KANNEWASSER HET HUISJE IN HET RAVIJN STER-TABAK NIEUWSBLAD VOOR DEN KH.DER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD - Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. Kloosterbalsem Licht cit y e uri Waterzuchtige Zwellingen. RugpijnNieren Pillen' Nr. 6730 ZATERDAQ 16 N&VEMBER 1929 WT 67ste JAARGANG M 18 W 20 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Nofeeens de gouverneur van Curaqao. Een gratificatie voor het spoorwegpersoneel? De onbewaakte overwegen ENGELAND. Buitenland. De vlootoonferbntle te Londen. Dreigende kabinetscrisis in België. Utt China. DE WENSCHELIJKHEID VAN EEN DRAADLOOZE INSTALLATIE OP DE VISSCHERSVLOOT. rRheumatiek „Geen goud zoo goed" IRAK. door HF A DON ft 1*1 mTé. BELGIË. DE BESCHERMING DER SCHELDESTREEK. Voor 7 millloen francs nieuwe dijken. LITAUEN. OPHEFFING VAN DE DICTATUUR? Een commissie ter voorberei ding van de verkiezingen. ZELFMOORD VAN DEN PREMIER? HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f i.Sor voor Koegra», Amna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland 12. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.10, ld. p. mail en overige landen f 3.30. Zondagsblad reep. f 0.30, fo.70, f0.70, f r. not. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C: DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 410 Poat-Glrorekeniog No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond: Z 17 16.09 7.58 7.21 16.05 8.31 20.50 16.45 9.29 7.22 16.04 9.10 21.30 D 19 17.37 10.51 7.22 16.04 9.51 22.14 18.48 11.65 7.23 16.03 10.37 23.02 D 21 20.12 12.39 7.24 16.02 11.29 23.56 V 22 21.41 18.10 7.25 16.01 12.25 Z 23 23.07 13.32 7.29 15.57 0.56 13.59 Lloht op voor alle voertuigen 1 Zaterdag 16 Nov4.37 uur. Zondag 17 4.35 Maandag 18 4.34 ADVERTENTIENi 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct. In ons overzicht van de vorige week schreven we, dat het „Curagao-drama" ge ëindigd was, door de ontslagname van gouverneur Fruytier. We deelden toen tevens mede, dat als zijn opvolger was benoemd, de ex-minister van Onderwijs, de heer Waszink, eveneens roomsch-ka- tholiek. Deze mededeeling, die wij ont leend hadden aan een van de groote dag bladen, is voorbarig en onjuist geweest. Mr. Waszink is n.1. deze week benoemd tot burgemeester van Roermond en komt dus niet in aanmerking voor de functie van gouverneur van Curagao. Wie daar voor benoemd zal worden is nog niet be kend gemaakt. Het mag wel iemand zijn met haar op zijn tanden en met iets van den moed van de middeleeuwsche zeehel den, want je kan nooit weten.... Vene zuela ligt dicht in de buurt. De bedrijf suitkomsten van de Spoor wegen zijn, over het afgeloopen jaar, gun stig geweest. Dat is eigenlijk wel merk waardig en wijst er op, dat er door het publiek veel meer gereisd wordt den b.v. eenige jaren geleden. Het autobusverkeer is immers de laatste jaren ontzaggelijk toegenomen, en er wordt ook een druk gebruik van gemaakt, zoodat de spoorwe gen er een zware concurrentie aan hebben. Dat nu evenwel tóch nog gunstige be drijfsresultaten zijn geboekt, bewijst het feit, dat het reizigersgetal zeer is toege nomen. En dat toont weer aan, dat de levensstandaard, voor tal van menschen, gunstiger is geworden. Doch daarover zullen we het nu niet hebben. Het bovenstaande is door de personeels organisaties dankbaar aangegrepen, om een verzoek te richten tot de directie van de Spoorwegen, om een extra uitkeering, van drie weken loon, met een minimum van 90 gulden. Het zal natuurlijk nog zeer de vraag zijn of aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven, al zal toch zeker in over weging worden genomen, dat het personeel het dezen zomer zeer druk heeft gehad en dus mede heeft gewerkt aan deze gunstige bedrijfsresultaten. eischen nog iedere week hun slachtoffers. Wel vaak ligt de schuld aan de roekeloos heid, waarmee sommige autobestuurders, met hun leven en dat van de mede-inzit tenden in hun wagen omspringen, doch ook zijn de ongelukken dikwijls oorzaak van het slechte zicht, dat men op den spoorweg heeft, het niet bekend zijn met de uren, waarop de treinen passeeren, en andere omstandigheden, die „eigen schuld", bij de slachtoffers uitschakelen. Over onvoorzichtigheid van autobe stuurders gesproken, zij het volgendq staaltje, dat wij de vorige week uit den mond van een hoofdconducteur boorden, ten voorbeeld. Voor een onbewaakten overweg wachtte een auto, voor een aan komenden trein, daarachter kwam een an dere auto, die eerst aan wilde sluiten ach ter de andere, doch waarvan de bestuurder plotseling vol gas gaf en nog juist, voor den trein langs, den overweg kon pas seeren. Verwonderd men zich er dan nog over, dat er zooveel ongelukken gebeuren? Wij willen het geenszins voor de „on bewaakte overwegen" opnemen. Het is be treurenswaardig dat er in ons land zooveel zijn en dat er steeds nog bijkomen, met gevolg dat er geregeld meer slachtoffers gevraagd zullen worden. Om dit te voor komen heeft de minister van Waterstaat, aan de directie van de Ned. Spoorwegen, opgedragen, proeven te nemen met z.g. flikkerlichten, die bij het naderen van dén trein, flikkeringen geven, die van ver reeds opgemerkt moeten worden. Als men dus oplet, en dat mag men toch verwachten van auto-bestuurders, wordt men bijtijds gewaarschuwd, voor het drei gend gevaar. Voor snellheidsdwazen als waarvan wij hierboven vertelden, heeft ook dit sein natuurlijk geen beteekenis. Doch voor 'hen is ook een bewaakte over weg riet veilig, omdat zij immers nog altijd dwars door de gesloten hoornen kun nen rijden. Een gunstige omstandigheid, voor het slagen van de vlootconfèrentie te Londen is, dat alvorens de heoren bij elkaar ko men, om te beraadslagen, eerst de Raad van den Volkenbond 'Hrgadert. De ver trouwelijke besprekingen, die tijdens deze vergaderingen altijd turschen de interna tionale politici plaats-'.'-hebben, zouden eventueele verschillen 9! moeilijkheden, die er nog bestaan, ui', -den weg kunnen ruimen, 'zoodat men, als men op de vloot- conferentie bijeenkomt, direct over kan gaan tot zakelijke besprekingen, in een sfeer van onderling vei'trouwen. De vlooteonferentie zal waarschijnlijk gehouden worden op 27 Januari. De Raad van den Volkenbond komt te Genève bij een op 20 Januari. In België dreigt een kabinetscrisis, die onafwendbaar schijnt, mi zijn oorzaak vindt in bet talenvraagstuk. Een vraag stuk dat niet van vandaag of gisteren is, doch dat al jaren de gemoederen van onze Zuidelijke buren in beweging brengt. Nu gaat het om de kwestie, of de colleges aan de universiteit te. Gent, in het Neder- landsch (Vlaamsch) zullen worden gehou den, of dat daar ook Fransche cursussen zullen worden gegeven. De Vlamingen willen algeheele vernederlandsching van deze universiteit en de liberale ministers zullen hun portefeuille beschikbaar stel len, als deze eisch niet ingewilligd wordt. Men vreest, dat eén ,;risis niet meer te voorkomen fs ra oaflrnset begin vsfn de volgende week, het kabinet-Jaspar geval len zal zijn, tengevolge van het verschil over „de Vlaamsche tale, die wonder- soet is". komen onrustbarende berichten. Er zou den dezer dagen gevechten geleverd zijn, dan oko duizenden -gewonden en dooden die alle voorgaande overtreffen, en die veroorzaakt hebben. Wij geven onzen lezers echter in overweging, deze berich ten met eenig voorbehoud te lezen, want het is wèl zeker, dat er gevochten wordt in China, maar of het zóó erg is, wij zou den er niet gaarne voor instaan. In het Engelsche Lagerhuis heeft de mi nister voor Schotland gisteren nog meege deeld, dat de verliezen aan netten der Schotsohe visschersvloot nog aanzienlijker zijn dan in zijn eerste opgaaf gevreesd werd. Ze zullen ongeveer 200.000 2.400.000) beloop-en. De minister van handel zal spoedig voorstellen doen om de visschers te helpen. Een conservatief lid deed het denkbeeld aan de hand, om wan neer de visschersvloot in grooten getale uitvoer, één der schepen te verplichten tot het aan boord hebben van een goed werkende draadlooze installatie, die alle weerberichten en berichten over nade rende stormen zou opvangen en door sei nen verder bekend maken. Op deze wijze zou een ramp als nu bij Yarmouth ge schied is, vrijwel niet meer voor kunnen komen. De minister zou het denkbeeld overwegen. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, U nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker Kloosterbalsem ln staat Is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gl) behoeft niet oud ta worden, voordat ge oud zij tl FEUILLETON Vit het Engelsch 86) Misschien was het vergif wel van dien aard dat het ln een menschelijk lichaam geen verdachte verschijnselen teweeg bracht. Na een oogenblik nadenken, was Hector overtuigd dat deze aanslag op zijn leven een sterk wapen 'in zijn hand zou worden als de zaak geheim bleef. Het was voorals nog van meer belang te ontdekken wat er in-et Bessie Oalloway gebeurd was en de poging tot afpersing te doen mislukken, dan deze laffe moordpoging te wreken. Om te zorgen dat het geheim bewaard bleef en om lastige vragen te vermijden, was het noodzakelijk den dood van den kater voor Martha verborgen te doen blij ven. Hij sloot het dier in een kast in de kamer, nam toen een leege flesch van het buffet, en gooide rest van de melk daarin over voor later'onderzoek. Toen wierp hij den inhoudi van zijn theekopje uit het raam en voltooide zijn onderbroken maal tijd. Tien minuten later reed hij op zijn motorfiets de Abbey voorbij naar het post kantoor. Toen hij den lagen winkel waar in dit officieele bureau gevestigd was en waar als altijd een geur hing van spek en kaarsen binnenkwam en naar het loket stapte, klonk hem plotseling uit het half duister een diepe basstem tegen en hij oatdskt* Juffrouw Oampion, dis, sooals vertelde, een telegram had verzonden naar haar makelaar. Ik speculeer in rubber, ging ze voort en toen na een korte pauze: Ik zou u gaarne even willen spreken, mijnheer Yeldham. Maar het is hier zoo stoffig, ik zal buiten op u wachten, als het niet al te lang duurt. Ik hoop dat u meer geluk hebt dan ik, het meisje had bijna een uur noodig om mijn telegram te lezen! Hector schreef vlug zijn codetelegram men en nadat hij ze door de juffrouw van het loket had laten overlezen, voegde hij zich bij Tante Drusilla, gerustgesteld door de gedachte dat Mapl-eton van het oogenblik dat hij in Waterloo Station uit den trein stapte op de hielen zou worden nagezeten. Mapleton was daar net ook hier, be gon de oude dame met een por van haar parasol in de richting van het postkan toor. Verzond hij een telegram? vroeg Hector. Neen, was haar onmiddellijk ant woord-, iets van veel meer belang. Hij kocht een groot blik gemengde biscuitsI Hector glimlachte. Ofschoon hij te veel ervaring had om de waarde van de ge ringste inlichtingen te onderschatten, vond hij deze op het eerste gezicht be lachelijk onbelangrijk. Zoo? zei hij. En mag ik vragen waarom dit, naar uw meening van zoo veel belang is? De oude dame haar hoofd opzij, keek hem scherp aan als een oude vogel. Het was een gróót blik, de grootste die ze verkoopen, een van zeven pond, zei ze, wachtend tot hij eenig teeken van begrijpen zou geven en blijkbaar verwon derd dat ze zoolang moest wachten. En, vroeg Hector. Hij kreeg een vaag vermoeden waar w zxaaa toe wilde, In een bijeenkomst van gedelegeerden der besturen van de gemeenten uit de streek van Dendermonde met de betrok ken ministers is besloten tot de onver wijlde uitvoering van een ontwerp van den provincialen technischen dienst van. Oost-Vlaanderen, bestemd oim de streek van Dendermonde tegen het gevaar van nieuwe overstroomingen te verdedigen. Van Hamme tot bij het veer van-Baasrode zal een dijk van 6Va kilometer lengte worden aangelegd. Elders zullen even eens nog binnendijken worden opgewor pen, die een lengte zullen bereiken van ongeveer 15 kilometer. Een derde dijk wordt voorzien langs die Durme, een bij rivier van de Schelde, ten einde het -be langrijke gehucht Hamme te beschermen. De totale uitgaven, met dit werk gemoeid, worden op 7 millioen francs geraamd. Volgens berichten uit Eowno zou de Ll- tausche regeering heden hebben besloten tot opheffing van de dictatuur en het her stel van het parlementaire stelsel. Een commissie, die de verkiezingen zal moe ten voorbereiden, is reeds -benoemd. maar vond het verstandiger haar eerst verder te laten praten. En, bootste ze hem na. Begrijpt u nog niets? Hij- zei tegen juffrouw Prince, dat hij naar Londen ging en terugkwam met den trein van 8.30. Ze moest in geen geval de biscuits bij; juffrouw Call-oway laten bezorgen, maar Ingepakt laten staan, zoodat hij' ze zonder moeite zelf kon meenemen. Heel vriendelijk van hem, ofschoon wel gulzig ook, om zooveel biscuits voor jezelf te koopen, glimlachte Hector. Tante Drusilla gaf hem bijna een klap met haar parasol. En zoo'n man noe men ze nu knap! riep ze boos. Nu, ik wil het u dan wel uitleggen, ging ze voort, nu bijna fluisterend. Ziet u niet dat dit blik biscuits er op wijst dat Mapleton bezig is een geheime voorraad in te slaan? En voor zich alleen zou hij toch nooit zooveel gelijk koopen. Wat kan het anders beteekenen dan dat hü de biscuits noodig heeft voor iemand voor wie hij geen eten durft te vragen aan Martha. Mijnheer Yeldham, die man houdt Bessie ergens opgesloten, tot hij zijn doel heeft bereikt. Wat dit doel ook -mag zijn en hij j houdt haar in het leven met wat hij in het geheim naar haar schuilplaats kan mee- sm-okkelen. Hector keek ernstig. Hij had direct be grepen waar ze heen wilde, maar toch kwam haar de eer toe de -zaak direct door zien te hebben. En met iets van bewonde ring in zijn stern zei hij: Juffrouw Cam- pion, ik heb alle eerbied voor uw scherp zinnigheid. Ik geloof dat u ons een bui tengewoon belangrijk spoor hebt aange wezen en u hebt mij een reis van mïn- stenis dertig mijl op dat akelige ding be spaard. Hij wees op zijn motorfiets die tegen den muur van het postkantoor stond. Ik had alle stations vóór Lon den willen afrijden, maar we kunnen nu dicht biji huis zoeken. Maar waar? Behal ve dit dorp, de abbey en Martha's huisje is de kuststreek onbewoond, mijlen in het rond. Waar kan hij haar verborgen houden? Ja, dat kan ik u ook niet zeggen. Juf frouw Campion schudde haar grijize hoofd. Ik ben gelukkig niet in deze on herbergzame streek opgegroeid en ben niet bekend met die tuchtelooze omgeving hier. En ik zou hier nooit een voet gezet hebben als het niet ter wille van Madge was geweest, die iemand noodig heeft om haar te bemoederen, al wil ze dat ook niet toegeven. Maar ik heb u een wenk ge geven, jonge man en het is aan u daarvan het juiste gebruik te maken, daar mijn zwager u de zaak in handen heeft ge geven. Ik voor mij, eindigde ze, zou de politie er maar bij halen! Hector was het in zijn hart met haar eens, maar hij zag in dat dat onmogelijk was, zonder Lord Purbeck's geheim te verraden. Laten we eerst afwachten wat er ge beurt met dat blik biscuits, zei hij na een poosje. Dat kunt u aan mij overlaten. Maar we zullen de zaak heel voorzichtig moeten aanpakken, want als ze hun be stemming niet bereiken zou zeker iemand wel eens honger kunnen krijgen. Hector stapte op zijn motorfiets en reed weg in de richting van het station waar Mapleton 's avonds zou aankomen. HOOFDSTUK XXIH. Leven of Dood? Nog lang nadat de deur achter haar ge sloten was, was Bessie zoo verbijsterd, aat ze zloh er nog geen rekenschap van kon Uit Bagdad wordt gemed, dat de minis ter-president van Irak Abdoel Moebsin, die Woensdagavond dood in zijn woning is gevonden, zelfmoord heeft gepleegd. Zijn familie, die thuis was en onmiddellijk eenige Europeesche dokters waarschuw de, weet niets omtrent de aanleiding. De artsen konden slechts den dood oonsta- teeren. Het 'bericht van den zelfmoord werd eerst laat bekend en heeft te Bagdad eenige ongerustheid veroorzaakt Hebt gij blazen onder de oogen, zwellingen rond de enkels, bij de polsen, op de handen, en last van rugpijn, een duizelig, afgemat gevoel, of urinestoornissen Dan bestaat er reden om aan nierzwakte te denken. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij kunnen trage nieren opwekken en versterken. En doordat gezonde nieren het bloed volkomen zuiveren van de erin voorkomende vergiften als urinezuur en urea, ondervindt uw geheele gestel er den weldadigen invloed van. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. geven wat er precies gebeurd was. Het eenige wat tot haar doordrong was, dat ze opgesloten zat in een verlaten deel van de groeve, overgeleverd aan de ge nade van een -man, die maandenlang haar het leven zuur had gemaakt, dien ze ver foeid had om zijn gemeen en blik en om trent wiens bedoelingen ze angstige voor gevoelens koesterde. Ze wist niet of ze hem gelooven moest of niet. Het eenige waarvan ze overtuigd was, was dat wanneer Mapleton aan den Graaf zou vertellen wat hij met haar ge daan had, haar bevrijding een zaak van slechts enkele uren was. Langzamerhand, toen ze een beetje begon te bekomen van den eersten schok, kwam het Instinct, dat haar straks had aangedreven om een wan hopige poging tot ontvluchten te wagen, weer met vernieuwde kraoht boven, want steeds -sterker groeide de overtuiging ln haar dat Maplebon's beweringen leugens waren. Ze werd zich bewust dat ze haar stukje kaars nog steeds in de hand hield. Ze stak het aan en nam haar engen ker ker eens in oogenschouw. Tot haar ver bazing bleek deze voorzien van kampmeu bels; voldoende voor de behoeften van een zit-slaapkamer. Verder verschilde het vertrek niet veel van de andere rotskamere die ze waren doorgekomen. Het was dui delijk dat het nooit bestemd was geweest voor woning. Oorspronkelijk was het waarschijnlijk era schuilplaats voor de smokkelaars geweest. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1