Half elf - Blookertijd! H. SPRUIT Goed voorbeeld doet goed volgen! Advertentiën OPROEPING DesZaterdags HEDEN DE MAN, Ernstige auto-botsing. mantelfabriek uitgebrand. a. colle sr. overleden. alastrim. doodgedrukt. By het verplaatsen van een stoomketel in de vloerzeilfabriek van De Vogel, Van Calcar en Co. te Zwolle is de 24-jarige ongehuwde G. L. v. d. Vegt tusschen een muur en den ketel doodgedrukt. de moord met roof te ulvenhout. man aangeschoten. door een auto aangereden. Storm in Japan, De Dusseldorfsche moordenaar. Brutale aanranding. De verkiezingen in Mexico. Dranksmokkelaarsdrama in Kansas. Een tienjarige knaap redt zijn broertjes en zusjes. NUTSSPAARBANK Uitslag verloting Fancy-Fair worden na 9 uur geen advertentiën aangenomen. der f 5.00-RECLAME van Damesconfictie PROFITEERT HIERVAN I weggegaan om een paar huizen verder •vlsch te koopen. Hij was nog maar nau welijks buiten of de Spanjaard kwam op hem af. Deze had een vriend meegebracht, maar het publiek wist dezen man te be letten zich in den strijd te mengen. De Spanjaard en *v. W. rolden weldra over den grond. Toen de vechtenden werden ge scheiden is v. W. naar huis terug geloo- pen. Hij merkte toen, dat hij vol bloed zat en weldra zakte hij in elkaar. Het bleek, dat hij een ernstige steekwond in de hart streek had. Hij is terstond T.aar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij In hoogst ernstigen toestand is opgenomen.. Ook heeft hij een steekwond in den rechterarm. Vlak bij de plaats waar v. W. was ge stoken is een groot zakmes gevonden, waarvan het lemmet van het grootste mes ontbrak. Dit lemmet is een eindje verder opgespoord. Het was geheel met bloed bevlekt. De Spanjaard is even later op den Schle- damschen dijk aangehouden. Bij het voor- loopig verhoor heeft hij ontkend te heb ben gestoken. Hij zat evenwel geheel onder het 'bloed. Enkele getuigen zijn gehoord, die allen verklaren, dat de Spanjaard meer dan eens zich erover heeft uitgelaten, v. W. naar het leven te staan. Hij is opgesloten. Ook de vriend, een Roemeen, is aangehouden. Deze is ter beschikking van den vreemde lingendienst gesteld. Zondagnacht is Van W., wiens toestand van dien aard is, dat hy reeds is bediend, nog gehoord. Vijf inzittenden gewond, doch niet levensgevaarlijk. Zaterdagavond omstreeks halfacht is op den Steenweg tusschen Hilten en Ryen (N.-Br.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarby vyf personen gewond werden. Twee auto's botsten n.1. met groote hevig heid tegen elkaar; in den eenen wagen waren gezeten eenige vertegenwoordigers van Philips, in den anderen de familie Van der Meer, wonende Meerveldhoven- acheweg. Door den sterken schok werden byna alle inzittenden over den weg geslingerd, Vyf van de passagiers van beide auto's werden niet ernstig gewond. Nader wordt gemeld: In den eenen wagen zat de heer O. van der Meer, wonende Meerveldhovensche- weg, bestuurder en eigenaar, die een ver wonding aan het been had bekomen en een gebroken knieschyf. Naast hem zat zyn echtgenoote, mevr. Van der Meer van Roessel, die een scheurwond had be komen van den enkel tot de knie. Achter in den auto zat het 6-jarig dochtertje Ma- rietje, die glassrüjwonden in het gelaat had bekomen, benevens de 7-jarige August en de 8-jarige Adtriaan, die ongedeerd waren gebleven. In den anderen auto zaten eenige vertegenwoordigers van Philips, waarvan de bestuurder, de heer Rogge veen, een hoofdwonde achter het oor had bekomen, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch later niet zoo ernstig bleek te zyn. Naast hem zat zyn onbekend gebleven collega, die een fractuur aan een der voeten en snywonden had hekomen. Na. ter plaatse door dr. Glabbeek uit Rijen verbonden te zyn, werden de gewonden naar het St. Elisabeths-gasthuis te Tilburg vervoerd, waar de chirurg dr. Goossens ze behandelde en vanwaar allen om ongeveer 9 uur per auto huiswaarts konden keeren. FAILLISSEMENT VAN DE „VEENDAMMER". Tot volstorting aangebroken aan deelhouders mogen compenseeren met pandbrieven. Naar „De Telegraaf" verneemt, heeft de Hooge Raad een beslissing genomen in de procedure, welke werd gevoerd tusschen de curatoren der N.V. Veendammer Hy potheekbank en een aandeelhouder, ge dagvaard ter zake van volstorting van aandeelen. De aandeelhouder had zich be roepen op zyn recht om te compenseeren met pandbrieven. De Hooge Raad stelde de curatoren in het ongeiyk. Den aandeel houder werd toegestaan, zyn vordering uit de pandbrieven in schuldvergeUjking U brengen. De eerste nltkeerlsg aan de crediteuren. De eerste uitdeelingsiyst in het faillis sement der Veendammer Hypotheekbank, waarop voor de schuldeischers een uitkee- ring van 25 hunner vorderingen is uit getrokken, zal dezer dagen ter kostelooze inzage van de crediteuren worden gelegd op de griffiën van de rechtbank te Am sterdam en het kantongerecht te Hil versum. man J. M. W. en de 54-jarige smid W. M. te zyn, ale drie goede bekenden van de politie, die al tal van malen wegens in braken tot gevangenisstraffen zyn ver oordeeld. Zy zyn opgesloten. In de brand kast lag veel geld met het oog op het uit betalen van de loonen op Zaterdag. Er wordt evenwel niets vermist. Tienduizenden guldens schade. In de mantelfabriek van de firma Roos aan de Driekoningenstraat te Arnhem is door onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken, waardoor de eerste verdieping geheel uitbrandde en op de tweede groote schade werd aangericht. De schade aan mantels en bontwerken loopt in de tienduizenden gulden en is door verzekering gedekt. Te Culemborg is Zaterdagavond, na ge- ruimen tyd lydende geweest te zyn, over leden de heer A. Collé Sr., die in de laat ste jaren meermalen genoemd werd in de Culemborgsche moordzaak. Het derde geval te Pernis. In de gemeente Pernis is wederom een geval van alastrim vastgesteld, nu by een 5-jarig jongetje. Dit is het derde geval in die gemeente; de beide vorige patiënten zyn inmiddels genezen. Te Wagenlngen. Te Wagenlngen doet zich een geval van alastrim voor by een 8-jarig ongevacci neerd kind. De daders tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het gerechtshof in Den Bosch heeft f. M. en C. de V., te Ginneken, die wegens moord met roof op van den Burgt te Ui venhout door de Bredasche rechtbank ver oordeeld waren tot 12 jaar gevangenis straf, tot dezelfde straf veroordeeld. KINDERVERLAMMING. Te Roermond zyn sedert j.1. Zaterdag weer drie nieuwe gevallen van kinderver lamming voorgekomen. is INBREKERS GESNAPT. Vrydagnacht werd de politie aan het bureau aan de Meerman straat te Rotter dam gewaarschuwd, dat er onraad was in de fabriek van de firma H. aan de Oost maaslaan te Rotterdam. Terstond werden uitgebreide maatregelen genomen. De directeur werd gewaarschuwd, het pand werd omsingeld, en een onderzoek werd Ingesteld. Daarby bleek, dat er inderdaad dieven in het pand waren geweest. Een W.C.-raaanpje was opengebroken. Vla het dak van een belendend perceel waren de inbrekers by dat raampje gekomen. In het kantoor bleek de brandkast te zyn aangeboord. Gereedschappen lagen klaar, imaar van de daders was geen spoor te Vinden. Men zocht verder en vond toen in de bankwerkery een iman onder een draai bank liggen; ln de boorafdeeling vond men kort daarna een tweede man, die zich in een zak had gerold, en nog iets later werd op een vliering een derde man aangetroffen. Het bleken de 40-jarige bankwerker J. D., de 86-jarige loe-werkr Naar het ziekenhuis te Amersfoort een man vervoerd, die verdacht werd van inbraak in het naburige dorpje Wouden berg en daar, toen hy vluchtte, door een gemeente-veldwachter werd aangeschoten, Men vreest voor zyn leven. Zaterdagochtend omstreeks 11 .uur is te Veldhoven, in de nabyheid van de steen' fabriek De Heidebloem, de heer W. H. op zyn fiets door een luxe-auto van de Ju- lianafabrieken te Eindhoven aangereden en ernstig gewond. Hy is een naburige woning binnengedragen en spoedig daar. op overleden. W. H. was 21 jaar oud en ongehuwd. Buitenland. Schepen In gevaar. By een wervelstorm in de Noord- Japansche wateren zyn Zondag tal van schepen in nood geraakt, zooals uit de vele draadlooze seinen om hulp bleek, die de Japansche kuststations opvingen. Onder de in gevaar verkeerende schepen bevinden zich ook twee Chineesche, die arbeiders naar het eiland Sachalin ver voeren. Japansche oorlogsschepen zyn onderweg om hulp te brengen. De politie zoekt te Berlijn. Thans is bekend geworden, dat de ge heimzinnige moordenaar in Düsseldorf op een van zyn aanwyzingsbrieven een paar woorden heeft geschreven overzyn «landsman* Gennat. Gennat nu is een Berlynsch rechercheur, die te Düsseldorf aan het speurwerk deel neemt. Het in dit woord «landsman* wellicht gelezen spoor wordt nu door de Berlyn- sche recherche nagegaan. Om te zien of men wellicht in de hoofdstad of in Pruisen eenige aanwyzing kan vinden, die zou kunnen leiden tot de ontdekking van den onvindbaren misdadiger. Het gevolg van de toenemende zenuw achtigheid en opgewondenheid van de Dusseldorfsche bevolking is, dat de politie als het ware overstroomd wordt met brieven, waarvan de schry vers raad geven en komen aandragen met verdwyninge» van personen, die natuurlijk al heel spoedig weer komen opdagen. Van een brutale aanranding, die in den nacht van Vrydag op Zaterdag te Parijs heeft plaats gehad, vertellen de Parijsche bladen. De ehef-maehinist van een schouw burg, laat terugkeerend van zijn werk, maakte in een eafe by het Olichy-plein kennis met een jonge vrouw, die hy kort daarna in een taxi naar haar woning vergezelde. Naast den chauffeur zat eem man en in een stille buurt gekomen, stopte de auto. De chauffeur zeide, dat er wat aan den motor haperde en de vier menschen stapten uit. Nauwehjks stond de machinist op straat of de twee overige mannen wierpen zich op hem, terwyl de vrouw hem een kussen op het gezicht drukte om zyn kreten te smoren. De boeven beroofden hun slaehtoffer van het geld, dat hy by zich had: achthon derd frank en lieten hem voor dood op straat achter, waar voorbygangers hem vonden, badend in zyn bloed. In het ziekenhuis, waar hy werd opgenomen, werd geconstateerd, dat hem een knak was kapot geslagen en dat zyn schedel gebroken was. Zyn toestand werd ernstig geacht. 19 dooden en 50 gekwetsten. In heel Mexico zyn er by verkiezings- relletjes 19 dooden en 15 gekwetsten ge weest. In regeeringskringen noemt men dat «verkiezingen, die een betrekkelyk kalm verloop hebben gehad*. Het schynt, dat er geen twyfel bestond of Rubio, de vertegenwoordiger van de nationaal revolutionaire partij van oud president Calles, zou met een verplette rend groote meerderheid worden gekozen. Toch beweren de tegenstanders van Ru bio, dat dreigementen aan de stembus duizenden belet hebben hun stem uit te brengen. Onder de slachtoffers waren er acht in Mexico (stad), waar vooral in de buurt van het regeeringspaleis de relletjes een hevig karakter droegen. Vrouw door sheriff doodgeachotan. Een vrouw van middelbaren leeftyd, die in haar auto een hoeveelheid whisky ver voerde, is Zaterdagavond in een der hoofd straten van de stad Herington (Kansas) gedood door den sheriff, die op de tree plank van den auto was geklommen en de vrouw doodschoot, juist voordat zy haar revolver op den politieman kon afvuren. De sheriff had inlichtingen ontvangen, dat dranksmokkelaars langs een bepaalden weg naar Herington zouden komen en hij stelde zich aan den rand van de stad by een boerdery op om hen af te wachten. Laat in den avond kwam een auto aan, ■bestuurd door een man aan wiens zyde een vrouw zat, welke auto de boerdery binnenreed. De sheriff verklaarde, dat hy den auto wenschte te onderzoeken en sprong od de treeplank. De vrouw wei gerde evenwel hem zyn gang te laten gaan, ook toen hy zich bekendmaakte en zij gaf den chauffeur last, zoo snel moge lijk weg te ryden. De sheriff hield zich staande op de treeplank, hoewel de wagen met groote snelheid de hoofdstraat der stad inreed. Hier haalde de vrouw een revolver te voorschyn en drukte de loop daarvan te gen den buik van den politieman, drei gende dat zy zou schieten als hij niet wegging. Daarop schoot de sheriff de vrouw dood. De chauffeur, die door de vrouw voor 50 dollar voor dezen tocht was gehuurd, heeft verklaard, dat de sheriff uit zelfverdediging heeft gehandeld. Van den verstikkingsdood. Voorbygangers in de Heilermannstrasse te Berlyn zagen Zondag een jongen uit het venster op de tweede verdieping van een huis klauteren, waarvoor zich in ver band met een verbouwing, een steiger be vond. De jongen klom langs de balken naar beneden; tweemaal scheelde het weinig of hy was gevallen, maar telkens wist hy zich nog vast te 'houden. Op den grond gekomen, holde de jongen naar de naastbyzynde 'brandschel, en eenige mi nuten later drong de brandweer in de woning, waarvan de deuren gesloten wa ren door. Het bleek, dat vier broertjes en twee zusjes van den jongen den verstik kingsdood naby waren. De hulp kwam juist op tyd om de kinderen te redden. De ouders waren een uur te voren gaan stem men en hadden by het weggaan de deuren gesloten. Tydens hun afwezigheid was de gasslang van een comfoor Jii de keuken van de leiding afgegleden; de kinderen wisten niet wat ze moesten doen en raak ten spoedig bedwelmd. Alleen de tienja rige Willy Klug begreep het gevaar, klom door het raam op den steiger en redde zoo d# anders kinderen van een zekeren dood. (TeL) KRANKZINNIGE 30 JAAR GEVANGEN GEHOUDEN. Uitgemergelde vrouw door politie uit vertrek harer ouderlijke wo ning bevrijd. Gendarmen hebben te Rosswitz in het district Nimptsch (Silezië) een veertigja rige krankzinnige vrouw, de dochter van een zekeren Stolle, in lompen gehuld la een volkomen vervuild vertrek der ouder- iyke woning gevonden; de ongelukkige was een geraamte gelijk. De ouders en broers van de krankzinnige boden den gendarmen, toen dezen haar wilden be vrijden, heftigen tegenstand; de beide broers konden pas nadat versterkingen te hulp waren geroepen, worden geboeid; eerst daarna konden de gendarmen tot het vertrek, waarin de vrouw was opgesloten, doordringen. Het bleek, dat men haar byna dertig jaar gevangen had gehouden. Zy werd met een ziekenauto naar het krank zinnigengesticht te Nimptsoh vervoerd. VRIJSPRAAK. Voor de gezworenen der Seine heelt Zaterdag een biykbaar sterk neurasthe nische vrouw tereeht gestaan, die getraeht heeft haar man, baar kind en zichzelf door bedwelming met gas van bet leven te berooven. Haar toeleg is gedeelteiyk mislukt: het kind, een jongetje van acht jaar, is om het leven gekomen. De vrouw en haar man zyn in een ziekenhuis »og bygebracht knnnen worden. De man ie Zaterdag vóór zyn vrouw komen getuigen. Hu» huwelyk was goed, zeide hy, e» toen hy ziek waa had zyn vrouw hem voorbeeldig opgepast. De man beschouwde zyn vrouw als het slachtoffer van de huis naaister. Deze is de kwade geest van het gezin geweest. Zy maakte de vrouw wys, dat haar ma», die een normale gezondheid genoot en zeer behoorlyk zyn brood had, ongeneeslijk ziek was en toonds dit aan uit medische boeken, die zy meebracht. De neurasthenische vrouw schynt toen bevangen te zyn geworden door angst voor de toekomst, wanneer haar man ee*- maal zou zyn gestorven en zy met haar kind zou aehterbiyven. Daarom besloot zy tot den gezamenlyken dood. De ge- zworesen hebben vooral geluisterd naar het bereep van den aan den dood ont snapten eohtgeneet. Het hof sprak de beklaagde vrij. AUTO DOOB TREIN GEGREPEN. Drie dooden. Tueschen Laon en Reims is een perso nenauto by een overweg door den snel trein CalaisBazel gegrepen. De drie in zittenden van den auto werden gedood. ONTPLOFFING TE ANTWERPEN. Vier dooden. Te Antwerpen is Maandag-ochtend een tanklichter ontploft en gezonken. De vier opvarenden zyn om het leven gekomen. Heden overleed, na kort stondig lyden, onze gelief de Echtgenoote en Moeder, Mejuff. GEERTJE ZAATJER, in den ouderdom van 41 jaren. H. BRANDS. HENNY. Hulsduinen, 16 Nov. 1929. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Woens dag 20 November te Wes- ternieland. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blyven. Voor de vele bfijken van belangstelling by ons huwefijk ondervonden, zoowel binnen als buiten de gemeente, betui gen ondergeteekenden hunne hartalljkan dank. J. VOS sn Echtgenoote. Mavrouw K00LEN, Oijkstraat 30, vraagt inzending van rekenin gen vóór ZATERDAG 23 NOV. a.s. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zyn aan of borgtoehteu onder zich hebben geteekend door, nu wijlen mejuffrouw TRIJNTJE KEIJZER, weduwe van Maarten van der Oord, gewoond heb bende te Dan Helder, Hoogstraat 54, en aldaar overleden 5 Nov. 1929 worden verzocht hiervan opgave of betaling te doen vóór of op 23 November 1929 ten kan tore van Notaris Enoelmann te Den Helder, Plantsoenstraat 5. die tot morgen uit stelt, komt er niet; de wereld is voor de menschen, die „van daag" tot leus heb ben. Neem dus „van daag" nog een spaar boekje by de Geen geld of goederen op mijn naam af te geven, daar door mij niets zal worden voldaan. A. WASSENAAR, Sergt.-Mach., Soerabaya. Vrouwenclub K.N.B.0.0. No. 34 Fruitmand. No. 96 Sprei. No. 13 Pop. Naam van de pop: Kniertje. Prijzen afhalen HOOGSTRAAT 121. en Vader Blookertljd Moeder zfjn overtuigde aanhangers van Sinda Elsje met zoo'n buitengewoon genot om half elf haar kop Blooker'a Cacao drinkt, zijn Vader en Moeder het ook gaan probeerenl - Ze kunnen er nu niet meer buiten 1 Het is ook zoo ■welkom tegen half Blooker'a Cacao 1 elf een kop warme krachtige Blooker's Daalders Cacao is voordeeliger dan koffie of thee en bovendien véél versterkende!, véél krachtiger] niiiai- I In RECTIFICATIE, da advertentls van MAIS0N VAN ALPHEN In ont nummer van Zatardsg kwam o. m. voor Banket- atokjaa f 0.25 p. ona. Dit moast zijn Bankatstukjea. LAATSTE DAG

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 3