HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 Nnutiuppp 192g. Gemeenteraad van Wieringen Mededeeltngen en ingekomen stukken. Ss-en alge' Breezand Anna Paulowna. Vergadering van den, Raad op Zaterdag 9 November 1929, ani. 2 uur. Aanwezig 9 leden; afwezig de heer Jb. Lont, met kennisgeving en de heer S. P. de Vries. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Secreta ris: de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Hierna leest de secretaris de notulen van twee vorige vergaderingen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen: De maandstaten der zeegras-exploitatie over de maanden September en October 1929; In September zijn verkocht 4083 pak en hi October 3133 pak; van Ged. Staten de goedgekeurde gemeente-rekening over '27 en bericht van ontvangst ingevolge art. 107 der Gemeentewet van de verordening tot wijziging der Algem. Politieverordening; van den Minister van Waterstaat bericht, dat overname van het onderhoud van den hoofdweg op Wieringen, nu deze weg niet op het Rijkswegenplan voorkomt, niet mo gelijk is. Om die reden is ook het verlee- nen van een subsidie in het onderhoud niet mogelijk. De Minister wijst er echter op, dat de gemeente Wieringen door de uitvoering van de Zuiderzeewerken be langrijke voordeelen geniet, welke haar wel in staat stelt zelf in het onderhoud te voorzien. Voorzitter zegt, dat het niet de be doeling van B. en W. is nu de zaak te laten rusten, vooral niet nu Ir. Ringers Directeur-Generaal van het Departement van Waterstaat wordt, die met den toe stand van de wegen hier voldoende op de hoogte is. Zulderzee-Visscherij-Tentoonstel- Hng 1930 te Enkhuizen. Het Uitvoerend Comité voor de in 1930 te Enklnuzen te houden Zuiderzee-Vis- scherij-Tentoonstelling verzoekt hare po gingen tot het doen slagen van die ten toonstelling te steunen door deel te nemen in het garantiefonds en (of) een bijdrage voor de tentoonstellingskas. Naar aanlei ding van dit verzoek deelen B. en W. het volgende mede: Toen in den loop van dit jaar de eerste stappen werden gedaan om bij -diverse lichamen belangstelling voor deze tentoon stelling te wekken, hebben zij aanstonds te kennen gegeven deze onderneming met sympathie te begroeten, daaraan toevoe gende, dat zij bereid waren te overwegen of de gemeente op de een of andere wijze aan die tentoonstelling zou kunnen deel nemen. Blijkens de bijgevoegde circulaire is de opzet van dien aard, dat de expositie een volledig beeld zal geven van de Zui- derzeevisscherij en aanverwante bedrijven, zoodat zij uit historisch oogpunt zeer be langwekkend belooft te worden. H. i. be hoort een belangrijk centrum der Zuider- zeevisscherij als Wieringen daar niet te ontbreken. Anderzijds is het niet van be lang ontbloot, dat door deze tentoonstel ling naar buiten blijkt van den belangrij ken tak van volksbestaan, welke staat te verdwijnen. B. en W. vinden hierin genoegzame aan leiding voor te stellen tot dit doel eene bijdrage van 100 beschikbaar te stellen en ten behoeve van het garantiefonds in te schrijven voor een bedrag van ten hoog ste 250. Tevens vragen zij machtiging om, zoo daartoe gelegenheid wordt gevon den, de gemeente aan de tentoonstelling te doen deelnemen op de wijze door hen te bepalen, en daartoe een blanco crediet te verleenen. De heer Lub zegt, dat Wieringen in het prae-advies zeer terecht een belangrijk centrum van de visscherij wordt genoemd. Daarom treft het hem te meer, dat geen enkele visscher, noch iemand van de ne- venbedrijven in het comité is benoemd. Verder kan spr. wel over die 100 sub sidie heen komen, maar die f 250 van het garantiefonds zullen denzelfden weg wel volgen. Voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling is plaatselijke comité's te vor men, waarin zooveel mogelijk visschers worden benoemd. Het garantiefonds is voor eventueele nadeelige verrassingen 'bestemd. Het zal vermoedelijk niet noodig zijn, want er zal geen grooter uitbreiding aan de tentoonstelling worden gegeven, dan mogelijk is met het oog op het ont vangen subsidie. De heer Bakker vindt, dat f 100 sub sidie wel toe kan. De heer Kaan stelt voor de bijdrage aan het garantiefonds te schrappen en het subsidie met 100 te verhoogen. Dit voorstel wordt met 3 tegen 6 stem men verworpen. Voor stemmen de heeren Lub, M. Kooü en Kaan. Het voorstel van B. en W. wordt met 3 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stem men de heeren Bosker, Tij-s-en en Jn. Lont. Het voorstel-Lub tot het verleenen van 100 subsidie, zonder meer, wordt aange nomen met 7 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heereni Bosker en Jn. Bont. Esperanto-eurstis. Van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen het verzoek, om in navolging van de stad Nijmegen, over te gaan tot oprichting van een éénjarigen cursus voor het onderwijs in de wereldtaal Esperanto, ten behoeve van leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen en van oudere kinderen. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat van de oprichting van zoodanigen cursus te Wieringen de wen- schelijkheid tot nu toe nimmer is geble ken. Naar hunne meening behoort, als dit onderwijs gewenscht wordt, hiervoor het initiatief van particuliere zijde uit te gaan deelte van het kapitaal dat telken jare aangewend wordt tot betaling van pakken- gelden e.d. en dat dus gedurende een ze keren tijd niet rentegevend belegd kan worden, eene rentevergoeding te heffen en dit in de gemeentekas te storten. De voor steller wijst er op, dat, hoewel daartoe reeds vroeger was besloten, aan dit besluit blijkbaar geen gevolg is gegeven. Dat een besluit van die strekking dooi den Raad zou zijn genomen moeten B. en W. echter ontkennen. Bij de behandeling van een voorstel van den heer Oden tot uitkeering van de winst over den zeegras- oogst 1927 in de vergadering van 29 No vember 1927, heeft volgens de notulen de heer Kaan gezegd: „aan het voorstel zijn stem te willen geven, doch onder voor waarde, dat de onkosten worden afge trokken, dus ook de rente van het kapitaal, waarmede de zaak gedreven wordt", waar op de Voorzitter heeft geantwoord: „dat dit ook geschiedt". Volgens mededeeling van den Voorzitter moet hier echter een misverstand in het spel zijn geweest en moet hij de opmer king van den heer Kaan destijds niet be grepen hebben of althans verkeerd begre pen. De Voorzitter had de vraag zoo op gevat, dat van de winstuitkeering aan de maaiers de gekweekte rente zou wor den uitgezonderd; had hij begrepen, dat de heer Kaan doelde op de ged e r f d e rente, dan had zijn antwoord uiteraard ontkennend geluid, omdat een besluit met die strekking niet genomen was. B. en W. kunnen overigens niet inzien, dat zooda nig besluit dan wel zou zijn genomen in de bedoelde vergadering van 29 November 1927. Hetgeen toen door den heer Kaan gesproken is, was toch niet meer dan eene opmerking zijnerzijds, welke hoogstens de opvatting van den spreker zelf kon weer geven, doch geenszins als de meening of het besluit van de geheele vergadering kon worden aangemerkt. H. i. is dan ook van eene door den Raad genomen beslis sing op dit punt geen sprake. Komende tot het voorstel, thans dooi den heer Kaan in zijn schrijven van 30 September gedaan, troffen B. en W. daar bij niet aan eene motiveering daarvan. Zij vermoeden echter, dat de voorsteller als volgt redeneert. Indien men een zaak drijft is het noodig ten einde bekend te worden met het zuivere resultaat, tegenover de baten die het bedrijf oplevert te stellen alle uitgaven en verdere onkosten, die daarbij een rol gespeeld hebben. Ook van het kapitaal, dat de ondernemer in de zaak gestoken heeft, behoort dus aan dien on dernemer rente betaald te worden, omdat als het kapitaal van derden zou zijn ge leend, hetzelfde zou hebben plaats ge vonden. Inderdaad is dit standpunt in overeenstemming met de eischen van goed koopmanscnap. De voorsteller wil nu gelijke methode toepassen op de Zeegras-exploitatie. In deze redeneering kunnen zij hem niet vol gen, omdat de vergelijking niet opgaat. In het particulier bedrijf, zoo ook in de meeste gemeentebedrijven, geschiedt de kapitaalverstrekking door den ondernemer respectievelijk door de gemeente. Hier houdt de vergelijking dus op, want bij de Zeegras-exploitatie is juist het tegendeel het geval. Het kapitaal van de Zeegras exploitatie is niet door de gemeente ge fourneerd, doch gevormd door het bedrijf zelve. Er is derhalve geen enkele grond om de gemeente door een rente-uitkeering, als in het voorstel bedoeld, te bevóor- deelen. B. en W. zijn mitsdien van meening, dat zoodanige rentevergoeding bij dit ge meentelijk bedrijf niet op haar plaats is. De heer Kaan stelt in de tweede plaats voor te Den Oever een groote loods te bouwen, ten einde daarin het losse zeegras op te bergen en het persen in eigen beheer ter hand te nemen. De voorsteller acht dit wenschelijk, omdat er naar zijn oordeel gebrek aan pakhuisruimte is en ten ge volge daarvan het zeegras te vlug wordt geperst, hetgeen de oorzaak is, dat de qualiteit tegenwoordig te wenschen over laat. Inderdaad wordt de klacht mee-? dan vroeger vernomen,' dat het zeegras van Den Oever, te slap is en niet geheel broei vrij, en B. ên W. zijn het met den voor steller eens, dat dikwijls de oorzaak daar van moet gezocht worden in het persen van niet geheel uitgewerkt zeegras. De heer Kaan wijt dit echter aan te weinig pakhuisruimte, een conclusie, die B. en W. intussohen niet kunnen onderschrij ven, tenzij door hem wordt bedoeld, dat er te weinig bergruimte is voor toet losse zeegras. Indien men echter zou willen voorzien in voldoende bergruimte voor al het losse zeegras, dan zou men de beschik king moeten hebben over een enorme loods, veel grooter dan de heer Kaan zich voorstelt. Van Oost-Wieringen kwamen dit jaar minstens 5000 pakken a 100 K.G., een kwantum, hetwelk in twee maanden tijds niet alleen werd bereid, doch tevens geheel geperst. Om deze hoeveelheid in lossen toestand op te bergen zou eene ontzaggelijke opslagplaats noodig zijn, om te zwijgen van de noodzakelijkheid om daarin minstens drie, vier persen te plaat sen, wil men beschikken over eene capa citeit tot persen ten minste gelijk aan die van tegenwooordig. Qm te bereiken wat de heer Kaan wil, is dit, alles echter geenszins noodig. Diens bedoeling is n.1. om te voorkomen, dat het zeegras te jong gepert wordt. Het komt B. en W. voor, dat die bedoeling op veel minder omslachtige wijze kan worden ver wezenlijkt door een eenvoudig Raadsbe sluit, waarbij bepaald wordt, dat de eerst beschikbaar komende partijen 4 5 5 we ken moeten worden opgeslagen vooraleer tot persen wordt overgegaan. Een voorstel daartoe meenen zij echter voorloopig nog niet te moeten doen, omdat zij vertrouwen, dat de maaiers wel tot het inzicht zullen komen, dat het in hun eigen belang is het zeegras zoo goed mogelijk te bereiden en het dus goed droog en uitgebroeid ter per sing aan te bieden. Bovendien moet in deze en kan men niet verlangen, dat dit steeds zaak voorzichtigheid worden betracht, om- door de gemeente geschiedt, al zal naderdat bij het vroeg invallen van het regen- onder het oog kunnen worden gezien of een dergelijk particulier initiatief van ge meentewege gesteund behoort te worden. B. en W. stellen daarom voor aan adres sante te berichten, dat tot oprichting van zoodanigen cursus voorshands geen aan leiding wordt gevonden. Hiertoe wordt na eenige bespreking be sloten. Geschenk Ver. Ned. Gemeenten. Van het bestuur der Afdeeling Noord- VAn 6 Vereeniging van Neder- i landsche Gemeenten het voorstel tot ver- |nooging van de contributie over 1930 met cent per inwoner ten behoeve van een aan het Hoofdbestuur dier vereeniinng aan te bieden geschenk bij het tot stand pmen van een Vereenigingsgebouw. B. en W. kunnen zich hiermede ten tolle vereenigen, gezien de uitnemende «org en de groote voortvarendheid en ken van zaken, waarmede de Vereenign «V-eds op de bres staat om de belangen der Semeenten te verdedigen. Zij stellen daarom voor de gevr-m™i„ i&r VOOT aanSegeven doel te veï Vordt goedgevonden. Uen schrijven Straatverlichting van v- Koorn Jz Ifbige anderen, om een iiVh?,'!' "V'ï5".. en C. Wit aan den Geste,-, bij de bloening in handen van p wordt ter b. en W. gesteld. Kaar aanleiding van de^ras"ExP,oitatie. et raadslid, den heer P rc voo,,stellen. van VI ,zi-in schrijven Van a"'b ontwikkeld jClen B. en W. het w.i' b,ePtember ij., I In de eerste plaats sten'1^ mede- la°Ve b,epalen, dat van b 1® heeT Kaan |apitaal der exploitatie d ruet-belegde seizoen de tijd te kort zou kunnen zijn toe gemeten om een voldoende hoeveelheid tijdig gereed te krijgen,, hetgeen voor den handel weer bezwaren zou meebrengen. Op grond van vorenstaande overwegin gen geven B. en W. de vergadering der halve in overweging de voorstellen van den heer Kaan niet aan te nemen. De heer Kaan vindt het niet zoo onlo gisch, dat van het kapitaal van een bedrijf, dat ten voordeele van een 28 personen wordt gedreven, de rente aan de gemeente vergoed wordt. Wat betreft de loods merkt de heer Kaan op, dat het zijn bedoeling was op een b.v. in erfpacht verkregen terrein een loods te doen bouwen van, 15 bij 30 M., waarin een 1000 pakken los wier opgebor gen kunnen warden. Als dit opgeperst wordt, kan er weer nieuw in. Het zou een groote verbetering zijn voor het zeegras en een gemak voor de maaiers. Het zee gras zou even gauw onder dak zijn als nu en van betere kwaliteit. De heer J n. Lont vraagt, of er in die lowfs ook geperst moet worden. De heer Kaan antwoordt bevestigend. Zijn bedoeling was er twee persen in te plaatsen. De heer J n. Lont meent, dat het dan een groote ruzie zou worden, want ieder zou het eerst willen persen. Het zou nog wat anders zijn als het ging om een pak huis te stichten voor geperste pakken, waardoor er elders weer ruimte zou komen om te persen. Daar dit nog niet duidelijk schijnt te zijn, geeft Voorzitter nog eens een uiteenzetting welk kapitaal wordt bedoeld. Van de 50.000 stamkapitaal wordt een gedeelte afgenomen om het bedrijf te lei van het ge- - den. Nu is het de bedoeling van den heer Kaan dat van dat gedeelte rente wordt vergoed aan de gemeente. Anders zou het b.v. bij een bankinstelling moeten worden opgenomen en zou er ook rente moeten worden betaald. De heer Kaan vindt het nu billijk, dat deze rente thans aan de ge meente wordt vergoed. B. en W. zijn hier tegen. De heer Lub zegt, dat de te bouwen loods uit den aard dr zaak door de maaiers zou worden betaald. De handelaren hebben er ook voordeel van, waarom laten die hem niet zetten of betalen die er niet aan? De heer Kaan: Het zou te probeeren zijn. Wethouder Tijsen zegt, dat door de Zuiderzeewerken het zeegras dit jaar erg vuil was. De werktuigen in zee maken het water dik. Het slib zet zich vast op het wier. Er zullen weinig jaren meer komen, dat er goed zeegras zal zijn. Voor een te plaatsen loods is op het terrein der Zui derzeewerken geen plaats en als er terrein voor moet worden gekocht, zal het heel wat geld kosten. Het vlugge persen is veelal de sohuld van de handelaren, want er wordt te veel op spoedige levering aan gedrongen. De heer Kaan zegt, dat men niet moet meenen, dat één baggermolen de heele zee troebel maakt. Het spuiwater neemt later een bepaalde riohting aan. Dat de afleve ring van minder goed zeegras de schuld zou zijn van de handelaren, bestrijdt spr. De koopman vraagt goed zeegras en de exploitatie heeft toe te zien, dat het be hoorlijk wordt afgeleverd. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uitkeering winst gemaaid zee gras oogst 1929. Naar aanleiding van het voorstel van het lid, den heer Oden, strekkende tot het weder doen uitkeeren van de winst, voort spruitende uit den verkoop van de oogst 1929 van gemaaid zeegras aan de maaiers, welke aan de maaierjj voor dien oogst hebben deelgenomen, deelen B. en W. het volgende mede. Aangenomen, dat met het voorstel we derom wordt beoogd de animo tot het zee- grasmaaien zooveel mogelijk aan te moe digen, kunnen zij zich hiermede vereeni gen, waarom zij in overweging geven tot dat doel weder een soortgelijke verorde ning vast te stellen als het vorige jaar. jBij dit voorstel ontstaat opnieuw eenige discussie over de rente en het kapitaal der exploitatie. Met de stemmen van de heeren Bakker en Kaan tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bijdrage In de exploitatiekosten van het centraal ziekenhuis te Alkmaar. Van de Centraal-Ziekenhuis-Commissie voor de Bijdragende Gemeenten is een schrijven ontvangen, bevattende een mede deeling omtrent de resultaten, welke het overleg met het gemeentebestuur van Alkmaar heeft gehad naar aanleiding van eenige van de zijde der buitengemeenten naar voren gebrachte wenschen. De com missie geeft daarbij in overweging het Hip 24 October 1925 genomen besluit tot sub- sidieering te wijzigen. Ter toelichting deelen B. en W. mede, dat, aangezien het totaal der door de buitengemeenten toegezegde bedragen 9200) minder heeft bedragen dan ver wacht was 15.000), eene verandering in het verhoudingscijfer waarnaar die ge meenten in de exploitatietekorten zullen bijdragen, noodig is gebleken. In plaats van 65000 15000, zal de gezamenlijke bij drage van de buitengemeenten nu 6500 9200 van het jaarlijksch tekort be- loopen, alzoo eene vermindering. De maximum bijdrage blijft voor deze ge meente, overeenkomstig bovenaangehaald besluit, bepaald op 480 per jaar. Aangezien de verdere inhoud van het aangeboden concept-besluit de instem ming van B. en W. heeft, stellen zij voor dit alsnog te bekrachtigen. Wordt goedgevonden. Aanbrengen van klinkerbestra ting in de Elft. Nu de nieuwe openbare lagere school te Hippolytushoef hare voltooiing nadert, achten B. en W. het noodig nader aan dacht te schenken aan den toestand van den weg in de Elft. Reeds eerder is over wogen om hier eene bestrating aan te brengen, doch daarvan werd tot nu toe af gezien omdat eene bestrating wel wen schelijk doch niet bepaald noodzakelijk werd gevonden. Door de aanwezigheid van de school is de situatie echter een andere geworden en kan volgens de meening van B. en W. de beoogde verbetering niet langer worden uitgesteld. Deze weg toch is in den winter zeer modderig en vuil, terwijl ook de be bouwing er toenemende is. De klinkerstraat, zou moeten worden aangelegd over een lengte van 313 Meter en wel vanaf de bestaande bestrating aan het beginpunt tot en met het nieuwe schoolgebouw en tot een breedte van 3.50 Meter, met inbegrip van een koplaag en een kantlaag, welke breedte dan tusschen deze kant lagen 3.25 Meter zal zijn. Weliswaar zijn de aanlegkosten, welke door den gemeente-opzichter op 0140 worden begroot, niet gering, doch naar de meening van B. en W. is dit werk thans noodzakelijk te noemen. B. en W. stellen daarom voor ter uit voering van vorenomschreven werk een crediet tot ten hoogste gemeld bedrag te verleenen. De heer Jn. Kooij meent, dat de Elft nogal goed onderhouden is. De heer Oden vraagt of 3.5 M. niet wat smal is. De straat op den afsluitdijk is 4 M. en deze blijkt nog te smal te zijn. Voorzitter antwoordt, dat het aan sluitende gedeelte ook niet breeder is dan 3.5 M. Met het oog op het niet geringe bedrag, (lat er mede gemoeid is, zou spr. het bij 3.5 M. willen laten. Wethouder Bosker wijst er op, dat als de bebouwing daar zoo doorgaat er toch ook rioleering moet komen. De her men kunnen dan bestraat worden met oude steen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Verlenging pacht van de wier- waarden in de Zuiderzee. B. en W. deelen den Raad mede, dat op 1 Juni 1930 de pacht van de wierwaarden in de Zuiderzee wederom eindigt. Zij stel len daarom voor hen te machtigen de pacht voor een nieuw 3-jarig tijdvak te verlen gen en wel op de thans geldende voor waarden, of op de door de Regeering ge wijzigde voorwaarden, tenzij die wijzigin gen van zoodanigen aard zijn, dat zij het gewenscht achten zich nader met den Raad te verstaan. Het voorstel wordt aangenomen. Suppletoire begrooting. Door B. en W. wordt aangetoodoen de le suppletoire begrooting van den dienst 1929, welke wordt vastgesteld. Begrooting zeegras-exploitatie. Bii den post: Pakkengeld aan de maaiers vraagt de heer Lub waarom deze post zooveel hooger is dan andere jaren. Voorzitter antwoordt, dat het komt door den grooten oogst van dit jaar. De begrooting wordt hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, wat be treft den gewonen dienst in baten en las ten met 78.222.50 en wat betreft den kapitaaldienst- voor memorie. Gem.-begrooting dienst 1930 vanger vraagt de heerïuVT/en 0nt' rissen zijn gebaseerd of deze sMa- geling. °P <1© nieuwe re- Bü den post - TWmi a*.en verzocht, de heer Oden er fl(l !n^refters vraagt woners op te vestiï.n nïd 4 de in' nummerd moeten \1f Ulzen ge- den is ditTegenwoa^tf?^6 Te niet gebeurt. lastig als het w.u'hter^merlft JSH.™ veld- destijds door den Voorzitters toegezegd dat in verband met de bijdrage in dé huls' huur van den rJjksveldwadhter te Wester •I!ru"Ul"1,etd?,bi'idrage in de hids- i Voorzitter zegt, dat nog geen ant woord is ontvangen van den CoS"is der Koningin dus dat de post nog behoort te worden uitgetrokken. "enooit Bij den post: Kleeding en uitrustmr» VTU^t de heer L n b of dit bediag altijd wordt uitgekeerd of geschaft Werkeiyk kleedillS is aan- laatste°geval. antW°0rdt: AUeen in het ^6,. beer Bakker vraagt waar de brandkranen zijn geplaatst. De heer Jn. Lont vindt de vergoeding y°°r het gebruik der nood- slachtplaats te hoog. Elk jaar wordt ge- gd, dat liet zal worden verlaagd, maar spr. merkt er niets van. Voorzitter zegt toe, dat er nog eens over gesproken zal worden. Bij den post: Verzekering tegen brand schade vraagt de heer L u b hoe dit bedrag lager kan zijn dan het vorige jaar. Voorzitter antwoordt, dat het een goedkoopere verzekering is. De begrooting wordt hierna vastgesteld, wat betreft den gewonen dienst in ont vangst en uitgaaf niet een bedrag van J 123.487.95s en wat betreft den kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 15.371.39. B. en W. worden gemachtigd admini stratieve wijzigingen zonder voorafgaande machtiging van den Raad aan te brengen. Brandkast gem.-ontvanger. Voorzitter zegt nog iets voor de vergadering te hebben. De brandkast van den gemeente-ontvanger is zoo oud, dat deze niet meer voldoende zekerheid geeft. Spr. stelt daarom voor deze van de hand te doen en een nieuwe aan te schaffen. Dit komt goedkooper uit, dan een verzekering tegen brand- en inbraakschade. Het oog is daarbij gevallen op een gepantserde kast van de fa. Lips te Dordrecht van den prijs van 740. De heer Kaan vindt het nogal hoog en meent, dat men wel goedkooper terecht kan. Voorzitter wil niets afdingen op andere merken, maar hij heeft een onbe perkt vertrouwen in het merk Lips. Wordt goedgevonden een Lips-brand- kast aan te schaffen. Rondvraag. De heer J n. Lont zegt, dat het licht punt te Stroe nog steeds niet is gerepa reerd. Voorzitter zegt reeds meer klach ten hierover te hebben gehoorod. De heer J n. Lont wijst verder op den slechten toestand van het Stroeërpad. De schoolkinderen gaan hier dagelijks langs en moeten over de wallen loopen vanwege de geweldige plassen. Wethouder Bosker zegt, dat er eigen lijk grind op moet, maar dat is er nog niet. Basalt is minder geschikt. De heer J n. Lont heeft verder een geschikte bergplaats voor de brandzeilen te Stroe, n.1. het gebouwtje op het kerk hof, waarvan toch nimmer gebruik wordt gemaakt. De heer Lub zegt, dat de afwatering te Zandbiiren veel te wenschen overlaat. Hij hoopt dat met eventueele plannen tot aan leg van rioleering aldaar wat spoed zal worden gemaakt. Ook de heer Oden heeft hierover klachten vernomen. Het is er een ver schrikkelijke waterpoel. De heer Oden vraagt of het niet mo gelijk is, de straatverlichting wat later te laten uitgaan, b.v. om 12 uur in plaats van om 11' uur. Voorzitter zegt, dat dit wel kan. De stroom kost de gemeente niet zoo veel. De heer Oden wil verder de lamp op den hoek van den Mekkenstuinweg bij G. Timmerman 's nachts laten door branden. Zal voor. worden gezorgd. De heer Oden wijst er op, dat onlangs een bewoner van een woonwagen een blij vende standplaats wilde innemen in de kom van Hippolytushoef. Het is toevallig niet doorgegaan, maar spr. acht het ge wenscht, dat hiertegen maatregelen wor den genomen, b.v. door de verordening tot het weren van keten aan te vullen. De heer L u b zou er een standplaats voor willen aanwijzen. Voorzitter zegt, dat de gemeente geen terrein heeft. Zal onder de oogen worden gezien. De heer J n. K o o ij vraagt of er al een plaats is voor de brandzeilen en slangen te Westerland. Voorzitter antwoordt, dat hiervoor hokjes zullen worden gemaakt. De heer J n. K o o ij meent verder, dat het vegen van den weg met bezems niet bevorderlijk is voor den weg. Spr. brengt verder nog het geval van de vernieling van een hek door school kinderen ter sprake en in verband daar mede de houding van het hoofd der school, den heer J. Clay. Voorzitter zegt, dat hij niet anders kan doen dan den heer Clay de handen boven het hoofd houden. Hierna sluiting. AANBESTEDING BESTRATING GASTHUISWEG. Vrijdag is door B. en W. aanbesteed het bestraten van den verbreeden Gasthuis- weg. Ingeschreven was door: Joh. Pais, Wieringen, 1965.Jn. Har- tog, Van Ewijcksluis, 3200.—; A. Doves, Wieringen, 2652.Joh. Verdonk, Uit geest, 2700.—; Firma A. Kingma, Leeu warden, 2320.—; E. Bugel, Wieringen en A. Pol, Anna Paulowna, f 3497. Gegund aan den laagsten inschrijver J. Pais te Wieringen. B. en W. hebben besloten tot verbete ringvan de straatverlichting van den Mol- gerdiik tot Den Oever. Van de Riiksbelastingadministratie is bericht ingekomen, dat ten bate van deze gemeente een bedrag van 440.wegens gewetensgeld is gestort. Mej. Mulders, onderwijzeres te Hippo lytushoef, die tijdelijk met ziekteverlof is geweest, zal Woensdag a.s. weer in func tie treden. De dienstplichtigen der lichting 1927 J. ten Bokkel en P. Bais, behoorende tot de Zeemacht moeten in 1930 voor herha lingsoefeningen opkomen. R.-K. VOLKSBOND. Afdeeling Wieringen. Vergadering, gehouden op Zaterdag 9 Nov. j.l„ in het gebouw S. Veerdig, te Hippolytushoef, des avonds 8 uur. De voorzitter, de heer Zomerdijk, open de op de gebruikelijk© wijze de vergade ring en heet allen welkom, in het bijzonder den eerw. heer adviseur. Tevens kan spr. met genoegen constateeren de groote op komst der arbeiders van de Zuiderzeewer ken te Den Oever. Na deze korte inleiding verkreeg de secretaris de gelegenheid tot voorlezen der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna volgde de behandeling van den beschrijvingsbrief der Centrale raadsver gadering. De vergadering meende, alvo rens hiertoe over te gaan, dat het beter was eerst een afgevaardigde te benoemen. Na stemming werd de heer P. L. Vroone als afgevaardigde en de heer H. Lücker als plaatsvervanger benoemd. Over den te behandelen beschrijvingsbrief werden door enkele leden besprekingen gevoerd. Naar aanleiding van deze besprekingen werd met algemeene stemmen aangeno men, den afgevaardigde vrij mandaat te geven. Tenslotte werd op voorstel van den secr.-penningm. van den B.V.B. „St. Jo- seph" besloten een amendement in te zen den, naar aanleiding van een voorstel der afd. Ylissingen, voorkomende op den be schrijvingsbrief. Hierna verkreeg de eerw. heer adviseur het woord. Spr. schetste het voorbeeld van den schutspatroon van den Volksbond, „St. Willebrordus". Naar aanleiding van de gevoerde propa ganda voor de Centrale Volksbank ver kreeg de correspondent dezer instelling het woord tot het geven van enkele toe lichtingen. Tevens werd door dezen spre ker medegedeeld, dat, op een nader te be palen datum, de inspecteur dezer instel ling bereid is gevonden een spreekbeurt te willen vervullen, voor de stands- en vakorganisatie, afd. Wieringen. Door de vergadering werd dit zeer op prijs gesteld, zoodat bericht zal gezonden worden, na vaststelling datum. Van de hierop volgende rondvraag maakten nog enkele leden gebruik, welke door den voorzitter werden beantwoord. Te ruim elf uur sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze en met een woord van dank voor de aange name besprekingen. SINT MAARTEN. Gisterenavond werd door de jeugd het St. Maartenfeest gevierd. Trots het storm achtige en regenachtige weer bewogen zich nog vele kinderen met lampions, lan taarns, uitgeholde suikerbieten met kaar sen, enz., enz. op straat, welke van huis tot huis gingen en de Sinte Maartens lie deren zongen. Vele der lampions konden niet tegen het ruwe weer en gingen in brand tot groote teleurstelling der kleinen. Het slechte weer was ook oorzaak, dat men spoedig van de straten verdween, zoodat dit kinderfeest zoo goed als ver regende. STOOMBOOTDIENST MEDEMBLIK— WIERINGEN—HARLINGEN. Naar wij vernemen, gaat de wiater- dienst van den Stoombootdienst Medem- blikWieringenHarlingen, met het stoomschip „IJselmeer", heden in. De vertrekuren zijn thans van Medemblik als volgt: Maandags en Woensdags v.m. 8.15 uur en Vrijdags en Zaterdags v.m. 7 uur, zoodat Dinsdags en Donderdags geen dienst wordt onderhouden. HET NIEUWE DIESEL STOOM GEMAAL. Men meldt ons, dat binnenkort het nieu we Diesel-stoomgemaal in de gemaalput, ten Zuiden- van Den Oever, in werking zal worden gesteld. De baggermolens in de Wieringermeer liggen gereed den omring- dijk weg te baggeren, opdat het water toe gang tot het gemaal dn den put krijgt om vervolgens te worden uitgemalen. Weldra zal men dan met dit groote gemaal het overtollige water uit de Wieringermeer kunnen pompen in het IJselmeer. Als men dan tegelijkertijd het nieuwe groote electrische gemaal te Medemblik in wer king kan stellen, zal hét niet lang meer duren of de nieuwe Wieringermeerpolder zal droog zijn. EEN DUIM AFGEKNELD. De Volendammer bakschipper Kloot, welke werkzaam is bij de Zuiderzeewerken en naar huis zou gaan, geraakte bij het instappen in een autobus, door het te spoedig dichtslaan -der deur, met zijn duim bekneld en wel zoodanig, dat een stuk van zijn duim werd afgeknepen. De man moest zich direct onder geneeskundige behan deling stellen en kon zijn reis niet ver volgen. Bijna een zelfdle ongeval. Een dusdanig ongeval overkwam ook den smid, den heer S. Asjes, te Hippoly tushoef, welke, toen hij iemand de deur uitliet, bij het dichthalen der deur met zijn pink er tusschen kwam en het voorste lid ervan afkneep, zoodat ook hij zich onder dokters behandeling moest stellen. UITVOERING „VRIENDSCHAP" Zondag 10 Nov. gaf de zangvereeniging „Vriendschap" een openbare uitvoering in de zaal van den heer Jb. Borst. Wij hebben al eens meer gezegd, wanneer een zangvereeniging een uitvoering op zich zelf geeft, zonder medewerking van elders, de opkomst gewoonlijk niet groot is en de vereeniging alzoo een slechte kas maakt. Men houdt hier over het algemeen niet van een heelen avond zang, en „Vriend schap", daarmee rekening houdend, had zich voor dezen avond van de medewer king van d«n hier in liet Noorden zoo populairen Daan Pool verzekerd. Het bleek, dat zij in deze een goede keuze had gedaan, want de zaal was geheel gevuld. De Breezanders hadden onzen Daan dus nog niet vergeten. Maar wel vergaten som migen helaas, dat er ook nog een zang vereeniging was en dat deze -hun voor- dezen avond Daan Pool had bezorgd. Bij meer gevoel van welwillendheid hadden zij althans zich wat behoorlijker gedragen onder de nummers van „Vriendschap". Hun luidruchtigheid was oorzaak, dat de werkelijke minnaars van zang (en die wa ren er ook), vaak moeite hadden om de liederen te verstaan. Dubbel jammer inder daad, omdat er zeer mooi gezongen werd en het gepresteerde dus dubbel waard was om gehoord te worden. Wat Daan Pool betreft, dezen hebben wy al zoo vele malen verslagen, ja, wij hebben zelfs zijn eerste gunstige recensie mogen schrijven, dat wij ons thans wel mogen tevreden stellen met de mededee ling, dat hij nog maar steeds blijft toene men in voordraagkracht. Donderdag 14 November zal de V.C.J.B. alhier in een openbare bijeenkomst in de Ned. Hervormde Kerk te Kleine Sluis den vredesdag herdenken. Ds. Van der Veen zal hiertoe een lezing houden over het zoo bekende boek: „Van het Westelijk front geen nieuws", terwijl Mevr. Wegener Sleeswijkv. Balen Blanken het verdere van den avond zal vullen met declamatie.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9