KONIJN's GEHAKT HET HUISJE IN HET RAVIJN STER-TABAK NIEUWSBLAD VOOR DEN POLDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD 1 4Él&> 1 1H)r Eerste Blad. OOK VOOR Versterk uw Nieren! RugpijnNieren Pillen1 Nr. 6727 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 67ste JAARGANG M 11 14.87 7.10 16.14 D 12 14.50 1.04 7.12 16.12 D 14 15.11 8.40 7.15 16.10 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De gouverneur van Onra^ao. De nieuwe sluis te IJmuiden. Buitenland. De Frans che kabinetscrisis opgelost Engeland en Amerika. Engeland! en Rusland. Het einde van den Afgaan- schen emir HabiboelLa. BUITENLAND. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 FEUILLETON Wit het Kagslsoh door HHADON HLLfc. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE ENGELSCHE MIJNEN. SPIONNAGE. FRANKRIJK. op In de val De regeeringsverklaring. Een politiek van welvaart De binnenlandSche politiek. ITALIË. MUSSOLINI NEEMT GEEN CADEAUX MEER AAN. PALESTINA. DE MOORDEN TE HEBRON. Staat van Oorlog. Wordt verv#!gd.) HELDERSCHE COURANT -- Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 165- binnenland fa.- Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.10 id p mail en l en 3.2°. Zondagsblad resp. fo.50, f0.70, fo.70 f r Modeblad resp. f 0.95, f i.as, f i.25, ,.35, Lo,se no», /ct.; Ir p. p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zateirdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (g&lj&rd). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: oud: Z 10 14.24 28.49- 7.09 16.16 W18 15.01 2.21 7.18 16.11 V 16 15.27 6.02 7.17 16.09 Z 16 16.44 6.28 7.19 16.07 v.m.: n.m.: 2.07 14.48 8.31 16.14 4.53 17.26 6.64 18.18 6.04 19.01 7.20 19.87 8.56 20.18 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 9 Nov4.47 uur. Zondag 10 4.45 Maandag 11 4.44 De veronderstelling dat gouverneur Fruytier, toen hij naar Nederland ontbo den werd en daarbij zijn gezin meenam, niet meer naar Curagao zou terugkeeren, is bewaarheid. Zijn opvolger,-de ex-minis ter van Onderwijs, mr. Waszink, is reeds benoemd. Daarmee kunnen we bet Cura- gao-drama als geëindigd- beschouwen. Van zekere zijde had men getracht den heer Fruytier te verontschuldigen en hem deze vernedering te besparen, doch het lijkt ons, voor het prestige van Nederland en van den ex-gouverneur zelf, de beste oplossing. Mr. Waszink is, evenals de heer Fruytier, roomsch-katholiek. Eerst in het voorjaar van het volgende jaar zal de nieuwe sluis te IJmuiden offi cieel worden geopend en tegen dien tijd hopen we noig wel eens terug te komen op bizonderheden 'betreffende dit machtige bouwwerk, waarvoor tot ver over de gren zen belangstelling bestond. Nu deze .week echter de eerste sleep is geschut, meenden we dit feit hier even te moeten vastleggen. Men zal met deze schuttingen doorgaan, om de sluisdeuren te beproeven. Radio-rumoer. De radio heeft niet alleen de rust in menig gezin verstoord, maar ook de rust van de politieke en godsdienstige groe pen (voor zoover daarin van rust gespro ken kan worden) in ons land. Er is rumoer over de verdeeling van den zendtijd. Be grijpelijkerwijs ziet ieder wat hij daarvan te pakken kan krijgen. Men gunt, als op elk ander terrein, elkander het lioht In de oogen niet (hier de stem door den aether) en voor den radioraad zal het dan ook moeilijk zijn om het ieder naar den zin te maken en den zendtijd zóó te verdeelen, dat alle partijen tevreden zijn. Er is een krachtige stem opgegaan voor een nationalen omroep, met uitschakeling van alle partijen en partijtjes, maar dat lijkt ons in ons goede Holland onmogelijk. Staan wij er niet voor bekend in ons kleine land de meeste politieke partijen en godsdienstige richtingen te hebben en dat sluit vanzelf in, dat een ieder zijn rechten wil laten gelden. Tardieu, waarvan we de vorige week schreven, dat hij „het zaakje" (de oplos sing van de kabinetcrisis) op te knappen had, nadat twee voorgangers» Daladier en Olémentel, daarin niet geslaagd waren, heeft het werkelijk klaar gespeeld een kabinet samen te stellen. Tusschen dit nieuwe kabinet en het afgetreden kabinet van Briand, is niet veel verschil. Er zijn geen portefeuilles in handen van socialis ten gekomen, daar dezen hun medewer king, aan de samenstelling, hadden ont zegd. Of dus dit nieuwe kabinet van lan gen duur zal zijn is een groote vraag en misschien zal het, als het straks voor de Kamer verschijnt, weer even spoedig ten val zijn gebracht. Briand1 is ook in dit nieuwe kabinet minister van buitenlandsche zaken, er is trouwens geen andere figuur denkbaar voor deze portefeuille, dan de krachtige persoonlijkheid van Briand, die reeds zoo veel gedaan heeft voor den vrede van Europa, en daarvoor nog veel en nuttig werk kan verrichten. MacDonald is van zijn reis naar de Ver. Staten teruggekeerd en deze sympathieke leider van de Engelsche arbeiderspartij heeft in het Lagerhuis gesproken over zjjn reis naar Amerika. Er is tusschen de beide groote, Engelsch-sprekende, landen een vrij wat betere verstandhouding ge komen. Dat wil nu nog niet zeggen, dat alle moeilijkheden, voor een a.s. vlootcon- ferentie, uit den weg zijn geruimd, doch wel zijn deze onder de oogen gezien en is er begrepen dat het in het belang van Europa, of nog ruimer genomen, van de wereld is, dat men op de te houden vloot- conferentie, tot overeenstemming komt. En waar beide invloedrijke staatslieden van goeden wille zijn, mogen we het beste hopen. Ook is deze week in het Engelsche La gerhuis besloten, de diplomatieke betrek kingen met Sowjet-Rusland, weer te her stellen. Zooals men weet zijn deze betrek kingen verbroken, toen bleek dat Rusland communistische propaganda voerde en dus trachtte het Engelsche gezag te on dermijnen. De arbeidersregeering meende, met het oog op den Europeeschen vrede en de vooruitzichten van algemeene ontwape ning, tot dit herstel te moeten overgaan. Ook sprak nog wel een woordje mee, het feit, dat de Engelsche handel te veel leed onder de breuk. Het zal nu echter de vraag zijn of Rusland zich in het vervolg zal onthouden van communistische propa ganda. Daarover is niet iedereen gerust. Doch men zal wel waakzaam blijven. Wel een fel bewogen'leven is het ge weest, dat de, deze week gefusileerde Ha biboela, achter den1 rug heeft, vooral het laatste jaar was geweldig. Op aller lippen is zijn naam geweest. Als zoon van den waterdrager was hij in het 'begin van dit jaar nog bekend. Hij zwierf toen rond aan bet hoofd van een bandietenbende en maakte van de gelegenheid gebruik, om, toen Amannoelah, door zijn streng door gevoerde hervormingen, de plaat moest poetsen, de macht in handen te krijgen. Het gelukte hem den troon te bestijgen en door herstel van den vroegeren toestand te beloven* kon hij zich eenigen tijd hand haven. Dit duurde echter niet lang. De hoogere klassen verzetten zioh tegen hem en verweten hem zijln nederige afkomst. Toen Habiboela daarna trachtte door wreedheden de macht aan zich te houden, was het met zijn populariteit spoedig ge daan en eenige weken t-;:/ug, kon hij nau welijks aan den dood ontsnappen, toen Nadir Chan, een neef van den vroegeren koning, Amannoelah, Kaboel binnenrukte. Men heeft Habiboela toch te pakken ge kregen en deze week ls hij gefusileerd. Dat was het einde van den zoon van den waterdrager. Hij onderging zijn lot met een cynischen glimlach en weigerde te zeggen, waar hij de groote schatten, die uit Kaboel geroofd waren, verborgen had. ENGELAND. 82) LichteQeurige ROOKTABAK ROOM-STER theodorus niemeijer groningen Londen, 7 November. De commissie uit het kabinet voor de steenkoolnijverheid heeft aan de vertegenwoordigers der eigenaars haar groot leedwezen kenbaar gemaakt over hun weigering oan aan de oonferentie met de regeering en de ver tegenwoordigers der delvers deel te ne men, daar de regeering nu geen andere keus overbleef dan zonder het voordeel van een gemeenschappelijke beraadsla ging, aan welke de regeering zoo groot belang hechtte, haar besluiten te nemen. DUITSGHLANB. Te Weissenfels In Saksen zijn Woens dag zeven imenschen in hechtenis geno men, die verdacht worden van spionnage. Uit hun verhoor is gebleken, dat ze niet leden van de rijksweer militaire gehei men zouden hebben verraden en dat be- drijfaspionnage is gepleegd. Onder de verdachten bevinden zich drie vrouwen, één hoofdschuldige is go- vlucht. Tusschenperscnen van de gear resteerden moeten in het Saargebied wonen. Bessie begon bang te worden, maar be- heersoht door het verlangen iets voor Lady Madge te doen, en overtuigd dat Mapleton haar den pas zou afsnijden als ze zou probeeren terug te gaan, gehoor zaamde ze en liep door. Een paar meter verder stond ze voor een opening, ze zag een drempel en kozijnen, maar geen deur. Maar nauwelijks was ze de opening doorgegaan en nog voor ze bij het licht van haar kaars iets had kunnen zien van het Inwendige van de ruimte, was Maple ton achter haar binnen gegleden en had hij: een zware, met ijzer beslagen deur, die versoholen stond) tegen den rotswand, ach ter haar dichtgegooid. HOOFDSTUK XX. 'Bessie had al haar zelfbeheersching noodig om geen angst te toonen. Op een teeken van Mapleton volgde ze hem door de onderaardsche ruimte; zoover zij kon *ien was het leeg. Het vertrek was in de rotsen uitgehouwen. Aan één kant zag het eruit alsof er een soort grondverschuiving had plaats gehad, een hoop losse steenen onderbraken daar den massieven rots muur. Aan het verste eind was nog een zware houten deur, gesloten met een hang slot dat Mapleton opende. •Nu miss Calloway, ga binnen, zei hij terzijde tredend om zijn aarzelende be zoekster te laten passeeren. Ik zal je een beetje meer licht geven dan zul je in staat zijn ten volle de nieuwsgierigheid te bevredigen waaraan ik het genoegen om je gastheer te zijn, te danken heb. Nadat hij de deur had gesloten en ge grendeld, stak hij een half dozijn lampen aan, welke aan haken in den muur hin gen. Bessde keek verbijsterd1 rond. Deze kamer was eveneens in de rotsen uitge houwen, maar ze stond vol met allerlei vreemde dingen. In het midden stond een lange tafel op schragen en op deze tafel lag een collectie voorwerpen en gereedschappen, diie Bes sie nog nooit gezien had. Een fototoestel en een toestel voor magneskumlicht waren aan het eind van de tafel geplaatst. Rollen papieren lagen bij stapels houten en me talen blokken. Ook een electrische batterij merkte ze op. Mapleton liet zijn saroasti- schen blik rusten op hot angstige gezicht van bet jonge meisje. Dat is mijn afdeedlng van de smdk- kelaarszaak, zei hij, aan zijn snor draai end. Toen de hooggeboren graaf aan zijn smokkelaarsloopbaan begon, was hij wel gelukkig om een bondgenoot als mij te vinden, niet? Ik begrijp het niet, mompelde Bes sie. Ze begon te gelooven dat haar anti pathie tegen dezen man baar ertoe had gedreven iets heel onbezonnens te doen, dat hij misschien toch in dienst was van P spot tende antwoord. Het is anders duide- Lord Purbeck. Je begrijpt het niet, kwaon het lijk genoeg, zou ik denken, dat ik ook tot de smokkelaarsbende van den graaf be hoor. Waar zouden anders al deze dingen voor dienen? Bessie zweeg. De duivelsche sluwheid van dezen man belette haar te denken. Zal ik je eens wat vertellen? Ik ge loof er niets van dat je In het vertrouwen van Lord Purbeck bent, vervolgde Ma pleton. Ik geloof dat je er een beetje naar geraden hebt en mij hebt bespion- neerd om de rest gewaar te worden. Voor ik je kan laten gaan, moet je eerst een paar vragen beantwoorden, dat Ik zien kan dat je werkelijk in het geheim bent. De eenvoudige Bessie was niet opge wassen tegen zooveel gemeene schran derheid. Ze was als in zijn bandon. In haar verlangen om zich te rechtvaardi gen, beantwoordde ze zoo volledig moge lijk al zijn slimjoverlegde vragen; geen oogenblik vermoedend dat deze louter ge baseerd waren op veronderstellingen. Het resultaat was dat Mapleton een kwartier later een vrij nauwkeurig inzicht had ge kregen in Lord Purbeck's smokkelonder- neming! Aan het einde van hot verhoor deed hij alsof hij het meisje niet vertrouwde. Ja, zei hij, ja je hebt wel enkele dingen op gevangen. Maar er zijn een heeleboel leemten in je mededeelingen die het on mogelijk maken je bewering te gelooven dat je in het geheim bent. Bovendien, als dat zoo was, zou zijn lordschap het In de regeeringverklaring, die gister middag in de Fransche Kamer en in den Senaat is voorgelezen, is, naar Havas meldt, gewezen op het omvangrijke werk, dat sinds den oorlog is verricht, den op bouw van de verwoeste gebieden, het her stel van het evenwicht op de begrooting, de gezondmaking van de financiën, de consolidatie van de schulden, de stabili satie van het geld, de regeling van do buitenlandsche schulden. Het is nu na de liquidatie zaak om voort te gaan met oon - solideeren en opbouwen. De buitenlanóteche politiek. De buitenlandsche politiek van de vorige regeeringen toont feiten, waarop niet teruggekomen zal worden. Het is de taak van de regeering de regeling van verscheidene ernstige problemen tot een goed einde te brengen, daar deze door stemmingen in het parlement en hande lingen van de regeering reeds zoo'n -eind op weg zijn. Allee zal gedaan worden om de Fran sche veiligheid en de verzekering van den wereldvrede te bevorderen. De regeering komt ten aanzien van de binnenlandsche politiek met een pro gramma van nationale maatregelen, die, wanneer door de Kamers aangenomen, binnen twee maanden volledig in wer king kunnen treden, dank zij de beschik bare vlottende middelen van den dienst 1929 en de actieve posten van de schat kist. De regeering wenscht een politiek van welvaart in te leiden. Zij vraagt thans van het parlement, haar in staat te stel len deze politiek met de voorgestelde maatregelen uit te voeren. In verband met het steeds grooter wor dend aantal geschenken, die Mussolini van zjjn vereerders krijgt, heeft de mi nister-president laten verklaren, dat hdj geen geschenken meer zou aannemen en verzocht de daarvoor bestemde bedragen te besteden voor weldadige doeleinden. De secretaris-generaal van den Fascio in het buitenland gaf in aansluiting daarvan aan de secretarissen der buitenlandsche fascisten de opdracht de bij hen inkomen de, voor Mussolini bestemde geschenken terug te zenden. mij wel hebben gezegd. Na wat je hier vannacht gezien hebt, kan ik je natuur lijk maar niet zoo laten gaan! Niet laten gaan? Bedoelt u dat ik hier moet blijven, hier beneden, in de groeven? stotterde Bessie, schuw kijkend naar de gegrendelde deur. Dat is precies wat ik bedoel, ant woordde Mapleton wreed. Je weet er te weinig van om me te overtuigen dat je aan onzen kant staat en te veel1 om vrij te laten rondloopen na wat je hier gezien hebt Ik moet over deze zaak nadenken en het zal verder veel afhangen van wat Lord Purbeck morgen zal zeggen als ik hem deze heelo geschiedenis vertel. Dit laatste wekte weer haar wantrou wen. Ze geloofde niet dat Lord Purbeck en Lady Madge hem vriendelijk zouden ontvangen als hij hen zou komen vertel len, dat hij haar ln dat hol had opgesloten. Wanhopig schatte haar oog haar tegen stander. Ze begreep dat ze het in een worsteling tegen hem zou afleggen, maar als ze erin zou slagen den tunnel te be reiken, zouden haar vlugge voeten het ongetwijfeld van hem winnen. Maar de deur was gegrendeld, met zware, roestige grendels. Het was echter haar eenige kans en ze vloog op de deur toe. Den bovensten grendel had ze los en toen ze zich bukte naar den ondersten, floot een kogel langs haar oor en bleef zitten in het ruwe, eiken paneel. Wild van angst begon ze te gillen. Dat gillen kun je gerust laten, lachte Mapleton oynisch. Weg van die deur daar! Anders schiet ik hooger! Een oogenblik later greep hij haar bij haar pols en sleurde haar naar het an Twee Arabieren zijn weer ter dood ver oordeeld, en twee anderen tot boeten van 250. Zij stonden terecht wegens den moord op rabbi Kastel en een poging tot moord op zijn vrouw te Hebron. Maak uw leven weder tot een lust! Pijn in de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Posters Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver oorzaken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. dere eind van het hol, waar weer een an dere deur toegang g#f tot een kleinere ruimte. Hiji duwde haar naar binnen en sloot de deur. Met een beetje duisternis en een zaamheid zullen we haar wel klein krij gen en anders moeten we maar eens zien wat de honger kan doen, mompelde hjji. Hij ging naar zijn „laboratorium" en wijdde enkele ©ogenblikken zijn aan dacht aan een porceleinen bak, waarin draden liepen tilt de electrische batterij1. Hij haalde er een paar metalen platen uit en dompelde andere ln de vloeistof waar mee de bak gevuld was. Daarop nam hij zijn electrische lantaarn, doofde de olie lampen en aanvaardde den terugtocht door den tunnel. HOOFDSTUK XXI. Hector zat te rooken en te peinzen in zijn kamer van Martha's huisje. Hij had juist twee telegrammen van de Lynx ont vangen en geen van belde waren bijzon der bemoedigend. Een ervan meldde dat Inlichtingen waren ingewonnen aan het Waterioo Station en dat niemand, die beantwoordde aan de beschrijving van Bessie Calloway dien bewusten morgen was uitgestapt. Er waren maar weinig reizigers geweest en men was heel zeker op dit punt. Hector was niet overtuigd dat daarom dit spoor valsch was, misschien waren ze uitgestapt aan een voorstads-station. Hij zou daar zelf verder onderzoek naar doen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1