MIMI SNUIT TWEEDE BLAD Uir DE WIJDE WERELD VAN CINSOAQ 19 NOVEMBER 1929 O-U1 L» STADSNIEUWS. Den I6en November slaagde voor coupeuse, onze stadgenoote mej. M. E. v. Pel, leerlinge van mevr. L. Beukema, Weststraat 58. Op de groote jubileum-tentoonstelling van pluimvee en konijnen, te Amersfoort, behaalde onze stadgenoot de heer D. Lavel met een nummer wit-Vlaamsche reus, een 2en prijs, cn Joh. Dienaar, met 2 nummers zwart-Holl. witkuif-kriel een len prijs met 2 eere-prjjzen en een 2en prijs. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Jan Pietersz. Coen" zal/Vrijdagmorgen 22 November 11.10 uur van Genua vertrekken. Aan komst Zaterdagmorgen 23 November 9.53 uur te Amsterdam c.S. EEN «O-JARIGE. 1 Men schrijft ona: Onze stadgenoote O. Hoving—Blom, Keizerstraat 81, wordt heden 90 jaar. Telkens als de Heldersohe Courant ver schijnt, kan ze deze nog zonder bril lezen. Nu ze zelf niet meer zoo goed loopt, is de Heldersche Courant haar huisvriend ge worden die haar in alle» doet meeleven. „GYSBEBT JAFICX". It Bestjür fen 'e Fryske ïrite „Gysbert Japixe" docht hjirmei to witten, det it fen doel is, om op Tongerséei 28 Novim- ber 1929 in ütfiering to faen yn „Musis Sacrum"om dêrmei tomjitte to kommen oan 'e sakeminsken, saüet dy der ek by wêze kinne. Fierder is, sa as det de léste jierren de gewoante wier, mei do Krite „Skagen" oerien komd, det wy ek dit wioterhealjier de spylders fen dy Krite hjii op 'e plan ken sjên scille. Sjuch de adfortinsje yn diïze krante feD 23 Novimber o.s. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De afdecling Den Helder van bovenge- noemden Bond vergaderde Zondagmorgen 17 November in het lokaal van den heer Van, Weelde, Koningsplein, ter bespre king van de te voeren actie, in verband met de invoering per 1 Januari a.s. van de arbeidswet voor het winkelpersoneel. Het bestuur deed mededeeling van de door baar gevoerde conferenties met de besturen van de Alg. Held. Winkeliers- Ver. en de R.-K. Middenstandsver. „De Hanze". Betreurd werd, dat de leden van genoemde vereenigingen de door bun be sturen verdedigde voorstellen hadden ver worpen. Aan het afdeelingsbestuur werd opgedragen een adres bij den Gemeente raad in te dienen om te komen tot een ge meentelijke verordening, inhoudende: le. invoering van een algeheele sluiting der winkels op Donderdagmiddag vanaf 1 uur; 2e. zoodanige maatregelen te treffen, dat de winkelsluitingsverordening wordt aan gepast aan de Arbeidswet voor het winkel personeel. Teneinde biertoe te geraken, zou de winkelsluiting als volgt dienen te worden geregeld: DRA15111 A-VAN VALKENBURG'S-' e A LEVERTRAAN "^LEEUWARDEN- Vermindering van mistgevaar op zee. Aan de monding van de Clyde, is men bezig proeven te nemen met een nieuw en zeer eenvoudig middel tot vermindering van het gevaar voor de scheepvaart bij mist op zee. Het is een combinatie van een radio-telephoon en ten misthoorn, en het middel is gebaseerd op het feit, diat geluid zich uniform en betrekkelijk lang zaam voortplant en radiosignalen feitelijk geen afstand kennen. De uitvinder is een ingenieur der kustverlicbting. Het middel wordt beproefd op den vuurtoren van Cumbrae, aan den mond van de Clyde. Als het mistsignaal, dat behoort tot de vuur toreninstallatie, klinkt, begint de radio- telephoon er naast automatisch terstond te tellen, met tusschenpoozen, overeenko mende met den tijd, welke het geluid noo dig heeft, om zich een mijl ver. voort te planten. De radiotelephonist hoort het tellen terstond op z;jn schip en luistert dus naar de komst van het mistsignaal van den hoorn. Als hij b.v. drie hoort tel len en dan tevens of even vroeger of even later het hoornsignaal verneemt, weet hij, dat hij ten naastenbij drie mijlen van den vuurtoren is verwijderd, hetgeen uitter- aard voor den kapitein van groot groot nut is. Het bepalen van den afstand op bet gehoor, hetgeen een methode op goed geluk is, kan nu komen U vervallen. ^aan<iaf?> Dinsdag, Woensdag en Vrijdag winkels geopend van 8 u. tot 12.30 u. n.m. en vanaf 2 uur tot 7 uur n.m.; Op Donderdag: geopend van 8 u. v.m. tot 1 u. n.m.; Op Zaterdag geopend van 8 u. v.m. tot 12.30 n.m. en van 3 uur n.m. tot 8.30 u. n.m. Nadat een en ander breedvoerig door den Voorzitter was besproken, werd de vergadering te 1 uur gesloten. ZEEKRIJGSRAAD DEN HELDER Zitting van Woensdag 13 November. Hfl was weer naar zee gegaan, Maar vloog er leelljk tegen aan. Dat overkwam den zeemilicien H. Hij werd opgeroepen voor den dienst, maar was toen op zee. Nu had hij bij zijn bin nenkomst onmiddellijk zich moeten mel den, maar H. gaf er de voorkeur aan weer naar zee te gaan, en dientengevolge werd hij bij terugkomst gearresteerd. Het va derland dacht, dat het H. nu had, maar H. droste, nadat hij veertien dagen het vader land gediend had. Maar 't vaderland lacht altijd het laatst en dan het best, en H. hoorde 21/a maand tegen zich eischen. De aanvankelijke eisoh was voor beide feiten 3 maanden met aftrek der preventieve hechtenis, maar H. werd van het niet- opkomen vrijgesproken. Hit werd de dupe van een cocosmat, Die hü tegenkwam op zfln levenspad. Zelf beweerde hij, dat het geen mat was, maar slechts opgerolde stukken cocos. En de dienstdoende wachthebbende aan boord van Hr. Ms. „Kortenaer", waar zich dit drama afspeelde, had het helaas niet ge controleerd, hoewel dit wel geschieden moest. En de verdachte bleef maar vol houden, dat de opgerolde stukken cocos waren geweest. Maar hij was zoo raar aan het scharrelen, hij had 's avonds om 10 uur een bevlieging gekregen naar huis te gaan. Tevoren had hij het pak al klaar gemaakt, en tegen de wacht had hij ge zegd, even weg te mogen. Dit was niet waar, en daar ook nog op andere gronden zijn ontkentenis absoluut onaannemelijk was, eischte de fiscaal 4 maanden. De Krijgsraad evenwel veroordeelde hem tot een maand met degradatie tot stoker- olieman. Deze werd slachtoffer van 't verkeer, 'k Wed, htl doet het nu niet meer. Namelijk links houden op den straat weg Den HaagRotterdam. De eisoh was 6, maar de Krijgsraad maakte er een tientje van. Dat 's aardiger geld ook. Deze man krijgt toch zijn zin, Al moet-le de petoet ook in. Hij was 17« maand in dienst en had er geen zin meer in. Dies droste hij met een collega naar België, waar ze een maand of vier rondscharrelden. Toen kwam-ie in 't Binnengasthuis terecht en werd daar gearresteerd. Hij kreeg 3 maanden met af trek preventief en ontslag uit den dienst. Een fornuis dient om to koken, Maar Je kan er ook een leeltfks PÖP mee rooken. Toch overkwam dat K., die van de Velo Waschmachine-Mij. een fornuis op afbe taling had gekocht, maar dit, nog vóór hij met die betalingen klaar was, uit geldnood bad verkocht. Achteroverdrukken noemen we dat. K. was evenwel al bij de marine ontslagen, zoodat dit zaakje te Alkmaar zal worden berecht Dientengevolge kreeg hij hier slechts 44 dagen gevangenisstraf, gelijkstaande aan de voorloopige hechte nis. Hier is nog zoo iets, Van een flets Maar dit is anders. K. had namelijk een paar dagen op een kar van zijn vriend rondgetoerd, hoewel hem de bevoegdheid tot rijden ontzegd was. Een vorige maal had hij ook al eens clandestien gezondigd, was er toen door geslipt. Ditmaal was hij niet zoo gelukkig en hoorde 50.tegen zich eischen. Neen, zei de krijgsraad, we maken er rond 100.van. Dat kan toe, zouden we zoo zeggen. hongaarsche woning toestanden. Om de noodlottige woningtoestanden in Hongarije te schetsen, zoo schrijft Uyorgy de Masirevich, de Hongaarsche vertegenwoordiger op het laatst inter nationale woningbouwcongres, veroorloof ik mij de volgende feiten mede te deelen: In Boedapest wonen 44.000 menschen in kelderwoningen of op zolderkamertjes, de helft van de geheele Hongaarsche landbevolking woont in huizen zonder vloer, d.w.z. dat de vloer uit aarde be staat, en in de steden vau meer dan 20.000 inwoners woont de helft der be volking zoo, dat drie menschen in een kamer moeten wonen, kokeu en slapen. een groot zwijger. Een record van acht weken. De 27-jarige Kasimir Sartschkow, die in 1922 uit Polen naar Berlijn vluchtte om zich aan den militairen dienst te ont trekken en in October van het vorige jaar werd gearresteerd wegens het begaan van tallooze inbraken en oplichterijen heeft acht weken lang het zwijgen weten te be waren. Ter opheldering van zijn misdaden werd hij voor verscheidene justitieele ambtenaren gebracht. Te Glogan, waar hü in den herfst werd heengebracht, begon hij plotseling volkomen het zwijgen te be waren. Ofschoon de dokters hem voor een simulant verklaarden, zoo liet hij de meest- verrassende vragen van medegevangenen onbeantwoord met de aanduiding dat hij zijn spraakvermogen had verloren. Zijn bedoeling wan, identificatie van zijn per- Modern Fotowerk Engelsche schetsen le klas reproductiewerk. Foto's voor Industrie. EEN MOOIE FOTO IS EEN WELKOM W> ST. NICOLAASCADEAU mi Foto: E IS E LI N - Polderweg 60 GEMEENTERAAD. «BONDBEDRUF. Afvoering van gronden. In Bijlage 138 (1929) ia opgenomen een staat aangevende de waarden der gron den, welke van het Grondbedrijf worden afgevoerd, de verminderde schulden en de indeeling in groepen, overeenkomstig de artikelen 5 en 6 der Verordening op dat bedrijf, zooals die ter vaststelling aan den Raad zal worden aangeboden. Verhuring. B. en W. stellen verder voor in verband .met het overlijden van den heer R. Korver de met hem gesloten overeenkomst inzake verhuur van weiland, in te trekken en be deeld perceel wederom te verhuren aan J. Makelaar, behoudens tusschentijdschen verkoop door de gemeente. Uitgifte In erfpacht en verkoop. Tenslotte stellen B. en W. voor aan O. Bot alhier, voor den bouw van vier wonin gen, in erfpacht uit te geven een terrein aan de Van Speijkstraat ter grootte van 655 M2. voor den erfpachtscanon van 46 en 25 cent per M., aan F. M. F. Fels Jr. 588 M2. van een terrein aan de Kruger- straat, voor den bouw van vier woningen, (erfpachtscanon 60 en 25 cent), aan K. Duinker te verkoopen een terrein Kru- gerstraat, groot 188 M2., voor den bouw van een winkelhuis, (koopprijs 8.per M2.), aan M. J. 't Hart en p. van Zandwijk, voor resp. twee en een woning, in erfpacht een terrein aan de Van Speijkstraat, groot 215 en 112 M2. (erfpachtscanon 45 cent). Wachtgeld-verordening gem.-ambtenaren B. en W. bieden ter vaststelling aan een „Verordening, regelende de toeken ning van wachtgeld aan ambtenaren der gemeente Den Helder". Aan het oorspron kelijke ontwerp zijn eenige amendementen toegevoegd van de heeren W. de Boer, L. F. van Loo, D. H. Grunwald, Ir. C. van Dam en Ir. S. F. Monhemius, alsmede ook nog een wijziging, door een der orga nisaties in overweging gegeven. aanschaffing spelmateriaal. In verband met de volledige invoering van het vak lichamelijke oefening voor de openbare lagere scholen, zal ook ten be hoeve van de U.L.O.-school eenig spel materiaal moeten worden aangeschaft. De leerlingen van deze school zulle© n.1. niet gebruik kunnen maken van het in te rich ten terrein aan den Ruijghweg, doch blij ven dit onderwijs ontvangen op het terrein aan den Bolweg. Ee© door B. en W. aan den Raad over gelegde lijst van het aan te schaffen ma teriaal, opgemaakt door den vakonderwij zer in de liohamelijke oefening aan de U.L.O.-school, vermeldt een bedrag van rond 160, waarbij dan wordt afgezien van de aanschaffing der benoodigdheden voor het hockey-spel. B. en W. stellen voor op de begrooting voor 1929 een crediet van 160 beschik baar te stellen voor de aanschaffing van dit materiaal voor de U.L.O.-school. held. school vereeniging. Geen medewerking voor electrlflcatle. Op 26 November van het vorige jaar richtte het Bestuur der Heldersche School- vereeniging zich tot den Raad met het verzoek medewerking te willen verleenen voor het vervangen der gasverlichting in de Comeniusschool door een electrische verlichting. soon en opheldering van zijn vele straf bare daden te verhinderen. Thans eerst heeft hij bij een nieuw verhoor den mond weder geopend, omdat hij, naar hij ver klaarde, den laatsten tijd door de vrees werd gepijnigd, inderdaad niet meer te kunnen spreken*. Aanvankelijk lag het In zijn bedoeling gedurende de vijf-jarige ge vangenisstraf, waartoe hij werd veroor deeld, de rol van den stomme te spelen. KLANKFILM VAN DEN AANSLAG OP PRINS UMBERTO. Te Brussel voor vertegenwoor digers van rechtbank en politie vertoond. In een Brusselsche bioscoop is voor ver tegenwoordigers van de rechtbank en de politie de klankfilm afgedraaid, die bij den aanslag op prins Umberto werd op genomen. Deze merkwaardige opname werd met groote aandacht gevolgd. Men hoorde hij aankomst het geschal der kla roenen, vervolgens het Italtaansche volks lied en daarna zeer duidelijk den knal van het revolverschot. Verder hoorde men kreten van de menigte en terwijl de agen ten den dader arresteerden, vernam men het geroep: „Leve de prins, leve Italië". Als de prins de treden naar den Congres kolom afdaalt, hoort men een levendig ge jubel van de menigte. (Tel.) EEN MOER VAN GOUD. Te Akron, in den staat Ohio, laat de Goodyear Rubber Cy. een luchtschip bou wen, dat aanzienlijk grooter zal zijn dan •«nig ander luchtvaartuig dat In gebruik Nadat uit een ingesteld onderzoek wa gebleken, dat de bestaande gasverlichting, behoudens eenige zakelijke en inmiddels aangebrachte verbeteringen, volkomen in orde was, hebben B. en W. het School bestuur, mede op grond van de over weging, dat de verlichting voor de ge wone school alleen in den winter ge durende enkele uren behoeft te worden gebruikt, te kennen gegeven, dat zij voornemens waren te adviseeren om af wijzend op het verzoek te beschikken. Het Schoolbestuur vond in die mede deeling aanleiding zijn verzoek in te trekken, met de bedoeling evenwel op een geschikter oogenblik op de zaak terug te komen. In zijn bij de stukken gevoegden brief van 10 Januari 1929 constateerde het Schoolbestuur daarbij, dat vooral de »zeer aanmerkelijke ver betering*, die van gemeentewege in de bestaande gasverlichting was aangebracht, tot intrekking van het verzoek had geleid. Het geschikte oogenblik kwam spoe diger dan B. en W. in verband met de uitlating van het Schoolbestuur hadden verwacht. Reeds bij schrijven van 18 Juli herhaalde het Bestuur zijn verzoek, daarbij aanvoerende: lo. dat de bestaande gasleiding on deugdelijk is, zoodat op verschillende plaatsen in de school gaslucht bemerkt wordt 2o. dat verschillende inwendige ver bouwingen zullen plaats vinden en de gelegenheid tot wijziging der verlichtings- installatie dus gunstig is; 3o. dat de uren voor handwerk-onder- wijs, waarop reeds eerder door het Bestuur was gewezen, loopen tot 4J uur en daarbij een goede verlichting onontbeerlijk is, terwijl ook voor het overige de verlich ting slechts aan matige eischen voldoet. B. en W. hebben naar aanleiding van dit verzoek wederom een onderzoek laten instellen naar den toestand der gas verlichting in de Comeniusschool, waarbij bleek, dat geen fouten in de installatie te vinden waren, die het noodzakelijk zouden maken deze installatie buiten dienst te stellen. Op grond daarvan gaven B. en W. het (Schoolbestuur te kennen, dat zij geen termen aanwezig achtten, aan den Raad eeD voorste} te doen tot bet verleenen van medewerking overeenkomstig de wet, doch dat het Bestuur, indien het zich met dit standpunt niet kon vereenigen, zioh opnieuw tot den Raad kon wenden. Dit is thans geschied bij verzoek van 24 October 1929, in de toelichting tot welk verzoek nu als motief voor de ge vraagde verbetering wordt aangevoerd het herhaaldelijk constateeren op ver schillende plaatsen ia de school van gaslucht. Voorts werd door het School bestuur een lekverlies van 200 liter per dag geconstateerd. Een en ander leidt het Schoolbestuur tot de veronderstelling, dat de oude leiding poreus is geworden. Hiertegenover voert de Directeur der Water- en Lichtbedrjjven aan, dat dit verlies gemakkelijk veroorzaakt kan worden door eenigszins lekkende gas- kraantjes. B. en W. sluiten zich aan bij de meening van den Directeur en zijn van oordeel, dat het Schoolbestuur zelf zorg dieiit te dragen voor het laten na zien en verbeteren dezer kraantjes. De kosten daarvan vallen als gewone onder houdskosten buiten een vergoeding krachtens art. 72 e.v. der L.O.-wet 1920. Mocht inderdaad blijken, dat een gedeelte der leiding moet worden trernieuwd, dan behooren ook de kosten daarvan uit de exploitatie-kosten te worden voldaan. Zoolang evenwel de verlichting behoorlijk is, en daarvan zijn B. en W. over tuigd, terwijl dit ook thans door het Schoolbestuur niet wordt ontkend, achten zij voor een verandering van verlichtingsinstallatie, die ongeveer f640 zou moeten kosten, niet voldoende reden aanwezig. Het is U bekend, aldus B. en W. verder, dat een op grond van de artt. 72 e.v. der L.O.-wet 1920 gevraagde medewerking, indien, zooals hier, de aanvrage voldoet aan de door de wet gestelde eischen, in het algemeen zal moeten worden verleend, tenzij de Raad van oordeel is, dat het gevraagde de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, te buiten gaat. Wat nu de jurisprudentie op dit pust betreft, is bij K. B. van 9 Juli was geweest. Voor de constructie van deze reusachtige lucht-sigaar met vinnen, was het noodig, een enorme loods te bouwen, waarin nu het metalen geraamte van het luchtschip wordt samengelascht, -ge schroefd en gesmeed. Men heeft bij den bouw van dit geraamte iets analoogs wil len doen met de eerste-steenlegging van een gebouw, of het graven van den eersten schep voor een haven of een kanaal. Daar toe kops men het aandraaien van een moer, hetgeen uitgevoerd werd door schout-bij- naoht William Moffett. Het is een heel klein moertje, maar het is van goud. Voor den stevigen samenhang van het geraamte van het luchtschip heeft het niets te be- teekenen, daar zorgen andere heel wat ste viger moeren van ander materiaal voor. De plechtigheid geschiedde ten aan- schouwe van een talrijk publiek. Het luchtschip wordt gebouwd voor de Ameri- kaansche vloot. HET LONDENSCEE VERKEER. Bewegende platformen de oplossing. De heer Launspach merkt ln de „Ob- server" op, dat het probleem van het Lon- densche verkeer thans alle oplossingen schijnt te tarten. In de drukste straten kan men vrijwel zeggen, dat de voertuigen een rij vormen, die zich van het eene tot het andere eind van do straat uitstrekt. Het is twijfelachtig of dientengevolge de moderne bus een grooter gemiddelde snelheid kan bereiken dan de oude bus, die met paar den bespannen was. Elke vermeerdering van het aantal bussen vergroot de opstop ping sa toch is versterking van hun aan- VERG ADERIN GEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 19 November. Missie-tentoonstelling, R.-K. Volksbond. „Casino", 8 u., Tooneeluitv. T.A.VJS.F.U. Woensdag 20 Novwnbe». Casino, 8 u., Concert Kunst aan bet Volk Zaterdag 23 November. Feestavond Bond va.» Oud-O.effMei*» Musis Sacrum 8 uur. Zondag 24 November. Uitvoering Tooneelvsr. „Exselator", RJL Volksbond 8 uur. Maandag 25 November, „Casino", 8 u., Concert Helder's Mannen koor. Donderdag 28 November. Feestavond Friesehe Vev., Musis Saeruto 8 uur. Zaterdag 30 November, Feestavond öron. Ver., Musis Stórm» 8 uur. Zondag 1 December. Kerireonsert, Nieuws Ksrk 8 uur. Woensdag 4 December. Marinseoneert, Casino 8.16 uur. 1927 beslist, dat di© normale eisehen worden overschreden, wanneer blijkt, dat ten behoeve van de achool zelf maar zeer sporadisch van kunstlicht gebruik wordt gemaakt, terwijl dit volgens bet K. B. van 26 Januari 1927 ook het geval is, indien de bestaande gasverliohtiug ha de leslokalen der school voldoende is. Op grond van deze beslissingen en voorts, omdat B. en W. overtuigd zijn, dat de bestaande gasverlichting inderdaad als voldoende kan worden aangemerkt, stellen zij den Raad, gehoord de Com missie van Bijstand voor het Onderwijs, voor, afwijzend, op het verzoek te be schikken. JUBILEUM JOH. BRANDH Een grootsche huldiging. Wij lezen in de „Alkm. Crt.": De Alkmaarsohe musicus Joh. Brands, (vroeger te Den Helder), herdacht dezer dagen z'n vijf-en-twintig jarige loopbaan. Voor de koorvereenigingen, waarvan hij de leiding heeft, was dit een aanleiding om dit feit feestelijk te gedenken. Een eere-comlté werd in het leven ge roepen, waarvan onze burgemeester het eere-voorzitterschap, en burgemeester Van Reenen, van Bergen, het voorzitter schap aanvaardde. Nadat Zaterdagmiddag ten huize van den jubilaris een receptie was gehouden, waar o. a. ook burgemeester Wendelaar aanwezig was, werd er Zondagavond in de Gemeentelijke concertzaal te Haarlem een huldigingsconcert gegeven, waar alle on der Brands' leiding staande koren (Ge mengd koor „Zanglust", Wormerveer, Ge mengd koor „Harmonie", Heiloo, Koor- vereeniging „Bergen" gemengd „Vox Humana", Santpoort gemengd en het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", Haarlem) optraden. De gemengde koren zongen gezamen lijk, het mannenkoor alleen. De groote concertzaal was zoo goed als geheel gevuld met bet ruime podium met op den achtergrond bet prachtige orgel van CavailléColl te Parijs, jaren geledien voor het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam gebouwd, maar dat daar in later jaren althans nooit meer gebruikt werd. Dat podium vulde zich allengs met een groot aantal zangeressen en zangers en te ruim half acht kwam de jubilaris te voor schijn, met donderend applaus begroet. Brands in z'n sas, want hij kon weer eens over 'n groot koor de baas spelen. Z'n uitvoering was magnifiek. Ik zet nu voor 'n oogenblik alle bijkomstigheden ter tal noodig, daar de metropolis zich nog steeds uitbreidt en grooter menschenme- nigten eiken dag naar het centrum toe stroomen. De tijd is nu gekomen, om te overwe gen, of het niet mogelijk is, de bus op de drukste verkeerswegen geheel te verban nen en daar bewegende platformen zonder einde in het midden der straat aan te brengen. De inzender acht de technische moei lijkheden niet onoverkomelijk, ofschoon de ondergrondsche tunnels, leidingen, rioolbuizen enz. den toestand stelig com- plioeeren. Men zou op een paar drukke verkeerswegen eerst een paar jaren een proef met het stelsel kunnen nemen. Op een Parijsche tentoonstelling was eenige jaren geleden een bewegend plat form in werking te zien, dat boven de straten was aangebracht en waarop men over het tentoonstellingsterrein een af stand van eenige mijlen kon afleggen. Van den beganen grond af, bereikte men het op verschillende plaatsen langs trappen en het platform was in twee gedeelten, die zich beide, boven elkaar, in dezelfde richting 'bewogen, het eene met een snel heid van ongeveer 5 K.M., het andere met een snelheid van 10 K.M. in het uur. Zulk een gevaarte boven de Londensche straat zou al te onooglijk zijn. De inzender zou daarom voorstellen twee platformen midden in die straat te maken, naast elkaar, die zich ln tegenovergestelde richtingen bewegen met een snelheid van 18 tot 16 K.M. in het uur. De inzender werkt zijn denkbeeld nog verder uit en houdt het er voor dat de kosten ervan kleiner zouden zfjn dan van het onderhoud en de exploi tatie van bussen. 6 FOTOKAARTEN SALONFOTO f 1.50, f 2.—, f 2.50

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5