heer heer C. Boon te Texel, houdende verzoek om vergun ning voor den aanleg van wegen achter het Witte Kruis-gebouw en bij de Molen straat, en zulks onder zoo gunstig moge lijke voorwaarden. De heer E pe acht het gewenscht het adres met de bijlagen te vermenigvuldi gen en vervolgens aan de leden van den Raad toe te zenden. De Voorzitter is van meening, dat dit aan B. en W. ter beoordeeling ware over te laten bij het uitbrengen van hun prae-advies; dit laatste althans is ge wenscht. Op de vraag van den heer Lap, of de aanvragers de voorstellen, in het adres vervat, tot een zekeren datum gestand doen, antwoordt de Voorz. ontkennend, er aan toevoegende, dat de aanvragers in het adres laten uitkomen zich voor te stel len, dat in het voorjaar van 1930 de wer ken worden uitgevoerd. Overeenkomstig lietvoorstel van den Voorz. wordt beslist. Op Voorstel van den Voorzitter worden de eerstvolgende drie voorstellen aan de agenda toegevoegd: Voorstel tot uitgifte in erf pacht van een strookje grond. B. en W. stellen voor een strookje ge meentegrond aan den Binnenburg, groot 5.70 M., waarvan zij de waarde stellen op 5 a 6 per M., tot wederopzegging in erfpacht te geven aan den heer M. S. Lan- geveld voor 2 per jaar, onder de voor waarden, in het bijgevoegd ontwerp-besluit vervat. Op voorstel van den heer K e ij s e r (wethouder) worden de voorwaarden aan gevuld met de bepaling, dat op den grond geen autogarage gebouwd mag woeden. De heer Epe vraagt of een jaarlijksche canon van 2 niet te hoog moet worden genoemd, in welke meening de heeren Pi sart en Kikkert niet deelen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Veeverord!ening. Uit het desbetreffende voorstel van B. en W. blijkt, dat bij het in de vorige ver gadering genomen besluit tot onmiddel lijke afkondiging van de toen vastgestelde veeverordening uit het oog is verloren, dat in een der artikelen de last is verstrekt tot binnentreden van woningen, welke be paling eene onmiddellijke afkondiging in den weg staat. B. en W. stellen daarom voor: le. bedoeld besluit in te trekken, en 2e. de veevérordening, zooals zij bij be sluit van 5 October j.1. is vastgesteld, on der intrekking van dat besluit, ongewij zigd opnieuw vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt al- dtrs besloten. Uitvoering raadsbesluiten voor verrichten van burgerrechtelijke handelingen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden achtereenvolgens zonder hoof delijke stemming vastgesteld: a. een ontwerp-besluit waarbij B. en W. voor zoover noodig worden gemachtigd tot het aangaan van overeenkomsten ter uit voering van alle raadsbesluiten, betref fende burgerrechtelijke handelingen, als mede tot het verrichten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aangegane overeenkomsten, een en ander met inacht neming der artikelen 113114bls der ge meentewet; b. een ontwerp-besluit tot bekrachtiging van alle dergelijke door B. en W. tot heden gesloten overeenkomsten en verdere han delingen ter uitvoering daarvan verricht, alles voor zoover deze overeenkomsten en handelingen niet in strijd zijn met de ar tikelen 113—114bis der gemeentewet. Begrooting Algemeen Arm bestuur voor 1930. Wordt overeenkomstig het rapport, uit gebracht door de Raadscommissie, belast met het onderzoek, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, sluitende in ont vangsten en uitgaven op 12.613.81. Plaatsing brievenbus aan de O. L. school te Zuld-Eierland. Blijkens mededeeling van den Directeur van het Postkantoor heeft de bewoner van 'et. Perceel, waartegen de brievenbus te uid-Eierland is geplaatst, verzocht deze dus te verwijderen. vernin»tJ?® door d®n Directeur gewenschte sKh fng0naa4de aL «ehool aldaar be- 7ii den Rand £®en bezwaar, waarom zij den Raad voorstellen hen te machtteen te 8 eRd ontwerP met het Rijk aan verleend zonder hoofdelijke stemming Benoeming onderwijzer aan de O. L. School te de Cocksdorp. De voordracht luidt: 1. J. W. Zonderman te Ten Boer. 2. L. P. Pieterse te Yerseke. 8. A. A. Klinkers te Beek (L.). Benoemd wordt bij gesloten en ongetee- kende briefjes de heer A. A. Klinkers met 110 stemmen, tegen 2 stemmen op den heer Zonderman; 1 stem in blanco, j Bepaald wordt dat de benoeming zal in gaan met den datum door B. en W. te be palen. De pensioengrondslag wordt vastgesteld op het bedrag der jaarwedde. Benoeming onderwijzer aan de O. L.schöol te Zuid-Eierland. De voordracht luidt: 1. L. Broere te Walsoorden. - 2. J. W. Zonderman te Ten Boer. 3. E. G. Molema, tijdelijk te Den Burg op Texel. Benoemd wordt bij gesloten en onge- teekende briefjes de heer L. Broere met 12 stemmen, tegen 1 stem op den heer Zonderman. Op voorstel van den Voorzitter wordt de datum van indiensttreding be paald op 1 Januari 1930, zijnde de datum, waarop aan de school een derde leerkracht verbonden moet worden. Het bedrag van den pensioengrondslag wordt vastgesteld op het bedrag der jaar wedde. Benoeming onderwijzer aan de O. L. school te den Hoorn. De voordracht luidt: 1. L. P. Pieterse te Yerseke. 2. L. Broere te Walsoorden. 3. E. G. Molema, tijdelijk te Den Burg op Texel. Met 13 stemmen wordt hij gesloten én ongeteekende briefjes benoemd de heer L. P. Pieterse. De datum van indiensttreding wordt bepaald op 1 Januari 1930, zijnde het tijd stip, waarop aan de school een derde leer kracht verbonden moet worden. Het bedrag van den pensioengrondslag wordt vastgesteld op het bedrag der jaar wedde. Aanvrage van J. H. van Boven om gelden ingevolge de Land- arbeiderswet. De landarbeider J. H. van Boven te Mo lenbuurt op Texel kan van de heeren R. P. Keijser Cz. en L. C. Keijser voor de som van 1265 1.07.27 H.A. land koo- pen waaronder 267 M. sloot ge legen aan den Postweg te Zuid-Eierland op Texel, waarop hij volgens overgelegd plan een woning wil bouwen, waarvan de bouwkosten 2600 zullen bedragen. Hij vraagt hiervoor ingevolge de Land- arbeiderswet een bedrag aan van 3450. B. en W. stellen voor: le. voor het doel aan te vragen en onder de te stellen voorwaarden te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot tot een maximum van 3450 en 2e. bfj toekenning van het voorschot het bedrag aan den aanvrager ter leen te ver strekken onder de gebruikelijke voorwaar den in het ontwerp-besluit vervat. Een vraag van den heer E p e of het geen bezwaar zal ontmoeten, dat de wo ning onder één dak wordt opgetrokken met een tweede woning, doet den heer j Kikkert opmerken, dat voor soortge lijke gevallen reeds eerder gelden zijn toegekend. De heer P i s a r t heeft vernomen, dat de arbeider geen hoogeren koopprijs mag betalen dan waarvoor de verkooper eige naar is geworden en zal dienaangaande gaarne nader worden ingelicht. De Voorzitter antwoordt, dat te dien opzichte geen voorschriften bestaan. Er moet enkel beoordeeld worden of de koopprijs in overeenstemming is met de waarde. In aanmerking nemende, dat het per ceel aan den weg ligt en dientengevolge als klein stuk grond een hoogere eenheids- waarde heeft dan gronden ter grootte van b.v. 10 H.A., en de achtergelegen terreinen, acht de heer Dros de transactie aanne melijk. De heer S. Keijser wijst op de drai nage van den grond, door de tegenwoor dige eigenaren aangebracht. Aangezien de heer Dros, die deskundige is, de koopsom niet te hoog acht, gaat de heer Lap met de voordracht mede. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Aanvrage van K. Kikkert om (gelden ingevolge de Landiarbei- cterswet. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voordracht van B. en W. besloten aan te vragen uit 's Rijks kas een voorschot tot een maximum van 3450 en hij toekenning het bedrag daarvan on der de in het bijgevoegde ontwerp-besluit opgenomen voorwaarden ter leen te ver strekken aan den landarbeider K. Kikkert te het Noorden door dezen benoodigd voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje aan den Postweg in den polder Eierland, waarvoor hij van de heeren R. P. Keijser Cz. en L. C. Keijser voor 1265 1.04.60 H.A. kan koopen, en waarop hij volgens overgelegd plan een huis wil bou wen waarvan de bouwkosten 2600 zullen bedragen. Aanvrage van Jn. Dol om gel- eten ingevolge de Landarbeiders- wet. Besloten als boven tot een maximum van 3600, benoodigd door den landar beider Jn. Dob te Midden-Eierland voor t-aaiaoawi Het bestuur der fabriek is bereid het bedrijfswater af te leiden naar een te ma ken septictank, uitmondende op een te leggen rioleering en de voor de slootdem- ping benoodigde grondspecie kosteloos aan te voeren, terwijl de fabriek tevens op zich neemt in de grensscheiding een hek werk te plaatsen en te onderhouden. Aangezien in de sloot een paar straat- putten uitloozen, achten B. en W. het ge motiveerd de over een lengte van 80 meter benoodigde buizen voor gemeente- rekening te leggen, waarvoor zij een cre- diet vragen van 250. Zonder eenige verplichting te dien op zichte te erkennen hebben B. en W. zich tot wederopzegging bereid verklaard de septictank van gemeentewege schoon te' houden tegen vergoeding der kosten. Den heer Epe heeft de gelegenheid ontbroken ter plaatse te onderzoeken of het ook mogelijk is het bedrijfswater voor terreinbevloeiing aan te wenden, waaraan hij de voorkeur zou geven. De Voorzitter merkt op, dat ook de Inspecteur van de Volksgezondheid dit idee geopperd heeft, doch de bezwaren daarvan heeft ingezien. De heer Lap licht toe, dat door het hooge zoutgehalte van het bedrijfswater bevloeiing niet toegepast kan worden. De heer De Graaf informeert of het wel noodzakelijk is het bedrijfswater af te voeren en een wegsloot. Tenzij de te ma ken septictank het bedrijfswater voldoen de zuivert, voorziet spreker op den duur een vervuiling en stankverspreiding ter plaatse waar de rioleering eindigt. De heer Lap zegt, dat afvoer in een andere richting niet mogelijk is. Het land aan de Noordzijde ligt te hoog, terwijl hij afvoer door de landerijen aan den Zuid kant het water terecht komt in de Sluis- sloot, die voor drinkwater voor het vee dient. Spreker doet het voorstel dan ook veel genoegen, waaraan hij gaarne zijn stem geeft. De Voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van B. en W. om aan de Hinderwetvergunning nieuwe voor waarden te verbinden, waarbij eischen zul len worden gesteld, waaraan de septictank zal hebben te beantwoorden. De heer Le'ber heeft vernomen, dat voor de te bouwen zuivelfabriek aan den Schilderweg een rioleering gelegd zal moeten worden ter lengte van 230 meter, zoodat ook aan de fabriek te Den Hoorn wel eischen gesteld kunnen worden. De Voorzitter is van hetgeen de heer Leber mededeelt, onkundig. De heer K i k k e r t zal aan het voorstel zijn stem geven, omdat op de rioleering enkele gemeente-putten zullen worden aangesloten. De voordracht wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verharding verbindingsweg Schilderweg—Slingerweg, In herinnering brengende, dat de kosten van de wegen, geprojecteerd in de gron den te Den Burg, o. a. aangekocht van de firma A. Langeveld Pz., verdisconteerd zijn in de gedachte verkoopprijzen van de bouwterreinen, deelen B. en W. mede, het gewenscht te achten spoedig een aanvang te maken met den aanleg van wegen, te meer nu bereids een 2-tal bouwterreinen verkocht zijn. Voorshands willen B. en W. de verhar ding beperken tot het wegsgedeel'te tus- schen den .Schilderweg en den Slingerweg ter lengte van 110 meter. Gedacht is een rijweg van gewalsten bazaltslag ter breed te van 4 meter, bestaande uit een kleilaag van puin,, waarover bazaltslag gespreid ter dikte van 8 cM. Aan weerszijden een trottoir van 1.50 M. breed, en een 35 cM. breede straatgoot. Tussclien goot en rijweg blijft dan een berm van 1.15 M., welke voorloopig groen zou kunnen worden ge laten. Voor den vuilafvoer zal 110 M. riool gemaakt moeten worden en een 10-tal putten. B. en W. vragen voor de uitvoering een crediet van 3350. De heer Lap verwacht van de groene bermen een slordig aanzien en zou be strating prefereeren boven een basaltslag- weg; de bestrating aan te brengen al naar mate de bouw vordert. De Voorzitter merkt op, dafc ver harding over de volle breedte de kosten aanmerkelijk zal doen stijgen. Indien noo dig kan zulks later altijd nog plaats hebben. De heeren Kikkert en Vonk on derschrijven het standpunt van B. en W., laatstgenoemde spreker verwijst naar den gewalsten weg te Oost, dien hij verkiest boven een straatweg. De heer Epe zou een gewalsten weg willen over Üe volle breedte. Op een vraag van den heer De Graaf of B. en W. zich reeds een naam voor den weg gedacht hebben, antwoordt de V o o r- zitter ontkennend. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling gem.-begrooting voor 1930. Voorlezing volgt van het rapport, uit gebracht door de Raadscommissie, belast geweest met het onderzoek der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1930, waaruit blijkt, dat dit onderzoek aan de commissie geen aanlei ding heeft gegeven tot het maken van aanmerkingen, waarom zij den Raad voor stelt de begrooting vast te stellen, zooals zij is aangeboden. De heer De Graaf voegt, als voor zitter der commissie, hieraan toe, dat de oommissie geen termen aanwezig heelt gevonden voorstellen tot wijziging der begrooting in te dienen, doch dat elk lid zich het recht heeft voorbehouden by de niuomftonp hpschouwingen iets naar voren neer voorts het zielenaantal in aanmerking genomen wordt, zal eenige meerdere zui nigheid wel eens geboden zijn. Overigens biedt de begrooting weinig reden tot critiek, voornamelijk wel omdat uitgezonderd dan de verbetering van den Schilderweg, op de begrooting geen groote werken voorkomen, en B.-en W. belang rijke werken bij afzonderlijke voordrach ten aan de orde plegen te stellem De heer Lap brengt in herinnering bij de behandeling der begrooting voor 1929 een overschot van 10.000 a 15.000 voor speld te hebben; welnu, de feiten hebben hem in het gelijk gesteld. De begrooting vangt aan met een saldo van 25.000, waaronder meer dan 10.000 van het loo- pende jaar; bovendien is nog beschikbaar 425 M3. basaltslag en een uitkeering uit het wegenfonds. Spreker kan er zich mede vereenigen, dat een en ander voor buitengewone wer ken aangewend wordt. Het heeft sprekers aandacht getrokken, dat wederom groote bedragen zijn uitge trokken voor wegenonderhoud en wegen- verbetering. Alleen voor behandeling van enkele wegsgedeelten met sproeifalt is 11.000 geraamd. Volgens spr. was het de plicht geweest van B. en W., den Raad tevoren met dergelijke plannen in kennis te stellen, alvorens die op de begrooting te brengen. Het komt spr. voor, dat op den post „wegenonderhoud" gelden geraamd zijn, die B. en W. niet voornemens zijn uit te geven, evenals voor 1929 het geval is ge weest met 350 M3. basaltslag voor den Schansweg. Zoo is er bijv. 80 M3. basalt- slag geraamd voor den Hoornderweg; wanneer bedacht wordt, dat deze weg over het grootste gedeelte in den aanstaanden winter verbeterd zal worden, is het niet mogelijk voor gewoon onderhoud nog een dergelijk kwantum te besteden. Ook op den Koogerweg zal de geraamde hoeveel heid niet aangewend kunnen worden. Spr. had liever gezien, dat B. en W. gezegd hadden, dat hiervan waarschijnlijk een deel zal worden bestemd voor den Schil derweg. Vooropstellende, dat B. en W. niet van zins zullen zijn het vermenigvuldigings- cijfer voor de inkomstenbelasting in het volgende jaar aanmerkelijk op te voeren,, hetgeen bij de geraamde opbrengst van 115.000 het geval zou zijn, concludeert spr., dat de begrooting wel een 8000 te hoog zal zijn opgezet. Spr. zou er dan ook niet tegen opzien de opbrengst der in komstenbelasting inplaats van op 115.000 te ramen op 110.000, doch van een der gelijk voorstel toch geen resultaat ver wachtende, zal hij zijn stem aan de be grooting, zooals zijl daar ligt, niet ont houden. De heer K e ij s e r (wethouder) zet uit een, waaraan het overschot op het wegen onderhoud voor 1929 is toe te schrijven. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling den weg naar 't Horntje in den af geloop en zomer te verharden, daartoe is in de zomerperiode overgegaan, omdat het Rijk de kosten van verdere doortrekking wilde vergoeden, mits het werk vóór 1 October gereed kwam. Als gevolg hiervan is de steld geworden, evenals de werkzaamhe- verbetering van den Schilderweg uitge- den aan den Schansweg. Het is dus bloot toeval, dat de voorspelling varuden heer Lap in dit opzicht is uitgekomen. Wat trouwens den Schansweg betreft, is het onderhoudsjaar nog niet verstreken. Het ligt in de bedoeling dezen weg binnen kort onderhanden te nemen, opdat hij in een zoodanigen toestand komt te verkee- ren, dat hij bestand zal zijn voor het ver keer, dat over den weg zal plaats hebben, als de Schilderweg tijdelijk zal moeten worden gesloten met het oog op de daar aan uit te voeren verbeteringswerken. De heer Lap merkt op, dat de 350 M3. basaltslag geraamd was voor gewoon on derhoud in 1929; uit niets bleek, dat B. en W. voornemens waren de verharding om te ploegen en daarna opnieuw te walsen, zoqdat de Raad daarvan onkundig is ge laten. De heer K e ;j s e r (wethouder) verklaart met nadruk,, dat het nimmer in de bedoe ling van B. en W. gelegen heeft den Raad in het plan niet te kennen; integendeel stellen B. en W. er prijs op, dat de Raad van alles op de hoogte is. De heer Lap blijft b;j zijn meening, dat de Raad van de plannen van den weg niet op de hoogte was gebracht. De verbetering van den Schilderweg is nu op de begrooting geraamd, zoodat de Raad thans daarvan niet geheel onkun dig is. De Voorzitter merkt op, dat het plan voor verbetering nog niet in zijn onderdeden vaststaat. Gelet op de groote bedragen voor de wegen uitgetrokken, vraagt de heer Lap zich af, of het ook aanbeveling verdient, dat B. en W. een deskundig advies inwin nen, in plaats van te drijven op eigen in zichten; tevens komt bij spr. de vraag naar voren, of de gemeente-wals voor den Schil derweg wel van voldoende capaciteit is. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich bereids tot den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat gewend hebben en voornemens zijn zich binnenkort naar Haarlem te hegeven om zich vollediger op de hoogte te stellen. Het vorig jaar hebben B. en W. aan een wegenexoursie deelge nomen. Een bewijs, dat mijn opmerking juist is, zegt de heer Lap. Vervolgens geeft de heer Lap, en wel naar aanleiding van een ongeval, dat onlangs bijna heeft plaats gevonden, B. en W. in overweging ernstig te bestudeeren, of het ook aanbeveling verdient, voor de personen, die bij de motorbrandspuit wel dienst doen, eene verzekering tegen onge vallen af te sluiten. In dit verband herin nert spr. aan de voorgenomen herziening van de brandweer, waarvoor hu enkele t«oipden een schema heeft ingediend. Hierop wijst de heer Lap er op, dat aan den Hoorn behoefte bestaat aan een pomp voor watervoorziening; thans ma ken velen gebruik van een pomp door een particulier in de Sluissloot geplaatst. De Voorzitter antwooordt, dat het plan tot plaatsing reeds bij B. en W. be staat; blijkt zulks noodig, dan zal er nog in 1929 toe worden overgegaan. De heer Lap heeft op de begrooting gemist het maken van een rioleering door een perceel aan den Lagen Achteromweg te Den Hoorn, alwaar huishoud- en stal vuil in enkele greppels wordt geloosd. Spr. heeft hierop den gemeente-opzichter al eens gewezen en acht verbetering, waar mede misschien een 600 gemoeid zal zijn, hoogstwaarschijnlijk. De Voorzitter is met den toestand onbekend, doch is bereid een onderzoek te doen instellen. Het doet den heer L a p genoegen, dat het subsidie voor de autobussen 400 lager blijkt te kunnen zijn, dan hij be groot had. Een goede gelegenheid, merkt de heer P i s a r t op, om den busdienst op de Cocksdorp te verbeteren. Vervolgens komt de heer Lap nog maals terug op het door hem gesprokene met betrekking tot de plaatselijke inkom stenbelasting. Spr. had gaarne gezien, dat deze lager was uitgetrokken, omdat de raming van B. en W. er op wijst, dat in 1930 getracht zal worden het vermenig- vuldigingscijfer betrekkelijk hooog op te voeren. De heer K e ij s e r merkt op, dat ver hooging niet zal kunnen uitblijven, als van de zijde van den Raad verschillende wenschen tot uitvoering van werken naar voren komen, zooals b.v. nu van den heer Lap met betrekking tot een rioleering aan den Hoorn. De heer Boon is dankbaar gestemd zoowel tegenover B. en W. als het perso neel, dat hem ter zijde staat. Vol vertrou wen gaat hij met het tegenwoordig College van B. en W. de toekomst tegemoet. In tegenstelling met b.v. een 10-tal jaren ge leden, wordt de Raad thans volledig inge licht. Een enkele opmerking evenwel. De ge raamde salarisverhooging voor den Bur gemeester en Secretaris, die nog niet door Gedep. Staten vastgesteld is, heeft spr. aandacht getrokken. Hij protesteert daar tegen niet, maar een tegenstelling met die salarisbedragen vormen wel de jaarwed den van de wethouders. Misschien valt er tegen verhooging wel een en ander aan te voeren. Opdat den wethouders evenwel naderhand nog eenigermate vergoed wordt, wat zij gepresteerd hebben, zou spr. aan het ambt pensioen willen ver binden. Gaarne zou spr. zien, dat de Voor- zitter een daartoe strekkend voorstel deed en in stemming bracht. Hetgeen de heer Boon aanvoert, is den Voorzitter in menig opzicht sympa thiek; spreker had alleen gaarne gezien, dat de heer Boon tevoren zulks kenbaar gemaakt had; thans kan spv. de draag wijdte van een dergelijk voorstel niet overzien, en evenmin een voorloopig on derzoek instellen. De heer Boon zal volstaan met B. en W. uit te noodigen het vraagstuk in over weging te nemen en den leden van den Raad te verzoeken zich af te vragen of de huidige toestand wel bestendigd mag worden. De Voorzitter wijst er op, dat de besprekingen wel de wenschelijkheid heb ben aangetoond om de onderwerpen, die men bij de begrooting wil behandelen, te voren schriftelijk aan te kondigen. Thans moeten de raadsleden zich met minder volledige antwoorden tevreden stellen en is het meestal niet mogelijk de meening van B. en W. naar voren te brengen. De heer Henkes herinnert aan de aanvragen het vorig jaar ingediend door de havenbuurtbewoners om over te gaan tot plaatsing van enkele lantaarns. De Voorzitter antwoordt, dat voor 1929 hijplaatsing was geraamd in totaal van 3 lantaarns. Ten gevolge van de vele aanvragen, wisten B. en W. tot geen be vredigende oplossing te komen. Thans zijn nog 5 nieuwe lantaarns geraamd en zal aan redelijke aanvragen kunnen worden voldaan. De begrooting wordt hierop zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd vast gesteld, sluitende wat den gewonen dienst betreft aan inkomsten en uitgaven op 333.417.45 en wat den kapitaaldienst be treft op 45.075.aan inkomsten en uitgaven. Rondvraag. De heer De Graaf- hoopt, dat B. en W. de geraamde rioleering te de Cocks dorp spoedig tot stand zullen brengen. De Voorzitter wijst er op, dat het werk geraamd is op de begrooting voor 1930. De heer Kikkert geeft B. en W. in overweging, nu het waterschap de 30 pol ders bezig is met het spreiden van basalt slag op den Waalderweg, het Waterschaps bestuur te verzoeken:, althans een volgen den keer, de beide rijslagen niet gelijk tijdig van basaltslag te voorzien, zulks met het oog op de hinder en de schade, die inzonderheid wielrijders ondervinden. Een dergelijk verzoek mag gedaan wor den, omdat de gemeente in de kosten voor de helft bijdraagt. De heer K e ij s e r had verwacht, een voorstel van den heer Kikkert, om het polderbestuur uit te noodigen een proef te nemen met den gemeente-motorweg- wals. De heer Kikkert kent de opinie van het polderbestuur te goed om te weten, dat daarvan geen resultaat is te ver wachten. De heer Lap meent te weten, dat met het polderbestuur toch onderhandeld is over gebruikmaking van den wegwals, waarop de heer Vlaming (wethouder) 1 4 t sl av\ xrOT*-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9