HELDERSCHECOURANT Vierde blad BONTMANTELS, VAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 BINNENLAND. wethouder J. H. A. l. von frijtag drabbe. t gemeentebegrooting zaandam. het pensioenfonds der typografen. ir. J. A. ringers. J. J. H KOOPMAN, pelterijen-magazijn. Bontvellen van ai f 1.95, Knoopen In alle Bonisoorten, Staarten, Slultelastlek, Knijpers, Kettingen «ni TWEEDE KAMER. J. J. H.KOOPMAN, BONTWERKER, Groote sorteering Naturel- Isabella-, Kruis- en Zttbelvossen. Mooie keuze Marters Uitsluitend prima kwaliteiten. BUITENLAND. De nieuwe wet op de werkloosheidsverzekering. Encyclopaedie van prof. Eigenwijs. J. J. H.KOOPMAN, KEN NIEUW R.-K. VOLKSDAGBLAD. De Residentiebode meldt, dat tn een Dinsdagavond gehouden bijeenkomst, uit gaande van de Vereeniging Katholiek Amsterdam, rngr. J. Aengenent, bissohop van Haarlem, heeft meegedeeld, dat bin nenkort te Amsterdam zal verschijnen een groot R.K. Volksdagblad met ochtend en avond-editie. Na een langdurige chronische ziekte, die den laatsten tijd acuut was opgetre den, is gisterennacht 3 uur te zijnen huize op 56-jarigen leeftijd overleden, de heer J. H. A. L. von Frijdag Drabbe, wethou der voor de arbeids- en ambtenarenzaken van Amsterdam. Als zijn opvolger als lid van den ge meenteraad zal worden benoemd ver klaard de heer Jac. Gottschalk, secretaris van den Nederlandschen R.K. Volksbond. De electriciteits-begrootlng met 1110 stemmen verworpen. Bij de behandeling van de begrooting voor de gemeentelijke electriciteitswerken in de vergadering van Donderdagavond heeft de heer De Vries (R.-K.) een voor stel gedaan om de meterhuur af te schaffen en dezen post ad f 18.000 op de begrooting te schrappen. Ter tegemoetkoming aan de wenschen van de soc.-dem. leden heeft hij dit voorstel later gewijzigd in dien zin, dat de afschaffing alleen zal gelden voor de huis-installaties en dus voor de industrie behouden blijft. Als gevolg van dit voorstel werd de winst f 14.000 lager geraamd en gesteld op f 146.000. Bij de eindstemming verklaarden de z.g. burgerlijke leden, met uitzondering van den heer De Vries, zich tegen deze begrooting, waarbij zich voegde het com munistische lid Bosman, zoodat de be grooting verworpen werd. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.": Eenigen tijd geleden is tusschen de or ganisatie van drukkerspatroons en die der typografen een overeenkomst betreffende de stichting van een pensioenfonds tot stand gekomen. Met ingang van 9 dezer trad deze regeling in werking, en zoo moesten Zaterdag j.1. voor de eerste maal de bijdragen worden gestort. De gezellen storten elke week 80 cent, en de patroons eveneens wekelijks 80 cent voor .eiken gezel tusschen 18 en 64 jaar, dien zij in dienstbetrekking hebben. De pensioen leeftijd is 65 jaar. Bij de eerste behandeling van de voor stellen betreffende het pensioenfonds in de typografenorganisaties bleek èr groot verzet tegen de invoering van zulk een fonds te bestaan, en de bestuursvoorstel len werden tenslotte goedgekeurd met een groote minderheid tegen. Een deel dier tegenstanders vormde een comité van actie, en Zaterdag hebben van sommige personeelen typografen geweigerd hun premiebijdrage te storten. Deze kwestie kan een ernstig karakter krijgen, daar het hier een verplicht pen sioenfonds geldt. Wanbetalers, zoowel pa troons als werknemers, worden na meer dan vier weken schuld geroyeerd, niet al leen uit het pensioenfonds, maar ook als lid van hun organisatie. Aangezien in het typografisch bedrijf het verplichte lid maatschap bestaat, zullen dus georgani seerde patroons over vier weken de ge royeerde typografen moeten ontslaan. Men verwacht echter, dat het aantal wei geraars over vier weken zal blijken slechts gering te zijn. Zijn salaris als directeur-gene raal van den rijkswaterstaat. Volgens een nota van wijziging op hoofdstuk IX ligt het in de bedoeling, de aanstelling van een directeur-generaal van den rijkswaterstaat te bevorderen met Ingang van 1 April a.s. Het salaris van dezen hoofdambtenaar zou bepaald kunnen worden op 12.000. Voor dit ambt zal in aanmerking worden gebracht de hoofdingenieur imet verlof J. A. Ringers, directeur-hoofduitvoerder der M. U. Z. Daar deze hij aanvaarding van de be noeming aanmerkelijk in inkomsten zou achteruitgaan en op aansteling van den heer Ringers hooge prijs wordt gesteld, wordt het wensohelijk geacht, hem eenl- germate tegemoet te komen; boven het salaris schijnt de regeering een persoon lijke toelage van 5000 's jaars niet meer dan redelijk. Ir. J. A. Rlngers vertelt van njn werka De „Alkm. Ct." is erin geslaagd den benoemden directeur-generaal van Water staat,ir. J. A. Ringers aan bet praten te krijgen. Uiteraard was de toekomstige directeur-generaal niet bijzonder mede deelzaam, maar een paar belangwekkende dingen heeft hij niettemin verteld. Wat op uitvoering wacht In ons land wacht veel op uitvoering, vertelde de nieuwe functionaris, dat do regeering met kracht ter hand wil nemen. Aangaande de reeds lang hangende West- Friesohe kanaalplannen zelde de heer Ringers met zekerheid te weten, dat binnen enkele dagen bekend zal worden, dat het Rijk deze plannen zal steunen, waardoor partieele uitvoering van dit werk verzekerd is. De kanalen Alkmaar—Kol- horn en SchagenStolpe zullen allereerst worden uitgevoerd. Do Zuiderzeewerken. De heer Ringers moest toegeven, dat het opgeven van de positie van directeur van de M. U. Z., die toch het werk uitvoert van Neerlands grootste drooglegging, hem zeer ter harte ging, maar dat beide posities niet te vereenigen waren. Zijn taak bij de Zuiderzeewerken, zeide de heer Ringers, is bescheiden. Nu men twee jaar practische ervaring had opgedaan, kon wel met zekerheid worden aange nomen, dat dit werk een geregelden voort gang kon hebben. Naar alle waarschijnlijkheid komt de afsluitdijk WieringenFriesland in 1932 gereed, d.i. een jaar eerder dan geraamd is. Maandag a.s. wordt een aanvang ge maakt met het wegmaken van de dijken om de gemaalputten in den nieuwen dijk van Wieringermeerpolder. Indien het weer niet te ongunstig wordt, zal 15 Jan. met het droogmaken van de Wieringer- meer kunnen begonnen worden. De tekorten van de droog legging. Over de reeds herhaaldelijk ter sprake gekomen tekorten van de drooglegging maakte de heer Ringers de opmerking, dat in 1928 de regeering de kosten op f 712.000.000 berekende zonder rente oud-minister Van Gün berekende destijds 4 rente, wat een verhoogde kosten geeft van f 295.000.000. De heer Ringers liet in het midden, of het al of niet juist was rente van de uit te gever) kapitalen te berekenen, doch wanneer mep dit doet, moet men dit ook doen bij het door de regeering geraamde bedrag. Wie van stopzetting van het werk spreekt, heeft geen notie van de kosten, die het afbreken van de gesloten con tracten met zich brengt. Dat dit iets be- teekent, zegt het feit, dat momenteel f 22.000.000 materialen in huur zijn. Bovendien moet men nietvergeten.dat, bij de wet 1918 besloten is tot het maken van den afsluitdijk en den Wieringermeer polder en dat voor het uitvoeren vqp het andere werk een nieuwe wet noodig is. MR. L. VAN GIGCH GESCHORST ALS ADVOCAAT. Voor den tijd van tien maanden. De Raad van Toezicht en discipline voor dé Orde van Advocaten te Amster dam, heeft eenigen tijd geleden mr. L. van Gigch Jr. voor den tijd van tien maanden geschorst als advocaat, zulks wegens den aard zijner bemoeiingen als raadsman van Salomon Liebermann, voornamelijk in zake de Veendammer Hypotheekbank. De Raad heeft ernstig schrapping overwogen, doch is tenslotte hiertoe niet overgegaan, omdat mr. Van Gigch in de bekende meineedkwestie gebleken is, vrij uit te gaan. Mr. Van Gigch heeft inmiddels hooger beroed aangeteekend tegen deze disci piinaire uitsprak. WEGENVERBETERING IN 1930. Eindcijfer ruim 25 mlllloen. Ingediend is de begrooting van het Wegenfonds voor 1930. De begrooting wijst een eindcijfer aan van 25.150.000 en is gegrond op het Rijkswegenplan, goedgekeurd bij K. B. van 4 Juli 1927. Noord-Holland. Voor de provincie Noord-Holland la een bedrag van 50.000 uitgetrokken voor grondaankoop en begin van uitvoering van de verbetering van den rijksweg Am sterdam—Abcoude en 40.000 voor de voltooiing van den rijksweg Amsterdam- Haarlem. Voor den rijksweg Haarlem Zuid-Hollandsche grens is ter voltooiing der in uitvoering zijnde verbetering nog 10.000 noodig. De verbetering van het vak onder Velsen van den rijksweg Vel- senAlkmaar zal in 1929 gereed komen en de verbetering van den rijksweg Haar lemVelsen nagenoeg. Vergadering van Donderdag. De al gemeen e beschouwingen voortgezet De heer Llngbeek zet zijn Woensdag afgebroken rede voort, en daarna repli ceert de heer Nolens. Hij wanhoopt eraan den heer Marchant tot het inzicht te bren gen, dat de rechtsche partijen niet ver antwoordelijk zijn voor dit kabinet. Aan de motie-Ter Laan (bezoldigingsbesluit) kan spr. zijn stem niet geven. De heer Rutgers van Rozenburg bespreekt de in directe belastingen, de heer Schokking het standpunt der phr. hist. inzake hands havlng der rechtsorde. De heer Moller heeft het over salarisregeling en is het over den inhoud der motie-Ter Laan eens, maar acht die van een leeg gebaar. Di. WESTSTRAAT 17. Kersten bespreekt de christelijke grond- Blagen van het volksleven. Onmiddellijke toepassing der Arbeidswet 1919. Dat vraagt de heer Schaper, die intus- schen de daden van het kabinet zal af wachten. Minister Ruys de Beerenbrouck gaat op verschillende punten nog nader in; een Indisch Stakingsverbod, dat de heer Vliegen besprak, bestaat niet, wel Is er strafbaarstelling van opruiing tot staking. De gedachtenwisseling tusschen Gouver neur-Generaal en Minister van Koloniën omtrent de verdere uitvoering der be- stuurshervorming is uit den aard der zaak van geheimen en vertrouwelijken aard. Niet allerlei nieuwe lasten te gelijk. Het sociale leven, de nijverheid en de handel, hebben geen onbeperkt draagver mogen en men kan er niet allerlei nieuwe lasten tegelijk op leggen. Daarna bespreekt de Minister de hou ding jegens België, en komt daarna tot Het Program van het Kabinet. Van ontrouw aan gedane toezeggingen in de verkiezingsprograms kan niet wor den gesproken. Zelfs al was een parlemen tair kabinet samengesteld, dan had dit tot een compromis moeten komen. Ten onrechte meende de heer Vliegen, dat spr. zich uitsluitend tot de rechter zijde heeft gewend. Spr. heeft verklaard in te stemmen met de desiderata van den heer Schaper inzake de arbeidswetgeving en voorts een beroep gedaan op de objectieve beoordeeling door de linkerzijde van de daden door het ka binet. Hoe grooter het aantal leden der linkerzijde Is dat zich bij een stemming over regeerlngsvoorstellen met de rech terzijde vereenigt, des te liever zal het spr. zijn. Ook Minister De Geer repliceert, en zet uiteen, dat de heer Ter Laan te pessimis tisch was omtrent de gevolgen van de aanwending van het saldo van het Lee- ningsfonds voor belastingverlaging voor den rentelast op den gewonen dienst. De alg. beschouwingen zijn hiermede geëindigd. Motie-Ter Laan verworpen. De motie-J. ter Laan (herziening van Jhat. .Bozoldlging&beahüt) wordt verworpen met 57 tegen 28 stemmen. Voor: de sociaal-democraten, de vrij zinnig-democraten en de heer Wijnkoop (C. P.). Eenige hoofdstukken worden daarna aangenomen. Des avonds Bultenlandsche Zaken. Des avonds worden de alg. beschou wingen over dit hoofdstuk voortgezet, waarbij Minister Beelaerts van Blokland ter sprake brengt de vergoeding van oor logsschade door Duitschland, waarom trent besprekingen met de Duitsche regee ring hangende zijn. Aan den heer v. d. Bilt antwoordt spr., dat binnenkort met de betrokken diensten in Duitschland nieuwe besprekingen zul len worden gevoerd om tot vereenvoudi ging van formaliteiten voor de Neder landsche arbeiders aldaar te geraken. De Brltschrlndlsche landings terreinen. Omtrent de toestemming tot landen voor Nederlandsche vliegtuigen op Britsoh- Indisch gebied, geeft spr. eenige inlichtin gen. In den natten moesson kunnen aan de vliegvelden te Calcutta en Victoria Point (Malakka) bezwaarlijk verbeteringen wor den aangebracht; na 1 Januari zal dit wel mogelijk zijn. Bij Rangoon is geen vlieg veld, doch daarvoor moet de toestemming van den betrokken eigenaar worden ge vraagd. Invoer van bloembollen in Amerika. De zaak van den invoer van bloembol len in Amerika heeft de aandacht. Het lot van het betreffende wetsvoorstel moet worden afgewacht. Verhouding met Rusland. In de verhouding NederlandSovjet Rusland ls nog geen verandering geko men. Spr. ls er niet van overtuigd, dat de Sovjet-Unie zich niet zou inlaten met onze binnenlandsche aangelegenheden. Nederland en de Volkenbond. Wat den Volkenbond aangaat, rekent spr. zich tot degenen, die van dit instituut goede verwachtingen blijven koesteren, al moet hy toegeven, dat op het terrein van de ontwapening de Volkenbond na tien jaren bestaan nog niet veel heeft bereikt. Replieken. De heer Kupers (s.-d.) bepleit eenige belangen van Nederlandsche arbeiders in het buitenland, met name de behandeling van de arbeiders in de werkloosheidsver zekering in Duitschland, die achterstaat by die van Duitsche arbeiders in Neder land. De heer Lovlnk (c.-h.) vraagt of Neder land niet met Amerika ln overleg kan tre den over mogelijke uitzonderingen voor den invoer van Nederlandsche bloembollen en planten in Amerika. Spr. zou willen vragen, dat de Minister dit overleg niet aan de belanghebbenden zal overlaten, doch dat hy zelf het initiatief zou nemen. Na hem behandelt de heer Marchant de Nederlandsche delegatie in de derde Vol* kenbondscommistde, en de heer Wynkoop komt met een tweetal moties, de eene be treffende de ex-territoriale rechten van Nederlanders ln China, de andere omtrent de erkenning de jure van Sovjet-Rusland. Minister Beelaerts van Blokland «leelt o. a. mede zich met deze moties mot te kunnen vereenigen. De moties komen Vrydag m stemming. De heer Van de Bilt bepleit nog sub- sidieering aan een tweetal in Duitschland werkende Nederlandsche vereenlgingen. Voor deze begrooting is dat te laat, zegt de Minister, hy zal ze voor de volgende begrooting voorstellen. Vergadering van Vrijdag. Allereerst komen aan de orde de beide moties der communisten. Ze worden beide verworpen met alleen de stem van den heer Wynkoop vóór. Vervolgens wordt de geheele begrootmg (bultenlandsche za ken) aangenomen, nadat de heer Wynkoop stemming heeft gevraagd over art. 82 (geheime uitgaven) en dit met 2 stemmen tegen (ook de heer Van Zadel'hoff stemde tegen dit artikel) is aangenomen. Even eens vraagt de communist stemming over de geheele begrooting, die by zitten en opstaan wórdt aangenomen. De Middelenwet De Middelenwet wordt met 68 tegen 1 stem (die van den heer Wijnkoop) aange nomen. Justitie. Daarna ls aan de orde Hoofdstuk IV (Justitie), waarover de alg. beraadslagin gen worden geopend. Uitbreiding der competentie van den kantonrechter. bepleit de heer Van Rappard, die verder meent, dat strenger moet worden opge treden tegen schrlfteiyke gezagsopruling. De heer Van Wynbergen bespreekt tal van speciale punten, o. a. echtscheiding, die alleen mag plaats vinden op een der in de wet omschreven gronden, bestry* dirig der openbare onzedeiykheid, verkoop op afbetaling, en brengt den minister hulde omdat deze hiervoor een commissie zal instellen. Ook mevrouw Van I-tallie van Embden bespreekt de echtscheiding, die zy natuurlijk geheel anders beziet. De heer Weltkamp wekt de vrooiykheid door zich inzake echtscheiding op het ouder- wetsche standpunt van vader Cats te stel len, die zeide: ,,'t Is in dat huis geheel verdraaid, waar 't haantje zwygt en 't hennetje kraait". Hy bespreekt voorts enkele misstellingen ln het notariaat (te hooge ..tarieven, en het aanwijzen van een bepaald arrondissement). Mevrouw Bak kerNort breekt een lans voor de land- loopers, die ten opzichte onzer wetgeving zeer misdeeld zyn. Zy zou o. a. een voor- waardeiyke veroordeeling naar Veenhui- zen mogeiyk willen maken, en dringt voorts aan op een betere regeling van de kwestie der Mudekauteursrechtem. Een groot deel van de gelden komt niet waar ze hooren. De heer Drop dringt aan op reorganisatie van de kinderwetten, en bespreekt o. a. den brief van professor Eysinga. Ds. Van der Heyde heeft het over Veenhuizen, waar de miensohen on derling zedelyk worden bedorven, zoodat ook de goede elementen er onder door gaan. De heer Boon wyst op de noodza- kelykheid van de herziening van het bur gerlek procesrecht en nog verschillende andere dingen, rechtsbystand aan onver- mogenden, verlenging van den zwanger- schapsduur, enz. Hy hoopt voorts, dat de Minister de lijkverbranding zal toelaten. Achtereenvolgens spreken nog de hee- ren Hermans (r.-k.), Duymaer van Twist, Marchant, Knottenbelt, die o. a. omtrent het auteursrecht mededeelt, dat de Neder landsche auteurs slechts ongeveer 15 van 'het hun toekomende krygen. De rest blijft aan strykstok en viool hangen, ver der Ds. Zandt (S.G.P.), die de verwildering der zeden behandelt, slechte boeken be spreekt (de werken van rechter Lindseyl). afschaffing van den f1emplicht voorstaat, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag ENGELAND. De nieuwe wet op de werkloosheids verzekering is heden bekend gemaakt. De vergoeding aan vrouwen van werk- loozen wordt van 4 tot 9 shilling per week verhoogd. Ook de vergoeding aan mannen en vrouwen onder de 20 jaar wordt verhoogd. Het recht op vergoeding zal in plaats van op het 16e, met het 15e levensjaar ingaan. Deze maatregel treedt ln werking, zoo dra de schoolplichtige leeftyd, zooals de regeering zich voorstelt, van 14 tot 15 jaar zal zyn verhoogd. Hiertoe denkt de regeering in 1931 over te gaan. Jongens van 15 jaar zullen dan 6 sh. per week krygen en meisjes 5 sh. Als de wet volledig in werking treedt zal de totale last voor de schatkist 24 millloen pond bedragen. De nieuwe be palingen geven eeu vermeerdering van 12' i mlllloen Been is een lichaamsdeel, dat tegen woordig byna rudimentair ie geworden Het dient van huis uit om er op te loopen. maar tegenwoordig wordt het, voor wat de mannen betreft, gebruikt om het bruine monster weg te trappen, terwyi de vrouwtjes het enkel als sieraad ge bruiken om mee te coquetteeren. De ge weldige kunstzijde-industrie van de laatste jaren heeft ba«r opkomst te danken aan de vrouwenbeenen. Enkele ouderwetsche menschen gebruiken hun been om mee te wandelen, maar het jonger geslaaht ziet er geen been in na een half uurtje gesteld ze zouden zyn over te halen een loopje te maken door merg en been dringende geluiden te doen hooren be treffende hun moeiiykheid. Steen en been wordt geklaagd en het liefst willen ze per auto terug. Maar het zyn sterke beenen, die de weelde dragen en zoo'n auto vermoeit ook. Heb je het ongeluk met iemand te wandelen, die met het verkeerde been uit bed gestapt is, dan kan het een gezellige boel worden, en dan moet gy zelf al uw beste beentje voor zetten om er nog wat van terecht te brengen. Na uw dood wordt uw been beender- asch. Beer. Een beer ls een dier, dat brult, en dat u liefst maar uit den weg moet biyven. Hoewel er beren zyn op sokken, die wel goedig zyn. Als een beer pas geboren is is ie ongelikt. Er zyn nog andere beren, die tot de abstracte zelf standige naamwoorden behooren, hoewel ze zelf om den drommel concreet genoeg zyn. Deze zyn met nieuwjaar het lastigst, hoewel ze sommige menschen het geheele jaar door plagen, net als kiespqn by voor beeld. Die beren kan men niet ontloopen. Dat wil zeggen u kunt het wel, maar het is niet netjes. Brand is een toestand waaraan aityd vlammen en meestal assurantiemaat- schappyen te pas komen. In het laatste geval spreekt men van „uit den brand komen". Er kunnen zich gevallen voor doen, waarin gezegde assurantiemaat- schappyen moord en brand schreeuwen, maar wie brandschoon is behoeft erzicb niets van aan te trekken. Samenstelling ls b r a n d b r 1 e f, die men inderdaad maar het best doet direct by ontvangst te verbranden, brandhout, dat menig huisvader een zweetdroppel gekost heeft als hy het met een botte by 1 moet bewerken voor vrouwlief, brand netel, die met handschoenen moet wor den aangepakt, enz. DE VLOOTCONFERENTIE TB LONDEN. De regeering der Ver. Staten heeft de Engelsche regeering doen weten, dat zy verwacht, dat de vlootconferentie te Lon den op 21 Januari zal byeenkomen. De houding van Japan. De Japansche regeering juicht het initiatief van Engeland tot byeenroeplng van de vlootconferentie toe, doch zij meent, dat deze conferentie slechts dan tot resultaten kan leiden, wanneer de andere landen rekening houden met de belangen van Japan. De Japansche regeering eischt, dat de verhouding der kruisers vastge steld wordt op 7 10. DE ENGELSCH-RUSSISCHE HANDEL Bet vooruitzicht dat de betrekkingen tusschen Engeland en Sowjet-B.usland door de nieuwe Englsche regeering her steld zouden worden, heeft volgons rea thans openbaar gemaakte statistiek, reeds in den loop van dit jaar een gunstigen terugslag op den handel tusschen de twee landen fcehad. In het jaar, djatj ojp 30 Septemebr 1928 eindigde, werden namebjk voor 5,816,400 bestellingen voor de Sowj et-regeering in Engeland geplaatst, in het jaar dat op 30 September j.1. afliep, was de waarde van deze orders tot 9,912,433 of met ruim 4 millioen gestegen. CHINA. DE BURGEROORLOG. Generaal Fenlg bedreigt Hankau. Gerichten uit Ohlna melden, dat het leger van generaal Feng naar Hankou op marcheert en de stad bedreigt. De regee ring te Nanking heeft troepen ter verde diging van Hankau gezonden. IRAK. DE DOOD VAN DEN PREMIER. De brief van zijn toon. De premier van Irak, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, heeft zooals ge meld een afscheidsbrief gezonden aan zyn te Birmingham studeerende zoon. Hy vroeg dezen om vergeving en gaf te ken nen dat hy niet verlangde verder te leven daar dit leven hem eer noch genoegen had opgeleverd. De bewoners van Irak i ii~ BONTWERKER. gemaakt en naar maat, met garantie, f 150.— WESTSTRAAT 17.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13